irgentinië s weer een erieus land VHS is vrijwel zeker failliet 'Oostduitsers konden snelheid van westerse economie niet aan' Economie itse rente verlaagd GELD GOED Pirelli dilemma voor beleggers A I 7 Leidse Courant i zaterdag 17 oktober 1992 i i 3EN - De rente in Groot-Brittannië is giste- ,riaagd van negen tot acht procent en ligt nu op agste niveau sinds juni 1988. De Bank of Eng- de Britse centrale bank, gaf het signaal tot de png via haar activiteiten op de geldmarkt. De lerciële banken brachten kort daarop ook hun :ente omlaag. De verlaging kwam voor de fi- éle markten als een verrassing. De Britse mi- van financiën, Norman Lamont, had de laat- i herhaaldelijk onderstreept dat de inflatiebe- ng het hoogste doel blijft. Dat leek weinig per- Bf te bieden op een lagere rente. Gisteren ver- Ie Lamont dat de verlaging „volledig consis ts met de inflatiedoelstelling. Als de inflatie uit hd loopt, wordt het monetaire beleid weer ver- aldus de minister. Op de Londense effecten- [veroorzaakte de renteverlaging gisteren flinke winsten. NKF verwacht lagere winst DELFT Kabelproducent NKF Hol ding rekent voor dit jaar op een winst daling van twintig tot dertig procent ten opzichte van 1991. Dat heeft de raad van bestuur gisteren in een tus senbericht bekendgemaakt. Vorig jaar verdiende het bedrijf, dat voor 51 pro cent in handen is van het Finse con cern Nokia, 36,5 miljoen. Aanleiding voor deze negatieve bijstellling is de vrij abrupte vermindering van de vraag in juli en augustus. Deze is voor NKF tevens aanleiding de produktie te verlagen. We hebben de mensen ge vraagd wat eerder vakantie te nemen. Van algemene arbeidstijdverkorting is geen sprake", aldus het bedrijf. Werkloosheid Handelstekort van VS hoger daalt langzamer VOORBURG - Het aantal gere gistreerde werklozen bedroeg in de periode juli-september 1992 gemiddeld 288.000. Dat is 18.000 minder dan in de zelfde periode vorig jaar. Het tempo waarin de werkloosheid daalt neemt af. In het eerste kwartaal van dit jaar was de daling nog 32.000, in het tweede 19.000. Het Centraal Bu reau voor de Statistiek heeft dit gisteren meegedeeld. Van de ge registreerde werklozen waren er 70.000 jonger dan 25 jaar tegen 73.000 in dezelfde periode vorig jaar. WASHINGTON Het handelstekort van de Verenigde Staten is in au gustus onverwacht sterk gestegen door een daling van de export. Het te kort groeide tot 9 milard dollar, het grootste negatieve saldo sinds novem ber 1990. In juli was er een tekort op de handelsbalans van 7,27 miljard, aldus het Amerikaanse ministerie van handel gisteren. Het tekort schoot over augustus met bijna 24 procent omhoog door het in zakken van de export. Ondanks de sterke daling van de dollarkoers de uitvoer wordt daardoor goedkoper liet de uitvoer de sterkste daling zien in vijfjaar. De export viel in augustus terug met 6,1 procent. De in voer verminderde daarentegen slechts bescheiden met 1,3 procent. Ana listen waren teleurgesteld over het groter dan verwachte gat. Zij hadden op een tekort van ruim 7 miljard dollar gerekend. Het bedrijfsleven moest bijna in alle sectoren een daling van de export accepteren. Door de ver slechtering van de economische toestand in de rest van de wereld vermin derde de vraag naar Amerikaanse produkten. De uitvoer van auto's, ta bak, kapitaalgoederen en industriële produkten daalde sterk. (NS LINDENKAMP sJOS AIRES - Ar- ïië gedraagt zich op misch terrein weer •n serieuze natie. Na jeriode van 40 jaar irteren' nam presi- Menem in 1989 het itevig in handen. Het heeft echter investe- van buitenaf nodig weer bovenop te ko- volgende week bezoekt jecretaris Yvonne van van buitenlandse handel tinië. In haar gevolg rei- vintig ondernemers mee. looy, die zich over de minister mag noemen, het Zuidamerikaanse een aantal Investering irmings Overeenkom- ikenen. Deze zogenoem ds moeten garanties bie- egen