LEYDSE N\+S A- 1738. Woensdaglè Courant. PORTUGAL INGEMERLAND DUYTSLAND en d'aangrfnzende Ryken GROOT-BRITTAN NI EN VRANKRYK NEDERLANDEN. dit Koningryk te' fchrvven twee groote Volnmina f.-e weder in't volkomen genot van alle zyne Regtcn en Voordeden, en ke handelen over de Orde van de Tempelheeren I'Voornamentlyk in de Onderlinge verêeniging die dezelve toen ter tyd LISBON den it December. Den 14 deezer Maandzvnde de zeê- vcnde dag van het Oftaaf van Maria Ontfangenis heeft de Ko- ninglvke Academie der Hiftorie van Portugal deeze Heilige tot derzelver Befchermfter aangenomon en dien dag met zeer veel devotie doorgebragtbv welke plegtige Funclie de Koning, nevens den prins van Brazilien en den Infant Don Pedro, geaffilieerd hebben Don Francisco Xavier Leitim Lid van de gem. Academie deed een onge meen wel-fpreekende Lofreede over de uytmuntende Gaven van de Heilige MaagdHaare nieuwe Proteftricewaar over zyne Majt. en Hunne Koningtyke Hoogheeden ten uyterlleit voldaan waren. Don Alexander Ferreira Lector in de Regten op de Univerfitevt te Coïmbr», Raadsheer van de Koningin, Lid dér Academie van de Portugeefe Hifto rie enz.is hier overleeden, en heeft, alzoo Hem belaft was over de Mi litaire Ordens van dil nagelaaten dewelke handelen over de Orde van de Tempelheeren die in het Jaar 1507, zynde twee honderd Jaaren na derzelver Inftel- lingdoor verfchcide Chriften-Mogentheeden zyn uytgeroeid en in welker plaats die der Ridders van Chrin dit Ryk in 't Jaar 1319 is geftigt, waar van de Koning het Opperhoofd is. PETERSBURG den 14 January. De Kevzerin heeft den Prins van Hol- ftein-Beek, nevens den Heer Lieven en de CoIIonels Fermer en Kevzer- ling, tot Gcneraal-Majors benoemd,welke Hceren mór^n naar de Ukrai ne zullen vertrekken ten einde aldaar, zoo men zegt, eenige geheime Ordres ter uvtvoer te brengen. De Generaal Veldmaarfchalk Graaf van Munnich die eenige dagen onpaflêlyk is geweeft heeft de Eer gehad van Haare Majt. in dcszelfc Ziekte bezogt te worden; Zyne Excell. is te genwoordig in volkome gezondhéid herftcld, en zal zoo dra het Plan der Operatien tot. den aanftaanden Veldtogt regen de Turken gereguleerd zal zvn, rneede van hier vertrekken. Het Hof heeft tyding gekreegen dat de Ruflife Cali^ikken en Cofakken niet alleen de Stad Breluck ftor- menderhand ingenomen maar ook op de Tactaaren van Cuban groote Voordeelen behaald hebben. WEENEN den 22 January. Men heeft aangemerkt, dar de Revzérop den dag toen Hy aan den Marquis de Mirepoix nieuwe Ambalfadeur des Konings van Vrankryk, particuliere Audiëntie verleende, heezig was met het onderteekénen van Aflens enz.zoo dat men deeze Audiëntie aanziet als eene byzondere agting van zyne Keyz. Majt. voor dien Mar- qiiisdewelke hier in 't algemeen met eene buvtengewoone diftinflie onthaald word. Zondag heeft de Keyzer eene Confeitntic over de te genwoordige TydsrOmftandigheeden bygewoond, en by den Groot- Hertog van Toskaanen is eene militaire Conferentie gehouden in welke laatfte, zoo gezegt word, door den Graaf Olivier van Wallis voor gedekt is, eenige oude vreemde Trouppes, die in den Oorlog wel géex- erceerd zyn, in des Keyzers Soldy overteneemen DRESDEN den z« January. Het Paleys, 't geeifde Graaf van Fuenda- ra