PORTUGAL. Omtreot tie expeditie door Don Pedro ondernomen inde provincie Algpr vien worden deze oadere berigten gegeven Op den 04^611 bevonden de door Don Pedro afgezordene schepen zich voor Villa-Real de St. Anrouio dt Arani"19 aan den mond der Guadiawi, alwaar vijf ooriogs- vaartuigen van Don Miguel, te weten: eene brik, eene sloep en drie kanooneerbóoien genomen werden. Bij eene poging om de landingstroepen aan wal te zetten ondervond men aanvankelijk eenen vrjj hevigen tegenstand van de Zijde der omstreeks 1200 man sterke bezetting, doch kort nadat de schepen van japitein Napier hun vuur op de stad geopend hadden, werd dezelve door een deel der bezetting verlaten terwijl het andere gedeelte zich voor pon Pedro verklaarde, en de poorten voor diens troepen opendedie zich jo door ruim 600 man versterkt zagen. Nadat de graaf de Villa Floronder wiens bevei de onderneming staat, ge noodige maatregelen genomen en eene bezetting in de stad gelaten had om zich in het bezit van deze stelling te handhaven, splits-e hij zijne ove rige troepen in twee afdeeiingen waarvan de eene naar Bejain de pro vincie Alentejoop marsch ging, de inwoners, van welk gewest in de berlgten voorgesteld worden, als der zaak van Donna Maria zeer toegedaan. Voor het vervoer der pakkaadje van deze afdeeling, zondes de ingezetenen van Villa Realuit eigen bewegingvier honderd paarden aangeboden en geleverd hebben. Met de tweede afdeeling trok de graaf de Villa Flor in persoon west waartsdoorTsvira en Faro naar Lagos. In beide eerstgenoemde plaatsen hadden de bezettingen zich aan de grondwetsgezinden aangesloten, en wsren deze door de ingezetenen met open armen ontvangen. Overal waar zij door- trokken, waren hun bezendingen van de plaatselijke overheden'en ingeze tenen met betuigingen van vriendschap en vreugde te gemoet gekomen en door geheel Algarvie heen was overal de vlag van Donna Maria uitgestoken. Van de naar Beja gezondene afdeeling had imen nog geene tijding ontvangen. Kapitein Napier was met de schepen onder zijn bevel van Lagos vertrokken 00 naar de Taag te stevenen. DUITSCHLAND. Berlijn den 1 Julij. Men ontrust zich hier zeer, wegens de Portngeé- icbe kwestie, omdat men meent, dat dezelve zou kunnen aanleiding ge ven, eet groote verwikkelingen. Daarom heefc ons kabinet alle zeilen ^gespannen, om zooveel het kan, eene oplosaing van dit geschil tnsachen de beide broeders te bewerken, of ten minste te verkrijgen, dat het En jeisch kabinet in deze zaak de strikste onzfidigheid beware. Men doet ten dien aanzien te Londen, te Parijs, te Lissabon en te Oporto veie stap pen, die eenige hoop gevets van te zullen slagen. De nieuwe benoemingen door den Sultan onlangs gedaan, hadden vooral ten doel om in de door de Aegyptenaars verlatene provincie ter. stond weder te kunnen werkzaam zijn, en bet oude bestuur te vestigen. De benoemden moesten dadelijk naar hunne posten vertrekken, en zich vooral met de welvaart en de veiligheid der bewoners bezig bonden, De Joden in Posen genieten nog geen gunstig lot. Die genaturali seerd zijn hebben in vergelijking van anderen nog veie voorregten doch zij zijn tot alle staatsbedieningenoverheidsambten en tot afgevaardigden onverkiesbaar: zonder verlof mogen zij ook in geene andere provincie gaan wonen. De niet genatorafiseerdenmogen niet trouwen voor zij 24 jaren bereikt hebbendoorgaans in geene steden wonen kunnen heL burgerregt niet verkrijgen ais ook geene handeis-regten in het algemeen mag geen hunner tot den handel worden opgeleid: tapperijen mogen zij slechts, met bfizondere vergunning houden. Het is hnn niet toegesiaan Christelijke be dienden of leerlingen aan te nemei; hunne schuldvorderingen voor gele. verde dranken zijn niet geldende. In de eerste