Alleen, maar niet eenzaam 'White Christmas' is big business Media/C2 Steeds meer jongeren wonen jaren alleen voor ze gaan samenwonen Sin trouwen. Steeds meer gescheiden mensen blijven op zichzelf. En 3u we steeds ouder worden, krijgen we ook steeds meer weduwnaars Sam en vooral weduwen. Het aantal alleenstaanden groeit hard. Twee eeuwen reclame in de VS Trend /C2 Twintigers hebben geen idealen De carrière vaneen paddestoel Vandaag de dag LEIDSE COURANT VRIJDAG 13 NOVEMBER 1992 Night kaans| Afl i (herh Nedet Omstel i, Sea) erboa waar Eu strich ie sc lint-C- oberj iuwsl vorld 3.00 show door Coos Versteeg 11.3 r breken gouden tijden aan voor producenten van kant-en-klare één persoonsmaaltijden, voor winkeliers en su permarkten die hun le vensmiddelen in kleine hoeveelheden verkopen en al helemaal voor ver huurders van twee-ka- ardierflats. Want steeds meer mannen en 00 gouwen gaan alleen wonen. lelde Nederland in 1990 ruim 1,7 mil- n één-persoonshuishoudens, volgens prognose van het Centraal Bureau ior de Statistiek (CBS) zullen dat er 'er twintig jaar bijna 2,6 miljoen zijn. ,jenJet aantal huishoudens zal in-het jaar pOef010 zijn gestegen van 6 miljoen tot 7,2 jrikpiljoen en bijna tweederde van die 1 pifroei komt voor rekenening van men- Boren die alleen wonen. en| )at heeft nogal wat gevolgen voor de sa- s"^henleving. Ter vergelijking: de groei !^|an 1,2 miljoen is even groot als het hui- ige aantal huishoudens van Amster- Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Jindhoven en Groningen bij elkaar. Als oeg/an die hoeveelheid straks tweederde issetfleen zal wonen, stelt dat bij voorbeeld jeheel andere eisen aan de woning- dan thans, wei ce k Trouwen en met de jaren vijftig gingen nau- Jvelijks mensen doelbewust alleen wo- '^j.jien. Wie het ouderlijk huis verliet, deed scjiat om te trouwen. Slechts een op de vijf longeren ging (tijdelijk) op zichzelf wo- ;lk Aen, en dat waren dan vooral mannen. onAlleenstaand werd je toch vooral door al scheiding of dood van de levenspartner, grfcielepieten dus. de Maar wie in die tijd helemaal zielig wa- ljt ren, dat waren degenen die zelfs geen ^^kortstondig huwelijksgeluk haddem ge- ,aarenc^' Mannen konden desnoods tot hPun veertigste vrijgezel blijven, maar >en-^ vrouwen die na hun dertigste nog onge trouwd waren, bleven dat meestal de rest van hun leven. Overgebleven, niet aan de bak gekomen; en speciaal voor vrouwen hadden we nog de fijnzinnige aanduiding 'oude vrijster'. „De trend van de laatste jaren is juist dat steeds meer jongeren het ouderlijk huis verlaten en een tijd alleen blijven, voordat ze gaan samenwonen", zegt CBS-onderzoeker drs. W.D. van Hoorn. „Dat is een gedragsverandering ten aanzien van de relatievorming die ei genlijk al een hele tijd aan de gang is". Want al meer dan tien jaar lang groeit de groep mannen en vrouwen tussen de 20 en 40 die een éénpersoonshuishou ding voert. „Meestal ziet men dat zelf als een tijdelij- ke fase", aldus Van Hoorn. Met andere woorden: men is afwachtender, kijkt meer de kat uit de boom al vorens te trouwen, zelfs al vorens te gaan samenwo nen. „Het sluit volledig aan bij het beeld van de 'berekenende burger' waarover we tegenwoordig praten en het 'onderhan delingshuishouden', waar- - bij partners tevoren welo verwogen bekijken wat ze beter worden van een samenlevingsverband en of ze niet teveel moeten inleveren", zegt dr. J. J. Latten, eveneens als onderzoeker werkzaam bij de afdeling bevolkings statistieken van het CBS. Kritischer Maatschappelijke veranderingen zoals individualisering en emancipatie ma ken dat met name de groep jonge vrou wen die alleen gaat wonen, zal groeien. En dan nog in het bijzonder de vrouwen met een hoog opleidingsniveau en een goede