vakbonden voorzichtig positief over akkoord De nederlagenstrategie van Elco Brinkman Binnenland Earner gaat ikkoord met [Maastricht' l „SijthoffPers blijkt niet langer mammoettanker" Van Amelsvoort houdt vast aan milieu- en energietoeslagen auto's Groningen wil maatregelen tegen prostitutie-overlast Leidse Courant I vrudag 13 november 1992 i ampagne tegen gif j aardappelteelt t-^terdam - De Vereniging Milieude- V M'e vandaag een nieuwe campagne be nen tegen de Nederlandse aardappelen- te-sc^en Bintje, Bildtstar en Eigenheimer. vanieudefensie noemt het de drie meest be de bten rassen. De teelt ervan moet volgens appf „vrijwel geheel stoppen om de stelsel- s hof'Se vergiftiging van natuur en milieu te ^emTkomen". Volgens Milieudefensie ge- HHlfkt de Nederlandse akkerbouw jaarlijks 2 miljoen kilobestrijdingsmiddelen. raairvan wordt bijna tweederde gebruikt in e ln 'aardappelteelt. De vereniging beveelt 'resiflappelen aan met het keurmerk saynfCO": de teelt van deze produkten wordt io deng gecontroleerd". datl Reorganisatie TNO: Dertigjarig nijlpaard zeventig banen weg bevalt ondanks prikpil DELFT De Nederlandse organisatie voor Toegepast Natuurwetenschappelijk Onderzoek (TNO) gaat het gezondheidsonderzoek ingrij pend reorganiseren. Naar verwachting komen ongeveer 70 arbeidsplaatsen te vervallen, zo heeft de Raad van Bestuur gisteren meegedeeld. De nieuwe opzet is noodzakelijk geworden door dat de financiële bijdragen van het rijk de laatste jaren de kosten niet meer dekten. Op de markt zijn voor een deel van het gezondheidsonder zoek, met name betreffende het ontstaan en de bestrijding van ernstige ziekten, onvoldoende mogelijkheden te vinden om de activiteiten voort te zetten. Daarom zal dit deel van het on derzoek worden beëindigd. AMSTERDAM - Het dertigjarige nijlpaard Tanja, die sinds februari de prikpil kreeg, is in de Amsterdamse die rentuin Artis toch opnieuw moeder geworden. De gemeng de vreugde was van korte duur, gisteren drukte Tanja haar baby dood. De Artis-medewerkers troffen woensdag opeens een nijlpaardebaby aan in het water van het verblijf. Tanja kreeg het anti-conceptiemiddel omdat zij en haar man vaak de liefde bedrijven. Artis wilde een zwangerschap voorko men omdat ze de meeste van haar vijftien nakomelingen heeft doodgedrukt en omdat nijlpaarden ,,aan de straatste nen niet zijn kwijt te raken". Omdat sterilisatie bij nijl paarden riskant is, kreeg Tanja als eerste nijlpaard ter we reld de prikpil toegediend. Nu het experiment is mislukt, moet Artis een nieuwe anti-conceptiemethode zoeken. Echtgenoot Joop verblijft voorlopig in het buitenverblijf. De Boer commissaris der koningin Drenthe DEN HAAG - De ministerraad is giste ren akkoord gedaan met het voorstel van minister Dales van binnenlandse zaken om mevrouw M. de Boer (53) voor te dra gen als commissaris van de koningin in de provincie Drenthe. Zij volgt per 1 januari 1993 W. Meijer op, die een functie in het bedrijfsleven heeft aanvaard. Mevrouw de Boer is lid van de PvdA en vanaf 1978 lid van de Provinciale Staten van Noord- Holland. Sinds 1987 is zij lid van Gedepu teerde Staten met in haar portefeuille ruimtelijke ordeining, volkshuisvesting en openbaar vervoer. In Drenthe is on verdeeld positief gereageerd op de benoe mingvan mevrouw M. de Boer. ftaP HAAG De vakbon- ajorn hebben gisteren voor- gu^htig positief gereageerd op jjorï centraal akkoord dat gis- ajs fen is bereikt. Zij denken er raks, rijdens de cao-onder- (ndelingen wel mee uit te voo|rten te kunnen. en: i lij iir^ hebben de bonden beden- irs nJ£en teSen loonpauze die durende de maanden januari j ^februari zal gelden. Maar het dat daarna overeengeko men loonsverhogingen weer 