N". 125, COURANT. LEYDSCHE DEN 17 OCTOBER. A". 1832. WOENSDAG KADASTER. KENNISGEVING. De Staatsraad Gouverneur van Zuid-Holland» gelet-op bet berigt van den Hoofd-Inspecteortevens Inspecteur van het Kadaster in Zuid- Holland dat de kaartenlegger», aanwijzeDde-tafels der eigendommen mitsgaders de kohieren der grondbelastingover de laatste drie maanden van net jaar, aan de plaatselijke besturen zijn opgezonden. Gezien de wet van den 2 Janaarij II. Staatsblad N°. 1.) Brengt bij deze ter kennisse van de belanghebbenden I». Dat, de kohieren van de grondbelasting, over de drie laatste maanden van het jaar, ongemaakt volgens de uitkomsten van de kadastrale schat tingen ontvangbaar gesteld zijnde, oe belastingschuldigen gehou den en verpligt zijn, om, op de ontvangt der kennisgevingen, den vervallen termijn te voldoen. Datgedurende zes maanden tijdsna de invoering van de kadastrale kohieren, en alzoo tot den laatsten April aanstaanden, het, aan de belanghebbenden, zal viijstaan zich in reclame te voorzien, tegen olie abuizen, veilein de kadastrale operatienntogten worden ont dekt ut its de wettelijke vormen der kadastrale werkzaamheden in het oog houdende. 3*. Dat. voorloopigen in afwachting van algemeene voorschriften, ten gerieve van de belanghebbenden, de Burgemeesters zich kunnen voor getnagtigd houden om uit de aanwijzende tafels en kadastrale leggers door H. Ed. gewaarmerkte extracten af te geven. 4*. Datvoor deze uittrekselsdoor de eigenaren die dezelve vorde. ren, zullen worden betaald, vüf en twintig cents, voor ieder uittrek, selhetwelk minder dan tien artikels of regels bevat, en tegen twee en eene halve cent ieder artikelvoor de uittrekselsdie meerder dan tien artikels of regels inhouden, 5®. Dat, almede in afwachting van algemeene bepalingen, de Ingenieo'. Verificateur van het kadaster te 's Gravenbagealleen en uitsluitend geregtigd istot de afgifte van extracten of afschriften van de plans of ^taarten der meting in Zuid-Holland en zulks tegen de matige ver- goeding, als bij art. 312 van de tnethodieke verzameling, is bepaald. Gedaan te 't Gravenhageden iffden October 1832. De Staatsraad, Gouverneur van Zuidholland Van der Duyn, GRIEKENLAND. Men vindt in de Fransche dagbladen eenen brief uit Navarino, den 25 Augustus, van dezen inhoud: De aankondiging der op handen zijnde overkomst van den nieuwen Souverein en van de Beyersche troepen heeft nog niets veranderd aan den toestand des lands. Sedert blijft er de vol- slagenste regeringloosheid heerschen. Naar men stellig verneemtheeft Nikltas Koron verlaten en zich naar Tripolitza gewend om de zijnen bij te staan, werd Kalergi onlangs door Grivas geslagen; naar Argos terug, trekkende, stiet hij op Dramalidie Crivas te hulp kwam, en werd van nieuw geslagen. Grivas en Kristas rukten buiten Tripolitza, en vermees terden, na eenen kardnekkigen kamp, Leonardis, waar thans de geheele Rumiliotische magt vereenigd is. Men zegt, dat de opperbevelhebber van Oost.Griekenland weigert, de bevelen der regering te gehoorzamen. en hare partij verlaten heeft; ook zou dit voorbeeld door den generaal Donkas zijn gevolgd. Nog wil mendat er In het land een protest van de residenten tegen de vereeniglug der Nationale vergadering wordt ver. ipreid. Zij verlangen daarbij, dat de Nationale vergadering hare werk zaamheden tot de aankomst van Prius Otte stake, uit vrees, dat men veel- ligt vóór dien rijd, eene staatsregeling, tegen deszelfs genoegen, maken moge. Indien dit zoo ware, zouden de residenten het gevóelen aanne men van Kolokotronidie zich bestending In elk zijner afkondigingen op alle mogelijke wijze, tegen de .werkzaamheden en vereeniging der Natio nale vergadering aankantte, en verklaarde, dat men de zittingen, vóór des Konings aankomst, niet openen niogt." Te Metara (schrijft men verder}, heeft eene 18de frnctidor in 'tklein plaats gehad. De Dationale vergadering had het voornemen te kennen ge geven van Tpsi/anti en Metaxa te vervangen. Laatstgemelde overviel, met den bijstand der Rumilioten van Grisotti, die ligtelijk door geld te winaen warende plaats der zittingen en voerde honderd afgevaardigden weg. De overige namen de vlugt. De Rnmilioten ledigden