baan. Niet dat deze vrouwen geen relatie wensen (veelal hebben ze wel een lat-relatie of al dan niet wisselende partners), maar ze nemen eerst de tijd om aan een eigen carrière te werken. Men is afwachtender, kijkt meer de kat uit de boom alvorens te gaan samenwonen Naarmate die loopbaan zich ontwik kelt, worden ze trouwens steeds kriti scher ten aanzien van de man van hun dromen. En de leukste mannen zijn na tuurlijk inmiddels bezet. Getalsmatig blijven de alleenstaande mannen trou wens bepaald niet achter. Integendeel, al is het maar omdat er nu eenmaal 5 procent meer jongens dan meisjes wor den geboren. „Wat ook van invloed is op de cijfers, is dat ongehuwden vroeger veelal bij hun ouders bleven wonen. Sinds de jaren tachtig is dat anders", zegt Latten. „Tegenwoordig ga je op een gegeven moment toch gewoon uit huis". Tot zover de alleenstaanden, die me rendeels uit vrije wil een éénpersoonshuishouding verkiezen. Natuurlijk zijn er ook mensen die gewoon weg niet aan de bak ko men. En ook schieten er mannen en vrouwen over die na vijftien jaar zelf standigheid niet meer de flexabiliteit op kunnen brengen zich aan een part ner aan te passen. Maar zielig? Ze houden er dik- wijls een druk sociaal leven op na en niemand wijst ze na als ze er een wat onoverzichtelijk liefdesleven op na houden". Het leed zit meer bij de groepen alleen staanden die worden gevormd door de mensen die (tegen hun wil) zijn geschei den of die hun partner zagen overlijden. Want ook die groepen gaan de komende twintig j aar sterk groeien De toenemende economische onafhan kelijkheid en emancipatie van vrouwen en de al genoemde ontwikkeling dat partners de voor- en nadelen van een relatie tegenwoordig veel verstandelij- ker afwegen, maakt dat straks bijna een op de drie huwelijken in een scheiding eindigt. Dezelfde factoren dragen ertoe bij, dat er ook weer minder snel wordt hertrouwd. Kende Nederland in 1990 circa 140.000 tekening NiekoÏte alleenstaande gescheiden mannen en 130.000 alleenstaande gescheiden vrou wen, in het jaar 2010 liggen die cijfers op respectievelijk 250.000 en 300.000. Meer vrouwen dan mannen dus die al leen achterblijven. Ook bij de groep 'verweduwden' gaat het vooral om vrouwen, simpelweg van wege het gegeven dat vrouwen gemid deld zes jaar ouder worden dan man nen. „Natuurlijk blijven het progno ses", verduidelijkt Latten, „die zijn ge baseerd op het doortrekken van de cij fers van de afgelopen tien jaar, gekop peld aan allerlei andere gegevens". Verhaalplicht Maatregelen van de overheid kunnen op relaties een thans niet te voorziene invloed uitoefenen. De tegenwoordige verhaalplicht van sociale diensten op ex-echtgenoten is bij voorbeeld al een pleidooi tegen het huwelijk, maar stel dat de overheid die lijn ook nog eens doortrekt naar mensen die langere tijd hebben samengewoond? Ook de econo mische situatie kan meespelen. „Sa menwonen is immers goedkoper dan zelfstandig wonen", betoogt Van Hoorn. „Maar op zichzelf is er in alle Europese landen en vooral in Amerika een ten dens van een toenemend aantal alleen staanden", zegt Latten. „Jonge mensen blijven gewoon langer de wereld ver kennen". In percentages gaat het allemaal niet om zulke schokkende cijfers, maar om dat zich in diezelfde periode tot het jaar 2010 ook nog eens een bevolkingsgroei van 12 procent voordoet, gaat het in ab solute cijfers om flinke aantallen. Goed bericht in elk geval voor het nood lijdende Philips, want al die alleen staanden willen toch wel een televisie, koelkast, vriezer, magnetron, stofzui ger, broodrooster etc. En goed bericht ook voor de belastingdienst, want de werkende alleenstaande is en blijft de kip die het best kan worden geplukt. door John Stael Er schijnen mensen te bestaan die