Een schrijven van Lissabon bera hst volgendeMen kin z'ch geen Anbbeeld maliën van de werkzaamheid en kracht, welke Dm Pedro ont- WKkelt De hertog van lerceira en de admiraal Napier, ondersteunen hem gedurigen men gelooft reeds de hoofdstad voor eenen onvoorzienen aan val verzekerd. Kanonneerbooten en andere schepenals ook afdeelingen vau soldaten, bevinden zich langs de kust, otn de Mignellistische overloo- pers, die van het Noorden zoo wel als van Alentejo komen over te netnen. Die overloopers ondervinden groote verhindering aangaande de zijde der Gnerlllas, weike het land doortrekken, en zich alle buitensporigheden ver oorloven. Onlangs gaven zich 500 man, de officieren mede gerekend, oversedert tien dagen hadden zij de hardste ontbeeringen moeten door staan de meesten leefden dagen lang van groen Indisch koorn. De Gue rillas die na den aftogt van den hertog van Tetceira in Setubai gerukt warenbegingen daar de grootste buitensporigheden een Engelsche onder, daan O'Neil, en zelfs de Franscbe konsul, werden van vele dulzende pon den sterling beroofd. Sint* dien tijd leggen aldaar eenige van Lissabon ge. komen detachementen In bezerting, en thans is de plaats in rust. De offi cieren van de in Liasabon georganiseerde natioflale militiezijn beproefde mannen, een deel van dezelven smachtte voorheen, wegena staatkundige aan. klagten in den kerker of verbanning; anderen, die sedert jaren lang, af zonderlijk in den grootste armoede leefden, zijn alle in hunne oude rangen bij het leger ingedeeld. Het vierde regiment telt reeds 1000 man. Vóór twee jaren liet Don Miguel van dit regiment 40 man doodicbleten om derzelver trouw aan de wettige koningin. Het gerncht loopt, dat de te EIva8 gevangen zittende bevrijd zijn geworden, en zich voor de zaak der Koningin gewapend hebben. Lissabon is volkomen rustig, op alle aange- zigten ligt de uitdrukking van vreugde. De eerste munten met de beeltenis der Koninginzjjn in omloop gebragt. Een oorlogschip heeft bevel beko. men, om zoodra mogelijk naar de Kanarische eilanden, en vervolgensnaar Angolar en Benguela te stevenen, over de eilanden St. Thomas en Principe terug te komen, en alle de slagtcffers aan boord te nemen, welke om hunne trouw aan de Koningin, gednrende de overheerschiDgnaar (die koloniën gebannen waren. Een ander schip is om dezelfde reden naar de oostkust van Africa en naar de Indie gezonden, SPANJE. Madrid den 2a Augustus. Het misverstand, hetwelk reeds sedert'lang de Fransche en Engelsche ambassadeurs verdeeld hield is beden zoo h«og gestegen, dat beide deze diplomaten stellig onze hoofdstad verlaten zullen, en aldaar vervangen worden door den beer la Roehefalcoutde Engelsche zaakgelastigde is nog onbekend. Spanje schijnt een gematigd stelsel, maar vrjj van allen Franscben invloedte willen volgen, ITALIË. Romz den 23 Augustus, Gisteren in den voormiddag kwam H. K. H. de Hertogin van Berry hier aan, en steeg in het logement la grande Europe af. Behalve haar gemaal, was zij vergezeld door den markies van Padenas, en de gravin Beaufremont, Zij zal hier eenige dagen vertoeven, en dan hare reis naar Praag voortzetten. Brieven den 2den dezer olt Italië ontvangen, schijnen te beveitigen.dat het in de RomeiDsche staten en vooral in Napels niet rustig is. Men zegt, dat de Zwitsers die in de legatien gekantonneerd waren, bevel hebben ont. vangen, om naar Napels te marcheren. Er zonden aldaar den 11 Augus. tus vele gevangennemingen hebben plaats gehad. Brieven te Geneve ont vangen spreken van eeneD