'k hfet terugwerkende kracht tot ïanqanuari 1993 kunnen gelden, vanjiden de bonden een pluspunt, li wf Industriebond FNV ziet in [raa^ akkoord geen aanleiding kern looneis bij voorbaat al dras- ir Irc^ *"e ver'aSen- hond zal in komende cao-onderhande- aigen uitgaan van loonsverho- °^1'igen van 2,5 tot 3,25 procent, is gisteren besloten door de sin hdsraad. tuif grootste bond in de mark- vapctor laat de inzet afhangen zovh de bereidheid van werkge- en rs om afspraken te maken zo jer werkgelegenheid en kwali- oer]it van de arbeid. Hoe minder spraken hierover te maken aa zijn, des te hoger wordt de loon eis. Vele onderhandelaren zul len gebruik maken van de mo gelijkheid om loonsverhogin gen met terugwerkende kracht in de cao's op te nemen. Een aantal bonden, zoals de Vervoersbond FNV, vindt dat in de tekst van het akkoord wel erg veel aandacht wordt be steed aan de noodzaak van loonmatiging en dat de passage over de noodzaak om goede werkgelegenheidsafspraken te maken daarbij wat magertjes afsteekt. Opgeluchte reacties zijn er om dat een loonmaatregel van tafel is. Ook laten de bonden er geen twijfel over bestaan dat het openbreken van tweejarige cao's, bij voorbeeld die in de me taalnijverheid, wat hen betreft niet aan de orde is. Verdedigen De vakcentrale FNV meldde na afloop van telefonisch overleg met de bondsvoorzitters dat de besturen van de bonden bereid zijn het akkoord in eigen kring te verdedigen en dat de bonden unaniem positief hebben gerea geerd. De onderhandelingspau ze van twee maanden is accep tabel. Instemming is er met het feit dat de cao-partijen binnen dit akkoord hun eigen verantwoor delijkheid houden. Ook vinden de FNV-bonden het akkoord voldoende evenwichtig. De bonden in de collectieve sec tor (onder meer ambtenaren en gezondheidszorg) zien het als winst dat de overheid niet een zijdig kan terugkomen op afge sproken arbeidsvoorwaarden en dat er een betere uitgangspo sitie is bereikt voor de komende onderhandelingen. De bonden zullen in de komende cao-be sprekingen hun uiterste best doen de werkgelegenheid zo veel mogelijk te verbeteren. Zij verwachten daarover construc tief overleg met de werkgevers, aldus de verklaring van de FNV. De grote ambtenarenbonden van FNV en CNV verwachten dat het kabinet het overheids personeel zal behandelen als werknemers in de marktsector. „Wij gaan ervan uit dat de ge middelde (gematigde) loonont wikkeling in de marktsector een directe vertaling krijgt naar de overheidssector", aldus een woordvoerder van de CNV- ambtenaren. De nullijn voor ambtenaren, die het weekeinde nog in de kabinetsbrief stond, is duidelijk van de baan, zo zei hij. Voorzitter Vrins van de Abva Kabo (FNV) verwijst naar de opmerkingen in deze zin van minister De Vries. In het ak koord zelf staat d% gelijke be handeling niet met zoveel woorden. Vrins vindt dat de Ka mer moet aangeven dat de nul lijn van tafel is. Bij de CMHF, de ambtenaren- centrale binnen de vakcentrale MHP, is de twijfel het grootst. ,,Ik heb aarzeling en zorg over de materiële betekenis van het akkoord voor de collectieve sec tor", aldus secretaris B. Alber- sen. Hij wijst erop dat onder het akkoord géén handtekening van het kabinet staat. In het akkoord staat dat sociale partners verwachten dat de overheid in de collectieve sector optreedt „evenals in het verle den het geval was". In het ver leden is gelijke behandeling, waar het om geld ging, veelal met de mond beleden, aldus Al- bersen. Vrins begrijpt „dit com pliment aan de overheid" ook Minister De Vries van sociale zaken en kamerlid Rosenmöller over leggen voorafgaande aan het kamerdebat over het Centraal Ak koord. foto:anp door KOOS VAN WEES en RIK IN 'T HOUT