MENSEN Kledingvoetbal en diamanten 61 Een tropische nacht midden in de herfst LEESER EN LEESER HAP Hittig VRIJDAG 13 NOVEMBER 1992 doorRiaSchuurhuizen Als vader in de kleding zit en zijn zoon in de diamanten, dan moeten ze veel van vrouwen houden. Benno Leeser, directeur van Gassan Dia monds in Amsterdam, zegt slechts van zijn eigen vrouw te houden. Niet .zozeer de diamanten, de sieraden en de horloges, dus het mooi maken van vrouwen hebben zijn liefde, veel meer de organisatie van een goedlo pend bedrijf waar alles tot in de puntjes verzorgd is. Vader Rolf Leeser bekent lachend dat hij wel veel van vrouwen houdt, ze graag mooi aankleedt, maar ver liefd is op zijn eigen vrouw. Beide mannen die hun bedrijf in Ne derland op topniveau hebben ge bracht, hebben daarnaast een grote gemeenschappelijke hobby: voetbal. Alleen de clubs zijn verschillend. Va der Rolf is volbloed Ajacied, terwijl Benno Leeser voorzitter van de busi ness club van Feyenoord is. En ze hebben er niet eens ruzie over. Zon dag gaan ze samen naar de enige echte Nederlandse voetbal topper Feyenoord-Ajax. Voetbal is een uitlaadklep voor bei den. Ze kunnen het nog zo druk heb ben, een voetbalwedstrijd slaan ze Beide mannen die hun bedrijf in Nederland op topniveau hebben gebracht, hebben daarnaast een grote gemeenschappelijke hobby: voetbal. Alleen de clubs zijn verschillend. Vader Rolf is volbloed Ajacied, terwijl Benno Leeser voorzitter van de businessclub van Feyenoord is. zelden over. En dat gaat al jaren zo. Benno Leeser herinnert zich nog het wereldkampioenschap in 1966 in Engeland. „Zijn we daar drie weken geweest, alle wedstrijden gezien. Dat is natuurlijk fantastisch en het schept uiteraard een band tussen va der en zoon". Opa Gassan Het was de bedoeling dat Benno uit eindelijk de vijf modezaken van zijn vader zou overnemen. Daarvoor zou hij dan na de middelbare school een poosje bij de Bijenkorf gaan werken om wat ervaring op te doen. Maar het ging heel anders. Opa Gassan vroeg hem bij hem in de zaak te ko men. Tien jaar lang werkte hij sa men met zijn opa en vanaf 1983 is hij samen met zijn broer Guy die in New York Gassan Diamonds vertegen woordigt, de baas. Van de diamant- fabriek en vijf tax-free winkels op Schiphol. Terwijl vader Leeser, eigenaar van vijf modezaken op topniveau zich nogal eens over van alles kan opwin den is zoon Benno de rust zelf. Mis schien heeft dat ook wel te maken met de waren die ze verkopen. Kle ding is veel mode-gevoeliger, sei zoen-gevoeliger en de concurrentie is er veel groter. En vooral ook de haat en nijd want die leeft sterk in het mode- en textiel wereldje. In een diamantfabriek voelt men ook wel de schommelingen van de seizoe nen, maar toch veel minder. Boven dien is een diamant, een sieraad of zelfs een horloge in een jaar niet uit de mode. En als na een jaar, nog wat 'over' is, dan is de restwaarde na tuurlijk veel groter dan bij een kle dingstuk dat na de uitverkoop blijft hangen. Vader Leeser klaagt dat het wel erg Vader en zoon Leeser. hard werken is om zijn winkels op een zo hoog niveau te handhaven, maar zijn zoon vindt dat niet erg, want juist door het harde werken hebben ze het zo ver gebracht. Bei den zijn trouwens perfectionisten. Van het briefpapier tot de gevel, overal bemoeien zich zich mee en moet het mooi en goed zijn. „En cor rect". aldus Benno Leeser, „ook dat heb ik van mijn vader geleerd. Altijd correct met mensen omgaan. Af spraken nakomen". In de afgelopen jaren werd er een paar keer een modeshow gehouden in de diamantfabriek, een prachtige I entourage, waar veel mensen van ge- noten. i ,Maar heel erg veel werk, vooral ook I weer omdat we van die perfectionis- j ten zijn. Dan kost zoiets erg veel 1 voorbereiding en tijd". i Vader en zoon Wat hun kleding en hun sieraden be treft zouden beide mannen ook dui delijk vader en zoon. Donkerblauwe blazers en eenvoudige mooie horlo ges. „Ik houd niet zo erg van siera- I den en zeker niet vandie opvallende. Horloges vind ik wel leuk", aldus Benno Leeser die in tegenstelling tot zijn vader een hekel aan reizen heeft. „Laat mij maar gewoon hier, zorgen dat alles goed loopt, dan heb ik het het meest naar mij n zin Vader Leeser voelt zich het