wintersporter boekt via huisarts Uitbundig onthaal voor koningin op St. Maarten Binnenland Aerobic-leraren spelen met gezondheid klanten Ex-topman Gasunie voor de rechter Lubbers: eerherstel voor prins Bernhard overbodig AI O Leidse Courant i A zaterdag 14 november 1992 I lnt|door VAN ALPHEN h4fSTERDAM - De echte boekt zijn va- B rTmtie dit jaar via zijn huis- n 1!n;s. Want ontspanning in de a prgen kan levensgevaarlijk te. ijn. Los van de gebruikelijke vlotbreuken, blijken ook aaiteeds vaker hart en bloedva- anfen in het geding. Wee weken ontspanning in de heeuw kunnen net te veel zijn por een lichaam in de stress. terwijl de hoogte van de skipis- °kfgs soms letterlijk adembene- (iend is. Om de huisartsen van bij te praten over het dat eraan komt, wordt van-, ptoaag in Voorburg een bijeen- n? pmst gehouden. Alle sprekers je Jaarschuwen voor de gevaren jan het hooggebergte. Voor Oostenrijkers en Zwit- ^jers zijn wij de brokkenpiloten t P'an Europa. Wat de Duitsers 's bij ons op het Noordzee zijn, zijn wij in de ber- |en. Duitsers begrijpen geen Up ars van stromingen, Neder- anders niets van sneeuw. De jerste wintersporter die bij de janvang van het seizoen gered noet worden, is steevast een Nederlander", weet dr. M.F.F. Franken, een van de organisa toren van het symposium Ziek in de Ber- eigen', uit ervaring. ;n]Met het groeien van de vakan- 1 atiestroom richting wintersport- Oorden, worden de Nederlandse bhuisartsen na thuiskomst van vakantiegangers steeds va- gefrequenteerd door sneeuwslachtoffers. Dr. Fran ken: „Iedere huisarts heeft er in zijn praktijk de voorbeelden van. Wintersportgangers willen per se het geld van hun skipas eruit hebben, ook al werkt het weer misschien niet mee. De ri sico's die genomen worden, gaan gepaard met ongelukken. Als het meevalt een verrekte band, als het tegenvalt een bot breuk oferger". Stress „Maar niet alleen op de skipis tes loert het gevaar. Ook in het dal is het soms niet pluis voor de met stress afgereisde vakan tieganger. Soms is het zo rustig dat men met zijn energie abso luut geen raad meer weet. Dat kan net teveel zijn voor het hart van de zakenman. Ik heb colle ga's die hun klantjes nog voor het vertrek naar het vakantiea dres kunnen aanwijzen. Die en die zien wij straks gegaran deerd terug op het spreekuur, hoor je dan. En ongelijk krijgen zij eigenlijk nooit". Het vandaag in Voorburg geor ganiseerde symposium heeft tot taak de huisartsen na te scho len. Want hoe moet een huis arts eigenlijk omspringen met de gevolgen van een uit de hand gelopen wintersportvakantie? En hoe is hij in staat te beoorde len of een patiënt eigenlijk wel fysiek en/of psychisch in staat is een verblijf in het hooggebergte goed te doorstaan? „Wij Neder landers weten in feite helemaal niet wat bergen zijn en welke gevaren er loeren", zegt Heieen Meyers, fervent bergbeklimster en gelouterd expeditie-^rts van meerdere loodzware tochten ZELHEM Veel aerobic-in- structeurs spelen met de li chamelijke gezondheid van hun klanten. Botvlies-bles- sures en afklemming van de voetzenuw zijn maar enkele van de aandoeningen die ae robic-beoefenaars kunnen oplopen bij slechte leraren. Dat schrijft Rosalie Offenberg uit Zelhem in haar boek 'Aero bics!'