ïrvta£N HAAG - Uiteindelijk wa'eeft ook de WD gister- 1 Wvond voor het Verdrag van ïaastricht gestemd. De libe- alen vormden de enige frac- ie die de afgelopen maanden erieus twijfelden over hun h te nemen standpunt. )e overgrote meerderheid van le Tweede Kamer had vooraf gaand aan het debat al een vast Itandpunt. De instemming met iet verdrag betekent dat Ne- lerland meedoet aan de tot standkoming van een Politieke Jnie en van een Economische m Monetaire Unie. Bij de stem- ning over het verdrag verklaar- len de regeringspartijen CDA sn PvdA, en de oppositie-frac- ies van WD en D66 zich voor iteufjMaastricht'. Groen Links, de 10deine christelijke fracties van 3PV, SGP en RPF, en de CD j jtemden tegen. Alleen de Eerste Kamer kan de ratificatie van het Verdrag van [aastricht door Nederland nog igenhouden al ligt dat niet in le lijn der verwachting. De 026^weede Kamer heeft de afgelo- oV pen dagen vooral zijn pijl ge richt op het democratisch te kort in Europa. De Europese Raad krijgt mogelijkheden be en paalde zaken met een meerder- ^eid dwingend aan lidstaten op HoJe leggen zonder vetorecht van drseen nationaal of Europees par lement. Groen Links stemde te gen het verdrag vanwege de ontbrekende democratische ,Ck controle, terwijl de kleine chris- foutelijke partijen tegen over- ld dracht van bevoegdheden is. Het debat heeft drie dagen in ^^beslag genomen. CDA, PvdA, 1)66, Groen Links en CD vroe- gen de regering gisteravond door middel van een motie zich in te zetten voor een verbete ring vi °trole. DEN HAAG - Witheet van woede was Elco Brinkman woensdagavond nadat hij had gehoord dat PvdA-minister Rit- zen van onderwijs een akkoord had gesloten met de vakbonden over een verbetering van de le rarensalarissen. Amper twaalf uur later bleek de woede van de CDA-voorman veranderd in op luchting. Wat was er intussen gebeurd? Premier Lubbers had geant woord op de eerste serie vragen die Brinkman als kamerlid had gesteld. De CDA-fractieleider toonde zich heel tevreden met de uitleg die Lubbers hem had gegeven. De vraag is waarom. De pre mier had niets veranderd en niets toegevoegd. Hij had alleen gezegd dat het akkoord in de onderwijssector over hogere sa larissen en versobering van de wachtgelden niet strijdig is met de uitgavenstop die het kabinet zichzelf heeft opgelegd. Anders gezegd: Jo Ritzen kan zijn gang gaan, zolang hij de 273 miljoen bezuiniging die het kabinet hem voor volgend jaar heeft opgelegd, maar realiseert. Welnu, men kan er vergif op in nemen dat de bewindsman al lang weet hoe hij dat wil doen, het vermoedelijk al wist nog voordat hij het akkoord met de bonden sloot. Daar heeft hij de vele adviezen die Brinkman hem gisteren in het kamerde bat verstrekte, echt niet voor nodig. Bindend De CDA'er heeft het er overi gens niet als enige wat moeilijk mee. Ook minister Dales van binnenlandse zaken zal met een schuin oog naar de vrolijk hup pelende Ritzen met zijn ak koord hebben gekeken. Zij moet nog met de ambtenarenbonden om de tafel gaan zitten. Zij moet de lonen bevriezen. Zij heeft geen extra geld in haar hand tas. Zij kan geen mooi weer spe len. Maar misschien is er voor Brinkman nog een extra reden voor woede. Drie dagen lang was er in het diepste geheim ge werkt aan een zeer belangrijk akkoord zonder dat de CDA- fractieleider zelfs maar werd geraadpleegd. En toen was het te laat. Op het moment dat Brinkman zijn vragen stelde aan de minister-president was het akkoord in feite al onher roepelijk. De handtekening van een bewindsman onder een ak koord is bindend. Openbreken van de overeen komst, waar Brinkman op uit leek te zijn, zou het kabinet een stempel opdrukken van onbe trouwbare onderhandelings