Cultuur Radiomuziek Levendig Pantoffels Kopstukken Kunstvirus Prijs Cobra Passie Droefenis Religieus Leidse Courant vrijdag 13 november 1992 GO WEST 'Indian summer' - Chrysalis/EMI Dat Peter Cox en Richard Drummie langzame schrijvers zijn, wisten we al. Tijdens een gesprek ter promotie van het debuut 'Go West' liet het Engelse duo weten absoluut niet in staat te zijn jaarlijks een plaat af te leveren. Maar is bijna vijfjaar tussen 'Dancing on the couch' en nieuweling 'Indian summer' niet veel te lang? Er was in 1990 weliswaar het mega-succes van de single 'The king of wishful thinking', terug te vinden op de soundtrack van 'Pretty woman' en nu dus (slik) op deze cd, maar eerlijk gezegd leefde sterk het idee dat Cox en Drummie de pijp aan Maarten hadden gegeven. Nu het nieuwe album in de winkel ligt, gestoken in een uiterst verzorgde hoes, zijn de verwachtingen extra hoog gespannen. Bij beluistering blijkt dat Go West zijn naam in praktijk heeft gebracht. Het duo heeft zijn heil gezocht in Amerika. Een grotere fout hadden Cox en Drummie niet kunnen begaan. 'Indian summer' is hierdoor zo gelikt geworden, datje na de eerste beluistering al geen zin meer hebt om hem voor een tweede keer op te zetten. Het duo brengt perfecte radiomuziek die, met de juiste marketing, de nodige hits kan opleveren. Uiteindelijk weet Go West als geen ander hoe dansmuziek moet worden gemaakt, het probleem is alleen dat de (Amerikaanse) producers er bijna alle emoties hebben uitgezeefd Waar ze dat niet voor elkaar hebben gekregen, is bij het geraspte, 'zwarte' stemgeluid van Peter Cox. Gelukkig maar. Het duo schiet vooral te kort in de teksten, die deze foto Jacques Zorgman over de streep te halen. Het aandeel van het instrumentale ensemble is ook heel fraai. AvdV) I BACH Vioolconcerten in g BWV 1056, in E BWV 1042, in a BWV 1041 en in d BWV 1052. Emmy Verhey met Camerata Antonio Lucio - Verdi Records Er is eigenlijk geen enkele reden om Pinchas Zukermans vorigjaar verschenen RCA-opname van vioolconcerten van Bach te prefereren boven deze van Emmy Verhey. Als ze allebei aan een vioolconcours zouden deelnemen, zou Pinchas waarschijnlijk iets hoger eindigen dan Emmy. Maar gen we deze Bach-uitvoeringen naast elkaar, dan zal menigeen die van barokmuziek houdt verre de voorkeur geven aan de Nederlandse violiste. Zukerman speelt gewoon boterzacht Mendelssohn, maar dan met andere noten. Emmy Verhey is veel levendiger, brengt energieke accenten aan en laat haar toon gelukkig niet voortdurend op dezelfde wijze jubelen zoals haar Israëlische collega (en zoveel ande vioolcoryfeeën). Bovendien werkt! samen met een voortreffelijke klej strijkersgroep. De concerten in gé d zijn transcripties van clavecimbelconcerten. (AvdV) RIMSKI-KORSAKOV 'Kerstavond'. Solisten, Academisij Koor Joerlov en Orkest van het j Forum Theater o.l.v. Michael Joerovski - Saison Russe (2 cd's) De ex-Sovjet-staats- platenmaatshappij Melodia heeft f (uiteraard) zijn monopolie verlorq/4 Daardoor kon Saison Russe ontstaan, een i— samenwerkingsverband van de Russen met het F ranse Chant du 1 Monde. Nieuwe in Rusland gemaakte opnamen worden nu ck 'r Saison Russe zowel op musicassetPE uitgebracht (voor de Russische 'me markt vanwege het geringe aantaj cd-spelers aldaar) als op compact j disc. Het programma is veelbelovend, vooral voor wie geïnteresseerd is in minder bekenl Russisch repertoire. De produktie van Rimski-Korsakd opera 'Kerstavond' is een mr~: voorbeeld. Alles is en klinkt authentiek in deze uitvoering van een van Rimski's aantrekkelijkste