wonnenzonnen wij met d'epen ernst Vunnen antwoorden: krijgs-oefenirg tu dai zelfvertrouwen, becwelk niet in de bierkroegen, maar onder den togel.regen wordt verkregen." Omrrenc Antwerpen," meldt de bijzondere correspondentie uit Ber lijn, zijn de meeningen öiteeuioopeuddat de stad gespaard wordt, strekt de maesten tot gemststeliiogevenwei is net de vraag, of deze menschlievendheid tot aan het einde zal worden volgehouden. De citadel kan de Franschen nog lang bezig honden, en men wensclic, dat zij. nit hoofde van de hier als zoodanig beschouwde onregtvaardige en vermetele onderneming, nog vele moeijelijkhedan ondervinden mogeo. Intusschen hebben de Franschen gelegenheid tot nadenken en leeren zij onderacheid tusscnen het bemagtigen van Ancona en andere plaatsen. Alle vijandelijke bedoeling, anders dan de verovering der citadel, vervalt nu reeds van zelve. De Franschen zulleo van geluk spreken, wanneer zij dit eenige en laatste oogmerk hnnfter expeditie bereikt hebben; dat dit ten slotte het geval zal wezen, kan, uit aanmerking van de daartoe aangewende middelen, nier zeer worden betwijfeld. De staatkundige kwestie blijft echter alsdan nog altijd te beslissen Een der Engelache dagbladen, onlangs van de gevaren sprekende, waaraan de stad Antwerpen thans was blootgesteldzeide onder, anderen: Indien generaal Chassé het onschuldige AntwerpeD koelbloedig in eenen poiDhoop verandert, dan geefc hy voor onze beschaafde eeuw een onge hoord voorbeeld, en doet hij de barbaarsche wreedheden der middeleeuwen herleven. Een te Kopenhagen uitkomend dagblad merkt daarbij aan: „De Engelschen rekenen het tijdvak der middeleeuwen tot het jaar 1807 ingesloten." Wederzijdsche gebeurtenissen en maatregelen. Nederlandsche voorposten.Van die naby BergeD op Zoom wordt den I9den December gemeld, dat men in den toen afgeioopen nacht geen kanonvuur in de r'gting vau Antwerpen had gehoord. Men wist evenwel niet, of dit ook aan den wind kon toe te schrijven zytien meende in genoemde rigcing vuurpijlen of lichtkogels te hebben zien opgaan. Van die bij Groot-Zunderr wordt den ïouen December, gemeld, dat men den vorigen nacht (van den lp op den oosten), het kanonvuur in de rjgting van Antwerpencbsschen 12 en i uren, weder zeer aanhoudend haa ge oord. Bijzondere berigten van heden morgen (Donderdag) uit Antwerpen ontvangen, brengen mede, dat het allerhevigst schieten van berde zijden steeds aanhield. Een houwitser van de citadel geworpen was in eene kuidcon op het fort MontebêllO gevalten. Te half acht, gisteren avond, was een bom op de halve ttaad der Citadel, aan de stadszijde, nedergpko- men en door eene ontbarsting gevolgd, welke men vermoedde door her sprihgen eener kaisson ;te zijn veroorzaakt. In deze berigten, die tot elf uren loopen wordt geen gewag gemaakt, noch van eene bestorming der meergemelde halve maan'in den afgeioopen nacht, noch dat de brea.batte- rijtn hun vuur geopend hadden; alleen wordt gezegd, dat men bezig was tusschen het fort Montebello en den straatweg, de bedding voor de groote mortier in gereedheid te brengen en waren er gisteren meer dan 30 wagens met zandzakken in de rigtmg van gemeld fort beengéreden. Negendoo. delyk gewondde Fransche genie-soldaten waren binnen Antwerpen gebragt. In de berigten nit Bercbem: wordt het Verlies der Franschen in den nacht van Dingsdag op Woensdag op 48 man begroot. De gekwetsten en zieken die vervoerbaar zijnworden steeds naar on. derrebeiden verder afgelegen plaatsen opgezonden. Te Brussel zijn nog gisteren twintig wagens met zieken en gekwetsten aangekomen. pit de Belgische bladen: De berigten van voor Antwerpen loopen daar» in tot den 19 December des avonds. In den toen afgeioopen nacht waren de bres- en concre-battertjen voltooid géworden, en zoo ver gewapend, dat zy den 2oscen des morgens haar vuur/zouden kunnen openen. De werkzaamheden der genie werden met kracht voortgezet, zijnde de bedekte weg der haive maan bijkans geheel bekröbnd, en de loopgraven tot aan de gracht der. linker face van hec bastion N*. 