partner. Een stempel dat, zeker nu een goed onderhandelings klimaat met sociale partners van levensbelang wordt geacht, onherstelbare schade zou aan richten. Daarmee was de neder laagvan Elco Brinkman totaal. En helaas voor de CDA-fractie leider was dat niet de enige ne derlaag die hij leed in dit daar door nogal saaie vervolg op de Algemene Beschouwingen. Ook alle kritiek op het volgens hem boterzachte pakket met extra bezuinigingen van het kabinet haalde niets uit. Tien voorstel len deed Brinkman maar liefst om structureel te besparen (op woningbouwsubsidie, huursub sidie, isolatiesubsidie, rechts hulp, kinderbijslag, sociale ze kerheid en volksgezondheid) en evenzovele keren werd hij heel beleefd maar ook heel beslist met een kluitje in het riet ge stuurd. Natuurlijk heeft het CDA het recht straks in de afzonderlijke begrotingsbehandelingen de betrokken ministers het vuur na aan de schenen te leggen. En Brinkman dreigde daarmee. Maar zou er iemand zijn die ge looft dat hij dan wel het lef zal hebben om (een lid van) het ka binet de wacht aan te zeggen, Nee, zolang Elco zeker is van De Opvolging, zal hij nooit het risico willen lopen echt in con flict te komen met Ruud. De ne- derlagenstrategie, noemde Ed Nijpels die tactiek, die door hem vaak werd toegepast toen hij nog fractieleider was en zijn VVD in de regering zat. Ofwel: veel geschreeuw, weinig wol. Autoweg geopend Fietsende actievoerders op de nieuwe autoweg bij Oldenzaal. De weg is gisteren officieel door minister Maij-Weggen van verkeer en water staat geopend. Het gaat om negen kilometer autoweg tussen Oldenzaal en de Duitse grens die ongeveer 320 miljoen gulden heeft gekost. Twente verwacht dat haar positie als distributie- en transportcentrum door de nieuwe weg belangrijk wordt versterkt. foto: anp DEN HAAG Staatssecretaris Van Amelsvoort van financiën houdt vast aan invoering per 1 'januari 1993 van milieu- en energietoeslagen voor nieuwe auto's. Dat betekent dat de prijs van een nieuwe auto bepaald wordt door de mate waarin die schoon en zuinig rijdt. De staatssecretaris schrijft dit aan de Tweede Kamer. Door de in voering van een zogenoemde milieudifferentiatie stijgt de prijs van een benzine-auto vol gend jaar met gemiddeld 3 pro cent. Daarop komen kortingen of toeslagen voor schoon en zui nig rijden. Voor 'schone' benzi- ne-auto's variëren de bedragen van een korting met 3000 gul den tot een toeslag van 3000 gulden. Voor een 'zuinige' ben zine-auto gelden vanaf 1 janua ri kortingen en toeslagen van 1500 gulden. Kopers van een dieselauto betalen over het al gemeen een toeslag van 1250 gulden. Het voorstel van Van Amels voort maakt deel uit van de nieuwe belasting voor perso nenauto's en motorrijwielen (BPM) die op 1 januari 1993 in gaat en de huidige Bijzondere Verbruiksbelasting (BVB) ver vangt. Het tegengaan van oneigenlijk gebruik van het zogenoemde grijze kenteken, dat ook onder deel uitmaakte van de BPM, wordt uitgesteld tot 1 juli 1993. De huidige stimuleringsrege ling voor het rijden met een ka talysator vervalt vanaf 1 janua ri. Daarom wil Van Amelsvoort niet zoals een meerderheid van de Tweede Kamer wil, wachten met invoering van een milieu differentiatie. Volgens de staatssecretaris ontstaat er an ders een periode waarin er geen enkele fiscale stimulans is om bij de aanschaf van een auto re kening te houden met het 'mi lieu. Vrouw gewond bij blikseminslag HARDENBERG - Een 77-jari- ge vrouw in Burcht (gemeente Hardenberg) is gisteren door blikseminslag gewond geraakt. De bliksem sloeg volgens de po litie in een tv-antenne die naast de woning van de vrouw stond en bereikte het huis via een on dergrondse kabel. De klap waarmee dit gepaard