fubliek uren in de rij voor iroces tegen lonecker Bonn bang voor nieuw links geweld zaterdag Russische burger moet zich gaan wapenen sychiatrische patiënten ubbel getroffen door oorlog Buitenland Nederland en Hongarije intensiveren samenwerking jproep in Kaukasus tot jiobilisatie tegen Rusland Spanning in noorden van Israël MTuptie bij I* ïitse douane iTOCK De Duitse justi- s gisteren een gerechtelijk [rzoek begonnen naar 22 l- Styniers die verdacht worden ioeni;orruptie. Bij de grenspost i* is pellen zouden zij een oogje eviejgedaan hebben voor een scheepse sigarettensmok- ranuit Polen. Ze zouden mark per vrachtwagen itreken hebben. Door de de Duitse overheid miljoenen aan ac- artejen misgelopen. De waar is ,Naal in Berlijn, 80 km van de grens, zeer gewild. Rellen in Kenya NAIROBI Een belangrijke Kenyaan- se politicus van de oppositiepartij DP is gisteren in een hinderlaag beschoten en zwaar gewond geraakt. Voorzitter Mwai Kibaki van de Democratische Partij stelt aanhangers van de regerende Ke- nyaanse Afrikaanse Nationale Unie (KANU) verantwoordelijk voor de schietpartij. In het district Meru kwamen vijf aan hangers van de DP om bij rellen in een pro-regeringsdemonstratie. De Kenyanen gaan op 9 december naar de stembus voor de eerste meerpartijen- verkiezingen sinds 26 jaar. Vorig jaar heeft president Daniel arap Moi onder druk van het Westen het ver bod op oppositiepartijen ingetrokken. Mitterrand eert Pétain L'ILE d'YEU De Franse presi dent Frangois Mitterrand heeft gis teren de Franse joden geshockeerd door een krans te laten leggen bij het ,graf van Philippe Pétain op het Eiland van Yeu. Pétain is namelijk niet alleen de overwinnaar in de veldslag bij Verdun van 1916, maar ook de politicus-collaborateur die in 1945 wegens hoogverraad tot de doodstraf werd veroordeeld, een vonnis dat later in levenslang werd omgezet. Arno Klarsfeld, zoon van nazi-jager Serge Klarsfeld, en sym pathisanten probeerden tevergeefs de kranslegging te voorkomen. Antonov AN-22 Opnieuw arrestatie Herdenking stort neer van maffia-leden Oost-Timor MOSKOU Zeker zestien per sonen zijn gisteren om het leven gekomen toen een militair vlieg tuig van de Russische lucht macht neerstortte bij Tver, zo'n 140 kilometer ten noorden van Moskou. Het'toestel, een Anto nov An-22, kwam enkele minu ten nadat het van het vliegveld van Tver was opgestegen naar beneden. De Antonov wps voor een commerciële vlucht op weg van Tver naar de Armeense hoofdstad Jerevan. De acht be manningsleden en acht passa giers overleefden de crash niet. ROME - De Italiaanse politie heeft gisteren verscheidene gezochte leden van de maffia gearresteerd. De 38-jari- ge Cuono Grimaldi werd in Pomiglia- no D'Arci bij Napels aangehouden op beschuldiging van verscheidene moor den en deelneming aan de georgani seerde misdaad. De politie in Napels deelde mee dat ook drie begeleiders van Grimaldi werden aangehouden op verdenking van lid- maatschap van de Camorra, de Napoli- taanse maffia. Op het eiland Sicilië werd in Belpasso bij Catania de ver meende maffia-baas Santo Mazzei aangehouden. DILI - In de Oosttimo- rese hoofdstad Dili is vandaag het bloedbad herdacht dat daar pre cies een jaar geleden door het Indonesische le ger werd aangericht. Er was overal veel politie op de been, maar de her denkingverliep zonder incidenten. Op de be graafplaats Santa Cruz werden bloemen gelegd ter nagedachtenis aande doden, die daar een jaar geleden vielen. 