Ambalfadeur dés Konings van Spanjen by den Keyzer in de zoo-ge naamde Konings-Srraat alhier zal bewoonen word op het koftbaarfte gemeubileerd Men wil dat zyne Excell. in't kort de Reys herwaarts zal tannecmcn en bfreits een groot gedeelte van deszelfs Hofftoet en Ba- gagie voor uyt heeft gezonden. Onder de Preienten welke de Princes' Amelia aan Haaren Bruvdegom ftaat te zenden is een Servis van Porce- lyn waar aan men in de Koninglyke Fabxyk alhier meer dan twee Jaa- ten gearbeid heeft, en 't welk in magnificentie alles te boven gaar,'t geen tot noch toe in die Fabryk gemaakt is. fyen is nieuwsgierig te vernee- men hoe veel het 'Dan Gratuit zal beloopen 't geen de Stenden van dit Keurvorftendom aan de Princes Bruyd zullen toeftaan. BERLYN den 15 January. De Koningin die voor eenige dagen met een heevige Koorts.overvallen wierd bevind zich aan de beeterhand. De Koning heeft dén Baron Borck, gewezen extr. Envoyé van dit Hof aan dat van Gtoot-Brittannien in plaats van den Heer Brandttot Minifter bv den Keyzer benoemd. De Heer van Borck, Minifter van Staat en Pre- Cdéht van het Koninglvk Kamer-Gcregt te Kleefis hier aangekomen. Men verzeekerd dat de Baron van Gorter,Ridder van den Zwarten Arend, in 't kort als Minifter van dit Hof te Dresden zal gaan refideeren. LONDEN den 31 January. Eergifter heeft dc Koninglyke Afrifeaanfe Compagnie eene generaale Vergadering gehouden, in welke zy den Ko ning t*r Haaren Gouverneur den Ridder Baronnet Bibey Lake tot On der-Gouverneur en den Heer Charles Hayes Esqr. tot Gedeputeerde Gouverneur benoemd heeft en gifter weder vergaderd zynde 24 nieuwe Ditefleurs voor het Ióopendc faar aangefteld. Gifter heeft de nieuwe Biftchop van Bangor den Eed van getrouwheid in handen van zy ne Majt. afgelegt. Dien dag wierd te St. James in een grooten Raad be- flooreo, dat de Koning aanftaanden Dingsdag het Parlement niet in elge Perfoon maar door eenige Leeden van deszelfs geheimen Raad zouw openen, om dat men niet zouw kunnen nalaatcn in de Harangues aan de twee Huyzen van 't Parlement eenige melding te doen wegens het over- lyden derKoninginne over welk verlies zyne Majt. tot nog toe onver- trooftelyk is. De Princes Carolina is by continuatie zeer onpaflèlyk aan een foort van Teering en alfchoon Haare K. H. daar door niet belet word uyttegaan en verfche Lucht te fcheppen is men nogtans voot het gevolg van derzelver Onpaflèlykheid ten hoogden beducht. Heeden verjaaring der Geboorte van den Prins van Wales die in zyn 3 2fte Jaar getreeden is, zynde gebooren den 31 January 1707, begaf zich zyne K. H. nevens de.Princes deszelfs Gemaalin des ogtenrs zeer vroeg naar Kew|, om de Viiltes en Complimenten van gelukwenfehing te ontgaan Hun- Be Koninglyke Hoogheeden worden morgen-avond te rug verwagt. O11- dertuflehen heeft het Zadclmaakers Gild ter Eere van dien Prins, als Lid van hunne Compagnie regt over de Gildekamer verfcheide Stellagies doen opregren met zwart Laken behangen en met een ongelooflyke meepigre Lampen verejeren dewelke zy deezen avond tot befluyt van hunne Eerbetuygingen zullen aanfteeken Ook heeft men in verfchei de Kerken ter geieegenheid van deeze hooge Geboorte-dag op de Klok ken gefpeeld. Men zegt dat de Admiraliteyr, dewelke