L E Y D S E A0. 1737- Vrydagfè Courant. S P A N J E N 1 T A L 1 E N. Z W I T Z E R L A N D. VRANKRYK GROOT - BRITTAN N i EN NEDERLANDEN Of het PARDO den i6 Maart. Toen de Koning het Groot-Ad- miraalfchap van dreze Monarchie aan den Infant Don Philip pe opdroeg en de Staf van Commando aan de beide enden met confiderabele Diamanten omzet overgaf, was die Prins gekleed als een Zee-Officier Haare Majefteyten waren in koftelyke Gila-Kleederen en 't Hof was ongemeen bnllant. De Princen van Aflurien en Don Philippe blyven noch al met Verkoudheid geïncom- inodecrd doch zulks belet egter niet dat zy zich dageiyks by Haare Majefteyten aangenaam gaan maaken. Toen de Hertog van Monte- ïnar zich als Grande van Spanjen dekte en de Koning Hem tot eer fijn Minifier van Oorlog verklaardezeide zyne Majr. Ik hen volko men voldaan van het geen Gy in Itilien verrigt heit. Men wil dat de Xoning noch een Secretaris van Staat zal aanftellen, welke onder den geni. Hertog de dire&ie hebben zat over de militaire Zaaken. Alzoo de Vetfchillen tuiïchen dit Hof en dat vaft Portugal zyn bygelegt rneend men dat in 'r korr zeekere Reforme ondet de Trouppes gere guleerd zal worden re weeten dat men de Officieten en Compa gniea op de been zal houden om dezelve in allen gevalle weder fpoedig te kunnen completeeren. Van 't vertrek van dit Hof naar Madrid word noch niet gefproken. Aan het herbouwen vajt 't Paleys in die Stad wo^d onder de dire&ie van vetfcheide voornaame Archi- reften welke dit Hof uyt Italien en Vrankryk heeft doen komen met veel fpoed gearbeid. De Koude en Droogte blyft noch conti- nueeren waarom het Hof zich hier even als opgeflooten blyft hou den. Gifter heeft de Marquis de Vaugrenan, Ambafladeur van Vrank ryk den Kabinet-Courier Banniere naar Verfailles te rug gezonden. De Exprefle door den Heer Keene Minifter van Groot-Brittannien aan den Admiraal Norris gezonden meend men dat in 't laatft van deeze week van Lisbon te rug zal kunnen zyn. Gifter is hier een Expreiï'e van den Graaf van Fuenclata des Konings Minifter aan 't Keyzerlyke Hof, aangekomen. Naar de Weft-Indien zal ten eerften een Courier afgevaardigd worden, om daar kennis te geeven van het Accommodement tuiïchen dit Hof en dat van Portugal geiïooten. NAPELS den zS Maart. Het Geld, dat de Koningin van Spanjen aan onzen Koning gezonden heeft, beftaat in anderhalf millioen Stukken van Agten, om de Leengoederen, welke de voorige Regeering ver- kogt heeft, weder intekopen. Woensdag is hier een Frans Schip met zo duyz. Snaphaanen, welke in Vrankryk gekogt zyn, aangekomen. ROMEN den jo Maart. Donderdag-ochtent heeft de Paus, die zich in volkome gezondheid bevind, by de Congregatie van het St. Officii geaffilieerd en vervolgens noch een tyd lang met eenige Kardtnaa- len van gem. Congregatie een particulier gefprek gehouden. Den volgenden dag ging /de nieuwe Senator van Romen naar het Kapi. tooi, daar Hy voor de eerftenaaal Audiëntie verleende, by welke oc- caiïe allerhande Ververfchingen wierden voorgediend. Des namid dags hadden de Kardinaalen Aquaviva en Spinellinevens den Heer Galliani, een lange Conferentie met den Heer Ferroni, Secretaris van de Kerkclyke Immuniteiten over de preterite des Konings van Na pels Men zegt dat die Eiflchen zoo ver gaan dat dezelve door dit Hof niet geaccordeerd kunnen worden. Men verzeekerd dat de Gou- de Roos,welke de Paus aanftaanden Zondag zal weyen, voor de Aarts, hertogin, Gemaalinne des Hettogs van Lotharingen, gedeftineerd is. LIVORNO den 19 Maart. Giiïer is de Generaal Wachtendonk van Florence hier te rug gekomen en bezichtigde terflont de Fortifica tiën van deeze Stad zoo als Hy te Forto-Ferrajo meede zal gaan doen. Een Gaijot, voerende Spaanfe Vlaggen van hier naar sardi- nien vertrokken met Geld en Ammonitie voor 't Spaans Oorlogfchip de St. IJidorodat daar gekalefatert isdoor Storm genoodzaakt ge- weeft zynde in een Cotiïfe Haven inteloopen is door de scheeps magt van de Republik Genua aldaar in beiïag gehouden maar na naauwkenrig onderzoek ontflagen over welk Geval de hier zynde Spaanfe Conful groot ongenoegen betoond. GENEVE