Ritzen tekent akkoord over onderwij ssalarissen Maij gelooft in lagere tarieven „Heren, u redt het verder wel" Binnenland jheiden wordt eenvoudiger ürjpiereii fn cd's inpakken pitrug- ;*nokkelaars Brandbrief niet-rokers aan Kamer rankrijk roordeeld Project Vrouwen en Minderheden succes i Herintreding belemmerd ckdoor bezuiniging Ritzen" Leidse Courant a donderdag 12 november 1992 u HAAG Scheiden wordt per 1 januari eenvoudiger. Op die datum treedt het jne scheidingsprocesrecht in werking. 3 de £eft het ministerie van justitie gisteren rijdgdgemaakt. Belangrijkste wijziging ten van de huidige situatie is dat scheiden via een dagvaardigingsprocedure ..jT via een verzoekschriftprocedure moet yf jn gevoerd. De ene echtgenoot roept de 1 per deurwaardersexploit op. Ook kun- "wijseiden een verzoekschrift indienen bij de 3vak| van de rechtbank. De behandeling van meik, moet zo mogelijk in één zitting gebeu- borfvenals nu het geval is, zal ook na 1 janua ri be*1 behandeling van de zaak ter rechtszit- jstg^laatsvinden als de wederpartij het eens is comJe scheiding. De vertegenwoordiging door k aten tijdens de zitting blijft verplicht. Twee jaar geleden werd een voorstel tot wijzi ging van de wet verworpen door de Eerste Ka mer omdat onder strikte voorwaarden geen procesvertegenwoordiging werd voorgesteld. Behalve de wijziging in een verzoekschiftpro- cedure, zijn in de nieuwe wet een aantal bepa lingen geschrapt. Zo vervalt het zogenoemde schuldverweer. Daarbij werd een vordering af gewezen als de „duurzame ontwrichting" in overwegende mate te wijten is aan de verzoe kende echtgenoot en de andere zich om die re den tegen de scheiding verzet. Ook de bepaling dat niet binnen een jaar na de huwelijksvol trekking mag worden gescheiden, vervalt per 1 januari. Hoger beroep en cassatie van voorlopi ge voorzieningen, die door de rechter voor de duur van het scheidingsgeding worden getrof fen, worden eveneens afgeschaft. Nog geen belasting van de dienstfiets DEN HAAG Staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën) zet zijn voor stel om alle dienstfïetsen in Neder land eenmalig voor 150 gulden te be lasten, voorlopig 'in de stalling'. Alle grote kamerfracties hebben ernstige problemen met dit voornemen, zo bleek gisteren tijdens een debat in de Tweede Kamer. In een motie vroeg PvdA-kamerlid Vermeend geen defi nitief besluit over de belasting van door werkgevers verstrekte fietsen te nemen, voordat over dit onderwerp 'diepgaand' met het parlement van gedachten is gewisseld. Van Amels voort gaf zonder tegenstribbelen ge hoor aan dat verzoek. Idoor kees jonker DEN HAAG - De kans dat de tarieven voor het openbaar vervoer in '94 weer met zes procent stijgen wordt steeds kleiner. Minister Maij van verkeer en waterstaat liet gisteren in de Tweede Kamer weten dat een lage inflatie ertoe kan leiden dat de ta riefsverhoging voor dat jaar weer ter dis cussie wordt gesteld. Begin vorig jaar werd in het kader van de Tussenbalans - de grootscheepse bezuini gingsoperatie van zeventien miljard gul den - besloten de prijzen voor bus-, tram- en treinkaartje jaarlijks met zes procent te verhogen. „Indien de inflatie in '93 mee valt, dan zal dat meewegen", zei de CDA- minister, doelend op de vraag of in '94 het openbaar vervoer nogmaals extra duurder moet worden. Eergisteren had PvdA-kamerlid Van der Vaart reeds gedreigd om 'in een uiterste ge val' de tariefsverhoging geheel ongedaan te maken. Dat 'uiterste geval' zou bereikt zijn, wanneer de kosten voor de automobilist niet navenant zouden meestijgen met de ta rieven in het openbaar vervoer. Tijdens de behandeling van haar begroting voor 1993 legde Maij geen nadruk op Van der Vaarts argumentatie. Voor de minister geldt veeleer het argument dat een lage in flatie - geschat op slechts 2,5 procent - het niet billijkt dat de overheid overgaat tot een verhoging van zes procent. Niet een scheef groei met de