c O u A°- «833» LEYDSC H E RANT, DEN" i8 WO ENSDAG SEPTEMBER. De Staatsraad, Gouverneur van Zuid-Holland Brengt, bij deze, ter kennisse van de daarbij belanghebbenden, dat bij Zijner Majesteics oesluit van den 31 Mei 1833, N°. 113, is gearresteerd let hiernavolgende tarief der te heffen regten op de doorvaart der schat, sluizen voor de gemeenschap van den IJssel met de ringvaart der droog makerij van den Zuidpias in Schieiand, ec dat de vaart door de gemelde sluizen met den i8den Augustus 11., is opengesteld. 's Gravenhageden I3den September 1833. De StaatsraadGouverneur voornoemd Van der Dutn, TARIEF der te heffen regten op de doorvaart der schutsluizen voor de gemeenschap van den IJssel met de Ringvaart der droogmakerij Van den Zuidpias in Schieiand. Art. I, Van alle gelaoen schepen schuiten en vaartuigen de in het hoofd dezes genoemde sluizen passerende zal een regt worden geheven om het even of slechts van een dan wel van beide sluizen gebruik gemaakt wordt, wegens schut- en doorvaart-geldenals: Van een gaffelschip, sprietschuitsmak, pleit, kof en kaagschip beneden de 20 ellen langf 1.26 Idem van ao ellen eD daar boven2.10 Van een aak, bunder en verdere rijnschepen, kalk, en kolen. ponten Beneden de 20 ellen lang1,17 Idem van 20 ellen en daar boven.1,80 Van een tjalk, damlooper, praamschuit, groot jof be^aapjagt en kraak beneden de 18 ellen lang.- 0.84 Idem van 18 ellen en daar boven1.20 Van een poon damschuitturf-ijker boeijer en van kleine jag. ten beneden de 15 ellen lang. 0.60 Idem van 15 ellen en daar boven0.80 Van een praam, bok, westlander en baggerschuitbeneden de tl ellen lang0.30 Idem van 12 ellen en daar boven0.50 Van een schokker en andere visschuit, hengst, knotsebolhoog- tartsaak en rijnschuiten, beneden de 9 ellen lang .0.20 Idem van 9 ellen en daar boven 0.30 Van een markt- of veerschuit0.30 Van alle open vaartuigen, als: sloepen, booten, jollen of der gelijke beneden de 6 ellen lango.to Idem van 6 ellen en daar boveno 15 Van een vlot of eene gewone koppeling hout van tien of meer balken - 1.00 Voor eene koppeling van minder dan tien .balken, zal betaald wor den per balk, gelijk ook voor eene enkele balk of mast 0.10 Daarenboven zal voor bruggeld van ieder vaartuig met een vaste of staande Dast, de sluizen passerende, nog betaald worden 6 centen. Voor schepen of vaartuigen ledig of niet geladen zijnde, zal twee derde van de boven betaalde regten worden betaald met uitzondering evenwel van de kleine of open vaartuigen in het tarief voorkomende onder de benaming van sloepen enz.waarvoor in dat geval het volle regt zal worden betaald. Eene boot achter een vaartuig en tot hetzelve behoorende, is vrij; voor meerdere wotdt naar het tarief betaald. Art. 2. Het schutten bij nacht, dat is, één uur na zons.ondergang tot één uur vóór zons.opgang, alleen veroorloofd zijnde aan veer- of marktschuiten die op gezette tijden ter plaatse hunner bestemming moeten wezenzal in zoodanig geval voor dezen het regt der sluisgelden met de helft vermeer derd worden. Zullende evenwel het al of niet schutten bij nacht af hangen van de wind-en weérsgesteldheidnaar het oordeel van den sluiswachter. Art. 3. De bij art. 1 bepaalde regten zullen moeten worden voldaan bij of vóór het schutten door de eerste sluis in handen van den sluiswachter. Goedgekeurd bij 'sKonings besluit van den 31 Mei 1833, N°. 