eerftdaags «eni ge Oodogfcheepen naar de Spaanfe Weil-Indïen in C ommiffie zouw ftel- len contra-Ordre heeft gegeeven en dat de Gcintcreflèerden Van dé Scheepen die door de Spaanfe Kuftbewaarders in Amerika genomen en door den Koning van Spanjen vry verklaard zyn, in 't kort vrerCommif- farillcn meteen Duplicaat van den Heer Fitzgerald Minifter van zyne Kath. Majt. aah die Hof, naar de Havana zullen zenden teneinde de executie der Oidre van gem. zyne Kath. Majt. te verhaaften. PAB.TS den 30 January. Niet tégenftaande de Kardinaal de Fleuty volkomen van zyne laatfte IndiSpolitie hcrfteld is houd zyne Eimn. nochtans deszelfs Kamer, 't geen Hem is aangeraaden door den Koning, dewelke al boertende tegen dien Kardinaal gezegt heeft Jat, indien Hy zulkt r.itt deedzyne Majt. Hem een Lettre de Cachet zo uw toezendenom Hem daar toe te verpligttn Alzoo de Groote Raad op denzelfden Voet herfteld is, als voor het Ediél vari dc Maand February 1690, komt dezel- had met den Geheimen Raad des Konings. De Heer Chopin van Ar- nouville zynde de oudfte der vier Requeftmeefters van 't eerfte half Jaaris wegens de aanhoudende ziekte van den Heer Fortia tot Prefi- dent van dat Geregtshof aangefteld. Gifter is Gui Paul Jules Ma' zarin, Hertog van Mazann, Pair van Vrankryk, Gouverneur der Steeden Port-Louis Henebori en Qpimperlav als meede. de Heer Jean Marie Henriau Biftchop van Boulogne de eerfte in hef 3 7fte en de laatfte in het 77fte Jaar van hun ouderdom hiér overleeden. Men verzeekerd dat het onderzoek 't geen men te Montmartre gedaan heeft tot het ont dekken van een Schatdie men zeide in de Mynen aldaar verbolgen te weezen en alles 't welk daar omtrent is uytgeftrooidnergens ander» toe dienen, als om eenige Gekken in den flrik te krygen die hun Geld zouden willen befteeden om meede in het gepretendeerde Trefor deel te hebben. De Actiën zyn 2102 Livres. AMSTERDAM den 3 February. De Brieven van Cartagena van den S Nov. melden dat het Oorlogfchip El Fuerte in 10 a 12 dagen daar van Porto Bello wierd verwagt, en in 't kort met het Trefor naar Kadix zouw zeylen en dat men wegens den grooten overvloed van Goederen al daar, vreesde dat de Feria te Porto Bello niet voor het begin van April zouw gehouden worden. Ook heeft men over Londen tyding van Vera Crux en Mexico dat de Sterfte door de Zuiarte Braaking onder de In- diaanqn aldaar zoo groot was dat de arbeid in de Mynen niet voortge zet konde worden. In 't laarft van Jan. of het begin van Febr. zouw het Oorlogfchip van Kapt. George Viller met Pieter Siev. de Leeuw Rynd. Jac. en Dirk vander Meer van Kuraflau herwaarts vertrekken. Men had te Kadix zulke groote Droogte dat daar publike (Jebeedcn zouden ge daan worden, om Recgen van den Heemel aftefmeeken Men had daar gerugten, als of het Hollands Oorrlogfchip'r^ez-fdW, Kapt. Jan Hoeuft, drie Saléefe Barken verbrand zouw hebben. Her Schip de Zee-Nimf Kapt. John Periman, van Londen naar Alikanten gaande was op Enge- lands-End geftrand. In Plymouth was te rug gekomen het Onftindilcli Schip Beukejleyndat door Storm eenigfints beichadigd was als meede, zoo men zegt, het Schip Alfem. Van Middelburg was naar 't Vlaak af gezakt het Ooftindis Schip Weflkappel, naar Batavia