L E Y D S C II E 1 N". #po. COURAN T, A0. 1833» MAANDAG fé; M*ï fl IV sa ,7 L tj. NEDERLANDEN. Leyden den 21 Julij: Naar men verneemt, 2a! de afdeeling fanciers, welke bestemd is, om bij de doopsplegtigheid van aen jonggeboren Prins, op den 24S'en eerst komende, in 's Gravenhage, tegenwoordig te zijn, morgen on2e stad passeren; dezelve bevindt zich heden in de omstreken van het dorp Alpben. In den namiddag van dezen dag zijn reeds de kwartiermakers doorgetrokken. Laatstleden Donderdag is hier doorgekomen Z. K. 1Prins Karei van Prnissen, derde zoon van Zijne Maj. den Koning van Pruissen, zich naar 's Gravenhage begevende, zoo het schijnt, om bij de doopsplegtigheid te. genwoordtg te zijn. In de kamer der vertegenwoordigers te Brnssel zijn beraadslagingen begonnen, doch niet voortgezet, omtrent eene bepaling, om 6000 franken toe te staan tot betaling van een schilderstuk van den heer (Kavez. en eene breken.'everancie van de heeren Meeus f andermaelen, beide welke voor werpen zich in Hol and bevinden. Uit Brussel wordt gemeld: Ter gelegenheid der kermis is het mu seum gedurende drie dagen geopend geweest; men heefr opgemerkt, dat bet portret van Konir.g Willem verdwenen is om plaats te maken voor een portret ten voeten uit van Napoleonhetwelk gedurende vijftien jaren in een der beneden loet«en van het museum als hegraven geweest was. Belgische en Hollandsche kommissarissen hebben zich den iaden dezer maand ie Zonhoven ('usscben Hass-lt en 's Heaog-pbosch) vereer,Igd de B'-'lgiscre kommisssrissen waren de heer Wiimar, kolonel der genie, en een luitenant-kolonelvan wage de Hollanders was er een koloi el en een majoor U t Gend schrijfc men, dat de beroemde oudheidkundige Arrowsmith de aankondiging gedaan heeft, dat hij eene kaart zal uitgeven, de reizen .,an den Apostel Faulus bevattende, uitgewerkt naar de beschrijving van bet Nieuwe Testament, en een in het oog vallend schild Tij aanbiedende Mi.- ce rezen der Arostels en van de verschillende plaatsen, waaruit hij zijne brieven geschreven heeft. De Gendscne Meaager haalt een verhaal aan, hetgeen het dagblad le phare opsielideze nameliik schrijft, dat een Hoüandrch so'daat, die met anoeten te Gorinchem wilde overvarendoch geen geld daarvoor had, den voerman, die nem weigerde over te zetten, zou dood geschoten heb. ben. De AJessager vuegi er dit bij: Er is slecn.s eene kleine moeijelijkheid weg te nemen om ie maken, dat dit verhaal, ook zelfs bij de revolutionaire partij geloof vinde: het is ramenlijk dit, dat de Hollanders, volgens het verdrag van 21 Mei wegge, zonden, geene wapenen medenemen. Arme domme menschen, houdt toch «en minste uwe gewone zinnen bij elkander, wanneer gij liegen wilei" 's Gravenhage den 19 Julij. Heden in den vroegen morgen is Z. M. de Koning, van Hoogstueszelfs 'eis naar het leger, alhier terng gekeerd. Nadat de Koning eenige weinige uren rnst bad genoten, is er eene kabi- netsraad gehouden, die lot twaalf ure heeft voortgeduurd. Eergisteren avond is de graaf van Limburg Stirum met depeches naar Londen terng gekeerd. De kabinetr-koerier Hoogen is, heden ochtend, uit Londen, met de pêches in deze residentie gearriveerd. Gisteren namiddag is alhier aangekomen Z. K. H. Prins Karei van Pruissen. derde zoon van Zijne Maj. den Koning van Pruissen. Z. K. H. beeft zijn intrek genomen in het hotelvoormaals door wijlen den heer Meerman en laatstelijk door Z. H. den Prins van Saksen-W'eimar bestrooi d. Er is aanschrijving gedaan aan het depót van bet regiment lanclers N°. 10, om van dat korps naar herwaarts te doen marcheren één kapitein, één 1 ste en twee 2de luitenants, met 100 manschappen, ten einde op den 24«ten eerstkomende, bij gelegenheid van het doopen van den jongzebore- 1 en Zoon des Prinsen Frederik der Nederlanden, den plegtigen optogt bij le wonen. Zoo ten Hove als in de Groote Kerk alhier worden reeds de ver. elschte toebereidselen gemaakt voor den plegtigen Doop van den jongge,- boren Prins, welke op Woensdag eerstkomende zal plaats hebben. Sedert een paar dagen loopt er een gerucht, dat er kwestie zou be. staan, om een gedeelte der Schutterijen, na de inspectie-reis des Konings, met groote verloven te begunstigen. In hoe verre die tijding met de waar heid overeenkomstig is, valt moetjelijk te bepalen; doch nog al vrij alge. meen