L E Y D S E Maandagfe Courant. N®. 7 A® 1724. AFRIKA. ANAR1EN den 28 November. In deze Haven zyn gearriveerd Fieter de Klerk in 3; dagen van Rotterdam,en een Schip uyt de Caraques, van waar het ryke Schip de Urea mede te gemoet ge zien word als ook nog eenige Scheepen van Amfterdam. Hier leggen verfcheide Engelfe Koopvaareets, naar de Weftindiën moetende) als mede byna zeilréé 3 Spaanfe Scheepen naar de Havana gedetineerd. S P A N J E N. KADIX den 21 December. Dewyl de Regifter-Boeken zoo fchielyk op den r 3 dezet Maand geflooten zyn als reeds gemeld is zyn nóch vcele Goederen overgebletven die geladen tonden te worden j en ver- mids de meete Officieren en Naviganten al aan Boord van de Gallioe- nen zyn, en dezelve maat na de Depecltes van 't Hof en de Wind wag- ten om te vertrekken hoopt men permiffie te zullen verkrygen om de ovciige Goederen in een ofte twee andere Scheepen te laden welke de Galliocnen zullen mogen volgen. In deeze Baay zyn gearriveerd John Maters van Teiraneut, Kapt. Touliain Gotdatt van Bourdeaux, de Sint Antonio Kapt. Brafevin uyt Sicilien, de Koning van lnditfn Fedro Gil les van Amftetdam, de St. Sufanna Kapt. Bruflein van Havre de Grace, en de Helena Pieter Cornet van Rotterdam in tegendeel zyn vertrok ken Kapt. Munftln Fortal naar Mocha, Mich. Franklin en Eduard Stud- ley naar St. Lucar, John Godley naar Genua, Eftevan Robbinfon naar Mallaga, Andrea Wats naar Gibraltar, Jacobó Peliffier naai Marfeille Eduard Polifton, Jofeph Atkins, en William Chilton naar Londen de Helena Galey Corn. Leend. raar Amfterdam John Evers naar de Le vant, Jan Koekemoer naatValentia, Alex. Mudie naar Livorno, en Jo feph Macantoch naar Venetienen nog blyven léggen de Engelfe Oor- logfcheepen de Dursley en de Dover, nevens 2) Britfe Koopvaarders, 23 Franfie, en een Deens Schip. V R A N K R Y K. TARES den to January. De Infante Koninginne bevind zig redelyk welde Koning zal niet naar Marly gaan, maar op het eynde van deze Maand van Trianon weder naar Verfailles keeren. Men heeft éen Ex- prelTe naar Spanjen gezonden onr aan dat Hof tyding te brengen, dat de Ziekte van de Infante Koninginne van geen gevolg geweeft is. Men weet liiet geen zekerheid of'et een vermindering op de Geldfpecicn wezen zalmen is daar omtrent van verfcheyde gedagten eenige meenen dat zulks zal doorgaan) dog andere oordeelen het tegendeel, en dat het ten zninfte nog wel eenige tyd zal aanloopen. Men heeft veel Graanen aan gehouden, welke buyten dit Koningryk (tonden gevoerd te worden; (in gevolge zeket Contraft dat ovet eenige tyd is gemaakt geweeft) men hoopt dat het hier door in Prys Zal daalen. De Papier-handel gaat als voor dezen zyn gang. De Heercn Directeurs van den Impoft op de Ta bak in di^tocingryk, hebben 198 van haare Bediendens afgedankt, om dar dielriMft| niet te overvloedig is. Voorleede Dingsdag hebben die van de lfl^H^mer Sententie uytgefprooken in de zaak van de Graaf van Bel-Isl^^raar by verklaard wierd dat de Koning benadeeld was, en reder van de Pattyen ten opzigte van zyn gepretendeerd regt, in zyn ge heel zouden worden gefield men zegt dat de Domainen van Bel Isle Jaarlyks niet meet opbrengen als omtrent 30 duyzend Liv. en dat de Domainen des Konings die daar tegens als een Equivalent by verwifle- ling zyn gegeeven, meer als jo duyzend Ryksdaalders Jaarlyks aan In- Ttomften geven. Het Parlement zal dezen dag vergaderen over de zaak van een zekere jonge Juffrouw die in een Klooftei gebragt is, om daar als een jonge Dogrer opgevoed te worden uyt deeze behandeling word als een confequentie getrokken dat zy de eenigfte Erfgenaam is van den Hertog en Hertoginne van Choifeul, in welke qualiteyt zy den Hei* tog van Levi gedagvaard heeft om eén nieuwe vetdeeling te maken van gemelde Goederen, waar van hy in poffeflie is dit extr. geval geeft ftoffe tor raifonnement aan 't Publicq. Het is zeker dat de Zoon van de Maat- fchalk deTeiié de furvivance bekomen heeft van de Bediening als eerfte Stalmeefter der Infante Koninginne, welke Plaats zyn Vader tegenwoor dig waarneemtdie in 't laaft van deze Maand zyn teys met een raag- nifique Equigagie waar aan tegenwoordig gearbeid word naar het Spaanfe