LEYDSE Maan dagfe Courant S P A N J E N. V R A N K R Y Tv. G R O O T-J5R1TTANNIEN. 'A°. 1724. N*. PORTUGAL. LISBON den 30 November. Van Marinhao heeft men tyding, dat het grootfle gedcehe van de Vloot, van hier naar teinsiiibuk ge zeild door Stórm te Taraiba was ingelopen alwaar de Scheepen zoo lot-.g meendan te vertoeven, rot dat ze de Moufons kreegen en dat een van de 2 manqtterende Koopvaarders tuflehen de Banken ot- te Klippên was gebleven, maat dat men van hit andete niets wift. Ook kteeg men gifterep tychng van Paraiba dat aldaar een Schip van onze Vloot, in Mey naai tic Sahia veittokken, was ingevallen, met berigt dat gemelde Vloot om het Nootden van de Linie dooi een zwaare Storm veiftrooit was gewotden j en dat dit Schip by noch vier andete gebleven zynde daar naderhand ook afgeraakt en een van dezelve te Fernam- buk gekomen was men hoopt dat de overige het naar de Bahia zullen hebben gewend dit toeval Zal onze Vlooien lang doen agtei blyven. KARIX den 7 December. Vermits tot het vettrek der Gallioenen rie- we oddies gekomen zyn en de Transpott-Bóeken den 10 dezer Maand geflooien zullên wotden, is men tegenwoordig met allen yver bezig om ze te laden, dewyl meri zekeilyk ftaat maakt dat dezelve nog voor den zo dezer zuflen vertrekken "ook zal binnen weinig dagen een Frans Schip dat bezig is met Contanten in te nremen naar Mocha zey- len. Voot twee dagen arriveerden in deeze Baay het Schip 't Zee- paarr Kapt. Juan Marlines Cavalleros zynde een Regifterfchip di- re£i ttyr de Cataques komende en met Cacao Huyden 8cc. geladen 3 het zelve is te Pomo Rico aahgeweeft, en brengt tyding dat ons Flotilla, den zr Augufty onder commando van den Admiraal Serano van bier naar Veta Ctux veittokken, te Potto Rico was ingelopen, en na het tn- neemen van Watet weder voo'rtgezeyld. Wydei3 zyn in deze Baay nog gekomen Kapitein Coudray Peres van Palermo Kapt, Grand Dames van Bteton, het Brits Ootlogfchip de Dover uyt nieuw-Rngcland, Igna- lio Bigh van Tetraneuf, Bartholomeus filauce en Diego Saur van Mar- tinico,'Gutll.Wyat uyt Sicilien, Kapt. Burn van Venetien Eftevan Ro- binfon Diego Stndly en Henty Merimot van Lisbon de St. Quintin John Godlef, en Kapt. Jan Guiraud beide van Amftcrdam io tegen.- deel zvn vertrokken de Cathartr.a-Gaiey Hend. van Collen naar Ham burg, Samuel Olivier.en Éduard Kinsley haat Livorno, Thomas Jakfon naar Alicamen Atthuro Ballard de Jan Bautifta Kapt. Marchand, en de Fe'nix naar de Levahd, John Chapel haar Genua, Kapt, Trefechevil- le naar St. Malo Eftevan Wheldon na^t, ChefterAnt. Doyle en John Granger naar Dublin, Robbert Brooks en Guill. Badidge naar Sr.Lucar, Eduürd Sróatesbuty naar Londen en z Hollandfe Oorlogfcheepen om te ktuyffen én noch blyven leggen 23 Éngelfe met het Ootlogfchip vau Kapt. Purvis, een Hollands, een Deens, en 15 Franffe Scheepefla TARTS den 27 December. De Koning heeft de Matquis-du Palais Lt. Kollonel van de Garde du Corps, met een Jaarlyks Penfioen begif tigd, waar over gemelde Gardes zoo vergenoegt zyn, dat zy dein Hertog van Boutbon desweegtn hebben wezen bedanken. Zyn Majt. heeft op de