LEYDSCHE COUR A N T. A°« 1832. w. N>. 136. U 4 AN DAG DEN 12 NOVEMBER. NOTIFICATIE. Burgemeester en Wethouders der Stad Leijden, gezien hebbende de missive van den Ontvanger ad interim der Directe Belastingen dezer Stad, van den 25Sten dezer maand; geven bij dezen kennis aan de Ingezetenen der- zelveStad, dat het Kohier der Ongebouwde en Gebouwde Eigendommennaar de uitkomsten van het Kadasterover de laatste drie maanden van het jaar 1832 bij besluit van Mijn Heer den Staatraad Gouverneur dezer Provincie, van den 13. dezer maand executoir verklarrd, ter invordering aan den Ontvan. ger is overgegeven, en dat een iegelijk, na bekomene opgave van zijnen aanslaggehouden zal zijn om dadelijk na de ontvangst der Kennisgeving ten minste het vervaltene een derde te voldoenterwijl gemelde Ontvanger anders, b(j gebreke van dien, verpllgt zal zijn, om de belastingschuldigen van maand tot maand, ingevolge de Wet te vervolgen. En zullen de zoodanigendie bun aanslag-biljet niet mogten hebben ontvangenzich van een dubbel van hetzelve, kosteloosten kantore voornoemd kunnen voor zien. Dat het volgens de Wet aan den belanghebbende zal vrijstaan, tot den 31. Maart 1833 tegen alle abuizen, die bij in de uitkomst der Kadas trale werkzaamheden, te zijnen aanzien, ontdekken mogt, zich in reclame te voorzienmits de wettelijke vormen derzelve in acht nemende zullende de zoodanigen welke zich dezen tijd niet hebben ten nutte gemaakt, zich zeiven de daaruit ontstane schade te wijten hebben. En opdat niemand hiervan onwetendheid zouae kannen voorwenden, zal dezen worden afgekondingd en aangeplakt alomme waar zulks te doen ge. brnikelijk is. Aldos gedaan en gepubliceerd, bij H. H. Burgemeester en Wet houders der Stad LeydeB, op den 29 October 1832. J. G. de Met. Ter ordonnantie van dezelve, P. A. du Pui. SYRIË. Volgens de laatste tijdingen uit Konstantinopel, heeft Ibrahim-Vicbi in Syrië 30,000 rekruten gelige. De spraak ging aigemeen, dat Mehemed- Ali met den Kapudan-Pacha voorloopige onderhandelingen had aangeknoopt, die veelllgt tot eene uitkomst voeren zoude. Den 8 October schreef men, dat de Groot-Vizier binnen 14 dagen naar het leger in Syrië zou vertrek ken. 40,000 man, meestal Albanezen, werden b{j Gallopoli en andere zee havens van Marmora, naar Azie ingescheept. Latere berigten van den liden melden, dat het vertrek nog niet is bepaald van den Groot-Vizier, éaa?|houden het voor mogelijk, indien Ibrahisoi-Pacha het Taurische ge bergte niet overtrekt, dat de opening van den veldtogt tot het voorjaar worde uitgesteldtot zoo lang hadden de vloten opzettelijk een zee- treffen vermeden. GRIEKENLAND. De brigade van 4 bataillons infanterie, twee eskadrons Ilgte kavalerie, en eene batterij, die bevel ontvangen heeft om naar Griekeoiand te ver trekken, Is sterk 3,583 man, de officieren, ooder-officleren en leden van den staf medegerekend. Men beeft slechts diegenen der onder-officieren en soldaten daartoe bestemd, welke ten minste nog twee dienstjaren te volbrengen hebben. De kavalerie neemt geene paarden mede; deze znl- len in het koninkrijk Napels worden aangekocht, en, wanneer de ruiters in Beijeren siaan terug te keeren, zullen zij ten dienste der Grleksche (roepen verblijven. Men zegt, dat het Grieksche gouvernement zich niet alleen belast met de reiskosten, maar oók met de soldij der Grieksche groepen. Ook blijft men verzekeren, dat de Koning Otho te gelijker tijd met het regentschap eD de Grieksche deputatie, die zich te Napels zul len scheep begeven, vertrekken zal. Verder meldt men uit Munchen, den 30 October, dat de oorzaak van het oponthoud in de Ilgting der Grieksche troepen niet lag, waar de openbare dagbladen ze zochten; vele lieden meldden zich intusschcn aan, om deel aan de expeditie te nemen en het leed geen twijfel, of men zou bet vereische aantal troepen zamen brengen. Onder deze omstandigheden kon men de zending eener Bejjersche brigade meer dan als eene begelei ding ter eere van 's Konlngs zoon beschouwen. Er boden zicb eene menigte lieden aan. die wenschten geplaatst ta worden in de burgerlijke «0 de hofdienst des KoniDgs van Griekenland; ofschoon men ten d en opzigte minder verlegeo was en zeer gestreng moest zijn, ten aanzien der keuze. Overigens stond er niets te worden bepaald vóór dat het regentschap zich ter plaatse overtuigd hadde van hetgeen er behoorde te wordeo