NOTIFICATIE. De Staatsraad, Gouverneur van Zuid.Holland gezien de missives van den fungerenden Opperhoutvester voor de Noordelijke orovincieo in dato 16 Augustus 1833, N°. 48, en 23 Augustus 1833, N°. 30, betref, fende de opening der groote jagtvoor dit jaar; Gelet op art. 11 der wet van 11 Jalij 1S14., N®. 9; op Zijner Majestelts besluiten van den 5den Juljj 1823 Staatsblad N®. 25 er. 26) en op de deliberatien van H. Ed. Gr. Achtbare de Gedeputeerde Staten van Zuid. Holland, ter dezer zake; Brengtbij deze ter kennisse van de daarbij belanghebbenden 1°. Dat de groote jagcin Zuid.Holland, zal wordeD geopend op Zatur- dag den 14den September 1833, achtervolgens de bepalingen van den fun gerenden Opperhoutvester voor de Noordelijke provinciën vastgesteld met overleg van Gedeputeerden voornoemd. 2®. Datinsgelijks achtervolgens de door genoemden Opperhoutvester gemaakte bepalingen, niet zal mogen worden gejaagd dan op grondeo, op welke de oogst zal zijn afgeloopen en dat wijders de lange jagt alleen des Woensdags, Vrijdags en Zaturdags, zal mogen worden uitgeoefend, en op éénen dag niet meer dan vijf hazen zullen gevangen of geschoten mogen wordeD. En, ten einde niemand hiervan eenige onwetenheid voorwendezal deze worden afgekondigd en aangeplaktalömme waar zulks te doen gebruikelijk is. Gedaan te 's Gravenhageden ï4sten Augustus 1833 De StaatsraadGouverneur voornoemd, bij deszelfs afwezen van Limburg Stvrum Noordwjjk Lid van Gedeputeerde Staten. NEDERLANDEN. Leyden den 5 September. Heden middag omstreeks vijf uren, is Zijne Maj. de Koning, benevens Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden, van het Loo komende, deze stad gepasseerd, zich naar Huogstdeszelts residentie-plaats begevende, Uit Middelburg wordt van den aden dezer gemeld, dat aan den West. Kapelschen dijk door den storm groote schade veroorzaakt iszoo als ook aan meest alle dijken en zeeweringen van dat eiland, Eene kotter is voor West- Kapelle verbrijzeld, doch de manschap is gered. Voor Zoutelande is ook een fregatschip gestrand. Ook zat er een stoomboot, welke onbekend was, bij het Sluissche gat vast, en zou waarschijnlijk in stukken slaan. Men heeft het lijk van eene fatzoenlyk gekleede vrouw in zee drijvende ge vonden. De Generaal Ckassé is te Bergen op Zoom teruggekomen. Leopold zal eene reis door Henegouwen, Namen en Luik doen, en zich vervolgens met zijne vrouw naar Frankrijk begeven. Hij beeft wederom vreemdelingen tot ridders vau de Leopolds-orde be noemd, onder anderen, den hertog de BrogUe tot grootkruis, en den ko. lonel Paixhans tot officier. De Emancipation heefc, over de Conferentie te Londen sprekende, onder anderen het volgende: De conferentien welke in de maand Junij II. met zoo veel gerucht te Londen hervat zijn gewordeo, tot het bewerkstelligen eener elndscbikking in de Hollandsch-Belgische zakenzijn geschorst. De bijzondere corres- pondentiende troonrede van den Koning van Engeland zeggen hethet uit een gaan der diplomatendie aan de onderhandelingen deel genomen 'hebben, bevestigt het. Welke redenen hebben tot die schorsing geleid? Welke zijn de pun ten van bezwaar? Zie daar wat wij nog niet, dan op eene zeer losse wijze wetenmaar hetgenewij houden ons hiervan overtuigd wij zekerlijk eerlang van de opregtheid van het gouvernement vernemen zullen. Eenige dagen geleden heeft de heer Dumertier zich tot het gouver nement gerigt, van hetzelve een overzigt over onzen buitenlandschen staat, knrdigen toestand verlangende. Een der ministers heelt hem geantwoord, dat de diplomatieke bescheidenheid verbood, voor het oogenblik eenige mededeeling omtrent de aanhangig zijnde onderhandelingen te doen en dat men den uitslag moest afwachten." Nog korter geleden hebben wij eenen minister, aan een redenaar, die ter gelegenheid der reclamatie van den Franschen ambassadeur voor reke. ning van den Abt de Pradtons gouvernement beschuldigde van quasi- bevelen van het Fransche kabinet te ontvangen in antwoord hooren toe voegen „In eene meer