L E Y D S E N\ A'. 17 39- Vrydagfè Courant. T U R K Y E N. S P A N J E N DUYTSLAND en d'aangrenzende Ryken. V R A N K R Y K KONSTANTtNOPOLEN den 14 February. De Aanhang van de twee ve.-fchillende Partven waar in de Ministers van den Sul tan verdeeld zyn word van tyd tot tyd grootetEvenwel is het zeker dat meeft alle uitgenomen de Groot-Vizir en de Janirfaaren gaarne zouden zien dat de Vrede getroffen wierd om dat de Schatkamer van 't Ryk zoo wel als die van den Grooten Heer niet overvloedig van Geld voorzien zyn, behalven dat de Sultan gcenfintsin (iaat is, om gelvk in voorige Jaaren eenige wel geoeffende Manfchap zoo te Voet als té Paard in 'r Veld re brengen, zoo dar Hy met onervaa- reneTrouppes den Oorlog moet ftaande houden tegen den Kevzer en de Czaarin welker Soldaaren in den Krvgsdienft veel beter geoeffend z:n Ook kunnen wy tegenwoordig niet deunen op de Hulp van den Clran der Tartaaren die zelfs onmagtig is om zyn eigen Land te bevei lagen Onder de gecne, die de Patty van den Vréde kiezen, is de Mufti dewelke, als zynde de Opper-Priefter en de Ziel van de Religie der Ot- tomannen in allen gevalle veel ontzag heeft. Ondertuflchen wil het gerugt, dat de Marquis de Villencuve Ambafladeur des Konings van Vrankryk mede naar 't Leger zal vertrekken om waare het mooglyk den Vrede geduurende den Veldtogt bv den Groot-Vizit te bewerken, en aan 't Hoofd van het zélve te publtcécren. GIBRALTAR den 4 April. In deze Haven leggen drie Engelfe Oor- logfcheepen nevens verfcheide Koopvaarders waar onder de Meremin, John Strafford en de Unity, Kapt. Powerbeide naar Livorno gedeti neerd. Door een hevigen Storm dien men dezer dagen hier gehad heeft, is een Spaanfe Bark, van Kadix naar Mallaga gaande, omtrent Fe lix Mallaga geftrand, zynde de Lading en 't Volk op 2 Man na geborgen. MADRID den 7 April. Woensdag zyn de Infantes het Hof naar Aranjuez gevolgd Hit heeft dien en den voorigen dag zoo fterk geree- gend dat Hunne Majefleiten meer dan. zes uuren ónder weg gewerft zyn. Het Kooren dat als verzengd was heeft weder beginnen uitte- fpruitcn 't geen docd boopen dat in geval in de toèkomende Maand Mey noch een weinig Regen mogr vallen, men dit Jaar een taamelyken Oogft zal krygen. Volgens alle Berigten, heeft het niet alleen in deze Landftreek, maar door 't geheele Koniogryk geregend, zynde de nood- zaaklykhcid daar van zoo groot geweeftdat de meefte Fonteinen en Waterputten zoo in de Steeden als ten platten Lande ten eenemaal uit gedroogt zyn geweeft zoo verre dat men geen Water heeft gehad om de Tuinen te begieten. Ook heeft men tyding, dat voor eenige dagen in het Gebergte tot bv Cehntnar en Guadalajara, twee Steeden om trent vier uuren van deze Stad, zoo veel Sneeuw is gevallen als het Menfchen van hooge Jaaren nier heugd ooit gezien te hebben 't welk ren opzigie van het Saifocn als iets zonderlings aangemerkt word. Oo- ucituifuicn is de Rivier de Xenara door het fchielyk fmelten van de Sneeuw zoodanig opgezwollen dat dezelve den Muur van la Cafa tttl Catnpo zynde een Jagthuts van den Prins van Afturien omtrent deze Stad geleegen heeft weg gefpoéld. Eergiftet is de Graaf de la Maick, Ambafladeur des Konings