te verwekken om tot haren roem en luister bij cc dragen. Dit denkbeeld, hetwelk gestadig hoogstdeszelfs hart vervulde, van het oogenblik, dat hij den troon besteeg, heeft beletselen ontmoetwelke men niet zonde kunnen uitdrukken, zonder smartelijke herinnermgen te verwekken. Order die beletselen, is een der grootste, Ida: der onkunde die, zich gelijk een ziekte in zulke roate verspreidde dat' naauwiijks iemand aan de besmetting is ontsnapt. Uit een zoo noodlottig' beginsel zijn inderdaad de groote ge breken ontstaan die de rijken verwoesten en de regtvaardigste voorzig- tigste, wijste en weldadigste instellingen vernielen. In dat beginsel vinden mede hunnen oorsprong de verdeeldheden de partijende verachtelijke bijnamen, de huichelarij, die met het masker der deugd de afzigtelijkste ondeugden bedekt, en den naam vau algemeen welzijn geeft aao de driften die bet de grootste schade toebrengen. Wenschende alzoo eene onwrikbare balie tegen die rampen op te rigten en aan de liefde te beantwoorden, welke de volken dezer j grootmoedige natie voor hunnen Souverein ten allen tijde, voora! in de laatste dagen betoonden, heb ik, onder andere maatregelen veu algemeen nut, en nit kracht eener volmagtmij gisteren door den Koning toevertrouwd om de hooge scholen tot dien graad van luister te hersteilenwelke Spanje in de vorige eeuwen zoó zeer veredelde, aangenomen en beveel, dat men, een einde doende nemen aan de bijzondere oefeningen die door de drang der omstandigheden tot nutoe zijn toegelaten of gedoogd gewordende universiteiten den 18 dezer loopende maand openeen de registers ter inschrijving den 23 November aanstaande sluite ,J gelijk dit eertijds plaats had. Dit tijdperk zal niet kunnen worden verlengdwelke rede men ook zoude mogen aanvoeren om het te doen. Gij zult het voor gehoord houden en het doen uitvoeren, Met de handteekening der Koningin. n Gegeven te Sint Ildephonse, den 7 October 1832." F R A II K R IJ K. In de Echo de la Fronttere, leest men nit Valenciennes, den 17 Octo ber: In het leger van het Noorden herleeft een zeker gerucht, men spreekt op nieuw nogmaals van Belgie binnen te rukken ais van eene mo gelijke zaak. Gisteren te vier uren is de maarschalk Gerard onmiddelijk na cencn koerier te hebbeD ontvangen naar Parijs vertrokken. Meozegt, dat de maarschalk deel gaat nemen aan de beraadslagingen, waarvan de op hande zijnde bmnemogt van onze troepen in Beigie, bec gewigtig onder werp uitmaakt. Men voegt er bij dat het genoegzaam overeengekomen is, dat hei Noorder leger kantonnementen in tie nabijheid van Brussel en Gend betrekken zal, ten eir.de de Belgen te kunnen bijstaan, ingeval de zen. wien men bet voornemen vooronderstelt om Holland aan te vallen, het 'onderspit delfden. Wat er van deze gissingen zijn moge alles doet geloovendat de week niet zal verloopeo zonder eenige beslissende ge. beunenii op te leveren." NEDERLANDEN. Staten-Generaal. 'sGravenhage den 27 October. Eergisteren middag, te 12 uren, heeft de vereenigde deputatie der beide Kamers van de Staten-Generaal zich in plegtigen optogc near het paleis van Zline Maj. begeven, om floogstdenzelven het adres te overhandigen op de aanspraak, ter opening van de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal. Dit adres is van den volgenden inhoud: Nimmer. Sire! naderden, bij de opening hnnner zittingen, de Staten- Generaal Uwen troon met lndtnkken als de tegenwoordige. Ook zfj koe sterden de niet ongegronde hoop, dat, door eene redelijke schikking, het doel van aller wenschen, aan den bezwarenden toestand des Vaderlands een einde zon zfin gemaakt, en