imons wil reep krijgen p kosten van lecialisten Eerste Kamer stelt financieel debat uit Coalitie wil vaart in stadsvernieuwing houden Spreekverbod voor journalist van ANP Binnenland Openbaar ministerie in cassatie tegen Kemp Neerlands wouden CDA: meer ruimte maken voor andere godsdiensten Kosten milieubeheer met 14 procent gestegen Leidse Courant i q - woensdag 21 oktober 1992 i u >rleg met Marokko r illegalen JAAG Minister Van den Broek van ilandse zaken heeft zijn Marokkaan- btgenoot A. Filali gevraagd om over- er de Marokkaanse illegalen in Ne- ,d. Daarbij zal de medewerking van irokkaanse autoriteiten bij het vast- j van hun identiteit centraal staan, robleem spitst zich toe op het ontbre- in reisdocumenten bij illegale Marok- i, die Nederland wil uitzetten. Neder- tan dan niet beslissen waarheen ie- moet worden uitgezet. De illegaal tan het Marokkaanse consulaat een te krijgen, dat hij of zij daadwerke- t Marokko afkomstig is. Die bewijs- g verloopt volgens Buitenlandse Za- hter onacceptabel traag. Kamer wil minder tv-sponsoring DEN HAAG De Tweede Kamer wil dat de rijksoverheid alleen nog bij hoge uitzon dering optreedt als sponsor van tv-pro- gramma's. Meebetalen aan amusements programma's, zoals Medisch Centrum West, moet volgens de Kamer voortaan he lemaal uit den boze zijn. Ook de overheids voorlichting in het algemeen lag gisteren onder vuur. De meerderheid van de Kamer vindt de bezuiniging van 53 miljoen gulden die het kabinet op het totale voorlichtings budget van 660 miljoen gulden wil toepas sen niet voldoende. Volgens Lubbers valt het met de omvang van de overheidsvoor lichting best mee. Grote bedrijven beste den tien keer zo veel aan reclame en voor lichting, aldus de premier. DEN HAAG Voormalig afvaltransporteur Simon Kemp zal zich volgende week dinsdag verweren tegen het open baar ministerie, dat in cassatie is gegaan tegen de uitspraak van het gerechthof in Den Haag. Het hof veroordeelde Kemp in november 1991 tot driejaar gevan genisstraf, waarvan één voorwaardelijk, wegens valsheid in ge schrifte, omkoping van ambtenaren, onjuiste belastingaangifte en deelname aan een rechtspersoon die het plegen van misdrij ven tot oogmerk heeft. Kemp werd door het gerechtshof vrijge sproken van alle milieudelicten waaronder het storten van een partij chemische afvalstoffen van het bedrijf Drake in de Coupé polder in Alphen aan den Rijn. Procureur-generaal J. Couzijn, die in hoger beroep zes jaar cel had geëist, legde zich daarbij niet neer en ging in cassatie. Utrecht is eerste VN-stad UTRECHT Als eerste stad in Nederland is de gemeente Utrecht vanaf zaterdag 'VN- stad'. Tot 1995, het jaar waarin de Verenigde Naties 50 jaar bestaan, zullen in Utrecht di verse manifestaties, projecten en tentoonstel lingen worden gehouden die in het teken staan van de Verenigde Naties. Het eerste project richt zich op de opvang van Cambod jaanse vluchtelingen in Cambodja zelf via zorg voor voorzieningen. De Stichting Utrecht VN-stad bestaat onder meer uit de Stichting Internationale Solidariteit Utrecht (Sisu), de Stichting Vluchtelingenwerk Utrecht, het Centrum voor Ontwikkelingssa menwerking, de Stedelijke Raad van Kerken en Unicef Stad Utrecht. De stichting wordt ondersteund door de gemeente Utrecht. te overschrijdingen te verwachten 'T HOUT IENBURG Staats- iris Simons van volks- Iheid wil met ingrij- maatregelen een defi- linde maken aan „het '[weer uit de hand lopen kosten van de medi- icialisten". indsman is het eens met nfondsraad dat er ook jaar grote overschrij- ;e verwachten zijn in de ;or. Volgens hem zullen "1:al te vinden zijn op het 'van de geneesmiddelen jecialisten. ;en van