opstand op Sardinië nitgebarsten. ZWITSERLAND. In de te Znrich den 25 Augustus gehouden bijeenkomst van afgevaardig. den uit dê volksvergaderingen der onderscheidene kantons, zjjn 130 per. tonen uit 9 kantons tegenwoordig geweest: in dezelve is onder voorzitting van den kerkenraad Füszli besloten, twee addressen aan den Landdag te zenden: naar aanleiding van het eerste zou dezelve den Grooten Raad van alle kantons bevelen om tot eene centralisatie over te gaan, en zoo men dit doel langs dezen weg niet bereikte zoo moest men zulks door het volk zelf erlangen. Btj het tweede werden hoofdzakelijk de volgende vorderingen gedaanUitsluiting van alle magistraats.personenwelke van de sarner- conferentie een deel hebben uitgemaaktde daarstelling door den Landdag van een eedgenootschappelijk gerigttot beoordeeling [der schuldige militaire en burgerlijke personenbetaling der krljgiboeten door de stad Bazel en schadevergoeding aan het landschapuitsluiting uit het leger en den krijgs raad van alle van aristocratie verdachte personen overgaan tot hervorming van Neuenborg; spoedige ontruiming der troepen uit het landschap Bazel; deeling van het staatsvermogen, enz. Bij den Landdag, die den aösten vergaderd was, werden alle kantons vertegenwoordigd, met uitzondering van Neuchatel. In het kanton Schwyz arbeidde men aan eene nieuwe constitutie, die aan alle burgers gelijkereg- tenook dat van verkiezing toekent. Na men zegt, zou de Landdag den Grooten en Kleinen Raad van Bazel ontboaden hebben op grond dat de landgemeenten dezelven niet verkozen haddeo, en zij dus het Kanton slechts onvolledig vertegenwoordigden. Een te Neschatel uitgegeven dagblad geeft openlijk het gevoelen te ken nen dat de wetgevende vergadering van dat Kantonde jongste besluiten van den Landdag voor strijdig met de Bonds.akte van i8i5moet verklaren, en zich van het Zwitsersch Bondgenootschap moet losscheuren omdat er langs dezen weg voor Neuchatel alleen hoop bestaat, om niet door den xevolutionnalren stroom te worden medegesleept. Een geschrift van den zoon van Lodevyk Napeleen, in het licht gegeven maant de Zwitsers aan, om in plaats van eene nietige onzijdigheid langer te handhaven zich met Frankrijk ten naauwste te verbinden. DUITSCHLAND. Wzenen den 27 Augustus. Eenige Polen een deel uitgemaakt hebbende van hnn die naar Gallicie verhuist zijD, zijo op bun verzoek naar Triest vertrokkenen van daar op AtnerikaaDscbe achepen naar de Vereenigde Staten, waar zjj een nieuw vaderland gaan zoeken. De Samiers verzocht hebbende dat hun eiland onder het Grieksch gouvernement mogt gebragt worden, hebben van hetzelve ten antwoord gekregen dat dit niet konmaar indien zij het eiland wilden verlaten en raar Griekenland overkomenzjj vriendschappelijk zoudeD ontvangen wor den. Hierop hebben alle GriekeD Samos verlaten. Berlijn den 30 Augustus. Z. M. de Koöing van Prnissenen Z. K. H, Prins Wilhelm znn uit Berlijn naar Schwedt vertrokkenwaar ook Z. M. de Keizer aller Russen verwacht werd. De Wurtenib, Zeitung berigt het volgende: M Wij vernemen uit eene goede bron de gewigtige tijding, dat de Koning van Napels zijn volk eene constitutie heeft gegeven, die op zeer vrijzinnige grondslagen berust. De nadere berigten nopens deze, in den tegentvootdigen tijd, hoogst belang volle gebeurtenis, worden nog verwacht. GROOT-BRITANNIE. Londen den 31 Angnstns. Ofschoon bet parlement door den Koning gesloten is, zijn er echter niet minder dan 134 motien overgebleven, welke tegen de eerstkomende bijeenkomst van het