onaangename ver gen zoals nationaliserin- Tegelijkertijd dienen de agen om de aarzelingen itentiële vaderlandse in- jrders weg te nemen, de Tweede Wereldoorlog rde Argentinië tot de rijkste naties op onze ol. De bomen groeiden de hemel totdat hoog- vaanzin zich meester e van de Argentijnse in. In veertig jaar tijd het land af naar het ni- van een bananenrepu- net een inflatie van Wei- htige proporties. Menem het roer van de n 1989 overnam, is Ar gentinië weer een serieus land. De redder van het vaderland laat geen moment onbenut om deze boodschap de wereld in te sturen. Onbeschaamd potver teren is er niet meer bij; er wordt weer gewerkt in Argenti- Vruchten Sinds minister Cavallo van economische zaken in april 1991 de peso aan de dollar kop pelde, zit er inderdaad weer schot in het tangoland. Presi dent Menem is vastbesloten om Argentinië richting de Eer ste Wereld te loodsen. Tot nu toe kan hij bogen op redelijk succes. Net zoals Margaret Thatcher wist de verstikkende macht van de vakbonden te breken. Minder overheid, meer parti culier initiatief. Tientallen ver liesgevende staatsbedrijven zijn inmiddels geprivatiseerd, hetgeen de failliete schatkist zo'n slordige vijf miljard gul den opleverde. Voorts is dras tisch bezuinigd op de over heidsuitgaven. De regels voor buitenlands kapitaal zijn ver gaand geliberaliseerd, terwijl belastingontduiking sinds kort streng wordt afgestraft. Het beleid werpt zijn vruchten af. De inflatie nam een duik vlucht en is teruggebracht op Zuideuropees niveau, de Cen trale Bank zit ruim in haar bui tenlandse deviezen dankzij een constante kapitaalin- stroom, de werkloosheid is met zes procent relatief laag en de buitenlandse schuld van 100 miljard gulden is geherstruc tureerd volgens het Brady Tijdens het bewind van president Alfonsin, vlak voordat president Menem in 1989 in Argentinië na 40 jaar 'potverteren' het heft stevig in han den nam, werden supermarkten regelmatig geplunderd door burgers. foto: afp Plan. De schouderklopjes voor Menem en zijn economie-mi nister Cavallo, het brein achter het herstelbeleid, zijn op hun plaats. Het vertrouwen in Argentinië is terug. Volgens experts staat een periode van economische bloei voor de deur. Tenminste, als de investeringen aantrek ken want daar ontbreekt het nog aan. Staatssecretaris Van Rooy is daarom samen met vertegenwoordigers uit het Nederlandse bedrijfsleven uit genodigd om een kijkje te ko men nemen in het 'herrezen' Argentinië. Ondanks de vooruitgang die ontegenzeggelijk geboekt is, blijft het economisch funda ment echter gammel. Sinds de invoering van het Plan Cavallo is de Argentijnse peso lang zaam bloot komen staan aan overwaardering. De inflatie wordt niet doorberekend in de koers en de peso blijft één Amerikaanse dollar waard. Ge schat wordt dat de prijs voor de lokale munt veertig procent te hoog ligt. Minister Cavallo pie kert niet over een devaluatie want dat zou het startschot be tekenen voor een nieuwe infla tieronde. De dure peso weerspiegelt zich in de snel oplopende negatieve handelsbalans. Het land wordt overspoeld door een golf van importartikelen. Prettig voor de industrie die haar verouder de machinepark op een goed kope wijze kan moderniseren, maar Cavallo's onverzettelijk heid bezorgt de exporteurs grijze haren. De uitvoer loopt zienderogen terug, omdat de Argentijnse produkten voor het buitenland schreeuwend duur zijn. Het economische sprookje lijkt op een zeepbel. Eén prik en het spat uitelkaar. Ook president Menem en mi nister Cavallo weten dat. Waar zij op gokken is het patriottis me van de lokale onderne mers. Twee weken geleden rie pen zij het bedrijfsleven op. om massaal te investeren in het nieuwe Argentinië. Belasting verlaging en exportbevorde rende premiers moeten de eli te over de streep trekken. Vooralsnog kijken de onderne mers de kat uit de boom. Zij kiezen liever voor korte-ter- mijnwinsten op de beurs dan voor geldinjecties in de pro- duktieve sector. Buitenlands kapitaal voor de Argentijnse industrie blijft daarom onont beerlijk. Vandaar dat Neder landse ondernemers meer dan welkom zijn. Wanneer de bui tenlanders brood zien in de herboren economie, dan vol gen hun Argentijnse collega's vanzelf. Althans daar gokt de tandem Menem/Cavallo op. 