verzekert men, dat er een voorstel dienaangaande zou bestaan hebber. Op last van Zijne Maj,, door Z. Exc. den minister van binnenland. sche zaken aan de respectieve gouverneurs der provinciën kenbaar gewor den, zön de gemeentebesturen indachtig gemaakt op een te U.recht in het licht verschenen werk, getiteld: Kunst om zich tegen de werking der vlam men te beveiligen, naar het Fransch van den Ridder Aldim. Amsterdam den 18 Julij. Nadat bereids vroeger tien huisgezinnen naar de vrije Kolonie der maatschappij van weldadigheid zijn vertrokken, zijn nu wederom vijf huisgezinnen aldaar geplaatst en zal dit getal binnen wei nige dagen nog door één huisgezin vermeerderd worden. De stad Amster dam wordt alzoo in dit jaar van een getal van zestien verarmde huisgezin, ren, te zamen uitmakende vier en tachtig petsonen, ontlast. Het nut de zer instelling van weldadigheid blijkt dus al meer eb meer. Moge het aan tal der deelnemende eD contribueerende leden in gelijke mate toenemen, want daaruig moeten oe gelden gevonden worden. Hoe meer deelneming van leden, hoe meer gelegenheid om op deze wijze weldadigheid te be tonnen en de siad van eenige armoedige huisgezinnen te helpen ontlasten, Groningen den 15 Julii. Op verleden Vrijdag, den uden dezer, zijn de gewone vergaderingen van de Staten dezer provincie voor dit jaar we*, der gesloten. Men verneemt, dat er, onder andere belangrijke punten, eenparig door de Staien besloten en gearresteerd is een eerbiedig verzoek aan Z. M. den Koning aan te bieden, over de bezwaren, die deze provin cie heeft in de ie hooge waarder ng der vasie goederen, en de classificatie derzelve bij de kadastrale werkzaamheden, strekkende dat verzoek, om te bekomen eene geheele hernieuwing van de voorzeide waardering of begroo ting der huurwaarde, en het classificeren der goederen. 's Hertogenbosch den 18 Julij. Den ióden is Zijne Maj. jonze geëer. bitoigde Koning op de grenzen oezer provincie, door den heer gouverneur verwelkomd, eu is dienzelfden dag, des avonds ten 8 ure, te Tilburg aan. g-komenaldaar weid tloogsidezelve door de ingezecenen met de leven. cigs:e toejuichingen ontvangen. Des avonds waren alle woningen verlicht, terwijl 'ocinnge buizen met toepasselijke chassiaetten pri;kien. Den vol genden morgei] ten elf uie, begaf zich Zyne'Maj. naar net kemp bij Rjjen, alwaar de iste en 3 Te divisie van het leger te velde reedt gereed stonden den geliefden Monarch ce verbeiden. Het fraaiie wéér begunstigde dit schoone militaire schouwspel. Na den afloop is Zi M. de Koning teu 3 ure weder naar Tilburg teruggekeerd en heeft Hoogstdezelve aldaar een diné aan de hoofd-officieren en autoriteiten gegeven. Breda den 18 Julij - De groote wapenschouwing door Zijne Maj. óp heden over de gezamenlijke troepen def iste en 3de divisien infanterie, de iste brigade kavallerie, vijf battterijen veld- en eene batterij rijdende artil lerie, in de vlakte van het kamp van Reijen gehouden, is zeer luisterrijk gewect. Ruim elf ure kwam de Koning op het terrein en aan de spits van den uitersten regterviengel aan, alwaar Hoogstdezelve door Z. K. II. den Prins Veldmaarschalk en een groot aantal hoofd-officieren ontvangen werd. Van de beide Prinsen vergezeld en van een zeer talrijken en luis terrijken staf gevolgd, reed Zijne IVlaj. vervolgens, onder het gedurig uit bundigst gejuich, de gelederen der troepen langs, die in een groot half cirkel op de uitgestrekte heide-vlakte geschaard stonden. De gezamenlijke troepen, aldus door Zijne Maj. in oogenschouw genomen, schaarden zich in geslotene kolonnes, en defileerden vervolgens met derzelver onderschei, den bevelhebbers en hun verschillend muzijk aan het hoofd, de kavallerie en rijdende artillerie voor de tweede maal in een' gestrekten draf, voor Zijne Maj. en deszelfs talrijk gevolg. Uiterst grootsch en belangwekkend was dit militaire schouwspel, hetwelk bovendien door het beste weder be. gunnigd werd. De beide Prinsen, Zonen des Prinsen Opperbevelhebbers» marcheerden elk aan het hoofd van de eerste pelotons der beide bataillons grenadiers; alle de troepen in groote tenne, de infanterie mat wicte pan talons, blonken uit, zoo door hunne schoone bonding en krijgshaftig voor komen, als door hunnen prachtigen en sierlijken wapendosch, waarin bjj. zonder de kavallerie, gelijk