to wij moeten vsn honger sterven Pon Miguel antwoordde ztj zouden bidden, dat hij tnogt zegevieren, dan wilde hij ze gelukkig maken. De admiraal. Sartorius ligt steeds In het gezigtder haven, en het eskader van Don Miguel voor het paleis Carias. Men zeide gisterendat het dezen dag zon uitloo- penheden zeide mener waren geene steenkolen genoeg voor de stoom- booten. De vloot zal nogtans morgenindien de wind gunstig isonder zeil gaan, en dan onmiddelijk naar Oporto stevenen. Zij zou echter niet, dan in den uitersten noodmet Sartorius slag leveren. Volgens de Engeische berigtenvan den 26 Septemberhad men met een schip, hetwelk lord Tarbourtugh, van Oporto te Falmouth overbragt vernomen, dat de Miguellisteneenen algemeenen aanval op OportQ gedaan hebbende, achtereenvolgens van alle punten waren teruggeslagen, en dat de vloot van Don Miguel door Sartorius werd vervolgd. F R A N K R IJ K. In het Journal Politique van Toulouse leest menEeü buitengewoon koerier heeft den cisten aan den heer Aguadodie zich in dit oogenblik te Toulouse bevindt, de tijding aangebragc van het overlijden Zr. Mt. Fer dinand PU Koning van Spanje." Intnsschen maakt een bijzondere brief, gedagteekend Parijs den so Sep tember navolgende berekeningTijdens het in staat van beleg verklaren dbr stad Parijskwam daar vaa het berigt in 48 nren aan onzen gezant te Madrid, waaruit volgt, dat men nog binnen hetzelfde tijdruim berigt van den heer Rcypeval bekomen kon. Het gouvernement nu moet, zoowel alk wij, weteh door den heer Rèynevalte zijn berigt, dat hij altoos eenen koerier gereed hield om oogenblikkelijk bij eenige gewigtige.tijding te kunnen vertrekken-. Daar men nu heden te twee urenaan het Spaansch gezant, schap nog niets wist van 's Konibgs Ferdinand's dood moet men daaruit opmaken, da: hec gouvernement die tijding nog niet ontvangen bad ten ware het dezelve wilde verbergen) en dat dienvolgens de Koumg nog den s5sten leefde." £Uit Londen schrijft men daartegen, reeds den 26 September het navol, génde. in'ons oog, wat vee! bewijzende: Van Spanje hebben wij ook -het officieel berigt van 's Konings dooden dat de Koningin tot Regenfes is uitgeroepenals ookdat eene der eerste daden der Regentes geweest ishet observatie legér van de Portugesche grenzen terng te roepen."] Men schrijft den 29 September uit Parys, dat de weigering van den héér Dupin om het voorzitterschap van den raad aan te nemen op de hem aangebodene voorwaardenandermaal alles had in het onzekere ge- bfagt. intusschen zeide men thans luide, dat de heer Louis het porte feuille verlaten zon. Een oogenblik had de Koning zich geneigd getoond om in de wenscfien te stemmen van den maarschalk Soult, die sedert lang ijverig streeft om met het voorzitterschap van den raad te worden bekleed. Indien dit gebenren mogt, kon men vast rekenen, dat hij, met of zonder toestemming der vreemde kabinettenhet Framche leger Belgie zou laten binnen rukken. Z. Exc. had in eene conferentie ter dezer zake, dit aan Z. M. doen voorkomen ais de vertooning van eenen waardigen eigen wil strekken zullende om den vrede te bevestigenen de Belgische aangele genheden eensklaps roemrijk te eindigen. Z. M., die aanvankelijk des maarschalks raad inriepbegon echter later te aarzelenzoodat men waar schijnlijk weder zijne coevlugt stond te nemen tot