Parlement aan de orde van den dag moeten gesteld worden worden, en bij weike er eenigen van groot gewigt zijn. De door het Huis der Gemeente benoemde commissie tot bet doen van verslag omtrent den toestand des landbouws in dit koningrijk, heeft dezer dagen baar rapport nltgebragt Ui hetzelve bleek, dat de landbouw, met uitzondering van eenige weinige streken, in eenen schrikbaren toestand van kwijning verkeerde, hoewel dezelve zich meer tot de landbezitters, als we! tot de landbouwers bepaalde, daar de toestand van deze laatsten, gedurende 5 jaren, veel verbeterd was. De cholera neemt in Londen aft de laatste week had het getal der aan de ziekte overledenen 125 bedragen, daar de voorlaatste opgaaf i85 bevatte, De Lords regters te Doblin, hebben 1000 p 8t. tot belooning be looft aan ieder, die de personen zon kunnen aanwijzen, welke den brand jo het entrepot gesticht hebben. F R A N K R IJ K. Parijs den z. September. De beer Fabriciut, zaakgelastigde van den KoniDg der Nederlanden heeft gisteren met den heer de Broglie een lang onderhond gehad, en zoo men verzekert, eene tweede nota van zijn gon. vernement overhandigdvan welker inhoud echter niets uitgelekt is. De heer Cany, onderwijzer te Tonlouseheeft een middel uitgevon den om de anders moeijelijke Pythagorische tafel aan de kinderen te lee. ren. Hij heefc dezelve namenlijk in dichtmaat en op zang gebragt, en thans zingen op andere plaatsen als ook te Parijs in de twaali arrondisse menten de leerlingen luidkeels de Pythagorische tafel. In de ministeriële bladen van den 31 Augustus wordt stellig aange. kondigd, dat Frankrijk, ten aanzien der erkenning van Donna Maria als Koning-n van Portugal, het voorbeeld van Engeland gevolgd heeft, zoodat weinige dagen na het overhandigen zijner geloofsbrieven door lord William Ruiseil, ook de Fransche zaakgelastigde te Lissabon dien stap heeft gedian. Omtrent den juisten dag, waarop zulks heeft plaats gehad had men ech. ter te Parijs nog geen berigt. Het Journal des Débats meentdat door deze dubbele erkenning de zaken van Portugal eene beslissende wending erlangd hebben. Van Havre wordt, den 29 Angnstns, bet volgende geschreven: Gis. teren omstreeks zes ore des avonds is de Koningin Donna Maria in onze stad aangekomen vergezeld door hare schoonmoeder de Hertogin van Bra- ganza, en gevolgd door drie rijtuigen, het personeel van het huil der jonge Koningin bevattende. De beide Vorstinnen reden in eene opene kales eB met de paarden in den stapen het zich rondom dringend volk betoonde voor deze hooge personaadjen een gevoel van welwillende deelneming en zonder gedruisch of wanorde toog de kleine stoet voorwaarts. Heden morgen 4 ure overleedna een lijden van slechts negen dagen, aan de gevolgen van hevige zenuw - zinkingskoortsen onze ge- liefde jongste Dochter, JOHANNA ELIZABETH, in den jeugdigen leef. tijd van 24 jaren en 9 maandenalle die de Overledene gekend hebben zullen met ons, ons groot verlies betreuren. Alleenlijk het vertrouwen op hate heerlijke standverwisseling, doet ons berusten in den wil van God. Ledden G. J. ALOFS, 2 September 1833. J. ALOFS, geb. Broeekerken. Gevende langs dezen weg kennis aan familie en vrienden, zoo buiten als binnen deze Stad. MARIA GYSBERTA VERHOESEN, mijne hartelijk geliefde Gade, overieed heden, in den ouderdom van rnim drie en vijftig jaren, aan eene beroertetot bittere droefheid van mij en mijne zeven Kinderen, Amsterdam 2 September 1833. JERONIMO de VRIES. Voor de menigvuldige bljjken van ware deelneming bij het