'Amerikaans onderzeeërs bij Japans plutoniumschip' TOKYO Het Japanse vrachtschip Akatsuki Maru, dat met anderhalf ton plutonium op weg is naar Japan, wordt door Amerikaanse onderzeeërs beschermd te gen een eventuele terroristische aanslag. Dat hebben Japanse kranten vandaag gemeld. „Maar ons is niets van die strekking meegedeeld en we hebben ook niet om een dergelijke begeleiding verzocht", zo zei kabi netssecretaris Koichi Kato. Het Amerikaanse ministe rie van defensie weigerde elk commentaar. De met kernenergie aangedreven duikboten zouden het schip vergezellen tot aan de Japanse territoriale wateren. Bovendien hebben Amerikaanse spionagesattellieten de Akatsuki Maru in het oog gehouden sinds zij de Franse haven Cherbourg verliet. Officieel wordt het vrachtschip slechts door een licht bewapend patrouil leschip van de Japanse kustwacht beschermd. van RLIJN Storm en koude jben veel toeschouwers en •nalisten er vanochtend van weerhouden uren- in de rij te staan om terd£ang te krijgen tot de tbank waar vandaag het :es tegen de voormalige veétduitse partijleider Erich echhecker van start is ge- varln. over e m oud-leider van de DDR [dt beschuldigd van het uit- __rdigen van een schietbevel 11 gevolg waarvan 200 Oost- om het leven zijn geko- h bij hun vluchtpoging naar zal ^es^en- Honecker is aange- agd wegens 49 afzonderlijke gjallen van doodslag en 25 po- di^en ^00(^s'ag- Naast Ho- Kiker staan nog vijf oud-top- Ictionarissen van de voorma- i Oostduitse communisti- J^je partij SED terecht. aP ;erste toeschouwer, een 50- t .j^ldde zich kort na midder- pht bij de deuren van het Ber- .'er Landgericht. Bij het meest pP gienbarende proces in Duits- p jd sinds de Neuerenberger processen zijn slechts weinig toeschouwersplaatsen te verge ven. Tien bussen vol met politie zijn ter beveiliging rond het recht banksgebouw opgesteld. Ze staan pal naast de reportagewa gens van buitenlandse televi siestations die de opening van de rechtszaak wilden verslaan. Het Duitse constitutionele ge rechtshof bepaalde gisteren dat tijdens de rechtszaak filmopna men gemaakt mogen worden, tot grote spijt van de verdedi ging van Honecker. De advo caat van de oud-partijleider van de DDR, Friedrich Wolff, voor spelde dat het proces „macabe re beelden" zou opleveren. „Honecker en de andere aange klaagden zijn oude en zieke mannen die in meer of mindere mate de rechtszaal binnenge dragen moeten worden", zei Wolff, die eraan toevoegde dat dit beeld menig Duitser zal doen terugdenken aan een grap die in de DDR de ronde deed als het politburo bijeenkwam: 'Agendapunt 1: het binnendra gen van het politburo; agenda punt 2: het aanzetten van de hartstimulatormachine' BONN Na het 'succes' in Berlijn, afgelopen zondag tij dens de massa-demonstratie tegen vreemdelingenhaat, maakt 'autonoom links' zich op voor nieuwe desnoods gewelddadige stooracties. Komende zaterdag wordt in het regeringscentrum Bonn opnieuw een massale demon stratie georganiseerd tegen de toenemende buitenlan der-vijandigheid in de Bondsrepubliek. Volgens de Duitse binnenland se veiligheidsdienst worden au tonome linkse groepen tot zelfs in het buitenland opgeroepen om naar Bonn te gaan. Het ge weld, zo wordt gezegd, richt zich niet tegen de demonstran ten of het motto, maar tegen de podium hadden gestaan. De po- huichelachtige politici. Na de litie wordt niets verweten; zelfs ervaring van afgelopen zondag geprezen voor het nog ingehou- houden politie en autoriteiten in Bonn ernstig rekening met gewelddadige acties van linkse groepen. In Berlijn wordt nog steeds ge debatteerd over de vraag hoe het zondag zo ver kon komen, terwijl ook steeds duidelijker wordt, dat de politie tevoren wel degelijk op de hoogte was van plannen van linkse groepen om de demonstratie 'ludiek te storen'. Na de Berlijnse senator voor justitie, mevrouw Lim- bach, heeft ook bondskanselier Kohl een direct verwijt aan de organisatoren gericht. Die had den moeten voorkomen dat linkse rellenschoppers zich tot vlak voor het podium konden verzamelen. De organisatoren hadden ervoor moeten zorgen dat er ruim tevoren veel meer loyale demonstranten voor dat den optreden. Des te meer er gernis over de televisiebeelden van het geweld. Die overheer sten zodanig, dat de enorme op komst te weinig