opera's, gebaseerd op een verhaal van Gogol over de smid Vakoela, d de luxueuze pantoffels van de tsarina moet zien te bemachtigen om Oxana te mogen huwen. Wat hem met behulp van de duivel nog! lukt ook. Tsjaikovski gebruikte hetzelfde onderwerp eveneens vi een opera. We horen een groot aantal merendeels jonge Russische operazangers, onder wie Vladimii Bogatsjov (Vakoela) en Ekaterina' Koedriavtsjenko (Oxana). Koor e orkest zijn voortreffelijk. De opnamekwaliteit staat net nog op het niveau waaraan we vanda de dag althans bij de grote maatschappijen zijn gewend, ma de achterstand van de Russen is lang niet meer zo groot als een ja of tien geleden. (AvdV) BIJDRAGEN: HANS PlET, ROB VERMEULEI, en AAD VAN OER VEN EXPOSITIES door Cees van der Geer ARTOTHEEK Denneweg 14 A, Den Haag: 'Haagse kopstukken', 2 x 28 zelfportretten uit 1961 en 1992. Geopend: di-za 10.00-17.00. T/m 12 december. Over de titels van de twee grote groeps-zelfportretten die momenteel in de Artotheek geëxposeerd worden - 'Collaborateurs' en 'Kopstukken' - kan men zijn twijfels hebben. Over de waarde en het belang van de initiatieven achter beide schilderijen past echter niet de geringste twijfel. Nu al kan zonder enig voorbehoud vastgesteld worden, dat Den Haag hiermee over een uniek project beschikt. Over de voorgeschiedenis ervan schreven we afgelopen maandag, toen ook het nieuwe doek in deze krant te zien was. Om de vergelijking te kunnen maken bij deze nog eens de versie uit 1961. Wat beide doeken tot een succes maakt, is hun goed gelukte compositorische samenhang (in 'Collaborateurs' is die door de afstemming van kleur en toon het sterkst), hun weergave van artistieke opvattingen (in 'Kopstukken' opvallend veel gevarieerder dan in het doek uit 1961) en hun historische belang. Van de 28 die zichzelf in 1961 portretteerden zijn inmiddels, om slechts enkelen te noemen, Jan van Heel, Willem Hussem, Livinus van de Bundt, Paul Citroen, George Lampe en Hans Kamerling Onnes al overleden. De periode dat deze twee groepsportretten in de Artotheek te kijk hangen is natuurlijk te kort; bovendien is de ruimte niet ideaal. Eén plek slechts lijkt me werkelijk geschikt en passend voor de (permanente?) presentatie van deze twee zo Haagse doeken: het Gemeentemuseum. Het bij de tentoonstelling verschenen boek 'Kopstukken' met foto's van Marianne Domisse en inleidingen van Dolf Welling en Ingrid van Santen zal, zo schat ik, binnen de kortste keren verzamelwaarde hebben. De aanschaf nu kost slechts 24,50. Een andere en plezieriger manier om eraan te komen is abonnee worden van de Artotheek. Dan is het boek gratis. STATENGALERIE Van Boetzelaerlaan 118, Den Haag: Albert Verkade; schilderijen en objecten. Geopend: do-za 11.00- 18.00, zo 14.00-17.00. T/m 29 november. Een bezoek aan de Statengalerie levert het gevaar op aangestoken te worden door het 'kunstvirus'. In verschillende stadia van ontwikkeling is dit - overigens onschuldige - virus in een vijftal gesloten kweekbakjes te zien. Het ziet eruit als een pijltje, een strakke driehoek op een steeltje. Diezelfde pijlvorm gebruikt Verkade, vader van de virussen, ook om er relaties (man-vrouw, man man, vrouw-vrouw?) mee uit te beelden. Uitgevoerd in glas, staal of acryl op linnen (en dan als 'shaped canvas') worden ze in kleine, geometrische composities bijeengebracht. De tegenstelling in materiaalgebruik (glas en staal), behandeling (rood en groen geschilderd) of gedaante (massief of transparant) moet de problematiek of de kwaliteit van de relatie verbeelden. Dwingend