A'. 173^. LEYDSE N' Woensdagfe Courant. 107 I T A L I E N. LIVORMO den is July. Met nadere Advifen van't Eiland Corfi- ca heeft men een uytvoeriger Verhaal bekomen van he»geen nu korts op her voorn. Eiland is voorgevallen hier in be- ftaande Een Detachement van rjoo Genueefe Soldaaten uytgezonden om Furiani te btokkeeien wierd door niet meer dan 10 Boeren j uuren lang zoodanig het hoofd gebooden, dat tuiTchen de 10 en zo van Hen gedood en omtrent 80 gekwetft wierden waar onder a Kapiteins. Van de zo Boeren waren 'er vyf gefneuveld, drie hadden zich met de vlugr gefalveerd, en twaalf van deeze kloekmoedige waren gevangen. Het voorgevallene te San Fiorenzo word geconfirmeeic. Alieenlyk ftaat aantemerken dat een groot Verfchil bevonden word in 'r geen de Commiflaris Generaal aan denConful alhier gemeld had, nament- lvk dat by die occafie maar 40 Man van de uyt Baftia getrokken Trouppes zoo gedood als gekwetft zouden zyn alzoo men door particuliere Brieven met zeekerheid te wecten is gekomen dar te San Fiorenzo 40 Man van de Republik gevangen zs gedood en jo gekwetft zyn, welke laafte in t Vaartuygen naar Baftia zyn gevoerd. Het is volkomen onwaar, dat de Koning Theodorus door de Troup pes van de Republik in 't Land van Monte Maggiore ingeflooten zouw zyn geweeft 't welk zelfs door den Commilfaris van Calvi met een Exprefle naar Baftia was geadvifeerr want men weet zeeker dat de duyzend Genueefe Soldaaten die binnen Calcnzana zyn zelfs zoo naauw zyn ingeflooten dat zy alomme uytzien om door den eenen of anderen weg met meer Volk verfterkt te worden ten einde de Communicatie met Calvi, die zy verlooren hebben, weder K krygen; doch dewyl zy gebrek aan Mondbehoeftens en Oorlogs-Amraonitie hebben, meende men, dat zy zich in 't kort zouden moeten overgee- ven. Dc Heer Rivarola, Commiflaris Generaal van Baftia, zond aan- ftonts tot onderftand een Galey en vyf groote Vaartuygen voorzien met allerley Ammonitie en uytgeleezen Volk ren getale van j00 Manonder her Commando van den Coltonel Marchelli maar naauwlyks aan Capo Corfu gekomen zynde wierd dat Convoy door eenen heevigen Storm verftrooir, zoo dat de Galey, die zyn Anker ver looren had en in gevaar was van te verongelukken zich ter naau- wernood alhier gefalveerd heeftWaar de andere Vaartuygen geblee- ven zyn, weet men niet. Men heeft moeite, om hier Brieven van Baftia re konnen bekomen, welke den waaren toeftant aldaar melden, alzoo de in die Flaats zyn de Commiflaris met de uyterfte oplettenheid zorg draagt dar met de Scheepen, welke van daar komen geene andere Brieven worden overgezonden dan die met de gewoone omkeeriug er. opfchik van Zaaken gevult zyn en den lof van zyn gedrag u/tgalmen De zelve had met volkome verzeekering den dood van Fabtani her waarts gefchreeven en gifter "heeft Hy'dafiifcênen'ahderen Brief herroepen alzoo Hy daar in zegtdat Fabiani maar gekwetft was 'r geen nog niet voor waarheid word aangenomen. Niet tegenftaan- de de Genueefe Conful alhier, met de groote meenigte Loontrek kers welke de Republik Hem heeft toegevoegtalle middelen tot behoudenis van het Eiland Corfica in 't werk fteld pafleert egter naauwlyks een dag, of van hier vertrekken Vaartuygen met Officieren en Ammonitie voor de Misnoegden aldaar. CALVI den 31 July. Voorleeden Donderdag, den 16 deezer Maand, is te Ziglia in de Provintie van Balagna eene Schermutfeling voorge vallen tuffchen de Corfen en Genueefen ten nadeele van de laafte •dewelke met achterlaating van z6 dooden de vlugt naamen In die A&ie wierden vyf Man gevangen, onder welke zich de Corfife Vaan drig van de Genue#fen bevond, die in 't voorleeden Jaar Orfovecebio Paoletti, ten van de Hoofden der Misnoegden, om 't leeven bragt.en tot belooning van dat Heldenftuk Vaandrig wierd gemaakt Deeze wierd, zoo dra Hy gevangen was, met dc andere 4 aan de Paal gezet. Eergifter den 19 naderden twee Galeyen en verfcheide kleine Vaartuygen alle met Genueefe Soldaaten aan Boord het Eiland Rofla alwaar de Collonel Marchelli en de Major Mnrati omtrent twee duyz. Man aan Land zetreden, om