'Minister' Van Rooy en haar gevolg kunnen daarom reke nen op een warm onthaal. AMSTERDAM - Het doek lijkt definitief gevallen voor het omstreden vastgoedfonds VHS. De aandeelhouders stemden gisteren tegen een reddings plan, wat volgens bewindvoer der A. Leuftink „de laatste red dingsmogelijkheid voor VHS was". Komende week zullen di rectie en bewindvoerders zich over verdere stappen beraden. Even leek de redding van het veelgeplaagde VHS nabij. Don derdag werd er een akkoord be reikt tussen de belangrijkste schuldeisers en de directie van VHS. Vastgoedfonds Uni-In- vest (UI) was bereid 14 miljoen gulden in VHS te steken, waar van 10 miljoen gulden bestemd was voor de grootste schuldei ser, de bank Van Lanschot. De overige 4 miljoen gulden was nodig om het jarenlange achter stallige onderhoud aan het on roerend goed te betalen. „Som mige panden zijn zo slecht dat het letterlijk binnenregent. Met de winter voor de deur moeten er reparaties verricht worden, anders zeggen de huurders massaal de huur op", aldus Leuftink. In ruil voor de kapitaalsinjectie zou UI 90 procent van de aan delen in VHS verwerven. Daar toe wilde VHS nieuwe aandelen uitgeven van nominaal 50 cent per stuk. De uitstaande aande len hebben een nominale waar de van 5 gulden, dus die moes ten worden afgestempeld. Er bestond onder de aandeelhou ders aanvankelijk veel verzet tegen deze afstempeling. „Uni- Invest krijgt voor 14 miljoen gulden een belang van 90 pro cent en de kleine aandeelhou ders blijven met de brokken zit ten", aldus een boze aandeel houder. Anderen vermoedden kwade opzet bij UI, omdat het vastgoedfonds zelf een relatie heeft bij Van Lanschot. Laatste redding Volgens Witteveen, directeur van VHS, was het reddingsplan van UI echter het enige alterna tief. „We hebben met meer dan 20 partijen gesproken en UI is de beste kandidaat. Als de aan deelhouders niet akkoord gaan met de afstempeling is het bin nen enige weken afgelopen met VHS. Vooral het acute opstap pen van de huurders is een le vensgroot probleem. De huren zijn nodig om de rentebetalin gen te voldoen. Als de huurin komsten ophouden, verklaren de banken ons failliet en blijft er voor de aandeelhouders in ie der geval niets over". Dat laatste argument haalde de tegenstanders de wind uit de zeilen. Slechts één aandeelhou der bleef tegen de afstempeling van de aandelen, de advocaat Heldring die optrad namens Elan Securities. Elan Securities is het bedrijf dat ineens opdook met een belang van ruim 16 procent in VHS. Waarschijnlijk behoren deze aandelen tot het pakket aandelen dat een tijd ge leden ineens spoorloos ver dween. Nu het weer opdook bleek het pakket groot genoeg om de redding van VHS te dwarsbomen. Het afstemmen van het red dingsplan leidde tot grote ver ontwaardiging onder de aan deelhouders en directie en cura toren. „Dit zijn maffiapraktij ken. Pure wraak op de bewind voerders", aldus een paar woe dende aandeelhouders. Achter het pakket van Elan wordt de hand van Robert Jan Doorn vermoed. Deze Doorn is de oude grootaandeelhouder en grote man achter de schermen van VHS. hij wordt er van verdacht zichzelf verrijkt te hebben aan VHS ten koste van de andere aandeelhouders. Vorig jaar werden hij en zijn maatjes door de bewindvoerders uit VHS ver wijderd en werden al zijn bv's, waarin hij zijn belangen had on dergebracht, failliet verklaard. Doorn was zelf op de aandeel houdersvergadering aanwezig, maar ontkende dat hij iets met het aandelenpakket van Elan