Soberheid troef in Voorhout in 1993 Snelle spoorlijn goed voor milieu Leiden Omgeving BOUWPLANNEN? Afvalverwerking Rijneveld duurder REGIOJOURNAAL Minister Alders zegt geld voor ontsluiting Leizo toe 'Er moet meer bekend worden over trauma's incestslachtoffers' B -9 Leidse Courant a vrijdag 13 november 1992 i kt Belastingtarieven Jaeobswoude hoger JACOBSWOUDE De inwo- k) ners van Jaeobswoude kunnen \n 1993 in het algemeen reke nen op een gemeentelijke las tenverhoging van 3,75 procent. Volgens het college is de verho ging gelijk gesteld aan de infla tie. P. Bouma (CDA) stelde voor, dat als blijkt dat de verho ging gestegen is boven de infla tie, deze verrekend kan worden in de eventuele verhoging voor 1994. Met uitzondering van de PvdA/Gemeentebelang en de WD ging de raad hiermee ak koord. De WD en PvdA/GB hielden vast aan een verhoging van 2,5 procent. J. van Dam (WD), die bij andere gemeen ten had geïnformeerd, merkte op dat deze een verhoging van 2,75 procent hanteren. Dit on danks dat ze leven onder de zelfde inflatiehemel. Volgens de liberaal moet de inflatie per jaar bekeken worden en niet al leen vergeleken worden met de i Man bekent sabotage aan p4 auto ex-vriendin id 4 NOORD WIJK - Een 29-jarige Noordwijker heeft gisteren be kend dat hij de remleidingen van de auto van zijn ex-vriendin heeft gesaboteerd. De man ver- w keerde in psychische proble- men na het verbreken van de relatie. Hij is gisterochtend aangehouden en gisteravond weer op vrije voeten gesteld. De sabotage heeft niet tot ongeluk ken geleid. Tegen de man is pro ces-verbaal opgemaakt en hij zal vermoedelijk worden ver volgd. ADVERTENTIE OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONOBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk deceunlnck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certificnt. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP Ti BOUWEN. wa m ac/*_ sriivcvi Fabnek en showroom: De Lasso 50. Roetotarendsveen, tel 01713-15361 - telefax 01713-15202 i Mi Jan van Gent besmeurd met olie n tfOORDWIJK - Een Jan u)van Gent, een grote zeevo- tot gel, is gisteren door de n to Noordwijkse politie met 5°nd 0iie besmeurd aangtetrof- mtt< jen. Het dier en nog een nstl tweede vogel is overge- tv* bracht naar het vogelasiel het Kerkhofpad. Vol gens de politie is er echter geen sprake van een grote ?P'^olievlek voor de kust. De n met olie besmeurde vogels twif zouden 'incidentele' n'loj slchtoffers zijn. Slibstortclaim Veenderveld opnieuw verlengd ALKEMADE - De claim die het provinciebestuur op het Veenderveld (voormalig Land van Bontje) houdt voor het storten van verontreinigd zuiverings- en baggerslib is opnieuw verlengd. Dat liet burge meester A.H. Meerburg gistermiddag teleurgesteld weten aan de leden van de Raadscommissie Be stuurszaken. Tot voor kort zag het ernaar uit dat de claim in december zou worden ingetrokken, waarna het gemeentebestuur had willen starten met de in richtingsvoorbereidingen voor een bedrijfsterrein en ijsbaan op het Veenderveld. De reden die het pro vinciebestuur aanvoert om de claim op het Veender veld aan te houden is dat de alternatieve lokatie, de Merwedehaven in Dordrecht, nog steeds niet be schikbaar is voor het storten van slib. Noordwijker gewond na frontale botsing OEGSTGEEST - Een 19-jarige Noordwijker is vanmorgen ernstig gewond geraakt nadat hij met zijn auto frontaal op de wagen van een 38-jarige Warmonder was gebotst. Het ongeval vond plaats op de Haarlemmertrekvaart tussen Warmond en de A44. Door nog onbekende oorzaak moet een van de betrokken automobilisten op de verkeerde weghelft zijn geraakt. De Noordwijker raakte als gevolg van de klap bekneld in zijn wagen. Hij werd door de brandweer uit het wrak bevrijd. Met di verse beenbreuken en nog onbekend ander letsel werd hij naar het AZL vervoerd. De Warmonder raakte bij de botsing licht gewond. Hoewel op het tijdstip van de aanrijding verschillende andere weggebruikers aanwezig moeten zijn geweest is niemand gestopt. De politie