L E Y D S E ti tK 14^ A#. l7}6. Woenëdagfê Courant. INGEMERLAND. POOLEN, PRUYSSENenz. DUYTSLAND en d'aangrcnzende Ryken. V R A N K R Y X. NEDERLANDEN PETERSBURG den 13 November. Met de Expreffe laatft uyt de Ukraine gekomen', heeft het Hof 't Befluyt van den Krygs- raad weegens de verdeeling der Winterkwartieren voor de Trotlppes van 't Leeger onder den Veldmaarfchalk Graaf van Munnich ontfangen, en tyding gekreegen, dat die Generaal met een foort van Lammigheid in de regter Zyde overvallen was waarom men meende, dat zyne Excell.volgens den Raad der Dotforen, zich n 't kort naar het Karelsbad zouw begeeven,om daar door zyne her- ftelling in gezondheid te bekomen. De toebereidfelen ten Oorlog worden hier met iever voortgezet, ten einde in ftaat te weezen om den Veldtogt vroeg te openen indien de Vreede met de Ottoman- nife Forte deezen Winter niet getroifen word. Eergifter zyn twee Oorlogfcheepen op de Franffe wyze gebouwd elk van 34 Stukken Kanon van den Helling in 't Water geloopen zynde het eene Afepb en 't andere Atlraean genaamt. Heeden is de Graaf van Oftein Minifter van den Roomfen Keyzer die den toden deezer Maand een Expreffe van Weenen ontfangen had een geruymen tyd met den Graaf van Otterman in Conferentie geweeft waar op de eerftgem. deezen namiddag den voorn. Expreffe naar zyn Hof te iug heeft afgevaardigt. WARSCHAU den ty November. De Heer PotockiPalatyn van Belczk, wend alle middelen aan om, door de Interceffie der Keyze- jinne van geheel Rusland weder in 't bezit zyner Goederen gefteld tc worden Ten dien einde is Hy bereits tweemaalen te Smolensko geweeft doch zoo als men verneemttot noch toe zonder Succes. ,De Kroons-Referendarius Heer Poninski die zeedert eenigen tyd heel ziek is geweeft, bevind zich tegenwoordig boeter. Volgens de laatfte Brieven uyt Podolien waren de Trouppes van 't Leeger des Veldmaarfchalks Graaf van Munnich in de voomaamfte Steeden van de Ukraine in de Winterkwartieren gelegt Die Advizen zeggen, dat de Ruffen den uytvoer van Kooren by Edid verboden hadden. De nieuwe Chan der Tartaaren heeft aan den Palatyn van Kiovien, Regi mentarius van de Kroon fchriftelyk kennis gegecven van zyne Ver heffing en Hem teffens verzeekertdat Hy niets anders verlangt dan met de Republik in volmaakte Vriendfchap te leeven en eene particuliere Correspondentie met dezelve te onderhouden. Wy- ders had die Chan aan den gemelden Palatyn een Dag-Verhaal van al les,'t geen in 't Crimfe was voorgevallen, toegezonden. Met de Brie ven van Laticzow van den eerften deezer Maand heeft men confirma tie van het flaan der Haidamaeken door den Regimentarius Bukowski; De Aftie was omtrent Ralnebl»k.a voorgevallen in de Moeraffen al waar de Kofakken meenden in zeekerheid te zyn doch dezelve wa ren rerltond op de vlugt gejaagt, en meer dan twee mylen tot om trent Capujlra Dstiria vervolgt, zoo dat zy alle, uytgezondert een ge ring getaldat zich gefalveerd heeftgedood of gevangen genomen xyn Van de zyde der Poolen waren in die A&ie maar vier Mannen gedood en ecnige gekwetft Doch die zelve Brieven zeggen, dat de Ruft die men zich door de Neederlaag van gemelde Kofakken be looft had, op nieuw geftoord is, door een ander Corps van die Vaga- bonden 't geen zich in de Boffchén onthield dat weder een Stroop op den Bodem van de Republik gedaan, en de Stad Corfun geplundett had waar op de bovengem. Regimentarius Bukowski weder eenige Trouppes had gedetacheerd, om dat Gefpuys te verdry ven. WEENEN den zi November. De Keyzer heeft de Vergadering der Staaten van Ooftenryk regen den z6 van deeze Maand beroepen. Ter- wyl de Keyzerin zich eenigzints onpaffelyk bevind, is de viering van het Feeft van St. ElizabethNaamdag van Haare Keyz. Majt. tot op den zj verfchooven. MUNCHEN den 13 November. Voorleeden Maandag heeft de Keurvorft, verzeld met den Keurvotft van Keulen, deszelfs Broeder, en de geheele Keurvorftelyke Familieop het Meergenaamt de Amer/ee, het vermaak genomen van een Zwynen-Jagt van nieuwe vin ding Het Hof begaf zich daar toe des morgens zeer vroeg aan Boord vtn verfcheide Vaartuygenom overtefteeken naar een Vlot't geen