Belg'e voert, op Jeti trornTvan Gtutkéfttad hoogstdr'rjlfs bedanken heeft dir Jand in het voorloopige*, Bez» brrin van zoo v ongelukkencrorr. Ter bewaring der ocde en nitr. behaagde bet te dier lijd der. hangen Mogendheden dit land met subsidien te ondersteunen. De erkende onaf. Itankelijkheid van den nieuwen staat door de Verhevene Porce had 7.. M. jien Keizer en Koning Frons I, en Z. M. den Koning van Zweden en Noorwegen bewogendoor het aanstellen hunner konsnismet ons in officiële botrekkingen te treden. De aigemeene coiirant vsn Griekenland heefc reeds net protoltol van den 6 (18) Jannarij dezes jnars openlijk bekend gemaakt; ik oordeel het der. halve overbodig daarvan verder te gewagen. Op dit protoko! volgt de mededeeiingdat de troon van Griekenland aan Z. Koningl. [J. Prins Ouo tweeden zoon Zr. Mt. den Koning van Beijeren was opgedragen; eene be. schikking, welke de eenstemmige wenschen der natie in alle opzigten beeft bevredigd. In de laatste dagen der voorleden maand Maart (in het begin van April) ontving men iu Griekenland het prorokol van den 7(13) Maarthetwelk gegrond werd op de diepe wijsheid van den beroemden map (den heer Sliat- ford-Canrirg) die bij zijnen overtogt naar Konstantinopelwerwaarts hi] zich begaf, ten einde zich aldaar met de hooge belangen van ons land bezig te houdenin December des vorigen jaarshier ooggecnigen was var. het. geen er te Argos voorviel. Dit protoltolde oprigting voorschrijvende eener gemengde regeringdie door de medeledenwaaruit zij bestaan zoudewegéns derzeiver vooronderstelde vaderlandsliefde geschikt zoude zijnom de verdeelde natie toe de eendragt terug te voerenbedoelde daarmede, dezelve haren toekomstigen Regent aan te bieden, als een voor werp zijner achting en welwillendheid waardig. Om deze daad naar waarde te beoorcleeieuis het noodzakelijk', slechts voor een oogenblik, het tijd. perk voor den geest terug te roepenwaarin zij werd vervaardigd ten tijdperk van proscription gevangennemingenverbanningen en vervol gingen. Het bondgenootschap; hetweik' de vervolgingen van zoo veie burgers me: gccne onverschillige oogen kon aanzien, wilde door deze akte, riat zij, die vroeger bun goed en bloed voor hun vaderland offerden, ook in deszeffs rcem en welvaart deelen zouden. Ik heb gezegd dat wy o .s voor een oogenblik dit tijdperk vertegenwoordigen moesien want de liefde voor het vad riai ddie u gebood uw vermogen uit te putten en uw bloed te vergieten, zoo we! als de schuldige dankbaarheid voor de verbondene Mogendheden, onze beschermers, maken het ons tot eene gebiedendepligt hetzelve tijdperk voor altoos uit onze gedachten te verbannen. De tegen woordige regering.;, die van het oogenblikdat zij de teugelen aanvaardde, 2ich tot de getrouwe tolken der- gevoelens en gewaarwordingen der natie maakie, beijverde zich, derzeiver uitdrukkingen aan den voet te brengen van den troon Zijner Majesteit, den vader onzes doorluchtigen Souvereins. Ce Senaat, heeft even ijverig daartoe mede gewerkt. De regering beeft sedert voortgevaren alles ter kennis van Zijne Maj. te brengenwat zij boogstderzeiver opmerkzaamheid waardig oordeelde, en zij heeft niet na gelaten Zijne Maj. te doen gevoelen, hoe wenscheiijk het ware, dat de reikhalzend te gemoet geziene nieuwe autoriteit zich onverwtjlt in ons midden vervoegde. Van het oogenblik dat de regering zich geïnstalleerd zag, e.'kenden de heeren residenten der verbondene Mogendheden haar zender dralen, met belofte van al de ondersteuning, waarover zij in Grie kenland beschikken konnen. De dringende en veelvuldige behoeften van den staat, de ongenoegzaamheid der inkomsten om dezelve te bestrijktn, stremden den regeimatigen gang der dienst. De regering verbergde de verlegenheid niet, waarin zij zich bevond, en waaruit zij zich, zonder den bijstand van het bondgenootschap, van wiens grootmoedigheid Grie kenland reeds zoo vele vroegere bewijzen heeft, niet redden kon; zij wendde zich tot de heeren residenten, met het verzoek om ondersteuning enalzoo