De bliksemcarrière van een paddestoel Op de leasefiets naar het werk Vandaag De Dag Doe-het-zelf-meubels Vloeren en plafonds Sterke staaltjes De leukste spelletjes STERKE •y Het perfecte Berenboek Leidse Courant donderdag 12 november 1992 Brabant, achthonderd champignon telers actief die in 1980 nog 60 mil joen, maar in 1991 al 165 miljoen ki logram produceerden. De consump tie steeg van 0,3 kilogram per hoofd van de bevolking in 1970, via 1,3 in 1980 tot 2,6 kilogram in 1991. Het succes van het afgelopen decennium werd grotendeels gevoed door de wij ze van compostbereiding. Champignons zijn ten aanzien van hun keuze voor een voedingsbodem namelijk erg kieskeurig. Het best ge dijen zij op een mengsel van paarde- mest en stro dat gedurende twee we ken wordt begoten met water en gier en vervolgens, om het ent-klaar te maken, acht tot tien weken wordt gepasteuriseerd. De champignon sporen hebben dan ondertussen op graankorrels een voorbewerking on dergaan en vormen het mycelium soms ook wel schimmelpluis of champignonbroed genoemd waarmee de compost ten slotte wordt geënt. Vroeger speelde dit tijdrovende en dure proces zich af bij de teler zelf. Inmiddels kopen de meesten deze doorgroeide compost in bij twee ge specialiseerde bedrijven: de Coöpe ratieve Nederlandse Champignon- kwekersvereniging en de Gebroe ders Theeüwen. Het voordeel van die nauwkeurig gestuurde compos- tering is niet alleen dat de telers zijn verzekerd van een regelmatige aan voer van kwalitatief goede grond- Fondue Nodig: 500 gram champignons, 1 citroen; voor het beslag: 200 gram bloem, peper, zout, 1 ei, klein flesje bier. Bereidingswij ze: maak een beslagje van bloem, ei, bier, péper en zout. Dit beslag enkele uren dichtge- dekt laten rusten. De champig nons schoonmaken en met ci troensap bedruppelen. In een fonduepan olie verhitten en de pan op een warmhoudplaat plaatsen. De champignons aan een pen prikken, door het be slag halen, laten afdruipen en in de hete olie bakken. Hierbij diverse sausjes presenteren. stoffen tegen een redelijke prijs, maar het is bovendien milieu-vrien delijk. Omdat het hele proces plaats heeft in grote gesloten tunnels, kun nen stank en de uitstoot van ammo niak sterk worden gereduceerd. Daarnaast heeft deze werkwijze de cyclus tussen kweek en oogst aan merkelijk ingekort. Vroeger, toen de telers nqg hun eigen compost maak ten, stonden daar twaalf weken voor. Inmiddels zijn dat er acht en bij sommige boeren zelfs zes. Met het oog op de milieu- en produk- tie-voordelen schakelen de kwekers thans dan ook in versneld tempo over op het gebruik van doorgroeide compost. Leo de Vlieger van de vei ling in Grubbenvorst, een van vijf veilingen in Nederland waar cham pignons worden verhandeld, ver wacht dat eind 1993 alle telers hun bedrijfsvoering hebben aangepast. „Het milieu-probleem zal daarmee zijn opgelost. Maar het heeft tegelijk een enorme toename van de produk- tie tot gevolg. Bedroeg die in 1990 150 miljoen en vorigjaar 165 miljoen kilo, voor dit jaar schatten we de pro- duktie op 190 miljoen en voor 1993 zelfs op 210 miljoen kilo; kortom, een stijging van veertig procent in vier jaar. Dat is eigenlijk te veel van het goede, zeker gezien de huidige marktsituatie waarin de vraag van de consument zich stabiliseert. De prijzen staan dan ook sterk onder Dat verhaal wordt op de grens van Limburg en Brabant bevestigd door Jan Denissen. Vroeger had hij met zijn broer een agrarisch loonbedrijf, maar bijna vijf jaar geleden stortte hij zich op de toen nog lucratieve champignonteelt. In Vierlingsbeek beschikt Denissen over een modern bedrijf met zes cellen van elk 315 vierkante meter. Ook hij is, twee jaar geleden, overgeschakeld op het gebruik van doorgroeide compost. „De produktie is sindsdien verdub beld met hetzelfde teeloppervlak. Maar de winst is bepaald niet ver dubbeld. Ik heb er nu soms weken bij, dat ik met twee keer zoveel champignons