gebleven, is eindelijk ook dit rijk binnengedrongen, In vergelijking met andere landen, levert het geheel getal van hen, iveike door dezelve air. getast, en ook van hen, welke daaronder bezweken zijn, geene ongunstige uitkomst op. Algemeene, gewestelijke en plaatselijke maatregelen, met zorg beraamd en uitgevoerd, en ondersteund door den ijver der genees- knnstoefenaren, werken te zamen, om het kwaad, zoo veel mogelijk, te keer te gaan of te verzachtenen bieden een bemoedigend voormtzigt aan, dat, onder den Goddeljjken zegen, de plaag weldra van ons wijken zal. Vele belangrijke ponten van wetgeving zullen wederom de aandacht Uwer Vergadering bezig honden. Onderscheidene ontwerpen, tot wijziging van het Burgerlijk Wetboek zijn reeds gereed om aan U Edel Mogenden te worden aangeboden; Ik koester zelfs de hoop, dat het geheele Burgerlijk Wetboek in deze zit ting zal kunnen worden voltooid, Voortgaande op het reeds ingeslagen 6poor, zal Ik ook eerlang bij U Edel Mogenden benevens de Begrooting der Staatsbeboeften over het volgende jaar, die middelen doen in overweging brengen, welke de meert doeltreffende zijn voorgekomen tot bestrijding van dezelve. Voor de buitengewone uitgavendie het gevolg kunnen zijn van eenen langeren duur der tegenwoordige omstandighedenwensche Ik het middel verder aan te wenden; hetwelk, door U Edel Mogenden vroeger goed gekeurd, den bijval der belanghebbenden zoo ruim heefc verworven, dat de noodzakelijkheid vau niet vrijwillige bijdragen weldra vervallen was, het openbaar krediet meer en meer gevestigd werd, en de Schatkist, met orde en spaarzaamheid bestuurd, daardoor tot de regelmatige voldoening vaD alle uitgaven is in staat gesteld gebleven. Zwaar zijo intnsschcn de lasten, welke, bij voortduring, der Natie moefn worden opgelegd en de toekomst blijft nog beneveld. Maar de gevoelens van eer en vaderlandsliefdewelke de Ingezetenen eendragtelijk bezielen, doen hun die lasten met algemeene welw llendheid dragen en met geestdrift hunne offers nrengen tot handhaving en bescher ming van hnn volksbestaan. Die gevoelens mogen ons geruststellen, Edel Mogende Heeien. Een volk dat, zijner vaderen roem gedachtig, zich in deze dagen, door ge hechtheid aan wet en orde, zoo luisterrijk kenmerkt, heeft aanspraak op eerbied van buiten. In deszelfs zaïpenstemming en in de regtvaardigheid onzer zaakvinden Wij den krachtigsten steun tot gezamenlijke beharti ging van 's Rps belangen en de gegrondste hoop, dat wij, gesterkt door een vol vertrouwen op den Almagtigen Regeerder der wereldte zijner tijd, aan onze landgenooten de vruchten zullen mogen doen plukken van de edelste volharding." Zitting van Dingsdag den 16 October, Ten half twaalf wordt deze zitting, onder voorzitterschap van den heer Cervet Hooft, geopend, daar de laatste voorzitter, de heer van tsch van iFyck, onder de herkozene leden behoorr, welkers geloofsbrieven onder zocht behooren te worden, waartoe twee commissien worden benoemd, als voor de nieuwgekozene van de provinciën Noord.Braband, Gelderland en Holland, de heer IngenhouszSchimmelpenninckvan Ftreest, Dedel en Luzac. Voor de provinciën Zeeland, Utrecht, Vriesland, Overijssel, Gro. .ringen en Drenthe, de heeren Bodaertvan Tuyil van Coeihorst, Rengers, Lcmker en Sypkens. Door de heeren Ingenhoutz en Bodaert is vervolgens gerapporteerd, dat alle geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden in orde zijn bevonden, welke dienvolgens ter vergadering zijn