kosten van de autogebruiker, maar de inflatie speelt voor Maij een rol van belang om de ov-tarieven minder duur te la- - ten worden. De minister toonde zich in het debat tegen stander van de discussies over de tarieven van het openbaar vervoer. Dat zijn er vol gens haarveel te veel. „We praten hier in de kamer zes keer per jaar over tarieven. Heel veel mensen denken daardoor dat wij die ta rieven drie tot vier keer per jaar verhogen. Dat geeft een verkeerd beeld", klaagde zij. Daar ter opheldering aan toevoegend: ,,De tarieven stijgen maar één keer per jaar". esüJPD wil iet ïocrf' e on| bin, ien 1 Iet feenstra ;eun* HAAG Er moeten j fxegelen worden geno- e' om het thuis kopiëren enbij de bibliotheek geleen- £er!d's tegen te gaan. Het 51jn (ijfsleven lijdt veel schade schc illegaal kopiëren, wat "ijpe^ebeurt met video's. tei WD-kamerlid Dijkstal iren tijdens een overleg met ster D'Ancona van wvc het bibliotheekwerk. Vol- Dijkstal wordt negentig ent van de uitgeleende cd's 3 gekopieerd. D'Ancona legt binnenkort met haar ga Andriessen van econo- he zaken over de mogelijk- om nieuwe cd's de eerste maanden niet uit te lenen de bibliotheek. Dijkstal ig aan op deze maatregel, is voorgesteld door de cd- iche. Een andere mogelijk- d D'Ancona wil onder sten'811 's ^at lenen van meipd een extra bedrag betaald t worden dat ten goede jg it aan de betrokken musici. ;n j^kan wettelijk worden gere- ikke' na onlan£s over een EG- inzake het leenrecht en 'eenstemming is bereikt. betekent ook dat auteurs in 3re toekomst een vergoeding irdeen kry£en voor e^k boek van j dat via de bibliotheek ^adt uitgeleend. ndia :wij| FOTO: DIJKSTRA DEN HAAG De onderwijs- vakbonden ABOP, PCO, KOV en NGL hebben giste ren met minister Ritzen van onderwijs een akkoord gete kend over de verbetering van de positie van het onderwijs personeel. In het akkoord is formeel vast gelegd dat het ministerie voor die verbetering 211 miljoen in 1993, 394 miljoen in '94, 544 miljoen in '95 en 711 miljoen in 1996 uittrekt. Dit betekent dat het kabinet ondanks de bezuinigingen waarover zaterdag een akkoord werd bereikt, daarbij de verbe tering van de onderwijssalaris- sen buiten beschouwing laat. In het akkoord, dat de komende maanden verder zal worden uit gewerkt, is verder dat de opbrengst van de verso bering van de wachtgelden wordt gebruikt om werkloze onderwijzers te laten herintre- op ontslag, als gevolg van dalen de leerlingcijfers. In het akkoord blijft wel een koppeling bestaan tussen wachtgelden en salarissen. Af- den. Minister Ritzen wilde uit gesproken is dat als over het die verlaging de verbetering een geen overeenstemming be- van de salarissen deels bekosti gen. Die koppeling was voor de vakbonden onaanvaardbaar. Hiermee is duidelijk geworden dat de bonden nu ook zelf in stemmen met lagere wachtgel den, na daar eerder fel tegen te hebben geageerd. Volgens de onderwijsbonden hebben ze geen andere keus, omdat daar mee tijdens het ambtenaren- overleg in mei is ingestemd door AbvaKabo en CFO. Wel is in het nu gesloten akkoord al afgesproken dat de nieuwe wachtgeldregeling meer biedt dan de gewone werkloosheids wet. Dit omdat onderwijsperso neel een verhoogde kans loopt reikt kan worden, ook het ande re niet doorgaat. Daarmee heb ben beide partijen evenveel be lang bij het zoeken van een ak koord voor zowel salarissen als wachtgelden. KOV-onderhandelaar Wim Stoop toonde zich gisteren te vreden met het akkoord, omdat de eerdere toezeggingen van het kabinet nu ondanks de druk van bezuinigingen formeel zijn vastgelegd. Volgens hem be wijst dat dat Ritzen in het kabi net voldoende steun geniet. „We hebben nu in ieder geval de garantie dat door het kabi net aan die bedragen niet wordt getornd". Idoor gijs korevaar N HAAG/PARIJS - Zes Ne- iandse jongeren zijn giste- door een rechtbank in Pa- veroordeeld tot gevangenis- iffen van vier tot acht jaar fens het smokkelen van co- ïe