N". 9f, 'W lat. 'ar. Vig gfde diep lijnt illtt Vel. dot Ine zet t. zal door tkea elde andt >en, te udn het e aan riet otd. on der i zsl idea. ijzen eene is de den waar trek. :ijdig afrij. lelde van ;n. lein; phen het ming irigte K. ht re ure, AK, ten ure. Stad' jaren e aan sa en legen Stad broik tude, tstigd des leder omen JE te Uif gsche itache lijbet. tgeira. niet! 1 eena eti in vijzen luien, Pul. irmde eeuen rtref- luide< 'heel Dij de Balen echt J re Jr, Boek' dagen band lezan' - Na eu de A'- 1833- LEYDSCHE WOENSDAG NEDERLANDEN. Leyden den 30 Julij. Nn eetie langdurige verzwakking van ligchaams. en zielsvermogens is in den vroegeD morgen van den 29 Julij overleden de Hooggeleerde Heer Joannes van Voorst. Hij was meer dan dertig jaren het sieraad der Leidsche Hoogeschool, en heeft aan dezelve, als ook aan de Akodemie te Franeker, eene menigte van mannen gevormd, die der Christelijke ge meente tot nut en tot eere verstrekken. Zijne veel omvattende geleerd, beid, zijn Christelijk bestaan en leven, zijne vaste overtuiging van het. geen hij aan anderen leerde, zijne belangstelling en ijver voor alles, wat verlichte Godsdienstkennis bevorderen kon, znllen zijne nagedachtenis needs in Zegening doen blijven, vooral bij zijne kweekelingen, die den edelen man nimmer zullen vergeten. Zijn stoffelijk overschot zal te Kac- wijk aan Zee worden ter aarde besteld. Gednrende eenlge jaren had deze stad het voorregt van brand verschoond ie blijven hetgeen vooral opmerking verdientdaar zich zoo menigvuldige (abriiken van allerlei aard in dezelve bevinden. Heden morgen echter ont bond er zeer vroegtijdig een hevige brand in een der werkplaatsen van de heeren van Heukelom gelegen op de Achtergracht bij de Marepoorc, eene zeer groote fabrijk waar de volders, en spinwerktuigen der lalten- fabriik door middel van stoom gedreven werden. Het geheele gebouw is uitgebrand en was nog in den laten morgen smeulende. Door de spoedig biigebragte brandspnitenis men geslaagd om den brand van de nabij gelegene weningen op de Gracht en de Mare af te houdende goederen echter derzelven werden spoedig uit de huizen gehaald, en in de Mare op ichuiten gelegd. De moeite, die in het helpen blusschen, zoo door de directie der Brandblusschingais door de Spuitgasten, de Schutterij en de hier gelegerde Militairen aangewend, en de orde waarmede Alles is uitge voerd, kap niet genoeg geprezen worden; waardoor het dan ook gebeurd is dat men den brand spoedig meester werd, en er geene menseden zjjn bij omgekomen of andere ongelukken hebben plaats gehad. Heden middag is H. K. K. H. Mevrouw de Prinses van Oranje onze stad gepasseerd, van Soestdijk komende en zich naar's Gravenhage begevende, Uit hot Handelsblad nemen wij het volgende over: De heer Pincent Lensjes, boekhandelaar te Haarlem, heeft in de eerste dagen dezer week aan de respective-Inteekenaren afgeleverd, de gravure van den heer P. Velyn, voorstellende het afbeeldsel van het lijk van onzen ia het vorige jaar overledenen Puikdichter Mr. W. BUderdijk, op zijn sterf bedde, naar het oorspronkelijke schilderij van den heer G. J. Michaelis vervaardigd. Onder het afbeeldsel leest men de volgende dichtregelen van lilderdijk's leerling, Mr. I. da Costa: Zijn leven was een strijdarbeidenal zijn lust. De tijd van beiden werd vervuld. Hij leeft en rust. De bewerking der gravure