S P A N J E N VRANKRYK GROOT - BRITTAN N 1 E N NEDERLANDEN KADlX den Maart. Aüï de Goederen uyt het geftrande Schip vtiï Kapt. Herrera zyn nu nat geborgen. In deeze Baay zyn onder anderen gearriveerd Defidcrio Galcagno vaji Barcelona, Will.Wenrworth uyt Nieuw-Engeiand, en Juftiniaan Nutt van Filadelfiaen vertrokken Jan del Orrne en stev. du Porche naar Mat- feille George Veft en Andr. Crawford naar 't Moorden Rich. Fam uing naar Palermo, Jofeph Buftol naar LivornoWill. Jones naar Ja- miiea, en Robert Maxwell naar Sevilien. MADRID den 10 Maart. De Hertog van Montemar blyft op het fordo veele Conferentie.-! houden met Don Sebaftiaan de la Quadra Minifter en Secretaris van Staat der buyrenlandfè Zaaken. De Mar quis de Vaugrenan Ambaffadeur van Vrankryk bevind zich ook by «ontinuarie aan 't Hofen de Heer Keene Minifter van Groot-Brit- tannien, die eergifter derwaarts vertrokken is, word heeden van daar te rag verwagt. Dingsdag is weder een Courier van Lisbon dooi deeze Stad gepaffeerd naar Don Louis Da Cunha te Parys. Het blyft vaftgefteld dat de wedctzvdfe gevangene Domeftiken aan dit Hof en dat van Portugal op den Naamdag des Princen van Afturien, zynde den 31 deezer Maandin vryheid zullen gefield worden. Eindelyk heeft men met meer als 6ooWeiklieden en een Bataillon Zwitfers.die hier expres ontboden zyn, de Puyn van 't afgebrande Paleys beginnen opteruymen en aan'r bouwen van het nieuwe te arbeiden By deeze geleegenheid heeft een Zwitfers Officier, omtrent die Plaats paffee xende onkundig dat men gewoon is tegen den avond de Vuiligheid uyt de Huyzen door de Venders op destraaten te werpen, eenig Vuil op het Hoofd gekreegen waar over Hy zeer veritoord zynde aan- ftonts eenige Zwitfers ging haaien, om zich over dit Affront re wree ken gelyk ook gefchiede door 't openloopen van her Huys daar Hem 't gemeende Affront wedervaaren watdoch de Burgers en de ordinaire Wagten fchie'yk toegefchooren zynde, wierden de Gevol gen,welke zouden hebben kunnen ontflaan, gelukkig geftuyr; Onder tuflchen worden wegens het Geval de noodige infotmatien genomen. PARYS den 2j Maart. De Brief, welken de Kardinaal de Fleury aan den Heer de Chauvelin gefchreeven heeft, is als volgd Myn Heer ■p*E vriendelyke Verbinteniffen, welke tuffchenü en my hebben be- liaan verpligten my om U blyken van myn Aandenken te geer ven in het Ongeluk dat U is overgekomen Ik moet U beklaagen dat Gy U de verontwaardiging van den Koning hebt op den hals ge haald; maar als Gy Uw Gedrag overdenkt zult Gy bevinden hoe min vry het is van berisping. De Koning vereerde U met zyne Goedhee- denGy hebt die misbruykt, tot op het point van de Maatregelen te breeken welke zyne Majt. beraamde tot beveiliging des Vreedes in Europa, en van de Ruft zyner Onder daanen Gy weet, met hoe veel openhartigheid ik my altyd ten Uwen opzigte heb gedraagen on- aangezien dat alles hebt Gy myn vertrouwen op de aller-ongeoor- loofde wyze bedroogen. Herdenk, myn Heer, wat ik U zeide toen ik de eetfte tyding had van zeekere Verftaadhoudingen de wyze op weike ik daar over met U fprak gaf my aanleiding om te hoopen dat het gevolg de