Nederlandse troepen in vijandig Split UN lohn Major verdrinkt in de problemen >e Vredesbesprekingen over Noord-Ierland mislukt Wolven, beren en lynxen terug in Italiaanse bergen D Buitenland rtaariie nt 1 992 fj itslag omstreden Tamposi lte MhINGTON President George Bush heeft gis- 3n n een functionaris van het ministerie van bui- tweVndse zaken ontslagen die betrokken is geweest iet omstreden onderzoek naar de antecedenten ^fn de toenmalige presidentskandidaat Bill Clinton. Vbeth Tamposi, een voormalig 'fund raiser' van rnedef ubükeinse Partij, moet vandaag haar boeltje Juffen gepakt. Vel een zittende president regeringszaken strikt ejheiden dient te houden van zijn activiteiten om ee£ tozen te worden, heeft het ministerie van buiten- qse zaken een minutieus onderzoek uitgevoerd r het verleden van Bill Clinton, kennelijk op zoek t ongunstige feiten die de kansen van Bush zou- m m'kunnen verhogen. Het kantoor van Tamposi jacht gemaakt op ongustige feiten uit ^^Verleden van de onafhankelijke kandidaat Ross Verdachte ontkent moord op Belgische agenten AALST/BRUSSEL - De Belgische justitie ver denkt een 40-jarige man uit de Vlaamse gemeen te Asse ervan vorige week bij een supermarkt in Aalst twee politie-agenten te hebben doodge schoten. De verdachte werd de ochtend na de moord in Brussel aangehouden, maar blijft ont kennen. De Belgische justitie gaat er inmiddels van uit dat de aangehouden verdachte op eigen houtje heeft gehandeld. Hij bestuurde de vlucht auto, die op zijn naam stond, en vrijdagmorgen in de parkeergarage van de luchthaven Zaventem werd teruggevonden. De verdachte zat zelf in be schonken toestand in een hotel op de politie te wachten. Het pand naast de supermarkt in Aalst, waar sporen van inbraak waren te zien, was in het verleden ooit door de verdachte gehuurd. Colombiaans leger doodt 29 rebellen BOGOTA - Het Colombiaanse leger heeft de afgelopen drie dagen tijdens gevechten in de zuidelijke provincie Putumayo 29 linkse rebel len gedood. Volgens de nationale politiechef ge neraal Miguel Gomez behoorden de rebellen tot de eenheid die zaterdag tijdens een aanval op een politiepost 26 politieagenten hadden ge dood. De politie maakte ook bekend de broer van een van de huurmoordenaars van cocaïne- baron Pablo Escobar, Escobars advocaten, zijn tante en neef gearresteerd te hebben in Mede- llin. Zondag besloot de Colombiaanse president Cesar Gaviria de noodtoestand af te kondigen om de linkse rebellen in zijn land te bestrijden en om aan de terreur van de drugsmaffia een halt toe te roepen. VN-troepen hebben controle over vliegveld Muqdisho MUQDISHO - Gewapende VN-troepen in Somalia hebben gisteren eindelijk de controle over het vlieg veld van Muqdisho in handen gekregen nadat ze zes weken geleden al in dit door hongersnood geteisterde land waren gearriveerd om te helpen bij de voedse- luitdeling. Een contingent van 500 Pakistaanse blauwhelmen houdt de wacht bij de belangrijkste ge bouwen van het vliegveld nadat overeenstemming was bereikt met de leden van de Hawadle-clan die de lucratieve handel op het vliegveld controleren. Wel heffen ongewapende Hawadle-leden nog belastingen van 200 tot 1000 dollar op vliegtuigen die er landen, inclusief die met voedselhulp. Er is nog steeds geen overeenstemming over het inzetten van blauwhel men in de haven, hetgeen van cruciaal belang is om het hulpprogramma succesvol te maken. Versterkingen naar Z-Libanon MARJAYOUN - Israël heeft gisteravond omvangrijke ver sterkingen naar zijn 'veiligheidszone' in Zuid-Libanon ge stuurd. De versterkingen, die met name bestonden uit tanks en zware artillerie, begonnen aan het begin van de avond op verschillende plaatsen aan een opmars over de Israëlisch-Li- banese grens. De Israëlische opmars komt nadat er eerder op de dag al be richten waren geweest dat Israël versterkingen bij zijn noordgrens had samengetrokken. De spanning tussen Israël en Libanon is sterk toegenomen, nadat het Libanese leger gistermorgen beschietingen had beantwoord die de Israëliërs en hun bondgenoten van het Zuidlibanese SLA op Libanese