A LEYDSE I Vrydagfe Courant. A'.IaH- N°. 118 BARBARYE N. LGIERS den 29 Augufty. Zederd den 30 van de voorlede Maand zyn hier geen andere Fryzen op ebiagt, als de Spaanfe Bark N. S. de Rozario, van Valentia naar Aiicamen gaande 3 dezelve is van weinig belang, zjhdehet Volk daar van geviugr. Twee van c'!onze Kapers zyn zonder Pryzen te rug gekeerd 3 en behalven die welke jnoch kruvfien, zyn weer drie andere, namentlyk die welke vanKonftan- ?0 iinopoien te rug gekomen zyn, in Zee geloopen. M O S C O V I E N. ARCHANGEL den 29 Aügufty. Op /deeze Rivier zyn wél 16 a 17 Seheepen gekomen, daar onder Corn. Porder, Sible Riwers, den Herrog van Chfttres, Fieter Allardt, Sthipion Meyde, Simon Simonfe, Ryndert Jvmeofe, Jelle Tennisfe, Fieter Brouwer, Fieter Wybrants, Galtje Brou wer, Floris en Jacob Brouwer, alle van Amftcrdam 3 Hyffe Hope, Hen drik Janfic Jkc. van Hamburg. 1 T A L I E N. NAPELS den 7 September. Gifleren zyn 2 onzer Galeyen van hier daar Gaëtd vertrokken 3 om de Graaf van Converfano van daar naar Genua over te brengen van waar hy in 't Kafteel van Milaan gevoerd zal worden in plaats van te Pizzighitone om daar zoo lang ge- confineerd te blyven als zyn Séntentie vermeld. Zattsrdag avönd is de Keer Bonifatius Andrea, een der Piezidenten van de Kamer en Minifter van den Raad van 't Arfenaloverléeden. Woensdag avond is op het Ploientinfe Theater in Muficq en in de Napelfe Taal vertoond de Co- medie Luanda genaamd, welke in 't algemeen goedgekeurd wierd. ROMEN den rr September. Zondag morgen heeft de Kardinaal Cin- fucgos in de Ketk van Jezus, de Héét Galetti ingeweydtot Biffchop van Fatti in Sicilien. Die avond ging de Ridder van St. Joris by de Kardi naal Spinola Secretaris van Staat maar dewyl zyn Emin. geoccupeerd «as met een zaak van zeer groot gewigtdeed hy zig door zyn Kamer meefter by gemelde Ridder excuzeeren en zeggen' dat hy zelfs by hem in zyn Faleys zouw komen om zyn beveelen af te haaien. Maandag is ia 't Quirinaal een extc. Congregatie van de Immuniteyt gehouden. Bingsdag morgen had den Abt Tanfin Audiëntie by de Paus 5 en men verzekerd die Minifter geobtineerd heeft dat de Lateraanfe Nonnen van den H. Geeft, gedaurendede 3 Pinxtendagen, hetWapen vanVrank- rvk in haat Kerk zullen mogen ophangen 't geen haar zederd eenige (yd verbooden was.' Woensdag Feeft van Maria Geboorte hield het Sa- tro Collegio Kapelle in de Ketk van Madonna de Populo maar de Paos die zig in volkomen gezondheid bevind, heeft daar niet geaftifteetd, tér at'oorzaake van de excelfive Hitte, welke hier nog continueerd. Die zelve morgen allifteerde de Kardinaal Cinfuegos rnet een groot Gevolg van Ptelaaten en Adel in de Duvtfe Kefk del minima in de Miffe, welke door de Heer Galetti nieuwe Biflchop van Patti gezongen wierd 5 waar na, zyn Emin. zyn Gezelfchap pragtig ter Maaltyd onthaalde. Die zelve dag gaf de Ridder Sciove, als oudfte Ridder der Orde van St. LaZaius in de Franfle Kerk van St. Louis het Kruys van gemelde Orde aan de Heet Doubeville Kamermeefter van de Kardinaal Gualtieri Ingevolge hetDiploma van den Hertog van Chartfes Gtootmcefter dier Orde: Don derdag heeft de Hertog van Soriano Albani weder een Sieentje geloft waarom de Doftooren de Operatie van 't fnyden waar toe alles gereed gemaakt was hebben uytgefleld. Gifteren is de natuurlyke Zoon des Konings van Fooien, welke zyn Studie in het Romynfe Seminarium vol- bragt heeft van hier naar Saxen gekeerd. In de laafte Congregatie die men by de Kardinaal Tanara rakende de zaak van de Kard. Alberoni gehouden heeft, wierden daar twee Brieven de eene van de Koning van Spanjen en de ander van den Hertog van Orleans, ten voordecle van ge melde Kardinaal geleezen waar na alle de Obftaculen welke de Paus weerhielden om hem de Kardinaals Hoed te geven zyn getermincerd geworden waarom men vaflfteld dar in 't kort Confiftorie gehouden en aan zyn Emin. de Hoed gegéeven zal worden de bovengenoemde Kardinaal heeft bereids een Ridder va» Maltha tot zyn Kamermeefter aangenomen en doed de verdere noodzaakelykheden die by 't onifan- gen van de Hoed worden