van Vrankryk, giftec deMinifter des Konings van Sardinien, en heden de Heer vander Meer, Ambafladeur van de Staa- ten Generaal, het Hof naar Aranjuez gevolgd. De Heer Keene, Minifter- ïlenipotentiaris des Konings van Groot-Btittannien, verwagt nog daag- lyks een Exprefle van Londen met de laatfle Inftruftien om de Onder handelingen met de PlenipotentiarifTen van dit Hof te beginnen. Voor- leede week zyn naat den Marquis de las Mmas, Ambafladeur by den Ko ning van Vrankryk, twee Expreflen afgevaardigd, de één met Depeches aangaande de Acceflic van dit Hof by het Weener-Traélaat, en de twee de met een Reglement nopens het Ceremonieel van den Ondertrouw in naam van den Infant Groot-Admiraal Don Philip met de oudfte Prin ces van Vrankryk die by procuratie zal gefchieden en welke Eetzoo men meend aan den Hertog van Bourbon opgedraagen zal worden. Ondertuflchen hebben Hunne Majefleiten tot noch toe de Hof-Stoet waar toe zich toets veele Sollicitanten opdoen niet gereguleerd Evenwel zyn bereits veele Muzicanten uit Italien heiwaatts ontboo- den om zich van dezelve zoo by gem. Trouw als anderfints te kunnen bedienen. Het gerugr, als of de Paus met den laatften Exprefle aan den Nuntius Gonzaga de Inveftirures wegens Parma en Piacenza had gezon den is ten eenemaal zonder grond. Voorieede week is drie agter een volgende dagen geen Brood op de publike Markten gebragt, 't geen on der het Gemeen eénige beweeging heeft veroorzaakt. Men heeft hier wel zédert een geruimen tyd veel gefproken van eene Redu&ie, dewel ke by de Monftering onder de Koninglyke Trouppes zouw voorgeno men worden, maar dezelve zal voor eerft geen voortgang hebben. ITALIEN. NAPELS den 7 April. De Prins Corfinitegenwoordig Onderkoning in Sicilien, is doortyne Majr. tor Grande van deeerfte Claflè verheeven. ROMEN den n April. Woensdag ogtent begaf zig de Kardinaal Aquaviva Minifter des Konings van Spanjtn onder een groot Gevolg iet Gehoor van den Paus, aan wien Hy kennis gaf van het geflooten Huuwlyk van den Infant Don Philip met de ondfle Princes van Vrank- rvk't welk Hy vervolgens ook ging aioen by de Kardinaalen Mlnifters van Staat. FLORENCE den 1 r April. De Keurvorftin Weduwe van de Paltz be- *ind zig tot gtoote blydfchap een weinig beeter. De Groot-Hertog fthvnd eenigfints onvergenoegd te zyn om dat, zedert zyne K H. ver fcheide Veranderingen in de Finantien heeft gemaakt, veele Edellieden zig zelden of nooit in deszelfs Antichambre vertoonen. WEENEN den 18 April. Het Hof heeft een Exprefle ontfangen van den Baron van Wasner, deszelfs Miniffer te Londen, en zedert zyn over dé bekomene Öepeches tuflehen den Heer Robbinfon den Graaf van Sintzendorf, Groot-Canrelier en den Baron van Bartenftein, Secretaris van Staat verfcheide Conferentien ge houden 't geen de Baton van £tch Miniflet wegens het Keurvórfléridorii van Saxen in deze week mede gedaan heeft, zynde de Keyzer Donderdag ook tegenwoordig ge- wéèft by den Staats-Raad, waar in Zaaken van groot gewigt verhandeld 'yn dia zclt*vtrzeakerd word 'betr'eUkifg hebben op een Negotiatie 'aflthen dit Jiof en dat vanAladrid^Joj welken opzigte een Courier A'arParys gezonden ls, en de Marquis Cc