is die voorstelling echter nergens, omdat de pijl niet als symbool van relatie overkomt. Verkade had kunnen volstaan met de pijl als beeldend gegeven, zonder er betekenissen als 'Toenadering', 'Tederheid' of'Verwijdering' aan te willen geven. Haaks op deze van aard en uitvoering koele werken staan zijn materieschilderijen, doeken waarop foto Statengalerie Het virus van Albert Verkade bij de Statengalerie: pijlen als relaties. de verf dik is aangebracht. Door de verf kunstmatig snel te drogen ontstaat er eenzelfde grof craquelé als in een drooggevallen rivierbedding. Het is een mooie materie om er, opgesierd met wat bladgoud, de maan in een aantal stadia mee té verbeelden, of er met hemelsblauwe verf en witte veertjes een suggestie van onaardsheid aan te verlenen. Onduidelijk ten slotte is, hoe in deze toch al dualistische expositie het spiegelende vloerobject met zwaard geplaatst moet worden. Op z'n best is het een verwijzing naar Verkade's voorgaande, sterk oosters geïnspireerde periode. Hoe goed hij toen werkte, is te zien op een schilderij dat in het kantoortje van de Statengalerie hangt. DE FIETSENSTALLING Anthony Duyckstraat 183, Den Haag: 'Aanmoedigingsprijs 1992'. Geopend: vr-zo 13.00-17.00 en op afspraak (070-350 0107). T/m 29 november. Galerie De Fietsenstalling is voor de duur van één tnetoonstelling tevens een huiskamergalerie. De reguliere ruimte, voor de helft ook nog het atelier van de beeldhouwster- galeriste Marijke Theunissen, is namelijk te klein om er al het werk te exposeren dat door eenentwintig kunstenaars werd ingezonden voor de door het VSB-fonds gedoteerde 'Aanmoedigingsprijs 1992'. De eenentwintig hebben met elkaar gemeen, dat ze in de afgelopen twee jaar bij deze 'zelfbedieningsgalerie' tentoongesteld hebben. Theunissen stelt haar ruimte namelijk om niet beschikbaar, rekent geen provisie en levert ook geen voorbedrukte affiche. De exposanten moeten zelf voor de uitnodigingen, de verzending daarvan en het toezicht tijdens de openingsuren zorgen. Een sympathieke opzet, waarvan graag gebruik gemaakt wordt. Voor de vijfkoppige jury die over de toekenning van de prijs moest beslissen, had Theunissen 'zwaargewichten' als Rudi Fuchs, Auke de Vries en Eric Bos (van Galerie Nou velles Images) weten te strikken. Over de eerste prijs was het oordeel unaniem: het schilderij 'Rondreis' van Pietertje van Splunter. Zeven, soms half stedelijke landschappen vat zij steeds in losse en schijnbaar nonchalant geschilderde kaders; de rest van het linnen laat zij onbeschilderd. De kwaliteit van haar werk schuilt in de geslaagde combinatie van pure, van aard abstracte schilderkunst met 'plaatjes' die dankzij teksten en opschriften zowel realistisch als nostalgisch zijn. De tweede prijs ging naar Saskia Jetten. GALERIE NOVA SPECTRA Laan van Meerdervoort 41, Den Haag: Carl-HennigPedersen; recente schilderijen. Geopend: do-zo 11.00-18.00. T/nï 20 november. keer nauwelijks enige humor bevatten. Is voor Go West nog redding mogelijk? Ja, als ze er een volgend keer weer een volledig Engelse aangelegenheid van maken en misschien wat minder tijd krijgen voor het opnemen van de plaat. Druk op de ketel heeft vaak een positieve uitwerking. (HP) BOB DYLAN Good as I been to you - Sony Niemand kan ontkennen dat de feestelijkheden rond de dertigjarige carrière van Bob Dylan niet zijn uitgemolken. Het meest recente voorbeeld was het tribute-concert in de Madison Square Garden in New York waar sterren zoals Lou Reed, Pearl Jam en Tracy Chapman het muzikale verleden van Dylan hun eigen invulling gaven. Die stunt was (vooral) financieel een doorslaand succes en het wachten is nu op de Nederlandse zendgemachtigde (waarschijnlijk RTL4, want die kan de rechten betalen) om het op de buis te brengen. De 'spreekbuis van de jaren zestig' gaat intussen gewoon verder met leven en muziek maken. Hij doet dat op ingetogen en vooral passionele wij ze metGood as I been to you Het is een 'Dylan' die mag worden gekoesterd, omdat hij in al zijn eenvoud straalt. 