v J-WESSELING en H-WESSELING, Makelaars, zullen op dag den 1 sten October 1832, des namiddags ten half drie ure, ceAmsteiW in de witte Zwaan, op den Nieuwendijk, presenteeren te verkoop»1 Eene extra mooije nieuw aangekomene partij Vnren en Greenen, No»! sche-, Riga-, Dantziger-, Memelsche-, Narva- en Zweedsche BilW' Wijburger-, Zweedsche-, Dantziger- en Memelsche Deeien. Riga Wiff* srhotJuffers, Twaalf Ellens, Kolters, en andere HOUTWAREN. W gende in de Binnenkant en op de Wallen. over het leger te gaan op rich nemen, drt he'irmd is om Belgie trgen alle aanrandingen te beschermen, wellie door Holland tegen hetzelve zou de kunnen gerigt worden." En voegt de bijzondere correspondentie daaraan en aan hare vroegere medegedeelde toe, dat de kabinetten van Frankrijk en Engeland hunne genomene maatregelen henben kennelijk gemaakt aan de overige Europe- scbe hoven. Hoe dit gezamenlijke besluit dier twee hoven zou worden opgenomen moest de tijd ieeren. Volgens de berigtên zijner diplomatieke agenten, meende het Fransche gouvernement verzekerd te zijn, dat Oos tenrijk onzijdig blijven zal. Het is ligtelijk te begrijpen", Iniden verder die bijzondere herigten, dat alle deze tijdingen de geheele diplomatie in onrust brengen, H°den morgen hebben alle de zich te Parijs bevindende diplomaten conferencien de een bij den anderen gehad. Zelfs zegt men, dat reeds een hnnner tegen de door het Fransche gouvernement aangenomen maatregelen heeft gepro testeerd. Gisteren avond moet de heer Werthergezant vau Pruissén, eene zeer hevige woordenwisseling met den heer Sebastiani hebben gehad. De diplomaat moet verklaard hebbendat Holland, zoodra hetdeszelfs onat. hankelijkbeid goldniet wijken zonde en niet wijken moest voor bedrei gingen van welken kant die ook aan hetzelve gedaan werden. Op eenen 2eer vasten toon en die voor dreigende zoude kunnen gehoudeu worden moet hij er bijgevoegd hebbendat Frankrijk rijpelijk de zwaarwigtige gevolgen moesc overwegen, die uit eene tnssehenkomst van Frankrijk in de Belgische zaken zonde kunnen ontstaan. Eindelijk zoude de heer Werther zijn protest ondersteund hebben door eene reeks van nou'ste dezer zake tusschen de kantnetten van Parijs en Berlijn gewisseld. Onder anderen zonde hij den beer Setastiani voor oogen hebben gelegd eene nota krachtens welke de graaf Malt van bet Pruissiscb kabinet ver langde, dat hetzelve formeel zoude verklaren niet in den strijd van Belgie met Holland ce zullen tusschen beide komen voorts net antwoord van bet kabinet van Berlijn ©p die nota, volgens hetwelk men zich zoude verbon den hebben tot betgeen het Fransche gouvernement begeerde onder beding dat hetzelve wederkeering op dezelfde wijze zoude handelen en binnen hetzelfde stelsel van onzijdigheid zich zonde blijven bepalen. Ten laatsten zoude de heer Werther aan het Fransche ministerie eene conventie hebben voorgelegddié tot regeling moesc verstrekken van het door de ter Lon- densche Conferencie geaccrediteerde gevolmagtigden te houden gedrag, en waarbij tot grondbegrip wordt vastgesteld dat de besiniten der Conferencie niet ten uitvoer zullen kunnen worden gelegd anders dan wanneer de beide daarin betrókkene partijen er toe znllen zijn toegetreden zijnde dit beding vastgesteld'gpWtfrdén op uitdrukkelijke aanvrage van het FraDsche gouver. nemenï'Zelveb." Her Journal des Détais van den 23sten deelt zijne begrippen, over deze nieuwe aangelegenheid, in dezer voege mede: De hoop op eene ver effening t tof liever op eene nieuwe transactie tusschen Belgie en Holland, bij Wij ze van onderhandelen, schijnt vervlogen te zim. De jongste concessien van Koning