dorpen hadden uitgevoerd. De Israëlische beschietingen kwamen nadat uit Libanon 33 raketten op Noord-Israël waren afgevuurd. De Libanese mi nister van buitenlandse zaken, Farès Boueiz, heeft de Vere nigde Staten gevraagd stappen te ondernemen om de span ning weg te nemen \TRICK MEERSHOEK TT Een klein karton bord boven de balie van >1 Palace in Split vertelt jde vertoning van 'The ka- kid' om acht uur van gaat. Voor die tijd kun de manschappen tegen [vering van het militair >rt de beschikking krij- over spelletjes als zeeslag 'atzee. Of een eerste an- itkaart voor thuis kopen le behendige blauwhelm in de lobby van het hotel stapeltje kaarten met kleine winstmarge aan tan brengt. asten van hotel Palace tegenwoordig gekleed in louflagekleuren. Het hotel it tijdelijk onderdak aan de lerlandse militairen. Zij ma- deel uit van het eerste isportbataljon van de UN- "iFOR-vredesmacht, dat een humanitaire taak in latië is neergestreken, mg genoeg betekende de en- van de blauwe baretten het van vertrek voor enkele iderden vluchtelingen, die afgelopen jaar op kosten n de Kroatische regering in t hotel waren gehuisvest. ;t de aankomst van de laatste iderlandse militairen in Split het transportbataljon van '"IjPROFOR compleet. e> eenheid telt 415 Nederlan- F01rs en honderd Belgen, die^ ar verwachting het komende' "feekeinde de diverse stand- fatsen in Bosnië-Hercegovi- na zullen opzoeken. De op dracht luidt om humanitaire hulp te leveren aan de slachtof fers van de voortwoedende bur geroorlog. Een lastige taak, want de strijdende partijen in het hart van het voormalige Joegoslavië tonen tot op heden weinig respect voor de neutrali teit van de internationale vre desmacht. In Split zijn de troepen even min populair, ondanks de schijnbaar ontspannen sfeer in en rond het hotel. De militairen die al enige dagen in de haven stad verblijven, spreken zelfs van een grimmige spanning. Vijandige sfeer Het kost weinig moeite gehoor te geven aan de instructies van de legerleiding om het contact met de plaatselijke bevolking tot een minimum te beperken. ,,De sfeer is overwegend vijan dig", heeft korporaal-kok Ro gier Goessens (22) uit Valken burg ervaren. „Ik geloof dat de mensen hier te weinig resultaat zien van de aanwezigheid van de VN-troepen. Misschien ver andert die houding als zij mer ken dat wij hier niet zijn om de oorlog te stoppen maar om de mensen een beetje te helpen". De houding van de Britse en Franse militairen in Split doet de verstandhouding met de Kroaten evenmin goed, meent Goessens. „Die lui lopen de hele dag met hun wapens te pron ken. Ik kan mij voorstellen dat dat irritaties oproept". De gespannen sfeer lijkt alle blauwe baretten in elk geval goed te hebben doordrongen van de ernst van de situatie. Van bravoure of zucht naar avontuur is inmiddels geen sprake meer. „Ik verwacht veel armoede en leed tegen te ko men in de komende weken. Ik weet dat ik bang zal zijn wan neer ik voor het eerst een weg versperring nader", zegt chauf feur Gerrit de Ruiter (25) uit Haaften. Beroeps Evenals zijn bijrijder Yuri Spa- ridans (23) uit Heeswijk-Din- ther is Gerrit als beroepsmili tair aangewezen om in het voormalige Joegoslavië achter het stuur van een tientonner te kruipen. „De VN doet hier be slist goed werk, maar als vrij williger had ik mij nooit aange meld". De aantrekkelijke wed de van 85 gulden per dag doet daar niets aan af: „Voor geen honderdduizend gulden". Bei de militairen zijn gedurende een opleiding van zeven weken klaargestoomd voor hun werk in het oorlogsgebied. De onderdelen van de training liepen uiteen van een intensie ve EHBO-oefening tot het va derlijke advies om zich bij lage temperaturen toch vooral warm aan te kleden. „Er is terecht veel aandacht be steed aan de verwerking van oorlogservaringen", noemt Gerrit een positieve kant van de opleiding. „Yuri en ik zijn als buddies aan elkaar gekoppeld. Wij hebben het advies gekregen om veel te praten over wat we hier meemaken. Ook over pro blemen en dat zal wennen zijn want normaal kunnen we al leen maar over vrouwen pra ten". f Nederlandse VN-militairen rusten uit op de transportplaats na aankomst op de luchthaven van Split. 