toegelaten, met uitzondering van de heeren van Sytzama, Ferheyen en de la Court welke afwezig zijn. Is gelezen eene koninklijke boodschapwaarbij de voorzitter gemagtigd wordtom den bij de grondwet vereischten eed van den heer van Axh van IFyck af te nemen. Die heer ter vergadering binnen geleid zijnde legt den eed in handen van den voorzitter af, bezet vervolgens den pre. sidealen stoel, en benoemd eene commissie van vier leden, ten einde de stemlijst voor de kandidaten tot het voorzitterschap te formeren. Na drie herhaalde stemmingen wordt de beer Collet J'Escuryals eerste kandidaat, geproclameerd. Bij die laatste sremmiDg heeft de heer tTEscury, van de 45 tegenwoordige leden, 29, en de heer van Asch van IFyck14 stem men bekomen. Tot tweede kandidaat isna drie herhaalde stemmingen de heer van Asch van IFyck met 24 stemmen op de lijst gebragt, en tot derde kandidaat, is de heer Bylcveld met 28 stemmen geproclameerd. De president benoemd eene commissie van vier ledennamelijkde heeren RepelaerHinlopenCats en van Suchtelenom met en benevens de heeren Stemopeemers, zijnde geweest de heeren Schimmelpenninck, van Reenenvan Meeuwen en van Swindercn de lijst der Kandidaten aan Z. M. de Koning aan te bieden. Waarna de zitting zonder bepaald adjonrnemenc is gescheiden. Leyden, den 16 October. Uit bet zestal, ter vervulling der vacature, ontstaan door het Emeritaat van den Wel-Eerw. Do. Proper, is door den groote Kerkenraad der Her vormde Gemeente, heden gemaakt bet volgend drietal: D- D. Spykerte Dordrecht; van Heystte Gouda; van der Boon Mesch, te Leeuwarden: en vervolgens beroepen den Wel-Eerw. Heer Do. van der Boon Mesch, Predikant te Leeuwarden. De heer G. G. Brilt, student in de Godgeleerdheid aan de Hoogeschool alhier, mogt op zijne verhandeling aan Gronings Universiteit, bij de facul teit der Bespiegelende Wijsbegeerte en Letteren ingezondende gouden eere-medaille behalen. Berigten van Londen, van den igden dezer, behelzen het volgende: Zijne Maj. heeft een geheimen raad gehouden, waarin het parletnc t van den iöden dezer tot den nden December geprorogeerd is geworden. Lord Durham heeft eene audiëntie bij den Koning gehad, ter gele genheid van zijne terugkomst uit Petersburg. Men verzekerde gisteren stellig, dat er bevelen gegeven zijn, om eene EDgelsche vloot naar de Schelde te zenden. De manier, waarop dit be. rigi in het ministerieel avondblad medegedeeld wordt, doet echter nog aan het stellige daarvan twijfelen. Admiraal sir Pulteny Malcolm is, Vrijdag, door den Koning, in een kapittel van Ionische orde van St. Michel en St. Jorisop nieuw met het groot-kruis dier orde omhangen, dat hij, ingevolge vroegere statuten, had moeten afleggen toen hij het bevel over de vloot in de Middellandsche zeën had overgegeven. Men heeft hier tijding van het zamenstellen vac bet Fransche ministerie ontvangen. Volgens het gevoelen der Engelsche nieuwsblad-schrijvers zon dit kabiDet niet van langen duur kunnen zjjnen de maarschalk Soult zich in eene valsche positie bevinden. a, Heden waren de 3 pCt. gereduceerden 83 en 1 halfde geconsolideer- den 84 en 3 achtsten de bank-actien 188 en 3 vierden." Laatste opgaven van den staat der ziekte. Nieuwe zieken, hersteld, overleden, nog in beh. Leyden 14 Oct. 7 I 3 26. '4 2 3 i 24. Sedert den 4 Aug. icoi 537 440 24. Amsterdam 14 Oct. 6 7 4 67. '5 9 3 i 72. Rotterdam 13—>5 23 12 13 52. Haarlem 13—15 n 5 027. Delft Schiedam Gouda Utrecht Nieuw zieken, hcri'.eldovcrlcdui, rog in beh. 12—15 31 18 12 32. 