de medicijnen limons beheersbaar te et behulp van het door ir 1 januari ingevoerde .ddelen Vergoedings- (GVS), dat een dam werpen tegen het ge in vooral dure midde- wat de specialisten be de staatssecretaris jiu, worsteling van tien a naar een duurza- ising. „Deze financiële aien zijn alleen oplosbaar kructurele maatregelen ){ji worden", aldus Si- s(jsteravond op een bij- j^t van de PvdA in Gies- Bpunt voor de staatsse- Jis dat het inkomen van alist niet langer wordt d aan het aantal on- n en behandelingen, je betaling per verrich- er volgens hem toe dat ;en onnodig veel labo- onderzoek en zelfs peraties (laten) doen s van het voeren van gesprek met de pa- e reden daarvan is dat Demde handelingen er vergoed worden", verlagen-van de tarie- de specialisten helpt int Simons, omdat de daardoor geprikkeld Wurmen worden tot het doen van nog meer verrichtin gen. De bewindsman ziet daar om veel meer in „abonnement- sachtige" tarieven (uitkeren van vaste bedragen ongeacht het aantal handelingen). Verder overweegt hij het invoe ren van een consultkaart. De huisarts kan de patiënt dan één keer voor een collegiaal advies naar de specialist doorverwij zen zonder dat de specialist de patiënt „vasthoudt" en hele maal in het medisch circuit laat verdwijnen. Ook wil Simons iets doen aan het feit dat een specialist een groot bedrag moet betalen om in een maatschap te worden op genomen. „Dat is vaak een mo lensteen om de nek. Het bevor dert het streven naar een zo hoog mogelijk inkomen". De staatssecretaris wil nagaan of daar in overleg tussen de Lan delijke Specialisten Vereniging (LSV) en de verzekeraars een oplossing voor te vinden is (de goodwill-betaling is bij huisart sen die een praktijk overnemen al afgeschaft). Een ander punt dat Simons aansneed, zijn de „grootse ver wachtingen" van duur onder zoek met MRI-scanners en van dotterbehandelingen.'Hij vindt het tijd dat duidelijk wordt om schreven in welke situaties de specialisten deze behandelin gen wel en beter niet kunnen Kurden slaags met politie Ongeveer tweehonderd Kurdische demonstranten zijn gistermiddag bij het Vredespaleis slaags geraakt met de politie. Een 33-jarige vrouw uit Haarlem en een 40-jarige man uit Rotterdam zijn aangehouden wegens openlijke geweldpleging. Twee andere betogers en een politie man hebben zich onder doktersbehandeling gesteld De Kurden demonstreerden vanwege het gewelddadige optreden van Turkse soldaten tegen de Kurdische bevolking in Turkije. Zij vinden dat er internationaal te weinig stelling wordt genomen tegen de behandeling van hun volk en pleitten voor een zelfstandig Kurdistan. foto: anp door BERT JANSMA „En dan: wat is natuur nog in dit land Een stukje bos ter grootte van een krant". Dapperstraat (1947). Bloem had met die woorden heel andere bedoelingen dan ik nu. Hij legde zich erin neer bij een minimum, aanvaardde het grauwe stadsbeeld om hem heen en kon zelfs daar schoonheid in ontdekken: 'Alles is veel voor wie niet veel verwacht'. Bij ons ligt het wat anders. Wij zijn gisteren weer eens opgeschrikt door paniekberichten over onze bossen. Ze zijn ziek, ze lijden aan stress, ze staan er treurig bij. Als we geen drastische maatregelen nemen, zijn we ze straks kwijt. Nu horen we al heel lang verhalen over zure regen. Maar het gekke is dat die nooit helemaal doordringen. Zolang het in het buitenland nog veel en veel erger is, zijn we geneigd onze eigen ongemakken weg te wuiven. We maken ons druk over de bossen in het zu iden van het voormalige Oost-Duitsland, in het noorden van Tsjechoslowakije. Véél kranteartikelen over gelezen. En was er ook niet een actie om daar bomen te planten En wat dacht u van