haar doel daar henen strekte om de regtmatige vorderingen der troepen ten minste gedeeltelijk te bevredigen, legde zij den weigemelden heeren agenten de tabellen voor van de achterstandige soldij, welke de land. en zeemagt nog te vorderen hadden, benevens die det ontoerei. kende inkomsten van den staat. De heeren residenten, die den hagcheiïj- keu toestand, waarin de regering zich bevond, volkomen inzagen, deden baar nogians gevoelen, hoe zij, bij gebrek aan bevoegdheid, niets anders doen konden, dan der regering wenschen aan de heeren Vertegenwoordi gers van het bondgenootschap ie Konstantinopel te doen gewordeD, die, om dezelfde redenenzich van de zaak verschoonden. Het is u, Mijnhee- ren, niet 'onbekend,'3at ten tijde'der installatie dezer regering, de hoofd, stad door de troepen werd bezet, die op den uitgedrukten wensch van den senaat en. der inwoners dezer hoofdstad, ten dien einde van de oor logschepen 'des Bocdgenoótschaps werden aan land' gezet, om baar voor de bedreigde ongelukken te bewaren. De stad Patraz, de tegenwoordig heid van eenige oorlogschepen des Bondgenootschaps benuttigendehad sret hc-zeitde doel eene bezetting verzocht en verkregen, maar die zich eenige dagen later, wegens de ontoegankelijkheid, weder verwijderde. De krijgsdienst bcod intusschen den Waarborg niét meer die tegen het deserteren der troepen vereischt werd, welke aan alle Sbdrc van beroovtn- gendoor de uitputting der finantien veroorzaakt, waren prijs gegeven. Ter voorkoming der nadeelige gevolgen, daaruit kunnende ontstaan, moest de regering tot den maatregel overgaan om de gewlgctgsté punten van den Peloponnesus zoo lang aan de bewaring van het Bondgenootschap toé te vertrouwen, tot dat zij zelve in staat zoude zijn, door nationale'-cröépen voor de zekerheid te zorgen. Dienvolgens zijn de stad en het kastuel van Nanplia en Koron door de troepen van het Bondgenootschap, onder bevel van den generaal Gueheneue, geheel bezet geworden. Patraz, wer waarts een smaldeel van dezelfde troepen afging, werd eenige dagen vroe ger in bezit genomen door den (Griekscheu) generaal TsaVellas, die wei gerde de gezegde groepen binnen te lateD, zoodat de (FraHsche) troepen, 'wier doel slechts strekte om den vrede en rust te bewarén, onverrigter zaak, in hunne kantonnementen terugkeerden. flet protoltol van dén :6 April (8 Mei), hetwelk de regering werd medegedeeld, is door de nieuwstijdingen algemeen bekend geworden. Thans blijft mij nog overig u de aanmerking mede te deelen, dat de dagteekening der gezegde akte vroeger is, dan het tijdstjp, waarop de Conferentie kennis kreeg van de veranderingen jn ónze staatkunde ontstaan. Deze akte wèrc door dezelfde regtvaardigjïeid en dezelfde gematigdheid ingegevendie ue vroegere akten kenmerken, en heeft geen ander doel, dan om den vervolgden ten schild 'te strékken, 'en het gedeeltelijk door plundering bedreigde nationale ver mogen gestreng te beschermen. Ik moet u verder tnet een levendig ge voel van vreugde opmerken, dat de heilzame bedoelingen dezer akte door de tegenwoordige regering, vóór dat zij -nog met den inhoud daarvan be kend was, volkomen werd vervuld. Men heeft aan geene wensch tot persoonlijke wraak gehoor gegeven} men heeft geene reg.bank van exe cutie. géeué commissie om naar standregt te werk te gaan. aaargejield men heeft geene nationale domeinen verkocht; er Is geen maatregel geno men, die daar henen zoude kunnen strekken, om den nieuwen Griekschen ftaat in verlegenheid te brengen. De inrigting der gerigtshovendoor den staats.secretaris van.bet departement der justitie den Senaat ter beraad», ging voorgelegd, is een sprekend bewijs der bemoeyingenwelke de re gering' zich gc.efc om heilzame verbeteringen in het jnstitte-weieii te bren gen, Ik geef mij thans over aao deo andere» diehstrakmy insgelijks sedert eenige weken opgedragen, namelijk het departement van den zee- bancel. Dit ,ijór;e_ tiidruitn is met toereikend geweest, om mij de noouige kermis te verschaffen van het sauwezende getal vaartuigen der eerste en tweede kh3se, noch van den toestand hunner vorderingen; ik verkreeg nogcans door de tot dus verre gemaakte waarnemtngeu, de ovenuigiDg d-v deze tak Oer dienst voor verbeteringen va baar is, ja dezelve behoeft. 