2 "gevorderd, N-Ogawais worde in deze berigten gewag gemaakt van hec vernielen van. den beer. die hec water in de grachten der citadel tegehhci.adt als eerst in den nacht van den ipden hebbende plaats gehad. Het weder was gedurende de laatste 24 üre'u minder ongunstig voor de belegeraars geweest, maar daareutegen hadden zy veel te lijden gehad van het vuur der bezeiting, die steeds de grootste waakzaamheid betoonde. O der andéren was de generaal St. Cyr Nugnes, chef van den staf, door het barsten eener grenaat vry zwaar aan den schouder gekwetst, en was aan den kommandant der genie Pauiineen been afgeschoten. Journal du Commerce d'Hnvers van den 19 Decemoer. De byzon- dei heden, wegen» de jODgste opratien de» bèlegs leveren geen jStoi tot een lang veihaal. De werken der belegeraars worden voortgezet, doch altijd met die langzaamheid welke onvermijdelijk wordt gemaakt door de guurheid van het jaargetijdede geaardheid der lokaliteit eD de positie der arbeiders. Tot op dit oogenblik is, zegt men, eene enkele bresba terij vo cooid zy ia aangelegd .tegen over de liukerüank der balve: maan en heeft de besietr-ming om het bastion Toledo te beschieten. Wij weten stellig, dat zij sints langer dan 24 uren gewapend is echter heofi men niet ver- notaeo dat zij reeds vuur.heeft gegeven- Het gerucht wordt ver.preic, dat die battery door bet Hollandsch geschuc is gedemonteerd geworden; hei is moeyelyk te dien opzigte het ,waré te weten gelyk zulks over het geheel het geval is, omtrent al hetgeet) de mindere gebeurtenissen, zoo- bij het beleg als bij de verdediging betreft. Het is overigens mogelyx dat dit eeniglyk deszelfs oorsprong heeft uit de omstandigheiddat die bo;terij werkeloos blyfj, in weerwil zij Sedert eecigen tyd gereed ia. Van tijd {ot tijd vallen nog ettelyke kanonkogels en bomscherven in de stad. Maardag zijn er in de nabyheid der Mechelsche poort, onder ande ren in de Gezondheidsstraat nedergekomen gelakkiglyk hebben de pro jectiles of derzelver brokken niemand gedood of gekwetst. Tot heden toe zijn door die verlóren schoten meer dan 70 huizen binnen de stad bescha digd geworden. Maandag en Dingsdag heeft men wederom Fransche gekwetsten naar het hospitaal van AntWerpen vervoerd men meikt 'sedert eenige dagen op dat dit transport niet meer geschiedt door militairenmaar door burger lijke werklieden, De berigten'van de'Schelde leveren niets belangwekkends op. Nabij den Ktuisschans worden eenige ltanouneerbooten en een stoomschip gezien ddch hóórt men in' die rigt'ng geene losbrandingen. De Koning Wordt té Antwerpen verwacbr. Wy zijn reeds derwijze ran het gedruis der artillerie gewend, dat wij schier zouden vergeten te mélden dac de belegeraars en belegerden elkan der sints Maandag avond allergeweldigst blijvenbetchieten. P. S. Half vier urm, namiddagVan het tooneel des oorlogs ontvangen wii nieuwe berigten; zie hier eeuige derzelver De genie - werken worden voortgezeteene nieuwe battery N*. IJ welke niet moet wofrien verward met de nieuwe bresbaiteriiheeft haar vuur tegen de citadel geopend, Deze daarentegen heeft op de belegeraars veel meer projectiles afgezonden, dan gedurende de vorige nachten. Het getal gekwetsten 1» nog niet bekend; doch het moet aa merkelijk wezen. Reeds weet men dat dekepitein der genie Couteau door een kanonkogelen een luitenant van het 19de regemencdoor een geweerschotgedood zyn een ander kapitein isgtawetst. De citadel heeft haar zwaarste vuur gerigr op de bresbat erii. welke o: op dit nur nog niet heeft geschoten. Het tegen die batterij afgetcbo en werptnig schync haar ie hebben beschadigd. Dezer dagen is eene bom in de