aandacht kreeg. Burgemeester Diepgen van Berlijn heeft toegegeven dat er organisatorische fouten zijn ge maakt. Klaarblijkelijk hebben de organisatoren goedgelovig aangenomen dat er geen orde verstoringen zouden komen, gezien het menslievende de monstratiemotto. Van de in to taal veertien opgepakte rellen schoppers zijn er slechts vijf voorgeleid. Tegen twee van hen wordt mo gelijk een arrestatiebevel uitge vaardigd. Twee anderen, bei den zestien jaar, worden voorlo pig in een opvoedingsinrichting geplaatst. ich£>SKOU Joesoep Sos- leninbekov, een belangrijke vaajder van de Confederatie cktfi Kaukasische Bergvolke- heeft gisteren opgeroe- jn tot een gedeeltelijke mo- ujisatie tegen Rusland. verlslambekov gaf een verkla- uit waarin hij stelde dat jissische troepen de soeverei- van Tsjetsjenië, een lid i" de Confederatie, hebben Persbureaus hthfldden gisteren dat Russische L7 \pepen zich begonnen terug te desfkken uit het grensgebied er. fcsen Tsjetsjenië en Ingoesjië. 'olgfn Russische' legermacht trok dinsdag Ingoesjië binnen om toe te zien op de naleving van de noodtoestand. Deze werd vori ge week afgekondigd na het uit breken van gevechten tussen Ingoesjen en Noordossetiërs. De burgeroorlog tussen radica le moslims en communistische aanhangers van oud-president Rachmon Nabijev in de Cen- traalaziatische republiek Tadz jikistan breidt zich uit. Èen dag na het terugtreden van de rege ring van president Akbarsjo Is- kanderov meldde het persbu reau Itar-Tass nieuwe gevech ten op ongeveer 40 kilometer van de hoofdstad Doesjanbe en aan de grens tussen Tadzjikis tan en Afghanistan. Gebalde vuisten Werknemers in Malvito laten zich niet zo makkelijk ontslaan. Ten minste tien van de mensen die in deze Italiaanse stad niet meer verder mogen werken aan de bouw van een tunnel, hebben de tunnel-ingang dichtgemetseld en zijn binnenin in hongerstaking gegaan. Hun boosheid blijkt ook uit hun gebalde vuis ten die door gaten in de muur naar buiten steken. FOTO: AP BUDAPEST - Nederland en Hongarije gaan hun over leg en samenwerking in het kader van het nieuwe Euro pa verder intensiveren. Bei de landen zijn vastbesloten bij te dragen aan de consoli dering van dat nieuwe en on verdeelde Europa op basis van democratie, vrijheid, mensenrechten en overige naleving van de internatio nale rechtsorde. Dat zijn minister Hans van den Broek van buitenlandse zaken en zijn Hongaarse collega Géza Jeszensky gisteren overeenge komen. De gemeenschappelijke verklaring is getekend aan het einde van de tweede en laatste dag van het bezoek van Van den Broek en minister-president Ruud Lubbers aan Hongarije. De Hongaarse en Nederlandse bewindslieden zijn overeenge komen elkaar geregeld op de hoogte te stellen van interna tionale vraagstukken van ge meenschappelijk belang, alsme de geregeld bilateraal overleg te plegen bij de uitvoering van het verdrag inzake beperking van conventionele strijdkrachten in Europa (CFE). Jeszensky en Van den Broek onderstreepten nog eens het be lang van voortgaand overleg en nauwere samenwerking in het kader van het proces van Euro pese integratie. Zij doelden daarbij in het bijzonder op ver dere samenwerking tussen de Benelux-partners en de zoge noemde Visegrad-landen (Hon garije, Polen en Tsjechoslowa- kije). Moedselluchtbrug Sudan hervat MROBI - De Verenigde Naties hebben gisteren na een onder- fleking van vijf weken hun voedselluchtbrug met de Zuidsudane- I stad Juba hervat. In Juba zitten 400.000 vluchtelingen klem ^sen regeringstroepen en het Sudanese Volksbevrijdingsleger 'LA). De luchtbrug werd stopgezet nadat het leger een met VN- Siblemen beschilderd vliegtuig bleek te gebruiken voor de aan- hoer van troepen naar Juba. Een VN-medewerkster zei dat de Su- delnese junta veiligheidsgaranties heeft gegeven voor de luchttran- ikt orten maar de SPLA niet. MOSKOU Moet de burger in Rusland