Willem weken te zeer af van de bepalingen der 24. artikelen, dan dat de Koning der Belgen zich niet ge- regtigd achtte aan dezelve zijne toestemming te weigeren. De concessien van den Koning der Belgen, in de hoop op eene minnelijke transactie, hebben op hunne beurt weder den Koning van Holland niet voldoende toegeschenen. Een nieuw opstel, hetwelk de aaD Hollands opofferingen verschuldigde toegecffelijkheid, en de eerbiediging der door belgie ver kregen regten zoo veel mogelijk vereenigde, is aan bec Hollandsche gou vernement aangeboden geworden. Het werd verworpen 1 Na deze laatste en nnttelooze pogingen blijft aan de Londensche con ferentie niets over dan de bepalingen te doen uitvoeren, die de onderte keningen dragen van al de gevolmagtigden in Eoropa en de ratification hunner SoiivereiDen. Dè dwangmiddelen waren reeds in den loop der onderhandelingen voorzien gewbrden. Het oogenblik om dezelve toe te passen is gekomen. De vereenigde vloten van Frankrijk en Engeland znllen de havens van Holland gaan blokkeren.' Eene Fransche armée van vijf en twintig dnizend man Is reeds op de Belgische' grenzen vereenigdzij is gerugsteund door eene gelijk sterke leger-afdèeling. Beide zullen op den eersten wensch vaD den Koning der Belgen de grenzen Overschrijden. Ettrbpa moet regt laten- wedervaren aan den geest van regtschapenheid gematigdheid en gednld, welke gedurende twee jaren de staatkunde des Franscben gouvernements heeft bestuurd. Europa kan zich niet verontrus ten over eenen toestand, die, hoewel nieuw zijnde, echter voorzien is. De algemeene-vrede rust thans óp te hechte grondslagen, dan dat hij kunne geschokt worden door eene gebeurteniswaarvsn de grenzen reeds voor uit zijn bepaald, Zoowel door de gewisheid van eene spoedige uitkomst, als door de opregtheid van de twee Mogendheden, die zich met deraelver verwerving belasten." En leest men verder in hetzelve: De ministerie-verandering die dezer dagen te Brussel heeft plaats gegrepen, heeft voor een groot gedeelte deszelfs gewigt verloren ten gevolge der stellige Weigering van den Koning van Holland om tot het laatst door de Conferencie aangeboden ontwerp toe te treden. Het besluit hetwelk deze weigering van de zijde van Frankrijk en Engeland heefc doen aannemen was te Brussel onbekend op den dag waarop de heer de Meultnatre van het ministerie aftrad. In eenen bevre. digenden geest was de keuze op den generaal Gebist gevallen; de Koning der Belgen had aan het hoofd van zijn kabinet eenen man willen plaatsen die ten overstaan der kamers door geene personele verbintenissen was gehoed. Het afbreken der onderhandelingen, en de dwangmaatregelen van Frankrijk en Engeland hebben het aanzigt der dingen veranderd. Er bestaat thans te Brnssel noch een ministerie voor oorlognoch een ministerie voor vrede; er is aldaar geen ander ministerie dan zulk een, hetwelk de voltrek king der bepalingen afwacht, die door de vijf groote Mogendheden van Eoropa zijn onderling goedgestemd en genotificeerd." De Brnsselsche papieren luiden natuurlijk in deuzelfden zin. In de Emancipation leest men Het vertrek van den hertog de Nemours naar Kamerrijk; een Fransch leger op onze grenzen, hetwelk alleenlijk op Leopold's bevel wacht, om zich met onze armée te vereenigen; de mede werking van een Fransch en Engelsch eskader, de Schelde ontsluitende en dé Hollandsche havens blokkerende; ziedaar de tijdingen, welke onze Parijsche briefwisseling ons aanbrengt. Van gisteren af aan, kon men die tijdingen voorzien. Wij moeten eene merkwaardige daadzaak vermelden, namelijk het rijzen der Belgische fondsen ter Parijssche beurs van den 22Sten