Aö. 17 39* IEYDSE Z W E E D E N DUYTSLAND en d'aingrenzendc Ryken. GROOT-BRITTAN NI EN. VRANKRYK N*. p® Woensdagfè Courant. NEDERLANDEN. STOKHOLM den i+ July. Het Franfle Eiquader beftaande in vier Ootloglcheepen en één Fregat, oph-bbende in alies zo88 Man uitgezonderd de Opper-Officiets, is Zaturdag nademiddag voor de ze Stad aangekomen en het Admiraals Schip le Bourbon gaf een ■Salvo uit js Stukken Kanon 't welk met 16 Schooien van het Ka- fteel beantwoord wierd. Des Konings Lyf-Garde ejtercecrd by na daaglvks in tegenwoordigheid van zyne Majt. en alle de Regimenten zullen in 't Nijaar gemonftetd worden. De Baton van Croaftedt is tot Generaal en Cbef 'm Finland, de Graaf van Löwenhaupt tot Generaal van de Ruitery, en de Graaf van Buddenbrock tot Generaal van 't Voetvolk aangetUid. weenen den ij July. Dezen ochtent is in tegenwoordigheid des Reyztrs weder groote Raad gehouden waar na alle de Leden van den Ktygsraad by den Giaaf van Hatrach zyn by een gekomen, om vetfchei- de Maatregelen ten opzigte van de aanftaande Oorlogs-Operatien tegen d- Turken te beraamen. De Baton van Brake!, Mimfter van het Ruflïfe Hof, een Expreffé van Petersburg ontfangen hebbende is over de De- Jrcches niet alleen met den Graaf van Sintzendorf, Groot-Kancelier, lan- gen tyd in gefprek geweelfmaar heeft ook ten dien opzigte een parti culier Gehoor by zyne Kevz. Majt. gehad, en vervolgens den gem. Cou- tier naar zyn Hof te tug gezonden Vetmirs de Gtoot-Kanceliet kort datt na met den Marquis de Mitepo x Ambafladeur des Konings van Vtanktyk heeft geconfereerd willen fommige daar uit belluiten dat deze Conferentie over de voorn. Depaches gerouleerd heeft. Na alle loff' geruchten welke men zeden eenigen tyd van den matfeh det Ruffen door Poolen heeft vetfpteid hebben de hier tefideerende Ruffï- fche Miniffers eindelyk zekere tyding ontfangen, dat de Genetaal Veld- maatfciialk Gtaaf van Munhich wetkelyk met een Leget van 90 duiz. Man omtrent Choczim ftaat, om die Plaats te belegeren, of ten minden daar dooi aan de Turken dusdanig: dtvetli: te maaken om aan een Coips Ttouppes den weg naar Hongaryen te openen, weshalven op de Grenzen van Zevenbergen reets de vereifchte Ordres gedefd zyn ten einde die Trouppes by derzelver aankomd met het noodige te voorzien LONDEN den 14 July. De Koning heeft den Heer Francis Godol- phin Nabedaande van den Graaf van dien Naam tot Lt. Gouverneur op de Eilanden van Scilly benoemd. Gidetzyn de Lords-Commffariflèn van de Admiraliteit weder vergaderd geweed wanneet Hunne Lord- fchippen den Heer Tancred Robinfon, Ridder Batonnet, rot Schout bv Nacht van de witte Vlag, en den Heer Challot.et Ogl: tot Schout by Nacht van de blaauwe Vlag hebben aangefteld in welke Qjaliteit deze Heeten tet zeiver tyd den Eed afgelegt en hunne Commiflien ontfangen hebben. Alle d: Admiraals hebben Bevel gektecgen om zich aan Boord te begeeven, en daar de laatde Ordte van 't Hof afrewagten, ten einde naar hunne bedemde Pollen onder zeil te gaan. Gider heeft de Ooftin- difche Compagnie tyding ontfangen, dat de Schepen de Prins van Oran- ihn, de Londen de GoJolphinde Kroon-Princes, eii de Princes vin IValet, met eene tyke Lsding uit China komende, in Duyns waren ingeloopen. De Commiffariffen