113. Mij bekend, De Secretaris van Staat, geteekend") J. G. de Meu van Streefkerk. Accordeert met deszelfs origiBeel, De Griffier ter Staats-Secretarie geteekendj L. H. Elias Schovel. Voor eensluidend afschrift, De Secretaris-Generaal hij het Ministerie van Binnenlandsche Zaken J. S. STRENG, L. S. G. NEDERLANDEN. Leyden den 17 September. De zeventiende algemeene vergadering van het hoofdbestuur en de afgevaardigden der dlstricts.commissien van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden, is gehouden te Amsterdam den 31 Julij 1833. Uit de rekening door het hoofdbestuur in deze vergadering ingeleverd, is gebleken, dat op den 31 December 1832 het bedrag der 2| pCt. in. schrijvingen op het grootboek der Nationale werkelijke schuld bestond in 2,281,500; hetgeen f 52,000 minder is, dan op hetzelfde tijdstip in den verledenen jare, zijnde dit gedeelte verkocht, zoo wel om daarnit goed te maken de uitkeering aan de hieronder te vermelden vaderlooze kinde. ren, als ona bet belangrijke algemeene meerdere der uitgaven te dekken. Dat voor gratificatiën in 1832 aan de primitive deelgeregtigdeu is uitbe taald eene som van f 60,524 35, en daarenboven nog voor aanzuiveringen van gratificatiën, welke over den jare 1831 niet waren uitbetaald, eene som van 582 icj. Dat wijders de militairen in het Invalidenhuis te Leiden geplaatst, we gens derzelver pensioenen en gratificatiën, door hen van den staat en van dit fonds getrokken wordende, hebben ingebragt eene som van ƒ14,351 5, en dat boven en behalve deze som, tot onderhoud van het gebouw, ad ministratie, voeding en kleeding van die Invaliden, is uitbetaald eene som van 19,709 99. Dat uit oen intrest der eerste gift van het Waterloo-Commité te Londen, aan verminkten en nageblevenen van gesneuvelden van den veldtogt van 1815, en wel voor de jaren 1831 en 1832 is uitbetaald eene som van 2853. Dat uit de renten van de tweede gift van bet Waterloo-Comité te Lonnen, aan weezen van gesneuvelden over bet jaar 1832 is uitbetaald eene som van 180 en van het kapitaal dezer gift, aan zeven vaderlooze'kinderen', die deto oudèrdom van 18 jaren hebben bereikt, eene som van 2,345. D*it het hoofdbestuur, ten gevolge van het genomen besluit in de alge meene vergadering des vorigen jaars, en met in achtneming van de bepa. lingen daaarbij gemaakt, is voortgegaan roet de provisionele bedeeling aan verminkten nir vTcegere oorlogen, gevoerd vóór November 1813, waar voor aan gratificatiën voor 1832 is uitbetaald 8.54025§, terwijl van deze laatstgenoemden 20 verminkteD in het Invalidenhuis zich bevinden, waardoor het getal der personen in dat gesticht aanwezig, thans 128 beloopt. En eindelijk, dat ten behoeve van de slagtoffere in den tegenwoordigen strijd, tegen oproer en geweld, in het jaar 1832 door sommige districts— commissien en door het hoofdbestuor is ontvangen eene som vsn ƒ64,273 45, benevens de jaatlijksche renten van 3000 2§ pÓts. inschrijvingen werne- lijke schold, waarvan bloot de vruchten aan dat fords zijn afgestaan terwijl aan 250 verminkten en nageblevenen van gesneuvelden de gratificatiën over het jaar 1832 zijn uitbetaald geworden. Uit Luxemburg schrijft men, dat de generaal.majoor, kommandant der vesting, den 6den dezer aldaar was teruggekomen. De opperbevel, hebber van de Pruissische troepen iu de Rijn.provinciende generaal Borstel/, werd te Luxemburg gewacht om het garnizoen in oogenschouw te nemen. Den gden was de Fransche generaal Haxo, naar Frankfort gaande, Lnxemborg gepasseerd. Het Luxemburger dagblad vermeent van eene geloofwaardige zijde te weten, dat tot de scheiding van het bisdom Namen was besloten gewor den; de overgang zou onder het bestuur van eenen Apostolischen Vicaris geschieden, en waren de kandidaten aan den Heiligen Stoel reeds voorge dragen. Leopold en zijne gemalin hebben hunne aangekondigde reis naar Na. men en Luik ondernomen. De Bergische berigten van heden bevatten niets van staatkundig be lang, dan alleen een berigt in den ministeriêlen Indèpendantvolgens welk te Londen de antwoorden onzer regering op oe vier vragen, die, naar men zegt, aan dezelve voorgelegd zijn, eerst in het begin der volgende week er gewacht wérdende parlements.ledeode minister en hooge ambtenaren waren meerendeels naar het land vertrokken. De Belgische gevolmagtigden. Goblet en van de W'eyer, het algemeen voorbeeld mee. nende te moeten volgen, waren, de een naar Liverpool, de andere naar Manchester vertrokken. 