. Het boek wordt volgende week zaterdag in Doetinchem ten doop gehouden. Aan het boek werkten bewegingsweten- schappers van de universiteiten s. in Limburg en Amsterdam mee en een arts uit het Rotterdamse rdè Dijkzigtziekenhuis. „Er bestaan twee goede aero bics-opleidingen in Nederland. Op het ogenblik wordt overlegd welke van de twee mag gaan op leiden voor het toekomstige landelijk erkend diploma. De meeste instructeurs doen ech ter voor hun lol een workshopje van één of twee dagen en gaan dan voor groepen mensen staan", zegt journaliste en ae robic-lerares Offenberg. Offenberg publiceert in haar boek een „zwarte lijst" van on veilige oefeningen die volgens haar veelvuldig uitgevoerd wor den in sportscholen. Daarnaast heeft zij een „blessure-top tien" In „Aerobics!" waarschuwt Of fenberg mensen die al gezond heidsproblemen hebben, zoals cara- en suikerpatiënten, men sen met hart- en vaatziekten, mannen ouder dan 40 en vrou wen boven de 45 jaar. Zij moeten volgens haar, na toe stemming van hun huisarts, een aangepast programma vol gen als ze aan aerobics willen doen. Ook zwangere vrouwen mogen aerobics slechts onder deskundige begeleiding doen. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19 00 uur. zaterdags tussen 14 00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe zorgd. GRONINGEN De Groningse ex-Gasunie-medewerker die verdacht wordt van fraude met pensioengelden van de Gasunie zal 14 januari voor de rechter moeten verschijnen. Ook ko men dan de zaken voor van drie medewerkers van commissio nairshuizen die verdacht wor den van betrokkenheid bij de fraude. Dat heeft de Groningse persofficier van justitie mr. M.H, Geerds gisteren bekend gemaakt. De hoofdverdachte was beheerder van het pen sioenfonds van de Gasunie. Hij zou bij het beleggen van de pen sioengelden zakelijke en per soonlijke transacties hebben vermengd en daar ten minste 2,7 miljoen gulden mee hebben verdiend. Bosio mag nog even blijven DEN HAAG De Fransman Michel Bosio (46), die sinds 3 november illegaal in Nederland verblijft, mag van het ministe rie van justitie de uitspraak af wachten in het kort geding dat hij tegen de Staat heeft aange spannen. Het departement heeft dat Bosio's advocaat gis teren laten weten. Justitie heeft Bosio vorige week als ongewenst vreemdeling op •een vliegtuig naar Parijs gezet. De Fransman keerde dezelfde dag nog per trein terug naar Nederland, waar hij in Amster dam bij vrienden onderdook. Bosio bestrijdt zijn uitwijzing. Hij heeft volgens hem geen ge legenheid gekregen om er tegen in beroep te gaan. Volgens één van zijn advocaten, mr. R. Hamerslag, heeft staats secretaris Kosto de fout ge maakt geen officiële beschik king te laten opstellen van de uitzetting. Bovendien zou Kos to in strijd handelen met EG- bepalingen terzake van burgers van de Europese Gemeenschap. Bosio is in de jaren tachtig ver wikkeld geraakt in een drugsaf faire. De gang van zaken rond die affaire is nooit boven water gekomen, mede doordat Justi tie de centrale figuur in die zaak dekt. De man was - en is mogelijk nog - een agent van de DEA, de Amerikaanse anti-nar- coticadienst. roject begeleiding iders kankerpatiëntjes OLLE Het ministerie van WVC gaat een ject financieren dat een betere begeleiding i ouders van kinderen met kanker als doel .ft. Er is ongeveer 50.000 gulden mee gemoeid. ^eSgtssecretaris Simons maakte dit vandaag in dseblle bekend op een bijeenkomst ter gelegen- Iü van het vijfjarig bestaan van de Vereniging iders, Kinderen en Kanker. Kanker is in Ne- in (land voor kinderen tot vijftien jaar na onge- n ziken in en buitenshuis de tweede doodsoor- erak. Jaarlijks krijgt één op de 10.000 kinderen deze leeftijdsgroep deze ziekte. Naar schatting t Nederland nu ongeveer 3.000 kinderen die nker hebben of hebben gehad, onder wie 1.100 de nt leukemie. Jaarlijks overlijden nog 90 kinde- °n(^er de vijftien aan kanker. Henny Huisman scoort hoog bij Nederlandse vrouw