van het Viftualie-Compto'r hebben vier Schepen aangenomen, om Provifien voor z:s Maanden aan het Esquadet van den Admiraal Haddock overtebrengen 't welk volgens de Jongde Brieven van Gibraltar reets met agt Oorlogfchepen twee Bombardeer-Galjoten en twee Branders verderkt was en Bevel had ontfangen om tegen de Spaanfche Schepen Reptefaille te gebruiken Die Brieven voegen daar bv, dat de Koopliedeo van onze Natie, in de Spaanfche Havens handel- dryvende uit vrees dat het ruflehen de beide Kroonen tot een open baare Vrede.Breuk mogt komen, hunne bede Effeften teets hadden in gepakt en zich gereed maakten om ten eerden hetwaatts te keeten Ook zegt men dat reets Brieven van Reptefalie naar de Wed-In dien zyn afgevaardigd en dat aan den Heer Keene nevens den Heet Caüro met de laatde Expreflen fttiéle Otdre was toegezonden om ten eerden van Madrid te rug te komen Echter meenen andere te weeten dat deze geruchten zoo weinig grond hebben als dar, het welk gider wierd ver- fpreid, te weeten, dat dooi de Wapen-Herauten de Oorlog tegen Span- jen formeel verklaard was, 't welk zoodanige wanorder op de Beurs ver oorzaakte dat de Kooplieden moeite hadden om zig in hunne Stard- plaatzen te houden of eenige Koopmanfchap te doen. Dit is zceker, dat aan den HcerGeraldino nog niet aangezegt is dat Hy van hier zal vetttekken, aangezien men de Refolutie,welke het Hof genomen heeft om Brieven van Reptefalicn tegen Spanjen toeiedaan, aanmerkt als ee ne dilzwygende en in Regten bedaande Conditie van het Traftaar van 't Jsat 1670 zonder de goede Verdandhouding tuflehen de beide Ho ven eeniglints daar door te krenken of te verzwakken. Ondertuflcben is men van gedagten, dat de gem. Minider door zyn Hof zelfs zal wor den te tug ontbooden zoo dra het zelve kennis van de vootn. Refulu tie gekreegen zal hebben. Gider heeft de Zuydzee-Compagnie in eene generar.Ie Vergadering voor het Halfjaang Divident dei Hoofdfommen, te St. Jan vetfeheenen, een en een half pet Centen een Divident van twee pet Cent voot een Halfjaarig Intred van de Annuiteiten vadge- fteld zullende de Betaaling van het eerdgem. op den 19 van de toeko mende Maand, en van het tweede op den 9 September gefchieden. HEDEN zyn de Aftien van de Bank 137 en 1 vierde 8137, O.I.C. 137, IS< en 1 half a 117 Z. Z. 93 en 1 vierde dito Ann. 107 cn 1 vierde, 1 agtde a 1 vierde. COMPIEGNE den 10 July. Den 17 nam de Koning het vermaak vpn de jagt, en bezigtigde vervolgens de Belegering van 1 Fott, als wani-ecr vetfeheide Uitvallen van 't Garnizoen gedaan wieiden Des anderen daags verludigde zig zyne Majt. weder met de Herte-Jsgt en heden heeft dezelve by den Diend in de Kerk van St. Jacob geaffideerd, en zig vetvolgens weder naai 't Fott begeeven alwaar men op den Bedekten Weg uitviel, de Redouten dormenderhand veroverde, en de Ttanchéen aan de overzyde van het Glacis opende, om op het Kroonv/erk aameva). len Dezen avond zullen de dtie Onderwallen met hun Bedekten Weg, dewelke met Mynen en Contramvnen voorzien zyn veroverJ worden. Morgen zal men het geheele Fott attaqueeren, de Mynen doen fpringen, en zig van 't zelve meeftcr maaken hebbende de Gouvetncut teets ver- zogt té capnuléeteh. De Koning zal den 4, de Koningin den 3 en dè Dauphin