'Eerst even meneer Van Gaal bellen' Nieuwe sponsor voor Jos Lansink Nederlands volleybalteam krijgt nog een herkansing Verliezende Nijssen krijgt complimenten QüADT LeidseCourant i uit 1 vrijdag 13 november 1992 I tl ;;-'3k mist topper oekïi Feyenoord fd varjAjacied Michel Kreek de topper tegen Feye- T i Hij zit zondag een wed- uit. Ook de vol- spelers kregen een wed- preei schorsing: Haatrecht buur), Barendse (Dor- jundf'90), Verspuij (Excel- 3 10,| Heijster (Helmond aiieer), Reijners (MW), Van ,en boij en Wijnhoven (beiden 030» Koeman (PSV), Roovers Snoei (Sparta), De Lei^r en Van de Zwan (beiden lerens (TOP), Hoog- Twente), Smits (VW) ere (FC Zwolle). ioli roept huip e FIFA in Nieuwe complicaties transfer van Diego Mara- n%an AS Napoli naar FC Se- De Spaanse club heeft eld en krijgt ook geen irgen meer van de bank. heeft pas drie miljoen (5,1 miljoen gulden) imaakt naar Napels en nog 7,65 miljoen afdra- fapoli heeft de Italiaanse ilbond ingeschakeld om •slissing af te dwingen bij 'A. De wereldvoetbalbond igde onlangs de betalings- n tot 25 november. veMilan te sterk r La Coruna oo. Coruna In een vriend- sprej>pelijke wedstrijd versloeg |6^ilan gisteravond in La Co- dire( de gelijknamige huidige eekepse koploper met 0-1. Voor r: ')0 toeschouwers scoorde in de 75ste minuut de oi goal van het duel voor de r in het Italiaanse voetbal. Rijnd Gronde EK wellicht loot zestien landen De eindronde van het oetbal in 1996 in Engeland iSTlt wellicht met zestien lan- De UEFA buigt "eind deze maand in Istan- deze mogeüjkheid. De cèiding is het toegenomen an dal Europese landen. In ®£j*t werd de mogelijkheid al ,n wezen. ul Parker vervangt •4igo bij Engeland - Paul Parker keert (vqg in de Engelse voetbalse- '\e, die zich voorbereidt op de flificatie-wedstrijd tegen rkije woensdag op Wembley. Verdediger speelde veertien inden geleden het laatst r de nationale ploeg. Enge- 1 en Turkije spelen in de le groep als Nederland. ndbaiploeg kan er niet winnen heim De Nederlandse pbalvrouwen verloren op oi om de FA Cup ook lerde wedstrijd. Met 18-28 Denemarken te sterk. 1de opnieuw uiterst De Nederlandse vrouwen len morgen tegen Polen met pzet de vijfde plaats. hman verliest van [-jarige Hongaarse Grootmeester Jan man verloor in het Parijse laktoernooi van Judit Pol- In de achtste finales klopte Ë6-jarige Hongaarse, de eni- •ouw in het toernooi, de lerdammer met 2-0. In de irtfinales komt Polgar uit en de Amerikaan Gata Kam- die met 1,5-0,5 de Frans- -n Lautier versloeg. verman conditie- ach van Krajicek Haag Bob Boverman zal ïard Krajicek begeleiden als ditie-coach. Boverman, trai- bij de atletiekunie, en de lisspeler kennen elkaar van -ijd dat Boverman conditie- ner was bij de Koninklijke lerlandse Lawn Tennis ld. Boverman zegt dat hij werkzaamheden voor de nmer twaalf van de ATP- in samenwerking met ten- rainer Rohan Goetzke zal 'oeren. Boverman is vak- eptrainer bij de KNAU met narathon in zijn pakket. Tot ember 1990 werkte de vroe- atleet voor de tennisbond. rlies Siemerink Moskou bskou Tijdens het tennis- trnooi van Moskou leed Jan [merink in de tweede ronde p nederlaag tegen Bloom uit faël. De setstanden waren: 3- [■36-4. üogerd tekent bij in Raas voorcontract 18wijk Michael Boogerd jBft een voorcontract gete- jod bij WordPerfect, de nieu- p ploeg van Jan Raas. De Ha- naar, op het ogenblik nog rij- (nd voor de nationale ama- Urselectie, wordt na het we- ïdkampioenschap