die Plaats te bemagtigen, en dus den Corfen het gebruyk te ontneemen van dien Zeeboezem al waar alle de ontfeheepingen voor de Malcontenten gefchieden en na dat de Genueefen hunne Trouppes in drie Corpfen verdeelt had den, om de Corfen op drie plaatfen aantetaften, en wel voornament- lyk naar den kant van 't Eiland Rofla alwaar de voornaamfte magt der Genueefen yas begonnen zy daar te kanonneeren om de Cor fen te beletten dat zy den Tooren aldaar die geattaqueert wierd, zouden konnen te hulp koitten maar, 't zy her door eene fchikking van den Heemel of door eene andeie oorzaak gefchiedde, in een oogenblik ontftohd een zoo heevige Storm dar de voorn. Galeyen genoodzaakt wierden het Anker te ligten en zich herwaarts in vei lige Haven te begeeven zonder van de gem. ontfeheepte Soldaaten benige meede te neemen maar die alle aldaar aan Land te laaten Waar op de Graaf Giovanni Giacomo Caflineto deeze Genueezen met agt hondert Corfen van agter zoodanig kwam overvallen dat zy genoodzaakt wietden hals over kop de vlugt te neeltten, en aan Boord te gaan van de kleine Vaartuygen, welke daar omtrent gebleeven wa ken. Dit embarquemenr gefchiedde zoo ongemeen fchielyk, en mat zoo grooten aandrang, dar de Vaartuygen, alzoo dezelve niet genoeg waren om alle de Soldaaten te bergen overlaaden wierden en een gedeelte van 't Volk in 't Water geraakte en verdronk. Her getal der Verdronkene, gedoodc, gekwerfte ofte gevangene, word op omtrent Joo Man begroot. Men zegt, dat onder de dooden de Collonel Mar chelli met verfcheide andere Officieren van den eerften rang zyn, van welk alles men nader berigt van Baftia zal moeren afwagren. De Koning Theodorus was op nieuw in maifch naar Balagna met oogmerk, om Calenzana te veroveren en alles in 't werk te ftéllen wat sot bemagtiging dienen kon van die Plaats, dewelke Hy voor- zeemens is na de verovering aanftonts te doen verbranden, om wraak te neeinen tjrer den dood van Fabiani wiens Broederfchoon Hy Pnefter islier commando, in plaats van'der. overleeden, heeft aan- penoomen cn met niet minder dapperheid j'dan zvn Broeder, aan t hoofd der Malcontenten marlcheert zeggende dat de Faam niet- til dulden, dat zyn Erocdet vergenten werde, maar Hem altyd roem fyk za) doen leeven dewyf Hy in den dienft van zyn Vaderland ge- ftorven is. Gem. Fabiani leefde, na dat Hy gekwetft was, noch twee dagen en fchreef voor zynen dood met éigen hand een Brief aan Do&or Paolo in Balagna waar in Hy aan Hem deed weetendat Hy glorieus en vergenoegt ftierfom dat Hy zyn keven uyr liefde voor 't Vaderland had opgeoffertwaarom Hy 't zelve aan zvne genecgen- heid recommandeerde Hem biddende nooit de belangen van 't Va derland te willen veriaaren maar met ftqndvaftigheid en met al zyn hart de begonne Onderneeming te vervolgen, en niet meer aan Hem, Överleedenen, te willen denken. 1NGEMERLAND. PETERSBURG den 14 Augufty. De Keyzerin heeft den Gouvern peur van Riga aangefteld tot Prefldent van 't Commercie-Collegie, ia 13*aats van den Heer Schaphirofdie van dat Ampt vrywillig afftand heeft gedaan. Verfcheide Zee-Officieren, van buyten'sLands hier aan gekomen Haare Keyz. M*jt. verzogt hebbende in Haaien Dienft ge- ëmployeert te werdenmeend'men dar zulks gefchieden zal op de Oorlogfcheepen en Fregatten welke behalven eenige Galeyen te Veronitz gereed worden gemaakt, om de Vloot in de Zwarte Zee te verfterken. De laafte Brieven uyt ons Leeger zeggen onder anderen, dat de Tartaaren in de uyterfte Confternatie waren over de verwoe- fting van hun Land, en dat men Hen zeedert eenige dagen nier meet in 't Veld had zien verfchynendat onze Trouppes zich wegers de groote Hitte in Ververfchings-Kwaitieren moeften onthouden, en dat de Chan der Kalmukken, die Ordre had om zich met 20 duyz. Man by den Generaal Grave van Munnicji te voegen aan dien Generaal met een Exprtfle had doen weeten, dat Hy zulks doen zouw, r.oo dra, de Hitte wat over zynde, zyne Trouppes zouden konnen marfcheeren. Men ziet hier.de Capitulatie welke door den Veldmaarfchalk Lafcy aan 't Garnifoen van Afoph is toegedaan behelzende t. Dar het gantfche Garnizoen, van den Commandant af tor den minden Soldaat toe onder een Escorte tot aan de Stad Arsckuk den Grooten Heer roebehoorende geleid zal worden maar geen de geringde militaire Eer in het uyrriekken van de Vefting genie- ten en dat alle de Turkfe Onderdaiinen zich insgelyks uyt Afoph zullen begeeven. 