A'. 1833- LEYDSCHE COURANT; 'nets fee!» "R a kouj Ne», otttj i Hi itanli, reïn on Bon 'o Kti mtlgi Skin &met tragi :j ee 'oot, 1 500 jnderl ÜYT ATJE h ooi ran trendi ihani We!, 'entu r dei idjcti is gs, Koop JUR. iHtiea 1 Kan. Ju'nij paril. jk ge arcig, oper zends uiker, yden, met P den op in ian zulks behal. rkoop ide te ekeo, enden 1 vaat ;ende, even, eyden, igs ten e ver teerd, ooping i ten 5 «re ir Stad jaren Ie aan rr.' en elogen r Stad ebruik :ende, 'eatigd del ieder komen 1 extra aider, al«nn ure oarij i"en. retarie ie van iitien, dr de nqgeo of op n acht inuarjj V R JJ D A G NEDERLANDEN. Leyden den 18 July. Uit het verslag der Gedeputeerde Staten van Vriesland, is omtrent de bevolking het volgende gebleken: De bevolking dezer provincie is in het jaar 1832 weder toegenomen; op"den laten January bedroeg dezelve 207,852 zielen. In 1832 zijn er 6660 geboren en 4,252 gestorven hetwelk eene vermeerdering geeft van a',08 personenwaarbij nog gevoegd moeten worden de meerdere van elders ingekomenen, dan uit de provincie vertrokken zijn 70; zoodat de bevolking op den isten Januarij 1833, 210,330 zielen bedroeg. De maatregelen ter bevordering van de koepokinenting werken bij voortduring zeer voordeelig, en in het jaar 1832 is weder een getal van 6754 voorwerpen gevaccineerd geworden," Bij dispositie van Gedeputeerde Staten van Noordholland is besloten, dat in dat gewest eene inzameling zal geschieden, ten behoeve van de door den storm van den 11 Junij laatstleden ongelukkig geworden inwoners van bet eiland Urk. De schade, door dien storm veroorzaakt, wordt voorloo- pig op 15,000 gulden geschat. Aanvankelijk is bij eeoe commissie, welke zich te dien einde te Amsterdam gevormd heeft, eene som van ongeveer 1000 gulden ontvangen. De correctionele regtbank van Brussel, heeft zekeren heer, als over. tulgd van in een geschrift het leven van Leopold bedreigd te hebben, tot twee jaren gevangenis en eene geldboete van 100 franken veroordeeld. De kommandant van Antwerpen, de kolonel Guerettedie geen hnlp beeft verleent op de aanvraag der policie bij de laatste ongeregeldheden, en de majoor de F Eaudie zich zelfs met het graanw had vereenigd, z|jn te Brussel om de volgende oorzaken vrijgesproken: dat zij de wetten niet hadden gekend, en dat dezelve niet volkomen toepasselijk waren. Volgens de Emancipation worden thans alle reizigers, mits voorzien van passen, ongehinderd in Holland toegelaten; maar ten aanzien der koop waren is, sedert de overeenkomst van den 21 Mei, de gestrengheid ver dubbeld. Alle Belgische voortbrengselen worden ongenadiglijk afgewezen. De zoo veel gernchtsmakende Tydgat is Zaturdag namiddag door de correctionele regtbank te Gent, uit kracht van art. 311 van het stiafwet- boek, tot drie maanden gevangenis, 16 fr. boete en de kosten veroordeeld. Zoodra het vonnis bekend was en Tydgat met een deurwaarder en door twee gendarmen begeleid naar de gevangenis reed, kwam het in menigte bij eenverzameld volk in beweging, mishandelde de gendarmen en wilde ouder het geschreeuw van weg met de regters! hun gewezen aanvoerder bevrij den. Deze echter klom zeer bedaard uit het rijtuig, en verklaarde, als wsre hij een grootmoedig tisgtoffer, dat hij te voet naar de gevangenis wilde gaan, werwaarts hij nu onder toegejuick zijner aanhangers heenge leid werd. Fransche dagbladen weerspreken reeds de berigten der Belgischen tmtrent hun mededeeien van de instrnccien van den heer Dedel en Verstolk v<m Stielen, zeggende, dat van allea wat zij gemeld hebbenniet één woord wsar is. 's Gravenhagb den 15 July, Op morgen vertrekt Zijne Maj. de Ko ning naar het leger; Hoogstdeszeifs afwezigheid zal echter van korten dunr zijn. Na de doopplegtigheid van den jong geboren Prins, op den »4<ten dezer maaDd, zal zich de geheele Koninklijke familie naar het Loo begeven, alwaar, zoo men verzekert, de geboortedag van Z, M. op den S45ten van de volgende maand, gevierd zal worden. Heden ochtend is de Generaal Baron Chatsé ter audiëntie geweest bij Zijne Jïxc. den Directeur-Generaal van oorlogen heden middag heeft die Generaal andermaal ten hove gedineerd. Omtrent het vertrek van gemel- den Generaal is, voor als nog, niets bekend, Den \6 Juni], Z. M. de Koning is heden morgen uit deze residen tie naar Noord-Braband vertrokken, ten einde de verschillende afdeelingen van het leger te velde in oogenschouw te nemen, en wel, volgens de Bredasche Courant, de iste en 3de divisien den