moet, volgens het eenstemmig getuigenis van kunstkenners en kunstoefenaari, zoo-schoon zij», dat nog geen zoo nit. maneend kunstgewrocht van het graveerstift eens Nederlaodschen meester», in onzen tijd, is voortgekomen, en het voor de beste meesterstukken der buitenlanders niet behoeft achter te staan." Uit Utrecht wordt gemeld, dat H. K, K. H. Mevrouw de Prinses re» Oranje in den ochtend van dén 25 Julijvan hare reis naar Duitsch. ,land terngkeerende, door Nijmegen gereisd, en dien avond op Hoogstder. reive paleis, in goeden welstand, te Soestdijk is aangekomen; alwaar de Prins van Oranje met zijDe Zonen en Dochter (welke er reeds een paar dsgen vroeger geweest was) reeds waren afgestapt. De ontmoeting was allerhartelijkst, en roerde niet weinig de omstanders, die met de terug komst van de Vorstin ooit zeer verheugd waren. Wij vernemen, dat het Vorstelijk gezin binnen weinige dagen naar Gravenhage zal vertrekken, doch dac H. K. H. de Prinses van Oranje met hare dochter spoedig naar Soestdijk zal terugkeeren, om er een paar maanden door te brengen. 1. K. H. de Prins Veldmaarschalk zal van 's Hage naar Tilburg tersgkee'. ren, om aldaar den 2 Augustus een luisterrijk bal bij te wonen, hetwelk door de bezettingter gelegenheid van den verjaardag van Prins Alexander aldaar zal gegeven worden. Leopold heefc op het paleis te Brussel de deputatie van de kamer der vertegenwoordigers ontvangen. De zoon van Leopold zal geenen bijzonderen titel dragen, maar al. leen met den naam van Koninglijken Prins benoemd worden. De Messages de Gand heeft de volgende aanmerkingen: Men mag zelfs het Leopoids-VM geenen erfgenaam noemen, wijl nog de eigendom iD proces ligt; voor het overige ligt de rol der geschiedenis Mr, om ons toe te roepen, dat het lachje van eenen zuigeling nimmer nog eeoen storm heefc bezworen; de zoon van Napoleon slaapt te Weenen. De zoon van eenen Bourbon verkwijnt in een oud Boheemsch paleis: Hertog van Reicbstad, Hertog van Bordeaux, Hertog van Brabant, wat be. teekenden alle die ijdele tijtelsf spruiten der echtkoets, Leopold! eerste van uwen naamzijn niets anders dan zoo vele worstelspaken om den geslachtscam te doen vasc staan, maar een Koningstelg, daar waar het ko- ningscbap noch ziel noch leven heeft, is soms anders niets dan een pakje te meer met zich aan boord te nemen, of soms eene grafkuli te meer te graven. a Volgens de Meniteur bevindt zich de kraamvrouw en kindje redelijk welvarende; het kindje begint lief te zuigen." Bovengenoemd blad heeft, over den aanstaanden doop van het kind van Leopold, welke den 8 Augustus plaats zal hebben, handelende, een stuk, waaruic wij eenig uittreksel mededeelen: a Maar hij Leopoldj is niet afvallig geweest! Wat wil dat zeggen Geen Woordenzifterijwat ik u bidden mag. Of is het geen afvalligheid, het dierbaarste wat men ter wereld heeft aan een eerdienst over te geven, die men afkeurt, die men voor zich zeiven niet wil: gebruik te maken van eens kinds onnoozelheidom hemdaar lijdende en in de luijers krijtende, de godsdienst op te leggen, welke zijne voorvaderen, met kennis van ïakenna rijp overlegin weerwil der onderdrukkingen door het vuur en het staal, sedert drie eeuwen vaarwel gezegd hebbent Betoont Leopold, in een woord, zich niet afvallig in den persoon van zijn zoon? Zijn zoon aan den katholijken moloch op te offeren, en