het hakken van de tropische regenwouden Vreselijk, dat moet ophouden, het complete wereldklimaat wordt verstoord. Het wordt tijd dat we een boom opzetten over het klimaat thuis. In mijn stadsjeugd waren bomen een symbool van gezondheid. Want sanatoria lagen in de bossen. Wrange gedachte nu de bossen zelf sterven. Met de eik schijnt het zelfs heel slecht te gaan. Zo'n oer-Hollandse boom. Kijk maar hoe we verbonden we zijn met die eik. Namen, teksten. P.N.van Eyck, Jan van Eijck, Eekhoudt, Jan Eykelenboom, het bronsgroen eikehou t. Wie nooit in een bos komt, kan nog uit de taal opmaken hoe belangrijk bomen zijn: De bomen groeien niet tot in de hemel. Men moet geen oude bomen verplanten Hoe edeler boom, hoe buigzamer tak. Na de bladeren vallen de bomen. Een boom valt niet met de eerste slag. Bomen ontkleed, mensen gekleed. Alle bomen die schone bladeren dragen, hebben daarom nog geen vruchten. Die de bomen vreest blijve uit het bos. Een boom van een vent. Zou het dan ooit zover komen dat een ver nageslacht niet eens meer begrijpt hoe we in dat kale Holland aan al die loofrijke uitdrukkingen kwamenNu al heb ik het moeilijk als ik de symfonie van Bernard Zweers (uit 1890) hoor: 'Aan mijn vaderland'. Het eerste deel heet 'In Neerlands woudenWouden Zweers liet zich een beetje inspireren door Smetana's 'Ma vlast', ook vol van vaderlandse natuur. Triest toeval dat het met de wouden in de thuislanden van zowel Zweers als Smetana zo somher gesteld is. I Psychiaters mogen wat Simons betreft geen psychologen meer voor zich laten werken. In de sector psychotherapie is het door de regering vastgestelde budget dit jaar met honderd procent overschreden. Volgens de staatssecretaris wordt dat vooral veroorzaakt doordat psy chiaters hulppersoneel (psy chologen) aannemen en deze psychotherapie laten geven. De staatssecretaris vindt dat deze behandeling nog uitsluitend via de Riagg's (regionale instellin gen voor ambulante geestelijke gezondheidszorg) en binnen een daarvoor toegekend budget mogelijk moet zijn. DEN HAAG - De coalitiepar tijen CDA en PvdA willen vaart houden in het stadsvernieu wingsprogramma, ondanks de korting op het budget met 150 miljoen gulden in 1993. Gisteravond hebben de woord voerders van beide fracties staatssecretaris Heerma (volks huisvesting) gevraagd ervoor te zorgen dat met name de vier grote steden volgend jaar hun programma's niet op een laag pitje hoeven te zetten. In een motie stellen de rege ringspartijen voor de gemeen ten de mogelijkheid te geven de stadsvernieuwingsgelden een malig te gebruiken voor het af sluiten van eigen kapitaallenin gen. Via zo'n vóórfinanciering, zo betoogden de kamerleden De Jong (PvdA) en Koetje (CDA), kunnen Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Amsterdam in 1993 over meer geld beschikken zon der dat de rijksoverheid er een veer voor hoeft te laten. Ook D66 en Groen Links wilden ex tra financiële middelen voor de stadsvernieuwing. Bij de behandeling van de be groting Volkshuisvesting bleek de Kamer zich grote zorgen te maken over de oplopende wo ningnood en de onbetaalbaar heid van sociale nieuwbouw voor lagere inkomensgroepen. Alle grote fracties vonden het merkwaardig dat het rijk in 1993 de sociale nieuwbouwpro- gramma's vermindert en het mes zet in de subsidies op kop kosten, terwijl uit nieuwe stu dies blijkt dat de woningbehoef te tot het jaar 2015 zo'n 300.000 tot 500.000 woningen hoger ligt dan eerder geraamd. Omdat het debat gevoerd werd onder de doem van nieuwe mil jardentegenvallers op de rijks begroting - het kabinet komt in november met een nieuwe ron de bezuinigingen - was de Ka mer echter zuinig met het in