LEYDSCHE N" COURAN T. A°- 1832. V R IJ D A G 1410 D£Ar 23 NOVEMBER, POLEN. Bi] eene opwachting, welke de raad van admfnstratie, de generaals, de ambtenaars, de officieren, goedbezitters enz., den '4 Nj/ember, aan den Vorat «tedehouder maakten, ter gelegenheid van den geboortedag dra groot vorsten Mie huilopenbaarde.de Vorst dezelve, dat Zijne Maj. de Keizer en Koning den Polen eene nienwe weldaad bad toegekend, welke hun eer lang officieel zonde worden bekend gemaakt. In Wabschau sprak men inrnsschen van kuiperijen en aanslagen, die er, omstreeks den 7 November, zouden zijn ontdekt geworden en aanleiding gegeven hebben tot verscheidene gevangennemingen. De juiste zamenhang was In het publiek nog niet bekend, doch zoo veel wist men, dat dit maal niet de Poofsche belangen op bet spel staan, maar dat er strafbare vereeniglngen hebben plaats gehad tusscben de Russische officierendie met vele verordeningen van den veldmaarschalk stedehouder ontevreden Zijn, De deelnemers aan deze kuiperijen, die veelligt geene staatkundige klenr hebben, zouden zelfs met andere officieren te Petersburg iD ver- elandhouding gestaan hebben. De schuldigen zijn gevat, en ter onderzoek gaar Petersburg gevoerd, op eenigen na, die over Krakau naar Galiicien zonden ontkomen zijn. De toestand der Poolsche aangelegenheden werd met eiken dag be vredigender. De Keizerlijke genade was voor geen Pool gesloten, die zich tot dezelve wendde. Met de intrekking der aan de kroon verbeurde goe deren ging men zeer langzaam te werk, en men nam elke gegronde re clame In aanmerking. Eene menigte van bniten 's lands gevlugte Polen, trekken nog, gelijk te voren, van huis de tot hun onderhoud vereischt» inkomsten. De handel en beroepen herleven, en de stedeliog verheugt zich, zoo wel als de landman, over de herstelde rust en zekerheid. Maar van den luister der gezelschappen, die vóór de omwenteling heerschte, zal Warschau nog' lang moeten afzien, want de groote familien hebben het meeste verloren, en voelen zich het diepste geknakt. ZWITSERLAND. Den 14 November stond er eene conferentie plaats te hebben tnsschen de Vier kantons'Uni, SCHWjjz, Unterwalden, Wallis, om over de aan gelegenheden van Gazel të beraadslagen. Reeds eenen geruimen tijd ging de spraak, dan eens, dat Bazel met de overige gemelde kantons arbeidde aan een konkordaat; dan eens, dat het zich; in overeenstemming met die kantons, tegen alle landagsbesluiten wederzetten wilde; en dan eens, ein delijk, dat Bazel met die kantons uit het Eedgenootschap treden wilde. Men zou weldra vernemen, wat er aan de zaak was, en van hetgeen deze conferentie mogte uitleveren, zou veel afhangen de zamenroeplng van den landdag, welken velen als onvermijdelijk aanzagen, en toch allen gaarn Vermijden mógten. DOITSCHLAND. De centraal.ltommisslê der Rijnvaart heeft zich, overeenkomstig haar besluie in de Zitting van Julij genomen, den 6 November geconstitueerd verkjaarden den eersten inspector, een zjjner vlijtigste en bekwaamste mannen verzocht, de berichten voor te leggen, welke hem in de vorige zitting waren opgedragen. Daar nogtans bet in alle opzigten gewigtigste medelid, de Koninklijke Prnissische gevolmagtigdenaauwlijks uit eene zware ziekte hersteldbelet wordt de vereeniging bij te wonen zooden de overige medeledendie reeds met het begin van voorleden jaar begre pen, de zitting te moeten verschuiven, te eerder Ingang vinden om dit tn alle gdvaï tot het bègin van het volgende jaar te doenomdatdoor de vertraging van den Kon. Prnissischen gevolmagtigden de kommissie, piet voltallig zijnde, geene algemeen verbindende besluiten nemen kan. Met regtscnapen wil en beboorljjke voorbereidingzonden dan wel de grootste moeijeliike aanhangige vragen ie het belang van de scheepvaart én den Rijnhandel, tijdig genoeg kunnen zijn opgelost. 