Hof aanneemen zal. Men heeft tyding van Romen dat de Kar dinaal Alberoni in een openbaarc Confiftorie volkomen door de Paus gejuftificeett was. De Kooplieden te Maifeille zyn ten hoogfte verheugd dat de Koning heeft ingetrokken het Privilegie door zyn Majt. aan de Indife Comp. verleend om alleen de Koffy in dir Koningtyk te mogen debiteeren zynde aan die van de Stad Marfeille toegedaan dezelve we der als voor dezen te mogen vetkoopen. Men fchryft van Florence dat den tegenwoordigen Groot-Hertog van Toscaanen nieuwe Geloofs-Brie ven en nadere Inftruftien gezonden had aan de Graaf Cotfioideszelfs Plenipotentiaris op her Kamerikfe Congres de Commiffariffen door gemelde Groot-Hertog, en de Princefle Douarierc van de Palts zyn Zu- fter benoemd waren over een gekomen dat gem. Keurvorftinnc Wed. geduurende haar leeven zonw genieten de Inkomften van Ürbin inge volge het Fidticommis van Cosmus de 1. welke regt geeft aan de Dogfers uyt het Huys van Medicis gefprooten by gebrek van Mannelyke Nako melingen te fuccedeeren dat de hooge Regeering haar 24 duyzend Ryksdaalders Jaarlyks als een Penfioen zal betaalen; en dat de Officie ren cn Bediendens van haar Huys door den Staar zouden worden on derhouden. Men fchryft van Milaan dat de Graaf van Conveifano, wel ke aldaar van Napels gebragt was, ingevolge een Keyzetl. ordre, zederd eenige tyd permiffie gekteegen had om te mogen gaan waar hy wilde. Men verzekerd dat de Heer de la Grange (zynde een Ferfoon van Ge bootte en een betugt Poëet) permiffie van 't Hof verkreegen heeft om weder in het Koningryk re mogen komen. De nieuwe Biftchop van Nan- fes flaat op zyn vertrekom zig naar zyn Bisdom te begeeven. De jon ge rrins Kurakiu Ambaffadeut van den Czaar aan die Hof, is van hier vertrokken, om zyn Heer Vader welke hy uyt dan Haag verwagt, te ge- moet te gaan en herwaards te geleyden. Men verzekerd dat de Heet Horatio Walpole in 't kort wel naar Londen keeren mogt. Een Expiefle va* 't Spaanfe Hof is hiet door naai Kamcrik gepafleeit, Deze morgen of overmorgen ftaat de Marquis de Monteleone zyn reys van hiet naai Madrid aan te neemen. GROOT-BRITTANNIEN. WHITEHAL den n January. De Koning doo' regenwind van den Ij December rót den 7 January te Helvoctfluys opgehouden geweeft zynde, en de Wind Vrydag omtrent de middag Zuyd Ooft zynde gelo pen, begaf zig zyn Majt. in her jagt de Carolina, en hield het middag maal aan Boord omtrent ten 2 uuren ligtede de Jagten het Ankeren kwamen met het Ty re Goeiëc daar zy het Anker weder lieren vallen om fterkcr Wind aftewagten, op dat de groote Oorlog/clieepen de Col- chefter en de Luypaatd welke tot het Êsquader behoorden om zyn Majt. te geleyden over de Baar zouden kunnen komen dog de Wind niet gewakkerd zynde, otdonneérden de Koning des avonds ten uuren dat het Signaal voor de Jagicn gegeeven zouw worden zonder langer na de zwkate Oorlogfcheepen te wagten gelyk zy Ook zonder dezelve in Zee ftaaken geconvoyeetd zynde door dé Port Mahon van 't welke den Admiraal Norris zyn Vlag' liet waayen en de Fenet-Sloep zyu Majefteyt had een zeer aangenaame Ovettogtalzoo een fiiflë Zuyd- Oofte Koelte hem des Zaturdags namiddags omtrent 2 uuren in 'c ge- zigt, en tuffchen f en i uuren des avonds gelukkig te Margate te Land bragt van waat de Koning Zondag morgeu deszelfs reyze herwaards vervorderde, en overoagte te Chatham, daar zyn Majt. gifteren morgen het Doek en de Werf bezigtigd hebbendevervolgens over Lambeth te St. James kwam waar op veele Vreugdevuuren aar.gefteeken Illumi- naricn en alle andere publique beruygingen van blydfchap in Londen en Weftmunfter gemaakt wierden over de gelukkige wedeikomS van zyn Majt.die door des Hemels gunft in goede gezondheid is. LONDEN den 11 January. Zondag morgen arriveerde een Éxprefid van Margate welke aan de Prins van Wales en de Lords Regenten de aangename tyding bragt dat de Koning Zarurdag avond aldaar aan Land was gekomen welke tyding ten 10 üuten gemeen gemaakt wierd dooi een decharge van 't Kanon van het Patk en den Tourzyn Majt. fliep dien nagt te Margate, en de volger.de te Chatham, daar hy zig 's moi- gens ophield om'er het Doek, het Magazyn met Oorlogsbehoeftens, en het