kamer der Saksische Stenden, is den 26 Jnnij over een verzoekschrift gehandeld van de Israëlitische gemeente te Dresden, welke voor hare geioofsgenooien de gelijkstelling met de overige Staatsburgers vrsagc. Dit schjjnc ten hunnen voordeele te zullen worden uitgewezen: immers is dadelijk een bevel opgeheven, waarbij de vreemde Joden, die door de stad Freiburg renden, genoodzaakt werden zich van eenen polrcie-beamb. tecaar te doen vergezellen, dien zij zeiven Bog betalen moesten. Frankfort de» 9 Jtslij. De vier Sint-Slmonisteo, die van Smyrna naar Alextndrie vertrokken zijn zijn in deze laatste siad den 6 Mei aangeko men om er de vrije vrouw te zoeken. Zij zijn het voorwerp van gelach en beispotting der Muzelmannen. ODdertusscnen laten zij hunnen moed niet Zinkenen zij hebben het voornemen om hun zoeken tot in de woestijn voort te zetten. Z% zullen wel gelukkig zijn, indien zjj niet eindigen met slaaf gemaakt of gesteenigd te worden. IVirth en zijne mede-beschuldigden zijn te Landau aangekomen. Hij zal geen advokaat voor zijnen verdediger nemenmaar eenen koopman Lodewyk Schneider, Hij zelf zon eene verdedigings-redevoering van ten minste zes uren houden. Uit Weenen wordt gemeld, dat de Tnrksche troepen, hen die de stad Arta in Epirns hadden aangevallen en geplunderd, m het gebergte vervol, gen en van daar pogen te verdrijven. Uit Tubingen wordt van 22 Junjj geschreven dat door de bekentenis vsn eenen gevangen genomen student, eene zamenzwering ontdekt was, die deo 17. moest uitbreken, welke ten doel had, om eenige aanzienlijke geslachten geheel te verdelgenen met behulp van het volk eene omwen teling te bewerken. Te Genua gaan de gevangenemingen nog voorten bepalen zich bij aanzienlijke geslachten. De geneesheer Rujpnieen achtingswaardig ge. leerde, heeft zich door het openen van een slagader, van het leven beroofd. Den 9 Jnlij is de Hollandsche haring-jager Mars, kapt. J. Metzonnit de Noordzee te Hamburg met nienwe Hollandsche haring, aan het adres der heeren Wachters en Comp.aangekomen. GROOT. BRITANNÏE. Londen den 9 Julij. De Iersche kerk.bill is gisteren avond voor de derde maal in het Lager Hnis gelPzenenzonder dat door sommigen geslaagd is, om nog eenige veranderingen in dezelve te makenmet 274 tegen 94, dus met eene meerderheid van 180 stemmen, aangenomen. Ontvangen berigten nit Rio Janeiro melden, dat de, ten voordeele van Don Pedrel, in eene der provinciën van dat rijk uiigebrokene onlos- tenook reeda In onderscheidene andere provinciën eenen geest tot opstand hebben doen geboren worden. lo de hoofdstad zelve achijnen insgelijks de gemoederen van het volk tegen het regentschap hetwelk in den uaam Van Don Pedro II het bestuur in banden heeft, zeer vooringenomen te zijn, sn veroorlooft zich zelfs de drukpers tegen hetzelve de hevigste en kwasdaa-- Oigste uitdrukkingen terwijl zij tevens pleit voor het herstel van Don Pedro I In het Cby-srtlkel vsn de Times wordt heden geklaagddat een per stoomboot van Amsterdam gekomen en aan een Londensch handelshuis geadresseerd paket met buitenlandsche effectenvoor zeer aanzienlijke waardebet zit door de tol- het zij door de postbeambten geopend ge worden iszonder dat men heeft kunnen te weten komen door wien en op wiens last. Meer dan 20 zegels op en in het paket waren verbroken geworden. Nog steeds blijft de verhuizing nit Europa naar de Vereenigde Sraten van Noord.Amerika buitengemeen sterk aanhouden. Volgons den New JJork Advertiser, zijn er in die stad, van 1 Januari} tot 14 Jonij dezes jaars, en dus nog in geene volle zes maandenmet minder dan 12,667 passagiers uit «teemde havens aangekomen. Bar:gt?n trit Ch ha bev'ttch, dat het in h«t bihneniihci wat fnstigér begon te worden, r.r. is ecu Keizerlijk bevel