leydsche cour a n t. A0. I 832- MAANDAG V^-3 'S: Nro i 0<5 D£iV 3 SEPTEMBER. 1 op Ao««J verMj en, ger. eri Wall» GRIEKENLAND. Wij melden met leedweien (zegt de Er.gehchc Courierdat de laatste tijdingen uit Griekenland ontvangen, da: land afschilderen, als bij voort during verscheurd wordende door de onderscheidene partijen, die elkander beurtelings een oogenblik het gezag betwisten. Slechts een geregelde en genoegzaam krachtige form van gouvernement om de factiën tot zwijgen ie brengen, kan in het groot de orde herstellen, zonder welke deze land streek by geene mogelijkheid zjjne bijzondere voordeelen en die zijner ligging benutten kan. De naam alleen vao Koning, welken Prins Oito In Griekenland zal over/, brengen, naam, die eene uitstekendheid van rang en magt aanduidt, waar voor alle eerzuchten bnigen moeten, zal genoegzaam zijn om die ijver zuchten en oneenigheden te verstikken, waarvan, door eene soort van noodlottigheid, deze landstreek, zoo wel oudtijds, als in onze dagen, ,niet opgehouden heeft, bet tooneel te zijn. Men verzekert stellig, dat Zijne Maj. de Koning van Beyeren den raads. heer Thiersch uit Griekenland teruggeroepen heeft, ten einde zich zekere opgaven over den toestand dier landstreken te verschaffen. Men verheugde zich over den terugkeer van een heer, die te midden van zeer moeiielijke omstandigheden, de genegenheid van zoo vele lieden had weten te winnen en geslaagd was om zoo vele onheilen van Griekenland af te wenden. S E R V I E. Van de Grenzen schrijft men den 14 Angustus 1 In Belgrado Is algemeen het geiucht verspreid dat de seraskier//ujsrr'n.Pacha met de hoofdmagt der Egyptenaar* bij Aleppo slaags is geweest en eene roemrijke overwinning had behaa'd. In het paleis van den Pacha te Belgrado heerscht de groot ste vreugoe, en men zag er elk oogenblik de officiële bevestiging van dit herigt uit Konstantinopel te gemoet. Maar de laatste handelsbrieven uit 'de hoofdstad, die tot den 5 Angustus loopen, maken geen gewag van eene 'dergelijke overwinning; zjj schilderen veeleer den toestand van Hussein- Pacha als zeer gevaarlijk, en geven terzelfder tijd groote bezorgdheid te kennen wegena het lot der groot-heerlijke vloot, alzoo de Egyptische veel sterker en beter geoefend is. De in Belgrado verspreide overwinnings- geruchten zjjn alzoo nog zeer te betwijfelen. 1 Men spoedt zich, krygsbenoodigdheden van alle soort uit de Donan-ves- 'tingen naar Konstantinopel te vervoeren, en de troepen, in deze plaatsen eenigzns kunnende gemist worden, zendt men naar hec leger in Azie. Naar de maatregelen teoordeelen, welke men hier in de laacste weken neemt, ziet het er gevaarlijk uit; de Porte doet veelligt thans hare laatste poging om zich staande te honden. Komt zü ook ditmaal het haar dreigend ge. vaar te boven, zoo kan het haar gelukken, om zich in het vervolg lang zamerhand van de geledene verliezen te herstellen en hare staatkundige plaats in Enropa ten minste weder eenigermate te hernemen. Ztj bezit onbetwistbaar meer innerlijke kracht, dan zy zelve weet. Maar intusschen maakt alles bezorgd voor den langeren deur van den eens zoo geduchten tOttomannlachen ataar. De Sultan acbynt zich, ongeacht dit treurig uitzigc, wetnig om de toekomst te bekommerenhij geeft zich aan de vermaken over, en vindt groot behagen in de festiviteiten naar den Europeschen smaak. Men zou bijna denken, dat hij, door duistere voorgevoelens be angstigd, in het gewoel der vermaken zyn gemoed zoekt te bedwelmen. OOSTENRIJK. Den ip Angustna marscheerde de bezetting van Wrenen naar de vlakte tusschen Hatnala en Nen Lerchenfeld, ten eirde den Almagtigen dank te brengen voor het behoud van den jongen Koning van Hongarjje. Dien dag verwachtte men mede de eerste depmatie der Hongarysche comitaten te Baden, om den Keizer en den Koning geiok te wenschen. Geheel Hon garije zoa dit voorbeeld volgen. Acht dagen te voren verscheen de over. beid der stad Weenenvergezeld van de regters der voorstedenen vond bij H. H. M. M., gelijk ook bij den jongen Koning de m nzaamste ontvangst. De boosw cht, die de afschuwelijke daad pleegoe, bleef steeds het voor werp der algemeete verachting en gesprekken. Naar men zeide, zou het Fransche gezantschap by het hof