te maken had. Wraak Volgens directie en aandeel houders was de afstemming van het reddingspakket echter de ultieme wraak van Doorn. Zelf verliest hij ook, want zijn aandelen zijn nu waardeloos ge worden. „De onderwereld houdt er een andere logica op na dan de bovenwereld", was de enige verklaring die een aan deelhouder kon geven voor de afstemming van het reddings plan. Leuftink kondigde aan een on derzoek naar de handel en wan del van de vormalige bestuur ders van VHS in te stellen. „Als er sprake is van onbehoorlijk bestuur zullen we de oude be stuurders persoonlijk aanspra kelijk stellen voor het faillisse ment". Los van het aangekon digde onderzoek loopt er al een enquête van de ondernemings kamer naar VHS. Ook dit on derzoek is er op gericht om eventueel wanbeleid van oud bestuursleden te onderzoeken. IM VAN DER MEULEN Italiaanse opera's wor de mooiste waanzinari- gezongen. Voor waan- >roza van dezelfde schit- ende kwaliteit kunt u te- ht op de chefsetages van imige grote Italiaanse lernemingen. Op die eta- zwaaien schier waanzin- e optimisten vaak de ?ter. edacht dit toen Pirelli Hol- aankondigde 46,5 miljoen delen a tien gulden tegen koers uit te geven. Dit ver- kelijke aandeel werd in de n tachtig tegen een prijs 54 gulden op de Amster- ïse effectenbeurs geïntro- eerd. De huidige koers ligt ele guldens boven die part 's van een tientje. Een lok- nk is een recht van voor voor de bestaande aan houders. de beurs is de emissiekoers tien gulden 'idioot laag' oemd, maar gezien de voor- ichten voor de wereldban- industrie kan 'iets aan de ekant' net zo goed van toe- 'ing zijn. Overigens blijkt, Michelin weer iets beter lit en daarmee ontstaat de beleggers een dilemma de bovenste plank. Moet aandeel Pirelli op de huidi- idioot lage koers' worden ekocht om te kunnen profi le van een aantrekkende kt of moet de emissie toch r beter genegeerd worden, laatste lijkt ondanks alles labberd belabberd de gang van za- bij Pirelli is blijkt duidelijk ien verlies in 1991 van 511 °en gulden. Door een an- methode van afschrijven Ide het verlies dit jaar zodat het verlies in de ste zes maanden terugliep 76 miljoen gulden. In hoe ra hier sprake is van het soort creatief boekhouden, waarmee tot voor kort zo su bliem werd gewerkt bij Philips Electronics, weet ik niet. Het is aardig u hier te herinne ren aan twee artikelen uit 1989. Op 6 juni van dat jaar schreef de Volkskrant: „In het spoor van DSM en DAF hopen de Italianen flink te scoren met hun aandelen. In totaal worden er negen miljoen op de markt gebracht. Hiermee wordt het aandelenkapitaal vergroot met 25 procent. Het bankensyndicaat dat de emis sie begeleidt, heeft een optie op nog eens twee miljoen stuks. Vooralsnog rekent Pi relli op een klapper van maxi maal 638 miljoen gulden". In hetzelfde artikel ook dit: „De Britse investeringsbank Mor gan Stanley presenteerde in grote oplage een brochure waarin uitgebreid de concur rentie werd doorgelicht en die na lezing tot de conclusie moest leiden dat Pirelli zo'n beetje de beste bandenfabri kant ter wereld is Afnemende vraag Béste bandenfabrikant of niet, ruim een halfjaar later werd al wat zorgelijk gedaan over een afnemende vraag naar auto banden, waardoor concurrent en marktleider Michelin werd gedwongen zijn investerings programma's te herzien, ter wijl in juli 1990 een belangrijk lager halfjaarresultaat werd aangekondigd. In december 1990 werd verklaard, dat voor 1990 ongeveer quitte zou wor den gespeeld. Het bleek uitein delijk een verlies van 9,9 mil joen gulden te zijn geworden. Bij al deze ellende kwam nog de mislukte overnamepoging van de Duitse Continental bandengroep. Die grap heeft Pirelli de lieve som van ruim 500 miljoen gulden gekost. Een boeiend aspect van de ko mende emissie is, dat Conti nental dezer dagen aangekon digd heeft een belang in Pirelli te willen nemen. Als de Duit