MitfpoU eep byzondet Ge- Door by den Keyzer heeft gehad. Op hêt ontfangen van éelr Exprefle uit Croatien is aan alle de Regimenten die naar Hongaryen trekken, drifte Ordre gezonden den marfch met alle mooglyke fpoed voortte- zetten. De Geqeraal Marovisky, Commandanten Chef der Keur-Beyer- fe Rulp-Trouppes in Hongaryen is zeer aangedaan over den dood van zyn Zoon, die te Effeck overleeden is. PARÏS den 14 April. Maandag heeft de Koning in 't Bofch van St. Germain een Hert dood gejaagd. Eergifter heeft de Hertog van Gas- vres zig met een pragtig en taliyk Gevolg naar het Stadhuis begeeven daar Hy van het Gouvernement dezer Stad bezit genomen en den Mu- giftraar en Burgety en Corps bedankt heeft vodr.de Eerbetuigingen, wel ke dezelve aan den Hertog zynen Vader beweèzen hebben. De dag tot de Publicatie des Vredes tuflehen dit Hof en dan Keyzer fchynd op nieuw uicgefleld te zynom dat, zoo men zegt, van te vooten een Cou rier van Madrid zal afgewagt worden. Het uirflel der Betaalingeh 'r welk de Koning van Spanjen heeft doen pubiiceeren brengt niet ak- leen veele Bankiers in gtoote verlegenheid maar ook groot Discredit in dei; Koophandelzoo verte, dar hier geene VViflelbrieven op Spanjen aangenomen worden En niet tegenftaande de aankomft der Galltos- nen deze Zaak fchielyk van gedaante zouw doen veranderen, heeft men echter noch geen tyding wanneer dezelven pófitif van Nieuw-Cartha- gena naar Europa zullen Iteeren. Ook hootd men nog met geen zeker heid, wanneer her Flotilla van Kadix naar de Weft-Indien zal gaan, De Prins della Torella Caraccioli Ambafladeur des Konings van de beide Sicilien maakt zig gereed, om in 't kott naar Napels re keeren, zullen de zoo men meend, de Zaaken van zyne Siciliaanfe Majr. aan dit Hof in 't vervolg door den Heer Maihieu Egitio, Legations-Secretaris, waar genomen worden. Voorieede week heeft de-Prins Camimir, Mimfter van de Czaarin een Exprefle met gewichtige Depeches van Petersburg ontfangen, dewelke, zoo men verzekerd, voprhet grootfte gedeelte rot Voorwerp hebben de vertraging van het zenden vaiceenen Ambafladeur door dit Hof naar Rusland. De Aftien zyir njo Livres. NEDERLANDEN. ZIRICKZEE den 28 April. Gifter zyn hier vyf Vishoekers aangeko men, welke te lamen tnflchên de 20 en 30 Óxhoofden Wyn hebben cp- gevift in de Noordzee op het Zand, die van een verongelukt Schip zul len wezen Dezelve hadden het Wrak niet gezien, maat de Vaten Wyn fcheenen niet lang gedreeven te hebben vermits ze zeer gaaf, en fom- mige gëemballeert waren Men zegt dat de Slik die 'er in 't Scheep- rollen aangekomen zal wezen toen zy dezelve hebben opgevift daar nog vaft aan kleefdedas moet het Schip niet lang geleeden wegge raakt zyn. AMSTERDAM den 19 April. In February waren te St. Euftachius ge arriveerd Abr. Heyliger van hier, Nanning Piet. van Madera, en Roelof Bootman van Suriname herwaarts komende Gerrit Houweit zouw in Maart van daar vertrekken ais mede van Kuraflau in 't laarft van Febr. of het begin van gern. Maand Jan Buysman, Marin.Koets, en Jac. Stoel t Daat was gekomen Adt. Betrand van deze Staden te Maltha Jam. Ftng, van Livorno naar de Levand gaande en befchadigd Corn, de Roo uyt de