prettigst als de nieuwe collecties kleren bin nen zijn gekomen en het blijkt, dat de vele, vaste, klanten er enthou siast over zijn. „Maar dat moetje elke keer maar weer afwachten of je - en in dit geval dan voornamelijk mijn vrouw Ann-Gret - goed hebt in gekocht. Gelukkig kan ze dat, maar een gemakkelijke vak is het niet. En of ik nog ooit een opvolger krijg; ik weet het niet". CO Bette Midler Neil Young Bette Middler wordt heks Be 1 ette Middler gaat een rol spelen in de film 'Hocus Pocus', een komedie over drie zeventiende- eeuwse heksen die op Allerzielen verschijnen in het stadje Salem, waar in het verleden een grote heksenjacht heeft plaatsgehad. De opnamen hebben plaats in de Disney studio's en op locatie in Salem. Naast Bette Milder spelen Sarah Jessica Parker en Kathy Majimy mee; de regie is in handen van Kenny Ortega. Neil Young heeft verleden op rij Ne: eil Young heeft laten weten zijn muzikale verleden eindelijk op een rijtje te hebben. Dat is leuk voor de fans, want het betekent dat de langverwachte opvolger van de veel geprezen driedubbelaar 'Decade' onderweg is. Neil Young: „Ik heb de afgelopen maanden door 397 nog niet eerder verschenen nummers geploegd om een selectie te kunnen maken. Dat is nu achter de rug. Een aantal composities heb ik eerder in andere versies op de plaat gezet, maar daarvan wil ik nu het origineel uitbrengen. Het grootste deel zal echter bestaan uit materiaal dat nog niemand eerder hoorde". De plaat ('Decade II') zal op zijn vroegst pas eind volgend jaar verschijnen, want Neil is momenteel druk in de weer om 'Harvest moon' onder de aandacht te brengen. Op dat nieuwe album is hij teruggekeerd naar zijn folk- en country-wortels. De telefoniste voor het laatst gekroond He et dringt nog niet helemaal tot me door", kwam er uit de mond van Ank van Huiting-Hoefakker, toen ze hoorde dat zij 'Telefoniste van het jaar 1992' was geworden. Ook toen Chriet Titulaer haar de trofee overhandigde, stond ze nog wat onwezenlijk te kijken. Ank is de laatst gekroonde telefoniste, want de onderscheiding zal verdwijnen. Ank van Huiting, werkzaam bij de verzekeringsmaatschappij Movir- DTO uit Nieuwegein, kwam van de tien finalisten als beste uit de bus. Jurylid A. Meulendijk, directeur van Interfoon Marketing Plus: „Nummer één stak met kop en schouders boven de rest uit!". Een hapje om naar te kijken Midden tussen de salade ligt deze dame, naakt en welgevormd. Erotiek en lekker eten zijn verwante terreinen, zo dachten de organisatoren van Erolife '92. Ten overvloede: hongerigen mogen zich alleen van de salade bedienen. Het heeft nog heel wat vóet in de aarde gehad, voordat er uiteindelijk tien genomineerden overbleven. Zo'n driehonderd bedrijven en instellingen toonden belangstelling voor de verkiezing. Vijftig telefonistes en, zowaar één telefonist, bleven ten slotte over. De jury heeft vooral gelet op hoelang het duurde voordat er opgenomen werd en hoelang men moest wachten tot de juiste persoon aan de lijn had. Verder moesten de kandidaten vriendelijk en hulpvaardig reageren. Bij de winnares was alles dik in orde. „Ze legt voor elke klant de rode loper uit", aldus de jury. De feestelijke bijeenkomst in het PTT Museum in Den Haag werd ook bijgewoond door de winnaressen van de voorgaande jaren. Zij zetten de finalisten in de bloemetjes en reikten de oorkondes uit. Naast een bronzen beeldje, kreeg de telefoniste ook een weekeinde in een luxe-hotel en een cheque van duizend gulden aangeboden. Het geldbedrag is bestemd voor een goed doel. Kevin Costner weer druk met indianen Kev ;vin Costner is wederom druk in de weer met Indianen. Zijn nieuwe projecten moeten echter 'een stap verder gaan dan 'Dances with wolves', zo meldt het Amerikaanse blad Variety. Allereerst gaat hij zijn tv-debuut maken als verteller in '500 nations' een acht uur durende documentaire serie over de geschiedenis van de Noordamerikaanse Indianen. De serie gaat acht miljoen dollar kosten. Organiseren zit hem in het bloed. Als tiener speelde hij in Suriname al een actieve rol in de padvinderij en het kerkelijk jeugdwerk. Nu, inmiddels bijna twintig jaar woonachtig in Ne derland, is Fred Fitz-James nog steeds een druk baasje. Zo is hij de