I T A L I E N. D ÜXTSLA ND en d'aangrcnzende Ry ken V R A N K R Y K NEDERLANDEN. A\ 1737. Vrydagfè Courant. NAPELS den 19 January. Woensdag is de Koning naar Tem Guevarra vertrokken, om zich daar eenigen tyd met de Jagr tc verluftigen. De Raadsheeten van't Koninglyk Geregtshof hebben Otdre, om alle Maand eenLyft optemaaken en over- tegeeven van de Proceflen welke in dien tyd afgedaan zullen zyn. De ziekte onder het Hoornvee continueert op verfcheide Plaatfen in dit Koningryk zeer heevig te graiTeeren, zynde te Foggia in drie da gen 127 fluks Rundvee van een particulier Man fGntent Rejla ge naamd, geftorven. ROMEN den z February. Maandag is Examen van Biflchoppen ge houden waar by de Paus zynde eenigfints met het Podagra geïn- commodeert, niet gealfifteert heeft. Dingsdag-ochtent wietd een^ Confiftorie geordonneerd, om den volgenden dag gehouden te wor den maar dewyl het Podagra by zyne H. toenam wietd dezel ve tot nader aanzeggen uytgefteld. Woensdag bevond zich de Paus eenigfints beeter, en zelfs in ftaat, dat Hy verfcheide Audieatien verleende, en Donderdag by de Congregatie van 't St. Officie affifteer- de, maar zyne H. is deezen ochtent niet verfcheenen in de Pauffelyke Kapelle, welke wegens hetFeeft van Maria Ligtmis is gehouden, waarom de Kardinaal Gotti de weying der Kaarfen en de uytdeeling van dezelve deed, en vervolgens de Mifle celebreerde. De Ridder van Sr. Joris heeft deeze week driemaal op het Lufthuys van den Kardi naal Alberoni geweeft, om daar met den Kardinaal Belluga te confe- reeren. Vrydag-ochtent hebben tS Kardinaalen in de Vaticaanfe Kerk van St. Pieter geaffilieerd by de Jaarlykfe Exequien welke daar We- gens wylen Alexander VIII. gedaan zyn Hunne Eminentien wierden na het verrichten van den Dienft vóór derzelver Affiftentie bedankt door den Kardinaal Ottoboni Kleyn-Neef van den gem. overleeden Paus. De Kardinaal Fini heeft het Bisdom van Nola, in het Koning lyk Napels, van den Paus bekomen, en, zoo men zegt, in confidera- tie van dat Bisdom een Abdy van rjo» Scudi Jaarlykfe Inkomften in Handen van den Paus overgegceven. LlVORNO den eerden February. Zondag is een Bataillon van 't Regiment van Neuperg bellaande in soo Man in deeze Stad geko men, 't geen Dingsdag door twee andere Bataillons 1200 Man uyt- maakende, gevolgt wierd welke 1700 Man in de Kwartieren die men voor dezelve gedeöineerd had getrokken zyn: Gifter is dat geheele Regimentnevens het Garnifoen van deeze stad op de Pa rade getrokken, als wanneer een Detachement van ryoMan daar van genomen, en naar Porto Ferrajo gezonden is. PARMA den eerden February. De Generaal Kevenhuller heeft zyne Keys naar Weenen tot toekomenden Dingsdag uytgefteld. Het Re giment te Paard van Wachtendonk ftaat door het Gebied van Bolo- gne en den Staat van Modena in Toskaanen te trekken.' VBNETIEN den 9 February. Don derdag. ochtent is de Graaf van Fuenclara, Ambaffadeur des Konings van Spanjen, van hier naar Wee nen vertrokken. De Regeering van deeze Republik zich meer en meer in ftaat ftellè'nde om tegen de Tutkèn te ageeren, doed in Dal- matien alle de Plaatfen op de Frontieren van de Porte en wel voor- namentlyk Ruïne, Signe en Mefebiin goeden ftaat van defenfie Hel len, om dat dezelve, in geval van Oorlóg, de eerfte zyn welke voor een Attaque bloot ftaan De genetaale Verfamelplaats der Trouppes in deeze Prorintie zal té Spalatra zyn en die welke zich noch in Terra Firma bevinden ftaan ten eerften naar Dalmatien en de Le vant getranspórteért te worden, zynde de noodige Ordres bcreits ge- geeven otrt deVaartuygen daar toe by een te brengen. WEENEN den 9 February. Eergifter-ogtent heeft de KeyzerGeheime Raad gehouden. Des namiddags wierd in de zoo-genaamde Spaanfe Zail een Italiaanfe Opera vertoondwaar by Haare Keyzerïyke Maje- fleytén tegenwoordig Waren. De Hertogin van Lotharingen bevind kieh vry wel, en de Princes, waar van Haare K. H. in het Kraambedde bevallen is, geeft geen andere teekenen, dan die van eene volmaakte gezondheid. De Graaf van Fuenclara die tegen het einde der aan- ftaande week van Venetien hier vètwagt Word, zal in 't fraaye Paleys des Graafs van Stahrenberg logeeren