gegeven, waarbij de lan ding in andere havens, al? in Cantonaan vreemde schepen ontzegd en den Chinezen verboden wórdt, dénztilken eenigen onderstand te geven5 het. zal hun echter niet geoorloofd zijn, dezulken aan te Vallen. F R A N K R Ij E. Parijs den 11 JoiiJ. De hoofdstad van Frankrijk schijnt op nieuws tot on geregeldheden door geheime onrnststookers te worden voorbereid. Men zegt, dat de pobcie eenen aanslag ontdekt heeft, om bij de Jullj-feesteohet gebied omver te werpen: vetscheidene Republikeinen, waaronder Cavaignac een van dé redacteurs der Tribune, waren gevangen genomen. Onder net werR= volk beerschte de grootste gisting. De fa'orijkanten werden gedreigd in dien zij geen hooger loon gaven sómmigen hadden naamlooze brieven ont vangen waarin hnn gemeld werddat men eerlang over zon gaan tot het verdeelen hunner goederen. Ook in andere departementen warén onder het werkvolk ongeregeldheden ontstaan, en verscheidene opzigcers deerlijk mishandeld geworden. Door een telegrafisch berigt is aan bet gouvernement bekend gemaakt dat de korvet Agathedie de Hertogin van Berry naar Italië moét over. brengen, den 26 Junij op 5 mijlen afstands van de Spaansche kust, op de hoogte van Karthagena gezien is, De waarborging voor de Grieksche leening is officieel afgekondigd, De Tribune is gisteren voor de 82ste maal in beslag genomen. De 57ste verjaardag der bevrijding van Amerika, is den 4 dezer door de zich alhier bevindende Amerikanen met een prachtig feestmaal gevierd f ondériJe genoodigden bevonden zich ook de generaal Lafayette en vele andere Franscnen; door den generaal Lafayette werd deze toast ingesteld: Aan het gezond verstand van het Amerikaansche voltin het eind alle zwarighe' den te boven bomende, Het standbeeld van Napoleondat op de plaats Vendóme eerlang moet worden opgerigt, is van een aanzienlijk gewigt; men zal 6 uren werk heb. ben, om het naar de oprigtings.plaats te vervoeren, het touw dat dienen moet om het naar de hoogte op te trekken, heeft twee en een halve duim diameter, dus bijna negen duim omvang. Met een nieuw en eeovoodig mechanisch werktuig, zai het binnen ecn'nnr opgehaald zijn. Sints eenige dagen heeft het de aandacht opgewekt, dat er aanmer kelijke sommen in specie door het gouvernement naar Belgie worden ver. zonden. Men vooronderstelt dat dezelve ter voldoening itnoecen strekken van de broidschat der jonge koninginwelke men in de laatate zitting der wetgevende kamers, hoezeer dezelve de geldzitting werd genoemd, niet heefc durven aanvangenin het vertrouwen dat dezelve later zonde wora den toegestaan. Het hof van assises in het departement der Loire, heeft op den eisch deswegens gedaan, door den kapitein van het stoomschip de Carlo Alberto waarmede de hertogin van Berry ia het vorig jaar van de Italiaansche knit werd overgebragr, gelast dat dit vaartuig, gelijk mede eene som van 26,000 fr., die door de policie aan boord werden gevonden aan den eigenaar zoudett worden terog gegeven. Twee Slmonisten, die vader Barraule naar het Oosten gevolgd zijn, om de vrije Vrouw te zoeken z(jn te Moulins cemg gekomen. Zondag wandelden zij in hun uniformdoch verwekten weinig opziens. Des avond» bezoeken zij de kefiijhuizen, alwaar zij met eene godsdienstige deftigheid hnn wedervaren te Konstantinopel verhalen. Zij keeren naar Parijs terug weinig tevreden over den uitslag van hunne zending om de vrije Vrouw te zoeken die zij maar niet hebben tonnen vinden. Eene droevige zaak moet voor het hof van assisen te Quimper den 8 Julij onderzochc worden, men moe: namelijk zes kinderen oordeelen die met medewerking van hunne moeder, hunnen vader hebben omgebragt. De heer Hopezoon van den beroemde Hollandschen bankieris sfüdert acht dagen verdwenen en niettegenstaande