Levand, welke laatfte naar Alikanten gezeild was. In Engeland wa ren ingeloopen Fred. Sigismond Greeve en P. Hartulin, van Kadix naar .Karelsltaren gedeftineerd. Omtrent Mardow was gebleeven het Schip van Hend. Broerfe j en in Noorwegen dat van Hatm. Hanfle, beide van hier naar de laatftgem. Haven gaande. Te Lisbon was gearriveerd Kapr. Martin Schalllou van Havre de Grace te Koningsbergen Harmen Geert van Breemen en in die Stad Jac. Clemens van Leverpool. Te Port a ?ott waren den 2 April geene Scheepen gekomen of vertrokken maar te Lisbon was tyding, dat verfcheide Engelfe'Scheepen in Vigos lagen. ROTTERDAM den 19 April. Volgens Jaarlykfe gewoonte is de Wei- Ed. Groot Agtb. Regeering dezer Stad dus veranderd De Heeren Wil- lem ScheepersMr. Elias vander HoevenMr. Joh. Meerman Mr. Hendrik vander Staal, en Mr. Harman Vingerhoed tot Boonheeten Theodore Franpois de Mey en Mr Adriaan Deyntto tot Burgermeefteren blyvende gecontinueerd de Ed. Groot Agtb. Heeren Mr. Jacob Tsbrands en Mr. P iet er van Schoonhoven Voorts zyn tot Schepenen aangefteld Mr. Joan Daniel Schenkcnberg, Franfois Denick, Jean Cojfart, en Mr. Gerard Fran- fiis Mtynersblyvende geconrinueeid de Wel-Ed. Agtb. Heeren Mt. Maarten Vlaardingerwoud Heete van Dirksiand Wyk Veen, en Ael- borg, Cornells van Son, en Mr. Hugo Cornets de öboot. 's GRAVENHAGE den 30 April. De Marquis de St. Gilles, Ambafla deur des Konings van Spanjen, die met Heeren van de Kegeering in ge- fprek i« geweeft zal morgen in ronflderatie van den Naamdag des Ko nings zynen Meefter een pragtig Feftvn en Bal geeven aan de uitheemfe Minifters en andere Perfooncn van diftinftle van de beide Sexen. Men verftaat dat een Courier van Aranjuez by den Spaanfen Ambafladeur den Marquis de Las Minas te Parys aangekomen is met tyding dat alle de Zwaarighcden, welke het pubiiceeren van den Vrede tuflehen den Key zer en den Koning van Vrankryk &c. hebben doen ophouden, ais nu uit den weg geruimd zyn. De Heer en Mr. Martinus van Lansbergen, Reft- dent wegens dezen Staat te Keulen is derwaarts vertrokken. De Heer Rengers van Farmfum heeft wegens de Provintie van Groningen ter Vergaderinge van dc Staaten Generaal Zitting genomen zynde aldaar geïntroduceerd door den Heer Tamminga Heer van Maasbergen. BELGRADO den 9 April. Dezer dagen is een Courier uit Croatt'ea door deze Stad naai Weenen gepaflèerd, om daar tyding te brengen van de Marfchen en Contramarfchen der Turken in Bosnien daar zy niet al leen fterk in getaale zyiimaar ook veel Artillery hebben Voor het ovetige maaken zig hunne Trouppes by Nifla, Widdtn en Otfova gereed, om iets vsn belang te onderneemen Zy waanen Tcmeswar te willen belegeren, maar, behalven dat dit Bannaat vóór een groot gedeelte dóór het overftroomen van den Oonau onderwater ftaar, zyn onze Trouppes op hunne hoede, om de Vyanden wel te ontfangen. .j DRESDEN den zi April. Men heeft hier een gerugt, dat de Erf Prins van Courland trouwen tul met de Ptinces Maria Antoinetta gebcor-o den ij January 1714 Zufter van den Hertog-van Btunswyk-Wolfem- buttel en van Anton UlticS a die me: dc Princes /as Mfiklecibuig ess Huuwlyk zal aangaan.

Leydse Courant | 1739 | | pagina 1