de beurzen hunner gevangenen, en bragten ze toen, ala gijzelaars, naar Axta. Deze koene geweldadigheid verwekte groote onrust in de stad. Onze troepen moesten tusscheu beide komen om de rust te herstellen. Waarschijnlijk werd Metaxa bij dit waagstuk door hoogeren invloed ondersteund; want - er wordt opgemerkt, dat men kort vóór het binnen rukken der Rumi lioten van Grisotti in de voorstad, dezelve door de zich daar bevindende troepen had doen ontruimen. POLEN. Den 26 September meldt men uit Warschau Het proces tegen de - lieden, in de vier uitzonderende Kategorien der amnestie begrepen, is door de daartoe verordende regtbaok geopend geworden met het onderzoek 1 dergenen die het minste in de zaak betrokken waren, met de medeleden, namelijk, van den Zakroczymer Rijkidag. Zij zijn formelijk vrijgesproken, 1 alzoo deze verzameling slecht» eene voortzetting was geweest van den Wsr- schauer Rijksdag, en de medeleden bnitendien wegens dezen laatsten nog eenmaal moesten worden verhoord. Gedurende de verhandeling werd echcer een nieuw pnnt van beschuldigingte weten de nachtelijke zittinggedu rende het bestormen van Warachan, waarin Kruzowuski atgezet en ee, e 1 andere regering aangesteld werd. Tegen de medeleden der laatsie mag nn wel een onderzoek worden voorgenomen; maar slechts ién eenig lot dtr- q zelve, de vice-president, generaal Zielinskibevindt zich in handen det regering. Het proces tegen de gezamenlijke vier Kategorien zon tegen het voorjaar kunnen zijn geëindigdomdat buitendien de hoofdschuldigen zich buiten *slands bevinden. Al degenen, wier onschuld gedurende hec verhoor bleek, behoorde dadelijk te worden in vrijheid gesteld, terwiil het in Rus land gebruikelijk iadat ai de betrokkenentot de geheele afloop van het pleitgeding gevangen blijven. Tot zoo lang zal de amnestie, waarvan men zoo breed opgaf, mede wel achter blijven. Wel onderr gte mannen zou. den het verhevener gevoelen hebben uitgedrukt, dat, in de tegenwoordige omstandigheden, naauwlijks het tiende gedeelte der uitgewekeuen te bewegen was ou) teiug te keeruu. ITALIË. Te Rome had men, den 24. September, nit Bologna, herigt ontvangen, dat de provinciale Raden aldaar, waarschijnlijk reeds, in plaats van den 8 Octoberzich weder vereenigen zonden. Den 25 September is te Rome het nieuwe straf-wetboek afgekondigd. Sedert kort waren de moorden, anderzlnts, gedurende eenen gernimen tijd vrij zeldzaam geworden schrik wekkend vermeerderd, en dewijl, als gewoonlijk, de moordenaars en hnnne dagelijksche offers tot dc laagste klasseD behoordenging men met groote vrees de volks - vrolijkheden van October te gemoet. Men ademde rhan» ruimer bij het herwaken der justitie, te meer, omdat eemge dagen tevoren een rovermoordenaarbij zoo vele plaathebbende moorden, voor bet eerste, sedèrt verscheidene jaren, in Rome werd gevat, en inde volgende week, drie anderen dezelfde openbare wraking te wachten hadden. Het lot van den kolonel Lazzarini en de luitenant - kolonel Ruspolibeide bij de inneming van Ancuna betrokken geweestis eindelijk beslist. Bij ver zachting door den Heil. Vader in het vonnis gebragtzijn zij eenen graad in hunne respective rangen verlaagd. NEDERLANDEN Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Maandag den 15 October. Zijne Maj., benevens H. H. K. K. H. H., den Prins van Oranje en Prins Frederik der Nederlandenovereenkomstig het Progratnm, de verga, dering binnengeleid zijnde, en zich op den troon geplaatst hebbende, sprak Neer lands Staten-Generaal aldus aan.- Edel Mogende Heeren 1 Gedurende de laatste maanden Uwer pas geslotene zitting, deed zich meer dan eens het gegronde vooruitzigt op, dat Ik, bij de opening Uwer tegenwoordige vergadering, aan U, Edel Mogendanï het einde zou mogen aankondigen van den bezwarenden toestandwaarin het dierbaar Vaderland, siuts meer dan twee jaren, ten gevolge van den Belgischen opstand, ver keert. Mijne billijke verwachting heeft zich eenter niet verwezenlijkt. De gematigdheid van de ztjde van Noord-Nederland aan den dag gelegd eu de opifferingen door Mjj zeiven aangeboden, in plaats van tot eene redelijke scnikking te'leiden, hebben laatstelijk slechts eene vermeerdering der Ons