van 1993 k TENNIS PAARDESP0RT UITSLAGEN Clarence Seedorf (16) geldt als het grootste talent van Ajax, Bobby Petta (18) als dat van Feyenoord. De twee steunpilaren van het Nederlands UEFA- elftal hopen zondag tijdens Feyenoord - Ajax op een plaatsje in de dug-out. Héél misschien mogen ze invallen. door Gijsbert Spierenburg Apeldoorn Het gesprek met de jonge vedette in de kantine van AGOW komt met horten en stoten op gang. Clarence Seedorf bladert ietwat nerveus in z'n schoolagenda, of hij eerst meneer Van Gaal nog even mag bellen? De voetballer schrijdt met flu welen tred richting telefooncel. Hij is, met Bobby Petta van Feyenoord, later die avond ge vraagd in de NOS-studio te ver schijnen voor een interview met Annette van Trigt van Studio Sport. Maar zonder toestem ming van zijn coach begint hij er niet aan. Behoedzaamheid tekent deze zestienjarige Surinaamse jon gen, die door de experts als voetballer zo'n grote toekomst wordt voorspeld. Maar in de harde wereld is alles nog nieuw. Zijn debuut in de hoofdmacht, zijn eerste interview ook. Met vallen en opstaan wordt hij wij zer. In het vliegtuig, vorige maand met Ajax naar Vitória Guima- raes, heeft Clarence Seedorf in een spontane bui tegen een ver slaggever gezegd dat hij mikt op het wereldkampioenschap over twee jaar in Amerika. Met het Grote Oranje wel te verstaan. Clarence geeft het niet met zo veel woorden toe, maar het is een opmerking geweest die hem binnenskamers niet in dank blijkt te zijn afgenomen. Zwijgen is soms verstandiger. „Nee, op dat onderwerp wil ik niet meer terugkomen. Ik heb bedoeld iets op een eerlijke ma nier te zeggen. Maar hier en daar is het verkeerd uitgelegd. Ik maak een leerperiode door, in alle opzichten. Het géven van een interview blijkt een vak op zich". De relatie trainer-speler is hem heilig. De junior is druk bezig een heel kleine kring vertrou welingen om zich heen te bou wen. Zijn vader. Zijn zaakwaar nemer. Zijn trainer. Zijn vrien din. Zestien jaar jong schijnt het al nodig te zijn dat hij zich tegen die boze buitenwereld met een pantser uitrust. „Je weet hoe het gaat. Je bent jong, maar je komt al van alles tegen. Via-via wordt er al voor zichtig naar je geïnformeerd. Heel subtiel worden er door spelersmakelaars en clubs con tacten gelegd. Je maakt soms de gekste dingen mee. Daarom heb ik me, op advies van een paar andere jongens, aangemeld bij de spelersvakbond WCS. Dat leek me beter zo". Clarence Seedorf komt van AS'80 uit Almere. Tonnie Bruins Slot, thans de rechter hand van Cruijff in Barcelona, ontdekte hem tijdens de jaar lijkse instuif voor jong talent. Tien was Clarence toen. Sinds dien komt hij bijna dagelijks naar de Meer. De laatste tijd sa men met zijn broertjes Jürgen (12) en Cherdric (9). Deze wor den veelal gebracht en gehaald door vader. Clarence komt meestal op eigen gelegenheid, omdat hij in Amsterdam op (de Ajax-) school zit. Dit jaar doet hij eindexamen mavo. Als jeugdspeler was Clarence zijn leeftijdsgenoten ver voor uit. Volgens de Cruijff-ideologie speelde hij telkens een catego rie hoger. Als C-junior in de BI, als B-junior in de Al, als A-ju nior thans tussen de senioren in het tweede elftal; dat alles be doeld om de weerstand te ver groten. „Clarence Seedorf is op zijn leeftijd verder dan Gullit des tijds", heeft bondscoach Bert van Lingen in Zeist al een keer uitbundig gezongen. „Hij is snel, beweeglijk, tweebenig, heeft een