dienen van wijzigingsvoorstel len. „De staatssecretaris heeft geen geld, dan moet hij dat ook maar gewoon zeggen", ver zuchtte CDA'er Koetje. Geld voor meer gesubsidieerde woningbouw is er voorlopig niet, concludeerden PvdA en CDA. Wel is het CDA bereid na te denken over creatieve oplos singen om de financiële nood van bepaalde groepen huurders te lenigen. Koetje vroeg Heer- ma in dit verband een onder zoek te doen naar meer diffe rentiatie in de Individuele Huursubsidie (IHS). Ouderen en bepaalde groepen alleen staanden zouden dan een hoge re subsidie kunnen krijgen dan nu volgens de wet is toegestaan. PvdA-kamerlid De Jong ging niet op dit voorstel in. Hij pleit te voor het handhaven van de zogeheten 'franchise' in de huursubsidie, waardoor alleen staanden onder de 65 jaar er in 1993 niet zo'n duizend gulden per jaar op achteruit gaan. Het geld voor deze maatregel wil De Jong halen uit een extra bezui niging op de kopkostensubsi die, die betaalbare huurbouw op dure locaties mogelijk maakt. Ook het bevorderen van de zo geheten 'doorstroming' in de bestaande woningvoorraad kan voor de minima soelaas bieden, suggereerde Koetje. Als in 1995 onvoldoende bovenmodale huurders hun goedkope wonin gen hebben verruild voor hui zen die beter bij hun inkomen passen, moet Heerma niet dra len met de invoering van een zogeheten 'doorstromingshef fing', aldus het kamerlid. Hoewel de Tweede Kamer later dit jaar nog een apart debat wijdt aan het huurbeleid, zette een kamermeerderheid van CDA, PvdA en D66 gisteVen al vast het licht op oranje voor de eerder door Heerma voorgestel de 'huursombenadering'. Het toestaan van maximale huur- stijgingen van 7,5 procent drijft de huren met name in de parti culiere sector te hoog op, aldus de fracties. Zij zien liever dat Heerma terugkeert naar zijn oude voorstel waarbij de huren van bestaande woningen jaar lijks met 5,5 procent worden verhoogd. djLanschot: ssier FOK is aanval" RDAM „Ik vind dit e aanval, dit is dermate 31 Je grond dat ik hier niet wi Ik zou ze met een kk nog te veel eer aan pidt de reactie van ban- Jvan Lanschot op het ®jïat het Fascisme On- defcollektief (FOK) giste- j verspreid. stelt dat Van Lan- 0 T bestuurslid van de Al- I Loterij Nederland r9lpersoonlijk de hand Kflbet sluizen van grote %den geld naar organi- far hij zelf direkt bij be- ,is". Ook zou een deel •brengst van de ALN 'extreem-rechts te ty- (anisaties zijn gegaan, ■ld het Oud Strijders een aantal 'kleine- ie groepjes' zou Van ook weer betrokken 'est. Volgens het ALN >sier feitelijk onjuist. Eindhovense bankier jtuurslid geweest. Van [vindt het dossier las- 'pr zijn wel meer men- jkrankzinnige dingen ander zeggen om aan rijgen. Ik heb jaren- bet verzet gezeten op evaarlijke positie. Ik t, ik heb verhoren, en moeten onder- eb ten slotte driejaar nissen en concentra- gezeten". I DEN HAAG - CDA-kamer- lid Krajenbrink vindt dat 'nieuwe' godsdiensten in Ne derland, zoals islam en hin doeïsme, meer ruimte moeten krijgen. Hij wil dat zij publiekelijk erkend wor den door de overheid die naast het stimuleren van het bouwen van gebedsruimten ook de religieuze feestdagen moet erkennen, zoals nu de christelijke feestdagen wor den erkend. Dit staat in een artikel van het christen-democratisch kamer lid in het CDA-blad Bestuursfo rum. Hij schrijft: „In ons land dient voor de overheid elke god- sienst gelijkwaardig te zijn. Dat betekent in dit van oudsher christelijke land: opschuiven, ruimte maken, publieke erken ning van 'nieuwe' godsdien sten. Het betekent niet een te rugtredende maar een actief op tredende overheid. Of het nu gaat om gebedsruimten, over geestelijke verzorging in leger