EIDEN begroting moet Hvorden bijgesteld B 1 Geschiedenis Leidse industrie te boek gesteld Gezin bespaart 90 gulden door lagere gasprijs Schade V.d. Mey stijgt tot 7 222 miljoen B2 ^ors tekort iver 1992 'Bezuiniging op GGD is doorgeschoten' Nijssen wint van zichzelf B3 m 7 IONIQUE ROSO ADEN De begroting s a )r volgend jaar moet wor- 7 21 bijgesteld. Zowel inkom- 1 'g n uitgaven zullen worden 3 is agepast aan de nieuwe in- 3 g tiecijfers die volgend jaar i 7 rden verwacht. Dat bete- fit dat de lastenverzwarin- 3 3 p in percentages uitge- 1 2 (ïkt minder hoog zullen ]9 kallen. i '2 toezegging deed wethouder 1 7 lie Vreeze gisteravond nadat j fe partijen hadden aange- 10 ingen op bijstelling van de io Iers. In de begroting wordt 1 18 gegaan van een inflatieper- 6 itage van 3,75 procent. Dat 10 rcentage vormt ook de basis 2 jr de stijging van de onroe- ïd goedbelasting en afval- 18 iffenheffing met 6,2 procent, ndelijk is echter beroering j tstaan nu de economische i >ei volgend jaar veel minder 7 zijn dan werd verwacht. De 19 ineisen van de vakbonden n »eten daarom worden gema- d, waarover werkgevers en •6 irknemers vandaag en ak- j ord hebben bereikt. Daar- i4 or loopt de inflatie in 1993 11 .nder hard op dan was ver- icht. Ook het kabinet stelt de ksbegroting op dit punt bij. ^_ït Centraal Planbureau gaat VTCï uit van een inflatiepercenta- ■liivan 1 tot 2 procent. ie' Struisvogelpolitiek grond van die landelijke cij- •cht-Es pleitten alle fracties, met unf 56 voorop, ervoor om ook de iidse verhogingen aan te pas- ijk: n aan de nieuwe trend. Maar ^4 Vfc de voortdurende stroom •v- hi mee- en tegenvallers, nieu- cijfers die veel hoger of lager lem: tvallen dan begroot, maakten Hal» noodzakelijk dat de Leidse van igroting werd aangepast. ICeitactievoorzitter P. Langen- 'danijj-g van D66: „Kunnen wij vol- ^'nde week wel een verant- mntjorde begroting vaststellen, M Leiden de gevolgen van be- isen (ssingen op Rijksniveau nog ^aP%et verwerken Hij doelde 'dag-l een onverwachte extra uit- -n ^%ing uit het Gemeentefonds in 1994 en 1995, op de extra be zuinigingen die het kabinet dit weekeinde heeft aangekondigd voor een bedrag van 2,75 mil jard gulden en waarvan kortin gen op Gemeente- en Provincie fonds een onderdeel vormen, en op het inflatiecijfer dat veel la ger wordt geschat. Langenberg vond het dan ook verstandiger om de begrotings behandeling volgende week maar helemaal uit te stellen, tot het moment waarop de gevol gen voor Leiden geheel duide lijk zijn. „Want het zou van struisvogelpolitiek getuigen om een begroting vast te stellen die aanzienlijk rooskleuriger is dan de werkelijkheid". Even tevo ren had hij becijferd dat de Leidse begroting er voor zeker 2,5 miljoen gulden florissanter bij zou staan dan de realiteit. Een verhoging van de Leidse gemeentelijke belastingen die gebaseerd is op oude inflatiecij fers, zou bovendien een onaan vaardbare extra verhoging be tekenen. Kennisgeving De andere fracties sloten zich aan bij ,de kritiek van Langen berg maar wilden nog niet zo ver gaan, de begrotingsbehan deling uit te stellen. WD-frac- tievoorzitter Th. van der Nat waarschuwde ervoor dat wan neer de inkomsten zouden wor den bijgesteld aan de nieuwe trend, datzelfde moest gebeu ren met de uitgaven. „Anders wordt er teveel uitgegeven Ook wethouder De Vreeze vond de grote verschillen 'nauwelijks te verkopen'. Reden voor hem om 'het signaal van de gemeen teraad' mee te nemen naar het college en ook daar voor te stel len om het percentage aan de laatste cijfers aan te passen. Hij hield echter nadrukkelijk