vercyft, gereedmaken. Zaturdagmiddag hield hy de Maaltyd in zyn Lufthuys bnyten de Foott Pia daar zyn Emin. door de Ridder van St. Joris, welke hem Vtzire kwam geven overval len en des avonds mede bezogt wierd door de Kardin. Otroboni met «elke hy een lang gefprek hield 3 waar na gemelde Kardinaal Alberoni tig naar de Kard. Conti begaf, in welkers Handen hy op bevel van de Paus afftand deed van zyn Bisdom van Mallaga en met een overgaf alle de Papieren die zyne reedenen behelzen omtrent de Frocëduren re gens hem gehouden. De Ridder van Sr. Joris heeft Milord Es met een lecreere Commifïle naar Spanjen gezonden. Men fpreekt ftetk varfeen Huuwlyk tuft'chen de eenige Dogtet van den Hertog van Fiano Ortobo- "i en Don Paolo vierde Zoon van de Prins Borgheefe 3 maar dat het zelve niet eerder voltrokken zal worden als na 't oveilyden van dien Herrog, welkers Titel en Naam Ottoboni &c. alsdan door gemelde Don Paolo zullen aangenomen en het Huuwlyk in ftand gebragt worden. •Men heeft hier Brieven van den 17 November des voorlcede Jaars uyt tie Srad Mahapran in *Azja geleegen, waar in ondet andere gemeld word. i>Het getal der Jongelingen dat zich in het Kriftelvk Geloof doed on- iidcrwyzen, groeid, fchoon langfaam, egrer dagelyks aan 3 en her word 11 hier als een byzondere beftiering aangemerkt dat men voor eenige ,1 Maanden uyt her Koningryk Siam de nagelaaten Zoon van deceifta 11 Minifter van 's Konings Broeder elf Jaaren oud zynde ter öntlcrwy- nzinge bekomen heeft om dat na zyn Vaders dood de Prins hein in 11 zoodanige befcherming heeft genomen, al» of hy tot zyn Familie bé- 11 hooiden alle de Bloedverwanten dezer Jongeling zyn Afgodendie'na- 11 ren, behalven zyn Moeder, die Chriftcn zyndezich Afgodifch ge- veinfd had om de tweede Vrouw van gemelde Mandarin ofte Mini- nfter van de Prins te worden maar is zederd haar Mans dood weder 11 tot de Kerk gekeerd en vind zig ten uyrcifte verhtugd haar Zcfon iu 11 ons Collegie te zienmaar alzoo zulks met groote regenftand is van iizyn gehecle Familie, welke alle Perfoonen van den eerften Rang zyn, had men groöte zwagrigheld gevonden oifi hem hier tegen haar din te houden dog als men daar omtrent in de giootfte verlegenheid en op het punt was om hem weder aan zpn Vrienden over te geven geviel „het dat hy zyn linker Arm uyt het Lid kwam te vallen, over welk on- geluk de Moeder zich verheugde om dat de Vrienden alsdoen mei konden weygeren hem tót de geneezingc onder de zorg van zyn Moe-' der te laten die hem terftond dooreen Frans Priefter in de Rooms Kathol. Religie deed ondetwyzen onder voorwendfel dat de Franfle Priefters meer ervarenheid van de Medicynen en kundiger in de Chi- rurgie waren als de Inwoondeis dezer Stad, dog dat zy hem ondetiuf- „fchen in zoodanige Europifche kennis zouden ondetwyzen die het Hof van Siam aangenaam zouw wezeiimaar dewyl hy al zederd Paarflchen bv deze Paters geweeft heeft maken die t'elkens uytvlngten by zyn Bloedverwanten om hem by zig te houden; Midlerwyl hebben zy hem „door zyn zagten aard en rykheid van geeft de wezendlykheid van het Chriftendom en de valsheid der Siamoife Afgodetye middagklaat doen begrypen en onaangezien de gtoote Goederen die hy te wagten heeftin ktagrige tegenzin getrragt om te rug te keeren 3 maat dewyl „gemelde Paters onzeker zvn of zy hem zoo lang zullen behouden als nodig is om hem in de gronden der Chriftelyke Religie te veftigen „bleeven zy e|ter nog ongeneegen om hem te Dóopen. LIVORNO defl 10 September. Met een Franfle Bark, hier in 13 da gen van Algiers gearriveerd heeft men ryding dat deri Aga welke van Konftantinopolen gekomen was om de Vreede ruffeben de Hollanders en de Regeering van gem. Stad te helpen manken, zondef eenige vrugt gedaan te hebben, van daar verttokken was. Nóch is in deze Haven ih 12 dagen van Algiers gearriveerd de Bark van John Ldvigi Cauwins als mede in 17 dagen van Gibraltar Schipper Egbert Ktamerdie omtrent Majorca door drie Algierfe Rovers, namentlyk de Admiraal, en noch a andere, weêr een Etmaal gejaagf, thaar door de duvfterheyt van de nagt ontkomen was. Wigman van Duykeren legt