gedaan. Nog zeide mee. dat aau hetzelve een zeer onderschelden hooge ambtenaar zonde worden toegevoegd. Eindelijk meldt men uit Munchen, dat alzoo Zijne Maj. de Koning Otho van Griekenland, uit verscheidene plaatsen bezendingen ontving over allerlei soorc van voorwerpen, boogstdezelve zich genoopt vond, openlijk bekend te maken, dat alles, wat, zonder eene bijzondere bestelling, aan hem gcrigt werd, niet aangenomen, maar ten koste van den zender, teruggezonden zonde worden. De Beijersche regering heeft met het Bondgenootschap eene overeenkomst getroffen, dat de naar Griekenland vertrekkende troepen, ten aanzien van het Beijeische •contingent, alt tegenwoordig zullen worden beschouwd. Den 2 November schrijft men uit Munchen, dat het vertrek van Z. M. den Koning van Griekenland bepaald is op den isden dezer maand. Den 13 en I4den zullen ter dier gelegenheid piegtigheden plaats hebben. Prins Eiuard van Sakten-Altenburg, lultenant.kolonel In Beijersche dienst, en broeder van H. M. de Koningin voert het bevel over de twee kompagnien Beijersche ligte kavalerie derwaarts bestemd. OOSTENRIJK. De Beobachter neemt uit het Journal de Francfort, de navolgende aan merkingen over ten aanzien der Staatkunde van den dag Wanneer men zich denkbeeldig terug zet in den geest van den tijd waarin wij ons vóór twee jaren bevonden, zoo zal men ligtelijk bespeu ren dathoezeer men geene bijzondere pogingen gedaan heeft om de liberale denkbeelden te onderdrukken, zij echter sedert dien tijd slechts geringe vorderingen gemaakt hebben. Wij gaan de gebeurtenissen in Italië en Polen met stilzwijgen voorbij; want de revoiutionnairen dezer Deide landen hadden hnnne hoop veel meer op Frankrijkdan op de natiën ge grond welker wedergeboorte zij bewerken wilden. Daar zij deze hulp niet verktegenmoesten zjj weldra huune onmagt inzien. De toestand der zaken in Portugal bewijst genoegzaamdar de zaak van Don Pedro niet die van het volk is; de hoop van dezen vorst grondde zich insgelijks op eene vreemde Mogendheid. Gelijk Polen en Italië op Frankrijk ver trouwde Don Pedro op Enge/and. Belgie levert hetzelfde achouwspel op. Dit land verzekertdat zijoe omwenteling een volkseigendom geweest isen toch vreest hetzelve om het volk tegen de Hollanders aan te voe ren. Hoezeer deze monarchie in materiële krachten verre het overwigc heeft, roept nogtans deze half repnblikeinsche Mogendheid den bijstand van Frankrijk in, zoozeer wantrouwt zij den geest dei volks. Dit over- zigt bewijst, dat het liberalismus onmagtig is, zoodra het niet meer op den bijstand eener vreemde Mogendheid rekenen itan. De revolutionnairt geest zou slechts kunnen zegevieren, indien de Europerche Mogendheden het oneens wierdenwant kriig en onlnsteD zouden denzelven voeden. Den vrede van Europa te handhaven, moet alzoo op dit oogenbllk het doel van aller siaatkude zijn, als wanneer voor Frankrijk en Engeland, deze twee hoofdzetels van revolutionnaire mannen, het liberalismus nog slechts een voorwerp wordt van inwendig bestnnr. Franrrjjk heeft door zijne Jnlij.omwentellng, Engeland door het aannemen der Hervormings- biilgeoordeeld met den democratischen geest een vergelijk te moeten treffen. Van beiden was de opoffering groot. Er blijft thans nog slechts te vragen overof zij genoegzaam zijn geweestom den revolutionairen storm te bedaren, en oi de democratische wraatzucht, nadat zij in Frank rijk eene kroonen in Engeland eeuwen oude privilegiën verslondein delijk geitlid is, of dat zjj nog meer nieuwe voedingsmiddelen verlangen zal. Deze vraag is thans rjjp ter oplossing en de oplossing zal voor Europa eene groote ies opleveren. Wjj zullen zien hoe zich het aristo- kratlsch beginsel in Engeland en bet monarchale in Frankrijk staan te verdedigen. In Frankrijk heeft de regering met het beginsel der volks- souvereiniteit te kampen. Had het volk regt om in spijt der wet op de trooD-opvolglngLodcwjk-Filip uit te roepenzoo kan bet met hetzelfde regt deszelfs opvolger van den troon uitsluiten en van nieuw eene staat kundige omwenteling beginnen. Dat verderfelijk beginsel moet of vernie tigd worden, of men moet er zich aan onderwerpen. Wij zullen zien, boe de Fransche regering door hare vastheid de verwachting aller vrien den van openbare rost en deo vrede van Enropa regtvaardigen zal. Zoo staan de zakenElke staatkundige maatschappij bevat in zich het