vanuit Zuid-Amerika r Nederland. De jongeren, schreven als 'discokoeriers' 3at zij in uitgaansgelegenhe- in Amsterdam werden ge- seld, werden op 25 oktober igjaar op het vliegveld Char- de Gaulle in Parijs aange- iden. De groep had bij elkaar kilo cocaïne bij zich. De htbank achtte bewezen dat verdachten tegen beta- ihof. als koerier van cocaïne- isporten zijn opgetreden. Franse openbaar ministe- J vhad maandag tijdens de be- ideling straffen van 8, 9,13 16 jaar geëist. Behalve tot angenisstraffen, veroordeel- 3e rechtbank de zes tot boe- van in totaal ruim 46 mil-, P francs (15 miljoen gulden), 826 zij dit aan het eind van hun hof/ ëngenisstraf niet kunnen alen, moeten zij nog twee r langer zitten. Zo lang deze (te niet is betaald, kunnen zij een rt aan Nederland worden uit- DEN HAAG - Waar zijn de tijden gebleven dat kamer voorzitter Dolman zich 'niet- roker van het jaar' mocht noemen. Een plaquette met gebroken sigaret hing trots bij de deur van Dolmans werkkamer. Vandaag de dag zijn de niet-ro kers boos op de Tweede Kamer. Zo boos, dat de vereniging CAN ('Clean Air Now') onlangs een brandbrief aan de Kamer heeft gestuurd. Tijdens een uitzen ding van Den Haag Vandaag kwam CDA-kamerlid Mateman in beeld met zijn geliefde pijp in de mond. En om het nog een graadje er ger te maken kwam een sigare- trokende minister Ter Beek van defensie in beeld. Het schoot de anit-rokersvereni- ging in het verkeerde keelgat. De Kamer heeft al veel langer problemen met CAN. Nadat de nieuwe tabakswet in werking trad werden overal in het land rookverboden voor openbare ruimten ingesteld, behalve in de Tweede Kamer. Daar duurde het tot vorig jaar alvorens de wet werd uitgevoerd. Bij de voorbereidingen voor het anti-rookbeleid heeft de stich ting volksgezondheid en roken advies uitgebracht aan de Ka mer over gedoogzones. De stichting raadde aan die bij de ingangen te plaatsen. Zo gezegd zo gedaan. Met als gevolg dat bezoekers nu eerst langs en door de rookwolken uti die ge doogzones moeten. De langzame uitvoering en de overtredingen van de bepalin gen zijn de CAN een doorn in het oog. Regelmatig komen le den van de vereniging in de Ka mer kijken of alles volgens de regeltjes verloopt. Zo is gisteren een vrouwelijk verenigingslid uit Waalwijk in de Kamer ge weest. Daarbij beklaagde zij zich erover dat het bordje met 'verboden te roken' van de gla zen toegangsdeur was verdwe nen. Volgens hoofd kamervoor lichting Mulders is het bordje er afgevallen bij het ramen-lap- pen. In antwoord op de CAN-brief heeft Mulders overigens duide lijk gemaakt dat de vereniging zich tot de overtreders zelf moet wenden. De Kamer is niet van plan politieagentje te spe len tegenover Kamerleden, be windslieden en journalisten die het rookverbod overtreden. En dat gebeurt natuurlijk best. Zo stak minister d'Ancona van wvc na afloop van een vergade ring in de Kamer een rokertje op. Ontspannen leunend tegen de muur, sigaretje erbij, even bijkomen. Ook staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken is zo wel eens in de Kamer gesigna leerd. En dat terwijl de eerste verantwoordelijk is voor de uit voering van de tabakswet en de tweede voor de arbeidsomstan digheden. DEN HAAG Het project Vrouwen en Minderheden, waarbij migrantenvrouwen ge richt begeleid werden, is rede lijk succesvol geweest. Dit con cludeert staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken in een eindrapport over het project dat liep van 1982 tot 1990. Het pro ject had de vorm van kleinscha lige experimenten op terreinen als onderwijs, voorlichting en personeelsbeleid. De ervarin gen werden vervolgens overge dragen aan instellingen die zich bezighouden met migrantenza ken. Volgens Ter Veld had 'Vrouwen en Minderheden' een duidelijke voorbeeldwerking. Zo zijn naar aanleiding van de gedane suggesties inmiddels in 38 gemeenten buitenlandse vrouwencentra opgericht. Vuurwerk Een deel van