foidóe <3owa/nt PPW Afstand Europa en burger moet kleiner Tl4 Dagen Gratig n Metaalmoeheid wellicht oorzaak loslaten motor Los nummer A2 A5 A7 B1 C3 D1 D4 D6 D7 Geldloper van Rijswijkse supermarkt doodgeschoten Kerncentrale stilgelegd uit ongenoegen EG-leiders aan slot top Birmingham: Fraude met vaarbewijzen Duitse politie onderschept weer uranium BOEKEN MARKT AUTO-HEEMSKERK Akkoord in SER over economische koers CdcUcSouACvrit ZATERDAG OKTOBER 1992 32 PAGINA'S in vier katernen aticanum II In terugblik, nneringen aan de toekomst zwangerschap It Duitsland in greep is vrijwel zeker failliet DEN OMGEVING tille heimachine' pr werk Rijnkade jurland' in t: Een komen aan van vips osser Van Bakel lijft een optimist Ikom in Ossitanië nderen zonder vaderland p de buik voor mieren (antiespreiding de piste redden •LIJK LEVEN/OPINIE A2 N ROY c.s (DVOCATEN •burg 55, 2311 GH Leiden. TeL 1071) 122362 Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 84ste jaargang no. 25471Losse nummers 1,50. Vandaag half tot zwaar bewolkt en enkele buien, mogelijk met hagel en onweer. Middagtem- peratuur ongeveer 9 graden. Wind uit zuidwest tot west, zwak tot matig rond kracht 3. Morgen overwegend veel be wolking en van tijd tot tijd re gen. Kans op lichte vorst. RIJSWIJK Twee gewapende overvallers hebben gisteravond een 35-jarige in Zoetermeer wonende medewerker van de Rijswijkse su permarkt Aldi op de Haagweg doodgeschoten. De man wilde de dag opbrengst van de supermarkt in de nachtkluis van de ABN-Amro- bank aan de Rijswijkse Geestbrugweg deponeren. Even voor hij bij de bank was, dwongen twee mannen met bivakmutsen op, hem zijn tas met daarin een geldcassette af te geven. De supermarktmede werker ging hier niet mee akkoord, waardoor een worsteling ont stond. Hierbij viel het eerste schot, dat echter geen doel trof. De bei de overvallers wisten het geld aan de man te ontfutselen en renden schuin de Haagweg over in de richting van het park Hofrust. De Zoetermeerder zette de achtervolging in, waarop een van de twee mannen gericht op de man schoot en hem dodelijk raakte. De super marktmedewerker overleed ter plekke. Het was gisteravond nog niet bekend hoeveel geld er is buitgemaakt. Sarah Ferguson eist schadevergoeding van miljoenen voor publikatie foto's PARIJS Sarah Ferguson, de Britse hertogin van York, en de Amerikaanse zakenman John Bryan hebben voor een Franse .rechtbank van een Frans foto-bureau en een Frans tijdschrift elk een schadevergoeding geëist van 11 miljoen frank (ongeveer 4 mil joen gulden) voor de publikatie van omstreden foto's waarop de hertogin topless te zien is en in omhelzing met John Bryan. De rechtbank doet waarschijnlijk uitspraak op 25 november. Van Pa ris Match, dat de foto's plaatste wordt zes miljoen frank verlangd, van de distributeur van het blad een miljoen en van de fotograaf en het betrokken fotobureau zeven miljoen. Ook willen de hertogin van York en John Bryan dat de gewraakte foto's aan hen worden overhandigd. De advocaten van het stel baseren hun eisen op de strenge Franse privacy-wetten. De advocaten van de tegenpartij vinden dat er geen sprake is van inbreuk op de privacy, maar van vrijheid van informatie. De gedagvaarde fotograaf, Delphine Le- faucheux, heeft nooit toegegeven dat hij de foto's genomen heeft en vindt dat de hertogin maar moet bewijzen dat dit zo is. PALUEL Een ontevreden werk nemer heeft de kerncentrale van Paluel in Normandië 24 uur stilge legd. Het incident, dat zich donder dag voordeed, had volgens de direc tie geen gevolgen voor de veiligheid. De werknemer was van