A°- 1833; LEYDSCHE N°. 104. COURANT, y R IJ D AG r,|yfa# D£-iV 30 AUGUSTUS. NEDERLANDEN. Leyden den 29 Augostu'. Uit Znrpben wordt ons van den 2Östen dezer gemeld: De groote wapenschouwing over de troepen, de bezetting van de citadel van Antwerpen hebbende uitgemaakt, beeft heden op de Gorsdsche heide, onder een ontzettenden toevloed van aanschonwers van de omgele. gene plaatsen en van elders zamengevioeidin de beste orde en door een uitmuntend weder begunstigd, plaats gehad. Reeds ten 9 uren des mo - gens, waren de troepen ter bestemder plaats verzameld en in orde ge schaard, te weten: een bataillon van de 7de afdeelingtwee van de 91e en twee van de 10de afdeeling infanterie; voorts de artilleristen, tot het 3de bataillon artillerie nationale militie behoorende, en eindelijk het deta chement der op de citadel geweest zijnde sapeurs en minenrs. Weldra verscheen ook de generaal Chassi op het terrein omgeven van de hoofd, officieren, die met hem in de verdediging van de citadel hebben gedeeld, en reikte in persoon aan elk hunner den gedenkpenning nic, tot aandenken aan die roemrijke verdediging. Door de hoofd-officieren werden daarop de gedenkpenningen aan de onderscheiden officieren uitgereikt en door deze vervolgens aan de onder-officieren en manschappen. Omstreeks ten 11 uren kwam Zijne Maj. de Koning, van den Prins va» Oranje en Prins Frederik der Nederlanden en de Zonen van den Prins Veld. maarschalk vergezeld, en van eenen luisterrijken staf gevolgd, op de heide aan, en werd door het levendigsr gejuich van de verzamelde menigte begroet, jj M de Koningin, benevens HH. KK. HH. de Prinsessen van Oranje Frederik en Albertalsmede de Dochters der beide eerste Vorstinnen volg den in opene rijiuf en zoodat nagenoeg de gansche Koninklijke Familie hier bij een was, te midden van de dapperen die, met zoo onwankelbaren hebei moed en trouw, 's lands eer en regten en die des Konings tegen eenen cernjagtigen vijand tot het uiterste hebben verdedigd. Nadat de Koning en de Prinses, benevens de Vorstinnen in de rijtuigen, het front der gele deren waren langs gereden, waarbij de troepen weder op het ondubbel zinnigs! van hunne vreugd over het zien van den geërbiedigden Vorst en Zijn Doorluchtig Geslacht deden blijkenwerd door dezelveonder het opperkommando van den generaal Chastè in persoonvoor Hoogstdezelven gedefileerd na welks afloop de troepen op onderscheiden ververschingen als: van brood kaas en wijn, werden onthaald en zij zich onderling, na zooveel te hebben doorgestaan nn voor het eerstdoch onder geheel andere omstandigheden, zich weder bijeen bevindende, iD gulle vrolijk, heid en onder broederlijke eensgezindheid vermaakten. De toevloed van menschen nit al de omliggende steden en plaatsen tot" bij woning van dit belangrijk schouwspel zamengevioeid was zeer groot en maakte hetzelve bijzonder levendig. De Vorstelijke Familie werd met groot gejuich door dezelve ontvangen." 6 Uit Belgie wordt gemeld, dat tot nn toe vier personen met de bur gerlijke Leopolds-orde zijn begiftigd, en dat 315 benoemingen van mili taire ridders hebbeD plaats gehad onder welk aantal zich slecnts 13 Belgen bevinden, zoodat de behoedzaamheid, waarmede de ridder-orde aan inboor lingen wordt uitgereikt, niet anders dan toegejuicht kan wordeD. Op da nieuwe begrooting is eene som van 54,570 fr. voor den aankoop van orde. teekenen gebragt, bestemd voor 25 groot-krnisen 60 kommandenrs, 100 of ficieren en 500 ridders. Uit Antwerpen wordt geschreven, dat de kanonneerboot waarop zich de kapitein ter zee Koopman bevonden heeftgeheel onttakeld en viot ge maakt is en met de Belgische vlag prijkt. Men zou bjj laag water nog twee anderen kunnen ophalen. 's Gravenhage den 27 Angnstns. Bij besluit van Zijne Majesteic zijn tot officieren bij de schutterii benoemd te weten Bij die der provincie Holland (zuidelijk gedeelte). 