een slag om de arm: „Het nieuwe percentage op 0 stellen is een il lusie. Je zit dan eerder in de richting van 1,1,5 tot 2 procent inflatie". Aanpassing van het inflatiepercentage betekent ook geen extra inkomsten of uitgaven: „Een correctie op de trend levert geen extra min of plus op. Het betekent alleen een correctie op zowel inkomsten als uitgaven". Uitstel van de begrotingsbehandeling was wat hem betreft niet aan de orde. Hij gaf D66-voorman Langen berg wel gelijk door te stellen dat het meerjarenbeeld voor de gemeente door alle veranderin gen niet meer betrouwbaar is. „De cijfers in het meerjaren- beeld veranderen inderdaad. Het meerjarenbeeld zullen we volgende week dan ook niet vaststellen, maar voor kennis geving aannemen. En dat geldt ook voor het nieuw beleid" 1ST! azz^IDEN Nu al wordt reke- rttm, jig gehouden met een tekort de rekening voor 1992 van rie tot vijf miljoen gulden. Dat wethouder S. de Vreeze (fi- iciën/PvdA) gisteravond tij- ;ns de vergadering van de idscommisie voor financiën. gemeente Leiden werkt nu it kwartaalrapportages die ier keer per jaar een overzicht sten geven van inkomsten uitgaven en overschrijdin- i hi. Aan de hand daarvan moet •ten i /%t mogelijk zijn beleid nog bij I stellen. Nu de laatste hand ordt gelegd aan de kwartaal- jfers voor het derde kwartaal g,/—992, is al duidelijk dat er een (j^nvangrijk tekort zal zijn op de =J-j=ïkening. Maar De Vreeze ~tDopte de slechte cijfers in de latste weken van het jaar nog I kunnen rechttrekken. Eigen radiozender oor ouderen' 'rodud iEIDEN De ouderen in Lei- fen zouden de uitbreiding van et aantal radio- en televisieka- ;H fljalen moeten aangrijpen om FOiPn eigen zender te starten. Dat Jlf etoogde wethouder De Vreeze ---Welzijnszorg) gisteravond in itwoord op vragen van )A'er P. Biegstraaten. Die jaagde erover dat er geen spe et? ^laal ouderenprogramma meer I sinds Radio Freewave is gaan /^jnland. W Als de huidige zendgemach tigde representatief wordt ge- cht, mag ze zo'n grote groep uderen niet in de kou laten taan". De Vreeze gaf Bieg- ■■^raaten daarin helemaal gelijk n nodigde hem uit een motie in ife dienen. LEIDEN Er is in het verleden te veel bezuinigd op de GGD. Dat gaf wethouder S. de Vreeze (welzijn, volksgezondheid) gis teren toe tijdens de behandeling •van de begroting welzijn. De GGD heeft een tekort op haar begroting voor volgend jaar van 150.000 gulden. „Er is de afgelopen jaren flink bezuinigd op de GGD en naar achteraf blijkt: te veel", gaf De Vreeze tbe. Dat heeft er volgens hem toe geleid dat er te weinig is geïnvesteerd in het manage ment omdat al het geld moest worden ingezet voor de uitvoe ring van de gewone taken op het Gedeputeerde I. Günther nam gisteren het eerste exemplaar van 'Een kamer aan de Rijn' in ontvangst uit handen van mede-auteur A. Koningsveld. gebied van volksgezondheid. „Er is sprake van een tekort schietende capaciteit. De be- leidssignalen die aangeven waar het fout gaat, ontbreken. Om dat recht te trekken, is er geld nodig, en dat is er niet", consta teerde de wethouder. „De GGD functioneer tnu op ene niveau van 80 procent. Om te kunnen functioneren op beleidsmatig ni veau, moet dat worden opge trokken naar 120 procent". Eerst zal er dus alleen al 'achter stallig onderhoud' moeten wor den ingehaald, voordat de GGD werkelijk beleidsadviezen kan uitbrengen aan het college. LEIDEN Maar liefst twee uitgaven over het Leidse in dustrieel verleden zijn giste ren in de Lakenhal ten doop gehouden. De Kamer van Koophandel Rijnland pre senteerde een telefoonboek- dik werkstuk