zich bewapenen nu de misdaad stijgt en de po litie met steeds grotere per soneelstekorten kampt? Woordvoerder Jevgeni Rjabtsev van de Moskouse politie denkt geen seconde na: „Schaf onmiddellijk een wapen aan. Binnen één of twee jaar is ons land over spoeld door de misdaad". Het parlement is er nog niet uit, maar per oekaze stond presi dent Jeltsin eerder deze week zijn onderdanen toe spuitbus sen met traangas en gaspisto len te kopen. De Russische boer, die binnenkort wellicht landbezitter wordt, mag zich nog zwaarder bewapenen. Hij doorns, maar ook wapentuig ko pen. Wie door de stoffige raampjes in het duister tuurt, ontwaart een luchtdrukpistool. Prijs: 7200 roebel, ofwel een gulden of vijftig. Dat wapen lag er ook al vóór Jeltsins decreet, dreigt doelwit van afpersers of maar de politie deed niets. gewoon jaloerse landgenoten te worden en mag er vanaf heden zelfs een jachtgeweer op na houden voor zelfverdediging. Voor de ingang van metrosta tion Oktober vind je zoals over al in Moskou warenhuizen, sa mengeperst tot het formaat van een kiosk. Je kunt er sokken, ondergoed, sigaretten, cola, bier, wodka, tampons, con- ,,De prijzen zullen nu omhoog schieten", weet Rjabtsev zeker. „Nu de misdaad hand over hand toeneemt en zulke wa pens mogen, zal de vraag enorm toenemen". Ook bezit van de elektrische wapenstok is toege staan, aldus de politiewoord voerder. Het aanbod is echter beperkt, terwijl de tekorten nu al voelbaar zijn. Zo is in de win kel 'Ochotnik' (Jager) die han delt in veelgevraagde jachtge weren uit Toela, al jaar en dag geen geweer meer te vinden. Recente opiniepeilingen had den al uitgewezen dat vooral jongere Russen zich een stuk geruster zouden voelen met een wapen op zak. Boven aan hun verlanglijstje stond de spuitbus (25 procent), met een pistool op de tweede plaats (20 procent). Van de mannen zou 12 procent wel willen beschikken. Het agres siefst toonden zich werklozen, van wie 22 procent een pistool zou willen hebben en 6 procent een vlammenwerper. Van de ondervraagden wilde 43 pro cent niet over een wapen be schikken. Sommige Moskovieten betwij felen of Jeltsins maatregel tot grotere veiligheid zal leiden. Meer wapens in omloop bete kent meer incidenten met dode lijke afloop. Boeren, benauwd voor een hongerwinter, schie ten nu al aardappeldieven af onder wie zwervers en arme ba- boesjka's. Gangsters van de een machinegeweer Russische of Tsjetsjeense maf fia beschikken over zwaar ge-* schut, tot aan mortieren toe. Daar begin je niets tegen met je spuitbusje. el cJ^LIT Vluchteling en ge- Lb ndicapt. De psychiatrische tiënten die onder erbarme- zdke omstandigheden nood- dwongen in twee schoolge- uwen in de Kroatische ha- nstad Split moeten verblij- uitl n, worden dubbel getroffen or de oorlog. 5 mmigen van hen blijven dag nacht vastgebonden aan de mnastiekrekken in de sport- al, vaak liggend in hun eigen ine. De overwerkte verzor- rs doen hun best, maar kun- in geen ijzer met handen bre- r,Sk lichamelijk gehandicapten, 1 ^nesten 15 maanden geleden ichten uit het instituut voor ihandicapten in Vrlika in s e roatië wegens de Servisch- r0 tfoatische oorlog. Sindsdien em irblijven ze in Split. De leeftijd me in de patiënten varieert van 7 >t 52. Kinderarts Lucia Cikes noemt de patiënten echter haar kinderen omdat „ze allemaal zorg behoeven als kinderen". Tien dagen lang zaten de pa tiënten en 15 van de oorspron kelijke 106 stafleden in angst bijeengepakt toen de gevechten in Kroatië vorig jaar Vrlika be reikten en het instituut onder vuur kwam te liggen. Voedsel en medicijnen waren schaars, net als de sanitaire voorzienin gen. „En meer dan honderd pa tiënten zijn incontinent. Het was niet te harden", aldus Ci kes. Op de tiende dag kregen staf en patiënten enkele uren de tijd te vertrekken. In zes bussen togen ze op weg naar Split. Veel pa- tiënten waren ziek, anderen