Nooit meer verhuizen Finale D i Q Leidse Courant -i zaterdag 14 november 1992 *-j door Erik Huisman Met deze laatste Finale komt een einde aan een 83-jarige Leidse Cou rant-traditie: verhuizen. Het be staan van de Leidse Courant was een aaneenschakeling van verhuizin gen. Na een rondgang langs zes meer en minder statige Leidse pan den verhuist de Leidse Courant - eertijds geschreven als De Leid- sche Courant voor de laatste keer, met achterlating van haar 9 paam. i kin 1971 lager, net als bij eerdere ver- i huizingen, nog ruimtegebrek ten grondslag aan het vertrek van het et Kort Rapenburg naar het ruim hon- >r derd meter verder liggende pand aan de Apothekersdijk. Ton Pieters, i 'omwegen'-bewandelaar en verha- ;t enverteller zonder weerga, be- t ichreef het bij de verhuizing als: „De a Leidse Courant is aan verkassen toe. n Althans zeer vitale onderdelen van )z deze uitgave anno 1909 als daar zijn: I acquisitie, advertentiën, abonne- v ,'menten en de mensen die dagelijks k in stad en regio het actuele nieuws 0 aan de kook brengen, binnen het ka- e der van de redactie". Aan het Kort 1 1 Rapenburg stond de nieuwsvoorzie- or ning 'met de voeten in het water', k wat Pieters verleidde tot de conclu- ibi sie: „Nu schijnen de schaapjes der- ra mate op het droge te zijn, dat er naar iiXiets royalers moest worden uitge- tvi zien". r< Het water is echter gestegen, of, zo u iu wilt, het droge land met de schaapjes ie erop is gezakt. Hoe dan ook, de har- De de economische waarheid is de on- d derliggende reden voor de laatste gang van de Courant. C, Over geld werd in den beginne, bij de r0 oprichting op 1 oktober 1909, ook iv nagedacht. Maar het was bijzaak, d „Wanneer wij de taak van de jubile- 10 rende N.V. en van de krant aldus re- a digeren, weten wij ons gerugge- n steund door de zwijgende instem- ming van de godvrezende en ener- gieke mannen, die haar vijftig jaar ig geleden hebben opgericht, en door at .de uitgebreide, wijdverspreide scha- k re van aandeelhouders, die van meet r af aan de oprichting mogelijk maak ten zonder enige bijgedachte van n winst of profijt", zo stond het in het artikel 'Ter begeleiding van het Ju bileumnummer' in 1959. Oprichting Er was al voor oprichting van de N.V. De Leidsche Courant een 'Pers vereniging' op poten gezet, want men wilde op voorhand wel zeker .weten of een katholiek blad voor Lei den en omgeving überhaupt moge- lijk zou zijn. Het zag er goed uit en er (ging een circulaire uit naar de leden van de persvereniging en „financieel belangstellenden" met een uitnodi ging voor een vergadering. De gees telijkheid kreeg dezelfde circulaire, maar een invitatie voor een aparte bijeenkomst. „Vermits wij overtuigd o# zijn, dat U met ons van meening zijt, ig dat de oprichting van een KATHO- los LIEK DAGBLAD voor ons gewest li,(insluitend de vier Dekenaten met nè directe omgeving) dringend gewenst aj moet worden geacht, hebben wij de oieer U uit te nodigen eene Vergade- vaj ring bij te wonen, welke op Vrijdag legden 26sten Februari a.s. zal gehou den worden in het gebouw van den R.K. Volksbond, Rapenburg no. 10, te Leiden. In deze vergadering zal de mogelijkheid van de oprichting en [exploitatie van zulk een Dagblad be sproken worden". 11 .Het bestuur ondertekende de circu- itj laire en de dekens van Leiden, 'Al- rel .fen', Zoeterwoude en Noordwijk te- sti kenden voor het hebben 'gezien en ne aanbevolen'. „Op beide vergaderin- e i gen werd het verschijnen van een katholiek dagblad als een behoefte gevoeld, zodat op 1 oktober 1909 „De Leidsche Courant" kon uitkomen". Nieuw was het fenomeen Leidse Courant een goede 83 jaar geleden overigens geenszins. De naam Leid se Courant en serieuze periodieken uit het Leidse 'waarin echt nieuws e ook nog waar was', waren al eeuwen lang bekend. Oud-hoofdredacteur n Leo Roozen deed in 1935 een boekje re 'het licht zien waarin hij de voorlo pers van de roomse versie van de Leidse Courant beschreef. Het werd djgenoemd als een van de oudste dag bladen. En er werd serieus