51; blijf ntet :n gebreken, deze mijne opmerkingen mede te deelen, opdat zij ter g-'legener tijd, vruchten dragen ntogeu. Uit het berigt in 't vo rig (aar op liet bureau nedcrgelegd, blijkt, dat do zeehandel van den nieu wen Griekschen staat, te dier tijd bestond uit 617 koopvaardijschepen der eerste klasse en uit 2324 der tweede klasse, zoodat het aantal Grieksche koopvaardijschepen, toen óp de 2,941 beliep. Volgens de besluiten, ver. staat men door vaartuigen der eerste klasse, al degene, die meer dan 15 tonnen voeren, en door üie der tweede klasse, degene, die minder dan 15 en meer dan 1 ton voeren. Deze tak brengt thans den staat een weinig beduidend inkomen op, in vergelijking van dat geen, hetwelk ecus wijze verbeteringin het vervolg daarvan zal knnnen doen trekken. Bevorens dit berigt te eindigen, tot het departement der bnitenlandache aangelegenheden terug keurende, kan ik niet nalaten te verklaren, dac sieents ééne eenige gedachte mijnen geest beheerscht, slechts één een i,ga wensch mijne z'e! vervult, die. gelijk ik overtuigd ben, in den geest en het hart van eiken Griek omgaan, van welke stand en beroep hij zijn moge, welke gevoelens, ja ik durf het zeggen, welke hartscogcen hij immer aankleefde, en hoedanig zijn vorig gedrag ook ware. Indien mijne hoedanigheid van stas;s-sccretaris der regering mij het niet moge toelaten deze gedachte en dezen wensch aan den dag te brengen, zoo zal het mij toch veroorloofd worden ais afgevaardigdeik zal u deze gedachte en dezen wensch mededeelenals het natuurlijk gevolg van mijn berigt. Dac wij, rnjjue ambtgenootende kenze van onzen souverein bekrachtigenj bekrachtigen wij dezelve eenstemmig! Ja, Iaat ons den sedert kort door de edele handen der doorluchtige monarchen, tot Gtiekenlands heil ge stichten troon op de onwrikbare grondslagen vestigen, door de opregta luide kreet onzer harten en door de medewerking onzer bestemming 1 De eenparige toestemming, die zich bij u openbaartdaar gij duidelijk beseft, dac die daad de eerste behoefte van den staat isontneemt mij de taak om in eene wijdere ontwikkeling te treden. Bekrachtigen wij de keuze onzes r.ionarschsbekrachtigen wij dezelve eenstemtniDg, en bidden w j ouverwijlt, dat hij zijue aankomst in den boezem van ons vaderland be spoedigen moge! Hoezeer deze spoedige overkomst te wenschen is, en de regermg re Nauplia zich in verlegenheid bevindt, door de onmogelijkheid om deo troepen hunne achterstallige soldij te voldoen, blijkt duidelijk nit een-u bijzonderen brief van daar, den 23 Augustus geschreven. De aangelegen heden (meldt men daar in) worden hier hoe langer hoe moetjelijk-r trouwens, terwijl noch hec regentschap, noch de koerier uic Beijeren, overeenkomstig de diplomatieke aankondiging, aankomenontzinkt zelfs den meest vertrouwenden de moed. In den Peloponnesus is alles in vijan dige beweging: Kolokotroni vecht, sedert twee dagen, met Grivas in Tri. politzahetwelk gevaar zou loopen van door zijnen ouden en verbitterden vjjand geheel te worden verdelgd. De nacionale vergadering, na eenstemmig de keuze van Koning Otlo te hebben bekrachtigd, is thans mede het voorwerp der aanvallen van de drie residenten, die zich den senaat aantrekken, welke, volgens een besluit der vergadering, zijne werkzaamheden moest schorsen en eindigen. Naamv- lijks een half uur van de plaats der zittingen verwijderdhebben de sol daten des korps van Chrjsiotes, die van de regering sedert drie weken hunne soldij vorderen, zich ingelegerd, en reeds .eenmaal, vijf dagen lang, de stad het water afgesneden. Men had hnn eenen term van vijftten dagen gesteldbinnen welken men op de pachtgelden van Korinthe hoopte. De vijftien dagen verliepende pachtgelden bleven achter en de soldaten by voortduring zonder soldij. Zij