'oemen Kl 0)or Lubbers (dat grijp Dnoi werfemier Lubbers rij^dankt een ïtregioolmeisje in n fyidapest voor de slenjs bloemen die hij alihaar handen heeft De d>ngaarse premier deed gisteren overstaan van Nederlandse oede"e9a Lubbers een emejngend beroep op Doo!westerse landen fV'onomische steun oldOverienen. Premier =entibbers en minister Sen-in den Broek van utenlandse zaken jiten vandaag hun eedaagse bezoek op|n Hongarije af. entëFOTO: EPA •teni^ BELFAST De vredesbe sprekingen over Noord-Ier land zijn gisteren op een mis lukking uitgelopen. Na zes maanden van intensieve on derhandelingen moesten de deelnemende partijen con cluderen dat zij er niet in wa ren geslaagd een akkoord te bereiken. Het vastlopen van de bespre kingen betekent niet dat er nu helemaal niet meer gepraat wordt. In plaats van onderhan delingen waarbij de Britse en de keinse Leger (IRA), was buiten gesloten omdat zij weigert ge- Ierse regering alsmede vier weid af te zweren. Londen en Noordierse partijen aan tafel zitten, zullen nu de vier Noord ierse partijen twee prote stantse, een gematigde katho- Dublin vallen na het mislukken van de besprekingen terug op een uit 1985 daterend akkoord dat voorziet in regelmatige bij- lieke en een interconfessionele eenkomsten op ministerieel ni- partij „informeel overleg" veau en dat de Ierse republiek voeren om te zien hoe de politie ke discussie het beste hervat kan worden, zo werd in een communiqué meegedeeld. De Sinn Fein, de politieke tak van het verboden Ierse Republi-1 een adviserende stem geeft in Noordierse zaken. „De onder handelingen zijn dood en begra ven", zo verklaarde Ian Paisley van de meest onverzoenlijke protestantse partij, de UDP. Bouterse wil 'CIA-complot' herdenken PARAMARIBO - Patriotten in binnen- en buitenland moeten volgens de Surinaamse legerleider Desi Bouterse mas saal herdenken dat het op 8 de cember tien jaar geleden is dat een „CLA-contrarevolutionair complot" in Paramaribo werd verijdeld. „Het afslaan van het complot heeft voorkomen dat veel landgenoten het leven lie ten", zei Bouterse in een ver klaring. Bouterse liet op 8 de cember 1982 vijftien prominen te tegenstanders van het mili taire regime in Fort Zeelandia in Paramaribo martelen en doodschieten. Onder de slacht offers bevonden zich vakbonds leiders, advocaten en journalis ten. Bouterse en zijn medestan ders hebben steeds volgehou den dat de vijftien „op de vlucht" werden doodgeschoten. De oproep van Bouterse, voor zijn aanhangers „leider van de revolutie", komt op het mo ment dat nabestaanden van de slachtoffers voorbereidingen treffen voor een herdenking in Paramaribo. Een comité van nabestaanden in Nederland werkt samen met de Surinaam se Organisatie voor Gerechtig heid en Vrede om op 8 decem ber-een speciale dienst in Para maribo te houden. „Geen verbetering mensenrechten in Turkije" LONDEN - De regering van Turkije heeft haar beloften de situatie van de mensenrechten te verbeteren in het geheel niet waargemaakt. In plaats van een eind te maken aan moorden en marteling nemen die praktij ken juist toe. Dit staat in een vandaag in Londen uitgegeven rapport van Amnesty Interna tional. „Bijna dagelijks" doen zich in Turkije politieke moorden voor, waar in veel gevallen veilig heidstroepen bij zijn betrokken, stelt Amnesty vast. In het zuidoosten van Turkije zijn dit jaar ten minste honderd ongewapende burgers gedood door veiligheidstroepen die in woonwijken willekeurig het vuur openden op vreedzame be togers. Vooral in het zuidoosten land kunnen de veiligheidstroe pen praktisch ongestraft hun gang gaan volgens de mensen rechtenorganisatie. Dole leidt Republikeinen President Bush heeft gisteren het leiderschap van de Republi keinse Partij overgedragen aan senator Bob Dole, fractieleider van de Republikeinen in de Se naat. Bush zei dat de nederlaag bij de presidentsverkiezingen niet betekent dat het met de Re publikeinse Partij bergwaf- waarts gaat. i VAN HUET ^jpNDON Problemen blij- °knin zic^ 0PstaPe^en voor