rekening mee gehouden. Al in 1633 is er spra ke van Die Leydtsche Courante. Het conflict met de Spaanse koning was nog niet uit de wereld en al meteen zat het blad in de problemen. Ze ver scheen als een „nieuwsmare" van één enkel nummer. Twee „burge- isl meesteren" werden aangeklaagd d naar aanleiding van door hen geno men „vexatoire maatregelen" (on- eli nodige, onredelijke aanwending van rechtsmiddelen) tegen de Remon- eij stranten. Daar was destijds nog geen lettergreep Rooms bij. Ruim een hal ve eeuw later, in 1686, kwam er een uigeregeld verschijnende krant van de grond. „Den boekverkoper Daniël van Gaesbeeck" kreeg consent, van het Gerecht van de stad, om „een al Courante in de nederduytsche Tale te drukken onder de titel van Ordi- ïgé naris Courantier der Stadt Leyden". ai - Van Gaesbeeck had al meteen pro- rii blemen. Hij moest reeds in het eer- iu|> ste het beste nummer meedelen dat .,al zijn correspondentenwerk niet was binnengekomen". Koffiehuis tj-Het uitgeven van een regelmatig verschijnende courant was sowieso geen sinecure. De „opregte Leydse Erik Huisman (32) is te jong om bij de geschiedschrijving van de Leidse Courant helemaal uit eigen ervaring te kunnen putten. Hij dook daarvoor in het archief en neusde rijkelijk in jubileumnummers. Sinds 1986 werkte Erik Huisman achtereenvolgens op de sport- en stadsredactie in Leiden en sinds 1990 op de binnen- en buiten landredactie in Rijswijk. Hij zet zijn carrière voort op de binnenlandredactie van de Haagsche Courant. Het eerste pand aan de Oude Singel 54. De eerste kranten werd gedrukt bij Futura aan de Steenstraat. In het pand aan de Steenschuur 15 was plaats voor een rotatiepers en zelfs een huisbewaarder. Vestiging van de LC aan het Rapenburg 10 hield in dat werd ingewoond bij de Katholieke Volksbond. In panden aan de Papengracht kwam de LC in een behuizing die doortrokken was van religieuze bewoning. Van 1971 tot 1979 stond de Leidse Courant met de voeten in het water in een 'multifunctioneel' gebouw. Aan de Apothekersdijk; voetballen met de toog in de redactieruimte als doel. Donderd. Courant" was een week blad; later kwam er een „duytsche Courant" die drie keer per week van de pers rolde. Later bleef het bij de „Opregte Maandagse Courant". Na Jacob van Huysduynen, die de krant tot bloei bracht, zette „den coffy schenker Felix de Klopper" er na aankoop van de krant in 1719 flink de schouders onder. Felix had zijn nering mee. In zijn, naar verluidt, voornaam koffiehuis kwamen veel kooplieden en deftige burgers. De nieuwtjes vlogen daar rond en za kenman De Klopper koppelde die nieüwsstroom aan de krant. Zijn produkt werd tot ver buiten de landsgrenzen gelezen, getuige een advertentie uit Zweden. De familie De Klopper verdiende flink aan de krant. Vanaf 1780 verscheen de Leydse Courant vrijwel ononderbro ken tot ongeveer 1860. De naam ver anderde in die periode soms en ook de schrijfwijze vertoonde aanpassin gen. De door paarse en zwarte toga's begeleide vergaderingen in 1909 bliezen de Leidse Courant, dit keer weer in de vorm van een dagblad, nieuw leven in. Vijfjaar, van 1909 tot 1914, deed het pand aan de Oude Singel 54 dienst als onderkomen voor de directeur en als uitvalsbasis voor het journalis tiek gebroed. Het was geen grootse toestand. De troepen bestonden slechts uit journalist Aleven, die daardoor meteen ook hoofdredac teur was. Boven hem zetelde direc teur Klompé. Het drukken was uit besteed aan een bedrijf met de naam 'Futura', gevestigd aan de Steen straat. De activiteiten werden vere nigd in de volgende vestiging aan de Steenschuur. De rotatiepers draaide daar tot net voorbij het tweede lus trum in 1920. Het was er qua ruimte aanvankelijk goed toeven, zo blijkt uit een pagina groot historisch 'ver huisbericht' in de Leidse Courant in 1979. In het pand aan de Steen schuur kon een huisbewaarder zon der problemen worden gehuisvest „en de commissarissen konden er vergaderen om op gezette tijden bij een glas sherry en met een stevige Sumatra tussen