loift iaat heel- to en od 11 i tP landeWen wij géïoove» n!et te ver te gaan met té ziggèndat de zaak ittsgenoeg geschikt is. "Eene algemeene neiging schijnt er onder de leden 'sén de conferentie te heerscheh, om aan alle moeijelijkheden een einde te -maken, ten einde tot de zoo lang gewenscbce oplossing te komen. Er blijven nog eenige ondergeschikte punten te beslechten over, maar wij her halen het, de gewigtigste zijn afgedaan. In de zitting van Maandag avond, is de bill, waarbij aan de joden een ruimer genoc. van burgerlijke en staatkundige regten verleend wordt met '189 tegen 52 stemmen doorgegaao. Omtrent den weg onder de rivier de Teems, van welken men In eenigen tijd niets heeft vernomen, wordt ons nu weder berigt, dat dezelve doos de volharding van de ondernemersde beeren Brunei, vader en zoon indien namelijk de noodige fondsen gevonden worden, zal worden voort gezet. Reeds tweemaal is het afgewerkt gedeelte volgelopen geweest, en de werklieden zijn niet dan met het grootste gevaar van hun leven gered. Men heeft wel met stoommachines het invloeiende water weder trachten uitte malen, doch niet met een genoegzaam gevolg; want naauwlijks was er eenige vermindering, of eene nieDtve toevloed maakte de aangewende moeite vruchteloos. Bij het aanwenden van pogingen om de werklieden die in de gangen waren te redden, heeft zich vooral de jonge Brunei onder, scheidenwelke menigmaal zijn eigen leven op bet spel heeft gezet. Ook heeft hij veel moeice gemaakt om de oorzaak der instorting te ontdek, ken en het middel te viDden om dezelve voor te komenen de moedige ondernemers van dit merkwaardig werk zijn dan ook door menigvuldige ondervinding zoo ver gekomen, dat er hoop bestaat dat zy hetzelve geluk- kig zullen voltooien. De gelden nu raeenen zy op zoodanige wijs te vinden. De deelhebbers zullen op nieuw eene som bijeen brengenwelke bijna de helft bedraagt van het fonds, hetgeen noodig is tot het voleindigen, de andere helft zal aan het parlement gevraagd worden. Staat hetzelve die toedan zsl men weder aan het werk gaan. Een in Londen uitkomend dagblad behelst een schrijven san den Meyer van New-York, waarbij onder diens aandacht wordt gebragt, dat Londen, ge. dnrende dezen zomer er op nit schijnt te zijn, om zijne gevangenhuizen en armengestichten te ledigen en de Veteenigde Staten met zoo vele die. ven landlocpera en armeD te overstroomenals maar eenigzins mogelijk is. De Kerspelen, Middlesex en Surry, hadden stellig dit voornemen aan dea dag gelegden de steden Boston en Providence zouden de gevolgen er van ondervinden. Doch ook aan New-York stond een gelijk lot voor de deur. Het konde aan niemand ontgaan zijn, in welke mate het getal der armen in het afgeloopen jaar waa toegenomen en in Augustus en Sep. tember des loopende jaars zoude weder eene verache bezending aanlanden. Het ware derhalve de pligt van den Meyer «He mogelijke maatregelen te beramen, ten einde de heillooze gevolgen van dergelijke inlegeringen reeds bij voorraad af te wenden. Uit Oporto wordt gemeld, dat de gtterillas onder aanvoeriDg van Don Manuel groeten voortgang maken. De expeditie in de Algarven bestond nit 8,000 man. De landstreken door de Constitutionelen doorge trokken hadden zich allen voor Donna Maria verklaard. Het verlies der Miguellistenbij bannen laatsten aanval tegen Oporto, wordt op 600 man geschat, De Maarschalk de Bourmont met een zijner zonen en een aantal Fran- sche edelen van den partij van Karei X, is werkelijk te Villa de Condé ontscheepten in het hoofdkwartier van Don Miguel voor Oporto aange. komen. Sedert werden groote toebereidselen tot eenen algemeenen aanval gemaakt: het leger wordt op si.ooo man begroot; dat van de belegerden op 14,000. Het smaldeel onder Napier lag den 8scen nog in de baai