enorme actieradius en is van nature een leider. In z'n denken en doen is hij onafhan kelijk. Van Basten had dat ei genzinnige ook al zo jong. Zo'n gevoel van: Als de anderen nou in mijn dienst werken, schiet ik ze er wel in". Eind vorige maand maakte Cla rence Seedorf zijn debuut in Ajax 1. In de 57ste minuut van de bekerwedstrijd VW - Ajax (3-7) viel hij in voor Frank de Boer. Zestien jaar en zes maan den jong. Nooit eerder debu teerde een Ajacied op zo jeugdi ge leeftijd in het eerste elftal. Het record was met zestien jaar en elf maanden in handen van Richard Sneekes, thans Fortu- na Sittard. Cruijff was zeven tien toen hij destijds tegen GVAV voor de leeuwen werd gegooid. Bobby Petta van Feyenoord is achttien. De Papendrechter is maand train ik met het eerste elftal mee. Het is een hele om schakeling. Zeker de ervaring met een man als Van Hanegem. Hij heeft me meteen gezegd dat ik niet zo plichtmatig moet voetballen. Dat ik acties móet maken en dat ik fouten mag maken". Linksbuiten Gelijk zijn Ambonese vrienden Simon Tahamata (ex-Ajax, thans Germinal Ekeren) en Ig- nacio Tuhuteru (Ajax 2) is Bob by Petta een geboren links buiten. „Het is een klein wereldje. Mijn ouders kennen Simon en ik ken Ignacio weer persoonlijk. Vorig jaar speelde ik met hem nog in de nationale selectie voor spe lers onder achttien. Het toeval is dat we alledrie linksbuiten zijn. Op een andere positie zou ik trouwens niet uit de voeten kunnen". Voor Bobby Petta breken be langrijke jaren aan. De Papen drechter realiseert zich dat ter dege. „Achttien is een belang rijke leeftijd. Velen vallen dan af. Ik heb nog twee jaar de tijd. Dan moet ik er zijn. Ik moet nog een hoop leren. Vooral mentaal. Ook fysiek ben ik niet erg sterk. Ik moet wat dat betreft beter met mijn lichaam leren om gaan". Achter Regi Blinker, die zijn contract met Feyenoord zojuist heeft verlengd, zijn de vooruit zichten voor Petta niet roos kleurig. „Op zich is het ongun stig dat Blinker voorlopig nog bij Feyenoord blijft. Maar in het voetbal kan het soms raar lo pen". Clarence Seedorf is een product van de typische Ajax-cultuur. Door het scoutings-systeem is de doorbraak van jonge voetbal lers in Amsterdam meer ge bruik dan uitzondering. In Rot terdam is het een zeldzaamheid wanneer uit de eigen gelederen een talent de sprong naar de top maakt. Langzaam maar zeker probeert men in de Kuip de structuur te wijzigen en het voorbeeld van de grote rivaal te volgen. Jansen: „Een goed scoutingsapparaat is voor de club van levensbelang. Daarvan zijn we bij Feyenoord over tuigd. Het duurt alleen even voordat een en ander goed op poten staat". Clarence Seedorf en Bobby Pet ta rammelen aan de poort van het Grote Oranje. Maar of ze er ook werkelijk komen, is een vraag die bondscoach Dick Ad vocaat niet kan beantwoorden. „Zo jong weet je het nooit hoe het loopt in een carrière". Antwerpen Tom Nijssen is in zijn tenniscarrière nog nooit zo vaak gecomplimenteerd als de zer dagen bij het ECC-toernooi in Antwerpen. Ook na zijn uit schakeling, gisteren in de twee de ronde tegen Larsson (6-3 6-7 6-7), werd de Nederlander be dolven onder de schouderklop jes. In het dubbelspel mag Nijs sen in de loop der jaren al menig succes hebben geboekt, dat on derdeel is nog een ondergescho ven kindje. De met Manon Bol- legraf behaalde Grand Slam-ti- tels in het gemengd dubbel in Parijs 1989 en New York 1991 konden zijn anonimiteit hoog