Pre" vaiier Major. Na het geharre- ar met Duitsland over de erlingcrisis stuurde de ritse premier gisteren een 10 Jze brief aan de Franse pre- dent Mitterrand voor diens ïgezouten kritiek op het iverwachte uitstel van de aaritse ratificatie van het Ver- 3lijkag van Maastricht. °P%dens het vragenkwartier in et Lagerhuis zei Major dat het !n vertrouwelijk schrijven be- arigof, maar hij liet duidelijk blij- ageifen geïrriteerd te zijn over wat 0Iïj zag als Franse inmenging in hifitse aangelegenheden. „Het le pATT-overleg is veel belangrij- heter. Vertraging daarvan zou tterjht onaanvaardbaar zijn", acbeerde hij naar Parijs. In de deelmlissen van Westminster be- ehjkhuldigden regeringsfunctio- ren arissen de Fransen ervan een te giokgordijn te willen leggen om aed e aandacht af te leiden van de «£flnpasse rond de GATT-onder- andelingen. De geplaagde EG-voorzitter John Major was duidelijk niet gediend van Mitterrands stand je. De Franse president noemde het dralen van de Britten „niet aanvaardbaar". Ook de Neder landse premier Lubbers raakte in de schermutselingen ver zeild. Na een ontmoeting met Major in Londen liet hij wach tende verslaggevers weten niet te begrijpen wat de Britten er toe had gebracht de ratificatie procedure voor Maastricht te vertragen. Bij het verlaten van Majors ambtswoning werd Lubbers verrast door de Britse pers die hem vroeg of hij de re- depen begreep van het uitstel. „No", antwoordde de gedood verfde opvolger van Jacques Delors. Na een lichte aarzeling besloot hij verdere vragen te ne geren; hij zei alleen nog dat ra tificatie door Londen een zaak van de Britten is. Duidelijker kritiek op de Britse houding vanuit Den Haag door vice-pre mier Kok werd gisteravond uit gezonden in de BBC-journaals. Later meldde Lubbers dat hij niettemin een „uitstekend" ge sprek had gehad met collega Major, waaraan ook minister van buitenlandse zaken, Dou glas Hurd, had deelgenomen. Door een ongelukkige speling van het lot moest diezelfde Hurd gisteren een boekje pre senteren met een vereenvou digde uitleg van het Verdrag van Maastricht. Naar verluidt was de minister zelf ook verrast door het plotselinge uitstel van de Britse ratificatie. Die nood greep kwam uit de hoed van mi nister van handel, Michael He- seltine, in een laatste poging de regering te behoeden voor een nederlaag in het Lagerhuis. 'Irak-gate' De nieuwe herrie rond Maas tricht werd gisteren overstemd door een volgende tegenvaller voor Major: het zogeheten 'Irak-gate'-schandaal. De pre mier moest het Lagerhuis een onafhankelijk juridisch onder zoek toezeggen na beschuldi gingen van de oppositie dat de regering haar verantwoorde lijkheid in illegale exporten naar Irak trachtte te verdoeze len. Een Londense rechtbank beëindigde maandag het proces tegen drie zakenlieden die het export-embargo naar Irak voor militair materiaal hadden over treden. De rechter sprak de ver dachten vrij omdat was geble ken dat het ministerie van han del goedkeuring had verleend voor de transacties. Labour heeft het ontslag geëist van vier betrokken ministers, onder wie de huidige minister van handel, Heseltine, en mi nister van binnenlandse zaken Kenneth Clarke. Onder het mom van 'nationaal belang' zouden ze documenten ter ver dediging van de beklaagden hebben achtergehouden. Tijdens een explosieve zitting in het Lagerhuis werd premier Major onder vuur genomen door leiderleider John Smith die stelde dat Brits krijgsmate- riaal aan Saddam was geleverd met medeweten van de Britse regering. Het kon heel goed zijn gebruikt tegen Britse soldaten in de Golfoorlog, aldus Smith. Labour zei over gegevens te schikken dat een ander Brits bedrijf het embargo eveneens had geschonden met medewe ten van de regering. Volgens premier Major hadden zijn mi nisters correct gehandeld en waren over de affaire veel on waarschijnlijke verhalen ge schreven. Het afgebroken pro ces tegen de drie zakenlieden kan de regering Major nog in grote verlegenheid brengen. Een van de mannen, Paul Henderson, riskeerde zijn leven door de Britse geheime dienst MI6 te informeren over militaire