van Lagos, doch zou twee dagen later onder zeil gaan, om den Taag in staat van blokkade te stellen. Men zegt, dat nog twee der schepen van Don Miguel zich aan den Britschen bevelhebber hebben overgegeven zoodat van diens "geheele vloot slechts één enkel schip meer overbleef. Volgens de laatste berigten uit Ancona, zon de Fransche bezetting aldaar versterkt worden. Men wilde ook, dat er eene divisie-generaal komen en de generaal Cuiières naar Frankrijk terugkeeren zal. Over Madrid schryft men, omtrent de zaken der Constitutionelen niet zoo gunstig. De Britsche Consul te Lissabon, heeft van het bestuur van Don Miguel voldoening geëischt voor het schieten op een Engelsch oorlogs vaartuig, hetwelk den Taag opzeilde. Ook wordt in de berigten uit Oporto gemeld, dat de Britsche Consul aldaar ter stede den bevelhebber van de krijgsmagt, welke die stad belegert, kennis had gegeven, dat eenige Brit sche oorlogs-vaartuigen de Douro zouden opzeilen tot bescherming der Engelsche eigendommen, en dat men eiken tegenstand van de zijde der Miguellisten voor eene oorlogs-verklaring zonde houden. F R A N K R IJ K. Parijs den 23 Jnlij. De ter viering van de omwentelings dagen re Parfla te houdene feesten, zullen aan deze stad 1,300,000 franken kosten. Zij zal echter daarvoor eene toelage van één millioen nit 's rijks kas ontvangen. De Aartsbisschop van Parijs die in de July-dagen ter naanwernood aan het woedende volk is bntkomenheeft thans eene aanschrijving aan de pastoors van zijn bisdom gedaan, houdende dat de Koning verlangt, dat den s7sten eene lijkdienst zal worden gevierd voor hen, die gedurende de drie, bedoelde dagen zijn omgekomen. De minister van binnenlandsche zaken heeft bevel gegevendat de Polen die aan de ongeregeldheden te Chateanroux en Boorgea hebben deel genomen nit Frankrijk zullen worden verdreven. De daar gevestigde dépóti zijn ontbonden en de manschappen daarvan worden naar de westelijke depar. tementen verplaatst. Ook de bekende Poolsche hoogleeraar Lelevel, die in der tijd reeds van het buitengoed des generaals Lafayette was verjaagd, en aan wien sedert de stad Tonrs tot verblijfplaats was aangewezeo heeft thans bevel bekomenom zich naar Belgie of Engeland te begeven, Ter beurze werd heden het gerucht verspreid, dat Oporto door het leger van Don Miguel was genomenmen hield zulks echter voor een ver. dicbtseldat met eeoe of andere fittantiele speculatie in verband atond. Uit Madrid wordt van den 14 Jnlij het volgende geschreven Gisteren zijn alhier twee koeriers van Portugal aangekomen terwijl heden wederom twee in deze hoofdstad arriveerden. Het gouvernement houdt de door deze koeriers aangebragte berigten geheim. Alle brieven worden geopend en gelezen. Onze berigten van Seville meldendat Donna Maria in het geheele Zuidelijke gedeelte van Portugal erkend isdat de troepen van Don Miguel deszelfs partij verlaten hebben om zich met de constltutio. nele zaak te vereenigenen dat al de autoriteiten van die provinciën van hunne bedieningen ontzet zijntot groot genoegen van de inwonerswelke overal de grootste geestdrift voor de jonge Koningin aan den dag leggen. Het getal der staatsgevangenendoor HUa-Fior verlostIs ontelbaar. Wij zijn zonder tijdingen van het Noorden van Portugaldaar de post niet aangekomen is, Den 25 JulijHet ministerie schijnt eenig gevaar bij de aanstaande feesten te vteezenten minsten zou men dit uit de voorzorg.maatregelen besluiten. Aan de nationale garde wordt by hunne wachtbriefjes tevens, els bij wijze van kennisgeving, het artikel van den Moniteur te huis ge. zonden, bevattende, dat de verdere aanbouw der verdedigingswerken als. nog geen voortgang zal hebben. De nationale garde ondertusschen schijnt het niet wel op té nemen dat zij in de Toiterièn ats ftêt