Crosser Van Bakel blijft een optimist Krachtproef voor Oranje Onverwachte Nederlandse explosie in de laatste ronde Smyslov verder in Interpolis-toernooi Sport Leidse Courant zaterdag 17 oktober 1992 refan Edberg [geschakeld ryo - Stefan Edberg is in met 1,7 miljoen gulden ge- eerde tennistoernooi van cyo blijven steken in de artfinales. De Zweed, die »pt voor het eind van het jaar appositie op de wereldrang- te heroveren op Jim Cou- erloor in drie sets van de Alexander Volkov: 3-6 6-3 Met Volkov plaatsten de ■rikanen Ivan Lendl en Mi ll Chang en de Zweed Hen- lolm zich bij de laatste vier. dl maakte indruk tegen de vierde geplaatste Kroaat an Ivanisevic: 6-3 6-4. ng zegevierde niet zonder ite over zijn landgenoot ny Thorne, die in de derde Richard Krajicek had onnen (7-6 6-3). Holm be ng de als zesde geplaatste lafrikaan Wayne Ferreira 7-6 6-2. De indeling voor de finales is: Lendl-Chang [olm-Volkov. A steunt illa ch De FIFA heeft ver- rd dat Sevilla tot nu toe aan erplichtingen ten opzichte Napoli, in verband met de sfer van Maradona, heeft aan. Volgens de wereld- jalfederatie heeft de nse club de eerste aanbeta- ruim vier en een half mil- gulden, overgemaakt. Don- nog had Napoli dit ont- bij de FIFA aangedron- op een voorlopig speelver- voor de 31-jarige Argentijn janje. jtaal dient Sevilla ruim elf gulden te betalen voor adona, die na een schorsing vijftien maanden onlangs entree maakte. ie gestraft r toneelspel len - Gordon Durie, r van Tottenham, is door chtcommissie van de En- voetbalbond voor drie geschorst. Hij zou on- in het duel met Coventry blessure hebben voorge- B. De Schotse international in in botsing met verdedi- -Andy Pearce. Durie rea- _de geirriteerd, de spelers ■ten op elkaar af en Durie Èich vallen. De scheidsrech- Igaf hem de gele kaart we- .s aanstellerij. Durie gaf Bi commentaar op de opzien- inde uitspraak. Zijn zaak- nemer Gordon Taylor wel: ■eputatie en geloofwaar- d van deze speler zijn itast. Hij zal zeker in p gaan". Taylor zei dat vi- ïelden alleen maar tot raak van Durie hadden •n leiden. „Het is duide- chtbaar dat beide spelers raken. De jury kan on- (ijk beoordelen hoe hard daarbij is getroffen". op het je geroepen )lympique Marseille zal pj de tu chtcommissie van inse voetbalbond moeten woorden voor de elle- ;oot, die hij in het duel lonaco uitdeelde aan Jür- linsmann. De Duitse in- ional raakte daardoor minuten bewusteloos. De lsrechter ontging het de televisie-camera's ui Bosch jt thuis ^°posch De basketballers Ig en Bosch spelen in de der- )l|de van de strijd om dè Eu- bekerwinnaars we van de strijd o iCup voor bekerwinnaars ^jthuis tegen Zaragoza. De Urn is op 3 november in De omzetting vond door een popconcert in pspoort. anners _assen Irews Drie volslagen lende Japanse golfers pn op de tweede dag van (ernooi om de Alfred Dun- pp voor een grote verras- puhara, Makino en Kura- [versloegen de Spanjaar- nenez, Rivero en Olaza- Pe drie een of meermalen van een wedstrijd op lopese Tour. «iirghe Popescu r esseerd Moven PSV kan morgen, liftwedstrijd tegen Willem beroep doen op Gheorg- ^pescu. De Roemeense ver- kampt met een spier- Jre. Popescu