hebben zich alzoo eergisteren veroor loofd, de vergaderzaal der zittingen te omringen, en uic dezelve negen der meest gegoede afgevaardigden, als gijzelaars voor hunne vordering, met zich naar hunne kwartieren te Arne te vervoeren. Dit nu zal wel eindigen tnet het geld (6 tot- 7,000 daalders) op te brongen en hen te bevredigen; maar even als zij bevinden zich 12,000 man Ruinelioten on betaald, en nemen daarvoor niet slechts alles wat zij behoeven, maar verstoren nog meer, zoo dat elke dag, waar op die voortduurt, nieuwe scnade aanbrengt, tot dac er ten laatste niets meer te vernielen wezen zal. Hier bij staat met de eerstvolgende maand de regen rijd in te breken, en de boeren, grootendeels in de bergen gevlugt, zullen niet komen om hunne landerijen te verzorgen indien men geen bijstand eh zekerheid verleent.. Een gróót' 'gedeelte van den oogst'ls reeds door hnnne vlug: bedorven, de geheele wjjuoogsc loopt gevaar, en welk een jaar wachc Griekenland, indien ook de toebereidselen voor den volgenden oogst ge stremd worden Dezen toestand kan men bij geene mogelijkheid te Munche kennen. Anderzins zou men ons niet zoo lang zonder hnlpja zonder narigten laten. - - [De berigcen nit Trieste van den 24 September geven hoop, dat hec einde van den onzekeren toestand te Nanplia nabij is. Eergisteren sclirflft men van daar liet hier een Engelsch fregat en kort daar na een Fransc.ie brik het a.iker: vallenca dadelijk verspreidde zich het gerucht, dac de reeds lang verwachte Grieksche deputatie zich aan boord van het fregat bevond. Dezer dagen wordt nog een Russisch fregat verwachc, en de drie schepen znlien hier blijven om het Regentschapuit Beijeren te gemcet gezien wordende, in te nemen 'en hetzelve naar Griekenland over te voeren, waar men reikhalzend naar hetzelve verlangt. De leden dezer deputatie zijn de admiraal MiaUlisafgevaardigde tér Nationale Ver gadering voor de eilanden, de generaal Koliopolosden Peloponnezns bij dezelve vertegenwoordigende, en de generaal Bozarisnamens Rutnotie zitting hebbende. De berigtenwelke zij wegena den staat der zaken in Griekenland overbrengen, zijn thans gernatstellender, De aatikouist va» den koerier uit Beijeren met depeches voor de regering en de residentenhad de gemoederen 'oogenbiikkeüjk tot rust gehragt en de vijandelijkheden in den Peloponnesus dadelijk doen ophouden. De nationale vergadering had de keuze der deputatie nog uitgesteld tot de aankomst van het Regentschap, en, onverminderd de geheele uitputting der openbare schatkist, welke het onmogelijk maakte, den troepen hunne soldijen daardoor den inwoners rust von dezelve te verschaffenhad men geene reden van wezenlijke be zorgdheid. Niets te minder bleef de algemeene en vurige wensch voort duren van op het spoedigst mogelijk het Regentschap te zullen zien aanko menhetwelk alleen de regering bevestigen en liet ongelukkige land den vrede aanbrengen kan waarna het zochtce. De deputatie zal hare quaran taine houden aan boord van het fregat. Men wist nog niet, hoelang deze duren en wanneer dé deputatie naar Munchen vertrekken zon maar men hoorde, dat reeds vroeger door de Beyersche regering de noodige stappen bij de Koningl. Keizerlijke gedaan werden, ten einde den tijd der qnaran, tame verkorc ee-krijgeny doch zonder gevolg. In het gezelschap der depu tatie bevinden zich nog zes der aanzienlijkste Grieken, de adjudanten en sekrerarissen der !»den. Onder de Grieken te Trieste had derzeiver verschiining de levendigste vreugde verwekt en allen beschouwden thans het gelukkige einde der aangelegenheden van hnn vaderland als zeker en ophanden." OOSTENRIJK. In den avond van den 22 September werd de vereenlging der natuur, orderzoekers hij Z. D II. den Prins staar-kanseller genoodtgd, waar zich, een talrijk gezelschap bevond van vreemden en Weeuer-adel. De naburige stad Badendie ten aanzien der natuuronderzoekingen een tvaar voorwerp is voorde betrachtingen van deze geleerde verzameling, heeft ze verzoebe

Leydse Courant | 1832 | | pagina 2