2. Dar men aan de Janitfaaren en 't ander Krygsvolk hunne Wa- penen zal weder geeven na dat zy buyten de Vefting getrokken zullen zyn en datnochte de Bezetting nochte de Inwoonders iets uyt de Magazynen, ofte de Tuvghuyzen zullen mogen meede. neemen. 3- Dat de Turken aan de Ruften een Staat van de Magazynen op is E£sven, en deMynen aan Hen ontdekken zullen. 4. Dat drie van de voornaamfte Turkfe Officieren als Gyzelaars binnen Afoph gelaaten zullen worden tot dat het Ruflis Escorte gekomen zal zyn. 5. Dat alle de Ruflife Onderdaanen en andere Gevangenen ale meede de Kalmukken aan de Ruften weder gegecven zullen wor- den, zonder dat men een van dezelve zal mogen achterhouden. 6. Dat de Bacha Muftafa /lga Commandant van de Vefting en zyn gantfche Garnizoen op den Alkotan zullen zweeren dat zy binnen een Jaar, gereekent van de dagteekening der regenwoerdi- ge Capitulatie, geene Wapenen togen Rusland zullen gebruyken. 7. Dat het aan de ArmeniërsGrieken en andeie Chriftenen vry zal ftaan, met hunne Effecten binnen Afoph re blyven. POOLEN, PRUYSSÉNenz. DANTZIG den 24 Augufty. De Collonel Rifeken die wegens het Hof van Rusland belaft was om de opgelegde Sommen van den Magiftraat deezer Stad te ontfangen zyne Commiffie volbragt heb bende is naar Petersburg gekeerd, De Graaf Poniatosvski Palatyn van Mafevien en de Heer BulowMinifter van Staatzyn van Dres den hier aangekomen. Men heeft tyding, dat de Prins Czarroriski eenige Zoen van den Prins van dien naam Onder-Cancclier van Lit- thauwen, overleeden is. DUYTSLAND cn d'snngrcnzcnde Rykcn. WEENEN den 22 Augufty. De Proteftanten van Hongïryen hebben de Czaarin veizogt Haare goede Officien by den Keyzer te willen aanwenden om Hen de Privilegiën welke hun certvds omtrent de viye oeffening van Godsdienft vergund zyn geweeft verder te doen genieten waar op Haare Czaarfe Majt. aan den Heer Lanczinsky, Haaren Minifter aan dit Hof, Ordre heefr geéonden, Vertoogen dien aangaande aan zyne Keyz. Majt. te doen en daar by te verzoeken, dar de Grieken die in Hongaryen geftabileert zyn meede vryheid van Confcientie mogen genieten. BERLIN den 28 Augufty. Gifter kwam de Koning in deeze Stad en heeden affifteert zyne Majt. by de Bruyloft van Mademoifelle.Pa- marirzStaatjuffer van de Koningin die met den Heer Schoning trouwt. Eergifter is de Baron van GinckclMinifter van de Staaten Generaalvan hier naar Holland gekeerd. De Lt. Collonel Reichen- berg, Envoyé des Hertogs van Saxen-Wciflenfeldsheeft in eene Au diëntie aan den Koning de Brieven van Notificatie van den Hertog zy nen meefter behandigt waar in dezelve het aanvaarden der Reger- ringe aan zyne Majt. bekent maaktDe Koning, welke zeer veel ag- ring voor dien Prins heefromfing niet alleen by die g.eleegenheid den gem. Minifter met de uyterfte vriendfehap, maar fchonk ook aaij Hem het Kruys der Orde van de Edelmoedigheid. Van Stcttyn heeft men dat de Prins van Anhalt-Deflau overmorgen in die Stad'wie'rd verwagten dat Hy zich van daar herwaarts ftond te begeeven om aan den Koning rapport te doen, in war ftaaf Hy de Zaaken in Piuyf- fen gelaaten heefr. Volgens de Brieven van Koningsbergen ,- was de Lt. Generaal Egel aldaar in deh ouderdom van s« Jaaren overlccderj. HANOVER den 3 t Augufty, De Heer de Hafs, welke door den Ko ning benoemt is om in kwaliteyt van deszelfs Min-fler aan -'t Key- zerlyke Hof te rrfideeren is derwaaits vertrokken. Eergifter arri veerde de Prins George van Heflen Kailèl re Herrenhaufer, al-vaar Hy zeer minnelyk door den Koning ontf npcr. wierd. Zyne-Maft. m Voor iiecwetrezich-flen if van de aanftaande Maafid haar Gohie re begce. ven, om daar eenige dagen bet vermaak rap de te neemen ver.

Leydse Courant | 1736 | | pagina 1