van Oosten, rijk, tegen alle soort van verhuizing naar Algiers hebben gewaarschuwd en hetzelve verzocht, om de Oostenryksche onderdanen, die veelligt voor- nemens mogteo zjjn om zich naar Algiers te begeven en aldaar te vestigen, hekend te maken met de zwarigheden die hen te wachten stonden in een landwelks klimaat zoo zeer verschitc van datgeenwaaraan zij gewoon zijn, en wiens taal, zeden en gewoonten, de nieuw aankomenden volstrekt niet kennen. Het scheen, dat dit een algemeene maatregel was der Fransche regering om het voortstuwen naar Algiers tegen te gaan, en ten minste die menschen klasre daarvan terug te houden, welke in hnnne drooraerljen van gemakkelijker tot rijkdommen te geraken, hun vaderland, waarin zij nitts te verliezen hebben, ligtvaardig verlaten, ten einde in een vreemd werelddeel tot last te komen der Regering, of, daar het hun aan mid delen ontbreektom zich voort te helpente verkwijnengelqk de droe. vige geschiedenis van zoo vele kortelingsche verhuizingenook naar Amerika bewees. By andere Europesche Staten hebben de Fransche gezantschappen gelijksoortige openingen gedaaoDe baron v. Mohrenheim die, als Russisch kommissarisde onderhandelingen wegens de Krskausche aangele genheden bijwoonde, was dezer dagen overleden. Naar Londen vertrok een Engelsch koerier, met mededeeliogen betrekkeiyk Turkije. De Porte bevond zich door den kryg met den Pacha van Egypte in groote verle genheid en de Engelsche regering scheen deswegens eenige (ongerustheid te voeden en alzoo de oorlogs-gebeurtentssen in Syrië zorgvuldig gade te tlaan. Van Semlin werden vele geweren naar Konstantinopel verzonden en eene speculatie in wapenen naar het Ooiten zou veelligt, in dit oogen. blik, eene goede winst opleveren. ZWITSERLAND. Ongeacht de vertoogen der hoogere autoriteitenhebben de Bazebch» landlieden, Zondag den 12 Angustus, den eed gedaan op hunne nieuwe staatsregeling. De drift was buitengemeen. Op negen onderscheidene plaat, sen waren de burgers vergaderd en de kerken opgepropt. Te Sizzach kwamen tachtigjarige grijzaards deel nemen aan deze plegtigheid. Allerwe gen wapperden de kleuren van het Bondgenootschap. De muzijk en los. brandingen uit het klein geweer, deden zich den ganschen dag hooien. teLffl Bondgenootschappelijke landdag van den 17 Augustus. De zaken van Bazel tan de dagorde zijndeheeft <*e ist-ddsgin de «"■e pbatskennis pencimn van de navolgende stukken: 1 Van eenen brief, door het gouvernement van Bazc! geschreven, waarin het zich beklaagt over de kuiperijen ten platten lande, strekkende om eene volslagen scheiding re bewerken tusschen de stad en het platteland *an ®azsl> en waarin het verklaart, de openbare rust, als van nieuw be dreigd te beschouwenind'eh niet dadelijk van wegen den landdag maatre gelen genomen wierden, rm dezelve te handhaven j, 2 Van een verslag des heeren M,Mörtikofer uit Liestslwaarin die bond genootschappelijke vertegenwoordiger meldtdat het voorlnopig bestuur van het platte land hem verklaard had zich van zijn regt re Hebben bediend door hec afleggen te bevelen van den eed op de nieuwe staatsregeling. Na eene lange beraadslaging^ besluit de landdag: 1 a 'an<^<'afl drnkt zijn misnoegen uit over de aflegging van den eed op de nieuwe staatsregeling voor het platte land van Bazelgeschied zijnde niettegenstaande het fotmelijk vertoog aan zijde van den landdag. 2 Dé twee andere vertegenwoordigersde heeren Zgragges en Nagel worden verzocht zich om onverwijit op hnnne poscen te begeventon einde met hunnen ambtgenoot den heer Mörtikoferover de voegzame maatregelen te beraadslagen om den openbaren vreae in tbet kanton Bazel te bandhaven. 