1 n- De regelende hertog van Anhalt Köthen is, den 11 November, on der den naam eens graven van Marmsdorfvan Weenen terugkeerende, door Dresden getrokken. Met den eersten December worden bij het Kon. Saksische leger de nieuwe unitormen ingevoerd. In plaats van den voormaligen witten grond, zal thans de kleur van het laken zijn, voor de Infanterie groen, bij de kavallerie blaauw. Uit Wisbaden schrijft men den ia November: Het wordt eindelijk tiid Stellig de gezegden te logenstraffendie meer dan eens in de openbare agbladen herhaald werden wegena aanhoudingen van afgevaardigden die ngar het kasteel van Maxburg zouden zijn vervoerd geworden. Tot nog tpe is geen afgevaardigde tot gevangen zitten in een forterei veroordeeld. De hteren Kind/erger en Hofman hebben alleen 8 dagen vastgezeten in hpijne respective districten wegens geweigerde betaling der belastingen. Qeene uitspraak is er nog gedaan tegen den raadsheer Herdernoch tegen den heer Rossafgevaardigden negotiantdie beschuldigd is geworden van h?t vertoog der staten te hebben verspreid. De andere 16 afgevaardigden die zich veiwjjderd hadden, zijn, wel is waar, aan' een onderzoek onder worpen; maar het gouvernementden opsteller van het vertoog kunne ide ontdekken schijnt zich te zullen vergenoegen met de uitsluiting der af gevaardigden en weldra nieuwe verkiezingen te zullen bevelen. De heeren Colli en Metternichzijn tot 3 jaren vestingstraf verwezen en een vrij aanmerkelijk getal inwoners van het bailluwschap Hoechstvooral van net stadje Hofheim, zijn tot verscheidene maanden verootdeeld in een verbe. terhuiiom aan eenen oploop te hebben deel genomen. Zij die den afge vaardigden Schott beleedigden, en zij die getracht hebben om hem te verlossen zuilen dezelfde strafj ondergaan. Pe maatregelen van het gouvernement worden in het geheele land van flassgjj gondel" tegenstand uitgevoerd. JRe^tjs het tijdperk ter betaling van de belastingen bepaaldheeft tiet gouvernenjeptdoor de wet bevoegd om na verloop van 8 dagen aan te balen en openlijk bij den afslag de goederen dergenen te verkoojen, die weigeren te betalenvan die middelen geen gebruik willen maken het heeit aan de tchuldpligiigeo het in beslag nemen hunner goederen Itirjjl gescholden en de ambtenaren gelastom de schuldpligtigen die op de eerste sommatie niet betaald mogten hebben, in eene boete van 3 tot iSJfuJdensen vervolgens tot 8 dagen gevangenis, te verwijzen. [Hoe schoon dit alles moge klinken, toont desniertem.n de hertog van NaiiaV genoegzaam de kunst vanin den geest des lijdste regeren "niet ie verstaan. Dan toch zon hij zijne ministers niet veroorloofd hebben etne plegtlg beslaande staatsregeling in de dietbaarrte belangen der natie te krenken, en in plaats van daartegen strijdige maatregelen te herstellen, dezelve zoodanig tot het uiterste te drijven, dat regtscbaptne mannen, ten einde niet meineedig te worden, zich verwflderen moesten. Dat de ministers zich toch wel inprenten, dat zij aan de redelijke gematigdheid, en geenszins aan bun talent van te regeren de behouden rost te danken hebbeo. Moeijelijk zou men in de getchiedrollen eener regering bij staats regeling schaamteloozer inbreuken tegen oe staatsregeling aantreffen, dan degene die in het hertogdom Nassau hebben plaats gehaa,] In den avond van den 14 November, heeft er bjj het aankomen der snelwagen van Frankfort te Hanan eene oploop voor het posthuis plaats gehad van eene menigte, die zich tegen het duorzoeken der wagen door de tolbedienden vetzetten wilde maar uiteen ging bjj de aankomst der policie, bijgestaan door de burgerwacht. Den ijden bad betzelfde plaats, maar de rust bleef insgelijks verder ongestoord. NEDERLANDEN. Leyden, den aa November. Laatste opgaven van den staat der ziekte Nieuwe zieken, hersceld, overleden, nog in beh. 4- 4- 4- 13. 