installaties in Irak. Tijdens het proces werd dit be vestigd door spionnen van MI6 die achter een scherm zaten om hun identiteit te beschermen. Het was de eerste keer dat ge heim agenten getuigden voor een rechtbank. De advocaat van Henderson zei dat zijn cliënt zich verraden voelde door de Britse regering die nu ongetwij feld kan rekenen op een miljoe nenclaim smartegeld. Het afgebroken proces tegen de 'illegale' exporteurs kostte de Britse belastingbetaler een slordige zeven miljoen gulden. De voor de regering pijnlijke aanklacht werd overigens inge diend door de Britse douane, naar verluidt uit frustratie over het in de doofpot verdwijnen van een ander aan Irak gelieerd schandaal, dat van Saddams su- perkarron. De leveringen van Brits militair materiaal aan Irak gingen door tot een week voor de invansie van Kuwayt. ROME Goed nieuws voor de fauna in de Italiaanse ber gen. Dieren die tientallen ja ren met uitroeiing werden bedreigd, nemen in aantal toe, terwijl andere soorten die voorgoed verdwenen le ken, zijn teruggekeerd. Het aantal wolven in de Apen nijnen, dat door de jacht twintig jaar geleden tot minder dan honderd was geslonken, be draagt inmiddels weer meer dan driehonderd. Van de eens een betrekkelijk veilige vlucht- stad zijn in de bergen grote ge bieden die vroeger bebouwd werden, verwilderd geraakt. Zodoende is de natuurlijke ha bitat van de roofdieren gedeel telijk weer hersteld. Ook de lammergier die oorspronke lijk veel voorkwam op Sardinië, maar daar ondanks wettelijke bescherming volkomen is uitge roeid heeft zich weer neer gelaten in de westelijke Alpen, waar hij al sinds mensenheuge nis niet meer voorkwam. Bovendien bieden enkele grote natuurreservaten, zoals het prachtige Nationale Park van de Abruzzen in Centraal-Italië en de Monte Rosa in de Alpen vrijwel uitgestorven bruine beer van de Abruzzen (ursus marsanicus) lopen er weer zes haven in dit land dat meer dan een miljoen jagers telt. Een der de reservaat, de Lagune van Or- tig tot zeventig rond, die door betello in Toscane, is een oase gebleken voor de witte reiger, de flamingo en de uit Afrika af komstige lepelaar. hun nachtelijke levenswijze bij na niemand te zien krijgt. De lynx, die dertig jaar lang voor goed verdwenen leek, is sinds een jaar of acht terug in de oos telijke Italiaanse Alpengebie den waar ook de oorspronkelijk niet inheemse jakhals zich in kleine populaties heeft geves tigd. Beide diersoorten zijn af komstig uit Joegoslavië. Hun emigratie heeft trouwens niets te maken met de daar gevoerde gevechten, maar is een gevolg van de natuurlijke toename in Oost-Europa. Door de naoorlogse trek naar de de wolf heeft 'geadopteerd' en Adoptie De terugkeer van deze diersoor ten is het indirecte gevolg van een langzaam groeiende milieu bewustwording onder de Itali aanse bevolking. Van meer rechtstreeks belang zijn de campagnes van de Italiaanse af deling van het Wereldnatuur- fonds dat twintig jaar geleden in veel gevallen met succes pro test heeft aangetekend tegen bouwplannen in de constant be dreigde natuurgebieden. Toch blijft de wolf een bedreig de diersoort. Hoewel hij al sinds 1977 is beschermd, zijn sinds 1986 naar schatting honderd wolven het slachtoffer gewor den van stropers. Evenals de lynx en de beer wordt de wolf als een bedreiging beschouwd voor lammeren en kalveren, ook al zijn in werkelijkheid in negen van de tien gevallen ver wilderde honden verantwoor delijk voor de slachtingen die soms onder de kuddes worden aangericht. Hopeloos Voor sommige diersoorten is de toestand hopeloos geworden. De gewone gier die een eeuw ge leden nog vrij algemeen voor kwam in de Alpen en Apennij nen, is nu teruggebracht tot een paar exemplaren. De otter die in Nederland al het slachtoffer is geworden van vissers en ver vuiling, lijkt in Italië hetzelfde lot beschoren. Zijn aantal is in middels tot beneden de hon derd gedaald. En in de Sardijn- se wateren zwemmen tegen woordig de laatste twee of drie monnikszeehonden (foca mo nacal, ooit de trots van het eiland.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5