uit tijdelijk onderbreken. De zege in de eerste ronde op de Amerikaan Washington blijft langer in menigeens herinne ring. De partij tegen Larsson was een bevestiging van de kwaliteiten van Nijssen als so list. „En toch blijf ik vooral dub belen", zei Nijssen na het span nende gevecht. Als nummer 278 op de wereldranglijst heeft hij weinig keus. Toch smaakt het succes van Antwerpen naar meer. „Ik voel me al het hele jaar perfect. Jam mer genoeg speel ik te weinig tegen spelers van het kaliber Washington of Larsson. Ik weet dat ik van hen kan winnen". In Birmingham, vorig jaar novem ber, lukte dat ook tegen Lars son: 7-6 6-2. De Zweed, die vori ge week in de eerste ronde in Parijs in twee tiebreaks van Haarhuis won, dankte ook nu zijn zege aan die spelregel. In de tweede en derde set capituleer de Nijssen bij de stand 6-6 en 2- 7. „In Birmingham won ik een tiebreak van Larsson. Na 3-6 werd het 8-6. Nu helaas niet, maar ik was er dichtbij Nijssen had de beste start. Met goed serveren hield hij zijn Zweedse opponent onder druk. De eerste set vervolmaakte Nijssen met een vinnige fore hand-klap: 6-4. Bij 5-4 en 30-30 in de tweede set liet hij de kans op een matchpoint glippen. „Dat was hét moment van de partij. Als ik de bal niet centi meters naast de lijn sla, had ik kunnen winnen". In de beslissende derde set leek de Zweed, die dit jaar al toer nooien in Kopenhagen en Mün- chen won, de partij gemakkelijk in zijn voordeel te beslissen. Maar Nijssen knokte zich leeg en werkte een achterstand van 1-4 weg. Opnieuw in de tiebre ak werd het 2-7. Maar het mees te applaus was voor de under dog uit Lelystad. „Bedankt, maar ik koop er helaas weinig voor". Richard Krajicek speelt van avond in de kwartfinales van het ECC-tennistoernooi in Ant werpen tegen Petr Korda. De sobere Tsjechoslowaak won donderdagavond met twee keer 6-4 van John McEnroe. Kraji cek is in Antwerpen als zesde geplaatst, Korda ails derde. McEnroe deelde in Antwerpen mee aan zijn laatste ATP-toer- nooi bezig te zijn. Hij neemt na de Grand Slam Cup en de finale om de Davis-beker tegen Zwit serland wellicht voorgoed af- foto AP Australiër Mark Woodforde schakelde verrassend Ivan Lendl uit. scheid. „Ik ga naar basketbal kijken, verder heb ik mijn toe komst nog niet bepaald", aldus de 33-jarige topper. De verrassing gisteren was de uitschakeling van vijfvoudig toernooi-winnaar Ivan Lendl. De als vierde geplaatste Ameri kaan, die eerder Haarhuis ver sloeg, had een off-day tegen Mark Woodforde. De Australiër won simpel met 6-4,6-2. Ook de Spanjaard Costa, als zevende geplaatst, sneuvelde. De Duit ser Michael Stich, sinds zijn Wimbledon-zege in 1991 wat op de achtergrond geraakt, zege vierde in twee sets: 6-4 6-4. Fa voriet Jim Courier klopte Ja- vier Sanchez met twee keer 6-3. De kwartfinales: Courier (VSt/1 I-winnaar Markus (Arg- )/Forget (Fra/8), Korda (Tsj/3)- Krajicek (Ned/6), Larsson (Zwe)-Woodforde (Aus) en Stich (Dui)-Chang (VSt/2). Amsterdam De paarden die met erg veel succes worden be reden door Jos Lansink blijven eten uit dezelfde ruif, maar on dergaan op nieuwjaarsdag op nieuw een sponsordoop. Onder meer Egano en Libero H zijn dan Optiebeurs af en gaan ver der met het voorvoegsel Boll- vorm. Lansink en zijn baas Hans Horn tekenden een con tract voor twee jaar, met een optie voor eenzelfde periode. De bedragen die ermee gemoeid zijn? „Die vraag is te moeilijk", zei Hans Horn voorspelbaar. Het