onderhandelenindien elk ander, dan de heer Soult, voorzitter wlerd van den raad. Ten aanzien der geruchten, wegens hec overlijden van Zijne MaJ. den Koning van Spanje, leest men in den Constitutionel van den 9den dezer, dit berigt: Baytnne den 22 September. Naar luid der in de Madridsche Hof-Courant geplaatste bulletins, we gens de ziekte des Kónings van Spanje, en der uit goede bronnen ont leende berigtenis Ferdinand werkelijk dood, doch alvorens die tijding aan het publiek bekend te maken, heeft men koeriers afgezonden aan de militaire gouverneurs van al de provinciën, en bevelen gegeven aan onderscheidene troepen-korpsen van het leger om nader aan de hoofdstad op te rnkken. Twee dagen vóór bet overlijden des Konings, waren het korps diplomatiek, -de ministers en onderscheidene andere hooge personen naar Sc. Ildefonse opontboden. Men spreekt verschillend aangaande de nieuwe regering: sommigen zeggen, dat de Koningin alleen verkezen is anderen verhalendat de beide Infanten Don Carlos en Don Franciscogelijk mede de hertog de CInfantado en zelfs de heer Calomarde H. M. zijn toegevoegd. Krachtens eene testamentaire bepaling, zal de erfgename des troont met een der zonen van den infant Don Carlos in den echt moeten treden. Mevrouw d'Ou tril is heden hier aangekomen, zjj begeeft zich naar haren echtgenoot ce Madrid, Z. Exc. den heer gezant vaD Rusland." NEDERLANDEN. Levden, den 2 October. De Kiezers-vergadering heeft op beden tot leden van den Raad dezer Siad verkozen, de Heeren Pieter. van Hemeren en Prof. Gerardus Sandifort, in plaats van de Heeren Gyshert Johan Hoppestcyn en Jonknr. Gerardus Andreas Martinus van Bommel, beide overleden. Berigten van Londen, van den 30 September, behelzen het volgende: Men verzekert, dat er in de Conferentie van eergisteren niets beslist is, en dat er niet waarschijnlijk vóór het einde van de volgende week een oefiniiief besluit zal genomen worden. Men zegtdat de leden der Con- ierencie zich niet tegen het blokkeren der Hollandsche kust sullen verkla ren bijaldien de voortdurende weigering van de zijde der Nederlandsche regeringom toe te treden tot de bevredigende voorstellen van de Con ferentie het gebiedend noodzakelijk moge maken om tot zoodanige ves- ilo ing van het besluit van Engeland en Frankrijk over te gaan. Men meent hier wel te wetendat er niets met overhaasting onder nomen zal worden in den Nedeflandschen twist, en dat Frankrijk in deze geheel naar den raad van het Engeische ministerie zal handelen, waaruit men meet opmaken, dac niets zal plaats hebben, waardoor de algemeene vrede van Europa in gevaar geraken zou. De Frausche vloot is nog niet te Spithead aangekomen. De korvet Arianeweike er Donderdag gearriveerd is, moet order hebben, om er te blijven tot dat sir Pulteny Malcolm alle zijne schikkingen getroffen zal hebben en gereed zal zijn om in zee te steken, moetende zij vervolgens naar Cherburg zeilen en van daar met bec geheel eskader naar Spithead terug komen. Te Spithead is Donderdag een linie-schip van stapel geloopen, de Neptune genaamd, van 120 stukken en 2714 ton; zijnde het grootste schip, dat bij de Engeische marine in dienst is. Te Stonechallia het Iersche graafschap Berryis het cusschen de militairen en een volks-oploop tot dadelijkheden gekomen. De oproerigen hebben op de soldaten geschotendie vervolgens ook gebruik van hunne wapenen hebben gemaakteenige oproerlingen gedood en gekwetst en vele hunner gevangen genomen hebben. De vorigen dag waren de 3 pCts. geconsolideerden 84 gebleven." Nieuwe zieken hersteld 's Plage 1 en 3 Delft s7 Sept.1 Schiedam 29 Sept.1 Gouda 2829- Utrecht 2830 Oct. 45 9 17 n 1 1 I n 7 0 3 n 1 0 1 3 2 0 16 18 6 overlelen, nog in beh, 65. 