de lippen, te waken over de belangen van het bedrijf'. In 1920 was alle ruimtelijke rek er uit en trok de LC in bij de Katholieke Volksbond op nummer 10 aan het statige Rapenburg. Het pand vorm de een „leuk werkmilieu, waar de hele technische uitrusting, de admi nistratieve en redactionele mensen in pasten". Maar na zeven jaar kraaide de 'rode haan' er victorie. Of zoals Ton Pieters het destijds in zijn typische stijl uitdrukte: „De heer der heerscharen sloeg toe door middel van een brand die in december 1927 het hele pand goeddeels in de as leg de. Althans de Heer liet het begaan. Iemand was de avond tevoren waar schijnlijk onvoorzichtig omgespron gen met vuur in de boven de krant gevestigde tekenschool De redding was nabij. Net als nu, in deze economisch zware krantentij den, schoot het Leidsch Dagblad te hulp. Dé concurrent maakte „een grootmoedig gebaar", De Leidsche Courant mocht draaien op de pers van het LD: „De LC kon blijven ver schijnen". Kamperen Ruim een jaar werd er 'gekampeerd' in een pand aan de Hogewoerd; het was de opmaat voor een langdurig verblijf aan de Papengracht. „26 maart 1929 brak de gloriedag voor het bedrijf aan, aan de Papengracht 32, waar een hal ontstond voor het technisch bedrijf. Men kocht machi nes en een pers die horen en zien de den vergaan als ze stonden te draai en", meldde Tpn Pieters in zijn ver huisbericht. Het pand aan de Papen gracht 32 had een rijk-religieuze his torie. Tal van priesters en zusters woonden vanaf de 16e eeuw in het betreffende pand en in de belenden de percelen. Ja, daar gedijde de roomse identiteit die de Leidse Cou rant kenmerkte. Mr. Annie Verspril le trakteerde de abonnees in 1959, bij het 50-jarig bestaan, op een pagi nagrote, overigens gort- en gortdro ge, verhandeling over 'Huis De Gou den Bal', de bijnaam van het pand waar de gouden N.V. was gevestigd. In het pand aan de Papengracht overleefde de Leidsche Courant ook de Tweede Wereldoorlog. „Onder de Duitse bezetting, toen ook een gees- tes verwarring dreigde te ontstaan, bleef de Leidse Courant op haar post, zij het ongaarne, maar op ver langen van het episcopaat", zo werd onthuld in de jubileumbijlage in 1959. „De toenmalige hoofdredac teur, onze onvergetelijke voorgan ger, de heer Th.B.J. Wilmer, werd herhaalde malen in Den Haag op het matje geroepen om meer in natio- naal-socialistische geest te schrijven en zich niet te beperken tot gods dienstige beschouwingen! Maar juist in die bewogen tijden zag hij het en God alleen weet hoeveel goed hij daarmee heeft gedaan als zijn voornaamste taak, daarbij gesteund door het episcopaat, de nadruk te leggen op de vrijheid en, verheven heid van het Christen-zijn, dat bo ven de tijdelijke nood uitstijgt. In de onzekere toestand, vlak na de oor log, is het op haar post blijven van „De Leidse Courant" niet gewaar deerd, maar een gelukkige omstan digheid was het, dat „De Burcht" met als hoofdredacteur rector H.L.J.M. Sondaal, haar voorlichten de taak tijdelijk overnam. Op die ma nier bleef de lezerskring welke ook onder de bezetting volledig be sefte aan welke kant de krant stond bijeen, en werd de grond slag gelegd voor een steeds stijgend abonnementental' Ja, de animo voor een dagblad van katholieke snit was destijds nog groot; zuilen stonden fier overeind en de omvang van de ontkerkelijking was nog gering. Dekking Twaalf jaar na het gouden jubileum werden abonnees, adverteerders en andere leveranciers opnieuw gecon fronteerd met een verhuizing, de vierde. En als je het verblijf aan de Hogewoerd meerekent, de vijfde. In middels had de Leidse Courant, on der invloed van een crisis in kran tenland, 'dekking' moeten zoeken bij het in Den Haag en omgeving ver schijnende katholieke dagblad Het Binnenhof. Gevolg van die krach tenbundeling halverwege de jaren zestig was dat de redactionele activi teit werd beperkt tot Leiden en de regio. Het binnen- en buitenlandse nieuws, de economische en kunst stromingen en de wedstrijden en pe rikelen in de Nederlandse sport wer den verslagen