die dezer dagen voor de ectlie rers te Faaid geteeden heeft 3 den 2 Augutty van hier vertrekken. PaRYS den 24 July. Het Parlement heeft wedet eenige Veitcogen aan den Koning gedaan, dewelke vootnamentlyk het volgende behelzen r\E Em-llariflen van't Hot van Romen laaten geene gelegenheeden vooiby gaan om onder een vallch vootwendfel van Religie-Jevet het onderzoek oer Decreeten van hun Hof, de onderdanigheid der Uni- - vetfiteit van Parys vooinarrentlyk van de Faculteit der Konden en dé liefde Voor de Grondregelen nopens de onalhankelykheid van deze Kroon te ontttekken aan eene Compagnie die altoos de Maximen van dit Koningryk met een byzondere waakzaamheid en zorg niet alleéu behouden maar als van hand tot hand overgeleeverd heefr Die van allén tyde de Reglementen de Misbruiken en de Veifcbiljen van de gem. Faculteir heeft veibeeteid of uit den weg geruimd Die de Onafhankelykheid der Kroon de onktenkbaare Trouw dei Onderdaa- nen jegehs hunne Souverainen de Eerbied en de Gehoorzaamheid det Wetten van de algemeene Kerk en de H. algemeene Conciliën voor welke alle Magt in de Kerk moet bukken ftaande gehouden heeft Die met een onvermoeide oplettendheid toeziet dat de Jeugd van begin af aan door haare Meefters tegen de kwaade Indtukfelen van Vreemden gefterkt eh in dezelve opregte Franflche Harten geprent weiden, dat is, dat zy tefFens leeren erkennen wat een Ontzag en Onderdaanigheid zy aan God en aan den geenen, die zyn leevendig Voorbeeld hierop Aaide is, vetfchuldigd zyn Die met regt bedugt is, dat de Aanhangers van deUnivetfireit, waar van zy nogte deGewoontens nogte de Wetten regt kennen epgeblaazen door de Voordeelen van het nieuwe AuefJ, en menende nu alles te kunnen onderneemen, tet eebiger tyd aan de Jeugd zou wel hun Geeft van onafhankelykheid als hunne verkeerde Gevoe lens zul Ier inboezemen vermits zy alle de Bewysftukken aantoonen- de dat de Onfeilbaarheid det Pauzen nopens Keikelyke Zaaken niet kan nog mag beweerd worden, ktagteloos of verdagt gemaakt, en derzelver Bullen zonder des Konings goedkeuring of tuffchen-komft als Wetten van Staat erkend hebben zoo dat zy door een eenvoudige aanneeming van de Conftirutie Ur.iger.itus zich dus aankanten tegen de wyze voor zorgen van des Konings Overgrootvader, ónder wiens opzigt het Parle ment by't regiftreeten van dat Decreet vetfeheide wyze Bepaalingen ge voegd heeft, om de veidetflyke Gevolgen voottekomen van eene Leer, dewelke tot handhaaving van 't Gezag eh zelfs tot veiligheid van onze Koningen voor altoos uit het Koningryk moet gebannen zyn *00 dal doot liet erkennen van dit Decreet ais eene Grloofs-Rege! de dierbaare Gronden van onze heilige Vryheeden als Dwaalingen zullen worded aangemerkten men in de Verfchillen die met het Hof van Romen mogren voorvallen riet meer de vootige algemeene eenigheid in dit Ryk tot verdediging der Waardigheid van de Kroon zal vinden. In 't end word gezegtWy on dei werpen Ons zoo als alle Geloovigen aan het Gezag der Ketke en willen Ons niet uitgeeven voor Rechters van Religie-Zaaken, maar verwagten van Uwe Majt. wat Wy dien aan gaande moeten gelooventerwyl Wy Ons allaen bcvlytigen om de Reg ten van Uwe Kroon, en de Maximen Van Uwen Staat zoo lang als de Mo narchie te