L E Y D S E 17 3 N". 18 Vrydagfc Courant. BARBARYEN. PORTUGAL. S P A N J E N. I T A L I E N DUYTSLAND en d'aflngrenzende Ryken. NEDERLANDEN A LGIERS den 26 December. De Dey en de Regeering alhier in't volkomen befluyr zynde om mer de Staaten Generaal eu JL. A derzeiver Onderdaanen goede intelligentie te onderhouden is, om zulks openbaar te doen blvken, by den Dey en den Di van gerefolveerr, de Schade, welke door de Verkoping der Goederen uvr het Hollands Schip de Johanna en Elizabeth (voor eenigen tyd door een Commiflievaarder van deeze Regeering genomen) gelee den is, aan de Intereflanten te vergoeden met eene Somme.van twee duyzend Pefos, welke de Dey aan den Heer Paravicini, Conful van de staaten Generaal, (die door zyn wys en voorzigtig gedrag hier by elk bemind is) gezegt heeft te konnen ontfangen als't Hem zal behagen, alzoo de Threforier Ordre heeft om dien Keer de Penningen toe te tellen. Gem. Hollandfe Conful, weetende dat de Commiflïe- vaatders Ali Reys en Schoulak met hunne Scheepen in Zee Honden te fteeken zoo als zy op den 8 deezer Maand ook vertrokken zyn be gaf zich eenige dagen voor hun vertrek by den Dey aan wien Hy zeide te hoopen, dat, ingevolge de gedaane beloften aan die Cotn-- mifltevaarders Ordte gegeeven zouw zyn, geenerley onbehoorlykheid te oeffenen tegen de Hollandfe Scheepen welke zy in Zee zouden komen te ontmoeten Waar op de Dey antwoordde De Staaten Generaal en Wy zyn goede Vrienden. Indien de Kapiteyns der Hollandje Scheepen zorg dragen hunne Paspoorten aan de Kapiteynen van onze Schee- per. te vtrtoontnzullen zyvan hunnen kant geen moeilykheidvan myn Volk t' dugten heb'"en. Ik zal aan myne Kapiteinen welbyzondtrlyk ordonnterer. zich in opz'gt van de Hollandfê Scheepen, welke zy ontmoeten zullen met alle behoorlykheid te gedragen en de vereifchte achting voor de Vlag van Uwe Natie te oeffenen. Op den dag, toen deeze twee Cotr.miiïievaar- ders vertrokken verzeekerde een van de voornaamfte Minifters van deeze Regcexing aan den Heer Paravicini, dat men hen op pane van den dood verbooden had de Hollandje Scheepen op eenigerley vsyze te ontrufler. ofte hen de minfte kwejlie te maaken. De Regeeringen van Tunis en Tripoli zyn in dezelfde dispofitien als deeze, en hebben daar omtrent aan de Heeren Hudfon en Gerbrands Haar Hoog Mog. Confuls al daar, de kragtigfte verzeekeringen gegeeven. LISBON den 12 January. Voorleeden Vrydag zynde het Drie-Ko- ningen-Feeftbegaf zich al de Adel by den Koning de Koningin en de Koninglyke Familie ter handkus De nytheemfe Minifters kwamen meede aan't Hof, om het gewoone Compliment afteleg gen, zoo als de Ridder Norris, Admiraal van Groot-Brittannien, mee de deed. Op dien dag ontfing de Princes van Beira in de Kapel van de Koningin het Geeftelyk Gewaad der derde Orde van de Augufty- ner Nonnen uyt handen van Pater Manoel da Aflump^am Cómmiffa- ris van die Orde. Zaturdag prefenteerde Don Vincent de Tavora de Noronha, Leme e Sernache, Ridder van de Maltheefe Orde aan den Koning van weegens den Grootmeefter dc Valkenwelke dezelve gewoon is zyne Majt. jaarlvks aantebieden en de Koning ordonneer de aanftonts dat men die aan den Opper-Jagermeeftet van het Ko- ningrvk zouw overgeeven Gem. Don Vincent is hier met een ande ren Ridder dewelke met eenige Commiflien belaft is, van Maltha aangekomen Zy zullen beide te Land van hier naar Kadix vertrek ken en vervolgens van daar met twee Franflë Oorlogfcheepen ge- commandeert door den Heer Caylus naar Maltha keeren. MADRID den 26 January. De Koning en de Koningin de Infan ten en Infantes bevinden zich in 't Koninglyk Paleis van 't Pardo in volkome gezondheid. Voorleeden Vrydag was Gala aan 't Hof we gens de verjaaring der Geboorte van den .Koning der beide Sicilien die toen in zyn 2ifte Jaar trad zynde gebooren op den 20 January 1716. By die occafie hebben alle de Heeren en Dames van 't Hof, en alle de uytheemfe Minifters de Eer gehad de handen van Haare Maje- fteyten tekuflen. De Hertog van Sora, extr. Ambaffadeur van zyne Siciliaanfe Majt. aan dit Hof, vierde dien dag rpet de uyterftc pragt en inagnificentie hebbende