de artillerie, in de voortreffelijke inrigting van al hetgeen to: dat wapen behoort, uitmuntte. Eene tallooze menigte van aanschouwers, van alle om. en verder afgelegen plaatsen, te voet, te paard en in rijtuigen toegesneld, woonden dit treffelijk schouwspel bij, en ver- hengden zich, eenstemmig met onze Vaderlandsche Strijders, in het aan schouwen in welstand van Neérlandsch geliefden en geëerbiedigden Koning en deszelfs doorluchcige Zonen. Voor allen wat Het een regr blijde natio. nale feestdag. V. De legerorder na bet inspecteren van het legerkamp bij Rejjendoor Z- M,, is de volgende: Legerorder. Leger bij Reijen, den 18 Julij 1833. Door Z. K. H. den Veldmaarscnalk Opperbevelhebber van hec leger, is mi! de aangename taak opgedragen, aan de Divisie kenbaar te maken, dat Zjjne Majesteit de Koning deszeifs hoogste tevredenheid heeft kannen geven, over de 3de divisie, zoo omtrent de houding, voorkomen en pro- prieceitterwijl Ziine Majesteit aan mij in persoon Hoogscdeszelfs volko- mer.e goediteuring heeft betuigd over de order eo naau «gezetheid10 de pligtsvervnlling, die in deze divisie heerscht. (Get) De Luitenant-Generaal Meyer, Kommandeerende Je 3de divisie Infanterie Den 20 Julij. Had de groote wapenschouwing door Z. M. op de vlakte van het kamp bil Reij-r gebonden, een luisterrijk schouwspel opgeleverd die van den volgenden dag, op de Achtsche Heide pabij Eindhoven, is niet minder indrukwekkend geweest en heeft, volgens het zeggen van deskun digen uit een militair oogpunt beschouwddie van Reijen door de ge. sch'ktere opstelling der troepen in twee linien, overtroffen. Te half twaalf verscheen Z. M. op het terrein en werd met een driemaal Leve de Koning! door de troepen ontvangen. Nadat Z. M. de troepen der beide linien m oogenschouw had genom-n, defileerden dezelve; de kaval lerie en rijdende artillerie tweemaal, de eerste keer in stap en vervolgena in drafwaarra afle de troepen wederom naar hunne respective kaotonne- menten afmarcheerden. Tegen half drie uren was de wapenschouwing afge. loopen waarna Z. M. door Hoogscdeszelfs Zonen en Klein-zoon vergezeld naar Tilburg Is geretourneerd. Z. M. scheen over deze wapenschouwing ten uitersie te vreden te zijn terwijl Hoogstdezelve bij herhaling aan de verschillende chefs zyne tevre denheid over het traaije voorkomen der manschappen en Over hunne k ijgs- haftige houding en geoefendheid te kennen gaf. Deskundigen, welke deze beide wapenschouwingen hebben bijgewoond en in de gelegenheid geweest zijn de legers van andere Mogendheden te zien, hebben moeten bekennen dac er op dt oogenblik weliigt geen leger in Europa bestaat, hetwelk in krijgshaftig voorkomen, deugdelijkheid in paarden, in kleeding, bewape ning, uitrusting en marschvaardigheid mee het onze zoude kunnen wedijve ren. Met bijzonder veel genoegen moet men hebben opgemerktdat de kavallerie. sedert het afgeloopen jaar, in het ensemble harer bewegingen, vele vorderingen heeft gemaakt. Z. K H. Prins Hendrikwordt binnen weinig dagen van deszelfs tost naar de Middellandsche zee, op het schip Nehalennia gemaakt, ie Texel teruggewachr. Naar men verneemt zon Z. M. hoogscdeszelfs verlangen hebben be« tnigd om den generaal Chassi tegen den 24 Augustus op het Loo ceonc. vangen zoo men daarbij voegdezouden de dappere verdedigers der Cita. del, ie dier gelegenheid, tevens door Hoogstdenzelven in oogenschouw worden genomen. RUSLAND. Odessa den 22 Junii. Op dieii dag was aldaar het Russisch transport schip Langer on uit Konsiantinópel aangekomen, aan boord hebbende de eerste afdeeling van de zieken der Russische land- en zeemagc in Turkije, welke men, uit hoofde vsn hec kort aanstaande vertrek der troepen van Konstantinopel, vooruit gezonden had. Deze zieken waren alle te Odessa in het quarantaine gestient gebragt, alwaar een hospitaal voor 600 man was ingerigt. Eene maatschappij tot bevordering van landbouw, nijverheid en han del in de Russiscne landen, mn de overzijde vaö den Kaaka.us, is te Tiflis opgerigidezelve is onder de be cherming van de ministers van binnelar.dsche zaken en vau financiën gesteld6ooo roebels zilver zijn- van regeringswege jaarlijks voor de uitgaven der maatschappij aangewe zen gewo deo, Een zekere luitenant bjj de kurassiers, was wegens slechte behsnde.

Leydse Courant | 1833 | | pagina 1