'Good as I been to you' haakt in op de akoestische storm die, mede door het succes van Jan Douwe Kroeske's radio-sessies, door radioland woedt. En wie de Amerikaan beluistert, zou willen dat meer artiesten hun elektrische versterking voor een album zouden afzweren. De puurheid waarmee deze Dylan- sessie op de plaat is gekomen, zet veel van zijn werk uit de jaren tachtig in de schaduw. Hij is, slechts begeleid door zijn gitaar en mondharmonica, teruggekeerd naar zijn beginperiode en dan blijkt niet alleen dat hij een beter gitarist, maar ook een beter zanger is geworden die acteert met zijn stem. Hoewel het materiaal, dat in één keer werd vastgelegd en zeker niet ontleend lijkt aan de glas-in-lood- techniek, een indruk die nog versterkt wordt door Pedersens uitbundige kleurgebruik. Hij werkt met een palet dat prachtig aansluit op zijn vrolijk-kinderlijke en sprookjesachtige voorstellingen, die soms qua beeldopbouw aan Chagall herinneren. Gezien Pedersens werk zou men mogen stellen dat hoe noordelijker men komt, hoe zonniger en kleuriger de wereld wordt. Of zijn al die heftige kleuren alleen maar compensatie? Voor de doorsnee beurs is een Pedersen inmiddels vrijwel ombetaalbaar. De prijzen liggen soms ver boven de tienduizend gulden. SOTHEBY'S FOUNDED 1744 Schilderijen en Aquarellen Dinsdag 17 november 1992 Iedere derde dinsdag van de maand zijn onze experts van 10.00 tot 16.00 uur in Hotel des Indes, Lange Voorhout 54 te Den Haag om - bij voorkeur op afspraak - kunst en antiek te taxeren eventuele veiling. Sotheby's Amsterdam, Rokin 102. 1012 KZ Amsterdam Tel. 020-6275656. foutloos is, tekstueel niet meer die impact heeft van vroeger, valt er muzikaal zoveel te genieten dat niemand zich daaraan zal storen. (HP) Y0UPVAN 'THEK 'Niemand weet hoe laat het is - de liedjes' - CNR De activiteiten van Neerlands volkscabaretier Youp van 't Hek worden door de platenindustrie aardig bijgehouden. Van zijn vorige theatershow verscheen zowaar al een registratie voordat het nieuwe programma ('Ergens in de verte', première begin volgend jaar) er was. En intussen hebben we dan nu ook een studio-opname van 'de liedjes': een selectie van veertien nummers variërend van 'Praten via advocaten' (van 'De eerste officiële Nederlandse echtscheidings-cd'tot de 'Oude man' uit de show 'Alles of nooit'. In zijn conferences is Van 't Hek vaak hilarisch grappig; de teksten van zijn liedjes - op twee na geschreven door hemzelf, de andere zijn van Ivo de Wijs - bevatten daarentegen louter droefenis. In de theatershows fungeren ze als punten van bezinning en contrasteren ze met de gesproken gekheid, maar na het horen van een hele cd vol kunnen gevoelige naturen de neiging krijgen uit het raam te springen. Het verdient dus aanbeveling om iets van Tineke Schouten of André van Duin bij de hand te houden. Produktie en begeleiding van 'Niemand weet hoe laat het is' zijn trouwens eersteklas, met Ton Scherpenzeel (die ook het meeste voor Van 't Hek componeert) als eindverantwoordelijke en vrijwel de hele stal van Jan Vermeulen, Hans Hollestelle en Ton