naar aanlei ding van het 175-jarig be staan in 1991. De Stichting Industrieel Erfgoed Leiden viert haar vijfjarig bestaan met het boekje 'De kunst van het bewaren. Industrieel Erf goed in Leiden'. De vorige voorzitter A. Ko ningsveld en historicus J. Ja cobs zetten zich aan het schrij ven van de historie van 'Een ka mer aan de Rijn'. De kamer werd in Leiden op initiatief van Koning Willem I in 1816 opge richt en was vooral bedoeld om de industriële nijverheid te be vorderen. De waardering voor de kamers van koophandel is in de loop van de jaren wisselend geweest. Auteur Koningsveld herinnerde daarbij niet zonder zelfspot aan de bijnaam 'Slaap kamer van koophandel'. Kinderarbeid 'Een kamer aan de Rijn' vertelt niet alleen de geschiedenis van de kamer van koophandel, maar is ook een kroniek van de plaatselijke economie en van de opkomst en ondergang van Lei den als industriestad. De op richting van de kamer viel niet voor niets samen met de plaat sing van de eerste stoommachi ne in Nederland, bij de Leidse lakenfabrikant Van Heukelom. Uitvoerig wordt ingegaan op de strijd die de kamer leverde te gen belemmeringen voor han del en industrie. Tolgelden moesten weg, wegen moesten aangelegd en bruggen moesten breder. En als het niet anders kon, dan betaalden de bedrijven zelf wel mee. Dat werkte niet al tijd. Zo hield de provincie in 1928 voet bij stuk en kwam er geen bredere doorgang in de brug bij Koudekerk, ook al wil de het bedrijfsleven daar wel voor betalen. Politiek was de kamer altijd een bolwerk van liberalen. Rond de eeuwwisseling nog als 'linksch' aangeduid. Automatisch wer den in het bestuur liberalen ge kozen. Toen christelijke groe peringen via handige chicanes dat in 1914 doorbraken, was de boot aan. Onder de liberalen wekte de coup verontwaardi ging. Maar volgens de Leidse Courant, toen nog spreekbuis van katholiek Leiden was er niets aan de hand. De Leidse textielfabrikanten liepen in 1863 voorop bij de be strijding van kinderarbeid, een van de vele uitwassen in de ne gentiende eeuwse industrie. Het uiteindelijk in 1872 aange nomen 'kinderwetje' van Van Houten verwierpen zij omdat alleen een 'volledig en onvoor waardelijk verbod' op kinderar beid zin zou hebben. Dat klinkt sociaal, maar de motivatie was niet gespeend van eigenbelang. Kinderen die korter zouden werken en onderwijs zouden krijgen, zouden ook betere prestaties leveren, was de rede nering. Behoud De kamer van koophandel mag dan incidenteel terugblikken, de Stichting Industrieel Erf goed Leiden, maakte vijf jaar geleden het behoud van indus triële monumenten tot doelstel ling. Het eerste lustrum is aan leiding om terug te blikken in een speciale bundel. Die bevat eerder in het eigen blad ver schenen bedrijfsportretten. Ou dere Leidenaars zullen veel herkennen in de verhalen over puur Leidse bedrijven als de le gendarische ijsfabriek Voort man aan de Jan Vossensteeg, smederij Van Velzen, de Leidse veiling of conservenfabriek Schoondergang. Ruim dertig jaar na dato vertelt de laatste directeur E.Schoondergang wat menig arbeider toen waar schijnlijk niet durfde uitspre ken. „Mijn vader was ook nog in de zaak, en had het eigenlijk voor het zeggen. Op z'n 65ste trad-ie terug, maar hij kwam nog elke dag". Het boekje blikt ook terug op de activiteiten van STIEL zelf. De strijd voor het.behoud van mo numenten als broodfabriek Ce res aan de Korevaarstraat, voor het Parmentiercomplex aan de Lammermarkt, voor de Meelfa briek aan de Zijlsingel. Boven dien is het de catalogus van een lustrumexpositie die vanaf 21 november is te zien in