oastardfgistdeB, welvarende. Het lossen van het geschut heeft deze heu. gelijke gebuertenis aso de ingezetenen onzer residentie aangekondigd. Dadelijk daarna waren alle publieke gebouwco eu een aantal particuliere huizen met vlaggen versierd. De tijding dezer gelukkige gebeurtenis is hoor den baron de Fesser, adjndanr van Zijne Maj. den Koning, naar Ber. gjn, en door den kapitein Duchateladjudant van den staf van Z. K. H. Prins Frederik, naar het leger overgebragr. Bij Koninklijk beslnic, van den 13 Mei 1.1., is het Koninklijk besluit van den 3 Julij 1834 zoodanig gewijzigd, dat onveranderd het bedrag der jaaripsche toelage voor lands beurzen bij de kweekschool te Haarlem, ter somma van 4800, de met die beurzen begunstigde kweekelingen welke thans in drie klassen verdeeld zijn, voortaan, te rekenen van den jsien Julij dezes jaars, slechts eene klasse zullen uirmaken, bestaande uit vier en twintig kweekelingendie jaarlijks eene prebende van 200 ge nieten; zullende de tegenwoordige kierde klasse van kweekelingen, of die, no welke geen genot van eenige beurs of prebende verbonden is, dien ten gevolge de tweede klasse worden. Blijkens berigten uit Deventer, van den 3_Julij, hadden de manschap, pen, welke zoo uapperlijk tot verdediging'' van 'het kasteel van Antwerpen hebben bijgedragen, en die te Arnhem en Zutphen zoo luisterrijk zijn ontvangen, Donderdag den 17 Junij, in laatstgemelde stad hunnen plegti- gen intogt gedaan. Ztï waren door de dragonders en de schutterij binnen geleid geworden, en door eene callouze menigte volks op het minzaamst ontvangen. Op het badhnis te Scheveningen is op gisteren, onze verdienstelijke tooneelkunstenaar Rombach, van de Amscerdamschen schouwburg, in den ouderdom van 49 jaten, overleden. Amsterdam den 5 Jul#. Van eenen kant, die ons met regt alle ver. trouwen in de juistheid der opgave doet stellen, is ons medegedeeld, dat er in den loop der zes eerste maanden van dit jaar een getal van 1060 ichepen alhier te Amsterdam aangekomen is. Zulks over de zes eerste maanden van het vorige jaar slechts 975 geweest zijnde zoo is hec in de daad onmetkeljjk dat, in weerwil vau het plaats gehad hebbend en voor onzen handel zoo belemmerend geweest zijnde embargo, de vergelijking der bede jaren evenwel, ten behoeve van net tegenwoordige, een batig dot van 85 meerder aangekomen schepen oplevert. In den afgeloopen nacht, omstreeks half een ure, is er brand ontstaan ten huize van Andries Barend Levi Tanguinlogementhouder in de Zand. «raat, N3. at; twaalf brandspuiten zijn in werking geweest, en men is dm brand spoedig meester geworden. De bovenste verdieping is uitge. brand en de overige beschadigd. Niemand is daarbij om het leven geko men of gekwetst geraakt, alleenlijk heeft een vreemd koopman, aldaar logerende een groot gedeelte van z(jn koopmanschappen daarbij verloren. Dordrecht den 5 Julij. Naar men stellig verneemt is Zr. Ms. stoom boot Suriname, bestemd om de heeren baron Ventolk van Zoelen en jonk heer Dedel naar Londen over te brengen waartoe dezelve stoomboot iteds den 3 dezer van Vlissingen vertrokken en des namiddags van dien eigeD dag te Hellevoetsluis aangekomen is. Voorts wil men weten, dat bet vertrek der beide genoemde gevolmagtigdea naar Londen op aanstaan den Zondag bepaald is. 