op 't Hof achter de instrumenten. (RV) VIVALDI 'Salve Regina' RV 616 en 618 - Introductie tot 'Miserere' RV 641 - Vioolconcert 'Per la Santissima Assenzione di Maria Vergine' Bob Dylan: ingetogen en passioneel. Emmy Verhey: levendiger. RV 581. Gérard Lesne j (countertenor), Fabio Biondi (viool) I en II Seminario Musicale - Virgin De promotie van barokmuziek is door middel van een campagne van de Nederlandse platenindustrie krachtig ter hand genomen. Diverse produkties zijn tijdelijk voor een gereduceerde prijs verkrijgbaar. Zo timmert EMI aan de weg met een cd waarop hoboconcerten van Albinoni en Telemann staan, met Han de Vries als solist (vrij brutaal om bij een opname uit 1982 te zetten: 29,95, normaal 49,95). En met een wél gloednieuwe registratie van Scarlatti-sonates door de clavecinist Bob van Asperen (niet onaantrekkelijk, maar we hebben al Gustav Leonhardt, Scott Ross en veel anderen). Belangrijker is een Virgin-uitgave omdat die nu eens niet het gebruikelijke beeld van Vivaldi geeft vlotte strijkersmuziekjes met daarachter een monter rinkelend clavecimbel), maar enkele indrukwekkende religieuze werken van zijn hand biedt. Daarbij komt nog, dat weinig countertenors dat repertoire expressiever zingen dan Gérard Lesne. Waarschijnlijk is hij in staat veel mensen die een afkeer hebben van het mannelijke altgeluid Een keuze uit de bijzondere d ken van de bekende Franse kun naar James Coignard bij Arj (Toussaintkade 67). Om de prj van deze grafiek onbelemmerj kunnen genieten, heeft Barend) drukken niet achter glas gezet. Kunsthandel Oenema (Haagi 96, Rijswijk) toont op zijn jaarli najaarstentoonstelling werken meesters uit de Romantische Haagse School (t/m 28 novembeij Vandaag om 17.00 wordt in chri Studio voor de vijfde keer de vaanse Jongens Grafiekprijs' u reikt. Over de winnaars schrijvei volgende week. Bij het HCAK de eerste aflevei van de door Hanny Renemann mengestelde tentoonstelling 'D( keningen I'. Prachtig werk van Allie van Altena, Otto Egberts, Gijzen en Gerard Verdijk. Bij Pulchri zijn nog tot en me november zeefdrukken en teke gen van Harry Disberg te zien. berg (1921), die samen met Esc Van Heusden en Van Kruininge groep '4 Grafici' vormde, verv naam met zijn anti-oorlogslino'sj 'Moeder en kind' 1992) van Onlangs nog was Carl-Hennig Pedersen, een van de Deense grondleggers van Cobra, in Den Haag om er bij het keramisch atelier 'Struktuur' toe te zien op de produktie van door hem ontworpen siertegels. Die waren bestemd voor de uitbreiding van het naar hem vernoemde museum in Herning, Denemarken. In februari komt hij terug voor de rest van deze keramische decoraties. Intussen was hij ook nog op de opening van zijn tentoonstelling bij Galerie Nova Spectra, waar een keuze te zien is uit het werk van deze 79-jarige kunstenaar; leeftijd is, voor hem althans kennelijk, geen belemmering om actief té zijn. Aan rl-Hennig Pedersen. het toch al omvangrijke ceuvre - zijn eerste schenking aan de Deense staat bestond uit vijfduizend werken - worden nog dagelijks nieuwe schilderijen toegevoegd. Nu scheelt het, dat Pedersen niet op zoek hoeft naar een onderwerp voor zijn schilderijen. Op zijn tentoonstelling bij Nova Spectra vertoont het werk veel onderlinge verwantschap. Overal is sprake van een mensfiguur, omgeven door een of meer figuraties die bestaan uit exotische vogels, fantasiedieren die kruisingen zijn van vogels en reptielen of uit (rudimenten van) gebouwen. Alle worden ze getekend met een zelfde, trefzekere lijnvoeringdie

Leidse Courant | 1992 | | pagina 20