het Leids gemeentearchief over 'Kunst en nijverheid in Leiden 1800- 1950'. Bij de keus van de kunst werken die te zien zijn is uitge gaan van vier thema's. Textie lindustrie, fabrieksgebouwen, de werkende mens en molens en werven. Het boekje 'De kunst van het be waren. Industrieel erfgoed in Leiden' is een uitgave van STIEL en is voor 14,50 te koop bij de boekhandels Kooyker, Ginsberg, Zandvliet en De Kier. ALLERLEI(DS) Adonis Literair tijdschrift De Leidse Adonis viert zaterdag zijn eerste verjaardag met een evenement in cultureel centrum de X aan de Haarlemmerstraat 52. Op het programma staan een een- acter en optredens van auteurs van het collectief LSD. Ook wordt het nieuwste nummer van het blad gepresenteerd. Het evenement begint om 20.00 uur. Toegang vijf gulden. Inlichtin gen en reserveren via 071 -12 35 68. Bingo Een videorecorder, magnetron en een Nintendo-spelcomputer zijn de prijzen bij een bingo die zaterdag wordt gespeeld in buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad. Aanvang: 20.15 uur, zaal open om 19.00 uur. Moordavond Bibliotheek Morskwartier houdt vrijdag een moordavond. Thriller-schrijvers Thomas Ross en Chris Rippen komen dan praten over hun werk. De moordavond begint om 20.30 uur in de bibliotheek aan de Ro bijnstraat 4. Kaarten zijn voor vijf gulden te koop bij alle Leid se bibliotheek filialen. 5É IC LEIDEN Een gemiddeld gezin zal volgend jaar 90 gul den minder kwijt aan ener giekosten. De EWR (Energie- en Watervooziening Rijn land) verlaagt de gasprijs met twee cent per kubieke meter. Daar staat tegenover dat de prijs voor water stijgt met 11 cent per kubieke me ter. De voorstellen voor de nieuwe tarieven worden op 30 novem ber voorgelegd aan de vergade ring van aandeelhouders. De verlaging van de gasprijs wordt mogelijk gemaakt door een da ling van de gasolieprijzen. De prijzen van electriciteit zullen ook stijgen, maar die verhoging is minimaal, namelijk 0,1 cent per kWh. Dat is irjar een schijntje van de werkelijke EWR wil museum in oude fabriek LEIDEN De oude watergasfabriek op het terrein van de EWR aan de Langegracht zou moeten worden omgebouwd tot een museum over nutsbedrijven. Dat zei directeur J. Haijkens van de EWR gisteren tijdens een toelichting op de begroting voor 1993. De watergasfabriek bestaat uit twee gebouwtjes op het EWR-terrein. Haijkens: „We hebben ontzettend veel mate riaal dat we graag zouden willen laten zien". De wens om de gasfabriek om te bouwen tot een museum is sterk. Alleen de fi nanciën ontbreken. „Het inrichten van een museum kost veel geld. We weten nog niet of we het doorzetten. We overwegen het wel. Maar het onderzoek naar de mogelijkheid ervan loopt in elk geval al". prijsverhoging. De EWR zal het grootste deel van de verhoging van de inkoopkosten voor eigen rekening nemen. De prijs voor een kubieke meter water stijget wel fors. Dat heeft te maken met het exploitatiete kort dat volgend jaar voor wa ter wordt voorzien. De ER zou er zonder gewijzigde tarieven 1,3 miljoen gulden op toeleg gen. Dat tekort wordt veroor zaakt door stijgende inkoop-, produktie- en distributiekosten voor water. De nieuwe prijs per kubieke meter water komt uit op 2,02 (excl. btw) Daarnaast wordt voorgesteld om de aansluitingskosten met 50 gulden te verhogen. Die stij gen daarmee van 420 naar 470 gulden voor een nieuwe gas-, electriciteits- of wateraanslui ting. Het einde vandeze stijging is nog niet in zicht, omdat de werkelijke kosten voor aanslui ting meer dan 940 hulden be dragen. De EWR streeft naar een kostendekking van 50 pro cent. Voorschot