zien zieh, door de ontvangene mededêelingen jo deze regtmatige verwachting te leur gesteld. Grievend is bnn gevoel bij het beschouwen van den loop der onderhandelingen; voorstellen, aan de eene zijde gekenmerkt door gematigdheid en toegevendheid etschen aan de andere, met de eer en het onafhankelijk bertaan der Natie onveree- mgbaar; een Staat, schoon klein, niet zonder róem, sints eeuwen onder die van Europa bekend, nit vermeend algemeen belaDg opgeofferd aan eene bevolking, die zich onlangs daarvan trouweloos en geweldig losscheurde; deelneming slechts bij vreemde Mogendheden, waar eerbied voor regt, hnlp en medewerking moge verwacht worden; dit is het wac ons overal treft. En wanneer wij met Uwe Maj. den toestand der buitenlandsche be trekkingen gadeslaan, dan zou, bij het duistere daarvan llgtelijk moedeloos heid kunnen geboren worden, zoo niet de eenparige overtuiging van het onregtmatige en onverdiende van zoodanige behandeling de Natie reeds ge willig tot groote opofferingen had gebragt, en zoo niet de zedelijke kracht welke tot die opofferingen in staat stelde, in haar nog levendig bleef, om er meerdere te brengen aan het behoud des Vaderlands. Die kracht was het, die z'ch steeds, in de hagchelijkste oogenblikkenin Nederland op het 'luisterrijkst openbaarde; die het vroeger tegen de overwegende magt van vereenigde naburen staande hield; die, alle hinderpalen te boven ko mende db herstelling van het door den overweldiger van Europa gesloopte Staatsgebouw eenmaal voltooide, en die ook nu alleen, onder de leiding van Uwe Majesteit, het schragen kan en moet tegen de aanmatigingen of aanranding van een»n onregtvaardigen afval. Wij mogen daarvan met vertrouwen de uitwerksels zien in de uitge breide ontwikkeling onzer verdedigingsmiddelen, met zoo veel zorg en ijver binnen *s lands voorbereid, en laHgs de grenzen op zoo voldoenden voet gebragt. De Natie is fier op hare zee- en laudmagt; zij draagt roem op hare schutterijenalle met geen ander doel gewapend, dan tot verdedi ging van het Vaderland en ter verkrijging van billijke vredes-voorwaarden zoo reikhalzend bij voortduring verlangd. Met genoegen vestigen wijte midden van den druk der tijdenmet Uwe Majesteit het oog op de gunstige nitzigten, welke, zoo wel onze handel, scheepvaart en landbouw, als onze Overzeesche bezittingen nog opleveren, en die ons de hoop geven, dat wij, met wijs beleid en mohd war cok ontrouw of geweld ons zouden pogen te ontnemenonder de nijvere en handeldrijvende volken eene eervoile plaats zullen blijven i.ehou. den. Vlijt en werkzaamheid kenteekenden altijd het Nederlandschi- volk orde en naauwgezetheid zijn aan hetzelve, in de waarneming van bijzondere en algemeene aangelegenheden, eigen. Het onderwijs, onder alte standen verbreid en ware vrijheid en verlichting alom bevorderendemoet deze nationale deugden steeds aankweelten en levend g honden. Wij mogen daarbij den Goddelijken zegen niet voorbijzien, welken wij mede eerbiedig erkennen in het afwenden der onheilen zoo vaak het gevolg onzer ligging aan zeeën en rivieren; maar bovenal in de magtiging der ver nielende ziekte, die een zoo groot aantal slagtoffers in de meeste la'den maakte en ook tot ons is doorgedrongen. Wij danken het der Voorzienig heid, dat de maatregelen tot leniging, met beleid daargesteld, en allerwege door' hulpbetoon en liefdadigheid ondersteund, hebben medegewerkt om deze plaag alhier met minder woede dan elders te doen heerschen jzoodat wij de hoop mogen voeden, baar eerlang van ons te zien wijken. Ooit ouder deze foltering verloochende de natie hare inborst niet, maar