mening dat hij te weinig verdiende en zei uit „wraak" drie noodknoppen te heb ben ingedrukt waardoor veilig heidssystemen de reactoren uit schakelden. Hij zal disciplinair wor den gestraft. Miljoen dollar voor kinderen uit voormalig Joegoslavië DEN HAAG Minister Pronk (ontwikkelingssa menwerking) heeft een miljoen dollar beschikbaar gesteld aan UNICEF, het kinderfonds van de Vere nigde Naties (VN), voor de kinderen in het voorma lige Joegoslavië. Inmiddels is met de strijdende par tijen voor de eerste week van november een „staakt- het-vuren" overeengekomen. Die periode zal worden gebruikt om ongeveer een miljoen kinderen in nood van kleding, schoeisel en dekens te voorzien met het oog op de naderende winter. De totale kosten voor dit programma bedra gen zes miljoen dollar. Het Nederlandse Rode Kruis zal voor de aankoop en het transport zorgdragen. De distributie in het voormalige Joegoslavië wordt geregeld door UNICEF dat vanuit Zagreb, Split en Belgrado opereert. BIRMINGHAM - Europa moet dichter bij de burger worden gebracht en een meer open karakter krijgen. Dat hebben de EG-regerings- leiders gisteren gezegd aan het einde van hun 'crisistop' in Birmingham. Metdie verklaring pogen de EG-leiders de groeiende onrust over de macht van Brussel in te dammen en een snelle ratifica tie van de verdragen van Maas tricht mogelijk te maken. Pre mier Lubbers toonde zich na af loop van het overleg optimis tisch. „Met de voortgang van de ratificatie van de verdragen van Maastricht gaat het bepaald niet slecht", aldus de premier die de top als „nuttig" om schreef. Om de burger dichter bij Europa te brengen moeten de discussies van de EG-minis- terraden een meer open karak ter krijgen. De burger moet be ter over de gang van zaken in de EG worden geïnformeerd. De nationale parlementen moeten nauwer betrokken worden bij de activiteiten van de Gemeen schap. En het Europees Parle ment krijgt een belangrijker'rol toebedeeld in het „democra tisch proces in de EG". Over de manier waarop dat moet gebeuren, liet de top zich gisteren nog niet uit. De EG-mi- nisters van buitenlandse zaken zullen een en ander voor de Eu ropese top, die in december in Edinburg wordt gehouden, na der uitwerken. Premier Lubbers zei na afloop van het overleg dat het doel van de top „het herstellen van de gemeenschappelijke inzet" was. Dat is volgens de premier gelukt. Minister Van den Broek zei „het gevoel te hebben dat we over de ergste crisis heen zijn. Er is een ondertoon van opti misme te bespeuren". „Wij bevestigen dat beslissin gen zo dicht mogelijk bij de bur ger moeten worden genomen", zo heette het in de slotverkla ring van Birmingham. „De Ge meenschap kan alleen' hande lend optreden als de lidstaten haar daartoe de bevoegdheid hebben gegeven", aldus de ver klaring, die ook gewag maakt van het feit dat „de EG uitslui tend tot actie moet overgaan als het niet anders kan Pagina A4: „Brussel verdient de zwarte piet niet". Pagina A5: „EG kan alleen verder met steun burger". iiël stelt Militarisering an voor' 'VLEM De Israëlische wil Syrië nieuwe voor tdoen over de bezette Go- j°gte. De regering-Rabin 2 volgende week tijdens 'edesonderhandelingen t Midden-Oosten een ge- terugtrekking en erzijdse demilitarise- 1 het gebied willen voor- Dat heeft het Israëli blad Jediot Acharonot VLISSINGEN - De rijkspoli tie te water in Vlissingen heeft zeventien mensen aangehou den die worden verdacht van fraude met vaarbewijzen. Ze zijn allen afkomstig uit Zeeland en Zuid-Holland. De politie schat dat er in totaal 650 valse vaarbewijzen in omloop zijn. Sinds 