verzoekt getuigen zich alsnog te melden. Bromfietster geschept LEIDERDORP - Een 16-jari- ge bromfietster uit Leiderdorp is gistermiddag gewond ge raakt nadat ze geschept werd door een auto. Het ongeluk ge beurde op de kruising van het Engelendaal met de Riet schans in Leiderdorp. De au tomobilist, een 55-jarige plaatsgenoot van het slachtof fer, verzuimde het meisje- voorrang te verlenen toen hij rechtsaf wilde slaan. De Lei- derdorpse brak bij de val een arm en een sleutelbeen. Ze werd voor behandeling over gebracht naar het AZL. Idoor EDITH BROER iiid RIJNEVELD De tarieven voor de afvalstoffen heffing en rioolrechten worden in 1993 in Rijne veld verhoogd. Enerzijds doordat de gemeente ernaar streeft de kosten van het verwijderen van afval en afvalwater zoveel mogelijk te dekken. Anderzijds door het invoeren van een nieuw be talingssysteem waarbij de hoeveelheid afvalt wa ter) bepalend is voor de hoogte van het tarief per huishouden. Dat laatste betekend in de praktijk; hoe meer afval, hoe hoger het tarief. De leden van de commissie algemene zaken en fi nanciën hadden gisteravond echter grote moeite met het invoeren van alle tariefsverhogingen in een keer. Die kunnen oplopen tot bijna 400 gul den per jaar. De commissie vindt het weliswaar een goede zaak dat kleinere huishoudens minder zwaar belast worden dan de grote huishoudens, maar acht het onverantwoord de extra tariefs verhoging die daardoor ontstaat direkt doofc te berekenen. Dit zou opgelost kunnen wordenjioor deze extra verhoging in zijn geheel op een later tijdstip door te voeren of in gedeeltes te versprei den over langere tijd. Maar, zo oordeelde de dóm- missie, dat betekent slechts een verschuiving van het probleem. Het college van B en W moet zich overigen^ nog beraden over de verordening reinigingsheffin gen. Omdat Rijneveld een van de eerste neder- landse gemeenten is die bovengenoemde diffe rentiatie aanbrengt, bestaan er nog enkele juridi sche onduidelijkheden. B en W streeft naar een oplossing vordat de begroting 1993 wordt behan deld. De raad vergadert hierover in december. Idoor WILLEM VAN ALTENA VOORHOUT - Ondanks dat de Voorhoutse gemeente raad haar uiterste best deed om het college van B en W te verleiden tot het doen van wat extra uitgaven, of het ge ven van harde toezeggingen, is de gemeentebegroting voor 1993 gisteravond integraal aangenomen. Dat was het resultaat van de al gemene beschouwingen 'nieu we stijl'. Deze nieuwe stijl bete kende dat de hele eerste ter mijn, en de daarop volgende antwoorden van het college schriftelijk werden gevoerd. Op de vergadering van gisteravond kon dus meteen met de tweede vergadertermijn worden begon nen. Een methodiek, die bij de meeste raadsleden wel in goede aarde was gevallen. Bepaalde punten kwamen raadsbreed naar voren. Zo drongen alle fracties aan op de snelle bouw van de bibliotheek, en op Gemeentebelangen na: met woningen erboven. In ant woord daarop zei wethouder E. van de Laar dat er in februari een raadsvoorstel zal verschij nen over al dan niet bouwen van woningen op de biblio theek. Een notitie, die daar een maand geleden op aandringen van de gemeenteraad over ver scheen, werd door de commis sies financien en welzijn terug gestuurd omdat met name de berekeningen niet werden ge accepteerd. Deze berekeningen wezen uit dat woningbouw op de bibliotheek helemaal geen besparing zou opleveren; inte gendeel zelfs. Een onafhanke lijk bureau werkt nu aan een se cond opinion, op grond waar van het raadsvoorstel zal wor den geformuleerd. Burgemeester de Goeij was niet mis te verstaan in haar reactie op het verlanglijstje van de ge meenteraad. ,,De speelruimte voor de raad is heel klein. De ex tra's overstijgen de financiële mogelijkheden. Het is gewoon niet realiseerbaar. Als U het een wil, zult U iets anders moeten laten. Oud voor nieuw; leg de prioriteiten. Nu hoor ik: en sportvelden en een diensten centrum, en bejaardenzorg. Over woningbouw in het alge meen wist zij overigens wel goed nieuws te brengen. In