oehield die kalmte en beradenheid, welke, in rampen, hetzekerst tot de uitkomst leiden. Deze kalmte en beradenheid zullen ons mede io dit gewigtig oogenblik niet verlaten. Wij zullen de voorstellen, door Uwe Majesteit ons aange kondigd, in bedaarde en ernstige overweging nemen. Het Burgerlijk Wet. boc-kdit zoo aanmerkelijk gedeelte der Nationale Wetgeving, zal alzoo zijne voltooijing weidra kunnen bekomen. Niet minder belangrijk is ailes t'e Jiêndhaving onzer geldmirfdéiéii dn van ss lands crediet beirokkimj beefc. Hit Onderwerp zal onze ganscbe aandacht verelschën, 'eh tnCi d* grootste zorg door óhs behartigd worden; jopdat door de geschiktste m:d- delen bij de meeste orde en spaarzaamheid, de lasten welke de noodza kelijkheid van de Natie vorderen zal, haar zoo min mogelijk drukken. Zwaar zijn deze lasten; maar eenig is de toestand waardoor zij bevofen worden, en geen Nederlander, die niet. kis bet de eer en onafhankelijkheid des vaderlands geidt, daar voor alles veil heeit. Veel moge worden toegeu geven om in het algemeen belang den vrede van Europa te bevestigen maar zeil behoud stelt aan deze toegevendheid palen wanneer zij de uiterste grenzen is genaderd. Nooit offerde Nederland vrijwillig zijn onafhankelijk bestaan open meermalen verdedigde bet dit met geringer middelen tegen aanzienlijke overmagt. Nog leeft in aller harten diezelfde gezindheid nog «makt de God der vaderen, die, ;in de grootste gevaren, redding schonk. Met Uwe Majesteit vestigen wij op den Aimagtigen Regeerder ons vertrou wen en verbeiden sterk door eenstemmigheid van gevoelen en door de regt- vaardigheid onzer zaak de vrnebt eener edele en grootmoedige volharding.'' Tweede Kamer der Statën-Generaau Zitting van Vrijdag den 2 6 October. De notulen van het verhandelde in de comités-generaal van den 18 22 2351011 dezerbenevens die der publieke zitting van laatstgemelden dag worden gelezen en goedgekeurd. Uit de noluien van net comité, van den 23s:en dezer, blijkt, dat, in die vergadering het adres op 's Konings aanspraak, door de aanwezige geweest zijnde 41 leden, met eenparige stem men is aangenomen. Ook het adres zelve voorgelezen zijnde is vervolgens ter kennis der kamer gebragt eene boodschap der Eerste Kamer inhoudende dat zij zich met de door de Tweede Kamer aan haar toegezonden adres, in antwoord op 's Konings aanspraak, heeft vereenigd, en dat Zijne Ma- jesteit bad goedgevonden de commissie uit beide kamers, met de over handiging vau dit adres belast, Donderdag, den 25stente Is uren, te onrvangen. De heer van /tsch van ifyek eerst genoemd lid der even gemelde com. missie, van wege deze kamer, doet vervolgens het navolgend verslag: De commissie, benoemd tot bet aanbieden van het adres aanZ. M.den Koning heeft de eer te rapporteerendac zijvereenigd met eene commissie dt.or de Eerste Kamer der Staten-Generaal ten zelfde einde benoemd zich op Donderdag den 25-ten dezer, heeft begeven naar liet paleis van den Koning, alwsar dezelve, met de gebruikelijke eerbewijzingenis ontvangen; en tot een plegtig gehoor bij Z. M. toegelaten zijndeis hetzelve adreshetwelk met eenparigheid vau stemmen in de beide Kamers der Staten-Generaal was aangenomen, door den graaf Van Reede Voorzitter der Eerste Kamer, aan Ziine Majesteit aangeboden. Na het sanhooren van hetzelve, heeft het Z. M. behaagd hoofdzakelijk te antwoorden Dat hoogstdczelve met het levendigste genoegen vooral in deze omstandigheden, dit adres ontving, hetwelk bij eenparigheid van stemmen was aangenomenais een bewijs opleverende van de eenstem migheid van gevoelens tusschen Zijne Majesteit en het