overlijden van'den Wel - Edelen Gestrengen Heer ADRIAAN van HOLST in leven Dijkgraaf van Rijnland, betuigen de Nabestaanden hunnen harceljjksteo dank. Al degenen welke iets te vorderen hebben vanof verschuldigd zijn aan wijlen den Wel-Edelen Heer HENDRIK FLECK, in leven Student aan de Hoogeschool alhier en op den :4 Augustus deze* jaars binnen deze Stad overleden, worden verzocht daarvanvóór primo October aanstaandeopgave of betaling te doenten Kantore van den Notaris J. A. FRYNin het Noordeinde te Leyden. Er wordt gevraagdtegen November aanstaandein een burgerlijk werkzaam Huishouden binnen de Stad Leyden, eene KEUKEN MEID, van middelbare jaren en van de Protestantsche Godsdienst- Men kan op eene goede beloon iog rekenen. Zich persoonlijk of met gefrankeerde brieven onder letter B te vervoegen op de Breede- straat over het Stadhuis, Wijk IV N°. 303/304, te Leyden voornd. J. WESSELING en H. WESSELING, Makelaars, zullen op Maan. dag den 9 September 1833, des namiddags ten half drie arete Amsterdam in de vitte Zvaan, op den Nieuwendijk, preseoteeren te verkoopeo Eene extra mooije nienw aangekomene partij Vuren en Greenen, Noordache-, Narva-en Riga-, Memelsche-en Danrziger Balken, Juffers, Twaalf Ellens, Kolters, Dantziger en Memelsche Deelen een partijtje Amerikaansche Dili, gen, en andere HOUTWAREN. Liggende in de Binnenkant en op de Wallen. Op Zaturdag den 14 September 1833, des avonds ten 6 nre, zal men in her Logement aan den Burch binnen L»ydenpubliek veilen ea verkocpen: Een kapitaal hecht, sterk en sedert weinige jaren grootendeels vertimmerd HUIS en ERVE, hebbende beneden zes Kamers, waarvaD vier behangen, met Schoorsteenen voorzien, en twee onbehacgeDeen mime Keuken met Regen- en Putwater, benevens een Kelder; voorts boven vijf behangen Kamers, Meidenkamer en Zoiderseen Binnenplaats en fraaije Tuin, waarin een Menagerie; alles staande en gelegen aan de Noordzijde van de Hogewoerd tusschen de Watersteeg en Steeoschuur, en van achteren met de Toin uitkomende aan den Rijn binnen Leydenin Wijk 3 N". 419 B. Het gemelde perceel is van heden af, wekelijks, des Woensdags voor den middag van 10 tot des namiddags tea 2 nrete zienmits vooraf con sent verzoekende aan den Schoenmaker S. Markswonende op de Hogewoerd, tegen over het voorgemelde perceel, en voorts Donder dags en Vrijdags vóór de veilig, voor een ieder, van des voormiddag» ten to tot das namiddags ten 3 nre. Nadere informatie te bekomen bij den Notaris THOMAS van BERGEN, te Leyden voornoemd. Op Zaturdag den 21 September 1833, des avonds ten 6 ore, zil men in bet Logement aan den Batch binnen Leyden publiek veilen en ver- koopen: Een aangenaam en welgelegen BUITEN - PLAATSJEgenaamds ONS GENOEGENstaande en gelegen onder Oegstgeest, vooraan op de de Lageweg, omtrent het van onds genaamde PennentesakersHuisjezeer nabij de Stad Leydenbestaande de Huizinge in ,vijf zoo beneden als boven-Ka- mers, gedeeltelijk behangen, een Meiden.kamerKeuken, Kelder en Zot- ders, voorts een Koestal van 12 KoeijenPaardenstal, Wagenhuis, Werf en een vijfroeden Bergbenevens een daarbij behoorende Tuingeteekend met N°. 41 op het kadaster bekend sectie C N°. 118 en 119. Het gemelde perceel is op Donderdag en Vrijdag van iedere weekvóór de veiling, van des voormiddags ten 10 ure, tot des namiddags ten 4 ure voor een ieder te zien. Nadere informatie te bekomen ten Kan. tore van den Notaris T. van BERGEN, te Leyden voornoemd. Bij de Wed. ANTHONY de KLOPPER en ZOON, te Leyden

Leydse Courant | 1833 | | pagina 2