DEN HAAG De Nederlandse vrouw heeft een zwak voor Henny Huisman. De Neder landse man vindt hem ook leuk, maar André van Duin scoort bij hem toch beduidend be ter. De feministes onder de vrouwen geven de voorkeur aan Kees van Kooten. Vrouwen, mannen èn feministes hebben vaak een hekel aan Paul de Leeuw. Dat blijkt uit een onderzoek dat Iteke Weeda heeft gehouden onder 356 mannen, 365 vrou wen en 321 abonnees van het maandblad Op zij. De resultaten staan in het vandaag ver schenen boek „Vrouwen verlangen mannen". De Nederlandse man vindt behalve genoemd tweetal, ook Peter Jan Rens en Freek de Jonge leuk. De Nederlandse vrouw ziet Peter Jan Rens wel zitten, maar vindt Ron Brandsteder toch ook niet te versmaden. André van Duin komt bij deze groep trouwens nog op een ver dienstelijke vierde plaats. Van al deze heren doet alleen Peter Jan Rens het bij de feminis tes goed, al hebben zij, behalve Kees van Koo ten, eigenlijk liever Adriaan van Dis. Maar ook Wim de Bie en Hans van Mierlo hebben fans onder feministes. Mannen en vrouwen noemen Paul de Leeuw als minst leuke en aardige man, bij de feminis tes komt de cabaretier in deze categorie op de zesde plaats. Feministes noemen Elco Brinkman als minst leuke en aardige man. Hij wordt op een flinke pauze gevolgd door Frits Bolkestein. Hans van den Broek en Ruud Lubbers staan er bij de fe ministen evenmin goed op. Surinaamse vrouw heeft het vaak extra druk UTRECHT - Surinaamse vrouwen die in Neder land buitenshuis werken, zijn met een betaalde baan en een huishouden dubbel belast. En soms ook driedubbel als ze ook rijwilligerswerk doen, iets wat in Suriname gebruikelijk is. Surinaamse mannen nemen maar aarzelend huishoudelijk ta ken op zich. Dat blijkt uit een onderzoek in op dracht van de Landelijke Organisatie Surinaamse Vrouwen dat vandaag in Utrecht is gepresen teerd. Een negatief gevolg van migratie is dat het in Suriname wél aanwezige vrouwennetwerk voor opvang van praktische problemen in Neder land vrijwel is verdwenen. Er zijn aanbevelingen gedaan die moeten leiden tot een meer gelijke ver deling van betaalde en onbetaalde arbeid onder Surinaamse mannen en vrouwen. ir- Illegalendebat PvdA naar Den Haag DEN HAAG De PvdA-bijeenkomst over illegalen en integratie van minderheden zal vandaag niet in Amsterdam gehouden wor den, maar in de Nieuwe Kerk aan het Spui in Den Haag. Het virj- den van een vergaderplaats in Amsterdam bleek, mede door de in tocht van Sinterklaas, te veel problemen met zich mee te brengen, aldus PvdA-voorzitter Rottenberg. PHILIPSBURG - De be volking van St. Maarten heeft gisteren op uitbundi ge wijze de koninklijke fa milie toegejuicht tijdens het werkbezoek dat zij aan het eiland brengt. Vele honderden inwoners van het eiland hadden zich verzameld om een défilé van achttien groepen te zien, afkomstig uit de tachtig nationaliteiten die op het eiland wonen. Van oppositie tegen het door Nederland onder curatele stellen van het eiland we gens wanbestuur waartoe de Koninkrijksregering in juli overging, was niets te mer ken. Evenals op Curagao en Bonaire, waar het koninklijk gezin eerder deze week was, bleek dat de banden met het Koninkrijk zo sterk zijn dat ze voor de bevolking niet ver broken behoeven te worden. Tijdens een bijzondere ver gadering van de eilandsraad waarbij de koningin en de vier prinsen aanwezig wa ren, besteeddede coalitie nauwelijks aandacht aan de bijzondere maatregelen die voor het eiland zijn geno men. Eerder had zij laten ho ren dat de maatregelen over bodig zijn en dat, sinds ze in juli zijn ingesteld er voldoen de gebeurd