sers de gehele emissie overne men hebben zij in elk geval een 50 procents belang. Enkele aandeeltjes op de beurs bijge- kocht en een meerderheidsbe lang is een feit. Bar en boos was ook een be kendmaking aan de vooravond van de aangekondigde emissie, dat rekening diende te worden gehouden met een nieuwe re organisatie door de aanzienlijk slechtere vooruitzichten. Pirelli opereert in de verkeer de branche, zodat de vraag ge rechtvaardigd lijkt of enige koersstijging in de lijn der ver wachtingen ligt. Over een eventuele hervatting van de dividenduitkeringen spreek ik liever niet. Geschrokken Het Pirelliconcern maakt au tobanden en is dus een toele verancier van de auto-indus trie. De ernstigste problemen voor Pirelli zijn een langere le vensduur van die banden, waardoor vervanging niet zo snel behoeft te geschieden als vroeger. Daarbij komt, dat de produktie van nieuwe auto's wereldwijd schrikbarend te rugloopt. De berichten, die op het ogenblik uit de auto-indus trie worden ontvangen zijn ronduit onheilspellend. Ern stige omzetproblemen met als gevolg zware concurrentie, massa-ontslagen, alsmede winsten, die in verliezen ver keren. Tegen deze achtergrond wekt het geen verbazing, dat in stanties als de Amsterdamse effectenbeurs en de Vereni ging van ^Effectenbezitters (VEB) behoorlijk geschrokken zijn van Pirelli's wilde plan. Overigens, wie de analyse volgt van die banken, die in de beleggerswereld een naam hebben te verliezen, komt al snel tot de conclusie dat een aandeel als Pirelli doodgezwe gen wordt. In de oktoberuitga- ve van 'Beleggingsperspectie ven Nederland' van Pier son, Heldring en Pierson (PHP) wordt van Pirelli weliswaar gezegd dat de relatieve koer sontwikkeling in de afgelopen twaalf maanden 12,3 procent positief was, maar die gedegen ogende studie werd op 2 okto ber afgesloten - dat was dus voordat het waanzinnige emis sieplan van het Italiaanse con cern wereldkundig werd. Triest is tenslotte het feit, dat in de bandenbranche altijd nare dingen gebeuren. Denk slechts aan de jarenlange el lende bij Vredestein en aan de vele fusies en liquidaties van bandenfabrieken in binnen- en buitenland. Elke personen auto heeft weliswaar vier ban den plus een reserveband no dig, terwijl vrachtautocombi naties vaak met een veelvoud aan (veel zwaardere) banden Europa doorkruisen. Die vrachtwagenbanden slijten natuurlijk veel sneller, maar ondanks alles kan zelfs in uit gesproken gunstige autojaren niet gesroken worden van een echt bloeiende industrie. En aangezien de gehele auto-in dustrie ellendig slecht draait en vrijwel geen enkele top functionaris nog enig licht aan het einde van de tunnel ziet, lijkt het verstandig het nobele aanbod van Pirelli ondanks eerder genoemd dilemma te la ten voor wat het is. Idoor HENK VERKERK DEN HAAG „Nederland heeft traditioneel een gebrek aan belangstelling voor Oost- Europa. Toch heeft ons land be hoefte aan een welvarend oos ten", zegt Meijer Viol. „Wij hebben veel mogelijkheden. Ons imago is goed, we zijn prag matisch en klein. Dat werkt in ons voordeel. We hebben het in Oost-Duitsland niet zo gek ge daan. We kijken de kat uit de boom, maar dat is onze han delsgeest. Het is alleen jammer, dat Nederland zich qua investe ringen niet meer heeft geënga geerd". Hij weet waar hij over praat. Na 23 jaar bestuurslid te zijn ge weest bij de raad van bestuur van KNP werd Meyer Viol ge vraagd in januari 1991 als di rectielid van de Treuhandan- stalt te gaan werken. Als enige Nederlander naast 51 Duitse directeuren. Ruim 11.000 be drijven moesten worden ver kocht, gesaneerd of geliqui deerd. Daarnaast privatiseerde Treuhand een gebied van 3,7 miljoen hectare, even groot als Nederland. Een officier van jus titie was speciaal benoemd voor de interne controle op de 3000 medewerkers, van wie zeventig procent Oostduits was. „Speculatiedrift is het eerste