minder overhoud dan vroeger". EKEN Wie anders dan de Bijenkorf had kunnen bedenken juist in deze tijd van toenemende berenliefde 'Het perfecte Berenboek' van Pauline Cockrill in Nederlandse editie uit te brengen? Met het eigen succesnummer - BOB de beer - prominent op het omslag biedt Het perfecte Berenboek (ƒ29,90) een handzaam en fraai geïllustreerd overzicht van alle bekende en minderbekende speelgoedberen ter wereld. Het boek zit eenvoudig en logisch in elkaar met korte informatieve stukjes over berenrages, verzamelaars, materialen en kenmerken, gevolgd door in chronologische volgorde afgebeelde beroemde beren uit de fabrieken van Ideal Novelty Toy Co., Steiff, Bruin Manufacturing Co., Gebrüder Bing, Gebrüd'er Hermann, Merrythoughy Ltd.Knickerbocker Toy Co. Inc. en vele anderen. Speciale aandacht gaat uit naar de echte sterren als Teddy, Winnie de Pooh, Paddington, Smokey en uiteraard BOB. Wat BOB betreft moeten we opmerken dat deze door het Nederlandse warenhuis zelf ontwikkelde held oorspronkelijk niet in de Engelse uitgave 'The Ultimate Teddy Bear Book' zat, maar er in de Nederlandse editie met zijn familie en al aan is toegevoegd. Daar kunnen we nauwelijks bezwaar tegen hebben. Aparte hoofdstukjes over herenkleding, synthetische beren, jubileumberen onderhoud en herstel plus een index, maken deze uitgave tot een niet te ontberen naslagwerk. Sir Terence Conran, wereldwijd bekend van Habitat, schrijft graag boeken. De Engelsman heeft al heel wat titels op zijn naam en allemaal hebben ze van doen met het goede en vooral goed ogende leven: The House Book, The Cook Book, The Conran Directory of Design en Terence Conran's France, om er maar een paar te interieurs of droomhuizen met verhaaltjes erbij, maar bevat vooral complete beschrijvingen en tekeningen hoe de afgebeelde meubels zelf te maken. Conran gaat daarbij geen techniek uit de weg, of het nou (blinde) pen-gat-verbindingen, gedeuvelde hoekverbindingen of de kunst van het zwaluwstaarten betreft. Maar ooktegelzetten, het monteren van deuren en scharnieren, het komt allemaal aan bod. Het is een fraai en zeer duidelijk, goed met tekeningen en foto's geïllustreerd boek voor de (ver)gevorderde doe-het-zelver. (Ver)gevorderd, want Conran kan natuurlijk wel in een paar simpele zinnen opschrijven hoe je een zwaluwstaartverbinding maakt, hij heeft het voor zijn boek ook niet zelf uitgevoerd en het werk overgelaten aan de vakkundige handen van Sean Sutcliff van Benchmark Woodworking Limited. Wie echter niet terugdeinst voor het edele ambachtelijke timmermanswerk, vindt in Woonideeën (Uitgeverij Bosch Keuning, 79,50) meer dan dertig originele ontwerpen van Terence Conran, meer dan 250 fraaie kleurenfoto's en uitgebreide materiaal- en gereedschappenbeschrijvingen. Is het trouwens niet opmerkelijk dat net nu Habitat aan Ikea is verkocht, de Engelse design-goeroe zich niet meer druk maakt over de verkoop van meubeltjes, maar uitlegt hoe het allemaal zelf valt te maken? Het probleem met, al dan niet zelfgemaakte, nieuwe meubels is dat het daar doorgaans niet bij blijft. Geen nood: de Consumentenbond brengt samen met uitgever Bosch Keuning in de serie 'Zelf Klussen' het deel 'Wanden, vloeren en plafonds opknappen' 26,50, voor leden van de Consumentenbond ƒ21,50). Schilderen, behangen, vloerbedekking leggen, stukadoren en tegelen zijn de klussen die uit en te na worden belicht. Zowel in tekst als met behulp van vele instructieve tekeningen. 