monar chaal het aristokratlsch en het demokratlsch beginselverschillend om wikkeld, Het laatste wint op dit oogenblik in Engeland en Frankrijk magtig veld gints op kosten van het aristokratischhier op kosten van het monarchaal beginsel. Alles komt daar op aan of, en hoe beiden zich verdedigen znllen. [Dit artikel vereisebt opheldering In het belang der verhevene menschep, waarde, ofhetwelk op hetzelfde neerkomt, der gezonde redeneerkunde. Klaarblijkelijk speelt men hier (evenveel Uit welke beginselen) met de woor den liberaal en revoJutiennaireven als of bet woorden waren van éénerlel beteekeoliterwijl zjj hemelsbreed verschillenals Licht en Duisternis. De revolutionaire geest toch is niet te verzadigen, hij zou, gelijk hoofd in der tijd van Spanje'» wraatzucht zeidede geheele aardkloot door de kaken jagen en vragen of er nog meer is/ Al wat in het inwendig sraats- ëevennaar staatsregelingbestuur en regering bestaat, is verouderd want het strijdige met het ideaal der Rede, al bestond het honderde ja dnizeude jarenmoet men als onvolledig en verderfelijk beschouwen. Elk posittief regt moet onderdoen voor het eeuwig bestaande regt der rede 4 want hetgeen men hiermede niet in overeenstemming kan brengenontstond uit geweld uit bet opzettelqk onderdrukken van den menschelijken geest in deszell» zacht naar ontwikkeling, draagt oen stempel der eeuwen van staatkundige onmondigheid, en was een noodzakelijk gevolg des priesterdoros en van de uitsluitende regten des adels" zoodanig is deszelfs taal of lie ver volgens Pilitzdie der voorstanders van het Omwentelings-stelsel. Die van het Terugwerkings-:/*/:?/ (waartoe de schrijver van voorstaande artikel schiint te behooten), zeggen daartegen, volgens denzelfden Pilitz Kik Ids anal is de vrucht eener opgewondene verbeelding, en op zijn best toepasselijk in de kunsten op de voorstelling der wereld niet op het wezenlijke staatsleven. De rede bedriegt zicb zelve en weet naaow- lijks wat zij begeert; want welke ia de ware rede? Die van Plato of van Arislotelcsvan MachiavelU of van den Jezult Mariana van Graswinkel of van Hobbesi van Pufendosf of van Locke; van Rousseau of van Montesquieu} van Quesnaj, of van Adam Smithvan Kant oi van Halter f Slechts wat sedert eeuwen en dnizende jaren bestond en nog bestaat, is goed, en alles wat goed is, bestaathet zon zoo lang niet hebben bestaan en nog aanwezig zijn, indien het niet goed ware. Niet zonder reden is het geweld in handen der magthet is daarom het bestaande te verzekerenom datgene te behouden wat in zijne ligchamelgke onveranderlijkheid, gelijk de Mont- blanc, de Chimborasso en de Himmalcya na dnizende jaren even weldadig voor het nageslacht zsl werkenals het sedert zestig eenwen deed." Terwijl de voorstanders »an het allengs voortgaande HeRVORMiNGs-tre/se/, (waarvoor wij de vrijheid nemen net Z. M. den Komng van Pruissen ona te verklaren) volgens denzelfden Pö/itzantwoorden: Gij beiden dwaalt, raakt beiden de uitersten en sedert zes duizend jaren ligt de waarheid in het midden. De wereldregering in hare groote omwikkeling van het men- schelijk geslacht stond nimmer aan de zijde der Ultra's. Even zoo schiep z|j de rede in den mensch als deo Chimborasso in Amerika; even zoo gaf zij den mensch het bewust zijn van zedelijke vrijheid, als het gevoel van noodwendige oorzaak en gevolg. Zij gaf den mensch het hooge Ideïal waar raar hij atreven moet, maar tevens liet zij het aan den mensch over zelf te ondervinden dat geen Ideïal op deze aarde bereikt en tot wezen lijkheid kan gebragt worden. Door de eeuwige vormings-wetten van de menschelijke vrijheid, hebben gedaante - verwisselingen plaatseven als men dezelve onophoudelijk in de zinnelijke wereld bespeurt. Het rijk der zedelijke wezens is ontwijfelbaar tot booger trap gekomen dan die, waarop de volken stonden ten tijde van Zoroaster, Confucius enz.; en gelijk de voormalige Staatsvormen van Perzie, Indie enz.ten tijde hnnner verouderingte niet gingen even min kunt gij, mannen der Terugwerking, den verdorden siaaikundigen vijgenboom der middeleeuwen met nieuwe vruchten en loof bekieeuen. Maar ook even min kunt gjjdie in de stormen der omwentelingen, Volken en Staten op nieuw wilt herscheppen, dezelve afzonderen van hun voorledeue, van hunne geschiedenis. Wat zicb wezenlijk overleefde, dat is: langer cunrde

Leydse Courant | 1832 | | pagina 1