tiaat Sehandrona zeilree. FLORENCE den 11 September. De groot-Hertog bevind zig cenig- fints onpaslyk, en heeft van tyd tot tyd wat icces van Koorts. P. S. Op 't vertrek van de Poft verftaat metl d«t zvn K. H. in doods gevaar is. TURIN den 11 Sepremb. Zederd eenige dagen hééft Madame Royal zig in redelyke gezondheid bevonden en is deeze morgeit nog zondet iemands hulp van haat Ledikant gekomen maat deeze avond legt zf op haar uyterftë. VENETIEN den r« Sepeeoiber. Zatutdag is de Heer Zatfiarras Ca nal tot ordiharts AmbaftadcUr aan het Spaanfe Hof benoemd in plaats van de Heer Daniel Bragadinwelkers tyd lot die Ambaffade in 't kort ftaat te eyndigen. Dingsdag is het nieuwe Oorlogfchip van den eerften RangPius V. genaamtvan de Helling in 't Water gebragten in *1 groot Kanaal naaft de elf andere Oorlogfcheepen gelegt geworden. ZWITZERLAN D. BAZEL den 23 September. Men ziet hier Brieven van Florence, wel ke melden dat de Groot-Hertog van Toscanen na wéynig dagen Ziekte zoodanig was verzwakt, dat men aan 'r Hof meer als ooit voor zyn !c"- ven bedugt was en dat by aldien zyn Koning). Hoogh. kwam te over-; lyden de Keurvorftinne Üouariere van de Palts befl'ooten had zig naai Romen re begeven, ofn daar te verblyven, Duytsland en -d'aangrenzende Rvken. MATNTS den 2} September. Gifter avond is ónze Keurvorft van Frankfort in deze Stad te rug gekeend. Men heeft hier tyding dat de Hertog en Hértoginne van Blankenburg Zondag avond by haart Key- zerlyke Majcfteyren te Brandeis zyn aangekomen. KEULEN den 28 September. Gifteren morgén tuftchen y en 6 uuren heeft men zoo wegens de volbragte Krooning hunner Keyzetl. Maj«- fteyten te Praag tot Koning en Koninginne van Boheemen, als over het Zwanger zyn van de Keyzerin, al het Kanon op de Bolwerken om deze Stad geloft tuftchen 11 en 12 uitren wierd in de Raad-Kapelle eeiiMu- ficalè Miftc en vervolgens het Te Denm gezongen onder 't affchieteu van een meenigte Tzete Bollen ofre Mortierrjens welke op de Markt geplaaft waren, en een tweede Decharge van '1 gemelde Kanon 't gceu des avonds ren 6 urnen nogmaals gedaan wierd de zes Burgermeefte ren, en den ganfehen Raad, in haar Flegt-gewaden zynde, hebben in de Mifte en het Te Drum geaflïfteerd. Eergifteten heeft men hier van de Predikftoelen bekent gemaakt, dat de Keurvorft toegedaan had een Col lege door het ganfche Aards-Stift te doen tot het loffien van Chriften Slaven by de Turken. Zondag avond is de Graaf van Truckfes van zya rcyze uyt Hólland in deze Stad re rug gekomen. V R A N K R Y K. PARYS deu 24 September. Men ziet hiet zeven Arrefteit van 's Ko nings Raad van Staate het eerfte rcguleetd de voltrekking der Recipit- fen Brieven van Certificatie en Wiftelbrieven, uytgegeven zoo door de Trezautiers in bei aal in g der onkofiexi wegens de Zeedienften van dej aa ien 1704, 1706 en vervolgens van alle de Jaaren tot het Jaar 1714 en de agt eerfte Maanden van *t Jaar 17TJ als door de Trezautiers gene raal der Galeyen en haare Commizen welke niet in Btieven vart den Staat geconfverteerd geweeft zyn in de termyn van uytftel, bepaald doof de Declaratie van den 13 Maart 1717. Het tweede reguleerd de manre- re op welke de ÉlTayeuts generaal en Particulieren der Munten de Goud en Zilver-fiaarcn fyner zullen maaken. Het derde refifieetd, oftefteldte rug, te beginnen met den eerften öftober aanftaande, het Contract we gens de Tabaks-Pagt, gemaakt met Edu.ard du Verdiet op den 19 Aug. tyat. Het vierde benoemd de Direfteurs rct het bewind van de Tabak en het Rcgt daar by gevoegr. Het vyfde betreft het Meik-Regt van de Tabak, opgeregt door de Declaratie van den eerften Augufty t7ar. Htf zesde is wegens *t bezit nemen van het Trivilegie der alleen-verkopinge van Tabak ten behoeven van de Comp. der Indien ondet de Naam v.an Pierre le Sueur. tc beginnen met den eerften Oftober 1713. Het ze vende prorogeerd tot deit eerften November aanftaande het Delay voói- gefchreven door 't Atreft van den 22 Mey dezes Jaars voor de Ontfan- gerS dei Ooafiguatien, Gommiflaiilfefl der Reële aanhalingen, Bewind-

Leydse Courant | 1723 | | pagina 1