Hy alle de Grandes, de uytheemfe Jdinifters en al den Adel doen noodigen op een heerlyk Concert van Mufik 't geen uytgevoert wierd door de uytgeleezenfte stemmen en Inftru- menten van 't Hof. Eer het Concert begon wierden aan de Genoo- digden overvloedige Ververfchingen van allerley Liqueurs en Confi- tuuren toegediend en na het eindigen van 't zelve een zeer voor- treflvke Avond-Maaltyd van allerley foorten van Spyzen-, daar onder veel verlche Vis, aan de Dames gegeeven, dewelke alleen aan de Ta fel zaten en door de genoodigde Heeren opgepaft en gediend wierden Na den Maaltyd begon men het Bal 't geen tot in den morgenftond duurde en onder het welk een zeer groote overvloed van allerley Ververfchingen wierd geprefenteert. MADRID den 26 January. De Heer Sarda Minifter des Konings van Sardinien, heeft weder een Exprefle van zyn Hof ontfangen en is met den Heer Patinho in Conferentie geweeft. De Marquis de Vaugtenan, AmbalTadeur des Konings van Vrankrvk, heeft voorleede week vetfeheide uytheemfe Minifters en andere Perfoonen van di- ftinftie ter Maaltyd onthaald Zyne Excellentie heeft den Expreflen, laatft van zyn Hof*ontfangen, derwaarts te rug gezonden. De publi- ke Zaaken ftaan hier noch als vooren zonder dat omtrent dezelve eenig finaal befluyt genomen is. Ofidertuflchen worden de Confe- rentien met zommige buytenlandfe Minifters g£continueert. Men wil dat het vertrek des Graafs van Montijo naar 't Groot-Erittannife Hof weder uytgeftelt isen dat zyfie Excell. eerft in de naaftkomen- de Maand naar Londen zal keeren. Een Exprefle, die door het Hof aai) den Generaal Hertog van Montemar gezonden was, is uyt Jtalicn te rug gekomen. De Prins Ragotsky die onlangè van Ncpels hier gearriveerd isfchynd weinig ingang te vinden zoo dat Hy we! ge noodzaakt zal weezen e'ders Forruyn te gaan zoeken. Met dc Ver- fchillen tuflehen dit Hof en dat van Portugal blyft het noch als voo ren en, fchoon zonnnige Trouppes de Winterkwartieren betrokken hebben blyven echter eenige op dë weederzydfe Frontieren wagt houden. Eergifter heeft men hier verfcheide Misdadigers, welke over het onveilig manker, van de Weegen gevangen zaten met den dood geftraft. Van Oran is tyding dat de vrees welke men daar gehad heeft, als of de Algerynen en Mooren die Veiling wedex zouden hebben komen attaqueeren, t'eenemnal verdweeren was, al- zoo dc Mooren door hunne binue.nlandfq Oniuften dieper Land- waaits in waren getrokken om, zoo 'c hun mogelyk ware de Muy- telingen uytteroeyen. MAPELS den 17 January. De Koning die in 't Bofch van Mondra- gotie het vermaak van de Jagr neemt word deeze week hier tk rug verwagt. De Hertog van Berwick is uyt het Campement bv Pescara in deezoSta^ te rug gekomen en moet wegens onpallëlykheid het Bedde houden Bejralven dat Campement word by Chiere in Je Provintie van Abruzzo, nog een ander geforrneert. Op Ordre van de Giunta degl'Inconfider.ti zyn vyf Perloonen over vry fpreeken Van de tegenwoordige Regeering gevangen gezeten Donderdag ontbood de Graai Chiainv, Hoofd van dat Geregtshof, de Priors van verlchei- de Kloofters by zich aan welke Hy, na een repiimende over de los heid der Tongen van hunne Monnikken gegeeven te hebben, ge bood dezelve ernftelyk te waarlehouwen dat zy voortaan nier, dan met lof,van de tegenwoordigeRegeering zouden hebben te fpreeken. ROMEN den zi January. De Kardinaal Aquavrva Zaturdag een ExpreiTe uyt Spanjen ontfangen hebbende begaf zieli ten eerfteu ter Audiëntie van den Paus0111 zyne-H. van wegens den Koning z/nen Meefter te bedanken voor de verheffing van den infant Don Louis rot het Puiper, en aan den Paus bekend re maakendat zyne Kathol. Majt. zeekeren Dominikaner Monnik die tot noch toe Internuntius te Madrid was geweeft de Nunriaruure zouw laaten waaineemen tot dat zyne H. een Nuntiut zouw hebben gezonden-, waar toe zyne Majt. wel wenfehte dat den Heef Valenri Gonzaga benoemt wierd waar na de Secretarie van Staat op Ordre van den Paus noch dien zelfden dag aan.gem. Heer Gonzaga regenwoor/lig Internuntius te Brufleleen Exprefle zond om Heny-te doen wéeten dar zyne H. Hem tot de Nuiitiatiiure