ware zai öpgéï sloten worden: ook zij wil bij de wapenschouwing op hét plein VendÓma tegenwoordig zijn. De berekêniDg van de onkosten voor de feestèn waa éérst gelsamd 05J 700,000 fr., bier kwam spoedig eene vermeerdering bij, zoodat men de zelve meende op 1,300000 fr. te moeten begróoten, eindelijk ia daarvoor de som van 1,500,000 fr, vastgesteld, behalve het geld dat men aan pölicie- beambten zal moeten nitdeelenhetgeen biet weinig ia. Parijs zat van dië som alleen 200,000 fr.betalen, het overige moeten dé départementen opleveren. Iets over den maarschalk ie Bourmont Journal de Frankfort,Dé haam van den maarschalk de Bourmont, die het bevel over het Miguellis- tiach leger op zich gaat nemenis sedert eenige dagen in de Engelsche en Fransche dagbladen genoemd geworden. Deze naam brengt een der schitte rendste tijdvakken van Frankrijks roem in het geheogen terugen de gene raal die Algiers overwon schijnt heden geroepen te zijn oni eene voorname rol te spelen in de worstelingwelke Portugal reeds eenige maanden onder vindt. Deze twee redenen doen ons denkendat eenige biographische aanteeketiingen over dezen generaalniet zonder belang voor onze lezers zullen zijn. Eerst emigrant, daarna generaal in de Vendée, nam de Bourmont dienst onder Bonaparte, en vereenigde zich met den roem van het Fransche leger. De kwaadsprekenheid beschuldigde hemdat hij te Waterloo met de plana van het gevecht deserteerdeen dit verkeerdelijk overgebragt gerucht heeft zelfs bij den vreemdeling zijnen weerklank gevonden maar zy die onder den Keizer diendenwetendat hij alleen de algemeene order van den strijd had ontvangen, en dat eenige onvoorziene bij-omstandigheden té Waterloo, als de aankomst vau de generaals Butow en B/ucheren het ver zuim vsn den generaal Grtnchy hem dikwijls, gedurende den loop van den dagnoodzaakte bet oorspronkelijk aangenomen plan te veranderen. Zon. der oni te veroorlooveb om de daad te beoordéelen, welke den maarschalk dreef om zich in 1815 onder de vanen te voegen, voor welke hij 15 jaren gestreden had, zoo zeggen wjj alleen, dtc het onwaar en geheel valsch is dat bij te Waterloo verraad beeft gepleegd, en dat het niet was, dan nadat bjj zijn ontslag aao den generaal Girardgezonden en zijn bevelhebberschap aan den generaal Hulot had overgegeven dat hy de gelederen der Franscha armée verliet. Voor het overige wreekte hem een van zijne zonen van eene zoo lasterlpe aantijging, en sedert den brief van den graaf St. P zoo vol eer voor zijnen steller, laatdeze regtvaardiging niets te wenschen over. Tot minister van oorlog benoemd in het begin van het jaar 1830 was hy het die het eerst het plan van de expeditie tegen Algiers opwierp. Eenige maanden waren genoegzaam om de Zeer menigvuldige materialen gereed te makenwelke eene zoo grootsche onderneming, en voor welke de magtlgaté monarch van Enropa geschrikt hadnoodzakelijk vorderde. Vervolgensde geheele verantwoordelijkheid der Uitvoering op zich wil. lende nemen stelde hij zich aan hét hoofd dea legers om het door zijne bekwaamheden vertrouwen In te boezemen. Dertig dagen waren hem ge noegzaam om met minder dan 20,000 man 50,000 Arabieren bfj Staoueli te bevechten, en eindelyk de overgaaf van Algiers te bewerken. Bescheiden, zoo wel ais dapperzou men nit den lakobischen toonen den vorm van zijn bnlietina geloofd hebbendac hy geheel en al geen deel hadaan dé zoo merkwaardige uitkomsten. Een van mijne zonen is doodelyk gekwest (schryft hij aan den Koning in een bulletin van de slag van Staoueli) maar ut heb er nog drie overig, gereed om hnnbloed voor Frankrijk en de dienst van Uwe Majesteit te storten." Dan eens soldaatdanj wederom generaalzag men hem bij de expe ditie tegen Belidahet eerst aan het hoofd van een zwak piket jagersop de zaamgepakte