3de Afdeeling, jsie bataillon: tot isten luitenant-kwartiermeester, Willem Jacobus Droog lever Fortuin2de bataillon: tot isten luitenantPleun van der Poel-, 4de afdeeling, 2de bataillon: tot kapitein, Herman Hendrik Thomas-, tot iste luitenant, Mr. David Pieratot 2dea luitenant, Hendrik Paulus de Peypers. Naar men verneemt zuilen voortaan aan alle onder-officieren of man schappen van de mobiele schutterijdie krachtens wettelijke bepalingen op ontslag uit de dienst aanspraak hebben verkregen, bewijzen daarvan wor den uitgereikt. Gelijke bewijze zullen worden afgeleverd aan zoodanige onder-officieren of manschappen van de mobiele schutterij, die, op grond van de bewijsbare zwangerschap hunoer echtgenooten of als kind of kin deren hebbende verkregen, sis ook die, welke wegens ligchaamsgebreken jlechts uit de dienst bij de mobiele schutterij worden ontslagenmitsgaders aan hen die zich in de dienst daarbij hebben doen vervangen. De be doelde bewijzen zullen, behoorlijk en naauwkenrig ingevuld, worden af gegeven door de kommanderende officieren van de baiaillons of van de kompagnlen artillerie, of wel van de depóts der infanterie, waartoe de belanghebbenden behoorenof waarbij zij in subsistence zijn gesteld. De «p voorschreven wijze nit de dienst ontslagen onder-officieren en manschap, pen welke behooren tot bataillons mobiele schutterij of kompagmen arcil- ierie' die bij een der depóts van de infanterie in administratie zijn gesteld zullen op die depóis worden gerigt, terwijl de overigen al dadelijk naar hnnne haardsteden moeten worden gezonden. Z. M. de Koning zal op het lustslot het Loo nog eenigen tijd ver toeven." Tot dos verre is de tijd van Hoogstdeszelfs terugkomst nog niet bekend. Gedurende *s Konings afwezigheid worden er eenige herstellingen aan Z.'m. paleis gebragt. Ook aan het paleis van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden worden eenige reparatien gedaan, zoo dat HH. KK. HH., de Prins en Prinses, eerst in het begin der aanstaande maaDd alhier terng verwacht worden. Men verneemtdat Z. M. dezer dagen onderscheidene benoemingen van burgerlijke ambtenaren voor de dienst der Oost-Indien beeft gedaan en dat "onder anderen, jonkheer Mr. Repelier van Driel, zoon van wijlenden algemeenen rijks-kassier een regterlijk ambt heeft bekomen. Amsterdam den 28 Augustus. Het vijf en twintig jarig bestaan van het Koninglijk Nederlandsch Instituut van Wetenschappen, Letterkunde en schoore Kunsten, heeft gisteren onder voorzitterschap van den Hooggeleer- den heer mr. J. van Hall, in de Nieuwe Lmbersche Kerk plaats gehad. Eene aanzienlijke schaar van geleerden was daarbij tegenwoordig. De voorzitter hield eene redevoering waarin hij handelde over het doel en wezen des Instituntsen aanwees, hoe gedurende 25 jaren die instelling aan dat doel en bet belang der wetenschappen beantwoord heeft. Tevens had de hekrooning plaats van den heer Groebevice-Bihlorhecaris des Insiitnuis, wegens zijne ingeleverde prijsverhandeling over Graaf Flo'is y. De luister der plegtigheid werd verhoogt) door het zingen van eene schooiie, door onzen pnikdichier C. Loots voor deze gelegenheid bewerkte Cantate waardoor de redevoering des voorzitters, welke voorzeiter door alle aan- wezenden met genoegen gehoord is, afgewisseld werd. Eene toepasselijke muzijk was op deze Cantate vervaardigd door de heeren FodorWilieas en Bettelman-, terwijl het weibezette orchest bestnnrd werd doorden heer van Bree. Ais solo's zijn met genoegen de heer Viotta en mejufvr, Carcls en Jansen gehoord. GRIEKENLAND. Door berigten nit Nanplia wordt gemeld, dat de Fransche troepen, hoe zeer men sedert een half jaar gedurig van hnn vertrek spreekt, nog altijd in Griekenland blijven. Zij bevinden zich te Navarino, Modon én Koron. De onzekere toestand, waarin zij verkeeren, is nadeelig voor de krijgs. tucht, en hun generaal moet alles inspannen, om dezelve te handbaveD. Nn denkt men, dat zij welhaast vertrekken zullen, daar de tijding van den aftogt der RnsseD ontvangen is. Het legerkorps dat te Bejjeren voor Griekenland worde aangeworven, bevat reeds i,ioo man. PORTUGAL. De Pausselijke Nnntins is uit Lissabon, niet uit eigen beweging, maar op bevel van Don Pedro vertrokken. Ziehier het bevel tot verwijdering 8 Z. K. M. de Hertog van Braganza Regent in naam der Koningin, zich overtuigd hebbende, dat in deze hoofdstad de grootste verbittering tegen Uwe Eminentie heerscht, zoo heeft deze doorluchtige Vorst, niet willende, da', een gezant van den Heiligen Vader in de Portngesche Staten aan eenige beleediging blootgesteld wasbevolen dat men een schip ge reed zonde maken om Uwe Eminentie naar de haven van Kadtx over te voerenvan