LEYDSCHE ^Mi8. COURANT. A0. 1832- ;"'v - /'j, - ■.vc r. c-:x MAANDAG T R K Y E. pe Qttomannischi Moniteur van den 18 Augustus schijnt de gewoonte der Fransche dagbladen aan te nemen om redenerings.artiltelen te geven. Wij deelen hiervan de volgende proef mede, of hij minder, dan veel al dezelve, stoffe tot nadenken oplevere: De ernstige taak om Griekenland als eenen onafhankelijken staat te vestigen, is. voor zoo veel de Porte aaogaat, voleindigd; zij bragt het laatste offer, en, om haar daartoe te gezinnen, waren de onderhande lingen van zes maanden genoegzaam, waarna de heer Stratford-Canning met de overeenkomst vertrok. De Grieksche omwenteling ontstond uit gronden, die tot op dit oogenbllk noch weinig bekend noch billijk beoor deeld werden. Eenigen hielden ze voor de werking van eene crisis der vrijheid, anderen voor eenen kamp des Christendoms; allen voor eene groote poging der beschaving over de barbarij. Zoo rigtten zich aller gevoelens, aller gedachten in Europa tegen de Torken. Te midden de zer verwarde beweging, werd de overeenkomst van den 6 Jnlij 1827 on derteekend. Het stuk zag veeleer het licht door den drang der noodza kelijkheid, dan door den innerlijken wil der kabinetten; en de uitvoering moest noodwendig de welwillende verzoenende bevredigènde hand der staatsmannen ontvallen om over te gaan in den snellen dwarrelwind der gespannen gevoelens. Weldra bewees dit de slag van Navarino. Deze dag, die, naar men zegttusschen vrienden werd doorgebragt, sloeg eene veel' diepere en duurzamere wondedan de verbitterdste vijanden zouden hebben kunnen doen. Verschillend door de tijdgenooten beoordeeld zal deze daad in de nawereld slechts eene eenparige stem tegen zich hebben. Een harer gevolgen was, dat zij een stelsel ter'verbetering terug hield, hetwelk voor bet oosten een nieuw tijdperk stichtte. Want men moet niet vergeten, dat, reeds sedert 1826, vóór dat nog eene verschrikkelijke coalitie daar toe dreef, de Sultan zijn hervormingswerk begonnen bad, terwijl hij eene onrustige militie vernietigde, die zich tegen al wat nieuw was in bet rijk verzettede. Dit stelsel kon zich met snel en in al zijne deelen ontwikkelen, indien het de vrede en de beschaving niet de hulp rijke hand boden. Maar juist, in naam van den vrede en de beschaving Europa'swerd het van zjjne geboorte af aan tot eenen strijd gedoemd die sedert niet meer ophield, en welken de Sultan dan buitenlands dan binnenlands voeren moest. Niet eenen enkelen dag kon hij rost genieten, en de volken van dit uitgebreid rijk verloren daar bij onnoemelijktrou wens men durft gerust verzekeren, dat bij den geesteener voortschrijdende hervorming, welken het Turksche opperhoofd in zijne regering bragt, de welvaart der bijzondere personen, de verbetering der instellingen, en de maatschappelpe kracht van het geheele rijk ondersteund zonden zijn gewor- den door de ontzaggelijke menigte hulpbronnenwelke hem ontrukt werden door de langdurige stelling van verdediging tegen de dreigende beweging van Europa, door het vergrijpen der vriendschap te Navarino, door het lijden van den oorlog, door de voortdurende pogingen der eerzuchtigen tof die hopen zoo vele slagen van het noodlot te kunnen benutten om door oproer de verantwoordelijkheid te ontgaan waaraan een regelmatig bestuur ze begon te onderwerpen. Zoo werd door eene tien jaren lange geestdrift en door de geweldadige handelingen, welke men tegen een volk rigtte, hetwelk men zich de moeite niet gaf van te bestuderen, het beste op den weg zijner voortgangen tegen gehouden, en het de rampen voorbereid waar order het thans gedrukt gaat. Hoe gedroeg de Porte zich daarbij Sedert 1826, dat ia sedert den tijd dat des Sultans binnenlandsche rege ring vrij werdkenschetsen rust en nadenken al hare handelingen. Sedert den slag -van Navarinodie groote gebeurteniswelke overal eldershet volk opgewonden en aanleiding gegeven zoude hebben tot bloedige weder, vergelding, heerschte eene bewonderingswaardigeorde, waarbij alle Europe er!, en zelfa hunne geringste belangen de zekerste bescherming genoten. De doizenden Frankendie zich onder de Turken verstrooid bevindenzagen met verbazing deze koele waardigheid deze edelhartige matigingwaarop zij niet gewaagd hadden ce rekenen. Indien de Divanonder zulke ernatige om standighedenden dank der bijzondere personen verdiende, zullen hem de kibinecten hunne achting niet weigeren. Wel