gevangenissen of ziekenhuizen, over oplediingen voor geestelij ken of reiligieuze feestdagen: er zullen nieuwe creatieve oplos singen moeten worden ge zocht", aldus Krajenbrink. Hij vindt dat het CDA dit stand punt 'krachtig moet' uitdragen. Die noodzaak is het gevolg van het feit dat godsdienst niet ge zien mag wordén als 'een lief hebberij van fundamentalis ten', maar dat het een zaak 'van levensbelang is' voor iedereen. Door meer ruimte te scheppen voor de nieuwe godsdiensten in Nederland wordt de integratie het beste bevorderd, meent het CDA-kamerlid. Hij vreest dat een cultureel isolement van minderheden zal leiden tot on der meer fundamentalisme. Voorts meent hij dat het supe rioriteitsgevoel van de ene godsdienst ten opzichte van de andere geleid heeft tot vele con flicten. L DEN HAAG - De Eerste Ka mer zal op 17 november niet met de regering debatteren over de financiële aspecten van de rijksbegroting voor 1993. Senaatsvoorzitter Tjeen'k Wil link heeft na overleg met de fractieleiders uit de Eerste ka mer besloten de algemene fi nanciële beschouwingen op te schorten tot begin februari. De Senaat hoopt dat het kabi net tegen die tijd een herziene begroting zal hebben inge diend, die is aangepast aan de tegenvallende internationale monetaire en economische ont wikkelingen. Afgelopen maan dag wierp de fractieleider van het CDA in de Eerste Kamer, ir. A. Kaland, het balletje op om de financiële beschouwingen uit te stellen. Volgens Kaland zou het zinloos zijn te discussiëren over een rijksbegroting die kort na de indiening op Prinsjesdag al als achterhaald moest worden bestempeld. Kaland vertolkte hiermee niet alleen zijn eigen gevoelens, maar die van alle fracties in de Eerste Kamer, zo bleek gisteren. De acht fractie leiders drongen er unaniem bij senaatsvoorzitter Tjeenk Wil link op aan de financiële be schouwingen voorlopig van de agenda af te voeren. De op 17 november geplande algemene beschouwingen over de niet-fi- nanciële aspecten van het rege ringsbeleid (de algemene poli tieke beschouwingen) gaan ove rigens wel gewoon door. DEN HAAG De kosten van van ruim 14 procent in vergelij- het milieubeheer bedroegen in king tot het jaar daarvoor. Dit 1990 per hoofd van de bevol- blijkt uit een onderzoek van het king 575 gulden. Centraal Bureau vor de Statis- In totaal werd er dat jaar 8,6 tiek. De grootste stijging van de miljard gulden aan milieube- kosten werd veroorzaakt door heer uitgegeven, een stijging het algemene milieubeheer bij de overheid, de zogenoemde ap- uitgegeven aan bestrijding van paraatskosten. Opvallend was waterverontreiniging en de in- dat de kosten voor bodemsane- zameling en verwerking van af- ring in 1990 slechts vier pro- val. Dit kwam vooral door de cent stegen in vergelijking tot sluiting van enkele vuilverban- 1989. dirigsinstallaties, wat leidde tot Het meeste geld werd in' 1990 explosieve kostenverhogingen. DEN HAAG Een politiek re dacteur van het Algemeen Ne derlands Persbureau (ANP), A. Vermeulen, heeft gisteren niet mogen spreken op het poli tiek café van de Haagse afdeling van D66. Zijn baas verbood hem daar een inleiding te houden over de kloof tussen politici en burgers. Dat bleek uit- de woorden van zijn vervanger, politiek redac teur M. de Bok van dagblad De Gelderlander. Volgens De Bok was Vermeulen van plan de stelling op te werpen dat de lui heid in de journalistiek toe neemt als er in een stad nog slechts één plaatselijk dagblad verschijnt, zoals binnenkort in Den haag en Leiden het geval is. De Bok zei dat de hoofdre dactie van het ANP Vermeulen had verboden deze opvatting uit te dragen tijdens het poli tiek café. De vervanger nam