zelf aan den hatholijken moloch niet te geioovenzulk een trek kenschetst den man I geheet en ai Te Gent zijn de feesten ter gelegenheid van de bevalling van Leopolds vionw niet zonder stoornis der rust ten einde gelopen, de militairen heD- COURANT. DEN 31 JU L IJ. ben vooral de hoofdrol gespee'd. Nadat een twintigtal hunner in de estiL miner la Piunte d'Or overmatig gedronken hadden, hebben zjj aldaar olies san stuk geslagen en mishandeld degenen die hen onder de handen kwamen; in andere openbaren plaatsen hadden dezelfde rooneelen plaats, terwijl da bende rustverstoorders des nacht in een aantal burgerwoningen de glazen Inwierpen. Bjj den generaal Magnan was een feestmaal, en werd uit dien hoofde aldaar weinig aan het herstellen der rust gedachr. 's Gravenhage den 28sten Julij. Bij besluie van Zijne Majesteit van den 27sren julij laatstledenzijn tot raadsheeren bü het hoog geregtshof alhier: benoemd: de heeren Mr. J. J. Lokevoorma lig raadsheer te Brussel; Jonkhr. M. W. de Jonge, advocaat en lid van de tweede kamer der Staren-Generaal; Mr. J. H. Huygens, advocaat-generaal alhier; Mr. G. J. Baumhauervoormalig advocaat-generaal bij het geregts. hof te Brussel; Spoor, president der regtbank van eersten aanleg te Eind hoven; Mr. M. J.Pauw, officier des Konings bij de regtbank van eersten aanleg te 's Gravenhage; Mr. J. A. Brand, officier des Konings bij de regtbank van eersten aanleg te Leiden; Mr.Chr. J. Scholten van Oud-Haar. lent en J. A. Weiland, snbstituten van den proenrenr-generaaiJonkhrs J, P. Tvo Diert van Melissant en Mr. A. J. A. Drabbe, leden der regt bank van eersten aanleg te 's Gravenhage; Hofstede, voormalig lid van de tweede kamer der Staren-Generaal, en Lichteveld, advocaat te 's Hertogen, bosch; terwijl tot advocaten-genereal bjj het hoog geregtshof zijn aangesteld de heeren Mr. J. A, Philipse, substituut van den procnreur.generaal en Mr. O, A.G.van Maanen, subsituut-officier en Rijksadvocaat te Groningen. Amsterdam den 27 Julij. Ter gelegenheid van de plegtige inwijding der kerk in het nieuw aangelegde Nederlandsche Israëlitische Oude Man. nen en Vrouwen, en Ziekenhuis, op de Nieuwe Keizersgracht, heeft Z, K. H. Prins Karei van Pruissendat gestichc met een bezoek vereerd. Groningen den 24 Julij. Het Instituut voor Doofstommen vierde heden wederom, op de gewone wijze, deszelfs jaarlijksche prqsuitdeeling en ten. toonstelling van proeven der vorderingen door de kweekelingen gemaakt, in tegenwoordigheid van eene zeer groote menigce toeschouwers. Die examen werd geopend door den Heer Directeur C, Guyot met eene korte rede ten onderwerp hebbende de verschillenae soorten van teekens en ge baren door de doofstommen gebezigd, opgehelderd door voorbeeldenwelke de kweekelingen, ieder naar zijne vatbaarheid, in geschrifte overbragten. Het aantal aanwezige kweekelingen bedroeg honderd zes en vijftigwaar van bij die gelegenheid acht ontslagen zijn zes dezer, na hunne geloofs belijdenis naar de leer der Hervormden te hebben afgelegd in handen,, van den Wel Eerw, Doctor C. H. van Herwerden Cz één, na tot de eerste H. communie toegelaten te zijn door den Wel Eerw. Priester J. van der Burgbehoorende de achtste tot het Doopsgezinde kerkgenootschap. Even als in vorige jaren, zullen, raar wij vernemen, ook dit jaar alle aangege- vene en in de termen vallende doofstommen ten getale