'Een handleiding die heel wat teleurstellingen kan voorkomen', meldt de uitgever, want dit boek 'onthult alle vakgeheimen van de schilder, de behanger, de vloerenlegger, de stukadoor en de tegelzetter'. We blijven nog even bij de actieve boeken, maar dan op natuurkundig en scheikundig gebied. In 'Sterke Staaltjes' van Angela Wilkes gaat het om allerlei proeven die kinderen kunnen doen. Een ballon statisch laden bij voorbeeld zodat snippers papier erop af vliegen, of zelf een barometer maken, met water gevulde flessen omvormen tot muziekinstrument en vingerafdrukken m, zichtbaar maken. Spelenderwijs maken kinderen in dit nieuwe deel van de achtdelige serie 'Stap voor stap' (Zirkoon uitgevers, ƒ27,50) kennis met de grondbeginselen van natuur- en scheikunde. In dezelfde - van oorsprong Engelse - reeks schreef Angela Wilkes 'Bak ze bruin'; een feestelijk en kinderlijk eenvoudig kookboek, waarin stap voor stap onder meer koekjes, pizza's, taart, aardappelschuitjes, broodjes en chocoladetruffels worden bereid. Evenals in de andere delen (over het maken van maskers en sieraden en over tuinieren en milieuverontreiniging) staat telkens duidelijk aangegeven wanneer bij handelingen de hulp van een volwassene is vereist. Ook dit deel kos^27,50. Hoe gaat hinkelen, dammen, het kaartspel 'kleur bekennen' of bingo met nummerborden? Hoe til je met één lucifer er vijftien op en hoe vouw je een papieren vliegtuigje? In het boek 'De leukste spelletjes van de wereld, samengesteld door David Hillman van het beroemde Londense design-bureau Pentagram, is het allemaal snel terug te vinden (Uitgeverij Zomer Keuning, ƒ34,90). Bekende en vooral minder bekende spelletjes van divers karakter: bordspelen, kaartspelen, denk- en doespelletjes, trucs en handigheidjes. Een mooi verzorgd boek, maar dat spreekt met de achtergrond van David Hillman - die ook persoonlijk de vormgeving deed - bijna vanzelf. STAALTJES y Hij werd ooit gezien als een schepping van de duivel die vermomd als een dikke pad over de aarde zwierf. Hij wekte hallucinaties op, genas, doodde. Die vreemde paddestoel is nu een gewone champignon. Maar niet tot ieders genoegen. Denissen is een teler die met een cy clus van zes weken en een opbrengst van dertig kilo per vierkante meter boven het gemiddelde scoort. Hij kweekt voornamelijk voor de ver smarkt en biedt wekelijks zo'n 9000 kilo ter veiling aan. „In goede tijden krijg ik daarvoor tussen de 30.000 en 32.000 gulden overgemaakt; afgezet tegen mijn kosten van omgerekend twee gulden per kilo, één gulden voor de compost en de dekaarde en één gulden voor het plukken, bete kent dat een goed rendement. Soms is de opbrengst echter niet hoger dan 19.000 gulden, dan speel ik maar net quitte. Gelukkig kan mijn bedrijf een stootje hebben, maar er zijn te lers bij wie het water nu al tot de lip pen is gestegen en die geen verdere prijsdaling kunnen lijden. Gezien de marktsituatie en de verwachte pro- du ktiest ij ging verwacht ik daarom een sanering van de bedrijfstak". Kwetsbaar Aan de kostenkant zou een plukro- bot de telers weer wat lucht kunnen verschaffen. Zo'n apparaat is mo menteel in ontwikkeling. Het zal een technisch hoogstandje moeten wor den. De champignon is namelijk ui terst kwetsbaar en bovendien zijn niet alle champignons in dezelfde cel tegelijk plukrijp. Met het oog op de plukrobot werkt de Stichting Proef station voor de Champignonkuituur onder leiding van professor Van Griensven weliswaar aan een nieu we champignon met een langere, makkelijker af te snijden steel, „maar het is nog maar de vraag of zo'n kruising op andere fronten door ons selectieproces komt". Persoonlijk verwacht Van Griens ven meer heil van 'strategische marktstudies' en 'integrale ketenbe- heersing'. Het laatste betekent, kort gezegd, niet alleen een mooi pro- dukt, maar ook modern transport en uiteindelijk een nauwgezette pre sentatie aan de consument. Dat zou vooral de export moeten kunnen be vorderen. „Het moet mogelijk zijn om zelfs een kwetsbaar en kort houdbaar produkt als de champig non over een langere weg vervoerd te krijgen". Van de 165 miljoen kilo verse cham pignons wordt jaarlijks 35 miljoen kilo geëxporteerd, voor 55 procent naar Duitsland en voor 45 procent naar zeven andere landen. Voor de champignon-conservenindustrie is die afhankelijkheid van Duitsland nog groter. Van de 155 miljoen kilo conserven gaat er 