magzoo lang de eerste onderhandelingen over het afstaan ten behoeve van Griekenland dunrden den daarmede belasten diplomaten de tijd eeoigzins zijn lang gevallen maai letten wjjof men omtrent zulke vragen in andere landen spoediger tot een besluit kon komen. Eerst na 38 jaren verwierven de Vereenigde Staten van Noord - Amerika de bepaalde erkenning hnnner onafhankelijkheid van wege Engelandmeer dan 20 jaren verliepen ertosscheg de bevrij. ding van St. Domingo de fact»en de bill van ichadeloosstelnngwelke ftankrjjk onder de restauratiehetzelfve inwilligde Spanje wil nog steeda -Zijne voor altoos verlorene onmetelijke Zuid - Amerikaansche bezittingen, als ia staat van oproer bljjven beschouwenen op dit oogenblik zien wij ilen Koning van Holland, sedert twee jaren, de erkenning van Belgie weigeren en de bedreiging terugwijzen van vjjf Mogendheden, die bem meer soldaten kunnen op bet lijf zenden, dan geheel Holland inwoners [heeft. Daartegen werden na twee jaren onderhaDdelensde wettige onaf hankelijkheid van Griekenland erkendde grenzen bepaald en bevestigd en .d de nevenvragen opgelostgelijk b. v. die der ontruimingvan den verkoop der eigendommen der schadeloosstelling, enz. Sedert de Grieksche provin. .cién zich van 4e Porte scheurdenwaren zij niet gelokkig. Indien men -het den bewoners der eilanden, op het geweten af, vroeg, zouden zij veelligt den,.tijd.;erug wenschen der municipaal vrpeid onder de Porte [gfnotenwaapbjj zjj zoo rjjk werden en hun vaderland zoozeer bemindan. Ten wiens koste 1 Dat de nieuwe Souvereinover Griekenland hem aoor oe staatkunde gegevenbetere dagen moge kunnen doen opgaan, wenscht de Porte opregtelijk; maar zij is tevens in de vaste overtuiging, dat hij, om hierin te slagen, het vooroordeel verre van zich moet werpen, als konde Griekenland nooit ophouden in Turkjje zijnen vijand te zien." OOSTENRIJK. Uit Wee*en schrijft men den 18 September: De gmf Pozzo di Borgo. moet dezen avond nog hier zijn; een rijtuig tot bet gevolg van Zijne Ex.. behoorende, is reeds aangekomen. De graaf zal slechts ettelijke dagen vertoeven en dasrna terstond naar zijnen post te Petersburg terogkceren. De komst van den heer Pozzo di Borgo zou teD doel hebben om met het Oostenrijksche kabinet de maatregelen te beraadslagen ter handhaving van ejW de bestaande orde in Europa. Ter Beurze liep heden bet gernchi, datloid I Durham, overWeeneu, naar Londen zal terugkeereu. Men gelooft, uai de DEN j OCTOBER buitengewone gebeortehissen in het Oosten den lord herwaarts voeren, «IzöO bij den gevaarlijken toestand waarin de Porte door de snelle voortgangen van Ibsahim-pacha zich bevindt, de Europesche Mogendneden niet wel voegelijk langer werkeloos kunnen blijvenen ie beraadslagen zouden hebben over de wijzehoe in Azie den oorlog bij te leggen en de Porte voor ondergang te behoeden. Nog verspreidde zich ter Benrze het gerucht, dat te Napels oproe rige bewegingen hadden plaats gehaden gelokkigljjk eene zamenzwering tegen den Koning was ontdekt gewordenstrekkende om de constitutie van 1820 af te kondigen." POLEN. Uit Warschau had men. den 16 September, te Berlijn nadere berigten ontvangen, die zeer vertroostend luidden. Het verkeer vermeerderde zich, ook ten platten landevnn dag tot dagen waar de overige betrekkingen nier meer te herstellen waren, werden zij door nieuwe vervangen. Men koD niet zeggen, dat de nationale stemming in Poleo verminderd was, en de smart over de feilgeslagen hoop, drukte zich luide genoeg uit. Maar men beoordeelde reeds, met meerder billijkheid dan te voren, bet gedrag der Rnssen en de maatregelen der Russische regering, en men voegde zich geenerdings met den vijandigen en batelijken toon, welkea de Polen bui tenlands nog altoos tegen de Rnssen meenden te moeten voortzetten. Men hadbij voorbeeldreeds lang naar waarde gescbat de voorzorgen van den Russischen Keizer voor de weesgewordene kinderen, de vronwen, die hunne mans verloren, en de landlieden, die Id Polen hunne bezittin gen kwijt raakten, en ten minste het weldadig doel niet miskend, ofschoon hier en daar de uitvoering eenigzins stroef moest geschieden. Het was eene voorwaartsche schrede in de humaniteit, dat da staat zich thans aan zulke hulpeloozen laat gelegen liggen, welke hij voormaals geheel eD al aan hnn lot overliet. In de laatste tijde waren de kroon - en bijzondere insciruten voor de opvoeding zeer vermeerderd, kadetten-hnizen, polytechnieke