Uit de begroting blijkt eveneens dat het investeringsniveau voor 1993 lager uitvalt dan vorig jaar nog was begroot. Het zijn voor al de investeringen in de drink watervoorziening die worden teruggeschroefd. In de meerja renbegroting werd voor vol- gedn jaar een investering van 25 miljoen gulden voorzien. Dat is in de begroting voor '93 te ruggebracht tot 20 miljoen gul den. Hiermee lijkt de EWR een voor schot te nemen op de over dracht van de drinkwaterpro- duktie aan het Duinwaterbe drijf Zuid-Holland (DZH) in Den Haag. Een uitspraak van de Kroon noopte de EWR ertoe, de drinkwaterproduktie af te stoten. Door zowel de produktie als de distributie in handen te hebben, handelde de EWR in strijd met het beleid van de pro vincie. Die wil deze twee taken gescheiden houden. EWR en DZH zijn inmiddels overeengekomen dat er een dienstverleningsovereenkomst wordt gesloten. Daarin neemt de EWR de distributie voor haar rekening. Directeur J. Haijkens van de EWR hoopt medio volgend jaar definitief een akkoord te hebben bereikt met de DZH. De gebruikers moeten in dat ge val rekening houden met een forse prijsstijging voor het wa ter. De tarieven van EWR en DZH liggen nu nog 8 cent uit el kaar. Rekent de EWR 2,02 voor een kubieke meter, het Haagse produktiebedrijf rekent ƒ2,10. 'Nog veel minder gokkasten toelaten' LEIDEN Het initiatiefvoorstel van de Socialitiese Partij om het aantal gokkasten in Leiden te verminderen, is bij wethouder S. de Vreeze in goede aarde gevallen. De SP wil gokkasten in snackbars en buurthuizen verbieden, en er nog slechts één toelaten in café's. In andere stedën is zo'n strenge beperking mogelijk gemaakt. Lei den heeft het aantal gokautomaten in alle horecagelegenheden op maximaal twee gesteld. De Vreeze: „Ik ben het van harte eens met deze 1-0-0-verdeling. Het liefst had ik een 0-0-0 verdeling gereali seerd". Burgemeester Goekoop heeft echter al eerder te kennen gegeven niet veel te zien in zo'n beperking. Spoorbomen zitten vast LEIDEN Het verkeer heeft gistermorgen ernstige hinder on dervonden van een stel defecte spoorbomen bij de spoorwegover gang aan de Herenstraat. De politie heeft het verkeer van kwart voor acht tot kwart voor twaalf moeten omleiden. Gedurende die periode hebben de spoorwegen de bomen weer gerepareerd. Benefietconcert voor Juigalpa LEIDEN Het LVC biedt zaterdag 14 november onderdak aan een benefietconcert voor de Nigaraguaanse stad Juigalpa. Leiden en Den Haag hebben gezamenlijk een stedenband met Juigalpa. Via het concert in het LVC wordt geprobeerd zoveel mogelijk geld in te zamelen voor het onderwijs in de Nigaag- uaanse stad. Aan het concert wordt belangeloos meegewerkt door de bands As the eye, Divaz en Roots Syndicate. Popdichter Rik van Boeckel presenteert het programma. Dat omvat naast de optredens ook de vertoning van video's en dia's over Nigara- gua. De zaal gaat open om 22.00 uur. Kaarten van 7,50, 10 of 12,50 zijn te koop bij de platenzaken Velvet en Plato en bij café de WW. Brandje op het dak LEIDEN Bij een klein brandje op het dak van een flatgebouw aan de Rijnsburgersingel is gistermiddag schade ontstaan aan één van de appartementen. De brand is waarschijnlijk ontstaan door oververhitting van de apparatuur waarmee een loodgieter aan het werk was. Hij was bezig metalen strips rond ventilatoren aan te brengen. Rond tien voor vijf toen de brand uitbrak, was lij net met de laatste bezig toen de eerste vlam vatte. i agere inflatie 1993 EN OMGEVING LEIDSE COURANT WOENSDAG 11 NOVEMBER 1992

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9