's Hertógekbosch den 2 Jolij. Heden zijn van eenige korpsen kavallerie talrijke detachementen verlofgangers met bnnne paarden naar de depóts ver. trokken. De paarden blijven bij ce depóts. Het verlof der manschappen dotirt zes weken. In de beide kampen zullen dezer dagen groote vnur-manoeuvres worden gehoudenwaarbij ook de kavallerie en de artillerie tegenwoordig znllen vezen. Heden werden dezelve in hec kamp van Oirschot door den Prins Veldmaarschalk bijgewoond. Breda den 5 Jolij. Naar wij vernemen, zoude de dappere Bevelhebber en verdediger van Antwerps vijfhoek, de Geaeraal der infanterie, Baron Chané, zijn verlangen te kennen gegeven hebben om zich met der woon binnendeze stad te vestigen, zullende hij voorloopig eenige kamers in het logement de Kroon betrekken, zoo dat wij eerlang het genoegen zullen smaken van dien moedigen handhaver van Ntérlauds eer, in onze muren te zien. Heden morgen zijn de kwartiermakers der in het kamp bij Raijen lig- gende troepen reeds van daar vertrokkenom zich naar de onderscheidene 1st tonnementen te begeven, waar bunoe korpsen morgen moeten aankomen. Oirschot den 3 Julij. Heden morgen vroegtijdig is de divisie tot hec doen eener militaire wandeling uit het kamp opgebroken, voor zoo veel doenlijk alles wac tot dezelve behoort met zich voerende en ieder gedeelte geplaatst es marcherende op de wijze zoo als zulks in tijd van oorlog in acht genomen moet worden. Daar de marsch in de rigting van het dorp Spoordonk plaats vond, zoo deed de bevelvoerende luitenant-generaal Cort-Heyligers, de kolonne op de Heide, nabij gezegd dorp halt maken en die voorzorgen en maatregelen bezigen welke bij bet bivouakeren der troepen gebruikelijk zijn en waarna ieder korps dezer divisie een gelijkluidend voorschrift tot leidraad heeft, hetgeen door hen gedurende de laatste verblijftijd in de kaotonnementen op eene doelmatige wjjze menigmaal tot oefening in praktijk is gebragt. Onmiddelijk na de halte werden de noodige wachten en posten uicgezet het terrein nsar alle zijde mee zerg bewaakt en door ieder korps, naar gelang de grondsgesteldheid znlks gedoogde, die stelling ingenomenwelke bet in orde van battailje moest bezetten. Hec voerwezeD en al hetgeen wat tot de trein behoorde werd geparkeerd en aan de ambulance tevens hire plaats aangewezen. Niets alzoo vergeten z|jnde, waarop men in een onderhavig geval dient te letten, heeft de divisie, na eenigen tijd vertoevens, haren weg vervolgd en is door Oirschot gaaode in den namiddag in de legerplaats terug gekomen* O De schoone bouding der troepenbenevens de goede orde bij hec mar cheren was voorbeeldelijk en maakte dé aandacht van een ieder gaande; geen hec minste oponthoud beeft er gedurende de marsch plaats gehad en dezelve is zonder kijf buitengewoon geregeld afgeloopen. Batenburg den 1 Julij. Heden morgen arriveerde aan de overzijde van de Maas, onder den toevloed van een grooc aantal aanschouwers uit de naburige gemeenten van Maas-en-Waal en de provincie Noord-Braband de ponton-trein onder het bevel staande van den msjoor Hoogeveen, welke te Raveicem en omstreken een gernimen tijd was gekantonneerd geweest. Het gezigt was allerschoonst, toen de veertig wageps der pontontrein, alle met scboone paarden bespannen, over de brug trokken, die in zeer kor. ten tijd ten algemecneo genoege over de rivier was geslagenten einde hunne nieuwe kantonnementen aan deze zijde der rivier te betrekken. De pontoimieri zijn alhier verbleven met een gedeelte trein.soldaten en de pairden der 4de kompagnie, terwijl de overige naar de dorpen Horsen, Appeltern, Altforit en Maasbommel vertrokken zijn. Gemelde brug werd hierna gepasseerd door het artillerie reserve-parkbestaande uit circa 100 wagens alle met vier scboone paarden bespannen, hetwelk van Ois kwam en kantennementen in de dorpen Wijchen, Niftrik, Leur, Hurne en Borg haren beciekken gaat. GRIEKENLAND. De stad Arta in Epirus, Is den 15 Mei en twee volgende dagen over. Vallen geworden door verscheidene duizenden bergoewonersbestaande uit Turksche en Grieksche soldatendie tot de afgedankte ongeregelde troe pen behooren. Op