3°. De kommissievroeger voor de zaken van Bazel benoemdwordt belast nieuwe voorstellen aan den landdag te doen. DUITSCHLAND. Manheim den 17 Augustus. Al de 'aanhangige pleitgedingen, wegens overtredingen der drukpers, zullen van nu aan met geslotene denren be handeld worden, ofschoon ook de overtreding geschiedde onder de be scherming der wetten, die eene openlijke behandeling van zaken waarborg den. Reeds werd het proces tegen den heer Kohier, beschuldigd van hoog verraad, met besiotene deuren afgedaan, en dezelve toe twee jaren tuchthuis-straf veroordeeld. De verdediger beriep zich op de verordenin gen jegens de geheime behandeling van zaken; maar het geti'gt, over hec incident uitspraak doende, verwierp hetzelve; daarvan is irtfen in hooger beroep gekomen, en dewijl al de aanhangige pleitgedingen wegens overtre dingen der drukpers daarin betrokken zijn, is men natuurlijk zeer verlan- gend te weten, hoe hec opperste geregtshof van appel dit vraagstuk be- grijpcD zal. Uit Tweebruggen schrijft men den 17 Augustus: Tegen den heer Christiaan Schar pp is gisteren een bevel tot gevangenneming uitgevaardigd; ongetwijfelt uit hoofde der redevoering door denzelven op liet Tlambacher- feeft gehouden. Men gelooft niet, dat IVirth Sieberfeiffcr er. Hochdaff.r zich met eene spoedige afdoening hunner zaken viejjen kunnentot nog toe heeft de kamer geene uitspraak gedaan." Den 29 Julij heeft Georg Hendrikregerend Vorst van Waldeck en Pyrmontde veelgemelde bondsbeslniten van den 28 Junij, in zijne s a- ten, ter naleving, doen afkondigen. De hertog van Saksen-Meiningen heeft, den 13 Augustus, de nieuwe vergadering der Stenden ontbonden, en wat zeldzaam is, tot algemeen genoegen der ingezetenen van het hertogdom, waarde onbeperktste viij- heid van zich uit te drukken heerscht. De geest toch, die de vergade ring bezielde, scheen eene verklaarde afkeerlgneid te zijn van alle vrij zinnige instellingen, en daarbij eene vrij zonderlinge neiging tot dwars, boomen, welke de Stenden zich veelligt zeiven niet zouden kunnen ver klaren. Dit altoos moet men besluiten, indien de naaste oorzaak det ont binding, in dezer voege, juist wordt opgegeven: De Stenden hadden twee ontwerpen van wet aan de regering terng gegeven met dej wenscb dat beide ontwerpen mogten worden in een gesmolten, en dan met eenige veranderingen terug ontvangen. Dit geschieode, en nu weigerden de Sten den onvoorwaardelijk en op het haranekitigst het nieuwe ontwerp, indien formslechts te onderzoeken." Den 15 Augustus zijn, in tegenwoordigheid van 7.. K. H. Prins Frt denk van Pruissen en eenige andere personen van aanzien, de laatste rotsen, die de Rijnvaart aan hec zoogenoemde Bingerloch belemmerden, uic den weg geruimd, zoodat thans alle gevaar, ook voor de grootste schepen, op deze plaats geweken is. Reeds is een zwaar beladen Hollandsch vaar tuig door den nieuw gebaandeu weg, de rivier opwaarts gezeild. F R A N K R IJ K. Den 28 Augustus is er te St. Clogd, onder het voorzitterschap van Zijne Maj., een groote kabinetsraad gehouden; men beweerde, dat hec onderwerp daarvan zoude zijn de volcaliigmaklng der lijst van de nieuwe Pairs, die aan den raad zeer veel moeite kostte. De geruchten eener ministeriele verandering bevestigden zich hoe langer hoe meer. Er sche nen zich twee partijen voor te doen: de eene wensehte den heer Snuit, ondersteund door den heer Montalivet; de andere verlangde den heer Dupin. De Koning mogce gaarn beide heeren in den raad zien zitting nemen; doch dit zoude bezwaarlijk gaan, alzoo de heer Soult zich verschoonen zoude van het lidschap eenes raads, die door den heer Dupin werd voor gezeten en de heer Dupin zich gaarn aan alle aanraking met den minister van ooriog onttrekken wilde. Uit Petersburg had men bij hec departement van buitenlandsche Z3ken depeches ontvangen. Bij die gelegenheid vernam men, dat graaf Pozzo di Borgo, drie dagen na het vertrek van den koerier, Petersburg stond te verlaten om zijne functien als gezant van Rusland te Parys te hervatten. Zijne Exc. genoot meer dan ooit aan zijn hof de uitstekendste gunst. Men sprak insgplijks te Petersburg van het aanslaande wreek maar schalks hertog de Treviso naar Parys, mitsgaders van eene reis, welke de' Keizer in de binnenlanden zijner staten doen zonde, doch waaromtrent Zijne Maj. nog scheen besluiteloos te zijn. Fries Talleyrand had den 28 Augustus eene conferentie vati tv.-ee 'ten bij den Koning der Franschen, Daar men vooronderstelde, over de Belgi sche aangelegenheden. Den volgendeu Donderdag stond Ziire Hoogheid naar Londen te vertrekken ter vervanging van den heer Durand de Ma- reuil, die, volgens het zeggen, in de cocferencie der vijf hoog» pienipo» tertiarissen voorslagen zoude bewilligd hebben, welke geenszins de goed-

Leydse Courant | 1832 | | pagina 1