ernstige omstandigheid heeft Belgie meer dringende nitnoodigingen weten te weerstaanBelgie zal aan zijne vroegere handel, wijze getrouw blijven." Wij gelooven dat het oogenblik gekomen is, om over die omstandig heden te spreken, en het land te nopen om zijn oordeel te vellen, over het gedrag van deszelfs gonvernement in onderhandelingenbij welke het zijne duurste belangen gold. Wij achten het oogenblik gekomen, omdat de diplomatieke bescheidenheid, het spreken over volbragte daadzaken en eenen ook zelfs, ontkennenden uitslag, niet verbiedt. Het afbreken der onder handelingen en de redenen hiertoeziedaar wat het gouvernement geruste- lyk kan openbaren; ziedaar voorzeker de taak, welke voor den heer Goblet, bij zijne terugkomst uit Londen bespaard blijfc, Belgiens staatkunde is lang eene staatkunde van voorzlgtlgheid en on derwerping geweest. Wij hebben het spoor eener vastere staatkunde inge slagen en wij zullen der loijauteit en onzen belangen getrouw blijven enz. De dijken, omtrent Antwerpen, hebben met den laatsten storm veel geleden, zoodat het met de werken, om het inuDdatie-water re ontlasten, veel is achteruit gegaan; op onderscheidene plaatsen waren nieuwe breu ken ontstaan. Een paar Belgische en Hollandsche kanonneerboot zijn aan den grond geraakt. Ook was te Antwerpen het gerucht in omloop, dat de stoomboot Packet voor Ostende was verloren geraakt, doch de passa. giers gelukkig waren gered geworden. Een Engelsche en Zweedsche brik zouden insgelijks op de Vlaamsche banken verongelukt zijn. Uit Antwerpen schrijft meo van den isten dezer, dat van vier sche pen, welke in het gezigt waren, slechts één, namenlijk eene kleine Hol landsche kof gered is; de drie overigen, een Engelsch en Zweedsch schip, en eene stoomboot, die in den nacht van Antwerpen naar Londen vertrok ken was, zijn gestrand. De schepelingen en ue passagiers van de stoom- boot, 40 in getal, zjju echter, na lange vergeefsche moeite gered geworden. Den 2 September had men, langs de Scheide-oevers nabij Antwerpen, veel kleine, reeds doode of stervende, visch opgezameld. Omtrent de oorzaak daarvan kon men alleen gissingen maken. 's Gravenhage den 4 September. Zijne Maj. de Koning wordt aanstaan, den Donderdag in deze residentie terug verwacht, Het hof zal den ligten rouw voor 14 dagen aannemen, wegens het overlijden van Z. K. H. den hertog Alexander Frederik Karei van Wuriemberg. Ten gevolge van het schorsen der bijeenkomst van (ie leden der Lon- densche Conferentie, is het, naar men verneemt, niet onwaarschijnlijk, dat de heer Ferstolk van Soelen, in dien tnsscheniijdherwaarts terugkeert. De heer Dedel zou echter te Londen verblijven. Men wil weten, dat op de door de Conferentie voorgelegde vier vragen door onze Regering nog geen antwoord gegeven en zelfs nog geen besluit deswege genomen is. Gisteren beeft de 19de Uitloting van Obligatiën der Oorlogslasten, daargesteld bij de wet vaD 22 November JU, plaats gehad, en zijn daarbij getrokken de navolgende nommers: 10781. 2518. 12430. I27t9. 2833. 6837. 4882. 10376. 1717. 2447. 9375' 7205- 12822. 12972. 7945. 2536. 14482. 873. 3127. 10051. 9354- 8519. 4992. 14031. 8028. 772. 4016. 1350. 6965. 987. 3064. 8047. 3506. 6106. 4347. 2528. 9085. 12120. 4550. 4567. 12509. 7329. 11308. 14607. 2850. 8450. 14664. 12101. 8368. 11157.' 391. 7208. 5391. 6697. 5°'5- 74+1- 75- 12292. 3411. 11438. 7511. 9428. 552. 2888. 2435. 13907. 2656. 1930. 9829. 7213. 2969, 2266. 9907. 6438: 1334. 7323. 5597. 7329. 11731. 2780. Door deo storm van Zondag eo Maandag nacht is de zee aan de kust tot eene buitengewone hoogte gerezen en dezelve tot aan hec dnin op- gelocpen. Het beneden het Badhuis op het strand staande huisje is daar door geheel weggeslagen; ook zijn op den Scheveningscben weg ettelijke boomen omver gerukt. Zondag middag heeft in de nabijheid dezer stad een ongeluk plaats gehad. Door den hevigen storm werd een boom op den weg tegenover de hofstede Hoekenburg omver geworpen, waardoor het paard van den jager der Amsterdamsche pakschuit, welke juist passeerde, zoodanig ver schrikte, dat hetzelve met zijnen rijder in het water sprong. Na drie her haalde pogingen gelukte het den knecht van de pakschuit, den ODgelukki- gen jager, een man van 64 jaren, van onder het paard en uit het water te halen, doch dezelve is gisteren aan de gevolgen overleden. Panic. Corresp. 