de 4000 kilo vuurwerk die de Haagse politie dinsdagavond in beslag heeft genomen, wordt ingeladen. Het vuurwerk werd gevonden in twee opslagloodsen op het Groothandelsmarktterrein in Den Haag. Volgens de politie zit er zeer gevaarlijk vuurwerk tussen, onder andere ratelbanden met 300.000 slagen, strijkers en staafknallers. De waarde wordt op enkele tonnen geschat. De politie heeft nog geen aanhoudingen verricht. De partij vuurwerk is waarschijnlijk van een man die in het buitenland verblijft. Hij is de huurder van de loodsen. fotoiANP Premier Lubbers: DEN HAAG „Heren, u redt het zonder mij verder wel hè?". Twee geheven armen van Lub bers hangen vragend in de lucht. Nog voor het tot Steke lenburg, Westerlaken, Rinnooy Kan en De Vries goed door drong dat het akkoord was be reikt en de rest een kwestie van uittikken en kopiëren was, beende de premier al de zaal uit. Klokke 00.12 gaat hij op 2N HAAG - De herintreding van vrouwen, werklozen en al- «ïtonen in het arbeidsproces wordt ernstig belemmerd door de geheten 27 maatregel in het leerlingwezen. Met name in de ou- ren-, welzijns- en gezondsheidszorg komt door deze bezuini- Igsmaatregel van minister Ritzen de personeelsvoorziening in 00 't gedrang. Dit vrezen de werkgevers in deze sectoren. De maat hei houdt in dat de overheid per 1 augustus 1993 stopt met de be- stiging van beroepsopleidingen in het leerlingwezen voor men- ji die ouder zijn dan 27 jaar. Ongeveer 3800 mensen boven de 27 Igen momenteel zo'n opleiding, onder meer tot gezins- en be- irdenverzorgende, kraamverzorgende en leidster van een kinde- pvangcentrum. Met de bezuiniging is 17 miljoen gulden op jaar- sis gemoeid. Volgens de werkgevers - de Vereniging van Neder- ïdse Bejaardenoorden, de Federatie van Werkgeversverenigin- n en de Nederlandse Zorgfederatie - gaat het ten koste van de raliteit en omvang van de zorg als de sector zelf de opleidingen )o ^pet betalen. Zij vinden dat Ritzen dat moet blijven doen. S drie werkgeversorganisaties stellen dat het overheidsbeleid et geloofwaardig is, omdat Ritzens plannen een 'tegengesteld ef- Pt' hebben op het beleid van WVC en Sociale Zaken, dat toetre- ng van vrouwen, allochtonen en langdurig werklozen tot de ar- (idsmarkt stimuleert. naar het volgende probleem: Ritzen en het CDA. Wat de onderhandelaars van werkgevers en werknemers na 36 uur onderhandelen niet was gelukt, slaagde wel binnen vijf uur na binnenkomst van de premier, rechtstreeks aange vlogen vanuit Boedapest. Het akkoord bevat een typisch Lub- beriaanse optelsom, zonder de precieze uitkomst te vermel den. Want wat iedereen na da genlange berichtgeving over be vriezing van lonen wilde weten, stond er niet in. Gaan de ambte naren er volgend jaar wel of niet op vooruit? „Nee, als u meerekent komt u op een be vriezing van de ambtenarensa larissen uit", rekende minister De Vries van sociale zaken na afloop vrolijk voor. En voor de marktsector zit er hoogstens een looneis van een procent in de prijzenpot, maar meer ook niet. Sommetje Het sommetje lijkt moeilijk, maar valt uiteindelijk erg mee. De oude cijfers Van het Centraal Planbureau laten in 1993 een loonstijging in het bedrijfsleven zien van 4,25 procent. Nu blij ken de prijsstijgingen 1,25 pro cent lager uit te vallen en zorgt de verlaging van premies en be lastingen voor nog eens 1,25 procent meer besteedbaar inko men. De sociale partners en het kabinet hebben besloten die twee percentages van die 4,25 procent af te halen, waarna nog 1,75 procent overblijft. Zonder loonsverhoging vanaf 1 januari zouden in 1993 de lonen gemid deld al een procent hoger liggen dan in 1992 (vanwege tussen tijdse salarisverhogingen). Die één procent moet dus nog van de 1,75 procent afgetrokken worden, waardoor er nog 0,75 procent reële loonsverhoging overblijft. Hetzelfde rekensom metje makend voor de ambte naren komt er nul procent loonsverhoging uit in 1993. Dit betekent dat