eene wrseo'aa'dige wijze, hebben hst in die stad moord, brandgestigt en geplunderd, Alle. de ingezetenen mossten om bun leven te behouden aanzienlijke sommen .gelds. geven, en die .niet konden betalen werden vermoord r vrouwen en. meisjes, werden, deerlijk raishigideld, en kinderen om het leven gebragtgijzelaars medegevoerd om. geld te err langen, weiden insgelijks, na het ontvangen, van, het leven berootd. Zelfs de consuls van andere natiën, met name die van Rusland en Engeland hebben ook hun leven, voorveel geld moeten .koopen., De Turksche overheden en de bezettiner uit weinigmanschappen bestaande hebben zich in de forten gered. Met buit beladen zijnde roovers na een bloed, bad drie dagen lang te hebben aangerigc, naar hunne bergen wedergekeerd. In andere steden van Epirus heerschte groote vrees, dac een dërgeljjk lot haar boven bet hoofd hing. RUSLAND, In het paleis van Tamedo, te Petersburg, heeft men onlangs een ledi kant van massief kristal ter bezigtigiDg van het publiek ten toon gesteld), waarna het bestemd is, om als geschenk des Keizers van Rusland aan den Schach van Perzie te worden toegezonden. Deze prachtige, legerstede de eenige van deze soorc, welke welligc rer wereld wordt gevonden scbitterc van zilver en andere versierselenmen bestijgt het ledikant door middel van een olaauw glazen trap. Hec ledikant is derwijze ingerigt, dar van weerszijden welriekende waterstralen kunnen uitspringen, wier aaohou. dend gebruis een' aangenamen stoap te weeg brengt. Wanneer de op d? vier bed-knlommen te plaatsen lichten zijn ontstoken, wordt.men door tiea cerugkaacsenden glans ais vetolindmen zoude zeggen duizendtallen van diamanten bijeen vergaderd te zien. Dit pronkstuk van Russischen kunst, arbeid is in ae keizerlijke fabrijk te Petersburg vervaardigd. SPANJE. Madrid den 28 Junij. Nadere berigten omtrent de eedaflegging aan de dochter van Koning Ferdinand behelzendat de Koning en Koningin vergezeld door de Prinsesdie door hare voedster op den arm gedragen werd, te elf uren aan de kerk van bet koninglijk klooster van San Geroni. no aankwamen. De straten die zij doortrokken waren met loofkransen en draperiën versierd. De plegcigheid begon met hec vieren vsn eene mis dewelke de patriarch bestuurde, daar de aartsbisschop van Toledo, zicht om zijne zwakke gezondheidverschoond had. (Hec is als zeker bekend dat deze prelaat geprotesteerd heetcweshalve reeds een bevelschrift ver, schenen isdac de pacriarch der Indien in de Corces-vergadering zijl* plaats zal vervangen.) Eerst legden de Infanten Don Francisco en Sebastiaan den eed af, die daarop den Koning naderden, cot een ceeken van hnlde belde handen ia de zijne gaven en de handen des Koning der Koningin en der jonge Prinsez kusten. Dit werd door allen nagevolgd. De jonge Prinses werd door dac kussenzeer aan hec schreien gebragten moest door allerlei suikergoed bedaard worden. De plegtigheid duurde vier uren en liep zonder stoornif af76 afgevaardigden waren er tegenwoordigdes avond was er verlich^ ting en werden talrijke vuurwerken ontstoken. De naam van Don Car ten is niet genoemds en de Koning van Napels, ais afscammeling van bet buil van Bourboo heeft plegtig door zijnen zaakgelascigde doen protesteren a welk protest ook woordelijk wordt bekend gemaakt. DUITSCHLAND. Berlijn den 25 Junij. Een berigt uit die plaats medegedeeld,' bevit ODder anderendat in het Groot-Hertogdom Pozen, nog altijd gestrenga maatregelen moeten genomen wordenen er onlangs nog een aantal per« sonenouder welke men mannen van aanzien teledie ondankbaar genoeg zijn om de weldaden hun door het gouvernement verleendte vergeten iu hechtenis genomen zijn. De plannen van de in hechtenis