mist ook het r J ^uel in de tweede ronde toernooi om de Europa llelV00r landskampioenen, Jag in Griekenland tegen 'me ene' P°Pescu Is niet de jPSV'er die tegen de Til- ?eJS ^^reekt. Tegen Wil- [kan ook Adri van Tigge- istT meesPelen- De verdedi- ^schorst en zal de wed- 1 dus vanaf de tribune volgen. Het veldritseizoen is al weer enkele weken bezig, maar sportminnend Nederland wordt daar vooralsnog niet warm of koud van.Daar komt snel verandering in", zegt Frank van Bakel. Straks besteedt de NOS veel zendtijd aan ons en dan volgt de rest vanzelf wel". doorGuidoBindels Den Haag De veldrijders zijn in Nederland nog steeds op zoek naar erkenning. Het cross seizoen is al weer een tijdje gele den begonnen maar aan velen is dat voorbij gegaan. Van de eer ste Super Prestige-rit, in het Zwitserse Eschenbach, maak ten de meeste kranten slechts via het uitslagenblok gewag. En dat terwijl de Nederlandse ex- wereldkampioen Henk Baars daar toch tweede werd. De belangstelling voor de in de modder ploeterende mannen wordt in Nederland elk jaar een beetje minder. En dat staat haaks op de erkenning die de in ternationale wielerbond dit sei zoen aan de crossers geeft. In het elfde jaar van'de wedstrij dencyclus om de Super Prestige wordt er immers met een heuse FICP-lijst gewerkt. In navol ging van de vedetten van de weg, krijgen nu ook de veldrij ders hun punten. Frank van Bakel is in dat nieu we klassement de beste Neder lander. Hij staat negende, heeft 144 punten, een totaal dat een wegrenner moeiteloos een jaar salaris van 140.000 zou ople veren. Maar Van Bakel moet het met heel wat minder doen en eigenlijk is hij daar niet eens ontevreden mee. „Veldrijden is nog steeds m'n hobby en wie kan er nu zeggen dat hij van zijn hobby zijn beroep heeft gemaakt? Natuur lijk, de wegrenners verdienen veel meer, maar daar mogen wij ons niet aan spiegelen. Zonder het crossen was ik timmerman geworden en dan had ik het fi nancieel slechter gehad dan Drieëndertig jaar is hij al weer, de optimist onder de veldrij ders, één der regelmatigsten toch ter wereld. In het klasse- Frank van Bakel ploetert in de modder. „Wie kan er nu zeggen dat hij van zijn hobby zijn beroep heeft gemaakt" ment over alle verreden Super Prestige-wedstrijden staat Frank van Bakel tweede, met een achter de al lang gestopte Hennie Stamsnijder, maar vóór ex-grootheden als Paul de Brauwer en de veelvuldige Bel gische wereldkampioen Roland Liboton. Uitstraling Toch levert dat Van Bakel slechts in kleine kring erken ning op. Hij mist nu eenmaal de uitstraling die iemand als Adri van der Poel wel heeft. Soms wordt hem dat onder de neus gewreven, maar ook daar zit Van Bakel niet mee. Hij vindt zichzelf een gelukkig mens en al die sombere verhalen over zijn favoriete sport, ach, dat valt volgens hem dus best mee. „Natuurlijk, toen ik terug kwam van die eerste Super Prestige-veldrit in Zwitserland en de Nederlandse kranten las, schrok ik. Welgeteld één enkele ochtendkrant had er aandacht aan besteed. Ik vond dat vooral sneu voor Henk Baars, die zo schitterend tweede was gewor den. Toch denk ik dat die be- langsteling hier de komende