eetfte gangen zouw verbeeteren. Als ik alleen my ovet U te beklaagen had zouw ik daar minder gevoelig van zyn; maar het Welzyn en de Ruft van den Staat hadden daar in te veel be lang, en van dien tyd af konde ik niet meer onverfchillig weezen. Gy hebt Uwen pligt verzuymd jegens den Koning, jegens het Volk, en jegens U zeiven dit zyn Waarheeden, droevig om aan U te zeg gen en die niet min waaragtig zyn. Nochtans vergenoegt zich de Koning met U van zyn Perfoon te verwydeten zonder Uwe Goederen aantetaften. Hoe weinige Princen, zoo weezentlyk misdaan, zouden op die wyze handelen Verwonderd U over de goedertierenheid van zyne Majt.en erkend, tot in de Ziel getroffen door het Berouw dat Gy over Uwe Misflag behoord te hebben hoe gelukkig Gy zyt Onderdaan te weezen van een zoo zachtzinnigen en zoo goedaardt- gen Meefter. Ik ben Scc. Te IJJy den zi February 1737. De Groot-Prior d'Orleans en de Ridder de Conflans zich voorlee- den Dingsdag in de Conciergerie van het Paleys gefield hebbende, om op de Conclufïen van den Procureur-Generaal wegens zeekere Zaaken welke voorleeden Jaar tuflchen Hen beide gepaffeerd zou den zyn, en waar meede Zy niet alleen befchuldigd maar waar over zy ook ondervraagt waren te antwoorden zyn den volgenden dag van de gemelde Befchuldigingen vtygefprooken, en by Arreft van de Tonrnelle ontflagcn. De Koning heeft den Heer Orry, Controlleur- Generaal der Finar.tien aangefleld tot Dire&eur-Generaal van des- zelfa Gebouwen, zoo als wylen de Hertog van Antin geweefl is. De Maarfchalk de Bouflers uyt zyn Gouvernement van Vlaanderen hier te rug gekomen zynde, heeft den Koning teVerfailles weezen opwag- ten en de Marquis de Bouflers heeft het Regiment Dragonders van Orleansdar door den dood van den Commandeur Caflellane vacant was, gekreegen. De Graaf de Relle-Ifie ftaat ten eerfien affcheid van zyne Mijt. te neemen, om zich naar Mctz te begeeven. Donderdag heeft de Koning, verzeld met veele Heeren en Dames, in 't Park van Mcudon een groote Jagt gehouden,om de Daffen en Rheën,welke by 'malkander gedreeven waren zoo veel mogelyk isuyrteroeyen By die occafie gsf zyne Majeftevt Vifire aan den Koning Staaiflaus. Eergifter heeft de Heer de Chanvclin met permiffie van 't Hof een keer in deszelfs Hotel in deeze Stad gedaan om zoo men verzee- kerd eenige Ordres op zyne particuliere Zaaken re Hellen, en is, na zich eenigen tyd aldaar opgehouden re hebbenweder naar zyn Lufl- huys Grosbois gekeerd, 'r geen zeekere gerugten, tot zyn nadeel ver- fpreid, volkomen daed vervallen. Gifter heeft de Ambaffadeur van Maltha, dooi den Heer de VerneuilIntrodufteur der Ambafladcurs by de Koningin ingeleid zynde, een meenigte Maltheefe Oranje-Ap pelen die men zegt van eene byzonder aangenaame Smaak te wee zen, aan Haare Majt. geprefenteert. De Maiquis d'Argenfen welke als Miniffer van deeze Kroon aan 't Hof van Portugal ftaat te gaan re fïdeeren, doed met alle fpoed arbeiden aan zyne Equipage, waar uyt h'yktdat de Verfcliillen wegens het Ceremonieel tuflchen de tv/ee ■Poven gereguleerd en vereffent zyn Men meend, dat de gem Mi nifter de Reys naar Lisbon in *t lantfl