den 10 April. De Gedeputeerden welke de Koning en de Koningin van Sardinien te Chambery hebben weezen compJimen- teeren, zyn hier te rug gekomen, zeer vergenoegt zynde van de gun- ftige Receptie welke Hunne Majefteyten Hen gedaan hebben. De Koning van Sardinien hunne Gelnkwenfchingen beantwoordende heeft zich verfcheidemaalen bediend van den naam van Republik 't geen wylen de Koning Vidor Amaitus nooyt gedaan heeftZyne Sirdinife Msjt. heeft Hen ook verzeekerd dat Hy ten uyterfte vol- daan was over de oplettenheid der Republik van Geneve en het deel dat zy nam in zyne vreugdedat her Hem aityd aangenaam zal wee zen de teekenen van zyne geneegenheid aan dezelve te betoonen en dat Hy hoopte dat de Republik van haaren kant zulks door het onderhouden van de goede Nabuurfchap zouw beantwoorden. PARÏS den izApril. Zondag den 7 deezer hebben de Jleeren Ge deputeerden van het Parlement hunne Vertoogen geprefenteerd aan den Koning, die Hen heel minnelyk ontfangen heeftHet Parlement verwagt het Antwoord van zyne Majefteyt op dezelve. Toen de Koning Dingsdag te Vetfailles Audiëntie gaf aan de Ambaiïadeurs heeft den Envoyé van Zweeden den Heer Schmeit een jong Zweeds Edelman geprezenteerd aan zyne Majt.dewelke dien jongen Heer, ingeleid zynde door den Heer de Vernneil Introdufteur der Ambaiïa deurs, met veel agting ontiïug. Dien dag heeft de Prins vanCraon uyt Lotharingen hier aangekomen ook de Eer gehad den Koning en de Koningin oprewagren, te begroeten, en aan Haare Majefteyten een Brief van den Koning van Poolen overtegeevenGem. Prins ftaat Van wegers den Herrog van Lotharingen aan 't Hof des Groot-Hertogs van Toskaaiten te gaan refideeren. De Heer de Steinville Envoyé van den gem. Hertog van Lotharingen zal hier met denzelven Rang en Appointementen de Zaaken van zyne K. H. blyven waarneemea. De Gravin de Coigny van een Zoon in 't Kraambedde bevallen zynde en de Koning een Compliment hebbende beloofd aaa den Graaf, alt Hem een Zoon geboren zouw worden, heeft ryiieMajt. zoo dra de zelve kennis van deeze bevalling gekreegen heeftzich tetftont van zyne Belofte gekweeten met het volgende Billet, waarin zyne Majt. zegt Gelyk "It Particulieren verpligt zyn bun woerd te houden houdt Ik het myne met U een Compliment te maaken over de bevalling van Me vrouw de Coigny en Ik maak, het U niet alt Uw Kcr.ir.g naar alt Uvl Vriend. Welke goedhartige geineenframheid van zyneMajt. veel ge noegen geeft. Het confirmeeid d.t de Koning Stan flaus van Poolen den s te Luheville is aangekomen, en overal op deszelfs Route door Lotharingen met alle bedenktlyke teekenen van eer en geneegenheid ontfangen en bejeegend is en dat de Lothatingers aandrongen, om de vereifchte Hulde op het fpoedigfte aan hunnen nieuwen Herrog, Koning, te mogen doen, overtuygd en verzeekerd zynde/oo van ji'szelfs goedheeden als gemeenzaamheid en de confervatie hunner -kivilegien. De Koningin ftaat gifter te Luneville aangekomen te zyn Het gepafteerde by de receptie hunner Majefteyten in Lotha ringen zal hier door den Druk gemeen worden gemaakt. De Heer de Joinviile, Minifter des Konings aan 't Hof van de Aartshertoginne Gouvernante van de Ooftenrykfe Needetlanden is van Bruflel hier aangekomen. Men verzeekerd dat te Pafchen eene Promotie van Officieten zal worden gedaan en dat de Koning Staniflaus van Poo len by zyn vertrek naar Lotharingen drie Brevetten tot Collonels en zes voor zoo veele Compagnie» te Paard heeft meedegenomen om van dezelve ten voordeele der Hecren van zyn Hertogdom van Lo tharingen na goeddunken te disponeeren. De Marquis de las Minas Ambaffadeur ran Spanjen, heeft noch een Exprcfle van zyn Hof ont fangen waar meede het Vergelyk tuiïchen de Hoven van Madrid en Lisbon andermaal word geconfirmeerd, als meede dat de Groot Brir- tannife Vloot op den eerften April van de Taag tiaar Engeland ftond te-keeren. Het vertrek van den Marquis de Fenelün naar den Haag word verzeekerd tot in de Maand Mey verfchooven te vtezen Men wil dat zyne Excell.woornamenrlyk geoccupeerd is met het regulee- ren van zyrieFamilie-Zaaken. De Koning heeft den Marquis de Sa- lignac