recommandatie van den Hettog eerfte Miuifterde Tienden vernietigd welke getrokken wierden van al de Partyen die uyt het Koninglyk Tie zot voort kwamen: Men hoord aan 't Hof niet meer fpreeken van de te lugkpqjft des Maaifchalks van Villeroy welkers Zoon zoo gezegt word met de Marquiilnne van Catltts ftaat te troutyen. Veele zyn van gedagten dat in 'r kort groote verandering ftaat te komen men fpreekt van een genctaaie verfmelting der Goude en Zilvere Geldfpecien, welke egter op den eetften January niet verminderd zullen worden, zoo als zig veele Menichen hadden vóorgefteld. Men heefp tyding van Madtid, dat het geheele Hof zeer geraakt was geweeft over de dood des Hertogs van Orleansen dat deswegens een grooten Raad was gehóuden maat van 't geen daar in beflooten gewotden is, wierd niets gemeld. Önrfertuf- fchen wotd nu maar alleen na tyding van het Weener Hof gewxgr om de dag vaft te ftellen op welke het Congres re Kametik geopent zal wor den.De Hertog van Chartres, nu Hettog van Orleans genaamd, zal 180 Officieren hebben j de Heer d'Argenfon zal zyn Cancelier Chef van tvn Raad, en opper-Intendant der Einantien wezen; de Graaf san Cler mont Amboife zyn eerfte Sralmceftetde Ridder van Conflans, die eer fte Edelman van de Kamer van den ovcrleeden Hertog van Orleans ge- weeft is Edelman van zyn Kamer de Graaf van Clermont, Kapt. van zyn Gardes en de Heet de Court, zyn gcwcezen Gouverneur zal eer fte Hofmeefter zynde Hetr de Cheirac zal eerfte. Medicyn van dien Prins wezen nevens-nog 3 andere: twee Chambeilans, vier Kamer-Pa ges 12 ordinatis Edellieden en alle de Deurwaarders van wylen den Hertog van Orleans, zullen gecontjnareerd worden. Het confirraeerd dat de Maarfchalk d'Huxelles zig van zyn Gouvernement van den Elfas zal. ontdoen ten voordeele var. den Grave van Chatolois mids dat zyn Neef, de Marquis van Beringhen het Ampt van eerfte Stalmeeftet des Kónirgs bekomt. De Heeren de Savaletre, Sully, Yillemat en La Hsye hebben van den Koning vetkreegen 't beftier vart het Regt van Control le der Aftens van de Notaiiffen tot het eynde van dit Jaaren de Hee ren Boucxieres en Coupart zullen het bewind van 't nieuwe Regt heb ben, dat men op het gezegeld Papier ftaat ie ftelien uyt ktagte van de Declaratie welke vernietigd de formaliteit det Controlle van alle de A- ftens die door de Notariften dezer Stad gepaffeerd zyn, welke Declara tie den 8 dezer Maand te Vertailles gegeeven en den 23 daar aan vol gende in het Patlemert geregiftreerd is gewoiden. Men ziet ook een Arreft 'f geen 3 Maanden uytitel geeft aao de Gebenificeerdens, welke van wegen haare Leenen noch geen Eed afgelegtnogte Hulde gedaan hebben in de Kamers der Reekeningen van den Koning. De Herrog van Boutbon zal de Hr. Couturier in zyn plaats van Commit der. Finanrien behouden en het is zeker dat dien Prins zeer ftetk arbeid aan middelen om de Onderdaanen van her Koningryk te foulageeten. De Heer Heron- in 't Comptoir van den Oorlog herfteld zynde, zal de Heer Duplefflt die tot het waarncemen van zyn Ampt benoemd is de Kaffe op den eerden January openen, De Hertog van Gesvies, Gouverneur