is om ze op te hef fen. De grootste en tevens opposi tiepartij, de St. Martin Pa triotic Alliance (SPA), die eerder de maatregelen ook afwees, deed dat nu niet. Wel vond fractieleider Marlin dat over een aantal zaken meer helderheid'moet komen. Het is de oppositie bijvoorbeeld niet duidelijk wat onder „be hoorlijk" bestuur wordt ver staan waar de rijksmaatregel over spreekt. In de maatre gel staat volgens haar ook geen tijdslimiet waarbinnen dat bestuur gerealiseerd moet zijn. De partij wilde, toen de maatregelen werden ingesteld, dat er nieuwe ver kiezingen zouden worden ge houden. Dat moet nu naar haar mening gebeuren direct nadat de maatregel niet meer kracht is. Marlin wees erop dat nieuwe staatkundige regelingen aangepast moeten zijn aan de situatie op de eilanden. Deze zijn nu nog teveel afge stemd op die van Nederland. Zowel in de eilandsraadver gadering als tijdens het „oranjefeest" direct erna bleek duidelijk het verlangen deel van het Koninkrijk te willen blijven. Een meisje uit het publiek pro beert koningin Beatrix te om helzen. De koninklijke familie kwam gisteren op St. Maarten aan. FOTO. ANP Idoor PAUL KOOPMAN DEN HAAG De steekpen ningenaffaire met de Ameri kaanse vliegtuigfabriek Lock heed staat los van de vele ver diensten die prins Bernhard als reizend ambassadeur voor Ne derland heeft gehad. Maar dat neemt niet weg dat de prins wat het laatste betreft wat meer lof toekomt. Dit zei premier Lubbers giste ren naar aanleiding van deze week verschenen boek 'De prins-gemaal' van NRC-redac- teur Harry van Wijnen. Lubbers onderschreef de con clusie uit het boek dat prins Bernhard bij zijn vele 'handels reizen' erg zelfstandig kon ope reren, waardoor er weinig con trole op zijn handelen was. „Ik geloof dat je daardoor bepaalde risico's loopt. Maar ik vind het moeilijk te beoordelen hoe wij het hadden moeten voorko men". Het feit dat in 'de prins-gemaal' de schijnwerper gericht wordt op de verdiensten van prins Bernhard zei de premier toe te juichen. „Het negatieve is al ge noeg belicht. Ik heb hem pas een brief gestuurd met de vraag of het niet passend was bij som mige gelegenheden het uniform weer te dragen. Dat ligt in de zelfde lijn". moeidheid, absoluut niet in de gaten dat zij tobben met berg- ziekte. Dat hoeft geen ramp te zijn, mits zij tijdig de afdaling maken. Het jammerlijke ié dat men nog nooit pogingen in het werk heeft gesteld tot een regis tratie van alle gevallen over te gaan. Daardoor praat men in feite over iets ongrijpbaars". „In het hooggebergte wordt de helft van de trekkers er door overvallen. De echte macho trekker zal zich er niet aan over willen geven, maar in werke lijkheid is er niets tegen te be ginnen. Bergziekte heeft niets met getraindheid of met uit houdingsvermogen te maken. Inmiddels weten we door opge dane ervaring dat de ene mens er meer aanleg voor heeft dan de ander. En dat maakt een be zoek vooraf aan een huisarts met ervaring in dezen natuur lijk nuttig". De opzet meer ruchtbaarheid te geven aan het bestaan van bergziekte en de eventuele an dere ongemakken op grotere hoogten, heeft alles te maken met het streven de winterpiek voor de drie in Nederland werk zame alarmcentrales wat ac ceptabeler vormen te geven. „De mensen moeten doordron gen raken van de risico's die zij nemen met zoiets onschuldigs als een wintersportvakantie", herhaalt arts M. Franken nog maar eens. „Vier maanden zwanger en dan hoog de bergen in? Nee, dat zou eigenlijk niet moeten! En een plezierig ski tochtje van de Mont Blanc ook niet. Wintersporters moeten gewoon voorzichtiger worden. Men