's Gravenhage den 16 September. Saturdag avond hebben HH. MM. en H. K. H. Prinses Frederik der Nederlanden den Franschen schouwburg met Hoogstderzelver tegenwoordigheid vereerd. De minister van Buitenlandsche zaken, baron Verstolk van Soelen, een van Zijner Majesteits Plenipotemiarissen te Londen zal hoogstwaarschijnlijk met de stoomboot de Batavier heden overkomen en wordt alhier verwacht om bij het tbans plaats hebbend adjonrnement der bijeenkomsten van de LondentcheConferentie, mondelingen ophelderingen aan de Regering omtrent den stand der onderhandelingen te geven. Bij Zr. Ms. besluiten van den 8 dezer, is aan den heer Fortunate Cornegliasop bet daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag verleend als Nederlandsch consnl te Cagliari, en is de heer Bias Quentana del Acebo, op zijn daartoe gedaan verzoek, ontslagen uit zijne betrekking van Nederlandsen consul te Santander. Partic, Corresp. 's Gravenhage den j6 September. Bij Koninklijk Be sluit van 10 Augustus jl., is verklaard dat de leden van de twee laatste bans der Schutterijen, die zich in 1830, of later, bij den eersten ban hebben aangesloten, en, ten gevolge Onarvan ingelijfd zijn geworden bij de mobiele Schutterijen alleen dan zulle» gehouden worden daardoor af stand te hebben gedaan van de voorregtenaan de leden der Schutterijen bij de algemeene wet van den Iiden April 1827 Staatsblad N°. 17) toe gekend wanneer zij namenlijk als plaatsvervangers mogten zijn opgetreden of wel, tegen genot van handgeld of premie, als vrijwilligers, het zij naar het leger ter zee of te landof naar een der onder Zr. Ms. goedkeuring opgerigte vrijwillige korpsen mogten zijn overgegaan. Volgens berigten uit Batavia, hier te lande ontvangen; is aldaar, op den 15 April jl., in aen ouderdom van 64 jaren, overleden de Hoog- Edel Gestr, Heer Mr, P, S. Maurisse, Ridder der Orde van den Nederland- schen Leeuwen Oud-President bij het Hoog-Geregtshof van Ned. Indien. ZWITSERLAND. Men heeft eindelijk te Nenchatel beslotenom afgevaardigden P3ar den Landdag te zendenniet zoo zeer om zich geheel te onderwerpenals wel om alle botzingen voor te komen, tot dat men antwoord van Z. M. den Koning van Pruissen zou ontvangen hebben; de heeren Wesdehlen staatsraad, en Tewisse, luitenant van Neuchatelzjjn verkozen geworden. In de vergadering in welke dit besluit is opgemaakt, heeit de president, een stuk voorgelezen, door den zaakgelastigden van Z. M. den Koning van Pruissen bij het Zwitsersch verbond, den heer d,Oifers, aan den Landdag toegezonden, behelzende een protest van zijn gouvernement, tegen het gewapenderhand bezetten van Neuchatel. Hij drukt zich onder anderen aldus uit De ondergeteekeDde acht het zijn pligt te wezen om op de krachtig ste wijze tegen de uitvoeriDg van znlk een onverwacht als ongehoord be- sloit te protesterenom op de plegtigste wijze de regten van den Koning zijnen meester, als) souvereine Vorst van Nenchatel en mede.borg van de onzijdigheid door de hooge Mogendheden aan het Zwitsersch bondgenoot- schap in 1815, toegekend, te handhaven, en openlijk te verklaren, dat alle de gevolgen van znlk een stap zoo duidelijk aanloopende tegen de regten der volken, en de bestaande traktaten, op nun snoeten nederkomendie de hand ter uitvoering geleend hebben." Ook werd in die vergadering eenen brief voorgelezen van den Prnissi- scben minister Ancillon, waarin hij de vaderlandslievende, wettelijke en voorzichtige handeiwjjs der Neuchatellers prijst, en hnn de verzeKering geeft van het genoegendat de Koning daarin heeft genomen. DUITSCHLAND. Uit de thans ontvangene berigten uit Berlijn blijkt stellig, dat de Koning van Pruissen kiel tegenwoordig zal zijn bi] de zamenkomst tosschen den Keizer van Rusland "en den Keizer van Oostenrijk die dezer dagen te

Leydse Courant | 1833 | | pagina 1