's Gravenhage den 5 September. Na dat Z. K. H. de Prins Veldmaarschalk, in den nacht tnsschen Vrijdag en Zacurdag alhier aangekomen was, heeft Hoogstdezelvein den vroeger, morgen eene con ferentie met den Directeur-Generaal van Oorlog gehad, is vervolgens dade lijk naar Tilburg en van daar naar het Loo vertrokken, en heeft zich ver volgens, zoo men verneemt, naar Schwedt begeven, wertvaarts reeds Z. M. de Koning van Pruissen vertrokken isen alwaar Z. M. de Keizer van Rusland verwacht wordt. Op hedeo wordt Z. M. de Koning, benevens Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden van bet Loo alhier terug verwacht, H. M. de Koningin benevens Prinses Frederikzullen op dac lustslot nog eenigen tijd vertoeven. Men wil, dat, dadelijk na de terugkomst van Z. M.er beraadslaagd zal worden over de laatste voorstellen der Conferentie omtrent LuxemDurg, en dat Z. Exc. de minister van Boiteniandsche Zaken, Ferstolk daartoe uit Londen terug verwacht wordt. Maandag is het gevolg van HH. KK. HH. Prins en Prinses Albert van Pruissen, van hier naar het Loo vertrokken van waar zich HH. KK. HH., op gisteren naar Berlijn op reis zouden begeven. Rotterdam den 4 September. De Nede landscbe stoomboot de Batavier is, niettegenstaande het stormweêr, en dat andere Engelsche stoomboten moesten terug blijven Zondag in zee gestoken en Maandag alhier aange. komen, slechts twee uren later dan bij gewoon wrêr. De Engelsche stoom boot, welke de brievenmaal overbrengt, was Zaturdag uitgegaan, en eersc Dingsdag avond hier aangekomen. T U R K Y E, Zoo als in der tijd gemeld is, heeft de generaal Mauraviejf voor den Bosporus te verlaten, een stuk rots van bijna 2 oco pond opgerigt, om als een gedenkteeken van het verblijf van de Russen aan die plaats te strekken. Daar de Sultan kennis droeg van de oprigting van hetzelve heeft Z. H. aan den generaal Mauraviejfdoor den Seraskier-Pacha doen schrijven, dat zij bevolen had, om in Turksche verzen eene inschrijving er op te laten uithouwen, welke het doel der oprigting zoude openleggen. Dit opschrift bestaat in een vierregelig Turksch vers, van hetwelk dit de overzetting is: Het is op deze plaats dat het Russisch leger als vriend kwam, en weder vertrok Dat deze kollossale rots het gedenkceeken zijhetgeen daarvan het geheugen beware. Moge de vereeniging van de twee rijken ook zoo duurzaam en vast zijn En dat de overlevering zich vereeuwige in den mond der vrienden tot in de verst afgelegene tijden. PORTUGAL. Lissabon den 21 Augustus. Don Pedro moet aan lord Russell om onder, staod hebceo aangedrongen, doch dit door dien Engelscbeo gezant gewei, gerd zijn: dan eerst zou dit gebeuren als eenige Mogendheid voor Don Miguel tusschen beiden kwam. Er worden in die stad groote toebereid selen tot den oorlog gemaaktweldra zouden alle toegangen sterk verschanst zijn. Hoewel de policie zeer werkzaam isgebeuren er echter van tijd tot tijd ongeregeldheden en doodslagen die vooral tegen de bekende aan hangers van Don Miguel gerigt zijn. De maatregelen en besluiten door Don Pedro genomen verwekken niet algemeen genoegen, men vreest voor eene toenadering tot het democratisch stelsel van 1820. Bijna alle gere. gelde troepen zijn uit Lissabon noordwaarts getrokkenooz zijn eenige schepen en stoombooteu de rivier opgertevend: hetgeen doet vero derstel. lendat men het leger van Don Miguel verwachtte: de wegen zijn eenter do»r het krijgsvolk van Don Pedro zeer pnbruikbaar gemaakt.Uit Oporto werden gedurig manschappen naar Lissabon ingescheeptmet de voor die stad achter gcbleveue Miguelliscen was eeue soort van wapenstilstand gesloten

Leydse Courant | 1833 | | pagina 1