weken weer voldoende gaat groeien". „Veldrijden wordt in Neder land pas gewaardeerd als het wegseizoen definitief is afgelo pen en het echt winter wordt. Straks, als de Super Prestige- ritten in Gieten en Valkens- waard zijn, besteedt de NOS daar telkens twintig minuten zendtijd aan, dan gaat een en ander vanzelf weer leven". Het is voor Frank van Bakel en de zijnen te hopen, maar zelfs een 'positivo' als hij kan toch ook niet ontkennen dat de gou den tijden van weleer, toen gro te kampioenen als Hennie Stamsnijder en Roland Liboton de dienst uitmaakten, al weer veel te lang voorbij zijn. De Ne derlander en de Belg zorgden altijd voor vuurwerk, vóór, tij dens en ook na de koers. Lief voor elkaar De mannen die daarna kwamen zijn, zo is de algemene opinie, te lief voor elkaar, ze staan elkaar te weinig naar het leven. Tij dens de wedstrijd vechten ze weliswaar op het scherpst van de snede, maar meteen daarna aaien ze elkaar weer compli menterend over de bol. Watjes in deze van originé toch zo kei harde mannensport, dat spreekt het volk niet aan. Van Bakel: „Maar moeten we dan geforceerd de confrontatie zoeken? Moeten we dan rolle bollend over straat gaan, terwijl we elkaar respecteren? Stam snijder en Liboton speelden al tijd toneel. Wellicht sprak dat dan aan, maar serieus was het allemaal niet. Ze konden het zich veroorloven omdat ze met kop en schouders boven de rest uitstaken. Ze konden het pu bliek bewerken en elkaar zoge naamd naar het leven staan, omdat zij tijdens de koers toch geen derden in hun buurt hoef den te dulden". „Het veldrijden heeft tegen woordig een veel bredere top. Er zijn er zoveel die kunnen winnen en als er twee een spel letje gaan spelen om het pu bliek te bekoren, krijg je al snel dat een derde daarvan gaat pro fiteren. Stamsnijder en Liboton konden wat regelen met elkaar, maar de generatie van nu biedt het publiek een veel spannen der wedstrijd verloop". Beter En het gaat nog beter worden. Door de invoering van het FICP-klassement zal er nóg meer strijd worden geleverd. Er zal niet alleen meer om de eer ste plaats worden geknokt, ook de vijfde levert immers wat op. Het publiek gaat dat op den duur echt wel waarderen. Je ziet het nu al in België, Zwitser land, en andere landen gebeu ren. De crossen varen er wel bij. Ik denk zelfs dat straks de tijd komt dat een veldrijder een jaarsalaris van één ton zal kun nen verdienen". „Zelf zal ik dat wellicht niet meer meemaken, maar het is nu al beter dan vroeger. Ik heb in Mode Express een prima sponsor, ik kan zo'n vijfender tig koersen per seizoen een goed startgeld krijgen. Door die puntenwaardering wordt straks het prijzengeld ook ho ger, dus mij hoor je niet klagen. Van der Poel, Simunek en De Bie, die drie toppers zullen wel licht wat water bij de wijn moeten doen, maar verder kan iedereen van deze vernieuwin gen profiteren". „Straks zal ook het Nederland se publiek de weg naar de veld- ritten weer vinden. Want deze sport blijft altijd bestaan. Niks geen ploegenspel, geen combi nes, maar één uur lang voluit gaan. In een gevecht van man tegen man. En het mooie is, de sterkste zal negen van de tien keer