in samenwerking met Het Binnenhof. Het was dus een select gezelschap dat de overgang maakte naar het huidige pand aan de Apothekersdijk. In dat gezelschap was Heieen van Brussel, familie van de bekende speelgoedhandelaar. Zij zorgde met haar komst voor een journalistieke aardverschuiving: ze was de eerste vrouwelijke ^redacteur. „Zoals de planeet Mars ook nu nog ontoegan kelijk is voor mensen, zo was het beroep van dagbladjournalist dat destijds voor vrouwen", verklaarde ze in 1979 bij het 75-jarig bestaan van de LC. Ze meende dat haar en tree mogelijk werd gemaakt door de ruimdenkendheid van chef-redac teur Leo Roozen en het nijpend per soneelstekort waarmee de redactie kampte. Leo Roozen nam kort voor haar komst voorzorgsmaatregelen. Stuk voor stuk werden de heren re dacteuren onder handen genomen, waarbij hij benadrukte dat de tere zenuwen en de ongeschonden repu tatie van de journaliste niet bestand waren tegen hun bloemrijke verha len, gewaagde moppen en andere verderfelijke taal. De maatregel van Roozen sorteerde een dag of twee succes. Daarna kwam geleidelijk het normale intercollegiale verkeer weer op gang. Dat de tijden definit ief veranderden, bleek wel uit de 'verbouwing' waar mee de kersverse chef-redacteur Willem Buyteweg enkele jaren later werd geconfronteerd. In de tijd dat Buyteweg in het Sijthoff Pers-ge- bouw in Rijswijk de eindredactie van de pagina's stad en gewest verzorg de, toverden zijn redacteuren het pand om in een huis van plezier, compleet met gekleurde lampen en sierlijke gordijntjes. Afscheidskrant Het is slechts een van de vele verha len die zijn te vertellen over 'het le ven achter de dagelijkse krantenpa gina's'. In het pand aan de Apothe kersdijk werd regelmatig gevoet bald, met de doorgang tussen twee redactionele ruimten als ideaal doel. Fameus zijn de afscheidskranten die werden gemaakt voor 'dissidente' redacteuren. In die kranten werd in woord en beeld een weinig flatteus, vaak zwaar overdreven en verdraaid beeld geschetst van de 'lafbek' die de concurrentie ging versterken Zo'n krant werd op vrijdagmiddag, vlak voor de afscheidsborrel, in el kaar gedraaid met stroken tekst, fo to's en plakstiften, waarbij vervol gens een zware wissel werd getrok ken op het'kopieerapparaat. Wie ge liefd was en/of lang bij de Leidse Courant had gewerkt, kon rekenen op een tiental pagina's; soms bleef de inspanning beperkt tot een 'strooi- folder'. Chef-redacteur Buyteweg kreeg bij zijn vertrek zelfs twee af scheidskranten. De eerste, een blad vol lof en eer, werd hem aangeboden tijdens de door notabelen bezochte officiële borrel in hotel Nieuw Mi nerva. Buyteweg slaakte een zucht van verlichting. Meteen na de druk ke borrel stonden 'zijn mensen' al te werken aan de tientallen pagina's tellende ware afscheidskrant. com pleet met foto's van het afscheid in Nieuw Minerva en vooral minder vleiende verhalen en belevenissen. Het redactionele leven verliep ook af en toe in mineur. Zo zat Ton Pieters eind jaren tachtig op een druilerige avond diep in de put. Hij had uren zitten tikken en was op een haar na klaar met zijn portret van een per soon of organisatie, toen na de eerste donder van een onweersbui de stroom uitviel. Ton was tijdens het werk vergeten af en toe zijn penne- vrucht in wording vast te leggen op de computerschijf en dus was hij zijn verhaal ter grootte van een halve pa gina kwijt bij de eerste dreun. Drie collega's wisten ternauwernood zijn waterlanders te voorkomen; onder troostende woorden als 'je weet toch nog wel ongeveer hoe je begon' toog hij andermaal aan het werk. Eenzelfde tafereel speelde zich gis teravond (nota bene vrijdag de der tiende) af aan de Apothekersdijk. De laatste artikelen voor de laatste pa gina's van de LC gingen per compu ter naar de pagina-opmakers en de persen in Rijswijk. De computer ging uit en de laatste redacteur deed het licht uit. De Leidse verhuist nooit meer en gaat naamloos op in het Leidsch Dagblad.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 31