loopgraaf nedergekomen juist op het hoofd van eenen Franschen grenadier, dien ziigelijk re denken is ge heel vermorzeld en tevens zoodag onder het slijk en de mulle aarde bedol ven beeft, dar daardoor met-een voor zijne begrafenis was gezorgd; na hec gebeurde zag men in den dbor de bom gegraven kuil niets, dan eenen pogl van bloed en modder, waarnit de vreesseliik verscheurde isdematea van den krygsman opstaken. Dit voorval is my door eenen luitenant van die grenadier - kompagnie verhaald geworden. Journal /InversAntwerpen den 19 December. Deze nacht ia voor de werkzaamheden der genie allerverschrikkelijkst geweest. De wer kerstot aan de knieën in het water, worstelden met vele standvastigheid regen hinderpalen die onoverkomelijk moesten schijnen. Vele der arbeider» -/i 0 or,der de instortende werken bedolven en vele anderen door het vyan- delijk vsnr gekwetit en gedood geworden. De heer Couteaukapitein der genie, is door eenen kogel gedood. De luitenant Gravel, van het 19de re. gemene is door een musketkogel gedood die hem door het regter oog tg gegaan. De sterk moordende waimuskettea der belegerden hebben eene zee- groote menigte onzer manscnappen gedood en gekwetst. Ondanks alle hinderpalen nadert het beleg Jeszeifs laatste tijdperk, Dt halve maan en hec bastion zullen spoedig aangegrepen worden. De midde len der defensie zijn dubbel magtvol zoo wel door de hechtheid en sterkes der vestingwerkenals door de koude en bekwaamheid der Hollanders om van dezelve het meest doelmatig gebruik te maken. In de meer andere berigcen van de Belgische zijde, omtrent het voorge vallene bij het beieg der citadel, in den nacht van Dingsdag op Woensdag, straalt, hoezeer men daarby ook de geleden verliezen heefc zoeken te ver kleinen of wel geheel verzwegen heeft, desniettemin zeerduidelyk door, dat die nacht voor de belegeraars eeue der noodlottigste is geweesc en hun op aanzienlijke verliezen is te staan gekomen. Het Antwerpsch Handels blad, hetwelk, uit hoofde het militaire beheer daar ter plaatse, de geheele waarheid niet vermag noch durft openhaar te maken, laat zich echter dui delijk genoeg deswegens Uit. Hec geweervuur, de kanoonade, hec worp- geschut, waren dien nachc in hevigheid verdubbeld en inzonderheid hadden de belegerden eëD verschrikkelyk vuur gemaakc. De belegeraars gingen 'échter, middec onder dien hagelbui vaD projectilen, rustig en stoutmoedig mét hunnen arbeid voort; ofschoon weinig, zoo vorderen zij toen; de ar beiders schenen tot leenspreuk te hebben aangenomen: haast u langzaam. Wy hebben niets stelligs kunnen vernemen," vervolgt het gemelde blad, omtrent het verlies, hetwelk zulk een heete nacht den belegeraar» moet gekost hebben, en, wat de geruchten in de sted verspreid, betrefc, zij dragen zoo blijkbaar het kenmerk van overdrijving, dac wij ons onchoo- den er iets van te mélden," Het dient overigens hierby opgemerice te worden, dac ofschoon zy nameiyk tot op ellen afstands van den voet van de halve maan of het ravelyn der Hulppoorc, achter de lunette Sc. Laurent, zijn genaderd, zij nog bij lang niet zijn aan de eigenlyke gracht der cita del, welke gemeid werk van den hoofdwal van hec kasteel scheidt; en, naar het uit de meergemelde berigten schijnt te blyken, is de eerste proef, om als het ware bij verrassing of door een' zoogenaamde» coup.de. wain het bedoeld voorwerk te vermeesteren, hun weder even zoo bekomen, ai» de eerste dergelijke door hen gedane poging tot bemagttging van de lunette St. Laurent, zoodac er hoogstwaarschynlyk voor de vermeestering van die werk nog andere inspanningen en opofleriDgendan die coc heden gedaan zijn, van de belegeraars zullen gevorderd worden. Omtrent de tnoeyelykheden van het beleg, daarvan moge overigens nog het volgende uittreksel van den Phare een denkbeeld gevenOnmoge- lyk, zege hy, zou men zich