Volk; dat hij daar uit verhoogd® kracht ontleende, om de belaogen der natie te blijven voorstaan en om den loop der gebeurtenissenme: vertrouwen op de Voorzienigheid af te wachten." De commissie voor het door haar verrigte bedankt zjindebesluit dé Kamer tot. bet ooen drukken en rohddeelen zoo van het adres, als van het verslag der commissie. Daarna wofdt de vergadering gescheiden. Zitting van Zaturdag den 27 October. In deze zitting, welke te baif drie urefi een' aanvang nam, is gelezen eene boodschap van Zijne Maj.ten geleide van zeven ontwerpen van wet, houdende de veranderde Iide, 12de, 13de, 14de, 13de, töde en 17de titels van het tweede boek van het burgerlijk wetboek. Verzonden naar de atdeelingen. Namens de centrale afdeeling Is rapport hitgëbragc op het ontwerp vart wet, tot beschikbaarstelling van fondsen voor de buitengewone behoeften van de dienst van 1832. Dac rapport behelsde, dat vier afdeeiingen de antwoorden van het gouvernement, op de gemaakte bedenkingen, voor kennisgeving hadden aangenomen; doch dat de tegenwoordig zijnde leden eener afdeeling een groot bezwaar vinden in hec toestaan eener som, ver re te bovengaande die, welke, volgens opgave van het gouvernement; ontvangen zal worden, zonder dat het gouvernement van de verdere mid delen heeft gebruik gemaakt, welke de wet verschafce. Besloten die rapport te doen drukken en ronddeelen en de disenssien over dit ontwerp van wee te bepalen op aanstaanden Dingsdag op den middag, tegen welken tijd de vergadering is geadjourneerd. Uit de gemaakte bedenkingen der afdeeingen en de daarop gegevene antwoorden van het gouvernement op dit ontwerp van wet, blijkt, dac algemeen de wensch Is te kennen gegeven om eene opgave te bekomen van hetgeen omvangen is op de nogotiatie van 1832, bestemd tot goed maken van de buitengewone behoefte, waarvoor thans de geheele beschik baarstelling wordt aangevraagd. Hierop is geantwoord dat de staat daar van den I5den October opgemaakt, de volgende resultaten van werkelijke gedane fournissemencen opleverde^ In schatkisbffjetten4.339.400.00. In obligaiienrentende 5 pCc. - 690.400. 00. In obligatien rentende 6»...- 21,454,80c. oc« In gereed geld: Gevalideerde renten op de gefourneerde effekten27*'723.37- Kontanc - 41,231.986. 27. 41,503 .709. 64 te zamen 68,008,309. 64. Kunnende bij geheele aanzuivering van alle de fonrnissementenbere kend worden dat de opbrengst der negótiatie in gereed geld ongeveer bereiken zal de vroeger geraamde som van 42,000,000. 00. Leyden, den 28 October. Men verneemt met genoegen, dat onze verdienstelijke Stadgenoot, da Wel-Ed. zeer geleerde Heer J. Logger, Doctor in de Heelkunde en Rid. der der Orde var. de Nederlandsche Leeuw, door Zijne Maj. onzen gelief den en geêerbiedigden Koning, onlangs hij kabinets.dispositie ook is ver. ëerd geworden met de benoeming toe Hoogstdeszelfs Consulent.Chirurgijn in plaats van wijle den hoog geleerden Heer H.de Riemer in 'sGravenhage. Onder verschillende dezer dagen door den min ster van financien aan gekondigde giften, vinot men eene gift nit Haarleai van een bankbillet van f 500, op welks keerzijde vermeldt staat: Gift voor bet Fader landten biljke van dankbare hnlüe aan her besiunr van ouu-Neuerlaids dierbaren Vorst, bij de zoo wijze cd krachtige, als onwrikbare volharding voor 's lands welzijn, onafnankelijkheid en eer, onder oe spreuk; to be or not to be. N. N. Laatste opgaven van den staat der ziekte. Nieuwe zieken, hersteld, overleden, nog in beh. Leyden 25 Oct. 3 4 2 flI- 26 4 o 24. Sedert 27 den 4 Aug. 2 1036 10 56s 2 457 14. 14.

Leydse Courant | 1832 | | pagina 3