doodsbang en oncontroleerbaar wegens de traumatische erva ringen. Onderweg naar Split overleden twee patiënten aan uitdroging en stress. Sindsdien zijn nog 15 patiënten overleden. Van slechts twee pa tiënten is de doodsoorzaak vast- Volgens Cikes zijn oor logstrauma's en heimwee be langrijke factoren in het overlij den van de anderen. Degenen die het kunnen mogen betrekkelijk vrij rondlopen in de twee schoolgebouwen. Door het gebrek aan speciale facili teiten voor gehandicapten dwa len ze doelloos rond in de ge bouwen, wachtend op een maal tijd of een toevallige bezoeker om de verveling te doorbreken. Geestelijke of lichamelijke af wijkingen binden velen echter aan bed of aan een rolstoel. En kelen van de meest gestoorde patiënten moeten vastgebon den worden aan de gymnastiek- rekken in de sportzaal. Net als de meeste andere Kroa tische vluchtelingen weten ook zij niet wanneer ze naar huis te rug kunnen keren. De oorlog is dan wel afgelopen, de spanningen in de betwiste gebieden tussen de Kroaten en Serviërs blijven buitengewoon De Britse premier John Major vertelt bondskanselier Helmut Kohl kennelijk iets grappigs. Kohl steunt uitstel Major DITCHLEY PARK De Duitse bondskan selier Helmut Kohl heeft gisteren gezegd alle begrip te hebben voor het besluit van de Britse premier John Major de ratifi catie van het Verdrag van Maastricht uit te stellen tot 1993. „Ik heb veel begrip voor de problemen en de moeilijkheden die tot dit besluit hebben ge leid. Ik ben er van overtuigd dat de pre mier er zonder meer voor zorgt'dat het ver drag wordt geratifi ceerd", aldus Kohl na een meer dan vier uur durend gesprek op een buitenverblijf in Midden-Engeland. Kohl liet niets blijken van de teleurstelling die eerder door zijn (Vervolg van de voorpagina) KYRIAT SHMONAH - In de steden en kiboetsiem in Noord-Israël heerste giste ren zeer grote spanning. De bewoners daar maakten zich op om voor de derde achter eenvolgende nacht in de schuilkelders en veiligheids kamers te slapen. In Kyriat Shmonah, waar twee weken geleden een kats- joejsa een 14-jarige jongen doodde, hadden sociale werk sters en psychologen de han den vol om de bevolking ge rust te stellen. „Het is hier nog steeds stil". Zei de 30-jari- ge ex-Nederlander Simon Sa- guy. Saguy, die in kibboets Manara vlak langs de Israë- lisch-Libanese grens woont, verwachtte dat de actie ieder moment kon beginnen. „De angst voor de katsjoesja's van de Hezbollah heeft iedereen gespannen gemaakt", zei hij. Ondanks alle dreigende taal en de uitzonderlijke publici teit rondom de militaire voor bereidingen, was er in Jeruza lem gisteren aarzeling over de omvang van de te verwachten militaire actie. Een van de problemen is het feit, dat de Hezbollah-strijders geconcen treerd zijn in bases in de Oost- libanese Bekaa-vaillei, die on der Syrische controle staat. Als Israël daar toeslaat, zal het zich de woede op de hals halen van niet alleen Syrië, maar ook Iran, dat de Hezbol- - lah van geld en wapens voor ziet. De consequenties voor de vre desbesprekingen in Washing ton kunnen daarom ernstig zijn en het was niet voor niets, dat de Israëlische en Arabi sche delegaties gisteren niet rondom de onderhandelings tafel verschenen. Washington en ook een aantal Europese landen hebben gisteren zware druk op Jeruzalem uitgeoe fend zich te beheersen. Hezbollah, de Partij van God, is een overkoepelende organi satie van extreme fundamen talistische shi'iten die de ideo logie van de overleden Iraanse leider Khomeini aanhangen. De organisatie werd vlak na de Israëlische invasie in Liba non, in 1982, in het leven ge roepen. Iran stuurde daartoe strijders van haar eigen 'Re volutionaire Garde' naar Li banon, om de Hezbollah-aan- hangers de militaire en ideolo gische leiding te geven in de Jihad, de Heilige Oorlog. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5