de film 'White Christmas' nog nooit heb ben gezien. Maar het moet haast onmo gelijk zijn iemand te vinden die de titel song van deze filmklassieker uit 1954 niet kent. Bing Crosby zong het num mer al in 1942 in de film 'Holiday Inn' en kreeg er zelfs een Oscar voor. Meer dan 500 miljoen keer is het liedje van componist Irving Berlin in alle uithoe ken van de wereld over de toonbank ge gaan en voert daarmee onbetwist de ranglijst van best verkochte plaat aller tijden aan. Zo zijn er meer prachtige kerstklassie- kers waar ieder jaar heel veel mensen geld aan verdienen. Sint Nicolaas moet weliswaar nog voet aan wal zetten, in de grote warenhuizen rinkelen de 'Jingle Bells' nu al de hele dag door en trappelt 'Rudolph the Red-Nosed Reindeer' er lustig op los. De voormalige platenbak- ken puilen uit met kerst-cd's. Iedereen lijkt zijn graantje te willen meepikken. Amerikaanse kerstliedjes zijn veruit in de meerderheid. Geloof, afkomst, sekse, het maakt niet uit, met kerst wil ieder een wel even schijnvroom zijn. Zo ko men we naast Bing Crosby ieder jaar vanzelfsprekend Elvis Presley in kerst sfeer tegen. Maar ook andere gevestig de namen als Mahalia Jackson, The An drews Sisters, Nat King Cole, Louis Armstrong, The Platters, Frank Sina tra, Rosemary Clooney en Ella Fitzge rald bezingen de romantiek van de vooral besneeuwde decemberdagen. Toch zijn het niet alleen de sterren uit de jaren veertig en vijftig die kerstlied jes op hun repertoire hebben gezet. Ook de enkele jaren geleden razend populai re tieners van New Kids on the Blocks hebben een cd met kerstliedjes op hun naam staan. En op de cd 'A Very Special Christmas' staan hedendaagse popster ren als The Eurythmics, Whitney Hous ton, Bruce Springsteen en zelfs de in ge lovige kringen niet altijd geliefde Ma donna. Maar niet alleen wereldsterren hebben iets met kerst. Wat te denken van onze eigen vaderlandse toppers: Willeke Al- berti, Hanny en de Rekels, De Haven- zangers( André Hazes, Herman van Veen: Zij zijn allemaal wel op een of an dere kerst-cd terug te vinden, met meestal ouderwetse kerstliedjes. Het Hollands Duo heeft een hele cd opgeno men onder de titel 'Als het Kerstmis wordt'. Ook BZN, Koos Alberts, Vader Abraham, Thijs van Leer en Louis van Dijk hebben er een aan de voorraad toe gevoegd. Een bonte verzameling is te vinden op een speciale kerst-cd met daarop arties ten als André van Duin, Corrie Ko- nings, Manke Nelis (met het eigen hart verscheurende nummer 'Laat m'n hondje met Kerstmis niet buiten staan' en Youp van 'tHek (met het bij vegetariërs zo geliefde nummer 'Flap- pie'). Een kerst-cd opnemen hoeft niet veel geld te kosten, zeker als de componist al langer dan vijftigjaar dood is. Dan hoe ven er geen rechten meer te worden be taald. Van de prijs die voor een cd wordt gevraagd gaat ongeveer tien procent naar de Stemra, de organisatie die zich bezig houdt met de verdeling van op brengsten onder de geestelijke vaders en moeders van de muziek. De platenmaatschappijen spreken eensgezind van een hausse in de be langstelling voor kerstmuziek en van een zogenoemde vervangingsmarkt: de ouderwetse lp wordt weggedaan ten gunste van de glimmende schijf. De Ne derlander blijkt bovendien in toene mende mate behoefte te hebben aan een ouderwetse kerstsfeer. Een aantrekke lijke markt dus, maar geen goudmijn. De prijzen van de meeste kerst-cd's zijn niet hoog. Een verzamel-cd van ouder wetse Amerikaanse sterren kost vaak niet meer dan vijftien gulden. Zelfs be dragen onder de tien gulden zijn heel gewoon. foto Maurice Nelwan Nu al volop in de warenhuizen en cd-winkels te koop: het kerstrepertoire voor dit jaar. "eindredactie Peter van der Hoest vormgeving Hans Fresen 1

Leidse Courant | 1992 | | pagina 15