van zeventienin dit gesticht opgenomen wordenna welker aankomst de zoo druk be- zochte openbare lessen dnbbel belangrijk zijn. De stad Groningen geniet thans drie en veertig jaren het geluk en het voordeel deze inrigting binnen hare muren te zien bloeijen rijpen en heer. lijke vruchcen drageneene inrigting in- en buitenlands met zoo veel roem bekend; en die, onder Gods zegen en den bijstand van Vorst en Volk, dezen roem bij voortduring blijft handhaven. T U R K Y E. Terwijl de macht van den Sultan in het beteugelen van opstand iti verschillende gedeeltens van zijn gebied, niet toereikend scnijnen te zijn, zoo belooft daarentegen Mehemed-Alin» het sluiten van eenen voordeeli- gen vredeeene blijde toekomst. Want de oproerige Mehemcd-ftey in Bosnië, kan door de wapenen des Groot-Viziers nier terug gedreven wor den, omdat hem de troepen geheel ontbreken, en de aankomst van hialp. benden, welke hij gezegd bad tegeB de opstandelingen te zullen aanvoeren ook achter blijft. De Bosniërs bekreunen zich dns aan al die gernchten niets, en bezetten van tijd tot tijd, daar hunne magt dageljjks aangroeit, onderscheidene posten en sterkcens. De onder-Koning van Aegypte ondertosschen zal het aantal zijner linie, schepen tot io brengen, en dns zijne zeemagc merkelijk uitbreiden. Hij zal eeDen weg van A'exandtie naar Kaïro brengen, en een kanaal van Suez naar den Nyl doen graven. Ook wil hij den Oronces met den Enphraat vereenigen, en alzoo de MiddeliandsChe zee met de Persische golf in verband brengen: en teven de moerassen van Alexandrette doen uitdroogen. Zijn ondernemende geesc zal misschien in bet ten uitvoer brengen Van deze groorsche ontwerpen slagen, ITALIË. Palermo den 8 Julij. Zoodra mevrouw de hertogin van Berry in hel gezigt van de haven gekomen is, heeft de Onder-Koning naar hare beve. len laten vragen. Zjj heeft verkozen om op hec land te wonen ten einde haie gezosdheid te herstellen, en tevens om een vertrek op het paleis in gereedheid te hebben ten einde de Grooten van haar hof te kunne» ontvangen» Er is den dag daaraan eene receptie geweest, welke talrijk en luisterrijk was. Vervolgens heeft H. K. H. bij haren broeder gedineerdzoo als ook haar edele vriendin de prinses van Baufremont. De Onder - Koning is des avonds bij de Hertogin geweest, H. K. H. gaac niet uit dan met tie leverQ des Konings, en enkel om de kloosters te bezoeken, waar zij zich hard kindsheid in het geheugen kan terug roepen. Men verzekert, dat binnen acht of tien dagen de Prinses de reis naar Praag zal ondernemen waarheen Zij zich haast om hare kinderen te omhelzen. De graaf de Lucchezigrooc- meester van haar huis en de marquisin de Podenas zullen de eer hebben haar te vergezellen de prins en prinses de Baufremont zullen de Hertogin eenige dagen voornit reizen. DUITSCHLAND. Fransfort den s6 Julij. Uit Bern wordt gemeld, dat het Franscli gouvernement had toegestaan dat een zeventigtal uitgewekene Palen, wedeg in Frankrijk konden terugkeeren. Weenen. De griep en de cholera hadden deze hoofdstad verlaten. Lemberg den 13 Julij. Volgens handelsbrieven uit Jasty, brak onlangs een hevige brand in die stad uitwaardoor de van de laagte brand ver schoond gebievene helft der stad, eene prooi der vlammen werd. Hoe groot ook de hulp van het Russisch garnizoen was, kon echter door den

Leydse Courant | 1833 | | pagina 1