genomenea schijnt, zoo als hunne papieren bewijzënvan een zeer gevaarlijken aard te wezen. Tot deze onvergenoegd en omwentelings-gezindbeid geven frai- scbe vlugschriften veel aanleiding, die de herstelling van hec koningrijk Polen niet alleen niet als onmogelijk, maar zelfs als waarschijnlijk voorstellen. Eenige uren slechts waren H. H. K. K. Majesteiten van Rusland op het lnscsloc Jelagin den 17 Junij aangekomen, toen ook aldaar Priuz Albert van Prutstenvan Berlijn komende, afgestapt. Francfort den iscen Julij. Het is heden voor het eerst dat in Hesses- Cassel een minister in staat van bescholdiging gesceld wordt t de minister namenlijk van buitenlandsche zaken en juscitiede heer Hassenpflugdoor de Staten in staat van beschuldiging gesteld heeft een bevel ontvangen om voor het opperste geregtsbof te verschijnen ten einde zich te regt. vaardigen, zullende hij, bij niet verschijning, bij contumacie veroordeeld worden. GROOT.BRIT ANNIE. Londen den 19 Junij. Uit deze stad schrijft men, dat de heer Dedel aanstaande week aldaar verwacht wordt. Prins Esterkazy van Weeneaj en Graaf lUatuszewitsch van Petersburgzouden te gelijkertijd aankomen. De gevolmagttgde van Pruissen Baron BuLwwas reeds tegenwoordig. Men geeft bet vertrouwen te kennen, dac de onderhandelingen van het eind-verdragdadelijk zullen vervat worden. Den 3 Julij. In het Huis der Gemeenten heeft gisteren avond oBte minister van Buitenlandsche zaken, bij gelegenheid van bet ter tafel komen eener petitie van kooplieden op Oporto, verklaard, dat het Brnsche go», vernemenc aan Don Ihiguel had doen weten, dac het Portugal verantwoor. delijk stelt voor aide schade, welke Britsche onderdanen mogten lijden^ door hun niet toe te laten'hunne goederen uit dac land naar elders te vervoeren. Dienzelfden avond is de motie van den heer Humetot het bouwen van een nieuw buis der gemeenten mee 154 tegen 70 stemmen verworpen. Des avonds te voreo waren in commtsé de tweede en derde der ministe. riele resolutienbetrekkelijk de vernieuwing van het charter der Engelsche bank, nadac in de tweede door de ministers nog eene nadere wijziging wit gebragt, aangenomen. r De derde lezing der bill ter emancipatie der JodenIs tegen heden over acht dagen bepiald. Volgens eene op last van de regering gemaakte opgaaf, zijn 57 Hol- landsche schepen in Engelsche havens onder embargo gelegd geweest: alt 8 te Rochester, 2 ce Yarmouth, 12 te Portsmouth, 1 te Southampton, 2 te Cowes, 4 te Douvres1 te Arnndell1 te Cardiff', 3 te Penzance, 3 te Falmouth, 1 te Weymouth, S te Ramsgate1 ce Newhaven, 1 ce Harwich, 3 te Huil, 1 te Berwick, 2 te New - Castle2 ce Liverpool, 2 te Holeyhead en 1 ce Leith. Hare ladingen bestonden voornamenlijk uic suiker, koffijindigo en vruchten. ■- Terwijl II. Donderdag twee heeren op de Schotsche rivier Garnock aan hec visscben warenbemetkten zij plotseling in het middel van den stroom een draaikolk, waar het rivier-water mee groote snelheid iu den grond scheen verzwolgen te worden. Zij begrepen oogeoblikkelijkdat bet bed der rivier in eenen daaronder liggende kolenmijn moest weggezon. ken wezen en ijlden naar den digest bij gelegen uitgang der tnfjnom de werklieden van derzelver gevaar ce verwittigen. Deze hoorden gelijktijdig hét geweldige rnischen der indringende wateren en ontkwamen, laoezeet met moeitenog allen gelukkig. Daar de myn verscheiden mijlen groot wasbleef dien dag; en den volgenden hec rivier-water naar binnen stor. ten, tot dat eindelijk een geweldig stuk van bet stroombed weg zonk,' eu de geheele rivier, de mijn vervuilendehare bedding op. en nederwaarc» meer dan éene mijl ver droog lier. Drie lieden in eene boot ontkwamen

Leydse Courant | 1833 | | pagina 3