13-151» 1 1 I 4» I2eni3 2 1 0 9. 12—14 29 76 10 59. BELGISCHE AANGELEGENHEDEN. In den Er.gchchcn Courier feest men daaromtrent Vrijdag den 12 October: De kabinetsraad heelt gisteren drie of vier uren in deliberatie gezeten, doch, gelijk wij in ons blad van gisteren deden vermoeden, zonder toe eenig beduit ter zake van de tegen Holland beoogde dwangmiddelen te komen. Men zegt, hetzelfde waarop wij wel eens bebben gezinspeeld, dat in bet geval van onvermijdelijken nooddwang, een nooddwang die zoo het schijnt thans daar istot het ter hand nemen van beslissende maac« regelen om de insschen Holland en Belgie bestaande twistpnnten te vereffenen en Engeland en Frankrijk alsdan mogten geraden oordeelen om zulke maat. regelen gezamenlijk ten uitvoer te leggen Pruissen in dat geval den stap zon goedkeuren; eu dat de Keizer van Rusland, hoe zeer ook de beslni- ten der Conferencie hem uit hoofde zijner genegenheid voor den Koning van Holland, mogten bedroeven, bewilligen om eene neutrale positie te bewaren. De kabinetsraad komt beden andermaal bijeen, ter hervatting van gisteren verschoven deliberatiendoch, ten zij nog in tijds uit Parjjt berigt worde ontvangen van zulk een aard, als waardoor het kabinet ia staat worde gesteld tot het nemen van een definitief besluit, is het niet te derken, dat de zamenkomst van heden met het nemen van den een of atiderep bcsl s<erden maatregel zal afloopen." Verder zien wij In hetzelve blad, dat een doorluchtig persoon, wien* gezindheid de ministers omtrent alle vragen, die de gewigtige van vrede of oorlog eenigermare insluiten, in de eerste plaats raadplegen moetenzijne hooge aflteerigheid heeft betoond om eenigen den minsten maatregel van dwang tegen Neérlands Koning, goed te keoren. De achrijver had verder rede te geloovendat het onwankelbaarste vertrouwen gesteld werd inrde bescheidenheid van lord Grey's beatnnren mogt de noodzakeliikheidom de vereenigde magt van Engeland en Frankrijk, als de nitvoererdeagenten van de algemeene toestemming der Conferentie, in het werk te stellen, nter worden weggenomenzoo was er wel in alle geval geen twijfel aan de meest volkomen overeenstemming ten aanzien der te volgen staatkunde. Intusschen waren de zaken tor zulk eene krisis gekomen, dat de vraa» niet meer was: of bet geschilal dan niet krachtdadiglijk zal worden beslecht; maar hoe die geweldadige beslechting met het minst mogelijke gevaar van stoornis der tusschen de voornaamste Mogendheden van Europa beslaande vriendschaps-betrekktng zou worden bewerkt, en men was ernstig beducht, dat de Belgische inwoners aanleiding mogten geven tot zulk eene honing met de Hollanders, dat, in weerwil van 's Koninga poging om znlks te verhinderen de beslissing van het geschil onmisbaar aan de wapenen zoo moeten worden overgelaten. V De Directie van het Nederlsudtcke Bijbelgenootschapafdeeling Leiden, maakt aan hare Stadgenooten bekend, dat de jaarljjksche algemeene Verga, dering dier afdeeling, op aanstaanden Donderdag den 18 October, de« avonds te zes uren, in de Wdlsche Kerk, zal geopend worden met een» openbare Godsdienstoefeningtot welker bijwoning zij allen uitnoodigt, die in de goede zaak der Bijbelverspreiding belangstellen. Namens de Directie voornoemd, A. Do ter Fz., Secretaris. De 0> dergeteekendeGeneesheer in bet Hospitaal de Lakenhal, durft met vrijmoedigneid zijne weldadige Stadgenooten asnbevele», de Wed. Ouwerkirk, in dit huis recon valescente