waar zij derzelver reis kon vervolgen. In alle gevalle zal Uwe Eminentie binnen drie dagen moeten vertrekken. Op last van mijnen Vorst n daarvan kennis gevende, heb ik de eer, enz. \geteekendCandido Josi Xavier Dit bevel is naderhand in eenige bijzonderheden eenigzins gewijzigd geworden. Door Don Pedro is nog verder bepaald geworden, dat de kloosters, die de geestelijken, welke hun kerspel hebben verlaten en Don Miguel gevolgd zijn opnemen zullen worden afgeschaften de daaraan behoorende bezit tingen voor nationale goederen verklaard worden 5 de bisschoppen, die hen in hun bisdom opnemenzullen als medepligtigen aan dezelfde misdaad vervolgd worden. De bisdommen en aarts-bisdommen, op voorstel van Don Miguel door den Paus vervuld, worden voor ledig verklaard, en de geestelijke waardigheden door Don Miguel toegekendvernietigd. Die daarin zich willen blijven handhaven worden ais opstandelingen beschouwd. Geene nieuwelingen zullen in de kloosters mogen worden aangenomen en de zich in dezelve bevindende aankomelingen moeten dezelve dadelijk verlaten. De regering houdt aan zich de voordragt vaD pastoors te doen wordende het voormalig regt der geestelijken daartoe ingetrokken. De kerk klokken zullen niet meer mogen geluid worden, dan alleen om tot het bijwonen der mis op te roepen. Van de bewegingen van het leger van Rourmont hoort men nog niets. Het platte land van Oporto wordt door allerhande strcopers.ber.den verontrust. SPANJE. Uit Madrid wordt van den 12 Aognstns geschreven, dat, volgens brie ven van de grenzen van Portugalhet leger van Don Miguel in eene ge. heele verwarring was: het meerendeel der isoldaten keerden Daar hunne haardsteden terug, andere boden zich aan de Spaansche grenzen bij de -tide van Estramadura aan de militaire overheden van die provincieniet weteDde wat te doen zonden koeriers af om instructien te vragen. De onverschilligheid, gaat het berigt voort, van het grootste deel van het Spaansche volk omtrent alles wat de staatkunde betrefcis waarlijk wonderbaar in de oogen van den opmerker, voorai in de krisis waarin wii ons bevinden. Men schrijft algemeen deze lijdelijkheid toe aan de ondervinding, welke men in Spanje verworven heeft, dat 'zij die zien aan hun land hebben toegewijd vroeg of laat de siagtoifers van de ver volging geworden zijn; dir nu heeft zich op nieuw bevestigd Id net voor beeld van Fernandez del Pino, welke gebannen is, om aat hij zich steliig had toegelegd om verbeteringen daar te stellen. De moorden en diefstallen op de groote wegen vermenigvuldigen el- ken dag, niettegenstaande de strrffen, welke tegen de schuldigen worden uitgeoefend. Negen van die ellendelingen zijn binnen drie dagen gehangen, en vele anderen wacht hetzelfde lot. ZWITSERLAND. De afgevaardigden van Bazel (staa) zijn den 20 Augustus op den Land dag verschenen, maar tot denzelven niet toegelaten, op grond dar hunne geloofsbrieven door den Grooten Raad van het kanton Bazel waren uitge vaardigd, welk kanton, in den zin, waarin de Groote Raad dat bedoelde, niet meer erkend werd, en omdat Bazel (6tad) zich nog niet van de Sar- ner-Conferentie had afgescheiden. De Bondstroepen in het kanton Schwyz zullen tot op de helft ver minderd worden. Aan de commissie van den Landdag is opgedragen, om ten spoedigste een ontwerp voor te dragen, betrekkelijk de betaling van de onkosten door het bezetten van Bazel en Schwyz veroorzaakt. Volgens berigten nit Schwyz' van den i8den dezer, had den vorigen dag de eerste conferentie plaats gehad van de afgevaardigden der beide kantonsgedeelten, en was men daarin overeengekomen, óm bij de verdere handelingen in alien deele aan het beginsel van volkomene gelijkheid van regten voor beide de partjjen vast te houden. Deze eerste bijeenkomst was zeer vreedzaam afgeloopen daar de eedgenootecbappeiijke commissarissen den overste Ab-Ijberg, die als afgevaardigde van binnen-Scnwyz nenoemd was, maar welken die van buiten Schwyz niet wilden ontvangen, bewogen hadden om niet ter vergadering te verschijnen. Den i8den heeft er te Zurich weder eene volksvergadering van 3000 personen plaats gehad, in welke besloien is, om bij der, Landdag, op net nemen vaD krachtdadige maatregelen, tegen ne Sarner-partij aan te dringen.

Leydse Courant | 1833 | | pagina 1