van April ofte het begin van Mey zal aanneemen. Don Louis Da Cunha Ambaffadeur van den Koning van Portugalheeft zeedert het ontfangen der twee harde Expieffen van zyn Hof veifcheide Conferentien gehad mêr den Kar dinaal de Fleury na dewelke zyne Excell. een Couriet naar Lisbon heeft afgevaardigt; en men flatteerd zich, dat, na de te rug-komft van denzelven, de Verfchillen tuflchen de Hoven van Spanjen en Portugal vereffent zullen worden. De A&ien zyn 1920 Livres. LONDEN den 26 Maart. Gifter ia in 'r Huys der Lords niets merk waardigs voorgevallen, dan dat de Aartsbiffchop van Canterbury, den veiftifchten Eed aldaar afgelegc hebbende in 't zelve Zitting nam, zoo als de Hertog van Athol in Kwaliteit van Pair van Groot-Bntran- nien als Baton van Strange meede deed. Hunne Lordfchappen het examineeren van den Prevooft en den Magiftraat der Stad Edemburg, ais meede van den Officier, welke geduurende het Tumult aldaar de Wagt heeft gehad, begonnen hebbende, zonden, om beerere kennis van die Zaak te verkrygen, een Boodfchap aan de Gemeentensver zoekende te willen toeftaan dat zy den Generaal Wade Comman dant en Chef der Trouppes in Schotland en Lid van hun Huys voor hunne Lordfchappen mogten citeeren waar op zy niets andets zei den dan dat zy hun Antwoord zouden zenden. Heeden hebben de Pairs de Billraakende Muytery en Deferrie doorloopen zonder eenige verandering daar in te maaken en geordonneerd dar de zelve aanftaanden V/ydag voor de derdemaal geleezen zouw worden. Gifter wierd in 't Huys der Gemeentens rapport gedaan van de Bill om de Alle tegen den ongeoorloofden A&iehandel re continueeren met eene bygevoegde Vermeerdering,dewelke met die Augmentatie goedgekeurd en geordonneerd wierd in 't net te fchryven en de Heer Charles Turner de Refolutien Vrydag wegens de Subfidie ge nomen voorgebragt hebbende wierd het gerefolveerde by 't Huys goedgekeurd De Gemeentens vervolgens in Commirté gekeerd over de Middelen tot het heffen van de Subfidie kwamen tot het volgende befluytdat twee schel!, per Pond geheeven zullen worden van de Inkomlïen der Landeryen Ampten en Penfioenen voor den dienft van 't Jaar 1737 welke Belafting op 900 duyz. P. Sterl. word gefchat; van welke Refolutiemen befloot op heeden aan de Gemeen tens rapport te doen, ïgeen door den Ridder Charles Turner gedaan zynde, heeft het Huys dar Befluyt goedgekeurd, en Ordre gegeeven, dat daar van een Bill zouw worden ingebragt Waar na de Gemeen tens de Boodfchap van de Lords, hier boven gemeld, in overweeging genomen hebbende aan den Generaal Wade en den Heer Patrick Lindfay toeftonden zich voor hunne Lordfchappen indien gy zulks goedvonden, te begeeven. Men zegt hier, dat de Verfchillen tuf lchen de Hoven van Madrid en Lisbon afgedaan zyn en dat de Ver- Itlaaring daar van op den dag der verjaarirge van de Geboorte dèt Princefle van Brazilien aan de beide Hoven gedaan zal wordeö. Men verzeekerd, dat de Differenten tuflchen de Koninglvke Familie door de goede direftie van den Heer Robert Walpole zyn bvgeitgt waar over zich alle de goede Parriotren ten uyterften verheugen. HEEDEN zyn de Allien van de