aan't Hot van Spanicn benoemt liad'i De Heer Tempi, Gouverneur van Viteiho, zal 111 deszeifs plaats da Inter- nuntiatuure re Bruftel gaan bekleeden. FLORENCE den 21 January. G'ilter was Gala aan 't Hof wegens de veijaring der Geboorte van den Infant Don Carios, Koning der beide Sicilien; by welke géleegenheid de Pater Ascanio,Miniftel' Van Span jen, veel Brood aan arme Lieden enGevangcnen heeft doen uytacelcn. BOLOGNE den 24 January. Men verwagr hier alle oogenblik den Keyzerlyken Generaal Gra-f van Kevcnhulier met eenige Commilfa- riflen, die yerder naar Toskaaner. zullen gaan, om daar met de Spaan- fe CommiiTariiTen téconfereeren. VENETIEN den 28 January. Men ziet hier Brieven van Konftanti- nopolen van den 24 December welke melden dat op dien dag de nieuwe Groot-Vizir afgezeten de Opper-Thiefoircr by provide in deszeifs plaats benoemt was. WEENEN den 28 January. Eergifter-voormiddag heeft de Baron Guftaf Adölph van Gorter, Minifter-Pleniporenriaris van den regee renden Hertog Alexander van Wurremberg, de Keyzerlvke Inveltitu- re, ofte het Ryks-Leen der Wnrteniberglë Landen in Naam van den Hertog zynen Meefter Van den Keyzerlyken Throon ontfangen. Dien namiddag nam de Keyzer in 't Diftrift van Auhof het vermaak van de Wolven-Jagten heeden verluftigt zich zyne Keyz. Mair. verzelt met den Hertog vanxotharingen en den Prins Karei deszeifs Broeder, op die zelfde plaats met de Haazen-Jagt. AMSTERDAM den 8 February. Het Schip van Jan Vayk van hier .naar Smirna gaande dat^ien 9 Dec. door Storm te Argcntiere in inkomen van de Aichipel, was ingeioopen, zouw binnen weinige da gen zyne Reis vervolgen. Den 12 van gem. Maand was te Smirna al les nog in eencn goeden Staar. Te Cetre waren door Storm ruym 30 Schcepen ingeioopen, daar onder BernlWormer, herwaarts komende. Te St. Antonio was ook ingeioopen 't Schip de St. Jofeph, van Lon den naar Bilboa gaande. Te Rochel had men geduurende agt dagen zwaar YVcêr mer Donder en Blixem gehad waar door op die Rivier een Franfle Bark was geftrant. Te Nantes had men ook zwaar YVeêr doch het zelve was aan 't bedaaren. Te Bourdenux had men meede een zwaare Storm met Donder en Blixem, waar door bv Cufak op die Rivier gebleeven was het Schip van P. J. Dames doch de Goederen wierden geborgen als ook bv Cordaan dat van Corn. Beerendregt van Stettvn naar Bomdeaux gaande zynde van al het Volk maar eene Jonge gelalveert. Ve Venerien was gekomen Jan Hend. Roferdeeuw van Corfu en te Havre de Grace Kapt. Pierre Menardt van Bnionne. In Duyns waren ingeioopen Kapt. Plempel van Havre de Grace naar Martinico, en Kapt. Morgan, naar Sr. Sebaftiaan gaande. ROTTERDAM den 9 February. In Goerée' zyn binnen Ed. Wattue van Santé, en Jam. Ferrie van Giascow. Uyt de Maas zyn vertrokken John Davidfon naar Bergen, vyf Scheepen naar Jarmouth &c. 's GRAVENHAGE den 9 February, Toekomenden Maandag ftaat de Keyzerlvke Envoyë en Plenipotentiary de Graaf van Uhlefelt een pragtig Feftyikte geevCn aan de uytheemfe Minifters, Heeren van de Regeering en andere Perfoonen v2n diftinëlie in confide, anie van het Huuwlyk van den Hertog van Lotharingen met de oudfte Aarts hertogin 't geen den volgenden dag met een Bal beflooten zal wor den. De Spaanfe Ambafladeur de Marquis de St. Gille is met Heeren van de Regeering in gefprek geweeft. De Marquis de Fenelon, Ani- bafladeur vanVrankryk, die meede by Heeren van de Regeering is ge weeft, heeft, zoo men verzeekerr, eergifter een Exprefle van zyn Hot ontfangen. Gifter was de Heer Luifcius extr. Envové van dt(n Ko ning van Pruyflen, met Heeren Gedeputeerden Van de Staaten Gene raal in Confetentie, zynde aan de Trappen gerecipieert dooi den Heer van Hoorn Gedeputeerde wegens de Provintie van Zeeland, yn den Heer Leusden, Gedeputeerde wegens de Provintie v. n littegt, en r.a 't eindigen van dezelve op gelvke wvze uytgeleide ged-an. Volgens de Brie.cn van ParysJ had de Gtoot-Brittamnfe Amb it deur de Lo.d Waldegrave aldaar eenige Depeches van den Heei Kecne van Madrid ontfangen welke xyne Excell. met een Courier verder naar Londen had afgevaardyyt

Leydse Courant | 1736 | | pagina 1