dezer; reeds des morgens vroeg waren de besluiten van het kabi net der Tnilerien bekend. De Spaansche fondsen, ter zeifder beurze, hebben weinig gevarieerd. Gisteren is alhier de generaal Baudrand aangekomenwiens vertrek van Parijs 48 uren was vertraagd geworden. Hij is terstond naar Laeken geredèn, van waar hij met den Koning en den Hèrtog a' Or leans is terug gekomen. Hij houdt zijn verblijf op het Paleis. De luitenant-generaal Burel is vdórgisteren te Brnssel aangekomen. Hij treedt in Belgische dienst met den rang van divisie-generaal, en zal aan Wet hoofd worden geplaatst der troepen onder het kommandement van den generaal Gocthals. Verscheidene dagbladen van heden bepalen fop Maandag of Diugsdag aanstaanden het vertrek van den. heer de Meulenaerc naar Brugge. Het komt ons voor dat hfi zelf no niets beslist heeft." Do bjjzotidcie briefwissel van den 24 Septemberuit Brnssel, voegt daaraan toe: Ik beschouw aene beweging der Fransche armée als op hand ik ben daarvan zoo niet officieel, dan toch officieus ooderrigt geworden. Generaal Baudrand is in den loop van Zondag hier aangekomen. Zon. der zich eenigzins te Brnssel op te honden heeft h(j zich naar Laeken begeven half wege derwaarts ontmoette hij den Koning, die naar de Stad kwam beide keerden Zij dus terug. De slnts twee dagen hier gekomen Fransche generaal Burel aanvaart het bevel over de divisie, welke de generaal Goethals kommandeerde. Ik moet nogtans zeggen, dat geene de minste bewegingen van troepen nocit binnenslands, noch op de Fransche grenzen op dit oogenblik plaats hebben, ten minste voor zoo veel ik weet." In het Journal des Debats van den 24 September, ieesc men deze ge. wigcige regelen: De Fransche vloot zal van Cherbourg uitzeilen, onder bevel van den vice - admirs8l Ducrez de Hlleneuve. De Engelsche vloot zal aangevoerd worden door den vice - admiraal sir Palteney Malcolm. Men beweert, dat de beide Admiraals, overbrengers znllen zijn van eene door Frankrijk en Engeland gemeenschappelijk gedane verklaring, ge. rigt aan Koning Willem. Op de Hollandsche stroomen aankomende, zoudeo zij deze verklaring aan bet Hollandsche gonvernemenc zendenen op eet afwijzend afwoordzon de blokkade beginnen." Op deze nieuwstijdingen laat het dagblad deze redeneringen volgen: De krachtdadige maatregelen, waartoe het ministerie eindelijk is overge. gaanhebben hier eenen zeer gunstigen indruk gemaakt. Sedert eene zoo lange onzekerheidvoedt men eindelijk hoopeen bestemd aanziea van zaken te znllen verkrijgen, en moet er geoorlogd worden, dan zal het tn minste niet zijn na twee jaren gespannen wachtens te midden eenes gestrem. den handels. Na de besiniten, welke het ministerie namkan het niet weer tetugtietien Holland moer onverwijld zwichten of het kanoD moet het tot inwilligingen dw ngen. Overigens beeft het Fransche ministerie het besluit niet dan tot eigen zelfbehoud genomen. Sedert de vacantie der kamers zijn er verscheidene ministeriele akten genomen, die, bij de heropening der zittingen, eene zwire verantwoordelijkheid zullen op zich laden; het was volstrekt onmo gelijk andermaal de afgevaajdigden te vereenigen, zonder hen aan te kon. digeo, dat de geschillen tusschen Holland en Belgie op deze of gene wijze waren gelecbc. Het Fransche kabinet gelooft, dat deze nieowe veldtogt in Belgie ge schikt is om hetzelve in het staatsbewind te bestendigen en eene verande. ring van ministerie voor te komen. Intusschen is het waar, dat, een ja» geleden, de eerste veldtogt, omstreeks denzelfden tijd des jaars onderno men, in den zin strekte, om het toen wankelend ministerie vao C. Perritr te rugsteunen. Volgens