104 miljoen kilo naar Duitsland, zo'n 65 procent. „Toen de Berlijnse muur was geval len", zegt Jan Heijnen, verkoopdi recteur Duitsland van Lutèce in Vel den, marktleider op het gebied van champignon-conserven, „lag er opeens een nieuwe markt open. De champignon was iets nieuws, iets ex clusiefs uit het westen dat ze ook in het oosten wilden hebben. Dat had een geweldige verkoopstijging tot gevolg. Het was zelfs zo'n noviteit dat ik tegelijk duizenden blikope ners kon afzetten. Maar inmiddels is het nieuwe eraf, Duitsland worstelt ook met het begin van een recessie en daardoor stabiliseert de markt zich ook daar. Ik ben best trots, dat we het afgelopen jaar desondanks toch nog een omzetstijging in Duits land van vijf procent hebben gereali seerd, maar echt hard gaat het niet meer". dens het driejaar durende leasecon tract krijgt de van gedegen sloten voorziene twee-versnellingenfiets gratis jaarlijkse servicebeurten. Mankementen Eventuele mankementen worden op elk moment gratis door de zelf te kie zen Gazelledealer ter plaatse verhol pen. Daarom krijgt de dealer bij aanvang van het leasecontract van Gazelle niet alleen ongeveer eenzelf de marge als bij verkoop van een nieuwe fiets (omstreeks 200 gul den): hij krijgt in de driejaar van de lease-overeenkomst bovendien een vergoeding voor onderhoud en repa raties. Na afloop van het contract krijgt de gebruiker de mogelijkheid de fiets voor een klein bedrag te ko pen. Wil hij dit niet, dan mag de fiet senmaker het rijwiel voor een zacht prijsje van eigenaar Gazelle overne men om het tweedehands te verko pen of in de verhuur te doen. Gazelle's commercieel directeur Van Diermen geeft toe dat het lease project gratis publiciteit voor het be drijf betekent. Hij voegt er enkele ra tionele overwegingen aan toe: „Re clame was niet het uitgangspunt. Het klinkt misschien arrogant, maar Gazelle heeft weinig bekend heid nodig. Fietsen spaart het mi lieu, het voorkomt ergernis over files en andere verkeersobstakels, het komt de gezondheid ten goede en het bespaart - mits het op grote schaal gebeurt - bedrijven enorme parkeer plaatsen en dus dure grond." Vanwaar ineens de interesse van de ANWB, die toch vooral een autolob- byistenimago heeft? „Het is niet zo dat we de initialen WB van 'Wielrij- dersbond' weer eens waar wilden maken," reageert Smid. „Dat zou een slecht uitgangspunt zijn. Dan ben je alleen bezig met decorbouw, terwijl we juist willen bijdragen aan de discussie over vermindering van het autogebruik. De fiets is overi gens bij ons nooit uit beeld geweest, maar alleen overstemd door de auto. Het werd tijd voor een koersveran dering." Geslaagd De resultaten van de proef, die in juni van dit jaar afliep, moeten eerst op een rijtje worden gezet en kunnen daarom in januari pas officieel open baar gemaakt worden. Toch kan Smid alvast zeggen dat hij het pro ject als geslaagd beschouwt. „De deelnemers van de proef hebben een logboek bijgehouden. Daaruit blijkt dat een deel van plan is te blijven fietsen. Uit milieu-overwegingen". Minpunt is dan dat een ander deel besluit dit niet te doen. „Dat zijn vooral mensen die zeggen toch een auto voor het werk nodig te hebben. Anderen vinden het te ver of vinden de route te gevaarlijk. Sociale onvei ligheid speelt daarbij een rol; bij voorbeeld de vaak schaarse verlich ting op industrieterreinen waar veel bedrijven zijn gevestigd". door Frank Hitzert Aan zijn bureau aan de Peelheide- weg in Horst komen we met prof. dr. L.J.L.D. van Griensven, di recteur van het Mushroom Experi mental Station, onverwacht te pra ten over de presentatie van de cham pignon. We hadden ons voorbereid op een gesprek over tunnel-fermen tatie, de temperatuur-gevoeligheid van doorgroeide compost en het kweken van resistente kruisingen. Maar, zegt de professor, wat heb je nu aan een ferme steel en een geslo ten hoed als de champignon ons in de winkel wordt aangereikt in zo'n lullig