de sociale sector zal Voorhout, na lang touwtrekken met de pro vincie, komend jaar ruim 35 woningen mogen bouwen. Tot voor kort waren dat er maar 7. Als dat niet zo triest was was het een lachertje! Het verruim de contingent schept in elk ge val mogelijkheden voor bijvoor beeld jongerenhuisvesting bij het station. In elk geval ook wordt het vanuit het oogpunt van woningnood minder urgent om 8 woningen bovenop de bi bliotheek te gaan bouwen. Leges Voor wat betreft de nieuwe le gesverordeningen, die de ge meentelijke tarieven naar een kostendekkend tarief moeten brengen, kwam mevrouw A. van der Meer-Mannak met een amendement. De tariefsstijging voor een huwelijksvoltrekking van 203,50 naar 396,50 en op een zaterdag van 396,30 naar 510,50 vindt het CDA te gortig. Zeker omdat in naburige ge meenten de prijzen lager lig gen. Het voorstel was om de ta rieven met niet meer dan 50 gulden te verhogen. „Uw amen dement kost wel 7000 gulden", merkte burgemeester De Goeij op. Ook gaf zij aan dat andere gemeenten in de regio, zoals Leiden en Oegstgeest veel duurder zijn dan Voorhout. Uiteindelijk dolf het amende ment met een stem verschil het onderspit. Pleidooi voor T behoud rolschaats kroegentocht èp Idoor ELLEN VERHAAR ALKEMADE De raadscom missie bestuurszaken was gis termiddag unaniem van me ning dat de rolschaatskroegen- tocht in Roelofarendsveen ook volgend jaar de Veense kerpais- week moet inluiden. De commissie besprak een ad vies van de ambtelijke werk groep Verkeerszaken om de rol- schaatskroegentocht te verbie den wegens gevaarlijke yer- keerssitaties. Zo zouden, de kroegrollers zich op de Alkema- delaan hebben begeven. EL,van Duykeren (WD) sprak vap.-een stuk folklore dat niet verlogen mag gaan. „Volgens mij moeten we de fout ergens anders zoe ken" zo zei hij. Hij adviseerde een volgend keer meer gebruik te maken van dranghekken. F.Hoogenboom (PvdA) sloot zich bij het betoog van iVan Duykeren aan. „Het gaat me te ver om het feest in te perKgn" zo zei hij. Hoogenboom vond het onjuist om de verantwoor ding voor het evenement volle dig bij het Oranje-Comité te leg gen. Zijn advies luidde: meer politie inzetten. N.Bakker (CDA) liet weten dat het college maar eens om de tafel jnoet gaan zitten met het Oranje-Co mité om de veiligheid van.de overige verkeersdeelnemers! te bespreken. „Ook met wat meer discipline kan het toch wel feest zijn", zo zei hij. Bakker gaf toe dat de Rolschaatskroegentocht de laatste keer enigszins uit de hand was gelopen. Ook zouden er wat ongelukken zijn,.ge beurd. Het evenement mag van het CDA beslist niet worden verboden. G.van der Gqest (Gr.L.) vroeg zijn medecomjnis- sieleden waarom de deelnemprs aan de Rolschaatskroegentocht zich zo slecht voortbewogen. „Ontbrak het aan motorische vaardigheden of was het 't-ge bruik van een bepaald soort brandstof?" De burgemeester beloofde een meeting, waaraan niet alleen het college en,,het Oranjecomité aanwezig zullen zijn, maar ook politievertegen- woordigers. ALKEMADE - „De hoge snelheidstrein is veel milieu vriendelijker dan het vlieg tuig of de auto. De trein heeft alleen maar rendement als hij heel hard rijdt". Dat liet VVD-gedeputeerde Ted Jan sen gisteravond in een glas helder betoog weten aan een vijftigtal personen die een partij-bijeenkomst van de lo kale WD in Restaurant De Fransche Brug in Roelof arendsveen bezochten. Namens het provinciebestuur strijdt hij voor een vrije lijn op het traject vanaf de Belgische grens tot Rotterdam en via be staande spoorlijnen, die verbe terd moeten worden, naar Am sterdam. De eerder voorgestel de trajecten gingen door stede lijke gebieden en door het Groe ne Hart van Zuid-Holland. Om dat de bestaande spoorlijn dwars door Leiden loopt, moet hiervoor een alternatief worden gezocht. Een ondergrondse lijn is volgens Janssen technisch niet mogelijk. In januari aan staande start een nieuwe in spraakronde over alternatieve tracé's. Jansen's partijgenoot in Alkemade, wethouder L. Beelen, liet weten dat er op re geringsniveau