trekt toch zoiets als de wil dernis in". De laatste column. Voor het eerst geen zorgen meer waarover 't zal gaan. Ik wéét waar ik 'tover zal hebben. Over die laatste column. Want vandaag neem ik afscheid van een plek waar deze krant me alle gelegenheid gaf me te uiten. Ik kon hier m 'n blijdschap, m 'n verdriet, m 'n woede en vooral m 'n voortdurende verbazing over het reilen en zeilen van onze wereld kwijt. Ik kon hier rustig afreageren zonder dat iemand riep van 'ho, tot hier en niet verder'. Mijn enige limiet waren die honderd regels waarin het allemaal moest. Ik, mocht het over het leven hebben, over het nieuws, over mezelf. Ik hoefde geen boodschap te brengen behalve die ene: dit ben ik en dit doet me iets. Gemakkelijk èn moeilijk. Gemakkelijk omdat ik dóór mocht praten. Moeilijk omdatje zonder direct lik-op- stuk al gauw denkt een voor zich uit mompelende dwaas te zijn. Je wilt een praatpaal. Maar tegen wie heb je 't? Van u had ik de hoop dat we op z 'n minst die ene gemeenschappelijke factor hadden allemaal dezelfde kleine wezens op deze aardbol waar zoveel ongrijpbaars gebeu rt. Mijn column was mijn gesprek met m 'n buurman, de babbel in de buurtwinkel, de ingezonden brief naar een redactie. U was de redactie die m 'n ingezonden brief ontving, u was de winkelier uit de buurt, u was de buurman bij wie ik op de stoep stond. Soms werd u kwaad, soms gaf u me gelijk, soms praatte u terug. Daarvoor ben ik u dankbaar. Voor terech twijzingen, voor die mevrouw die zei dat mijn stukjes haar een vrolijker kijk op de dingen gaven tot en met de lezers die me betrapten op fouten. Ik heb deze rubriek geschreven in de vroege ochtend, in de late avond, op een Engelse hotelkamer waar 't bomalarm onterecht loeide, doorgebeld na een nacht voljazzmuziek in Parijs. Deze rubriek is me in m 'n bloed gaan zitten, is sinds 3juni 1991 een niet weg te cijferen deel van m %n leven geweest. Nu verdwijnt die eigen plek. Omdat ook kranten blijkbaar met het eeuwige leven hebben. Ik zal 'm missen. Ik zal u missen. Ik zal niet meer bij u op de stoep staan. Ik val vanaf nu niemand meer lastig met mijn grijns- of grimlach om wat de dag ons bracht. Ik ben de plek kwijt die een paar honderd maal een verlengstuk van mezelf was. Ik heb geen zeepkistje meer. Het wordt tijd dat mijn echtgenote zich wapent tegen een journalist-zonder-rubriek. Ik hoop dat ze netzo'n luisteraar zal zijn als u was. Het ga u goed. door de Himalaya. „De sympto men van bergziekte, of hoogte ziekte zoals het ook wel ge noemd wordt, zijn zó onbekend dat men de signalen van het li chaam volstrekt in de wind slaat. Bergziekte is niet iets wat alleen bergbeklimmers over komt die reuzen van ten minste 4000 meter te lijf gaan. Welnee, wie er aanleg voor heeft, heeft daar al vanaf 1500 meter hoog te last van. En bergziekte is ge vaarlijk, levensgevaarlijk. Wie het overkomt zonder de symp tomen te onderkennen, kan er binnen een paar uur aan ster ven. Bergziekte wordt veroor zaakt door de combinatie van de lagere luchtdruk en de hoe veelheid zuurstof. Chemische processen binnen het lichaam gaan veranderen. Bijverschijn selen zijn een snellere ademha ling, zware hoofdpijn, ver moeidheid, opgezwollen ge wrichten, een grieperig gevoel. Het heeft een aantal uren nodig alvorens zich te manifesteren". Bergziekte „Vaak hebben wintersporters die tijdens een skitocht last van hoofdpijn of plotselinge ver- Afscheid van een plek door BERT JANSMA FOTO: SP Bergziekte heeft niets met getraindheid of met uithoudingsvermogen te maken.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3