de hinderpalen, die de belegering»-werken ontmoeten, kunnen voorstellen. Het ongunstig weder is de grootste bond genoot van de citadel. De regen heeft den grond doorweekt, van de loop graven modderpoelen gemaakt. Men stejle zich uu de moeyelijkheid voor, om door d eïe «Ifclcdia meer. dan tuiae voeten diep IS en als !t. Ware. geCU vme.en ttroDü heelc, zware lasten, zoo shs stukken vier-en-tiwiitie-noode—- te krijgen, en dat onder een nagei-oi .iioüwirteras granaten, kleine.ka- Bonkogels, steenen enz., die van naby en onophoudelijk woeden, gewqrpéq" Er storten nog altijd Fransche bommen en kogels by tnenigce in de stad neder, vooral in de sectie NV4, alwaar eene bom injhet met zoo veel kunstkeurige zorg verzamelde kabinet van natuurlyke Historie van den heer Kets is nedergekomen, en er de g'rootste verwoesting heeft aasgerigt. Eene andere bom is in .een tuin vau-den heer temmens nedergekomen; één per. soon is gedood en een ander gekwetst gewerden. Vele ingezetenen vertacéu deze gevaarlijke wijk. In de Brnsaelsche bladen leest men veiderdat het als atellg zeker aldaar verspreide berigt vap eenen inval der Hollanders op het Belgisch grond gebied ia het Fransche hoofdkwartier eeue groote opschudding had ver. weke, en de stad in beroering had gezec. Omtrent de Holltndscne gevangenen, leest men indeijwi.- „De door de Franschen bij bet stormenderhand bemagtigen der lonec St. Laurent gevangen gemaakce Hollanders Werden eergisteren door lieden die waar schijnlijk inet hunne reisroute bekend waren, te Brussel verwacht; de ge vangenen zijn echter, op hunnen weg naar Valenciennes, hier niet door gekomen. De lieden. waar0p wij doelen, hadden het voornemen opgevat .pfat, op het voorbeeld def Fransphe troepenin den persoon dier overwonnen vijanden hulde te bewyzeu aan den moed van ongelokkigen bun voorne men is alzoo ten deele verydeld geworden; doch eene inschryvings-lyst i» oogenblikkelyk voor hen geopend geworoeD en binnen weinige minuten mee eea honderdtal óa'derteekeningeo bedekt gewegst, waarvan de meeste door vrouwen van onze aanzienlijkste huisgezinnen. Wy vernemen, dat aae het bureau van een Lngelichen Standard te Lon den eene dergelijke 'inschrijving i* geopend". Courtier' Bé.'ge: tilt'blad behelst den volgenden brief uit Antwerpen; In weerwil vaq het bezetten der lunette St. Laurent, zullen de'wer ken der belegeraars .piet dan ten uktersten langzaam voortgaan, en ik re ken, dat zij, mip,sc genomen, nog wel twintig dagen er mede zullen moe ten voortgaan, Het ia uiij zelfs niet beweezen, dat men niet nog eindéiylc zal v»rpligt zijq; 00 den, aanval, van uit de stad re beginnen. Het wordt rhons. erkenddat de zes andere forten, die zich langs da Scheide, op Belgisch grqnëgebied bevinden, 'ieder gewapend en approvi- andeerd zijn, bui afzonderlijk op zich zelveo een beleg door te staan. I» men verpligc, dezelve' siormapderhand In te nemen; zoo al» alles aahónidt, dan is het zeker, dat demaand Maan o#s te midden dier oppèratie zal verrassen, want allé die forten staan rondom in het water, zo® dat, «nder» dan in geval van sterke vorat, hec onmogelijk is dezelve te genaken. :a „Eene stellige dyacizaak doet Brij begrijpen wat de Hollanden na heröver- geven tier' citadel willen doen, Zy rigten in dit Dogenblik langs des linker oever der Sfjjeyie, twee verschansie kampementen op, het eene te Bresken» en het andere te Terneuzen. pp beide plaatsen hebben zij voortreffelijke ankerplaatsen voor hunne vloot, en van de landzijde zijn die beide ponten door eene overstroming van ettelyke uren uitgestrektheid verdedigd. Die maatregelen zullen de Schelde, zelfs voor eeoe ontzaggelyke vloot, onneembaar maken.' Derhalve zal de Fransche expeditie tot gevolg hebben de volslagene sluiting der Schelde, en het plaatsen van Beigie in nog-hag.

Leydse Courant | 1832 | | pagina 2