een strijd is los gebarsten tussen minister May- Weggen en milieuminister Al ders. „May dreigt te winnen. Het meest waarschijnlijke ge volg zal zijn dat de HSL bij Lei den een stukje onder de grond gaat rijden en bij Rijpwetering een stukje boven de grond om bij Nieuwe Wetering onder wa ter te duiken", aldus Beelen. Woningbouw Een ander heet hangijzer gis teravond was de bouwstop die Alkemade de komende jaren als een zwaard van Damocles bo ven het hoofd hangt. Wethou der Beelen liet gedeputeerde Jansen weten dat Alkemade minstens voor eigen inwoners zou moeten kunnen bouwen. Dat komt neer op 100 huizen per jaar. Volgens het Groene Hart beleid van de provincie heeft Alkemade in de afgelopen jaren teveel gebouwd, waardoor alle beschikbare woningbouw- contingenten voor de komende tien jaar zijn opgesoupeerd. Volgens Beelen is dit provincia le beleid niet te verkopen aan de lokale bevolking. „Een gemeen tebestuur heeft het moeilijker dan een provinciebestuur, om dat deze dichter bij de bevol king staat" zo concludeerde de wethouder. Toen burgemeester Meerburg aan Gedeputeerde Ted Jansen vroeg waarom het provinciebe stuur alle door Alkemade aan gedragen cijfermatige onder bouwing van verzoeken om meer woningen, negeert, had de gedeputeerde duidelijk moeite met het geven van een geschikt antwoord. Uiteindelijk zei hij dat hij deze klacht zou onder zoeken. Hij voegde eraan toe: „Niet elk rapport wordt geho noreerd. Als ik alle wensen van de Zuidhollandse gemeenten zou optellen zitten we binnen de kortste keren aan vijf mil joen inwoners in de Randstad. Nu wonen we er met drie mil joen". Volgens gedeputeerde T. Jansen is de TGV milieuvriendelijk foto dijkstra Karsenberg Cabaretier Karsenberg Cabaretier treedt morgen op in jongerencentrum Splotsz, Sport pad 25 in Roelof arendsveen. Het theaterpro gramma 'Sex en ander Leed' voert de aanwezigen mee langs een stoet hopeloze gevallen, smachtende vrouwen en tobben de mannen. Hun levens worden bezongen in subtiele gedichten, vette smart lappen en lyriese ballades. De aanvang is negen uur. De toe gangsprijs bedraagt 10,- (le den: 7,50). Country Muziek Dè band Midnight Flyer komt morgen naar de Schelft aan de Maandagsewetering in Noord- wijkerhout. Zij brengen coun try muziek. De aanvang is negen uur en de toegang bedraagt 12,50. Voor nadere informa tie: 01719-17801. Barok De vrienden van het Adema-or- gel houden vrijdagavond een barok-concert in de St. Agatha- kerk in Lisse. Het programma bevat in totaal 22 nummers. De aanvang is kwart over acht. In de Agathakerk wordt zater dag tussen twee en zes uur een speelmiddag op het Adema-or- gel gehouden. De kosten bedra gen 7,50 per kwartier. Alle or gelliefhebbers met of zonder op leiding, zijn welkom. Concert Een familie-concert worrft zon dagmiddag gehouden in thea terzaal De Schelft in Noord wij- kerhout. Dit concert wordt uit gevoerd door Han de Vries (hoboi, Henk Guittart altviooll en Ivo Janssen (vleugelDe toe gangsprijs bedraagt 19,-(kin deren 7,50). Kerkeveüing De parochie St. Joannes Evan gelist uit de Kaag en Abbenes houdt vrijdagavond een herke- vetling. De aanvang is acht uur in De Hanepoel aan de Huigslo- terdijk 257 in Abbenes. Carnaval De Ter Aarse carnavalsvereni ging De Piasduikers opent'het komend weekeinde haar carna valsseizoen. Vrijdagavond wordt in café de Nadorst in Langeraar de nieuwe prinsen prinses geïnstalleerd. Het feest begint om negen uur. De toegang is gratis. Zondag hou den De Piasduikers voor de vierde keer het gekostumeerde zaalvoetbaltoernooiDit toer nooi wordt gehouden in De Vlinder aan de Aardamseweg in Ter Aar. Vanaf tien uur strij den 12 gekostumeerde zaalvoet balteams om de prijzen. Qpge- veer om zes uur is de prijsuitrei king. De toegang is gratis. The Affair De band The Affair treedt zater dagavond op in jongerencen trum Farmhouse aan de Wète- ringlaan in Oude Wetering.