1 april 1992 is een klein vaarbewijs verplicht voor mo torboten die sneller kunnen va ren dan twintig kilometer per uur en voor schepen die langer zijn dan vijftien meter. Het vaarbewijs kan alleen worden verkregen door het afleggen van een landelijk examen. Voor schippers in de beroepsvaart is het vaarbewijs al sinds 1 april 1991 verplicht. De fraude is ge pleegd met beide soorten vaar bewijzen. Uit het onderzoek bleek dat een klein vaarbewijs te koop was voor 500 gulden, terwijl een groot vaarbewijs 750 gulden kostte. BERLIJN De Duitse politie heeft in Beieren 2,2 kilo urani um in beslag genomen en zeven mensen, in meerderheid Tsje- choslowaken, gearresteerd. Het dinsdag op een parkeerplaats langs de autosnelweg bij Mün- chen onderschepte uranium was voor een half miljoen dollar op de markt aangeboden. Een eerste onderzoek ter plekke wees uit dat het om hoog ver rijkt uranium 234, 235 en 238 ging. Het materiaal zou uit Oost-Europa afkomstig zijn en via Polen naar Duitsland zijn gesmokkeld. De Duitse douane noemde de onderschepping een klap voor de atoommaffia. De politie werd op het spoor gezet na -de arrestatie van Poolse smokkelaars, vorige week in Frankfurt. Zij hadden radioac tief cesium-137 en strontium- 90 in hun bezit. Een van de ar restanten vertelde dat in Duits land zeker 20 kilo uranium op de markt is. ADVERTENTIE Maandag 19 oktober a.s. 0P DE VISMARKT van 11.00 tot 17.00 uur. Tran OFF. DEALER LEIOEN QNISSANI ROELOFARENDS VEEN Lammenschansweg 128 Alkemadelaan 1 Tel. 071-310811 Tel. 01713-12866. Erewacht voor Willy Brandt Duizenden zijn gisteren in het stadhuis van Berlijn zwijgend langs de opgebaarde stoffelijke resten van Willy Brandt geschuifeld. Sommigen huilden toen zij voor de kist van Brandt stonden, die bedekt is met de Duitse vlag en omringd door een erewacht van de politie. FOTO AP Pagina A5: Duizenden Berlijners rouwen om Willy Brandt DEN HAAG - In de Sociaal Economische Raad (SER) is gisteravond overeenstem ming bereikt over de econo mische koers in Nederland voor de middellange termijn. Hoogtepunten van de door een SER-commissie voorbereid ont werpadvies, dat nog door de vol tallige raad moet worden goed gekeurd, zijn handhaving van de koppeling als onderdeel van het inkomensbeleid, matiging van de lonen en de opdracht aan werkgevers om in dienst te nemen. Zowel de politiek als de sociale partners achten een eensgezin de SER van groot belang, ge zien de sombere economische voorspellingen voor volgend jaar. Een unaniem SER-advies kan immers de weg plaveien voor een centraal akkoord tus sen overheid, werkgevers en vakbeweging over loonmati ging en verbetering van de werkgelegenheid. Het compromis was in grote lij nen bekend. In ruil voor mati ging van de lonen zijn werkge vers bereid banen te scheppen, vooral aan de „onderkant" van de arbeidsmarkt. De overheid moet daar echter wel verlich ting van de collectieve lasten druk tegenover stellen, waar door het verschil tussen bruto en nettolonen - de wig - wordt verkleind. Dat maakt het voor werkgevers interessanter om mensen in dienst te nemen, omdat zij hun werknemers lagere brutolonen kunnen betalen. Verhoging van het arbeidskostenforfait moet werkenden een fiscaal voordeel bieden ten opzichte van men sen met een uitkering. Erg concreet is de ontwerpove reenkomst overigens niet. Er staat bijvoorbeeld niet in hoe veel banen het ontwerpadvies moet opleveren. Ook het begin punt is niet helemaal duidelijk. Of nu eerst de lastendruk om laag moet, waardoor de werkge legenheid wordt vergroot, of het omgekeerde, maakt de tekst