doen uuuten waar mede W; zoo wel als met het onderzoek' van de Bullen en andere Refcripten van 't Hof van Romen belaft zyik doot de Koningen Uwe Majts. Vooizaaten die Ons tcfféns het onmid- deiyk opzigt over die geene, welke tot oftderwyzing det Jeugd zyn aan gefteld, toevertrouwd hebben welk Gezag Uwe Majt. immers nieta4 gedoogen, dat door den Vreemden en den Fransman even als gezameht- lykerhand in eenigerlei maniere gekrenkt wetde. Het Antwoord 't geen de Koning doot den Canceliet hier óp gegee- ven heeftbehelfd Dat zyne Majt. nooit gedoogd heeft ofte ooit gedoogen zal dat eer.ige Pauffelyke Brevetten ofte Decreeten in zyn Ryk zonder det zelfs Gezag ter uitvoer gebragt werden dat dezelve ook niet voornremens il gewetjl de Magt van zyn Parlement tot onderhouding van de'goeie Order en Rttji in de Univerfiteit ergens in te krenken en dat zyne Majt. zeer wei weet hoe noodzaaklyk het zy om by de Univerfiteit de Grondwetten van 't P.yk, die zedert zoo veele Eeuwen verdeedigd zyn, in haar volkomen wezen en altoos fiaande te houden enz. Welk Antwoord vervolgens op de gewoone wyze in't Parlement is geregiftreerd. De Koning heeft twee duyz. Livres aan den Heet de la Clofute, die meet dan 41 jaaren te Geneve heeft geiefideeid, als een Penfioen toege- lcgt. Tcrftond na de te tug komft det Koninginne te Veifailles word de Koning Staniflaus incognito daat verwagtom Haare Majt. te bezoeken, en van Madame de Oudfte affcheid te neemen. Het kunftig Vnurweik, waar aan de Magiftraat dezer Stad doed arbeiden zal niet eer afgedoo- ken worden dan des avonds voor het vetrtek van de gero. Madame nat Spanjen Het zelve zal beftaan in 48 Colommen van tjo Voeten hoog, vercierd met vier Facen waar van de eerfte verbeeld Martde tweede Neptunus de detdc Mercuriusen de vietde Minerva ieder met zyne Metkteekenen De tweede Verdieping zal vertoonen de vier Jaaigety- den met het geen dezelve voortbrengen en dit geheele Vuutwetk zal gekroond zyn met een Haan en een Leeuw tegen over malkander ftaar.de Deszelfs Hoeken aullen met vetfeheide Figuuren en Z-evif- fchen als mede met veele Schilden, Cyifets en Zinnebeelden tot toem van 't Huis Kourbon vetcictd zyn. De A&ien zyn zzio Livtcs. BRUSSEL den 17 July. Donderdag is de Matquis de los Rios, Kapi tein in 't Regiment Gtanadiets van dien naam aan 't Hoofd van een Vendtig twee Sergeanten, twee Corpotaals, twee Tambours, twee Py- fers en 14 Granadieis nevens 32 Fufeliers van 't Regiment van Pfié naar Marimont gematfeheetdom daat tot Lyf-Wagt van de Aartshet-* togin te dienen dewelke dezen ochtent omirent zeven uuren ondet Escorte van eene Compagnie Dragonders van Ligne haare Reis dei* waarts aangenomen heeti. De Gtaaf van HarracJi is giftct avond San Spa hier te tug gekomen, zonder dat zyne ExceiT.dfrjp van de minetaale 1 Wateren heeft kunnen nedicnen om dat Hy iyi»« tegenwoordigheid j by het Hof noodzaaklyker geoordeeld heeften vermits men veiftaat dat dezelve van luet naat Mamnont zal af en aan gaan, verdwynd dalt door allengsjcs de ongerultheid ondet het Volk 't welk zich vetbeeld heeft, dat door de afwezenheid van het Huf de expeditie van alle Zaa ken zoude vetagtetd weiden. De Ridder ran Oilcans, Gtcct-Pnot V*It

Leydse Courant | 1739 | | pagina 1