winnen. Goed, de media in Nederland laten het momenteel afweten, maar dat zijn we ge wend de laatste jaren. Naarma te het seizoen vorderde is dat elke keer weer goedgekomen. Dat zal ook nu het geval zijn. Wie weet zelfs meer dan ooit". HANDBAL DAMMEN door Peter Lotman Den Haag Het jaarlijkse Hol land Toernooi voor landenploe gen wordt van dinsdag 20 tot en met zaterdag 24 oktober gehou den in Schiedam. Het is, vanwe ge de voorbereiding op het WK zaalhandbal, de sterkste editie die ooit is georganisëerd. Naast het Nederlandse vrou wenteam maken Noorwegen (zilver tijdens de Olympische Spelen), Rusland (brons), Duitsland (vierde) en de tradi tioneel sterke Kandbalnaties Roemenië en Polen deel uit van de topbezetting. Voor bondscoach Ton van Lin- der vormt het Holland Toer nooi een perfecte wedstrijden reeks in de aanloop naar het WK, begin december, in Litou wen. „Ik heb bewust voor deze inten sieve voorbereiding gekozen", aldus Van Linder. „We hebben onlangs ook vier keer tegen Olympisch kampioen Korea ge speeld. In de aanloop naar het vorige WK in Italië, waar we tweede werden, heb ik voor te genstanders gekozen bij wie wij zelf het spel moesten maken. Ditmaal ligt het in Litouwen voor ons anders en daarom kies ik voor deze aanpak. Wij zullen ons nu meer op de tegenstan ders moeten richten". Over de winstkansen tijdens het Holland Toernooi is Van Linder realistisch. „Ik roep na tuurlijk niet dat wij het toer nooi wel even zullen winnen. De tegenstanders zijn daarvoor te sterk. Ik reken op twee over winningen. Afgaande op de we reldranglijst hebben we tegen Polen en Roemenië de meetete kans. Misschien zit er nog een positieve uitschieter bij als wij in topvorm zijn en Noorwegen, Duitsland of Rusland een slech te dag heeft". De aanpak van de Oranje-hand- balsters is dit jaar zwaarder dan ooit tevoren, zowel fysiek als psychisch. „We zijn al een tijd bezig met krachttraining en dat levert zichtbaar rendement op. De speelsters zijn duidelijk sterker geworden. Ze kunnen lichamelijk veel meer. Boven dien hebben we meer accent ge legd op de mentale weerbaar heid. Sportpsycholoog Ryszard Malag is daarbij betrokken en verder heb ik uitvoerig gespro ken met volleybaltrainer Peter Murphy. Zijn ervaring heeft ons enorm geholpen", aldus Van Linder die er nog steeds van overtuigd is dat Oranje tij dens de OS van 1996 in Atlanta tót het deelnemersveld zal be horen. Routine Er zit veel routine in de huidige vrouwenploeg. „Dat is ook hard nodig", vindt Van Linder.Tij dens een belangrijk toernooi be- Toulon Het zestiende toer nooi om de wereldtitel dammen krijgt een vervolg. Niet minder dan vier spelers - Clerc, Sij- brands, Wiersma en Baljakin - ëindigden gezamenlijk op de tweede plaats. Ze zullen in een herkamp gaan uitmaken, wie van hen wereldkampioen Tsjiz- jov volgend jaar ïnag uitdagen. Reglementair moet deze barra ge binnen zes maanden worden gehouden. Frankrijk heeft het eerste recht om de organisatie op zich te nemen. Het Nederlandse publiek ge noot bij de slotronde. Eerst ging de belangstelling uit naar Sij- brands, die zou moeten winnen van Mogiljanski. In een explo sieve stelling