drommen der Arabieren aanvallenden moed des soldaat: door zijn voorbeeld ondersteunendeen in alle ongemakken deelende: hij wist om met minder dan 1200 man en dat altijd nog strijdendeeenen ver. meeijenda toragtogt tegen tienmaal sterker magc ten einde te brengen» De omwenteling van Julij stelde hem tegen over het leger in eenen moei. lijken toestand: hij wist er zich met eer uit te redden, en de dagorder, welke hij voor het leger afgevaardigde, van hetzelve oficheid nemende, liet in aller harten een gevoel van droefheid en verdriet achter, hetwelk de koelheid met welke zijn opvolger j( de generaal Clause!ontvangen werd, genoegzaam verklaart. Wij herinnere* hier ilechta eene zinsnede uit de dagorde; zij zal genoegzaam zijn, om den adeldom van zijnkarakter te schetsen. Soldaten 1 Ik verlaat met weerzin het bevelhebberschap der légers van Afrika: wij zullen misschien elkaar eens weerzin, want welke de gebeurte. nissen zijn die ons scheiden, wij dragen echter allen in het diepst des harten deze vereenigde woordenwelke gij weetleve Frankrijk." Ntettegen. staande de lasterlijke aantijgingenvan welke zijn vertrek het voorwerp was, vertrok hjj van Algiers, niets medevoerende dan het hart van zynaa zoonen de droefheid van allen die onder hem gediend hadden. Wij vinden in het Journal de la flaye van voorleden weekeenige stuk ken welke wy de moeite waard rekenen, over te nemen, Bevolkino van den Aardbol. Het menschelijk geslacht is op de oppervlakte des aardbals zeer ongelijk verdeeld. In eenige landen leven de menschen zeer dlgt bij elkander, hnn getal neemt toe, en geHeele familjes zijn verpligt om elders streken op te zoekendie hun het middel van bestaan verschaffen. In andere landen daarentegen is de bevolking verstrooid, en maakt weinig vordering: som. tijds zelfs neemt zij af, en de verwisselingen welke zy ondervinden, hou den dezelve byna in denzelfden staat. Eindelijk zijn er zelfs zeer uit gestrekte oorden, die beden nog onbewoond zijn, eb altijd onbewoond waren t en welke de meDschen niet bezoeken dan in zekere jaarsaizoeoen om de visch-vaDgst er langs de kusten uit te oefenen, of om er gedurende den zomer te jagen: en wanneer zij er al tijdelijke woonplaatsen inrigten, verlacen zij ze toch bij het aannaderen des winters. In vele landen, in dewelke de bevolking voorheen aanmerkelijk was, is zij hedendaags zeer verminderd. In anderengroeit zij gedurig met meer dere of mindere snelheid aan in eenigen eindelijk is de voortgang langzaam. Alle deze uitkomsten zijn door verschillende en meestal bekende oor. zaken voortgebragtmaar het is ons geoorloofd ce gelooven dat zfj niet allendoor zulke ichrjjvers die zich met de huishoudelijke staatkunde of met de statistiek hebben bezig gehoudenof doorhun die alleen met de betrekking tot de bevolking gesproken hebbeu, regt zijn doorzien.] Eeni. genden tegenwoordigen staat der landt» opgevendehebben gemeend dat de bevolking in sommige landen sterker geweest is, dan thans: anderen, den langzamen voortgang opmerkende schenen er deze gevolktrekktng nit te willen aSeidendat dit overal en altijd hetzelfde wasen dat de toe. neming van het getal der menschen geene grenzen hebbende, de menschen eindelijk de geheele aarde zonden bedekken. Opdat deze uitkomst in den afloop der eeuwen mogelijk zou zijn, zonden de menschen overal middel moeten vinden om zich te voeden en te wonen want een land is dan slechts bewoonbaar wanneer de mensch er bestaan en zich tegen de ODgemakken van het klimaataan welke hij is blootge. steld kan beschermenmaar de ondervinding bevestigt, dat vele streken des aardbols om deze twee oorzaken of om eene van dezelveo onbewoonbaar is, en dat bijgevolg een gedeelte van denaardbol onbewoonbaar zal blijven.

Leydse Courant | 1833 | | pagina 3