ter diftantie van joo 3 600 Schreeden van het Land gemaakt en uyt Hozwaare Boomen te zaamen gêfteM was Na dat hunne Keurvor ftelyke Doorluchtigheeden met de Heeren en Dames van 't Hof het Middagmaal gehouden hadden in eene hcele groote Loots, ofte Zaal, die men op dat Vlot opgellagen had, wierd het teeken gegeeven om de Zwynen in 'tWater te )agen 't geen door de Boeren, die rondsom het Bofch tegen dat Meer geleegengefteld waren terftond wierd uytgevoerd De Oevers van dar Lac waren bezet met Doornen en takken van Boomen, zoo dat de Zwynen, daar over fpringende, met de eerfte fprong in 't Water waren en om dezelve te beletten we der aan Land te keeren had men zwaare ronde Balken gelegtzoo dat de Zwynen daar willende opklouteren telkens agtet over in 't Water ?uymclden,'t welk een der aller-aangenaamfte Vertooningen gaf, waar door die Ditren, geen kans ziende om zig aan dien kant te falveeren, zich eindelyk onikeerden en naar het Vlot zwomrtten, daar xy opgekomen zynde door de Honden vervolgt wierden Hunne Keurvorftelyke Doorluchtigheeden doodden 'er meer dan 150 in den tyd van twee uuren, waar na dezelve hier te rug kwamen met groote vergenoeging van dat Divettiffement. De Heer Gallieris Minifter van de Staaren Generaal by de Ryksvergadering, die een keer in dee ze stad was kómen doen, is meede by die Jagt eeweeft 4 welke door «en zeer groote meenigte Volks wierd aangezieft en zonder het ai- lerminfte ongeluk gehouden is. Het Hof vermaakt zich beurtelings met de Opera, de Franffc en de italiaanfe Comedie. PARTS den 30 November. Met de laatfte Brieven van Florence heeft men pofirive tyding dat de Hertog van Monremai de laatfte 1 Ordres van 't Spaanfc Hof ontfangen had tot de evacuatie van Tos- «aanen zoo dat die Hertog met veel fpoed de noodige toebereidfe ■en deed maaker, óm het Groot-Hettogdom ten eerften san de Key- inferttvnien. Die zelve Brieven zeggen, dat de Keer Theodo- rus met eert Tartaan van het Eiland Corfica te Livorno was aangekc-' komen na dat Hy op gem. Eyland een bekwaam Perfoon in zyr» plaats gefteld had, om de Regeering by zyne abfentie waaiteneemcni, alzoo Hy met zyne Vrienden daar overeengekomen was in Perfoon het Setours te gaan haaien, dat Hy zoo lang verwagt had Men ver zeekert dat deszelfs afweezenheid zyne Zaaken in dat Land geen- zints nadeel zouw toebrengen maar werwaarts Hy zich begeeven had, word niet gemeld. De Regiftieering van 's Konings Declaratie tot het vernietigen der heffinge van den Tienden Penning j die men Maandag in 't Parlement had verwagtis niet gefchiqd echter blyft het zeeker, dat die Vernietiging in alle de Ptovintien aangekondigd is. Alles, wat tot de bezit-neeming der Hertogdommen van Lothai ringen en Bar noodig is, word, zoo men verzeekert, geteet gemaakt; zullende de Heer de la Gaziliere zich ten dien einde ten eerften der- wvT .ts begeeven Echter zegt men, dat de Koning Staniflaus geduu- ri ie den Winter te Meudon zal blyven, om dat het Reyzen in dee zen tyd van 't Jaar nadeelig voor de Gezondheid is waarom de Hertogin van Lotharingen zich noch niet van Luneville naar elders zal begeeven. Het Hoteldat gehuurt is voor den Marquis de las Minas, Ambaffadeur van Spanjen aan dit Hof, word gereed gemaakt, om zyne Excell. te ontfangen. De Hertogin de Bourbon word door eene geduurige Koorts zoodanig verzwaktdat men de hoope van Haar herfteld re zien, begind re verliezen. De Attien zyn 2197 Livres. BRUSSEL den 3 December. Men heeft tyding van Weenen dat tuffchen het Keyzerlyke Hof en dat van Spanjen alles was geregnleer: en afgedaan. Donderdag heeft zich de Aartshertogin in het Spnien- Bofch met de Zwynen-lagt verluftigr. Dien dag is de Hertogin van Atemberg tp Enguien By den Hertog haaien Gemaal aangekomen. De Princes van Hornes is na van twee Kinderen in 't Kraambedde bevallen te zyn Vrydag in den ouderdom van 30 Jaaren overleeden. De Marquifin de los Rios heeft de aangenaame tyding van Weenen bekomen, dat Haar Gemsa! zyn Proces tegen den Cpllonel en Kwar- tiermeefter van zyn Regiment haft gewonnen na 't zelve hier voot den Krygsraad verloeren te hebben. AMSTERDAM den 3 