2. 10. 4- 9.. 37» Leyden Sedert den Amsterdam Laatste opgaven van den staat der ziekte. Nieuwe zieken, hersteld, overleden, nog in beh. 3° Sept. 5 9 o 33. 1 Oct. 11 4 3 37- 4 Aug. 911 474 400 37. 30 Sept. 4 6 5 65. I Oct. 9 a 5 67. BELGISCHE AANGELEGENHEDEN. Bij de redactie van den Engelichen Courser was, den 27 Septembe, nic Portsmouth het; berigt ontvangendat dien morgen vroegtijdig aldaar een fregat was aangekomen, behoorende tot het Fransche eskader, en men het als zeker, hield, dat nog vóór den avond het geheels eskader te Portsmouth het anker zoude vallen laten. Den 26. was de Conferentie wegens de bovengemelde aangelegenheden vier nren lang vereenigd geweest,- en men verheugde zich te mogen zeg, gen, dat de toon, die bij de beraadslagingen had geheerscht, veeleer vreed. zaam dan oorlogzuchtig was geweest. De nota van den 20 September, door den Hollandschen minister van buitenlnndsche zaken, den heer baron Ferstolk van Stelen ingezonden', ofschoon in zeer eerbiedige bewoordingen vervat, was van zeer beslis, senden aard. Men meende recienen te hebben om vasceljjk te gelooven, dat het Hollandsche gouvernement niet afwijken zal van hetgeen hetzelve beschouwt als het ultimatum der Conferentie te zijn overeenkomstig de onderhandelingen van 30 Junij. Hier op blijft Koning Willem stand hon den met bet onwrikbaar besluit van in geene verdere bewilligingen te tredenbereid om door alle middelen in zijne magc eiken dwangmaatre. gel af te weren, doch tevens gezind om, zoo lang men ten zijnen opzigte daar toe riet overgaat, door geen begin van vijandelijkheden, de Confe rentie eenigen schijn van regt te geven tot het aanwenden derzelve. Den 28 September, stood de Conferentie zich buitengewoon te veree. nigennaar men vernam om meer bijzonder te onderzoeken het beslis, sende antwoord van 7. M. den Koning van Holiaoddoor Hoogscdeszeifi gevolmagtigden ingediend. Eene menigte zich onderling weersprekende gerechten waren in omloop, ten aanzien der waarschijnlijke maatregelen, door Engeland en Frankrijk zullende genomen worden, ingeval Z. M. de Koning van Holland mogt volharden in zijne weigering om met Belgie in eenige regtstreektche onder handeling te treden. De Koning van Holland, zeide men, zou onwrikbaar blijven in zijn besluit om de voorstellen van 30 Jnnij als beslisseide to beschouwen; en de Koning der Belgen zou, naar men beweerde, Hollands weigering om met Belgie in regtstreeksche onderhandeling te tredenals een bewijs aanzien van HoliaDda begeerte om de wapenen te doen beslissen: Wat ons betreft," laat the Courier na het vermelden dezer berigten volgen), „wij zijn genegen te gelooven, dat er nog nieta hoegenaamd ii beslist. Het gezond verstand toont aan, dat er alle mogelijke middelea zuilen worden aangewendom het uitbreken der vijandelijkheden tosschen Belgie en Holland voor te komen en ongetwijfeld zal men aan Holland, tot het geven van deszelfs ultimatumde meest