mét baar Kind, welke Vrouw heden racht in de treuri ste omstandigheden werdt gedompeld, door het afsterven van haren Man Maltheus Ouwerkerk, van beroep Schoenmaker, in dit Hos pitaal aan de hevigste soort van Braakloop overleden, haar met zeven jongo Kirderen zeer zwak en hoogst behoeftig achterlatende. De Ondergeteekende zal bet zich tot eene eer rekenen, slechts kleine Liefdegiften voor deze Weduwe in te zamelen, ten einde dit ongelukkig Gezin tegen en met den naderenden winter te onderhouden, en daar hét te vreezeu is, dat nog meer Kinderen zullen worden aangetast, zoo veel in hem zal zijn, een gepast gebruik van deze weldaden re maken. Lakenhal 15 October. F. J. Dozy. V Heden itierf, met echt Christelijke gelatenheid, aan eene oitteerenda ziekte, mfine hartelijk beminde Echtgenoute, WILHELMINA MARIA ELISABETH HOIJER, in den ouderdom van b|jni 43 jaren. Reeds lang had zij eene kwijnende gezondheid en scheen rijp voor het graf. Alhoewel dos dankbaar aan God, dat Hij niet vroeger haar wegnam, ben ik echter met mijne Kinderen diep bedroefd over het verlies eener Gade en Moeder, die ods onvergetelijk zijn zal. Alléén de hoop des eenwlgen levens vertroost onsmaar die hoop is ons ook genoeg. Lejjden 12 October 1831. H. J. MATTHES. Wegens uitgebreide betrekkingen, moge deze algemeene kennisgeving, tevens tot bijzondere strekken. Op den 13 October 1832 is te Leyden overleden, Mejufvronw CHRISTINA BONGERS, in den ouderoom van ruim 83 jaren; strek, kende deze ter algemeene kennisgeving aan famillievrienden en bekenden zoo in als buiten de Stad. Het Algemeen Kantoor van Administratie te Amsterdam, onder dl- rectie van STADNITSKI en van HEUKELOM e. s.) adverteert: dat de COUPONS van door hetzelve uirgegevene CERTIFICATEN van RUS SISCHE FONDSEN, verschenen 1/13 September 1823 van 5 pCt.hr Zilver, groot Rs. 12.50 Cop van heden af zullen worden betaald, ten Kantore van ue Ontvang- en Betaal - kasmet fa 4.10 Fier en twintig Gulden tien Cents. De Ondergeceekende door aankoop Eigenaar zijnde van het KOFFIj. HUIS DE BEURS FAN AMSTERDAMstaande en gelegen in het Noord, einde binnen deze Stadheeft de eer door deze kennis te gevendat hfl genoemde Affaire op heden heeft aanvaart, beveelt zich in de voortdurende attentie van de Begunstigers van bovengenoemd Koffijhuis, met belofte door eene prompte en solide bediening, deze gunst waardig te blijven. Leyden lb-October 1832. J. A. FRANC KEN. Op Woensdag den 31 October 1832, en den volgenden dag, de» voormiddags ten 10 ure, k rij willige Ferkooping te Oegitgeest, op de Bui- tenplaats Rijngeest, aan den Heeren- of Straatweg, nabij Leyden. vau 4 siuks extra fraaije zwarte Jangstaarté Koetspaarden, gelijktands2 Werk. paarden, eene modiense Koets van vieren, 1 Coupé - koets 1 Barovchette, 1 Mandewagentje voor een en twee paarden, 1 Carikel1 Kratwagen, 2 Arresletoen, diverse Paardentuigen gemonteerd zoo met pleet, koper als zwart, 31 stuks Koebeesten, lö vette Varkens, eenig Hooi en Mest, diverse Boerenwagens en Bonw - gereedschappen mitsgaders onderscheidene mahoiriehoute- en andere houte IVTeutrelen SpiegelsPednles, Printen Vloer- kleeder en Carpetten Ledikanten, Bedden met derzelver toebehooreneen draacbare Brandspuit, een linue Tent, en meerandere GOEDEREN. Op Maandag en Dingsdag, vóór da Verkooping des voormiddags ten 10 tot des namiddags ten 3 ureis alles voor een ieder te zien. Lij de Wed. AKTHONY de KLOPPER en ZOON, te Leyden.

Leydse Courant | 1832 | | pagina 2