gedeftineerd. Van het bv Dover gebleeven Schipdat van hier naar Bourdeaux was gezeild, was de Schipper Corn. Mich, verongelukt, maar 't Volk en eenige Goe deren geborgen. In Tingsbay had op een Plaat-Bank geftooten het Schip van Corn. Kok, van Suriname herwaarts komende waar dooi het zelve aan (lukken geflagen was twee Mennen waren verongeluktIn die Haven lag in goeden ftaat Jan Vaik van Smirna ook herwaarts komen de. Noch was by Dover gebleeven het Schip van Nath. Scheppard, van Dantzig naar Duyns en by Dartmouth dat van Kapt. Cromlin van Ha vre de Grace naar Bajonne gaande Uyt het laatfte waren eenige Goede ren geborgen. Het op de Engelfe Kuil geftrande Schip van Kapt.Quarm, van Hamb. naar Kadix gedeftineerd,was met weinig Schade vlot geraakt. Met Brieven van Salée heeft men syding dat niet tegenftaande men daar vyfSchcepen met Graanen bekomen had en noch vyf andere met Leevensmiddelen voot de Baar lagen waar onder het Engels Schip van Kapt. Linfe de Eetwaaren aldaar nochtans zoo ongemeen duur warén, dat veele Menfchen door den Honger dood bleeven maar dat daar te gen door den Gouverneur van gem. Stad alle bedenkelyke hulpmidd» len in 't werk wierden gefield. De Generaal van het Leeger der Zwar ten had door een Patent aan de Kooplieden doen verzeekeren dar zy vry en ongehinderd hunne Negotie weder zouden mogen dryven. Dé Oneenigheeden in het Koningryk Marocco waren noch niet geftild en de Elende, die men daar meede leed, was by na onbefchxyffelyk. ROTTERDAM den 4 February. In Goeréé is binnen de Tinley-Slocp van Londen en uyrgezeild''Kapt. Wimpel met de Brieven van den 31 Jan. naar Harwich. Op de Maas zyn gekomen J. Berkel, A.Roodenburg, en Piet.Goud-Appel van Bourdeaux, als meed* W Virtne van Galloway. 's GRAVENHAGE den 4 February. Sommige uytheemfe MiniftqrS zyn geweeft by den Graaf van Lynden prefideerende ter Veogaderinge van de Staaten Generaal wegens de Provintie van Geldorland. Giftei heeft de Heer en Mr. Jan de La BaJJecourt ter Vergaderinge van Haal Hoog Mog. den Eed afgelegt als Raad en Treforier Generaal der Vex- eenigde Neederlanden, in plaats van wylen den Heer en Mr. Nicolaas rem Hove Vervolgens heeft gem. Heer in den Raad van Staate Zitting ge nomen zynde aldaar geïntroduceerd door den Baron Töjk. Ter zelvet tvd heeft de Heer Eufebius Burchard Barent van Lynden tot Rejjén voor gem. Raad den Eed afgelegt als Groot-Major te 's Hertogenbofch. Dé Heer de Röver, Zitting hebbende ter Vergaderinge van de Staaten. Gene raal wegens de Provintie van Utrecht, is hier te rug. gekomen In tegen deel is de Heer Sloterdykter Hooggem. Vergaderinge Seffie hebbende wegens de Provintie'van Friesland, naar Leeuwaarden vertrokken. Dé Keyzerlyke- extr. Envoyé en Plenipotentiaris Graaf van Uhle/elt it mee Heeren van de Regeering in gefprek geweeft. Een Exprcitè van Lon den is naar Duytsland gepalTeerd. Deezen middag is de Heer Trïvor, waarncemende de Zaaken wegens her Groot-Brittannife Hof, met Hee ren Gedeputeerden van de Staaten Generaal in Conferentie geweeft. Volgens ae Brieven van Parys, was door dié Stad cén Expreffc uyt Span jen naar Londen gepalTeerd. Volgens de jongfte Brieven van Petersburg, had men daar pet Xjcprffti 1

Leydse Courant | 1738 | | pagina 1