zag de Nederlan der echter ook al nadeel sche- Bondscoach Ton van Linder rekent op twee overwinningen. reikt een speelster zelden haar topvorm. Op zo'n moment komt het aan op kracht en men taliteit. Daarom heb ik op die elementen de nadruk gelegd". In feite is alleen Petra van Vliet van het Haagse Hellas aan de bestaande selectie toegevoegd. Zij maakte inmiddels met haar spel tegen Duitsland veel in druk op de bondscoach. Quin- tus levert opbouwster Jolanda de Kok. Westlandia heeft maar liefst drie internationals: Anita Seur, Esther Duynisveld en Mirjam van Paassen. De rest van de selectie bestaat uit: Lau ra Robben, Diana Mouton, Lon- neke Cornelisz en Monique Gijsman (Swift Roermond), Anja Sol (Swift Arnhem), Jean- nette Wouters (PSV), Ingrid Dulfer (UVG), Wendy Kerssens (SEW), Nicoletta Boriceanu (Bollenstreek) en Carla Kleint- jens (V&L). Elke avond zijn er vanaf 18.30 uur in de Margiethal in Schie dam drie wedstrijden. Neder land begint dinsdag (20.00 uur) tegen Polen. Daarna volgen Roemenië, Noorwegen, Rus land en zaterdag afsluitend Duitsland. SCHAKEN Tilburg - Schaker Smyslov, 71 jaar, heeft de vierde ronde van het Interpolis-toernooi bereikt. De Rus versloeg in Tilburg, waar een aantal barrage-duels moest worden afgewerkt, land genoot Serper. Smyslov zit ach ter het schaakbord alsof hij erwten telt, hij doet zijn zetten vrijwel zonder nadenken. Serper was duidelijk niet opge wassen tegen de oude vos. Na dat de eerste partij in remise was geëindigd, sloeg Smyslov gisteren onverbiddelijk toe. Hij ontmoet in de Brabantse stad vandaag opnieuw een landge noot, Syjesnikov. Van de zestien overgebleven spelers komen elf uit de voor malige Sovjet-Unie. Tiviakov schakelde de snelst spelende grootmeester ter we reld, de Indiër Anand, uit. De voor het toernooi in Tilburg nog onbekende Smirin wees de En gelsman Kosten terug en wordt door menigeen als kanshebber voor de eindoverwinning getipt. Seirawan had grote moeite met de Zweed Andersson, maar na zes remises was de winst toch voor de Amerikaan. Short, tegenstander van Tim man in de finalematch van het kandidatentoernooi van het wereldkampioenschap, had maar liefst vier partijen nodig om de IJslander Petursson te verslaan. UITSLAGEN VOETBAL Duitsland. Borussia Mönchen- gladbach-Wattenscheid 4-1, VfL Bochum-Schalke 04 0-1, Karlsruher SC-Uerdingen 4-0. België. Boom-Club Luik 4-2. TENNIS Tokyo. Mannen, 1,7 min gul den. Kwartfinales: Chang (VSt/2)-Thorne (VSt) 7-6 6-3, Holm (Zwe/14)-Ferreira (ZAf/6) 7-6 6-2, Volkov Rus/8)-Edberg Zwe/16-3 3-6 7-5, Lendl (VSt/5)-Ivanisevic (Kro/4) 6-3 6-4. Filderstadt (Dui). Vrouwen, 550.000 gulden. Kwartfinales: Sabatini (Arg/3)- Probst (Dui) 6-4 6-1, Mary-Joe Fernandez (VSt)-Huber (Dui/4) 5-7 6-3 6-1, Navratilova (VSt/l)-Sukova (Tsj/6) 6-3 7-6, Sanchez-Vicario (Spa/2)-Wies- ner (Oos) 6-16-1. Tel Aviv. Mannen, 225.000 gul den. Halve finales: Simian (Fra)-Sil- va (Por) 7-6 6-4, Tarango (VSt/5)-Muster (Oos/1) 6-2 6-4. Bolzano. Mannen, 550.000 gul den. Kwartfinales: Tsjerkasov (Rus/2)-Svensson (Zwe/8) 6-4 6- 1, Enqvist (Zwe)-Medvedev (Oek/3) 6-7 6-3 2-0, opgave. meren en was hij blij dat zijn re