December. Gifter is van de Predikftoelên in de publike Kerken deezer Stad aangekondigt dat op toekomenden Zondag, den jden deezer, in de nieuw herbouwde Eylands-Kérk het prediken begonnen zal worden zullende als 'er geen verandering in de Predikbeurten der Eerwaarde Heeren Predikanten in dien tuf- fchen-tyd komt voortevallen aldaar des voormiddags door Do. van 'Ryn, en des namiddags door Do. Esgers de Predikatiën worden gedaan. De Brieven van Konftantinopclen van den 30 Oftober melden dat het van daar herwaarts vertrokken Engels Schip de Deligentie een Haven in de Levant zouw aandoen i en dat 'er het Schip de Concordia, Schipper j.an Wefterdyk genoeg- faam zeilree lag om in November meede herwaarts te vertrekken. Te Smirtia lag het Schip de Fem,x, Kapt. Bois, ook zeiltdd naar deeze Stad. De Brieven van Archangel van den ij Oftob.er confirmeerpn het vertrek van alle de Scheepen welke op dje Rcé geleegen had den en melden dat men daar zulk zagt Wcêt had als of het in 't Somer-Saifoen was. Van Petersburg en Kroonftad waren is Scheeperi vertrokken, daar onder Th. Syffers, Piet. Kok, ep Jan Marcmeyer her waarts en in de laatftgem. Haven was een Lubeks Schip te rug ge- keert zynde daar gekomen Marcus Cutro en Evert Eroerfe van hiér, een Schip van Londen een van Khiel, en een Hartiburger Schip al» meede te Revel (daar men fterke Vorft had, en ïsbrant Vlaming her waarts zeilre'd lag) wel 10 a 12 Koopvaarders daar onder Andr. Eyf- fing en Samuel Stangenberg van Srokholm, Mart. Crumlinde van Lu- bek, Jetfe Tromp naar deeie Stad, en piet. Madfen naar Lubek gede- ftineertte Stokholm jan Lampalius van Riga te Appentaade Hen J, Flenfe van Leeverpoolte Stettyn Pieter Cooke en te Honficut Bar. Janffe en Hend. Kaater, alle van hiér. Te Alikanten lagen de Kapfs. Th. Hunter en Will. Gaan herwaarts zeilitié. Van Marfeille was naar deeze stad vertrokken Tjeik Piet. de Wilde als meede van Dont- deaux Gerrit KoolMart. Jac. Will. Baars, Pier. Blom, Will. Kuyp.ei 8tc.zoo naar herwaarts, als de Maas en Zeeland. Te Breemen waren gearriveerd Mytidert Will, en Hendrik KI. van hier en op de Elf N, Wahlman van Gottenburg, Barent Andriesfe en noch een van Bergen, Mich. Haafeloop van Breemen, en Jan Dirkfe van deeze Stad. Uyt het Vlie zyn veffcheide Scheepen naar de Ooftzee gezeild. De Cours van de WISSEL is heeden op Madrid 101. Biibao 99 en 3 vierde a 1 half. Kadix 100 en 1 half. Sevilien 100 en 1 v.ierde. Lishon 4j en 13 zeft. Venetien 89 a 89 en 1 vierde. Livorno 87 en 3 vierde a S agtfte. Genua pz en 3 vierde a s agtfte. Londen 34, to a 9 en 1 half, Parys SS en 7 agtfte a jtf. Bourd. SS en 3 agtfte. Breflau 37. Dantzig zy3. Hamburg 33 en 3 zeft. Gent 1 en 1 agtfte. Antw. 1 en 3 agtfte. Bruffel 1 en 3 vierde. Midd. 3 agtfte. Rott. 1 vierde. De Agio van de Bank 3 en ij zeft. ROTTERDAM den 4 December. In Heilevoetfluys zyn gearriveerd de Catliarina-Sloep van Londen Franc. Ie Noir van Havre de Grace Frans Lemke en Jac. BlaasByleggers uyt de Maas naar Bajonne gc- deftineert, Stoffel Albr. en Gerr. van Brattem van Libourne Jonath. Lang van Fayal, en Jan de Vos van Bourdeaux. Op de Maas zvn ge komen Jan Baxftet van Bajonne, en Hend..Arentfe van Libourne. '3 GRAVENHAGE den 4 December. Deepen ochtent omtrent 9 Uuren is hier in den ouderdom van tuffchen de f j en ;S Jaaren over leeden de Hoog Êitlt Heer JACOB GODEFROY Baren van den BOETZELAAR Heer van Nieveen befchreeven in de Orde van.de Ridderfchap deezer Provintie en wegens dezelve Zitting hebbende in het Collegie van de Gecommitteerde B.aaden van Zuydholland Groot Zeegelbewaarder van de Provintie van Holland en Wcft-I'ries- land .Stadhouder en Regifteimeeftet van de Leenkamer deezer Pro vintie, Hoogheemraad van Rynlartd, Bewindhebber van de Ooftindi- fche Compagnie deezer Landen, ter Kamer van Rotterdam Bailjuw en Schout deezer Steede &c. £tc. &c. wordende het verlies van dien Heer, om deszelfs zonderlinge goede hoedanigheeden zeer be treurt. Men heeft tyding, dat te Hoorn rr.isde overleeden s de Heet Doftor Reynier Opperdoes Jongemaat»Burgeimeefter der geroeide

Leydse Courant | 1736 | | pagina 1