zynde het zelve bereits voor zyne Excell. gehuurd. Zvne Keyz. Ma jr. heeft den Collonel Johan Wilhelm Baron van PfefFcrshoffen tot Commandeur der Veftinge Petcrwaradyn in 't Koningryk Slavonien aangefteld. Vootleeden Za- rurdag heeft de hier refideerende Rulfife Envoyë de Heer Lanscinsky met een Officier tyding ontfangen dat de Tafraaren door de Ruften totaliter geftaagen zyn waar van men de volgende Omftandighee- den zegt, namentlyk dat de Tartaaren de Ruften met eene groote woede hadden geattaqueerd, Maar met verlies te rog gedfeeven wa ren dat de Ruften den volgenden dag op het Retrenchement der Tartaaren aangevallen zynde, het zelve vermeefterd haddenen dat de laatfte vervolgens door een Strategema van de Ruften omcin- geld zynde,1 veele duyzenden van dezelve ter needer gémaakt waren Het was «eet merkwaardig dat dit woede Volk een Retrenchement gemaakt, en eenige duyzend Man, van hunne Paarden gefteegen, te voet gevogten hadden alzoo zulks noch nooit door Hen gedaan is. Deeze nieuwe Neederlaag gevoegd by de verandering in Petfien fterkt hier de hoop, dat de Turken het maak'en van Vreede noch wel ■voor den Oorlog mogten verkiezen. PARYS den rj February. "De Prince» d'Armagnac Gemaalin van den Prins Katel van Lotharingen Opper-SJalmcefter van Vrankryk, en de Hertogin de'Richelieu ftaan'toekomenden Maandag de Reys naar Luneville aanteneemen. De Heer de Steinville, Envové van Lo tharingen, heeft per Exprefle tyding bnkómen, dat de Ceremonie van het trouwen der cudfte Princefle van Lotharingen met den Koning van Sardinien die door den Prins de Carignan gereprefenteert zal worden, op den aden Maart was vaftgefteld; dat die Princes den vol genden dag naar Turin, en de Hertogin van Lotharingen, Haare Moe der, den naar Commercy zouden vertrekken, na welke laatfte Plaats alle de Meubilcn van Haare K. H. werkelyk gebragr wierden en dat de Keyzer «o Man uyt zyne Ttouppes had doen verkiezen, welke, be reits op marfch zynde, door zyne Keyz. Majt. naar die Princes gezon den wierden, om Haar tot Lyfwagt te diénen. Men had in 't Gebied van Bat alle de Voerlieden aangehouden, om de Goederen van gem. Princes naar Tnrin ovettebrengen en Hen drie Livies's daags voot élk Paard toegelegt. De Advifen van St. Dizier van den jden deeret Maand zeggen dat de Heer de Mechek Opper Maarfchalk van den Koning Staniflaus aldaar z dagen te vooten was aangekomen; dat Hy zich den 6 van daar naar Bar-le-Duc ftond re begeevenom by de bezitneeming van dat Hertogdom die op Vrydag den agtften wss vaftgefteld, te aflifteeren dat de Heer de Ia Galiziere, Cancelier van gero. Koning, den 31 January te Nancy aangekomen zynde, zich den volgenden dag naar het Hof te Luneville had begeeven en aldaar de Eer gehad had Haare K. H. te faluecren en zyne Brieven van Creden- tie aan die Princes overtegeeven. De Heer de la Galiziereen de Graaf d'Anbigny die in Trier gecommandeerten nu Ordre heeft om zich naar Bar te begeeven ten einde by de bezitneeming aldaar het Commando te voeren zullen door de drie Compagnien Grana- diers van 't Regiment Navarre welke te Toul in Garnifoen leggen, gevolgt worden. Met de Brieven van Bar-le-Duc van den s deezer heeft men dat de bezitneeming op dien dag was gefchied dat de vyf Bailluagies den Eed van Getrouwheid aan zyne Majefteyt en den Koning Staniflaus hadden afgelegtdat de Biflchop van Toul ge- ordonneert had in de Collefte der Mifle voor den laatftgem. Koning te bidden dat de Heer de la Galiziere tot den 6 Maart in 'r Kafteel van Bar zouw blyven dat de Opper-Maarfchalk Mcchek vervolgens bezit tan Lotharingen zouw gaan neemen en daar na het Kafteel van Luneville in ftaat ftellen om door den Koning Staniflaus be- woohd te worden. BRUSSEL den is February. De Aattshertogin heeft den Graaf van Bernheim, een van Haare Doorluchtigheirs Kamerheeren benoemd om de Hertogin van Lotharingen wegens de Geboorte van de Princes re gaan felicitceren. Gifter was het Hof ter occafie van de Geboor te dier Princefle zeer talryk alzoo al de Adel zich in m3gnifike Kleeding derwaarts begeeven had, om de Aartshertogin te verv/agten van St. Gudula werwaarts zich Haare Doorl. met een groot