oudfte Zoon van dien Ambsffideurwelke op de Studie is aangefteld rot Luytenant in het Regiment te Voet van zyne Majt. De Gravin van Bouneval, Vrouw des Graafs van dien naam, Generaal by de Porte, is zoo gevaarlyk ziek, dat men Haar de laatfte Kerkge- rechten heeft toegediend. P. S. Eenige Brieven van Verfailles zeggen, dat de Dauphin aan Verkoudheid onpaflelyk zouw weezen, en andere willen dat die Puns fterk had overgegeeven, en veel Slym enz. kwyt geraakt zyr.de daar op pyn in 't Hoofd gekreegen had waar uyt beflooten wietd dat wel Mafelen of Pokjens konden voortkomen, 't geen de tyd leeren zal. LONDEN den iz April. Woensdag prcfenteerde de Lord Sundon aatr'tHuys der Gemeentcns een Bill voor verklaaring en vermeer dering van een A&e tot het bouwen van een Brug over de Teems van 't Plein van het nieuwe Paleys tot aan de overzyde van de Rivier in 't Gtaaffchap van Surrey waar van de eerde leezing gedaan wietd. Dc Ridder Charles Turner rapporteerde de Vermeerderingen die door een Committé van 'r geheele Huys gemaakt waren in de Land- tax-Bill dewelke goedgekeurd wierden en de Gemeentcns ordon- neerdeirdie Bill met de Vermeerderingen in 't net te fchryven. Ver volgens deed gem. Ridder rapport van de Refolutie genomen by het Committe'aan 't welk de overweeging van de nationaale Schulden gefteldds, die goedgekeurd zynde, geordonneerd wierd een Bill daar van intebrengen. Heeden is aan 't Huys rapport van de Committé gedaan wegens de Vermeerderingen in de Bill tot aanmoediging van Konllen en Weetenfchappen en de Gemeentens hebben geordon neerd die Bill roer de Vermeerderingen in 't net te fchryven. Vervol gens is beflooten dar het Huys heeden over 14 dagen in Committé verder zal arbeiden aan de Subfidie, en delibereerea over de wyze om dezelve te heffen. Zeedert het befluyt om de publike Fondfen van vier op drie per Cent te verminderenzyn dezelve merkeiyk in prys gedaald,'r geen apparent verder zal gaan, indien de Uytlanders, de welke hier confiderabele Sommen i1» de Fondfen hebben, dezelve willen doen verkopen. Men verzeekerd dat in 't kort een Vioot zal worden gccquipeert, -die in Amerika geëraployeert ftaat te worden. HEEDEN zyn de Aftien van de Bank 143 en 1 vierde a 1 half, O.I.C. 177 a 76 en 1 half 77, Z. Z. ss a py en 1 vierde a 1 halfdito Ann, 107ml vierde, 7 a 7 en 1 half. BRUSSEL den is April. Woensdag is per Exprcfle van Ween en ge confirmeerd dat in geval van Oorlog met dc Porte de Hertog van Lotharingen de Campagne zal bywoonen en dan zoo dra niet her waarts komen als men zich had voorgeftald. De Heer van Aflendelft Minifter van de Staaten Generaal, heeft van Haare Hoog Mog. Refo lutie wegens de verandering der Garnifoenen van de Barriere aan dit Hof kennis gegeevenen aan 't zelve verzogt dc noodige Ordrei te willen ftellen tot de paffage van de Hollandfe Troupfeswelke Or- dres niet alleen aan den geheimen Raad gegeeven en reets door de Aartshertogin geteekend zyn, maar men heeft ook is al.e de Dorpen, bevel gezonden, aan die Trouppes Kwartie: en en Transportwagens te bezorgen: De Paspoorten zyn beteits aan de Commandanten dier Trouppes afgezonden, en verfcheide Regimenten op marfch onder anderen is dat van den Prins Frederik van Brandenburg Maandag van Doornik opgebroken. Gifter zyn de Compagniea Gardes du Corps en de Ligte Paarden des Hettogs van Lotharingen hier gearriveerd en de Oranjeriedie te Water door Holland zal komen word in het kort meede verwagt. AMSTERDAM den 17 April. Den aden deezer is by St. Giron ge- ftrand het Schip van Piet. Gerr.van hier nasrBajonne gedeftineetd, doch men hoopte de Goederen te bergen. Te Duynkerken was ge komen Kl. Schouten van hier. ROTTERDAM den is April. Uyt de Maas zyn vertrokken Jac. van den Bos naar BoUrdeaux Robert Tartar naar GibraltarAlex. Teylft naar Lieth John Rifchie naar Noorweegen en Scarelis Euwyk raar Sunderland. 's GRAVENHAGE den April. De Keyzerlyke exrr. Envoyé en Plenipotentiaris Graaf van Uhlefelt is met den Prefident van de Staa ten Generaal in gefprek geweeft. Een Expreffe van Londen is naar Duytsiand gepafleerd.

Leydse Courant | 1737 | | pagina 1