scho len. instituten voor de artillerie, voor de aangelegenheden der bosschen, voor de landhuishoudkunde, enz., overal eene behoefte, maar welke in Polen, na eenen zoo verwoestenden krijg, en zoo vele verbrokene banden ten gevolge der verhuizing, tien dubbeld werd gevoeld. De behoeftigen werden gearagt naar Rusland, dat is, naar de reeds met Rusland ingelijfde Poolsche provinciën, omdat zich aldaar de instituten bevinden, welke in Polen zelve of nog ontbreken, of altoos voor het oogenblik, niet naar vereiscb zijn hersield. De geschiedenis van den Poolschen opstand door Spazer, waarvan reeds twee deelen in het licht verschenen, zou, (schrijft men nit Berlijn,) eer plaatse der uitgave in beslag genomen zijn. Te Berlijn werd zij in al de boekwinkels ongehinderd verkocht. Ook zeide men aldaar, dat het geschrijf vznRaumer over de Pruis-Poolsche aangelegenheden nn toch in druk zal verschijnen; het is. geljjk bekend ia, op hoog bevel naar de stukken samengestelden, 100 ais verzekerd wordt, geheel en al daartoe ingerigt om Pruissen tegen de veelvuldige beschuldigingen der openbare stemmen buitenlands te regtvaardigen. De voormalige majoor der genie van Tehrcnthcil wegeDs revolutionaire kuiperijen, tot| le venslange vestingstraf veroordeeld, waa van Magdeburg, waar h(j ge vangen zat en zeer mlddclgk werd behandeld, entvlugt. De hooglee- raar Jarcke, uitgever van het staatkundig weekblad te Berlijn, was naar Weenen vertrokken. Het was evenwel niet waarschijnlijk, dat hg bedoelen zoude, de uitgave van zijn blad derwaarts over te brengen, omdat het te Berlijn wel genoeg opnam. Men zou op het punt zijn geweest voor te stellen, om diegene der veelvuldige ie Berlijn aanwezige klubsen, ge zelschappen, vereenigingen, enz., te verbieden, welke niet eene vergun ning der hooge overheid of reeds hadden, of na overlegging en onderzoek barer statuten, thans verkregen. Maar dit In de tegenwoordige omstan digheden geheel overdreven voorstel was, naar men zeide, dadelijk ter zijde gelegd. RUSLAND. Het Journal de St. Petersburg meldtWjj zijn bevoegd aan te kondigen, dat den 11 September, op den naamdag van den heiligen Alexanderna de Godsdienst, welke men in het Newski-klooster vieren zalde toil van Alexander op haar voetstok zal wordeB gerigt. Deze verbazende arbeid die alle vorige van deze soort, bjj de onde en nieuwe volken overtreft, zal geschieden middels een werktuig, door 2000 soldaten der garden in beweging gebragt. ZIJ zullen gekozen worden uit het aantal dergenen, die onder de vaandel# dienden van den Monarch, ten wiens eere het gedenkstuk wordt opgerigt. De genersal - majoor Schilder zal het bevel voeren en de opperste arebitekt Mentferrand over dezelve beschik ken kunnen. Laatsigemelden zal hun nog 400 zijner bekwaamste arbeids lieden toevoegen. Daar slechts weinige personen bij de stellaadje kunnen worden toegelatenten einde den arbeid niet hinderlijk te wezenzoo zijn het Winter-paleishet gebonw van den generalen suf, het ministerie der buitenlandsche aangelegenheden en dat der financiën, voor degenen bestemd gewordendie de zuil wenschen te zien oprigten," ITALIË. Volgens berigtente Bologna ontvangenhadden da Oostenrjjksche troepen bevel gekregen om de Legatien tot tegen den 15 October te ont. ruimen. Men dachc, dat de Franacbendit insgelijks te Aucoua doen zouden. Tegen dien tijd waren naar Bolognater bezetting bestemd 1 een bstaillon Pausselijke grenadiers en een batalllon Zwitsers der werving van den graaf Satis, Te gelijk met de Oostenrijksche troepen zoudeu mede de Pausselijke jsgers, die het voorwerp waren van den algemeenen haat, uit Bologna naar de binnenste provinciën vertrekken. Van de staatkundige verbeteringen welke de Pausselijke regering beloofdewas tot dusverre niets in werking gekomen. De opbrengsten waren uiterst zwaar en hec misnoegen algemeen. Te Forli en in andere steden van Romagna, hadden gevangen nemingen plaats gehad, de gevangenen werden naaf de staatsgevange nis gebragt om aldaar ad mentes te blijven. Het absolutismus heerschte in al zjjne kracht. De beroemde zending van den ridder Sebregondiwas op niets uitgeloopen. DUITSCHLAND. In een Vorstelijk besluit van den 14 September, leest men, volgens lie. rigten uit Sicmaiungsn, d. d. den 16 dier maand Daar bjj de untbin. ding der Steiideu-vcrgadering in Mei dezes jaarsde verzekering gegeven

Leydse Courant | 1832 | | pagina 1