waarmee het oosten kennis maakt", herinnert Meyer Viol zich. „Ze hebben veertig jaar in een totalitair systeem, in een isolement geleefd. Door dat iso lement kon het systeem zich handhaven. Met lage prijzen om de bevolking koest te hou den. De snelheid, die de mark en de politiek in Bonn stellen was voor de mensen in het oos ten niet bij te benen". Museum „Toen ik het eerste bedrijf zag, dacht ik: dat kan zo naar het in Mr. P.G. Meyer Viol, voormalig directeur van de Treuhandanstalt: „De Letten moeten leren zich kritisch op te stellen tegenover hun handelspartner". foto: vincent jannink dustriemuseum. Later bleek dat ze allemaal zo waren. Als er al was geïnvesteerd gebeurde dit op een manier die niet paste in de wereldmarkt. Dat was bij verkoop ook het probleem: hoe waardeer je machines, die wel produceren maar vijftig jaar oud zijn". Tijdens een lunchbijeenkomst in Zutphen van de Nederlandse maatschappij voor nijverheid en handel zette Meyer Viol deze week de problemen op een rij, die hij het afgelopen jaar heeft omtmoet bij de privatisering. Het verouderde machinepark, de factor arbeid, onroerend goed en management. „Alles was daar veertig jaar van bo venaf voorgeschreven. Een on dernemer hoefde niet eens de balans op te maken, als er al een balans was. Ze waren niet ge wend aan discussies. Goedgelo vig. Ze moeten leren zich kri tisch op te stellen tegenover hun handelspartner. Het den ken moet van industrieel ge richt naar dienstverlenend gaan. Van monopolie-denken naar concurrentie-denken. Van arbeidsintensief naai- informa tie-intensief.De Duitse wet biedt het wettelijke kader. Het mentale kader duurt veel lan ger". Letland De klus in Berlijn is geklaard. De divisie van Meyer Viol moest 130 bedrijven privatiseren. „Wij hebben onszelf overbodig gemaakt", concludeert hij. Toch denkt hij niet, vlak voor zijn vertrek naar Letland, dat de ervaring die hij opdeed in Berlijn in Riga meteen toepas baar is: „Ten eerste hebben de Duitsers geld en de onderne mers die bedrijven kochten geld. Daar hoeven de Letten niet op te rekenen. Zij hebben geen geld, dus moet dat met certifica ten, omdat ze ook niet alles aan het buitenland willen verko pen. Verder zijn Duitsers Duit sers. Niet elke Let is Let. In de hoofdstad Riga is zelfs de meer derheid Russisch. Het oud-bestuurslid van de KPN kan aan een nieuwe klus beginnen. Op de vraag waarom een 68-jarige oud-ondernemer nog eens als 'gastarbeider' naar een Baltische staat vertrekt, zegt hij beslist: „Zelf meewer ken aan de verandering en het feit dat ze je nodig hebben. Dat gevoel heb je hier niet". Informatie Zelf gelooft hij dat het onderne mersschap ter plekke moet worden aangeleerd. „Winst ma ken is daar nog een vies woord. Ze zien het als een maffiaprak tijk, als je goedkoop inkoopt en duur verkoopt. Ons land is groot geworden als handelsna tie met zulke 'maffia-praktij ken'. Er is geen geld. Als je het aan de eigen burgers wilt verko pen, dan moet je eerst kijken hoe het management is. Het westen, dus ook Nederland moet voorwaardescheppend in vesteren in de infrastructuur: wegen, energie, informatie". Volgens Meyer Viol is het juist die informatie die uiteindelijk de totalitaire regimes ten val heeft gebracht: „Informatie is hun natuurlijke vijand. Kennis geeft mensen macht, maakt ze mondig. Gorbatsjov is de ont steker. Alleen door opening naar het westen kon men vol gens hem de enorme kloof op het gebied van de informatie technologie overbruggen". Op de vraag of hij tevreden is over het aantal economische Doornroosjes die hij in zijn Oostduitse jaar heeft wakker gemaakt, aarzelt de onderne mer: „Het gaat moeizaam. En kelen schieten eruit. De mense lijke kant van de verandering bezie je als buitenstaander op een afstand. En juist menselijk gezien kunnen ze de verande ringen niet bijbenen".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7