tegengestelde ei»chen voortgebragc. Uwe vergadering zal zich, dnor de mededeelingenwelke Mijnentwege, Dopens den stand der onder handelingen staan gedaan te worden, kunnen overtu gen, dat de dezerzijds daarin betoonde toegevendheid de uiterste grenzeD is genaderd, welke haar, door 's lands bestaan, eer en onafhankelijkheid, zijn afgebakend. Intusschen is het Mij aangenaam, aan U Édel Mogenden te kunnen betuigen, dat Ik van de vreemde Mogeodheden veelvuldige bljjken ont vang van deelneming. Niet minder strekt het Mij, in die gesteldheid van zaken, tot genoe gen, aan Uwe vergadering de verzekering te geven, dat Onze verdedigings middelen overal laDgs de grenzen op eenen voldoenden voet gebragt zijn. eo dat de toestand der zee- en landmagt, welker geoefendheid ei krijgs tucht, zoowel als bare volhardende moed, den hoogsten lof verdlenea, vol komen beantwoordt aan de zorgendie daaraan onafgebroken worden besteed. Mogten onverhoopt de belangen van het Vaderland eene nog grootere krachtsontwikkeling vereischen, dan is daaatoe hetnoodlge, vaD nu af aau, met vol vertrouwen op de gezindheid der Natie, door Mij voorbereid. De gewestelijke en plaatselijke besturen hebben de werkzaamheden, betrekkelijk de oproepingen en ligtingen voor de Nationale Militie en Schut terijen, wederom in dit jaar met orde, beleid en het beste gevolg volbragt. De dienstpligtigen betoonen de grootste bereidwilligheid, om zich aan hunne wapenbroeders aan te sluiten. Alle wedijveren met Onze vaste krjjgsmagc in trouwe pligtsbetrachting. Het lot der betrekkingen van 's lands verdedigers wordt met edelmoe digheid verzekerd en ce gewapende dienst daarenaovdn door ruime giften van de Ingezetenen aangemoedigd. Niettegenstaande de buitengewone toerustingen biDnen *s lands, zijn onze koloniën van de noodige schepen en troepen voorzien, en is aan den handel en de visscherijen de vereischte bescherming verleend. ln de Overzeesche bezittingen heerscht de gewenschte inwendige rust. De minkoitbare inrigting, welke in Oost-Indië is kunnen worden aaar- gesteld, en de meerdere uitbreiding aldaar aan den landöouw gegeven, waarvan de weldadige invloed reeds merkbaar wordt ondervonden, wetti gen de hoop, dat Onze Oost-Indiiche bezittingen, voor hec vervolg, eene nog ruimere bron voor handel en welvaarc zullen openen. Ook voor de West-Indische volkplantingen ia onlangi meer vereen voudiging in het bestuur verordend; de daaruit voortspruitende besparing, gepaard met andere begunstigende maatregelen, zal aanvankelijk ter leeni- ging kunnen atrekken van de bezwaren, die de nijverheid aldaar drukken, en welker verdere opheffing, zoo veel mogelijk, hec onderwerp Mijner bijzondere aandacht blijft uitmaken. In onzen handel en scheepvaart is veeleer eene toenemende leven digheid dan teruggang bespeurd; door den drang der omstandigheden, in deze of geene rigting belemmeid, hebben dezelve zich, door het beleid onzer kooplieden en reeders, in eene andere strekking weder aanmerkelijk uitgebreid. Wij bekleeden dut steeds, onder de handeldrijvende volken, de plaats, die ons toekomt, en die Ik wensche, wat ook ontrouw of ge weld zouden pogen te ontnemen, aan Mjjne beminde onderdanen, mede voor de toekomst, te verzekeren. De landbouw is door een vruchtbaar jaar gezegend geworden, en ook in vele andere bedrijven is eene mate van welvaart genoten, die, te midden der rampen, welke het Vadeiland treffen, onze dankbare opmerking verdient. In alle de takken van het binnenlands h beheer is een geregelde gang; de verschillende besturen kwjjten zich n et orde en naauwgezetbeta van hunne pllgcen. De staat onzer zee- en rivier-werken is voldoende, en w|j hebben, die"aangaande, dit jaar, geene bijzondere onheilen te betreuren. Kunsten en Wetenschappen bioiljen, hoezeer dan ook de tijdsomstan digheden daarop noodwendig van ii vloed zjjn; het onderwijs, waaraan alle star den dat gevoel van ware vrijheid en verlicnung te danken heDben, waardoor Oud-Nederland zoozeer uitmunt, handhaaft deszeifs roem. De vernielende z.ekte, welke bijkans geneel Europa geteisterd heeft eu "waarvan wjj, toe voor weinige maanden, nog genadiglijk bevrijd warea

Leydse Courant | 1832 | | pagina 1