Bank 14.9 a 148 en 3 vierde,O. I. C. geen Prys, Z Z. 103 en r half, dito Ann. 113 en 3 vierde a j agtfle. AMSTERDAM den 30 Maart. Den eerden Febr. zouden van Surina me herwaarts vertrekken Piet. Winkes en Jan Smith Daar was maar gekomen Hans Auguftusberg van Madera. De Blieven van Alexan- dryen melden, dat de sterfte te Groot-Cairo noch continueerde en dar de Gouverneur van die Stad 10 a iz Princen,welke in die Gewe- ften groote Onluften hadden veroorzaakt, t'ondergebragt had. Van Cette waren vertrokken Chtiftoff Coufin naar deeze Stad, en Jiques Morë naar Nantes van Bajonne (daar Will. Prins uyt Zeeland geko men was) Leend.Schuyt naar de Ooftzee en van Riga alle de Schee pen die in de Bolders overwintert hadden. Te Lisbon was gearri veerd Hans Bockelman van Hamburg; teAlikanten Laur. Salftroom en te Mallaga Olof Berijm en Robb. Dickenfon alle van Ivika naar Stokholm gaande zynde de laatfte reets derwaarts gezeild te Bri- ftol Kapt. John Marten van Jamaica Bieemcii Parrik Gringh van Livornote St.Marten Anne Joukes uyt de Ooftzee te Rochel Frans deWit van Hamburg te Nantes Jelle Sjourts in de Crooswvk Mart. Kiiyper teBourdeaux W. J. Graaf; te Borneuf Pier. Piet Kleyn en te Libau Coin. Janflen er. Pieter Heyroens, alle van hier en de Maas. Van Lisbon waren vertrokken Jer. Whitaker, Stev. Hard, Jof. South#- ran en George Curtis naar Port a Fort Jaques Cnuedc! Ives Nio Vincent en Jean le Franc jcan le Monier en Claude Levenas naar Vrankryk Jean Micheaud naar Nantes Scc. De Cours van de WISSEL is heeden op Madrid roz en r vierde. Bil bao 101. Kadix 101 en j agtfle. Sevilien tot en 3 vierde. Lisbon 46 en 1 agtfle. Venetien tyen 1 vierde. Livorno 87 en 3 vierde a 5 agt fle. Genua 93. Londen 34, ir. Parys j« er 3 vierde. Bourd. s6 en j agtfle. Bieflau 37. Dantzlg 29Z en r half. Hamb. 33 en 1 agtfte. Gent paii. Antw. -i vierde a 1 agtfle. Bruilel 3 agtfte. Midd. 1 agtfte. Rott. 1 vierde. De Agio van de Bank 3 en 7 sgrfte a 4. ROTTERDAM den 31 Maart. In Goeiëé zyn binnen het W.eftin- diës Comp. Schip de Stad Delft, Kapt. J. Brouwer, van Suriname, het Engels Jagt de Mary en de Expedition-Sloep van Londen, Jam.Fofter van Hull, en j a Scheepen van Sundetland Kapt.Lucas was met de .Brieven van den if deezer naar Harwich gezeild. Op de Maas zyn gekomen lam. Beal van Dublin, Tob.Taylor van Lecverpool Scc.en is vettrokken James Waker naar Lierh. GRAVENHAGE den 31 Maart. De Heeren Staaten van Holland en Weft.Friesland, die eanflaanden Dingsdag hunne Vergadering zul len veivolgen hebben den Heer Cremmelin Collonel van een Regi ment Infantery aangefleld tot Commandeur van de Stad Geertruy- denberg in plaats van den Hêog-Eélelen Heer VINCENT WILLEM GRAAF VAN HOMPESCH Heer van Cendertn 8tc. 8cc.die bevoo- tens tot Gouverneur van de Willemftad Scc is aangefleld. De Hert Ttevor, waarneemende de Zaaken van het Grcot-llrittannife Bof, ia met dyn Prefident van de Staaten Generaal in gefprek geweeft. Vol gens de Brieven van den Marquis de Fenelon.AmbnfTjdeur vin Vr-.nk- syk, ftend zyne Excell- kort na Psafchen van Parys he. waarts te iigeten.

Leydse Courant | 1737 | | pagina 1