Gevolg begeeven had, om by het 7> Deum te aflifteeren, dat daar wegers de gem. Geboorte gezongen wierd Het Garnizoen was by die occafie in de Wapenen en ender de Mifle wierd een drievoudige Salvo ge daan uyt het Kanon, 't welk door de Musquer:ery beantwoord wierd. De Aartshertogin deed des middags de Maaltyd in 'tpublik, en ging des avonds in de Comedie, die zy gratis deed verroonen geduuren- de de Vertooning wierd het Kanon van de Wallen weder driemaal geloft Het Hof en 't Stadhuys waren met witte Waskaarflen geïllu- mineerten de Vermaaken van dien dag wierden beftooten met een Bal op het groot Theater't geen Haare Doorl. meede gratis gaf. De Hertog van Arembcrg is door den Adel en. de Commandanten der Steeden en andere.hooge Officieren wegens zyn Ampt van Kapireyn Generaal gecomplimenteertals meede over het behouden van des- zelfs Gouvernement van Mons en zyn Ampt van Opper-Baillif van Heenegouwen. Een Expteflè, uyt Holland komende, is door deeze Stad naar Parys gepafleert. AMSTERDAM den 20 February. De Brieven van den 19 Dec. van Rofes melden, dat alle de afgedankte Scheepen daar onder die van Dirk Bok en Piet. Piet. noch in gem. Haven lagen en dat Schipper Jac. Obbes en een groot Genuees Schip daar beezig waren om Hont- waaren te laden en dezelve naar Barcelona re brengen Alle do Transportfcheepen, den 9 December van Livorno vertrokken, waren te gem. Barcelona gearriveerdbehalven de 3 Hollandfe die aan't Eiland Majorka waren ingeloopcn. Den 9 Jan. ftond Kapt. Jan We- fterdyk van Konftantinopolen hetwaatts te vertrekken Men had daar met Brieven van Srairna van den 27 Dec. tyding dat aldaar van hier gearriveerd was her Schip de AnatoliaGerrit Colombyn. De Brie ven van Gibraltar van den it Jan. melden dat alles in Baibarycn in den voorigen ftaat bleefen dat die van Sapliia en andere Plaatfen zich noch noch niet aan den Koning Muley Hamet Lariba onderwor pen haddenBeweften dé Baay van Gibraltar was geftrand het Engels Schip van Th. Brooke van Londen naar Livorno gaande t doch het Volk en eenige Goederen waren geborgen. Te Livorno waren gear riveerd George Errington van Genua Ped. Barth. Julien en Viftorio Simian van Marfeille Jofua Mauger van Lisbon., Will. Stapels van Alexandria Th. Cole van Londen, Robbert Rogers van Petersburg Robb. Green uyt Schotland, Ed.Cosgtas van Alikanten, George Led* «tras uyt de Straat, Jam. Craddok uyt letland, Robb. Arden van Terra- neuf Scc. Kapt. Elie Bergeau, die, uyt de Levand komende, te Mal tha Quaraataine had gehouden was vin daar naat Valentia gezeild. By Falmouth was geftrand het Ftans Schip de Salomon, van Havre de Grace naar Martiniko gedeftineertHet Schip was weg, doch eenige Goederen wietden geborgen. Te St. Matten was door lekkagie in- geloopen het Scfiip d'Endeavour, Kapt. Jolinfon, van Falmouth naar Bourdeaux gaande als meede te Havre de Grace Taake Taakes, van hier naar Morlaix gedeftineert. Aan de Canarife Eilanden was geko men John Clerk van Londen en van daal op de Teems Kapt. Park te Bourdeaux Wouter Jac Luyrjes van Hamburg', Ide Doetjes, Leend. Corn. &c. van hier en de Maasop de Elf Piet. Trbr. Kleyn van Nan tes in de Zond Joch. Staats, van Gelukftad naar Chrifiiania gaa/ide; en te Duynkerken het Schip Le Soleil van Marfeille zynde van daat vertrokken Laurens Hottinga naar Rouaan. Den zo Jan. lagen onder de Cingels in goeden ftaat Corn. Breevelt van hier, en Luytje swart van Dantzig, beide naar Lisbon gaande. 's GRAVENHAGE den zr February. He Heem Staaten Generaal der Vereenigde Neederlar.den hebben vaftgeftelt uytrefchryven een alge- meene VoJl- en Beedendag, door alle de geünieerde Provintien, geaflocieerde Landfchappeo steeden en Leeden van dien tegens aanftaanden Woensdag over drie weeken, zynde den zo Maart eerftks- mende. De Spaanfe Ambafladeur Marquis van St. Gille heeft met Lee den van de Hooge Regeéring geconfereert. De Heeren staaten van Hollanden Weft-Frieiland zyn gifter en heeden na géhoude Befoignes weder vergaderd geweeft Men meer,d,. dat Haat Edel: Groot Mog. in 't laatft van deeze week wel tot de ordinsrls Vergadering in Maart mogten fcheyden.

Leydse Courant | 1737 | | pagina 1