I7den op de vlakte van Reijen, en den volgenden dag de 2de divisie en de reserve by Oirschot. Z. K. H. Prins Karei van Pruissenderde zoon van Z. M. den Ko ning van Pruissen, wordt morgen alhier verwacht. Den 17 Julij. Te gelijk met Zijne Maj. den Koning is ook Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden op gisteren uit deze residentie naar het leger vertrokken, ten einde de groote wapenschouwingen bij te wonen. Id het kamp van Reijen waren reeds vele toebereidselen voor de ontvangst van Zijne Maj. gemaakt. Heden is door Zijne Exc. den baron van Pallandt van Keppel, minis, ter van staat, belast met de generale directie voor de zaken der Hervormde kerk, vergezeld van den heer secretaris en adviseur Janssen, de achttiende vergadering vin de algemeene Synode der Nederlandsche Hervormde kerk gesloten. Naar men verneemt, zonden de gemagtigden der vijf groote Mogend heden den 15 Julij de onderhandelingen, ter regeling der Belgische aange. legenheden, te Londen hebben hervat. Rotterdam den 16 Jnly, De collecte ten behoeve der door den Veen brand ongelukkig geworden ingezetenen in de provincie Groningen, heeft te Schiedam opgebragt 564. 22. Dordrecht den 17 Julij. Zijne Maj. de Koning is hier gisteren namid dag, omstreeks 2 nre, vergezeld van Z. K. H. Prins Frederik der Neder isnden, doorgereisd, zich naar het hoofdkwartier te Tilburg begevende, van «aar Zijne Maj., vergezeld van de Prinsen van zijn hois, heden Woens dag de 3de en iste divisien der armee, op de vlakte van Reijenen mor gen Donderdag de 2de en reserve divisien bij Woensel zal gaan in oogen- tchoow nemen, De regering dezer stad heeft bepaald, dat in dezelve eene bouw kundige teekenschool zal opgerigt worden, welke in het begin der maand October aanstaande za! geopend worden. Utrecht den 16 Julij. In onze vorige over de schilderij van den bouw val der citadel van Antwerpen sprekende, gewaagden wij, dat Leopold de- zelve zoude hebben gekocht. Wij hadden zulks in de Dmtsche dagbladen, onder anderen, iu een artikel van den heer Ernst fVeijdendoctor in de philosophie te Keulen, gelezen; doch de heer Rttigny verzekert ons, dat Leopold hem wel eene som voor dezelfde schildery beeft gebodendoch met willende toestaan, dat hij dezelve ook elders zou ten toon stellen, de kuep geen voortgang heeft gehad. DEN 19 JU L JJ. Breda den 16 Julij. Heden in den vroegen morgan trokken door onze vesting het 2de bataillon jagers, benevens de jagers van van Dam, ter wapenschouwing voor Zijne Maj. naar de heide-vlakte nabij Reijen zich begevende. Van alle zijden waren bataiilons der iste divisie in aamogt, ten einde zich op den bepaalden tijd met de !3de divisie aldaar te veree nigen. Het schoone weder begunstigt bij uitstek dezen feestdag, waarop vele duizenden onzer gewapende verdedigers het geluk zullen smaken, den beminden Koning in hun midden te hebbenwiens komst zy reeds eenigen tijd ce gemoet zagen. Vele nieuwsgierigen hebben zich reeds vroeg in den morgen kampwaarts begevenom het schoone militaire schouwspel bij te wonen, en den geliefden Monarch als een Vader ouder zijne kin deren te zien. Blijkens ontvangene berigten uit Deventer, van den i2den dezer, waren dien dag de met verlof terngkeerende Schutters dier stad, onder bet wapperen der vlaggen, aldaar binnen gekomen. De zich aldaar bevin dende manschappen der 10de afdeeling doen geen dienst en zijn tot nog toe met geene wapenen voorzieD geworden. Legeekamp bij Rijen den 14 Julij. Heden morgen hadden wü het ge. noegen den Opperbevelhebberden Prina van Oranjeonzen beminden Veldmaarschalkin de legerplaats der 3de divisie te zienteH 10 ure was het leger voor de godsdienstoefening te zamen geschaard toen voor Hoogst deszeifs tent de Oranjevlag werd opgehaaldten teeken dat Z. K. H. in het kamp was aangekomen. Als uit één mond klonk het door de rijen: de Prins! de Prins komt! Na weinige oogeublikken trad Z. K. H. in ons midden met de hem zoe eigene minzaamheid elk groetende, of een vrien delijk woord toesprekende. Zijne Koninkl, Hoogheid was vergezeld van zijoe beide oudste Zonen van zijnen Staf en van Z; Exc. de luitenant, generaal Meijer, bevelhebber der 3de diviaie. De Wel Eerw. Heer Ds. van 't Hof, hield de leerrede en verkondigde op eene gepaste wijze in den Tempel derdoor het allerfraaiste weder in «11e hare schoonheid prij kende Natuur, Gods Heilig Woord, en stelde ons voor, hoe wy den Dag des Heeren op eenen den braven verdediger van