de ambtenaren in koopkracht nagenoeg gelijk blijven, terwijl de werknemers in het bedrijfsleven een procent in koopkracht stijgen. Voor de rest is er gisteravond niets afgesproken. De twee maanden uitstel van cao-onder handelingen voor de metaal- en bouwsector zijn bedacht om de werkgevers enigszins te gerie ven. Maar aangezien de cao's die dan per 1 maart ingaan met terugwerkende kracht zullen gelden, is er hoogstens uitstel van executie gegeven. De werk- gevérs wilden drie maanden uitstel. Het werden er 'tot hun genoegen' twee, waarvoor ze bereid waren iets minder boter zachte teksten over werkgele genheid op te nemen in het ak koord. De ondernemers toonden zich bereid in cao's afspraken te ma ken over het aannemen van ge handicapten, langdurig werklo zen en verzuimbestrijding. En heel vriendelijk is nog een knip oog naar meer deeltijdarbeid gemaakt. Dat zijn 'afspraken' die beter vertaald kunnen wor den met 'goede voornemens'. Er zijn namelijk geen streefcij fers vastgesteld en er is zelfs geen moment afgesproken waarop bekeken wordt of de partijen zich gehouden hebben aan het akkoord. De lakmoesproef voor het ak koord is het openbreken van de cao in de gezondheidssector. Minister De Vries moet straks de reeds afgesproken loonstij ging van 4,5 procent in de ge zondheidszorg (m.n. zieken huiswezen en bejaardenzorg) terugdraaien. Voor die actie heeft het kabinet zelfs al een half miljard op de begroting in geboekt, dus hij heeft een flinke prikkel dat pleit in zijn voordeel te beslechten. Kritiek Op het kabinet is de laatste we ken nogal kritiek geuit door economen, zoals de Rotterdam se hoogleraar Bomhoff. Zij me nen dat het kabinet niet om de twee maanden op eerder aange kondigd beleid moet terugko men. Dat schept onzekerheden en lijkt veel op paniekvoetbal. Het was opmerkelijk dat minis ter De Vries gisteravond tot twee keer toe stelde dat de ko mende maanden moeten uitwij- i zen of het gisteren gesloten ak koord niet het gevolg is van pa niekvoetbal. Het leek net of de minister zelf licht twijfelde aan de 'luister en huiver'-voorspel- ling van het CPB. De politici en partners voelen aankomen dat na de komst van Clinton de Amerikaanse economie zal ver beteren, de internationale con junctuur vrolijker uit de statis tieken naar voren komt en dus de Nederlandse economie eind volgend jaar ineens veel beter blijkt te zijn dan werd voor speld. Dan is het goed te weten dat er bijna verkiezingen zijn. Vakbonden: Acties bij nutsbedrijven UTRECHT Bij de nutsbe drijven zijn waarschijnlijk vanaf volgende week acties te verwachten. Aanleiding is de weigering van de werkgevers het cao-overleg over onder meer een betere onregel matigheidstoeslag, korter werken en een socialer oude renbeleid te hervatten. De vakbonden hadden de werk gevers tot gisteren 17.00 uur de tijd gegeven. Volgens een woordvoerder van de christelijke vakbond CFO gaan de bonden proberen de werkgevers via vooralsnog „zachte" acties weer naar de onderhandelingstafels te krij gen. „Het publiek zal er nu nog niets van merken", aldus de zegsman. Maar in het uiterste geval, als er geen nieuw overleg plaatsvindt, blijft ook de stroomvoorziening niet buiten schot, aldus de bonden. De eerste acties van de werkne mers vond gistermorgen plaats. De ochtendploeg van de Elek- triciteits Produktiemaatschap- pij Zuid-Nederland (EPZ) ging spontaan in staking uit protest tegen betere arbeidsomstandig heden. Volgens actieleider Van Ooijen waren in oktober vorig jaar in een landelijke cao voor personeel van nutsbedrijven en electriciteitsproducenten al af spraken gemaakt over een kor tere werkweek, betere toeslag regeling en een socialer oude renbeleid. Hij stelde gisteren dat er sprake was van een „symbolische ac tie" om de werkgevers onder druk te zetten. De stroomvoor ziening kwam niet in gevaar omdat de nachtploeg doorwerk-

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3