-De aanvang is tien uur. De toe gangsprijs bedraagt vijf gul den. Snelkrakers maken dekbedden buitBij een snelkraak in-een meubelzaak in Zoeterwoude is een grote hoeveelheid dekbedden gestolen. De waarde van het gestolene wordt geschat op enkele duizenden guldens. LEIDSCHENDAM - Leid- schendam krijgt hoe dan ook 50 miljoen gulden voor de ontslui ting van Leizo, de bouwlocatie bij Leidschendam waar zo'n 7000 woningen moeten komen. Ook al zou de Verlengde Land- scheidingsweg niet worden aangelegd, dan nog is dat geld nodig voor de ontsluiting door middel van een stadsautoweg. Dat is ongeveer de enige toezeg ging die burgemeester W. de Vreeze gisteren van minister J. Alders (PvdA, volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en milieubeheer) te horen heeft gekregen. Het is nog niet duide lijk, of het ministerie ook de bo demsanering geheel voor zijn rekening neemt. De gemeente raad van Leidschendam vindt dat het rijk het volledige bedrag moet betalen en dat is een be dragvan 60 miljoen gulden. Vandaag komen de specialisten van alle betrokken overheden weer bij elkaar. Een afspraak over nader bestuurlijk overleg is echter nog niet gemaakt. Suzy Szajner schrijft een boek over haar zoon Idoor ELLEN VERHAAR ALKEMADE „Er moet meer hekend worden over de trauma's van incestslachtof fers. Die zijn zo ernstig dat de dood erop kan volgen". De Alkemadese Suzy Szajner, moeder van een incestslach- toffer, spreekt uit eigen erva ring. Ze is bezig met het schrijven van een boek. „Hiermee wil ik anderen hel pen en hen wijzen op signa len die ik nooit heb onder kend", legt ze uit. Het gezin van Suzy Szajner lijdt zwaar aan de gevolgen van in cest. Haar oudste zoon Michael werd jarenlang misbruikt door zijn stiefvader, zonder dat ze er iets van merkte. Michael (21) raakte ernstig getraumatiseerd en pleegde in maart jongstleden zelfmoord. Suzy is op zoek ge gaan naar een manier om het leed dat haar en haar gezin werd aangedaan, te verwerken. Ze is begonnen met het schrij ven van een boek. „Over mannelijke incestslach toffers en hun nabestaanden is, naar ik meen, nog nooit een boekje geschreven", vertelt Suzy. „Ik wil een groep mensen vormen, die een kind of partner zijn kwijt geraakt door zelfdo ding als gevolg van incest. Sa men met mijn mede-slachtof fers wil ik aan justitie duidelijk maken dat de straffen voor in cest veel te laag zijn. Naar mijn mening mogen de daders niet meer in de maatschappij terug komen. Het zijn niet alleen ver krachters, maar ook moorde naars, omdat uiteindelijk, wel licht jaren na hun daden, de dood van het slachtoffer kan volgen". Suzy vertelt over haar eigen er varingen. Uit haar mond klinkt verbijstering, verdriet en on macht. „Mijn ex heeft driejaar gevangenisstraf gekregen. Dat is niks, want bij goed gedrag mag hij nog eerder naar huis. Michael is niet zijn enige slacht offer, want hij heeft veel meer „In mijn dromen maak Ik voortdurend het lijden van mijn zoon mee'' een incestslachtoffer. slachtoffers om zich heen ge maakt". Michael is de enige daarvan die de hand aan zich zelf sloeg. De georganiseerde hulpverle ning in Nederland moet wakker worden geschud, want in klinie ken maken ze zeer grote fouten met incestslachtoffers, stelt Suzy. „Misschien dat anderen wat hebben aan mijn ervarin gen. In het boek komen de teke ningen en afscheidsbrieven die Michael heeft nagelaten. Daar in liet hij zien, dat hij verdrietig en angstig was. Vooral angst speelde een heel grote rol in zijn leven. Uit zijn afscheidsbrieven blijkt wat een zachtaardig en angstig kind hij eigenlijk was". Suzy heeft ook de strijd aange bonden tegen het doorlopen van WAO-uitkeringen aan per sonen die in de gevangenis zit ten. „Dat is te gek voor vertelt Suzy Szajner, moeder van foto: wim van noort woorden. Als mijn ex vrijkomt, vertrekt hij met een fortuintje van rond een ton naar Portugal, zijn land van herkomst". Haar aanklacht heeft inmiddels weerklank gevonden: enige ka merleden hebben hierover vra gen gesteld. Suzy hoopt haar grote verdriet enigszins te hebben verwerkt als haar boekje eenmaal op de markt is.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11