dezer Stad» heeft Donderdag geaffilieerd by de receptie ven den Heer dé Blanc Mé- nil in 't Patlement, en by het fpheyden van 't zélve Geld doen. weipen als na gewoonte. Volgens de laafie Brieven van Lisbon had de Spaanfe' Ambaffadeur zyn publtque intteede gedaan en de jong geboren In ant was aldaat met veel Pltgtigheid gedooptwaat over gem. Anibafladeut in de naam van zynKoning als Petet had geftaan: de Ziekte-in die Srad was t*cenemaal opgehouden. Dé Hr. Paris, Zoon van den Prezident dier Naam ftaat in 't kort te trouwen met Mademoifel'Ie Tittdaine, Dogter van wylen de HeerTrudaine, die voot dezen Ptevóft der Kooplieden ge- weeft is. Mevtouw van Fenovclwelke van haar Man die Ptezident -te Pau is, gefcheyden en naar Champagne vertrokken was, is daar Overle den. De Requeftmeefter de Nothon is mede in den ouderdom vau 34 Jaaren geftorven. De Heer de la Jonchetc is provifioncelyk door de Commiflie van het Atfenaal geoordeeld over zyne Reekeningen zyn Eyfch van 12 Millioenen die hy van den Koning vorderde is hem ontzegt, eti hy in tegendeel gecondemoeert geworden óm 3 Millioenéir, 8fto duyzend Liv. in contant Geld ofte valable Quirantien aan zyn Ma- jefteyt te betaalen. Gemelde Commiffïe is zederd weêr vergaderd ge- weeft om uytfptaak op her Deiift re doen, in geval 'er een is. Men zegt dat zeket Particulier voor eenige dagen heeft trigebragt een Devtlu ofte Brevet van vetVal op de Abdye van Tr, Pierre aux Beisdié zederd 2 of drie Maanden aan de Paters van het Oratorie heeft toebehoord: hy pretendeerd dat de wedér-vcreeniging kwalyk gedaan geweeft was, ea die zaak zouw vóot Commiftanflen van den Raad beroepen zyn. LONDEN den 2^ December. Woensdag heeft de Comp. van de Z. aan de Meeftbiedendc verkogt de Goederen van 7 der geweezen Di- refteurs van die Comp. welke met rnalkandet hebben opgebragt 38 duyzend, 75 p. Sterl. gemelde Corhpag. verwagt dagelyks een haarcr Scheepen de Tendering genaamd gecommandeerd door Kapt. Lone van Buenos Aires komende'r geen zoo men zegt 50 duyzend ftnkkeri van Agten binnen Boord heeft boven de andere koltelyke Koepman- fchappen. Donderdag waren de Regters van de Öidbaly volgens haar adjournemerft wedet vergaderd en de gevoelens der groote Regter» van het Koningryk ingenomen hebbende over de Objeöien der Advoca ten van don genaamde Lanteen der voornaamfte Oproermaakers van Gripplegate, volgens virelke gevoelens die Exceptien van geenetlye ge- wigt zyn condemncerden zy hem in een Amende van Jo p. St. dtie Maanden gevangaiis, en vervolgens Borg te ftellen voor zyn goed ge- dyag geduürende de tvd-van een Jaar. Die dag begaf zig Hag Abdeica- der FqrciAmbaffadeur van den Koning van Maroeco, naar deuTonr, daar. zyn Exeiléntie ontfangen wierd door de Officieren van zyn Ma- j.tfteyt s/elke hem vettoonden alle dé Curieüfneyten die daar zyn waar over dezelve zeer verwonderd en voldaan wat; en deed vetvolgerrt eenige Giften aan de onder-Officieten welke hem verzclden. Vrydag heeft zig de Kapt, Long die in de laaften Oorlog een Ootlogfchip ge commandeerd heeft met een Piftool door de Keel gefchooten waat aan hy térftond