ging be schadigde de woning zodanig dat deze waarschijnlijk moet worden afgebroken. De muren zijn ontzet. Klinkers voor het huis werden 60 meter wegge slingerd. Gaswinning oorzaak kleine aardbevingen DEN HAAG Gaswinning uit het „Eleveld" heeft aanleiding gegeven tot de vijf zwakke aard bevingen die^inds april vorig jaar bij het Drentse Eleveld en Geelbroek zijn waargenomen. Naar de oorzaak van de overige aardbevingen in Noord-Neder land - bij Purmerend, Emmen Roswinkel, Assen, Hooghalen en Middelstum - wordt het on derzoek onder leiding van het KNMI voortgezet. Dit staat in een voortgangsrapportage van de Begeleidingscommissie On derzoek Aardbevingen, die gis teren naar de Tweede Kamer is gestuurd. Minister Andriessen van economische zaken wijst erop dat alle onderzochte bevin gen tienduizend keer minder hevig waren dan de aardbeving die in april dit jaar Roermond trof. (Vervolg van de voorpagina) RIJSWIJK - „Het is even wennen: we dachten een mammoettanker te zijn, maar het blijkt een koop vaardijschip". Directeur en interim-manager ir. J. Thierry van Sijthoff Pers houdt van beeldspraak. De boodschap die hij het personeel van het Rijswijkse uitgevers concern gisteren meegaf gaat echter verder. Zij duidt op een test of zijn koopvaardijschip ook tijdens de huidige vliegende storm zeewaardig is. De slechte economische om standigheden gekoppeld aan een diepe val van de adverten tiemarkt noopt het concern op korte termijn tweehonderd ar beidsplaatsen te schrappen. Ongeveer 170 werknemers worden ontslagen. Op iets lan gere termijn worden onderde len afgestoten of worden sa menwerkingsverbanden aange gaan. Daarmee zouden nog eens 240 arbeidsplaatsen zijn gemoeid. Er blijft werkgelegen heid voor ongeveer 750 werkne mers over. De nood is hoog bij het eens zo trotse familiebedrijf, waarvan de leiding jarenlang dacht dat 'het niet zo'n vaart zal lopen'. Ondanks waarschuwende woorden van ondernemings raad en vakbonden bleef het vo rige directieteam zich beroepen op het absorptievermogen van het bedrijf, aldus Hans Ver- ploeg, algemeen secretaris van de journalistenvereniging NVJ. Volgens de voorzitter van de ondernemingsraad C.P. Bo gaard is het 'zuur en bitter' dat de topstructuur wordt ontzien bij de ontslagen. Nu de arbeidsmarkt in de dag bladsector naar een dieptepunt is gezakt pakt het besluit van Thierry, binnengehaald voor anderhalf a twee jaar om de continuïteit veilig te stellen, des te harder uit, stelt Verploeg. „We hebben de afgelopen jaren steeds gevraagd om een con creet bedrijfsplan, waarbij door de bonden zelf afslankings maatregelen werden gesugge reerd om het bedrijf op orde te brengen voor economisch moei lijke tijden". Onder de 170 mensen die de laan worden uitgestuurd bevin den zich 29 journalisten en re dactiemedewerkers, 38 werk nemers van het advertentie- en oplagebedrijf, 75 binnen de gra fische sector en twintig van stafafdelingen Sijthoff zit in financiële proble men. Vorig jaar werd op een omzet van 250 miljoen een ver lies van negen miljoen geleden. De voorspellingen voor dit jaar gaan richting tien a elf miljoen. De advertentie-omzet blijft ruim vijftien procent achter bij de begroting. Het eigen vermo gen bedraagt momenteel nog 45 miljoen gulden. Tegenslagen Niet alleen Sijthoff wordt be laagd. Alle kranten lijden onder de teruglopende markt. De Volkskrant wordt geconfron teerd met een min op de adver tentie-omzet van ruim twaalf procent, het Algemeen Dagblad met ruim elf, NRC Handelsblad met zeven procent. Bij al deze kranten moet worden bezui nigd en geldt al lang een vacatu restop. Veel regionale kranten sturen aan op bundeling. Het verschil met Sijthoff is ech ter dat de genoemde kranten