zijn flinke sommen, want voor een mestvork en een kist haver is een Europees- en olym pisch teamkampioen met paar den die de laatste jaren vele ton nen prijzengeld verdienden, niet te krijgen. Immers wat goed is in de sport, is nog aan trekkelijk voor sponsors, ook in tijden van neergaande conjunc tuur. Tjerk Westerterp had het afscheid van zijn bedrijf als geldschieter van zeven ruiters uit Nederland, Duitsland en België nauwelijks bekend ge maakt of voor toppers als Jos Lansink en Franke Sloothaak meldden zich geïnteresseerden. De toekomst van minder aan sprekende namen als Emile Hendrix, Eveline Blaton en Ludo Philippaerts blijft onze ker. Sloothaak had eerder be sloten voor zichzelf te begin nen. De Italiaanse ideologische firma San Patrignano, die in de buurt van Rimini 2500 ex-ver slaafden met zwaar werk in het boerenbedrijf van de drugs pro beert af te houden, ontfermde zich onlangs over de geboren Fries Sloothaak. Henk Bolluijt en Wim van der Vorm sloten Lansink voor de naamsbekendheid en Horn voor de advisering van hun paardesportbedrijf in Halste ren en Dinteloord, waar een nieuw complex verrijst, in de armen. Nadat ze voorzichtig waren begonnen met dressuur- amazone Leida Strijk en springruiter Roelof Bril, voor wie onlangs wel het Barcelona 92-paard Let's Go onder de Spanjaard Luis Alvarez Cer- vera werd weggehaald, wordt de zaak nu groots aangepakt. „We willen zowel met fokken, springen als dressuur bij de top horen. Wat is dan gemakkelij ker dan Horn en Lansink te contracteren", verklaarde Bol luijt. Lansink knikte goedkeu rend: „Ik hoop door te gaan op hetzelfde niveau. Alle paarden die ik heb, kan ik behouden. Dat was anders moeilijker ge weest". Dat beoogde niveau liet Lansink op de openingsdag van de 25ste Jumping Amsterdam niet zien. Hij het dat over aan zijn companen van La Baule (EK) en Barcelona (OS), Piet Raymakers en Jan Tops. Beide Brabanders waagden zich wel met gepast enthousiasme aan de eerste, nog bescheiden proe ven, die in bescheiden prijsjes resulteerden. Tokio Voor het eerst sinds juni 1988 moesten de Neder landse volleyballers buigen voor Japan: 10-15,9-15 en 5-15. Voor elfduizend toeschouwers leed Nederland zijn tweede ne derlaag in het lucratieve olym pisch revanchetoernooi, de Su per Four. Eerder verloor Ne derland van Brazilië en werd gewonnen van de Verenigde Staten. De ploeg van bonds coach Pang eindigde als derde in de groep en krijgt morgen in Osaka gelegenheid de misstap te herstellen tegen Japan. De andere halve eindstrijd gaat tussen Brazilië, winnaar van het goud op de Spelen en de Verenigde Staten. De laatste nederlaag tegen Ja pan dateerde van 11 juni 1988, toen Nederland zich onder lei ding van Arie Selinger pas aan de wereldtop had gemeld en in voorbereiding was op de Olym pische Spelen van Seoel. Sinds dien werd zeven keer met maxi male cijfers (3-0) gewonnen van de olympisch kampioen van 1972. Het laatste jaar gaat het beter met Japan, het land dat zoveel geld in het internationale vol leybal steekt. De ploeg wordt geleid door bondscoach Oko, een van de spelers uit het gou den team van München in 1972. Voor de ogen van de Nederlan ders baarde hij tijdens het B- WK van 1990 opzien door tij dens een training een speler keihard in het gezicht te slaan. De traditionele oosterse tech niek en verdedigende kwaliteit is behouden, in kracht is het team gegroeid. In Nakagaichi, idool van vrouwelijke fans, heeft