mogelijke tijdverlenginj toestemmen. Wat het beslnit betrefthetwelk Rusland Oostenrijk en Pruis- sen zouden mogen nemeningeval de gecombineerde vloten van Frank rijk en Engeland werkelijk de Hollandsche havens mogten blokkeren, is het klaarblijkelijkdat de maatregelenalsdan door eerstgemelde Mo gendheden te beramen, zoozeer van de bestaande omstandigheden moeten afhangen, dat het ijdel zoude wezen, daaromtrent thans reeds gissingen te maken. Dit echter mogen wij zeggen: Pruissen en Oostenrijk zul. len, naar men vermoedt, geene hinderpaal opwerpen tegen het blokke. ren der Hollandsche kust, indien alle andere middelen nutteloos mogten zijn; op dezelfde gronden van waarschijnlijkheid zon men evenwel niet kunnen zeggen, dat Rusland niet zal tosschen beide komen. Overigens is op dit oogenblik alles gissing en duisternis. De dag van morgen zal waarschijnlijk het weder - antwoord van den Hollandschen ge zant, met de beiiisiing der Conferentie van beden, tevens aan hec lichc brengen." Sedert eenigen tijd heeft de Cholera - Asiatiet zich ook in onze Gemeente geopenbaarden van tijd tot iQd al meerdere vorderingen ge. maakt, zóódat wij ons thans gedrongen gevoeleo nwe bekende mildadig- heid ook over dezelve in te roepen. Aan het naburige Katwijk grenzende, en ofschoon van de visscherij niet afhankelijkis dezelve even zóó be. hoeftig en van hulpmiddelen ontblooj. De meeste ingezetenen nic dag- loooeri bestaande, en de Armen - fondsen in eenan toestand dat dezelve, ip gewoone tijden op verre na niet gepo.egzaam zijn om derzeiver niep- ven te bestrijden, zal er wel niet meerder noodig zijo, om te doen gevoe. Ipn de grocte behoefte aan menschiieveude mededeelzaamheid In den tegen, woord igen hoogen nood. Elke gift zal welkom zijnJ5e Qndergeteekenden zullen zich gaarne met de inzameling derzelve belasten, iférwtd de menscbllevesde Geven hierbij de verzekering wordt gegeven van derzeiver doelmatige besteding, Rhijushurg den 23 September 1,832. j. B ron khu yzkn, Burgemeester, Stoelendrayer, Predikant. Hoge woning, Armbezorger. -TT-J- Heden overleed ons geliefd Kind; JACOB WILLEM, in den jeug digen leeftijd van zeven weken. Harmelen W. C. B A E R T. 27 September 1833. C. M. B A E R T, geb. Burgerhoudt. Een ongehnwd PERSOON, van middelbare jaren, de noodige ver, eisebten daartoë bezittende, en bewijzen van zedig en goed gedrag kan- nende produceeren zich als KLEEDERMAKER in het R. C. Weeihtli te Leyden willende verbinden, tegen het genot van Kolt, Inwoning, ei bepaald Salarisvervoege zich aao voornoemd gestioht. PUBLIEKE PERKOO PING. Men is van mening op Zaturjlag den 6 October 1832, des voormiddlgl teo 11 oreIn de Stads Doelen te Leyden publiekom contant geld, te verkoooen: Vier staks op reforme gestelde RIJKS - PAARDENbehoo rende tot de afdeeling Kurassiers N°. 3. VRIJWILLIGE VERKOOPINGop Woensdag den 10 October 1832dee voormiddags ten 10 ureonder Oegatgeestten huize w» Hendrik Driessen, Kastelein in de rotde Leeuw, aan de Heeren- of Strae- weg, van 30 stuks KOEBEESTEN, waaronder 13 vette Schotten, eo 15 Schotten die ter bekwamer tijd moeten kalvenmitsgaders 2 laken- velder Ossen. Bij de Wed. ANTHONY de KLOPPER en ZOON, te Ley dec. V 15 bij ,naa' strij moi bev wig ring jreli wij/ ItiSO ivaa Zal 'eeni het iiiet oon niks ioo\

Leydse Courant | 1832 | | pagina 2