de onderzoekingen van zflne vrienden om zijn lot te kenDenbeeft men hem nog niet kunnen ontdekken. Acbt dagen geleden was hij in Frascatiwaar hij veel geld ver. loren had: hij kwam den anderen dag cemg, en was «eel gelukkiger, want hij won 200.000 fr. Hij ging ten een uur in den nacht wegen sedert dien tijd weet men niet wat van hem geworden is. De poltcie heeft reeds onderzoek gedaanbecgeeft tot nog toe vruchteloos geweest is. Te Rignau in bet departement Morbihan heeft een korporaal van het 46«te regiment van linie Joseph Carp genoemd, zich de ooren afgesnedea. Eerst had hij dit coegescnreven aan eenen aanranding door hem onbekende personen, doch later heefc hij bekend, deze verwonding zichzelven te hebben toegebragt. Hij was, namenlijk uitgegaan, met voornemen om zich te dooden maar had hec,- door vrees bevangeD niet verder dan tot het af. snijden zijner ooren dnrven brengen, Volgens de officiële staten van in. en uitvoerdie inj Engeland van 5 Janoarrj 1832 tot 5 Jannarij 1833 hebben plaats gehad: is in dit land in. gevoerd voor eene waarde van 75 403,850 fr. aan Ejansche koopwaren terwijl Frankrijk niet dan voor 22.300,227 fr. aan Em?*k«ebe waren heefc ingevoerddie nog meestal uit koloniale voortbrengselen bestonden. In hetzelfde jaar heefc Engeland uitgevoerd naar de Vereenigde.Staten voor 314904,325 fr. naar Duitschland voor 236.742.425 fr.naar Holland en Belgie vuor 153 755,625 fr. naar Italië voor 133.720,125 fr. Er zijn slechts vier landen in Europa Pruissen ZwedenOenemarken en Noorwegen die minder Engelsche koopwaren invoeren dan Frankrijk. Een Schotsch schip Lady of the Lake, aan boord hebbende 230 passa giers en matrozen, stootte, den u Mei, op de hoogte van Canada, zoo hevig tegen eene ijsschotsdat de kiel scheurdehet ruim weldra vol water was, en het schip zonk. De ongelukkigeD die aan boord waren, wierpen zich met zulk eene overhaasting in de sloep, dat dezelve twee maal omkantelde, en 80 menschen verdronken. De kapitein klom eindelijk in dezelve af met 33 personeo, zonder levensmiddelen en kompas, nog genoodzaakt zijnde een dertigtal passagiers achter te latendie zich met het marsseil aan den grooten mast hadden vastgebonden. De sloep zwierf 75 uren op zee rond ieder oogenblik in het gevaar orn door het ijs omver, geworpen te worden. Zij ontmoette eindelijk eene Engelsche brik, die deze ongelukkigen half dood van koude en honger naar de kusc van Canada voerde. Van de meesten waren de voeten bevrozeo. De laatate berigten uit Portugal ontvangenvermeiden dat de bezet- ting van het fort Péniche een gewapend vaartuig, dat onder de Engelsche vlag wilde voorbij zeilen, genomen, en aan boord van hetzelve, behalve eenen aanzienlijken krijgsvoorraadvrij gew'igdge docomenceo gevonden beeft, omtrent de expeditie die onlang te Lagos eene'landing ondernam. De gevangenen zooden voorts verklaard hebban dac nog twee dergelijke vaartuigen ie gelijk met hen nit de Engelsche havens waren geréild, en bestemd waren om genoemde expedicie te ondersteunen. Te Lijon moeteo weder onlusten uitgebroken zijn bii gelegenheid dat de maatregelen werden uitgevoerd om de Poolsche en Italiaansche vlugte lingen welke zich in die stad bevonden, naar elders over te voeren. Het volk was tusschen beide gekomen had zich tegen de vervoering verzet en de regering was genoodzaakt geweest, hare bevelen weder in te trekken. Omtrent eene Carlistische beweging, die den 29 Junij aldaar bad plaats gehad behelst een'Frauch dagblad het volgende: Eergisteren tegen vier ure, des namiddags, vernam men eene groote op"caodding in de straten St. Laurent. Martingale en andere; zie hier wat zulks veroorzaakte. De vrouwen uit de wijk hadden eenige jonge kinderen

Leydse Courant | 1833 | | pagina 3