het team een goede hoofd aanvaller. Japan, zesde tijdens de Spelen, stuitte tegen Nederland op wei nig tegenstand. De klus was in een uur en een kwartier ge klaard. Alleen in de eerste set was er nog enigszins sprake van evenwicht. In de formatie Ben- ne, Klok, Van der Horst, Zoods- ma, Zwerver en Selinger werd nauwelijks gewisseld. Bij 8-14 in de eerste set verscheen Blan- gé even op het plankier. Toen de race in de derde set in feite al gelopen was (beschamende tus senstand 2-10), nam Teffer de plaats in van Klok. HANDBAL Trondheim (Noo). FM Cup, vrouwen, derde dag. Groep A: Nederland-Denemar- ken 18-28 (9-14). Doelpunten Nederland: Mouton 4, Wouters 3, Kleintjens 3, Kersten 3, Bori- ceanu 2, De Kok 1, Gijsman 1, Dulfer 1. Noorwegen-Oosten- rijk 20-14. Eindstand: 1. Noor wegen 6, 2. Denemarken 4, 3. Oostenrijk 2, 4. Nederland 0. Groep B: Frankrijk-Polen 21- 26, Rusland-Hongarije 25-25. Eindstand: 1. Rusland en Hon garije 5, 3. Polen 2,4. Frankrijk PAARDESP0RT Amsterdam. Jumping Amsterdam, eerste dag Springconcours tabel A, 1,45 m, na barrage: 1. Skelton (GBr) Limited Edition 0-29,42, 2. Philippaerts (Bel) Fidelgo 0- 29,48, 3. Rozier (Fra) Oscar Mi- notiere 0-32,37, 4. Raymakers (Ned) Amadeus Z 0-33,52. Springconcours tabel A, 1,40 m, op tijd: 1. Skelton/Major Wager 0-52,18, 2. Mandli-McNaugh- t/Forester 0-56,21, 3. Robert (Fra) Prospert 0-56,88, 4. Ray- makers/Raspoetin Z 0-57,74, 5. Van der Vleuten (Ned) Olympic Baltazar 0-58,30. Springcon cours tabel A, 1,50 m, na barra ge: 1. Melliger (Zwi) Quinta C 0- 40,52, 2. Hendrix/Arabian 0- 43,68, 3. Tebbel/Lucky Luke 0- 47,20, 7. Bril (Ned) Rad Boy 4- 44,73. TENNIS Antwerpen. ECC- toernooi. Mannen, 1,8 miljoen gulden. Tweede ronde: Larsson (Zwe)-Nijssen (Ned) 4-6 7-6 7-6, Stich (Dui)-Costa (Spa/7) 6-4 6- 4, Woodforde (Aus)-Lendl (VSt/4) 6-4 6-2, Courier (VSt/1)- Javier Sanchez (Spa) 6-3 6-3, Korda (Tsj/3)-John McEnroe (VSt) 6-4 6-4. Dubbelspel, kwartfinales: Nijssen/Suk (Ned/Tsj)-Chang/Javier San chez (VSt/Spa) 6-2 6-3. Moskou. Mannen, 650.000 gulden, twee de ronde: Rosset (Zwi)-Kafelni- kov (Rus) 6-7 6-3 7-6, Bloom (Isr)-Siemerink (Ned) 3-6 6-3 6- 4, Hlasek (Zwi)-Schapers (Ned) 6-7 7-56-3. VOLLEYBAL Tokio Super Four, derde dag: Brazilië-Vere- nigde Staten 3-0 (15-2 15-10 15- 11), Japan-Nederland 3-0 (15- 10 15-9 15-5). Eindstand voor ronde: 1. Brazilië 3-6, 2. Japan 3-4, 3. Nederland 3-2, 4. Vere nigde Staten 3-0. foto Aad Markies Feyenoorder Bobby Petta (links) en Ajacied Clarence Seedorf hopen op de grote doorbraak. de eer van het grote debuut in de Kuip evenwel nog niet ten deel gevallen. De talentvolle linksbuiten is recent twee keer reserve geweest, tegen FC Lu- zern en Cambuur. In de Kuip behandelt men de spontane Ambonnese jongen met grote omzichtigheid. Technisch-di- recteur Wim Jansen: „Bobby is één van onze grootste talenten. De komende twee jaar worden voor hem beslissend. Hij zal zich op het veld moeten bevesti gen en nergens anders. Talent heeft hij genoeg, nu komt het op mentaliteit en discipline aan". Feyenoord-scout Maup Mar tens lokte Bobby op veertienja rige leeftijd vanuit Papen- drecht naar de Kuip. Begin dit seizoen is hem een plaats in de selectie toebedacht. Een hard nekkige blessure verhinderde dit aanvankelijk. „Ik heb vol gens de dokter een steile heup, maar verder is er niks aan de hand met me. Pas sinds vorige •IL.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13