het lieve vaderland pas sends wijze verder nuttig en dankbaar korden doorbrengen; regt statig klonk het Psalmgezang door het luchtruim en men vermeende op te mer. ken dat Z. K. H. de Opperbevelhebber aan Z. Exc. den luitenant-gene. raai Meijer hierover zijne goedkeuring betuigdehet koraal-gezang werd vergezeld van het kenrire muzijk der 17de afdeeling infanterie. Na het eindigen der Godsdienstoefening werd groote parade gebonden; bij het inspekceren werd de Prins Veldmaarschalk op de hartelijkste wijze ontvangen, het gejubel der troepen, op het zien van Z. K. H.het ge juich van leve de Prins 1 leve de Veldmaarschalk leve de Overwinnaar van Hasselt en Leuven! daverde door de gelederen; Z. K. H. scheen hoogst voldaan en heeft op eene ondubbelzinnige wijze zijne goedkeuring en te vredenheid te kennen gegevenzoo over het krijgshaftig als goed en ge. zond voorkomen der troepen. De dag eindigde verder in gepaste vreugde zoo wel dein de dienst van het Vaderland grijs geworden krijgsman als de jeugdige verdediger van den dierbaren Vaderlandschen bodem, brag- ten te dezen den altijd geliefden Held van Oranjeals de geest en adem van het Oud-Nederlandsch leger, ook hiér weder hunne dankbare en regt- matige hulde in luide verrukking toe, en allen waren op ni«nw en met die geestdrift bezield welke het Nederlandsch leger gedurende de drie laatste jaren zoo zeer kenschetsce en waardoor., het de bewonderiög van vijf wereiddeelen tot zich troken wy ons de achting der beste volken waardig toonden. T U R K Y E. Konstantinopel den 20 Jnny. Bij de Russische troepen worden de toebereidingen toe inscheping krachtdadig voortgezet. In korten tijd zuilen zij ons allen verlaten doch eenlge officieren van den generalen staf en van de kaders der genie en tappeurs, zullen niet vertrekken met de overigen, deels om de tegenwoordige ligging op te némen deels om allerlei aanstalten tot verdediging des lands te maken. De Sultan wil déze gewigtige zaak geheel aan Russische officieren overlaten: alle Fransche officieren, die te ■voren in dienst van de Potte stonden, znllen ontslagen worden. De admiraal Reussin schijt over dit bevel zeer in zijn eer getast te wezen hij houdt de Porte voor verblind daar zij zich geheel in de magt van Rusland stelt. Men kan het echter niet ontkennen dat de staatkunde van den admiraal den Sulcan aan den rand des afgronda gebragt had in welken hij zonder de hulp van Rostand, weiligt reddeloos gevallen zou zijn. De Sultan voelt en weet dit, en is daarom vast besloten, de naauwste verbintenis met Rusland te sluiten. Er zon eene of. en defienaive alliantie gesloten wor. den, waarvan men de ratiHcatie uit Petersburg verwachtte, Ibrahim Pacha zet zijnen terngtogt geregeld voort, en zal denzelven welhaast voleind hebben. Hij heeft erlangt wat hij wilde, en zal zich vooreerst weinig om de verbintenissen bekommerenwelke de Sultan wil aanknoopen. SPANJE. Mabfid den 28 Junij. Men vindt in eenige dagbiadeB sommige nadere bijzonderhedenomtrent de 'piegtige afleggiDg des eeds aan de jonge Koningin. Wij melden het volgende: De raads-secretaris Jas eenige bepa lingen van Philippus V, over den voorrang van sommige provinciën.- Toen dit gedaan was, riep een heraut mee lnider stem Burgos op, om den eed af te leggende gedeputeerden van Toledo verlieten toen hunne zitplaatsen en vertoonden zich voor den president om hunnen voorrang te reclameren (deze gewoonte tusschen Burgos en Toledo, is van onheugelijke tijden). De president antwoordde: „dac men de gewooncens eerbiedige, dat Bur gos ziet vertoone." Toen hernam Toledo, „Men geve ons bewys van onze oppositie." Hetgeen de president toestemde. De twee gedeputeerden van Burgos vertoonden daarop hunne procn- ratien aan de notarissen, die dezelve luider 6tenyne voorlazenen dt geschiede met alle de afgevaardigden van de overige provinciën. Varvol gens legden a len den eed af. De ridders van militaire ordes hunne hand op hunne decoratien leggende, de militairen door hunne degens aan te ra ken en de burgers door met hunne vingers (den duim en den voorsten vinger), het teeken des kruis te maken. Toen dit wat afgeloopen, nam de presidenc bet woorden na de afgevaardigden verzocht te heoben om te gaap zitten zeide hijGij hebc nu alle formaliteiten vervuld." Madrid den 1 Julij. De diplomatische onderhandelingen cusschan de buitenlandsche ministers en den heer Zea, welke gedurende eenigen tjjd

Leydse Courant | 1833 | | pagina 1