blauw bakje met een halfgaar plastic dekseltje? En zo is het maar net. Want de champignon mag dan worden be schouwd als de kampioen onder de lekkermakers, als het exclusieve ex traatje bij ons dagelijks brood, we ge ven hem bepaald niet de voorkeurs behandeling die hij verdient. Het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen zou het wel weten. Is van mening dat 'mooie, witte cham pignons zichzelf verkopen', maar noemt het daarbij 'van essentieel be lang dat champignons worden uitge stald tussen radijs en paprika waar door ze de perfecte uitstraling krij gen'. Kom daar maar eens om in het grootwinkelbedrijf; daar liggen ze bij wijze van spreken zo naast de kant en-klare bami-pakketten. Zouden we champignons dan toch gewoon zijn gaan vinden? De ANWB en een aantal bedrijven hebben Gazelle in de arm genomen voor een grootscheepse leaseproef met fietsen. doorYvonmeKeuren Ons land kent evenveel inwoners als fietsen. Het kan dus niet aan een te kort aan rijwielen liggen dat de Ne derlander niet massaal op de fiets naar het werk gaat. Volgens F. Smid, doelgroepmanager tweewielers van de ANWB, is het vaak een sociale overweging de fiets te laten staan: „Mensen die met de fiets naar het werk komen, worden vaak negatief bejegend. 'Goh, is je auto soms ka pot', is een veelgehoorde reactie. Die belemmeringen moeten weggeno men worden. Het fietsen moet posi tief worden benaderd" De ANWB en een aantal grote be drijven in de Randstad, waaronder Unilever Research in Vlaardingen en Rijkswaterstaat in Rotterdam, hebben daarom (Koninklijke) Gazel le in de arm genomen voor een groot scheepse leaseproef. Gedurende een jaar werden 150 fietsen telkens een maand uitgezet bij één van die be drijven. Vrijwilligers die maximaal zo'n tien kilometer van het werk wo nen, kregen de kans om die afstand per fiets te overbruggen. Liefst dage lijks; daarom kregen ze er een regen pak bij. Het project werd een succes en daar om worden de 'proefbedrijven' nu voor een definitief leasecontract be naderd. Dat kost 39 gulden per fiets per maand, inclusief een verzeke ring op basis van de huidige nieuw- waarde van rond de 800 gulden. Tij- Natuurlijk is de moderne bescha ving al geruime tijd vertrouwd met het eten van paddestoelen. Hippo crates onderkende al vroeg de ge neeskrachtige waarde van sommige soorten en de Romeinen regelden de handel erin zelfs wettelijk. Sinds dien wordt dit mysterie van moeder natuur niet meer gezien als een schepping van de duivel die ver momd als een dikke pad over de aar de zwierf; die opeens uit de grond kwam om vervolgens weer snel te verdwijnen. Té gewoon Of de champignon nu een groente is, of fruit, weten we nog steeds niet. Maar hij is in elk geval niet meer het raadsel dat ons doet hallucineren. Wij hebben de champignon zelfs vol ledig in de hand gekregen. Op zoek naar de champignoncultuur, op de schrale zandgronden van Limburg, komen we er echter achter, dat daar door een nieuw probleem is ont staan: de champignon is té gewoon geworden. „Van een lekkernij voor de elite is de champignon volksvoedsel gewor den", zegt Leo de Vlieger, chef van de afdeling paddestoelen van de Coö peratieve Veiling Zuidoost-Neder land in Grubbenvorst. „Veel Lim burgse boeren met kleine gemengde bedrijven, voor wie de gebruikelijke agrarische activiteiten op de zand gronden geen vetpot meer waren, schakelden over op de champignon teelt. Dat gebeurde aanvankelijk met groot succes; de stijgende vraag, die zich vooral in de periode 1965- 1973 sterk doorzette, leidde tot goe de prijzen en een verdubbeling van de produktie". Vraag en aanbod hebben ook nadien overwegend gelijke tred gehouden. Er zijn in Nederland, en dan met name in Limburg, Gelderland en FOTO CBT Champignons zijn ten aanzien van hun keuze voor een voedingsbodem erg kieskeurig. Het best gedijen zij op een mengsel van paardemest en stro.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 19