grote man achter de tropical night, die zaterdag 21 november wordt gehouden in de Houtrust- Rotonde in Den Haag. Een warm feest in een herfstig jaargetijde, zo omschrijft de 44- jarige Surinamer de party die straks losbarst. Warm niet zo zeer in de betekenis van hoge temperaturen, maar meer in de zin van zwart en blank dansend zij aan zij. „Tijdens de vorige tropical night was iedereen aan wezig: mensen uit de Schilders wijk, maar ook uit Wassenaar en Kijkduin. Ondanks alle uiter lijke verschillen waren de gas ten gezellig met elkaar aan het babbelen of swingen. De tropi cal night wordt steeds meer een echt Haags volksfeest", vindt Fitz-James. „Op zo'n feest is iedereen gelijk. Zwart of blank, legaal of illegaal, homo of hetero. Het is echt de multi-culturele samenleving, waarover je altijd in nota's leest. Zo zou het in de maatschappij ook moeten zijn. Misschien moeten we elke dag feest gaan vieren", lacht hij. Dan weer se rieus: „Nee, dat kan natuurlijk niet. Er zijn in het leven heel be langrijke dingen waarbij je stil moet staan. Maar ik ben er wel van overtuigd dat feesten een therapeutische waarde heeft". „In Suriname zeggen we: In het lichaam zit een geest. Af en toe moet die ziel worden bevredigd Fred Fitz-James: 'Feestvieren is therapie'. en het gevoel krijgen dat-ie huist in een goede tempel. Als je je miooie kleren aantrekt en je volledig laat gaan, vergeet je je zorgen en hoefje de volgende dag niet naar de Riagg' In 't bloed Fred Fitz-James, die de kost verdient als leraar wiskunde, natuurkunde en godsdienst aan de Drostschool mavo in Den Haag, erkent dat feestvieren de Surinamers meer in het bloed zit dan de Nederlanders. „Als wij een feest in het vooruitzicht hebben, gaan we ons weken van tevoren al voorbereiden. Naar de kapper en nieuwe schoenen en kleren kopen. Een Surina mer die vijftig wordt, viert het Bigi Jarie. Abraham zien, noe men we dat in Nederland. Zo'n man zorgt dan dat hij voldoende geld heeft voor een groot feest met voldoende eten en drinken en zijn favoriete band. De domi nee geeft hem de dag ervoor de foto Hans de Bakker zegen en de familie zorgt, op de avond zelf voor allerlei verras singen. Nee, wij gaan niet in een kringetje zitten pinda's eten", lacht Fitz-James. Om er ver- goeilijkend aan toe te voegen dat ook in Nederland een trend ont staat om iets te maken van een feest. Organiseren is een hobby van hem, maar dan wel een die hij steeds professioneler beoefent, zegt Fitz-James zelf. Maar hij heeft ook een heel lange leer school gehad. „Toen ik in Para maribo in het kerkelijk jeugd werk zat, organiseerde ik mu ziek- en bonte avonden, waarbij de opbrengst ging naar behoefti ge schoolkinderen in de buurt. We kochten dan potloden, schriften en dat soort dingen voor hen. We gingen vooraf de deuren langs om bijdragen te vragen. De een gaf bonen, de an der rijst. Op het feest maakten we daar lekkere hapjes van, die we in de pauze verkochten. We huurden bandjes in die muziek speelden van The Rolling Sto nes, we deden sketches en hiel den modeshows". Colored In Den Haag organiseert Fred Fitz-James al een aantal jaren het colored festival, het colored exotical en sinds dit jaar plein- jazz. De tropical night 'doet' hij nu voor het derdejaar, dit keer in samenwerking met zijn ka meraad Ricardo Wirth. De tropical night heeft dit keer kleurrijke mode als thema. De mode-ontwerpsters Jetty Bhoe- doe uit Voorburg, Michele Man nes uit Amsterdam, Ann Elm- zoon uit Zoetermeer en Bettina Daal uit Rotterdam, zullen hun nieuwste allerdaagse en extra vagante) creaties presenteren. Verder verzorgen de Penny La- dies een sjieke lingerie-show. En natuurlijk ontbreekt de muziek niet. Daarvoor zorgt de exoti sche popformatie Trafassi. Wie nog kaartjes (a vijfendertig gul den) wil voor dit feest in tropi sche stijl, kan terecht bij het be spreekbureau van de Haagsche Courant, telefoonnummer: 070- 3656806. Koningin aanwezig bij herdenking 1953 Koningin Beatrix woont maandag 1 februari in de Zeeuwse plaats Nieu- werkerk de herdenking bij van de watersnoodramp. De ramp gebeurde die dag precies veertig jaar geleden. De vorstin be zocht de plaats van de ramp in 1953 vrijwel meteen nadat deze had plaatsgevonden. De 