niet duidelijk. De tekst spreekt wel over be paalde groepen die de vruchten van het beleid moeten kunnen plukken, zoals langdurig werk lozen en allochtonen. Europa en het Verdrag van Maastricht Op maandag 19 oktober 20.00 uur zullen staatssecretaris P. Dankert, P. Rozemond (Clingendael) G. Schutte (GPV) en C. Weigraven (De Volkskrant) onder leiding van S. Patijn, Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland spreken over Europa en het Verdrag van Maastricht. Plaats: Provinciehuis Zuid-Holland. Koningskade 1. Den Haag (bij het Malieveld, vijf minuten van station Den Haag CS) Zaai open vanaf 19.30 uur. U bent van harte welkom om mee te discussiëren. HOOFDDORP - Metaal moeheid is de mogelijke oor zaak van het loslaten van de rechter binnenmotor van het op 4 oktober neergestorte El- Al-vliegtuig. Dat heeft het hoofd van de luchtvaartin spectie, ir. H.N. Wolleswin- kel, gisteren verklaard. Wolleswinkel baseert zijn ver onderstelling op een trekstang van de motorophanging van de derde motor die afgebroken is terug gevonden, ver verwijderd van de plek waar de derde mo tor zelf is terecht gekomen. Daaruit zou zijn af te leiden dat de trekstang eerder is. afgebro ken. Voorts is gebleken dat het ongeluk grote gelijkenis ver toont met een vliegramp met een Chinese vrachtjumbo op 29 december 1991 bij Taiwan. Bei de vliegtuigen waren even oud en hadden evenveel vluchten gemaakt voor zij neerstortten. De luchtvaartinspectie heeft de Amerikaanse luchtvaartautori teiten daarvan in kennis ge steld en heeft tegenover de Amerikaanse luchtvaartautori teiten haar twijfels geuit over de luchtwaardigheid van dit specifieke type vrachtvliegtuig met deze levensduur. Pagina A3: RLD wil onderzoek naar vrachtvliegtuigen Zaterdag is uitgerekend zo'n dag waarop veel mensen die niet tot de gelukkigen behoren die een abonnement op een krant hebben een zogenaamd 'los nummef kopen. Om eens kennis te maken met de krant. Behalve tal van verslaggevers en de hoofdredacteur in de commentaarkolom ontmoeten ze dan de columnisten Marinus van den Berg en Bert Jansma. Op de economiepagina Wim van der Meulen, die het wekelijks heeft over Geld Goed. En dan hebben we het nog niet over Den Haag en omgeving en de bijlage Zaterdag. Een mooie dag om kennis te maken, maar nog mooier om de kennismaking te verstevigen, wat via de bon veertien dagen lang gratis kan. Wie weet wordt 'los' dan nog eens 'vast'. I Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: Iö maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. P 1 Dhr/Mevr: Voorl: i Straat: Postcode/Plaats: Gemaskerd protest Gemaskerde jongeren zwaaien met Palestijnse vlaggen tijdens een demonstratie gisteren in Oost-Jerusalem. Het protest was gericht te gen de Israëlische regering na de dood van een Palestijnse honger staker in een gevangenis. FOTO:£PA AUTOVERHUUR F.PRAM&EBH Verhuur van luxe auto's en busjes vanaf 35- p dag HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Achtste geval polio I Telefoon: UDDEL Een zesjarige jon gen uit Uddel is met lichte ver lammingsverschijnselen opge nomen in het Juliana-zieken- huis in Apeldoorn. Het gaat vermoedelijk om polio, hoewel de definitieve uitslag over enke le dagen pas bekend is.. De jon gen was niet tegen het poliovi rus ingeënt, aldus een woord voerster van de gemeente Apel doorn. (voor controle op bezorging) (Indien daartoe aanleiding bestaot, kon een vt j Bel 071-313677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag •n proefabonnement worden gewei 711848 003017

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1