Touwwerk te bczigtigen. Des Zondags hadden zich de Hertog van Newcaftelde Heer Walpole en andere voornaame Heeren naar P.o- chefter begeeven om de Koning te complimenteeren die gifter avond de Rivier re Lambeth paftëerdé en met zyn Bark te Wbitehal kwam van waai hy in een Draagftoel in 't Paleis van St. James wietd gebr <gt, daar de Koning ren 6 uuren arriveerden onder het loffen van 't Kanou van het Park van St.James en denTour, en het luyden van alle deMok- ken in de geheele Stad de Piins van Wales begaf zich tetftond dei- waards óm zyn Majt. over deszelfs gelukkige over- en te lugkomft te Complimenteeren, 't geen door de Lord Cancellier, veele andere Mini- fters, en Lords gevolgd wierd dé vreugde onder de Gemeente was tryt- termaten groot om dat men ter zclver tyd wift dar buyten de otdte die de Koning te Goercc zoo apropo gegeeven had van het Anker zon der tyd-vcrzuym te ligten, men noch van deszelfs Koningl. tegenwoor digheid gepriveerd geweeft zouw zyn vermids de Wind een half uur na dat zyn Majt. voet aan Land gezet had in 't Weften keerde daar zv zig tot heden nog onthouwd. Over al daar de Koning paffeetden, weêt- galmde de Lucht van blyde uytroepingen dien avond wierd voor de Beurs een zeet fraay Vuurwerk aangefteeken en vervolgens een grcot Vreugdevuur, behalven dat men'er zeer vee! zag branden door de Stad, die genoegzaam geheelyk geïllumineerd was en over al wierd op de gezondheid van den Koning de Prins en Prir.eefie van Wales de Kc- oinglyke Familie &c. gedronken. Heden hebben de Lord Major, de Al- dermans, en de Leden van den Breeden Raad, en Corps in 'r Paleis van Sr. James geweeft om zyn Majefteyt haar onderdanig refpeft, en hsac blydfchap over deszelfs gelukkige wederkomft ie betuvgen. Alfchoou de Vreederegters van Weftmunfter gepaffeerde Woensdag, Kers-dag zynde, des avonds van vyf uuren rot over mid-nagt vergadetd waren was het haat onmogelyk de Eeden te ontfangen van de meenigte Menfchen welke die laafte dag kwamen om ze af te leggen waarom men meend dat het Patlement in de Zitting welke in 'c kort geopend zal worden een nieuwe Termyn ftellen zal ren voordeelen van die welke zich zoo dooi Ziekte als andere abfolme verhinderingen niet van haat pligt hebben kunnen kwyten in de tyd door de Afte van 't Parlement vooi- gefchreven. De verkiezing der nieuwe Leden van den Breeden Raad de zer Stad is gifteteu voot deWyk van Farrr.gdon ten voordeele derWighs gedecideerd geworden de tweede dag van de naafte Tetmyn ftaat daar een Ptomorie van 22 Advocaten welke Doftoten in de Burgetiyke Reg- ter zyn gedaan te worden ftaandc de Ridder King, Lord opper-Reg- ter van het Hof dei gemeene Pleiters, die te benoemen welke daar 10e- gelaaten zullen zyn. Gifteren ontfing de Secretaris van Staat een Brief van Bruffel, gedagtekend den s January N. St. behelzende dar de Schel men, welke laaftelyk de vier Engelfe Heeren omtrent Calais beroofd en vermoord hebben, te Nancv in Lotharingen, in welke Stad zy gebooren zyn, in hegteniflë genomen waren welk berigt gefondeerd is op de Brief die denAgent des Hertogs van Lotharingen aan de Marquis de Ptië ge communiceerd heeft. De genaamde Wrlfon welke ovet Hoog Verraad gevangen zat, is Woensdag de gevangenis van een Bode van Staat ont- vlugt men meent dat een Proclamatie zal nytkomen om hem te doen grypen, De bewegingen in de Piovintien wegens het verkiezen van Lee- I den in het Parlement in plaats van die welke dit Jaat geftorven zyn verminderen niet. Voor de Hr. de Chavigny, die io't kort met een Ca- i rafter van den Koning van Vtankryk hier verwagt word is bereids een 1 Huys in Suffolk-ftreet gehuurd. Van Oxford word gefchreeven dar het Beeltenis van Dofter Radclit daar opgeregt zouw worden. Vrydag had her Schip de Cambridge va» de Africaanfe Comp.de Rivier afzakken de het ongeluk van ruflehen Woolwig en Gravefcnd op het Zand tc bciflen, waar door veel Water in 't zelve kwam dog door de prompti tude van het Volk en *1 lecours der Zeelieden daar omtrent, ia het gilic- ren in *c Doek gebragt en ontladen, als wanneer men bevond dat maar Si balen Lakenen befchadijd waren; waarom dieCctnp. gittcicn in een

Leydse Courant | 1724 | | pagina 1