15-jarige prin ses deed dat in gezelschap van ko ningin Juliana. Ook prinses Wilhelmina reisde kort na de dijkdoorbraken naar Zeeland. De herdenking volgend jaar krijgt een nationaal karakter. Er worden veel autoriteiten verwacht. Gedepu teerde Staten van Zeeland hebben 40.000 ter beschikking gesteld. Afkickproject voor autokrakers Harddrugsverslaafden die zich in Rotterdam schuldig maken aan diefstal uit auto's, kunnen na vier of meer veroordelingen kiezen voor een gericht afkickprogramma. Als ze dat weigeren of het programma tussentijds afbreken, moeten ze hun celstraf uitzitten. De Bouman Stichting, een centrum voor verslavingszorg in Rotterdam, heeft dit project uitgewerkt met politie en justitie. Het project start volgend jaar. Het programma duurt, afhankelijk van het individu, 6 tot 12 maanden, en is gericht op een strak begeleide terugkeer van verslaafden in de De grote steden gaan al jaren gebukt onder de plaag van autokraken. De Bouman Stichting wil het probleem nu bij de wortels aanpakken door mensen van hun verslaving af te helpen, waardoor de noodzaak tot autokraken verdwijnt. FR# wp de televisie verschijnt radiotoestel. Een vrijwel witte radio. Met een grille. Waaruit bloed komt. Dikkig bloed. Het druipt langzaam over h Tegelijkertijd klinkt een geluidscollage van flarden o Rampen, oorlogen, Joegosh vooral. Het is een spot waarmee Hilversum bericht dat Radii tegenwoordig 'de heetste ze van Nederland' is, 'waaruit nieuws 24 uur vloeit'. Elke keer als die spot wordt uitgezonden woelt er iets val woede in me op. Want we ma een toch wel heel dom publié zijn als er zulke ordinair L theatrale middelen moeten I worden aangewend om ons if duidelijk te maken. In dezelfde reclame-campa^ die nog tot december zal woi voortgezet omdat we blijkbi ook nog eens verrekte hardlj zijn, wordt Radio 2 in de al begin oktober bestaande nii opzet als 'de warmste zendt Nederland' geafficheerd. Hi 'warm' staat in dit geval - ondanks de mij opgelegde onnozelheid ben ik toch ma^ vrij om te durven interprete voor gezellig, knus, familiaa meeste pogingen om dat ter horen in de programmering gaven me het gevoel dat ik o curieuze manier steeds aan achterkant van een open hai bleek te kunnen zitten. Met een hete zender die hoogstens hittig is, een wari zender met een voornamelij lauwe programmering, het en wild' van 3 en het 'klassie van 4, kan het er snel van ko datje gaat zoeken of Hilvers misschien nog ergens gewon radio heeft. Die te volgen is zonder datje als luisteraar gegroepeerd wordt, zonder d je horizontaal laat indelen. Ergens op de middengolf, op soort driehoog-achter voor radiomakers, woont Radio 5. zender, waarvoor overigens een even trefzekere als animerende tv-spot gemaakt die tot nu maar een heel kleii publiekje trok. Daarin zou wi eens verandering kunnen ko Want waar het op vier zendei wemelt van ontspannende tussendoormuziekjes, mini- spelletjes, rubriekjes in rubri en reclame, is er op Radio 5 vi ruimte voor het ongehinderd uitzenden van degelijke programma's. Dat soort radii noemden we vroeger saai. Ma in situaties dat er overmatig! modern geluidsbehang wordt opgehangen, kan iets met eei ouderwets vakkundig patroo plotseling heel aantrekkelijk Tot zover de overdagradio. D nachtradio is nog een verhaal apart. De zenders 1 en 2 zijn gecombineerd en Radio 3 is si G oktober 24 uur in de lucht. D< veronderstelling had - menselijkerwijze - kunnen zi 0 dat er tussen heet plus warm jong en wild 's nachts een duidelijk verschil zou zijn. He ik zo rond 0100 de F ranse chansonnière Frida Boccara 'Cent mille chansons' zingen, is dus 1 of 2. Nee: 3. En even 1 F" klinkt er geruime tijd Amerikaanse country-rock. Ongetwijfeld Radio 3. Nee 1 e~ Kortom: duidelijkheid kent g tijd. Maar daarvoor hoeft mei voor onze radio geen tv-spot t maken. Zo dom zijn we nu ooi weer niet. PS. Kritiek hebben is prima, L— maar dan moet het wel foutlof— gebeuren. Betichtte ik vorige week NOS-commentator Eve ten Napel van een platte woordspeligheid. Helaas, het diens collega Eddy Poelmann moeten zijn. Dat vond Ten Na niet leuk. Ik ook niet. En nu n hopen dat ik in elk geval de na van Poelmann goed heb gespe

Leidse Courant | 1992 | | pagina 22