11. a. I. Ley den 20 Nov. 0 0 0 0 0 0 Sedert den 4 Aug. 1087 599 484 Amsterdam 20 Nov. 0 X 0 21 0 1 1 Rotterdam 20 n 0 1 1 Gouda 19—20 n 0 1 0 BELGISCHE AANGELEGENHEDEN. De Prins de Tallejrand heeft te Londen verscheidene conferentlen met de Hollandsche en Pruissiache ministers gehoudenomtrent het doel dezer bijeenkomst loopen verschillede geruchten. Sommigen willen weten.dat de verdeeling van Belgie van nieuw zoude op het tapijt zijn. 11'.derzijdsche gebeurtenissen en maatregelen De Engelsche gezant in Belgie, Sir Robert /idairheeft den 19 No vember, in naam zijner regering, geprotesteerd tegen de volgende zinsnede in de dagorder van den generaal Evain aan het Belgische leger; en met name tegen deze onderhaalde woorden: Het stijfhoofdig verzec van Holland om deszelfs troepen -terug te trekken binnen de door de traktaten aan hetzelve toegekende grenzen, was eene daad van voortdurende vijandelijkheden tegen de vijf groote Mo gendheden van Europa"' De maarschalk Girard heeft den igden eene Proclamatie aan het Fran- sche leger gedaan, waarin hij tot hetzelve en tot de Belgen zegt: dat Holland, door te weigeren zich aan de beschikkingen der Conferentie te onderwerpen, den oorlog aan de vijf hoven heeft verklaard, en dat Frank, rijk en Engeland de door Holland neérgeworpen handschoen hebben opge raapt." Tegen deze paragraaf is door den Engelschen gezant Sir Robert Adairgeprotesteerd, als betuigende hij dat Engeland Holland den oorlog niet aandoet; dat er een groot verschil is tnsschen dwangmiddelen, strek kende ter voltrekking van het trskraat en den oorlog, strekkende tot het innemen van het grondgebied en soms tot omstootiDg van den staat; dat het onderscheid tnsschen de resultaten der dwangmaatregelen en die van den oorlog genoeg doet blpeadat er, althans van Engelands zijde, geene zake is van oorlog. Te Viissingen is den ï^den dezerter versterking van het garnizoen wederom een baiaillon Zuid.Hollandsche schutterij binnengetrokken. De bezetting van het fort Bath heeft laatstleden Zatnrdag insgelijks neg eenige aanzienlijke versterking bekomen. Met den meenten ijver en met behulp der troepen van het garnizoen houdt men zich sedert eenige dagen aldaar bezig, met het aanleggen vaii eén werk, om het nog onverdedigd acces langs den Westelijken zeedijk te bestrijken. De troepen zijn met deo besten geest bezield en verlangen vurig naar het oogenblik om eiken vg- and het plekje gronds te betwisten, hetwelk als de sleotel der Schelde- rivier is aan te merken en zonder welks vermeestering geene vijandelijke vloot het wagen 231, deze stelling met de zeeniagt voor dezelve gestationeerd, te trachien voorbij te zeilen om de opper.Schelde te bereiken. Ondet de vloot op de Schelde is eenige verandering van standplaats ge- komen. Het linieschip de Zeeuw is op de hoogie van Terneuzen post gaan vatten, terwijl de korvet de Dolphijn thans ter hoogie van Bath is gestationeerd. Voorts is onze zeemagt op de Schelde-waieieu in den loop der vorige week neg met een santai kleine vaartuigen versterkt geworden. Donderdag morsen, den 22sten dezer, is eene schuuwschuitmet gsrst en lijnzaad geladen en aan den Sluischen schripper van Gelder toehe- hoorer.de, door het mistig weder, op de zandplaat nabij Sluis vervallen en vervolgens bij den opkomenden vloed, tegen den Vlaamschen wal ge slagen zqnde, door den zich aldaar bevindenden Belgischen post ouit ge maakt en zijn schip en lading verbeurd verklaard geworden. Men mag vertrouwen, dat deze vijandelijke daad niet zonder voldoening zal blijven en de roofzuchtige bezetting van dat oord genoodzaakt zal worden het geroofde met billijke schadevergoeding terug te geven, daar men dezelve anders, met volle regt op de Belgische schepen, ,op de Schelde zou kun nen verhalen. Naar wij vernemen, zoude de luitenant-kolonel der artillerie Bake, door Z. M. zijn benoemd tot bevelhebber van de forten Lillo en Liet kensboeK. Volgen» tijding nit Bergen-op-Zoomvan den ao Novemberhad uien aldaar berigt, dat de Belgische bezetting uit Btabu.dsch Putten was weg getrokken. Daarentegen waren er Fxansche krijgsbendeo te Eekeren, Schouten, Bresscbaet en Merxem aangekomen, en werden er te Capelle twee eskadrons Fransche rniterjj verwacht. Zaturdag den tzdc-n, is aan de bezetting op het kasteel van Antwerpen de navoige .de Dagorder bekend gemaakt en met geestdriit ontvangen.

Leydse Courant | 1832 | | pagina 1