den Constitutional, zonden de vlootafdeelingen van Engeland ei Frankrijk zich te Spnhead gaan vereenigen, om zich van daar te gam plaatsen voor de citadel van Antwerpen; dat was zeker en uit eene echti bron; en zullen wijders van de twee Fransche legerkorpsen, het eene oj Antwerpen en het andere op de Hollandsche grenzen aanrukken, ten eind de nog bezette gedeelten van het Belgisch grondgebied door de vijaode. lijke troepen te doen ruimendit was een men zegt. De maarschalk Sou/theeft den I3dendes avonds te 10 uren, een» ordonnans-officier naar Belgie afgevaardigd met depechei voor den Hertn d'Orleans en het Belgische kabinet. Zullen de Fransche troepen het Bel gische grondgebied overschrijden, zonder aan de overige kabinetten het regt te geven van daar tegen te vertoogen zoo moet de Koning der Bel gen de cusscbenkomst van Frankrijk inroepen. De reize van den Hertog d'Orleans, strekte om den Koning der Belgen te bewegen tot bec vraget van Frankrijks tnssehenkomst bij eene. ondergeteekende verklsring. De zid der notificatie door het Fransche gouvernement, aan het kabi- pet van 'sGravenhage opgezonden, zon, volgens de Gazette de Francs, deze zijn: „het op de grenzen zamentrekkende Fransche leger, zal Belglt niet andere binnenrukkendan ingeval er van Hollands zijde een aanval plas» bad of we!indien na het slaan des belegs voor Antwerpen en den at; Holland definitieven eisch om tot de jongste voorslagen der Conferentie tot te treden, binnen een tijdruim van tien dagen, geen antwoord ware onl vangen. In dit laatste geval zouden 251000 man Franscben op Antwerps aanrukken en, na de bemagtiging der citadel, naar Frankrijk wederkeeren.' Sedert eenigen tijd heeft de Cholera Asiatica zich ook in oazt Gemeente geopenbaarden van tijd tot tfid al meerdere vorderingen ge. maakr, zóódac wij ons thans gedrongen gevoelen uwe bekende mildadip beid ook over dezelve in te roepen. Aan het naburige Katwjjk grenzende en ofschoon van de visscherij niet afhankelijk, is dezelve eyen zóó In. hoeftig en van hulpmiddelen ontbloot. De meeste ingezetenen uit dit. looners bestaande, en de ArmeD - fondsen in eenen toestand dat dezelve, in gewoone tijden op verre nd niet genoegzaam zijn om derzelver citgr ven te bestrijden, zal er wel niet meerder noodig zijn, om te doen gerot,) len de groote behoefce aan menschlievende mededeelzaamheid in den iep. woordigeo hoogen nood. Elke gift zal welkom zijnDe Ondergeteekenden znllen zich garni met de inzameling derzelve belasten. Terwijl de menschlievende Gerei hterbii de verzekering wordt gegeven van derzelver doelmatige bestedit; Rhijnsburg den 23 September 1832. Bronkhu yzeh» Burgemeestai J. Stoel s-Ndray kr, Predikant Hogewonino, Armbezorger Heden overleed teD onzen huize onze waarde Moeder en behaz- Moeder, Vrouwe E. A. ME1NDERSHAGENWed. J. F. AllemaiIIi ib den ouderdom van 57 jarenna eene kortedoch hevige ziekte. P. L. M U L D E R. Ooltcens-Plaat A. F. MULDER, 21 Sep.ember 1832. geb. Allemand. en H. F. N, ALLEMAND. V WESSELING en H. WESSELING, Makelaars, znllen op W dag den 17 October 1832, te Amsterdam in de witte Zwaan, op den Nim wei dijk, presenteeren teverkoopen: Eene extra mooije nieuw aangetoiW partij Rlgasche- en Dantziger MASTEN en MOOLENROEDEN, diverse lengte en dikten, Spiergn en Bootsmasten Rrga en DantzigerBd ken, en andere HOUTWAREN. Liggende als bjj Notitie wordt ssngo'1 zendie aan het Kantoor van BONTE KON ING en AUKES te bekomen tj ZULLENDE MEN MET DEZE VERKOOPING AANVANGS DES NAMIDDAGS TEN ÉÉN URE PRECIES EN TEN HAt VIJF URE VERVOLGEN. lïïj~de Wed. ANTHONY de KLOPPER en ZOON, ceLeydt

Leydse Courant | 1832 | | pagina 2