geftorven isen heeft zyn Vrouw bezwangerd nagdaa» ten. De Lórrl ManfeJ, welke door wylen de Ko/iinginné Anna met ver- fcheyde confidetab.le Emploien is veteerd geweeft en een groot Aan hanger van de Party der Torrys was is op zyn Lüfthuys in het Prins dom van Wales aan een Hik- en Sertuw-iiekking overleedén, waar door zyn Tjttils komen te vetvalJen op zyn klein-Zoon, welfeets Vadet voot omtrent een Jaat geftorven is. Dé Hettog van Leeds biyft nog onder CS bcwaaring, van een Boode van Staat in zyn Hnys in de StrW van Pell- mallmaar hy heeft de vrybeid om uyt te gaan mits de Boode h'caa veizeld. De Coliefjeuis van dcTaxe over de Inkomften der Landeiyen, ingevolge de ordre die zy bekomen hebben van de Commifl'ariflén, aan- geftcld om de laafte Afte vad 't Parlement tot het hcft'eu van too duy zend pond. Sterlings van de Roomsgezinden en Eedweigeraars ter Exe cutie te ftellen haare navorfchtngen hebbende géëyndigd, hebben^ap^ pott gedaan en hunne Rolle ondcr-Eeden op 't Stadhüys overgegee- ven waarom de Commiffariffen aangefteld om deeze Taxe te heffen zich gereed maakep om haar Commiflïe uyt te voeren, pnaangézieó de exemplaire fttófóer Zwartmakers van Waltham welke vooilcedé weck te Tyburn geëxecuteerd geweeft Zyn word van Portsmouth ge- fchreeven dat twaalf vermomde en gewapende Kaerels daar een Offi cier van den Tol mishandeld en beftóolen hadden op een tyd als hy in de Exercitie van zyn Ampt #ias en dat zy de andete Officie.-en'. met gelyk onthaal hadden gedieigdwaar op de Lords Regenten gepu- bliceett hebben, d-ét by aldieri iéinand dezer Kwaaddoendérs, die eenige van zyn ofte haare Complicen zouw willen ontdekken zoodanig dar hy in. hegtenïs komt te get'aaken Pardoft hebben zal én eeö rremie van 60 p. St. boven geen de Afte 'van-het Parleittent op zoodani^cu geval to:ftaat. Aanftaandc Donderdag zullen de Geihtteffeetdens vart de Bank een generaale Vergatfeting houden. Het Oorlogfchip de Dia mant-, *t geen tegenwoordig op de Kuft van Aftiqa kruyfl heeft bevel' zig ten eerden naarjamaica te bégeeven, om het Ootlogfchip de Sirene daar afteloffen welkers Kapt. die door de Hettog van Portland gear- refteerd en naderhand wcêr ontflagen was gewotden zoo als beieid» gemeld is, ordre heeft aan het Hóf te komen en leeljer.fchap van zyn gedrag te geven. Men was niet zonder reden bedugt dar de zwaare Storm winden welke men voor eenige dagen gehad heeft groote fchade in 't Kanaal, vefoótzsakt zouden hebben maar dc Brieven van ortsmoutJi^ en Desle meiden aileenlyk van twee Schcepen die vergaan zyu, en waat van het Volk egter geborgen is uytgezorfdetd de Kapt. van het Schip Fyfield die in de Boot willende flappen, mis ttad in Zee viel, en om trent. Margate vetdronken was. Doot de contrarieWinden welke tnffchen het Zuyd en Nnordweften blyven mankeeten hier 4 Poften Hoilandfc Brieven. De Aftien van de Bank zyn 121 en 3 vierde, O. I. C. 138 eo 1 "ierde Z. t. 113 en 7 agtfte dito Aomiiteiten 99 en 7 agtfte Afric, Comp. 13, Jotk Build. 12 en j agtfte. NEDERLANDEN AMSTERDAM den ceiften January. Op de Jutfp Kuft is gebleevea

Leydse Courant | 1724 | | pagina 1