mise-voorstel werd aanvaard. Voor de Voorstenaar begon toen het lange wachten. Baljakin en Wiersma meldden zich binnen het uur als mede gegadigden voor de tweede plaats. Baljakin vocht drie uur tegen een zich goed verdedigen de Nimbi, maar kreeg toen plot seling de punten in de schoot geworpen. Wiersma zette Hub- ner onder druk, die zich met een doorbraak-combinatie pro beerde te redden. Tevergeefs, want de overmacht van de Ne derlander was hem al snel te groot. De beide andere kandidaten, Koyfman en Clerc, begonnen hun onderlinge duel vrij rustig. Pas in de tijdnoodfase kwam er SCHAKEN Tilburg. Interpolis-toernooi, derde ronde, barrages. Seirawan (VSt)-Andersson (Zwe) 1/2-1/2 1/2-1/2 1/2-1/2 1/2-1/2 1-0, Kamski (VSt)-Wi- nants (Bel) 1/2-1/2 1-0, Kengis (Let)-Rohde (VSt) 1-0 0-1 1/2- 1/2 1/2-1/2 1-0, Anand (VSt)-Ti- viakov (Rus) 0-1 0-1, Kosten (Eng)-Smirin (Isr) 0-1 0-1, Pe tursson (IJs)-Short (Eng) 1-0 0- 1 0-1 1/2-1/2, Serper (Rus)- Smyslov (Rus) 1/2-1/2 0-1. Indeling vierde ronde: Tivia- kov-Kortsjnoi (Zwi), Vyzmani- an (Rus)-Nikolic (Bos), Smys- lov-Svjesnikov (Rus), Kovalev- Adams (Eng), Joesoepov (Rus)- Kamski, Short-Smirin, Gelfand WRu- KengisI vantsj oek (Oek)-Seirawan. DAMMEN Toulon. WK. 23ste en laatste ronde: Marcos (Bra)-G. Del- motte (Fra) 1-1, Boezinski (Lit)-N'Diaye (Sen) 1-1, Hub- ner (Bel)-Wiersma (Ned) 0-2, Foerman (Rus)-T. Delmotte (Fra) 2-0, Mogiljanski (VSt)-Sij- brands (Ned) 1-1, Gantwarg (WRu)-Fofana (Ivo) 2-0, Chmiel (Pol)-Scholma (Ned) 0-2, Balja kin (WRu)-Nimbi (Fra) 2-0, Koyfman (Isr)-Clerc (Ned) 0-2, Tsjizjov (Rus)-Samb (Sen) 2-0, enige spanning en die werd Koyfman te veel. Enkele foutjes vormden de inleiding tot zijn uiteindelijk eerste nederlaag. „Ik heb wel wat punten laten liggen in dit toernooi, maar .met dit resultaat ben ik ontzettend blij", aldus een lachend rondlo pende Clerc, die na zijn tweede plaats in Dakar 1984 niet meer zo hoog was geëindigd. Ook de beide andere Neder landse deelnemers sloten het toernooi met winst af. Scholma had bijna zes uur nodig tegen Chmiel, Jansen ruim zes uur om Koeperman in een vier om twee-eindspel nog te verslaan. Met 137 winstpartijen op een totaal van 276 duels gaat dit WK-toernooi ook als het pro ductiefste de boeken in. Koeperman (VSt)-Jansen (Ned) 0-2, Valneris (Let)-Traore (Ivo) 2-0. Eindstand: 1. Tsjizjov (wereld kampioen) 35, 2. Clerc, Sij- brands, Wiersma en Baljakin 31,6. Gantwarg.30, 7. Koyfman en Valneris 29, 9. Foerman 28, 10. Jansen en Mogiljanski 27, 12. Boezinski 26, 13. Samb en Scholma 24,15. N'Diaye 23,16. Koeperman 22, 17. Traore 17, 18. Chmiel en Fofana 15, 20. G. Delmotte 13, 21. T. Delmotte 12, 22. Nimbi 11, 23. Hubner 10,24. Marcos 9. BADMINTON Aalborg. Open Deense kampi oenschappen. Achtste finales: Stuer-Laurid- sen (Den)-Bruil (Ned) 15-12 15- 7. BILJARTEN Rotterdam. Grand Prix drie banden, eerste ronde: Van Kuijk-Van Beek 50-39 (34), Wij nen-De Jong 50-36 (46). PAARDESP0RT Bremen. German Classics. Ope ningsrubriek: 1. John Whitaker (GBr) Grannush 62,71 secon den, 2. Lansink (Ned) Libero 64,91,3. Frühmann (Oos) Geni us 66,11.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 19