de gewraak te stelling toen zelf maar voor zijn rekening. Ook het Tweede- Kamerlid G. J. Wolffensperger van D66 bleek zich zorgen te maken over de verscheidenheid in de lokale media. Hij vond dat de overheid zich in moest zet ten voor de verschijning van meerdere dagbladen, weekbla den, radiostations en televisie zenders op plaatselijk niveau. Thema van het politiek café was de vraag of de media iets kunnen doen aan de kloof die tussen de burgers en de over heid zou bestaan. Inleiders en bezoekers bleken daar zeer ver schillend over te denken. De kloof liep in dit geval groten deels tussen de aanwezige jour nalisten en de politici. Veel ka merleden, raadsleden en partij leden vonden dat de journalis tiek er niet genoeg in slaagt dui delijk te maken wat er aan de hand is in het politieke cifcuit. De journalisten daarentegen hadden harde kritiek op de ma nier waarop politici hun ideeën aan de man proberen te bren gen. „Politiek is niet te prui men", aldus redacteur E. Figee van het blad van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. „Ik vind het een enorme presta tie wat de media hebben bericht over de algemene beschouwin gen in de Tweede Kamer. Het kostte de grootst mogelijke moeite een boodschap te halen uit wat daar werd gezegd". Politiek redacteur R. Fresen van Radio West had de somber ste opvatting. Hij hekelde zowel de middelmatige kwaliteit van de politiek als die van de jour nalistiek. „Het gaat er steeds om wie ruzie heeft met wie, de financiële problemen van de stad worden alleen uitgelegd als blunders van de gemeente. Men kiest de makkelijkste weg, ik zelf ook". Nederland ruilt met Duitsland DEN HAAG Nederland en Duitsland ruilen stukken land om de grens gemakkelijker te laten lopen. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) en de Duitse ambassadeur Citron in Nederland ondertekenen daartoe dinsdag een correctie op het Nederlands-Duitse Grensverdrag uit 1960. Volgens het ministerie gaat het om in totaal minder dan tien hectare land. Korpschef in de fout DEN HAAG - De korpschef van de gemeentepolitie in Sit- tard, E. Nicoll, heeft zich schul dig gemaakt aan een 'ontoelaat bare verstrengeling van publie ke verantwoordelijkheden en private, commerciële belan gen'. Onderzocht wordt of disci plinaire maatregelen tegen de korpschef gewenst zijn. Dit stellen de ministers Hirsch Bal- lin van justitie en Dales van binnenlandse zaken in ant woord op vragen van Groen Links-kamerlid Brouwer over de commerciële exploitatie door korpschef Nicoll van het Oplei dingsinstituut voor Politie- en Bewakingspersoneel (OPB). Nicoll was daarnaast vennoot van een commercieel computer bedrijf, dat op naam stond van de administrateur van de Sit- tardse gemeentepolitie en tele fonisch alleen te bereiken was via het politiebureau. Tweede Kamer gooit duizenden kilo's drukwerk ongelezen weg DEN HAAG De 150 leden van de Tweede Kamer ontvan gen jaarlijks in totaal circa 100.000 kilo post, zowel van mi nisteries als van bedrijven, in stellingen en particulieren. Dat is gemiddeld 7000 kilo per ka merlid. Het overgrote deel van die papierberg, zo'n zeventig procent, verdwijnt echter onge lezen in di prullenmand. De re den daarvan is dat de meeste kamerleden alleen de stukken lezen die hun eigen terrein (bij voorbeeld justitie of sociale za ken) bestrijken. Dit is gebleken uit een onderzoek van de uni versiteit van Amsterdam, uit gevoerd op initiatief van de fractie van Groen Links. Aan de hand van het onderzoek wil de Kamer een 'milieuzorgsysteem' opzetten, waarbij de hoeveel heid verbruikt papier aanzien lijk wordt teruggebracht.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3