deel uitmaken van relatief rijke concerns. Het familiebedrijf kan niet terugvallen op een rij ke moeder. „Door de slechte economische situatie valt onze advertentie-omzet met twintijg miljoen tegen. Dat kan je als klein bedrijf niet op een gewone manier repareren", aldus Thierry die als interim-mana gerper 1 september jongstleden mr. J.J. Nouwen is opgevolgd. „Al eerder is gezegd dat we té- rugmoeten naar een kembe- drijf in de Haagse regio. Dat kan niet meer zonder gedwon gen ontslagen. De laatste drie jaar zijn al driehonderd mensen door natuurlijk verloop wegge gaan. Het blijkt helaas niet gé- noeg. We moeten met minder mensen hetzelfde gaan doen". Hij blijkt redelijk optimistisch te zijn over de tweede fase: het afstoten van onder meer de Handelsdrukkerij en een be oogde samenwerking in de Rot terdamse en Goudse regio met de Dagbladunie. Met dit laatste- concem, uitgever van onder meer Algemeen Dagblad en NRC Handelsblad, wordt ge praat over onder meer een bun deling van de twee regionale uitgaven Goudsche Courant en Rijn en Gouwe. Dagbladunie en Sijthoff Pers hebben al een joint-venture in de vorm van het Rotterdams Dagblad, waar in Rotterdams Nieuwsblad en Het Vrije Volk zijn opgegaan. Vlaggeschip De Haagsche Courant blijft bin nen Sijthoff Pers het vlaggp- schip. De redactionele vernieu wingen die het laatste halfjaar zijn uitgevoerd, blijken aan te slaan. De neerwaartse spiraal in het aantal abonnees is vooral in de regio voor een belangrijk deel gestopt. Begin februari wordt de oplage uitgebreid met die van hét tweede Haagse dagblad, Het Binnenhof. Deze uitgave vap Sijthoff had met zijn 20.000 abonnees geen overlevingskan sen meer. De journalisten van Het Binnenhof zijn vrijwel alle maal in dienst gekomen van dp Haagsche Courant. De vakbonden en de onderne mingsraad hebben zich nog niet bij de aangekondigde ontslagen neergelegd. Er zal meer infor matie moeten worden gegeven, vinden zij. Ook moet er volgen de week tussen bonden en di rectie worden overlegd over eep sociaal plan. Verploeg: „Het gaat naar mijn weten om het eerste grote collectieve ontslag bij kranten sinds de oorlog. Daarom is het voor ons ook een soort testcase, als je ziet wat er op dit moment in krantenland aan de gang is". Vijftien uitgevers De afgelopen twintig jaar nam het aantal krantenuitgevers af van 31 tot 15. Het aantal kran: tentitels verminderde in dezelf de periode van vijftig tot 4^ (met 4,6 miljoen kranten). De markt wordt feitelijk beheerst door acht grote uitgeverijen, die samen goed zijn voor negentig procent van het aantal uitgege ven kranten. In totaal wordt er bijna drie miljard gulden omger zet in de sector. Per duizend inwoners verkoch ten de regionale dagbladen in 1983 nog 185 kranten. In 1991 was dat nog maar 174. Vooral in de vier grote steden liepen de oplages forse klappen op. De landelijke kranten zagen in de zelfde tijd hun oplage stijgen van 126 tot 132. GRONINGEN Het college van B en W van Groningen wil maat regelen nemen-tegen de overlast van de tippel-prostitutie in het A- kwartier in het centrum van de stad. Een van de meest opvallende voorstellert is het plan van burgemeester H. Ouwerkerk om kente kennummers van automobilisten te noteren. De bestuurders krij gen daarna een brief thuis waarin de gemeente hen verzoekt in het vervolg niet meer in het A-kwartier te komen. De plannen, moeten nog door de gemeenteraad worden goedgekeurd. Volgens Ouwer kerk is er wettelijk niets op tegen wanneer kentekennummens worden genoteerd. „Wat wettelijk is toegestaan zullen we zeker proberen om de overlast van de tippelarij tegen te gaan", aldus de burgemeester.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3